Staatkundig overzicht. V BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Amerika. UITVOERINGEN. mogen het bedrag van t 200.000 te boven gaat, Men betaalt dus voor t 250.000 f 287.50 50 X 2 f 337.50 f 400.000 f 237.50 +200 X 2 f 637.50 f 800.000 f 237.50 +600 X2 f 1437.50 fl.000.000 t 237.50 800 X 2 f 1S37.50 Strafbepalingen. Ten slotte nog de strafbepalingen op het persoonlijk of voor een bijzonier daartoe gemachtigde opzettelijk afleggen eener val- sche verklaring door den raad van beroep. Het eerste en laatste lid van art. 207 van het wetboek van strafrecht is daarop van toepassing. Dit luidt Hij, die in de gevallen, waarin een wet telijk voorschrift een verklaring onder eede vordert of daaraan rechtsgevolgen verbindt, mondeling of schriftelijk, persoonlijk of door een bijzonder daartoe gemachtigde, opzette lijk een valsche verklaring onder eede af legt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren. Ontzetting van de volgende rechten kan bovendien worden uitgesproken 1°. het bekleeden van ambten of van be paalde ambten; 2°. het dienen bij de gewapende macht; 3°. het kiezen en de verkiesbaarheid bij krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezingen; 4°. het zijn van raadsman of gerechtelijk bewindvoerder en het zijn van voogd, toe ziend voogd, curator over anderen dan eigen kinderen. Wanneer geen aangifte gedaan of de aan gifte te laag gedaan is, wordt de aanslag, bij de uitspraak van den raad vastgesteld of gehandhaafd, veihoogd met 25 pCt. van de hoofdsom in het eerste geval, in het tweede met 25 pCt. van de verhooging der belasting in hoofdsom. In Duitschland is eindelijk het pleit beslist. 't Was om elf uur in den morgen van Za terdag, dat de rijksdag bijeenkwam, voor de laatste maal en spoedig werd de discussie over het militaire voorstel hervat. Van de 394 leden, welke het wetgevende lichaam van Duitschland telt, waren er 372 aanwezig en op één na namen die allen aan de beslissende stemming deel. Nadat een vijftal afgevaar digden redevoeringen hadden gehouden, el ke hoogstens konden gelden als variatiën op 't reeds herhaaldelijk vóór en tegen de wet aangevoerde, ontstond er al spoedig eenige beweging van ongeduld die iets zeer on gewoons in den rijksdag al spoedig den vorm kreeg van een protest tegen een verdere uitmeting der debatten. Toen werd een voor stel tot verdaging afgewezen en de sluiting der debatten aangenomen en die sluiting werd gehandhaafd, hoewel een drietal afgevaardig den onmiddelijk trachtten den woordenkamp opnieuw te doen hervatten. Nadat eerst het oorspronkelijke voorstel van de regeering (een bloote formaliteit) was in stemming gebracht en verworpen, werd over het voorstel Huene gestemd en 't was om drie uur dal de pre sident Von Levetzow bekend maaktedat het voorstel was verworpen met 210 tegen 162 stemmen en één blanco, aldus verdeeld: vóór stemden de conservatieven, de leden der rijkspartij de nationaal-liberalen en de Polen, twaalt centrum-mannen en zes vrij zinnigen, benevens op drie na alle antisemie ten tegen stemden al de sociaal-democraten de overblijvende leden van het Centrum en van de vrijzinnige partij, de Elzassers (op één na) en drie antisemieten. De publicatie van dit resultaat gaf aanleiding tot bijval van de linkerzijde en in het Centrum en tot teekenen van verontwaardiging aan de rech- zijde. Zoodra Caprivi zeide, dat hij een me- dedeeling had te doen namens den keizer, verhieven zich alle afgevaardigden van hun zetels en nadat de sociaal-democraten de 7aal hadden verlaten deed hij voorlezing van het ontbindingsdecreet. Na een woord van hulde aan den president van het parlement voor diens ijver en toewijding, werd de zit ting van den rijksdag (onherroepelijk de laatste van den rijksdag, die 6 Mei 1890 bijeenkwam) gesloten om 6 minuten over drie. Artikel 25 der grondwet van Duitschland bepaalt, dat binnen 60 dagen na de ontbin ding van den rijksdag, de kiezers moeten worden opgeroepen en binnen 90 dagen na de ontbinding het nieuwe wetgevende lichaam moet samenkomen en als verkiezingsdag is reeds gekozen 15 Juni, zoodat de nieuwe week ook geopend is met een periode van kamp, van hartstocht en verbittering, erger wel dan immer in Duitschland is gekend. Loft'lijk heeft Wilhelm II zich in 't onvermijdelijke geschikt en met mannenmoed heeft de regeering den sprong in 't duister gedaan. De mogelijkheiu, dat de natie in haar groote meerderheid, neen zegt op de eischen der regeering is even groot als de kans op een overwinning: 't is een strijd tusschen het keizerlijk gezag en de natie, waarbij de inzet zeer groot is. Bij de beraadslaging in 't Engelsch La gerhuis over de artikelen van het home rule- ontwerp stelde Chamberlain voor de beraad slaging over artikel I te verdagen. Dit voorstel werd door Gladstone bestreden en met 270 tegen 213 stemmen verworpen. Darling stelde een amendement voor luidende dat de su prematie van het keizerlijk parlement onder geen enkel opzicht aangetast, begrensd of gewijzigd worde; die suprematie strekke zich uit over alle locale zoowel als keizerlijke za ken en over alle personen in Groot-Britanniö en Ierland. Met 285 tegen 233 stemmen is het voorstel- Darling verworpen. De regeering had de be raadslaging gesloten. Hierbij had eene zeer levendige scène plaats. Churchill vroeg ver daging, om te protesteeren tegen de eigen machtige handelwijze der regeering. Hij hield eene uiterst krasse redevoering, maar zijn voorstel werd met 307 tegen 265 stemmen verworpen. Ook Balfour vroeg ver.laging. Zijne motie werd verworpen met 305 tegen 257 stemmen. Daar het echter na middernacht was, hield de beraadslaging vanzelf op over eenkomstig het regelement. De Fransche kamer van afgevaardigden heeft Zaterdag de vreemdelingenwet goedge keurd. Deze brengt o. a. wijzigingen in de vroegere wetsbepalingen betreffende het ver werven der Fransche nationaliteit. Ook worden de in Frankrijk verblijf hou dende vreemdelingen bij deze wet aan eene belasting onderworpen. De nieuwe Amerikaansche gezant over handigde Zaterdag aan president Carnot zijne geloofsbrieven. Hij deelde daarbij mede, dat president Cleveland niets liever wenschte dan handhaving en nadere bevestiging der sedert reeds zoovele jaren tusschen beide landen bestaande goede betrekkingen. Hierop antwoordde de heer Carnot met van de historische banden te gewagen, die beide landen verbonden, welke daarenboven de zelfde democratische instellingen met elkander gemeen hadden. Een vriendelijk woord voor het welslagen der tentoonstelling te Chicago besloot het onderhoud. Te Antwerpen heeft een groote brand gewoed. De Koophandel heeft het volgend verslag van het ongeval Omstreeks half drie Zondag nacht, is een geweldige brand losgebarsten op den oostkant van den Noordvleugel van het magazijn van Africa, gelegen op den hoek der Cadix- en Napelstraten. Het vuur heeft aanvang genomen in de afdeeling A aan eene partij van 1000 balen katoen en wol, die op de derde verdieping lagen. Zoodra het alarm gegeven was, kwam van alle kanten hulp toesnellen. De pompiers per telefoon verwittigd kwamen met heel hun materieel ter plaatse en hebben den brand met 25 lansen tegelijk van de waterleiding en de stoomspuiten aangevallen. Heel de Afdeeling A van het magazijn stond op dit oogenblik volop in brand, want het vuur had zich met groote snelheid voortgezet aan 9000 zakken beetsuiker en 50o0 kassen broodsuiker. De bevelhebber der pompiers gaf onmid dellijk bevel het dak der afdeeling A af te breken ten einde te beletten dat de brand langs daar oversloeg tot de andere afdeelingen. Overigens aan blusschen der in brand staande afdeeling viel niet te denken, men moest zich dan ook bepalen bij het vrijwaren der andere afdeelingen waar men ten volle in gelukt is. Heel de afdeeling A is met den inboedel uitgebrand. Het magazijn hoort toe aan de Société anonyme des Entrepots libres, en staat onder het bestuur van den heer E. van Nes. De katoen en de wol hooren toe aan de heeren Ubbelohile en Spannuth, de suikers aan de heeren Peren en Gevers. Het verlies zal, volgens den bestuurder der magazijnen, een millioen fr. bedragen, doch het magazijn en de goederen zijn door verschillende maatschappijen verzekerd. De aangrenzende muur van de afdeeling B dreigt in te storten. Er zijn geen persoonlijke ongelukken te betreuren. Zondag heeft men te Brussel gemeend, dat eindelijk de hand gelegd was op de be drijvers van den juweelen diefstal in het paleis van den graaf van Vlaanderen, Te New-York, zoo werd aan het parket te Brussel geseind, waren twee Belgen, Leroux en Neuman geheeten, in hechtenis genomen, ingevolge pogingen om aldaar allerlei sieraden braceletten ringen verschillen de soorten van paarlen, enz. te verkoopen. Hoewel met verontwaardiging het vermoeden afwijzende, dat zij door diefstal in het bezit gekomen zouden zijn van de bij hen gevon den kostbaarheden, zijn zij toch in voorloo- pige hechtenis gehouden. Volgens een uit New-York ontvangen telegram, zou er geen twijfel meer zijn of de bedoelde kostbaarheden behooren niet tot die, welke der gravin van Vlaanderen ont stolen zijn. De Indépendance verzekert, dat overigens de hoofddader van dezen diefstal bekend is. Het vermoeden, dat op een bij de interna tionale justitie bekenden zeer gevaarlijken misdadiger rustte, is bevestigd door den conducteur aan boord van de mailboot Prin- cesse Joséphine, den heer Caroen, die het hem vertoonde portret herkend heeft als dat van den Engelschen reiziger 2e klasse, die daags na den diefstal van Ostende naar Dover is overgestoken, en wiens gangen en handelingen in die dagen later op hem het vermoeden der justitie gevestigd hebben. Een hevige brand heeft nabij Bordeaux in de gemeente Lége, de staatsdomeinen, met name de uitgestrekte bosschen verwoest. Ne gen kilometers ver had het alles-vemielende element zich uitgestrekt en toen men geloofde de vlammen meester te zijn, brak de brand nog eens zoo hevig uit en werd op een af stand van nog 20 kilometer alles in de asch gelegd. Een hevige noordenwind begunstigde de vlammen. Ongeveer 60 bunders met pijnboomen beplant zijn verbrand. Een af deeling van 150 soldaten kon eindelijk het vuur overmeesteren. De schade beloopt één millioen. Te Huil houdt de werkstaking aan. Vast beraden en onverzoenlijk staan patroons en werklieden er tegenover elkander, en niemand wil toegeven. De patroons beproeven het nog steeds met van elders aangevoerde „vrije" arbeiders die geen leden zijn der Unie hoewel het der politie groote inspanning kost dezen voor bemoeilijking te vrijwaren. Nu laat men een gebouw met 3000 bedden voor deze mannen inrichtendie zich minstens voor een maand moeten verbinden. Een der groote hout-firma's heeft reeds gedreigd haar zaak naar Noorwegen te zullen overbrengen. Volgens de te Londen openbaar gemaakte handelsstatistiek is gedurende de maand April de invoer met 2 750.000 en de uitvoer met 1.250.000 pond sterling afgenomen, vergele ken met dezelfde maand van het vorig jaar, terwijl van Januari—April 1893 de vermin dering bij 1892 bedraagt aan invoer 16 en aan uitvoer 5 millioen pond sterling, cijters die te denken geven. In Engeland, waar de arbeider niet gaarne een werkdag verzuimt, had men dit jaar de 1 Mei-viering opgepot tot verleden, Zondag. Toen hebben o.a. te Londente Glasgow en te Northamptonom van vele andere plaatsen niet te spreken, manifestation ten gunste van den acht-uurs werkdag plaats gevonden, die in de beste orde zijn afge- loopen. Te Londen vergaderde men in Hydepark, werwaarts men zich in optocht van 60.000 man van de Theemskade had begeven, 't Wa ren alle werklieden-vereenigingen met muziek en vaandels. Slechts twee roode zag men in den stoet. Van karren, die als spreekge stoelte dienden, werd het woord gevoerd door onderscheidene parlementsleden en werklie den, ook door enkele vreemdelingen, den bekenden Stepniak o.a Dr. Aveling en Louisa Kaitsky. Het besluit ten gunste van den achtuursdag werd bij acclamatie aangenomen. Te Glasgow namen 20.000 man aan de manifestatie deel, die daar meer een inter nationaal-socialistisch karakter had, en te Southampton 10.000. Geen oogenblik werd de orde verstoord. Zaterdagavond heeft te Dublin, op den verjaardag van den beruchten moord in het Phoenix-Park, eene dynamiet ontploffing plaats gevonden in den omtrek van het paleis van justitie. Het gaf een vreeselijken slag, ter wijl hier en daar straatsteenen uit den grond vlogen en vensterruiten braken; maar schade van belang werd niet aangericht en niemand werd gekwetst. Zoodra het besluit tot ontbinding van den rijksdag afgekondigd was, verliet Ahlwardt de vergadering. Nauwelijks was hij buiten de deur, of geheime agenten, die al de toe gangen tot het gebouw bewaakten, namen hem gevangen om hem de rest van zijn straftijd te doen uitzitten. In Spandau zijn, bij gebrek aan werk, meer dan 1000 werklieden in de militaire werkplaatsen ontslagen. Wegens mishandeling van soldaten zijn de onderofficieren Heiden en Schneeberg ieder tot 21/o jaar, een ander onderofficier tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Negen spoortreinconducteurs zijn te Hamburg in hechtenis genomen. Het is ge bleken, dat zij zich lieten omkoopen tot het toelaten van reizigers zonder kaartjes. Zii moeten zich op die ongeoorloofde manier een aanzienlijk voordeel verschaft hebben. De vroegere Duitsch vrijzinnige partij heeft zich in twee groepen gesplitst, van welke de eene (die van Richter) den naam Frei- sinnige Volkspartei, de andere (die der sezes- sionisten) den naam van Freisinnige Vereini- gung zal dragen. Anders dan bij de vrijzinnigen, hoort men in het Centrum lot nu geen woord van eene afscheiding. Van de twaaf leden dier partij, die vóór de regeering hebben gestemd, hebben de drie heeren die tot het bestuur behoorden, hunne bestuursbetrekkingen nedergelegd, de wijl zij niet overeenstemden met de meer derheid. Anders is hier tot nu niets gebeurd. BERLIJN, 9 Mei. Naar de Norddeutsche Allgemeine Zeitung mededeelt, heeft de keizer heden na eene wapenschouwing tot de offi cieren van den generalen staf gezegd „Ik heb mij, helaas, vergist in de hoop dat de rijksdag het legerontwerp zou aannemen. Ik hoop nu dat de nieuwe rijksdag er zijne goedkeuring aan zal hechten. Mocht ik ook in deze hoop worden teleurgesteld, dan ben ik geneigd alles wat in mijn vermogen ligt aan te wenden om de goedkeuring te ver krijgen, want ik ben te zeer overtuigd van de noodzakelijkheid van het tot stand komen der regeling voor het behoud van den vrede; en ik geloof niet dat het volk zich door on bevoegden zal laten leiden. Integendeel, ik weet dat ik ten aanzien van dit legerontwerp eens van zin ben met de bondsstaten, het volk en het leger." Een treurige gebeurtenis wordt uit Praag gemeld, alwaar een soldaat bezig was zijn geweer schoon te maken, toen het plotseling afging en hij een korporaal van zijn regiment doodde. Uit vrees voor straf joeg de onge lukkige daarna zichzelf eveneens een kogel door het hoofd. In Italië is berekend, dat het vriendschap pelijk bezoek van het Duitsche keizerspaar koning Humbert meer dan een millioen gulden gekost heeft. Het ontbijt te Pompeji heeft meer dan 75000 gulden gekost; het inrichten der ver trekken van Manica Lungo meer dan 400000 gulden. Veel dergelijke bezoeken zouden niet noo- dig zijnom zelfs een vorst ten onder te brengen. In Peru zijn de troebelen, ter gelegenheid der presidents-verkiezing tusschen de aan hangers van Caceres en Pierola ontstaan, nu geëindigd. Het ministerie zal waarschijnlijk aanblijven. De schade, aan den eigendom van Itali- aansche onderdanen (dagbladbureelen) toe gebracht, zal worden vergoed. President Teixoto opende de zittingen van het Braziliaansch congres met eene toe spraak, waarin hij den algemeenen toestand bemoedigend noemt en hoopvol voor de toekomst. De inkomsten in 1892 hebbende raming overtroffen en zijn de uitgaven ook al gestegen, het deficit kan worden gedekt. De geheel plaatselijke opstand in Rio Grande do Sul is zijn einde nabij. Dat beweert de Braziliaansche gezant te Parijs ook steeds op grond van dépêches zijner regeering: de troepen blijven der re- ge ring trouw en zijn steeds ovenwinnend. Maar van elders komt bericht van een nieuwen, onbeslisten veldslag op 3 Mei 11. Vooits wordt melding gemaakt van een dreigend conflict te Pernambuco tusschen de regeering en de wetgevende macht. Niet alleen met Brazilië, maar ook met Argentinië dreigt Uruguay wegens grensver- schillen in conflict te geraken. Weerkundige waarnemingen Over de maand April 1893, te WAALWIJK. Gevallen regen nihil Vorig jaar April 91/, millim. Regendagen, geene 4 Karakter van het weer droog en zeer mooi warm en zacht den 6, 7, 10, 18 tot en 26 April; nimmer guur. Windkracht varieerende van Vlo-Vlo- Windrichting, N. 29. O. 2 A 7, 9, 11, 16, 20, 21, 25 Z. 1. W. Niet. N.O. 8, 12 A 14, 26 A 28, 30. N.W. Niet. Z.O. 10, 17 a 19, 22 a 24. Z.W. 15. Gevallen regen van 1 Mei 1892 1 Mei 1893 640Vi#. Regendagen 103. CAPELLE. Concert te geven door de liedertafel „Oe fening kweekt kunst», in het schoollokaal in de Heistraat, op Donderdag 11 Mei 1893 aanvang half drie uur. (Zie programma's.) BEZOOIEN. Bij gunstig weder, concert, te geven door de harmonie l'Espérance, van Waalwijk, in den tuin van den heer Constans van Dongen, op Donderdag 11 Mei 1893, 's namid. 5 uur precies. (Zie programma's.) BAARDWIJK. Feest-concert, te geven door de liedertafel „Tot bloei der toonkunst», ter gelegenheid van het vijftigjarig jubileum van Z. H. Leo XIIIin de zaal van den heer Jac. van Woensel, op Donderdag 11 Mei 1893,'s avonds half negen. (Zie programma's).

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2