Advertentiën, B I 1ST IC 7 De door notaris BINK Duitschland. Italië. Amerika. UITVOERINGEN. BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichten. TOESLAG 23 Mei 1893 TOESLAG 24 Mei 1893 De bij deze botsing betrokken stammen heb ben den naam van geduchte strijders te zijn als zij worden lastig gevallen. De politie te Parijs was tot de over tuiging gekomen dat te Courbevoie en te Levallois—Perret bij Parijs anarchisten zich met de vervaardiging van bommen bezig hielden. In den nacht van Zondag op Maan dag werd m de laatste plaats een onderzoek ingesteld en men vond drie voltooide bom men, benevens gevaarlijke ontplofbare stoften. Verder ontdekte men gewichtige papieren waaruit bleek, dat er een bende anarchisten bestaat, die zich met het maken van ontplof bare stoffen bezig houdt. Vijt anarchisten zijn daarop gearresteerd, terwijl men verzekert, dat nog verscheidene andere volgen zullen. Uit Görlitz wordt van Donderdag geseind: Bij het heden hier gehouden feestmaal ver klaarde de keizer in eenen toost ongeveer het volgende. Het is er om te doen de toekomst van het vaderland te verzekeren daarvoor behoeft ons weerstandsvermogen verhooging en versterking. Ik heb de natie uitgenoodigd, in het middel daartoe te be willigen. Voor deze ernstige vraag, waarvan het bestaan des vaderlands afhangt, wijken alle andere vragen. Wat het Duitsche volk ook verdeeld houden moge, in welke ver schillende richtingen men door persoonlijke meeningen gevoerd worde alles moet ter zijde, waar het de toekomst des vaderlands geldt. Moge de Lausitz, evenals de andere deelen der monarchie, de dynastie trouw bij staan; mogen de gezamenlijke Daitsche stam men vast geschaard staan om hunnen vorst! De keizer dronk op het welzijn van de Lausitz en van Görlitz iu het bijzonder. Te Berlijn is de boekhouder Köster wegens beschimping der kerk, veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. In een soci aal-democratische kiesvereeniging had hij gegispt, dat het huis der afgevaardigden 10 miUioen mark bewilligd had voor den bouw van den dom te Keulen; eene stichting, die de menschen dom maakt. (Verdummungsin- stitut). Het is dus zaak in Duitschland op zijn woorden te passen. Zoo kreeg een jonge vrouw, uit den Elzas geboortig, het in het hoofd: „Leve Frankrijk" te roepen. De cor- rectioneele rechtbank te Mithlhausen veroor deelde haar voor dat bewijs van sympathie voor haar buren tot drie weken gevangenis straf en zestien mark boete. Maar het ergste komt toch degene er af, die iets van zijn keizerlijke majesteit zegt. Zoo had ongeveer d}/9 jaar geleden een geacht en bemind geestelijke te Broich, niet ver van Aken, zich, in een kleinen kring, op ongunstigen toon uitgelaten over den reislust van den jongen keizer en daarbij een woord gebruikt, dat wat ongepast was. Het schijnt een van de zoogenaamde vrienden te zijn die korten tijd geleden de justitie daarvan kennis gegeven heeftzoodat dr. Heinrich Hubert B. zich dezer dagen te verantwoorden had. De zaak werd met gesloten deuren behandeld, en de uitspraak daardoor met te meer spanning afgewacht; ze luidde: twee maanden en twee weken vestingstraf. De vele bewoners uit Broich en omstreken vernamen het vonnis met het innigste leedwezen, terwijl vele der landbewoners hun tranen niet konden weerhouden en uitdrukking gaven aan hun gevoel van verachting voor den onbekenden verklikker. De Fanfulla maakt zich ongerust over het rijzen van den wisselkoersdie de 5 pet. reeds te boven gaat, niettegenstaande den gunstigen staat van zaken; het blad vreest voor het najaar. Te San Giuseppe Iato is het tusschen gen darmen en boeren tot botsingen gekomen. Talrijk zijn de inhechtenisnemingen. Te Ravanusa liepen een 400 karrevoerders, roode lappen dragende, te schreeuwen: Brood! Werk! Weg met de kamer! Leve het socialisme Troepen werden gehaald. Vrouwen met zeisen gewapend namen bezit van de kerk en versperden zich daar. Met moeite werd een bloedig treffen voorkomen. Sedert Zondag hebben er in Ohio hevige stormen gewoed. Op het Erie-meer zijn drie schepen gezonken, en men vreest nog voor meer rampen. Van de schipbreukelingen zijn er 12 verdronken. Kunstwegen zijn door overstroomingen vernield, huizen, loodsen en andere gebouwen te Cleveland ingestort. De rivieren Ciyahoga en Mahony traden buiten hare oevers ten gevolge van een buitenge wonen was. De brandweer is tot redding aan het werk getogen. De spoorwegverbinding is op vele plaatsen gestremd. Ook uit Penn- sylvanie worden overstroomingen gemeld. Cleveland moet voornemens zijn, aan het Congres een ontwerp van wet aan te bieden, waarbij het geheele Amerikaansche staatsstelsel naar Engelsch model zoude om gewerkt worden. De geschiktheid van najagers van regeeringsambten zoude allereerst door eene soort staatsraad van examinatoren wor den onderzocht, terwijl de president der V. S. slechts de functionarissen voor de hoogste staatsambten zou benoemen. De overstroomingen in het dal der Mississippi worden hoe langer hoe erger. Het rivierbekken gelijkt op een reusachtig meer. Tusschen Iowa en Louisiana en ook in de Oostelijke Staten werden er door slagregens nog andere overstroomingen veroorzaakt, zoo dat op sommige punten het spoorwegverkeer belemmerd is. Dit feiten de algemeene slechte weersgesteldheid draagt bij tot het fiasco der wereldtentoonstelling te Chicago. Het gemiddeld cijfer van het dagelijksch aantal bezoekers beloopt slechts 17000; viermaal zooveel zouden er noodig zijn alleen voor het dekken der kosten. Plet besluit van het be stuur om de tentoonstelling des Zondags open te houden, wordt scherp aangevallen. Voortaan zullen namelijk de gebouwen en het park des Zondags geopend blijven; alleen de inzendin gen der regeering blijven ontoegankelijk, terwijl de machinerieën moeten stilstaan. Een gevolg van het besluit om Zondags open te blijven, zal wezen dat het bestuur aan de regeering de subsidie van 2l/% millioen dollars zal moeten terugbetalen, welke verleend was onder het beding van sluiting op den rustdag. WAALWIJK. Zondag 21 dezer, 's midd. 12 uur, zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien" worden uitgevoerd: PROGRAMMA AD LIBITUM. Maandag 22 Mei (2e Pinksterdag) zal de harmonie l'Espérance in de harmoniezaal uitvoeren 1. Ouverture fantastique. Gevaert. 2. Babioletta, aria voor clarinette. Mullot. 3. Italiana, fantaisie. Beaudonck WAALWIJK, 20 Mei 1893. Het gemeentebestuur van Waalwijk gelet op eene missive van den minister van Binn Zaken van 29 Juni 1844brengt in herinnering de wet van 1 Maart 1815 (Zon dagswet.) Ze is aangeplakt in de vestibule van het raadhuis, waar belangstellenden ken nis kunnen nemen van den inhoud Na weken, ja maanden van aanhoudende droogte is deze week eindelijk de vurig ver langde regen gekomen. Uit alle oorden des lands meldt men overvloedige buiensoms vergezeld van hevig onwederdat op ver schillende plaatsen ongelukken veroorzaakte. Hier in de streek is 't tot nu toe nog al goed afgeloopen. Vooral Donderdag kregen we ruim ons aandeel van 't hemelwaterdat op velden en weiden ongetwijfeld veel goed zal doen. Onder Vrijhoeven Cappel, te Labbegat, heeft de bliksem den draad weggeslagen van den telefoon, vanaf het kantoor tot den eersten paalverder werden daar in de nabijheid eenige boomen getroffen. Te Nunspeet hield het onweer twee uren lang aan en de regen viel daar zóó over vloedig, dat in vele koestallen het vee tot den buik in het water viel. Te Oorschot sloeg de bliksem in een woon huis; de brand, die daardoor ontstondwas spoedig gebluscht. Te Borne sloeg Dinsdag de bliksem in een huis, door drie arbeidersgezinnen bewoond. Het huis brandde geheel af. De inboedels (slechts één der bewoners was tegen brand schade verzekerd) werden grootendeels gered. Ook sloeg de biiksem in de woning van den winkelier A. Doeschotzonder echter veel schade aan te richten. Ook boven Rotterdam ontlastten zich Woens dag avond regenwolken nadat in den na middag eene windhoos was waargenomen. Omtrent deze windhoos die ook in andere plaatsen waargenomen werdmeldt men uit Den Haag Gisteren avond kwartier na zeven uur kwam er, na een warmen dag, eene hevige windvlaag uit het westen opzetten, waarvan op dat oogenblik de druk zóó zwaar was, dat geheele boomtakken in eenen oogwenk afbraken. Te Scheveningen verduisterde de door den wind verstoven zandmassa als het ware den dag. Deze soort van windhoos hield niet lang aan en werd gevolgd door een weldadigen regen, die vooral des avonds na elven en een groot gedeelte van den nacht vrij over vloedig viel. In de Staatscourant van eergisteren is het nader gewezen ministerieel besluit opge nomen der Belgische regeering, betreffende den invoer van hoornvee uit Nederland in Belgie. Hier zij vermeld, dat Esschen (station) da gelijks van zonsop- tot zonsondergang voor den invoer geopend blijft. Vermogensbelasting Met het oog op het in vele gevallen moeie- lijk, bijna onmogelijk juist invullen der for mulieren voor de vermogensbelasting waar bij den belastingplichtige een gevangenisstraf van 6 jaar boven het hoofd hangtgeeft de heer J. Pik in zijn Financier den practi- schen wenk, dat de onder deze belastingwet vallende personen zorgen om, na de invulling der formulieren hun zaken zoo te regelen dat zij bij mogelijke overbrenging naar de gevangenis, voor eenigen tijd uit hun omge ving kunnen gemist worden De moord te Osch Hoe langzaam het onderzoek in de zaak van den moord op den heer Hoekman ook vordert, de justitie blijkt telkens nader te ko men aan het doel: ontmaskering van de ge heele bende deugnieten, die te Osch zoo zeer afbreuk doet aan de veiligheid van personen en goederen. Maandagavond jl. is weer zekere P. De Bie in hechtenis gesteld, tegen wien ook gewichtige bezwaren zijn ge rezen als tot die bende te behooren en me deplichtig te zijn aan bedoelde misdaad. Naar de »Stad Osch" meldt zou De B. ge wond zijn geworden daar het schot dat Hoekman loste, toen op hem werd geschoten. Nog een ander, die ook door velen wordt gebrandmerkt als zeer verdacht, is plotseling uit Osch verdwenen, zonder eenig spoor na te laten eiv de gedachte, dat hij wel eens door anderen, ook leden van de bende, zou kun nen zijn vermoffeld, is velen niet vreemd. De hoe dan ook verdwenen persoon toch drinkt wel eens meer dan voor iemand, die een geheim heeft te bewaren, dienstig is en men acht de Ossche bandieten gemakkelijk in staat om tot eigen lijfsbehoud een hun gevaarlijk, zij het dan ook met hen bevriend sujet, naar de andere wereld te helpen. Hoe het ook zij, wij hebben alle hoop dat de justitie, die nu reeds een een vijftal Mn handen heeft en steeds voortgaat met hare nasporingen, eindelijk een volledig succes zal behalen. Driincn, 19 Mei. Gisteren was het de dag, bestemd voor den feestelijken intocht van den edel achtbaren heer C. P. van Huiten, als burgemeester dezer gemeente. Het geheele dorp was in feestdos gehuld. Van letterlijk alle huizen wapperde de nationale driekleur; langs al de straatwegen waren masteboomen geplant, terwijl in de verschillende buurten een dertiental eerebogen Jwaren opgericht, prijkende met guirlandes, bloemen, kronen lantaarns en toepasselijke opschriften. Ten een ure namiddags werd nabij het raadhuis door den hoofd-commissaris van orde de stoet georganiseerddie het nieuwe hoofd der gemeente bij zijn intrede zou begeleiden. De stoet stelde zich in beweging en begaf zich naar de grens der gemeente bij Frans de Wit, waar de burgemeester werd afge wacht. Toen ZEd. Achtb. daar aankwam, werd hij met een oorverdoovend gejubel ontvangen en door den president der feest commissie toegesproken. Nadat de burgemeester deze toespraak beantwoord had, nam ZEd. plaats in den optocht, die nu was samengesteld als volgt 1. Eerewacht te paard. 2. Brandweer „Wolfshoek." 3. Handboogschutterij „Zomerlust" 4. Corporatie „Groenewoud en Huiten." 5. Hoornblazers. 6. Corporatie „Stuivezand." 7. Handboogschutterij „Constantia." 8. Gilde „St. Crispijn." 9. Harmonie „de Eendracht." lü. Praalwagen met bruidjes 11. Corporatie „Kerk- en Stationsstraat." 12. Eerewacht te paard. 13. De Edel Achtb. Heer Burgemeester. 14. Eerewacht te paard. 15. De feestcommissie (in twee rijtuigen.) 16. De gemeenteraad. 17. Het polderbestuur. 18. Gilde „St. Joris." 19. Corporatie „Eendracht Heide." 20. Gilde „St. Ambrosius." 21. Corporatie „Hulteneinde." 22. Schoenmakersvereeniging „Wolfshoek." 23. Corporatie „Hoogeinde." 24. Gilde „St. Barbara." 25. Corporatie „WieleindeFranschehoek, Fellenoord en Pessert." 26. Gilde „St. Hubertus." 27. Corporatie „Kattenstaart." 28. Handboogschutterij „l'Amitié." 29. Eerewacht te paard. Over den keiweg trok men naar en door den Wolfshoek, om te keeren bij Hendrik Klerks te Elshout, en verder weder naar den Wolfshoek, over den provincialen weg, om het raadhuis alhier te bereiken. Na het keeren te Elshout begon echter het weder, dat den heelen dag uitstekend was geweest, parten te spelen; er brak eene on weersbui los, waarbij zooveel water viel, dat de geheele stoet, behalve zij die gezeten waren in geslotene of sluitbare rijtuigenveel te lijden had. Onder donder en bliksem eti een flinke stortbui kwam men voor het gemeentehuis aan, welks gevel toepasselijk was versierd. De burgemeester, de leden van den raad en de leden der feestcommissie stapten uit en begaven zich naar de raadszaal. Hier werd ZEd. Achtb. de eerewijn aan geboden en had in eene openbare vergadering van den gemeenteraad, na voorlezing van de betrekkelijke stukken, de plechtige installatie plaats. Met het teeken zijner waardigheid omhan gen kwam ZEd. Achtb. vervolgens op het bordes van het raadhuis, en sprak de ver zamelde menigte toe. Hij dankte voor al de eerbewijzen hem aangedaan en gaf de ver zekering, dat hij zijn beste krachten zou aan wenden om de belangen van Drunen naar eisch te behartigen en te bevorderen. Hij eindigde met een „leve Drunen" dat beant woord werd met „leve de Burgemeester." Intusschen was het weder opgeklaard en hernam ieder zijne plaats in den optocht, die over den provincialen weg verder trok tot D. van der Wesien en terugkeerde over den gemeenteweg. Nadat de burgemeester aan zijn woonhuis was afgestapt, werd de stoet aan het raadhuis ontbonden. Alles is in de beste orde afgeloopen, dank zeker der goede regeling door de feestcom missie en der ordelievendheid der deelnemers. 's Avonds tegen acht uur begaf zich de harmonie de Eendracht van Drunen naar het huis van den nieuwen burgemeester, bij wien zich intusschen de raadsleden, feest commissie en tal van vrienden en kennissen hadden vereenigd, en voerde daar verschil lende prachtige nummers uit. Den heelen avond heerschte een recht opgewekte geest in de gemeente; vroolijk joelende troepjes, met schilden of vlaggen voor >p, trokken aan houdend rond onder het zingen van tè re re boem dieeterwijl tal van vreemdelingen her waarts waren gekomen om getuigen te zijn van 't feest. Lang zou 't nog hebben kunnen duren, maai' goed negen uur kwam er een slagregen van belang, die allen naar huis joeg en de lichten in de eerebogen uitdoofde. Moge de goede verstandhouding, welke thans tusschen Drunen en zijn nieuwen bur gemeester blijkt te bestaan, nimmer verstoord worden, maar steeds voortduren tot zelfvol- doenining van hem persoonlijk en in 't belang der gansche gemeente. CAPELLE. Van 1 15 Mei. GEBORENPieterz. van Adriaan Arie van Baardwijk en Huiberdina Verduin Wil- lemina, d. van Adriaan Vissers en Huiber dina Johanna Klootwijk Joost z. van Huibert Koenen en Drika Sterrenburg Antonia Adriana d. van Johannes Marijnus de Jong en Amerentia Iluijsman. OVERLEDEN Nieta Ramstijn 1 jaar Cornelia Johanna Ruijtenberg 34 j. AnnaLeentje van Pelt lj. Josephus Gommers, 72 j., weduwnaar van Oatharina Kleijzen. HUWELIJKS-AANGIFTEN: Willem van den Hoven, 27 jaar te Sprang en Elisabeth de Rooij 26 jaar Casper Poelenye 20 jaar te Amsterdam en Jacoba Kerst 20 jaar Antonie Verduijn 33 j. en Ilendrika Pitro- nella Blom 20 jaar. GEHUWD: Wouter de Rooij 33 j. te Sprang en Geertruij de Rooij 30 i. Cornelis Kerst, 23 jaar en Maria Hendrika Ocrleraans 24 j. WAALWIJK ,19 Mei. Bij ruimen aanvoer ter veemarkt was de han del heden buitengewoon slap. Zelfs tegen veel verlaagde prijzen bleven verschillende stuks on verkocht. Kalfkoeien golden f90:—, f 195.—a f Dito vaarzen f 75, A 155,00 f— Wei lammeren met veel aanvoer werden zeer goedkoop van de hand gedaan tegen f 1.50 a f4.—. per stuk. Jonge varkens bij flinken aanvoer met goe den handel van f8.25 a f14,per stuk. Ter botermarkt werden afgeslagen en verkocht 585 Kg. van f 0.98 a f 1.19 per Kg. Kippeneieren f3.— a f3.50 per 100 stuks. Voortdurend is de huideninarki flauw ge stemd. Bij grooten voorraad iu alle soorten is er veel aanbod tegen verminderde prijzen. In leder blijft er voldoende vraag naar zwaar beleerd mooi goed, waardoor de prijzen zieh handhaven. Licht zooileder vindt de laatste weken meer vraagzoowel voor de schoenmakerijen in de Langstraat als voor den handel. Voor nieuwe schors is nog geen prijs ge maakt. Men verwacht zoo ongeveer dezeltde noteering, misschien iets lager, als verleden jaar, daar de voorjarige, goed gewonnen, in verre na niet is opgeruimd. Het product over 1893 is tengevolge van de droogte bij uitnemendheid mooi gewonnen. Het zal dus een ongekend goed jaar op de schorscultuur zijn. Voorzeker een gunstig vooruitzicht voor de leerlooierij. De onroerende goederen van LEONs. LOEFFte Baardwijk zijn ten overstaan van NOTARIS te Waalwijk, ingezet en gehoogd als volgt: EERSTE KOOP f3000 TWEEDE 1900.— DERDE 800— VIERDE 800.— VIJFDE 910— ZESDE 750.— 's namid. 6 uur, bij JAC. VAN WOENSEL te Baardwijk. te Waalwijkten verzoeke van H. V AN DALENgeveilde goederen onder Bezooien, zijn ingezet en gehoogd: Koop 1 op f 200.koop 2 op f 600. koop 3 op f 660.en koop 4, massa van koop 2 en 3 op f1500. namid. 6 ure, bij M. VA.N VCREN, te Sprang.

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2