Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Terwijl de beurs de beste thermometer wel voor de algemeene politiek onveran derd vast was, terwijl er over 't geheel èn te Parijs èn te Londen èn te Berlijn weinig meer omging, uit welke omstandigheid valt afteleiden, dat er een kleine vacantie op handen was, waaraan de heeren volksverte genwoordigers zich in den regel ongaarne ont trekken, terwijl zoo alles zich prepareerde om eens een paar etmalen achtereen uitteblazen, is* in 't zuiden van ons werelddeel eensklaps een crisis uitgebroken: of een kabinets- dan wel een ministerieele, is nog niet met zeker heid te zeggen. In de kamer van Italië was 't dat, terwijl de senaat zich vermeide met de burgerlijke en militaire pensioenen en dus niemand bij zondere aandacht wijdde aan de beraadsla gingen der kamer over de verschillende be grootingen, eensklaps een votum van wan trouwen viel. Donderdag had de kamer zich, na de artikelsgewijze behandeling en aanne ming van de begrooting van justitie, aan de begrooting van buitenlandsche zaken gewaagd en toen moest Brinde titularis van dat departement, er aan gelooven. De afgevaar digde Pugliese had heel wat op minister Brin's beleid aftedingen en toen hij Brin's houding tegenover Frankrijk en Oostenrijk nnar zijn eigen meening voldoende had ge gispt, kwam zijn collega Pandolfi praten over de zegeningen van een internationaal scheids gerecht. De debatten droegen geen ernstig of dreigend karakter en zij kregen dat ook niet, tot bij de stemming over het ensemble der justitie-begrooting, de bom sprong. Met 138 tegen 133 stemmen, dus met drie stem men meerderheid, werd minister Bonacci's budget afgewezen. Zaterdag morgen heeft Giolliti dientenge volge het ontslag van het geheele kabinet den koning aangeboden. Het ministerie-Gioliti is gevallen op de begrooting voor justitie, welke op onverwachte wijze is verworpen, maar het gaat metterdaad om eene andere reden heen. De heer Gio- liti heeft zeer wel begrepen, dat men zijnen ambtgenoot voor justitie niet alleen op het oog had. Hij heelt dus zijn ontslag en dat van zijne collega's bij den koning ingediend. Wil dit nu zeggen dat een ander noodwendig aan het hoofd van het nieuwe kabinet moet komen te staan Geenszins. Er is reden om te gelooven dat de heer Giolitti voorna melijk zoo vlug zijn ontslag heelt genomen om gelegenheid te hebben een kabinet samen te stellen, dat voldoening geeft aan eenige parlementaire groepen, die hem in den laatsten tijd met onverschilligheid hebben bejegend. Toch is het geenszins onmogelijk dat hij wel degelijk het kind van de rekening wordt. Het nog altoos onopgehelderd gebleven schandaal der banken, de moeielijkheden, welke hij bij den senaat heeft gevonden met zijne pen sioenwet bij de kamer met zijne nieuwe regeling van het bankwezen, de smadelijke bejegening, door de oppositie in het parlement, van zijne buitenlandsche politiek in zijne zeer nederige houding tegenover Oostenrijk dat alles heeft de openbare meening tegen hem in het harnas gejaagd, en het is de vraag of de koning hem onder deze omstandigheden zal willen of durven behouden. Volgens de Fanfulla schenken brieven uit alle streken van Italië ontvangen, de overtuiging, dat het land een nieuw politiek leven begeert; dat het dezen val van een ministerie beschouwt als het begin van een nieuw tijdperk, waarin de hoog ernstige be- taai geduld; men vorderde langzaam, stap voor stap, maar n.en vorderde toch, en eindelijk be zweken de boosaardige machten der onderwereld voor den roenschelijken wil, die zich een baan had gebroken naar zijne broeders in de diepte. Toen de zon daar boven ten ondergang neigde, was de weg gebaand en werden de geredden weer het daglicht te geraoet gevoerd, wel is waar ge kwetst, half gestikt, buiten zichzelf van angsten schrik, maar toch levend, terwijl hunne readers, even uitgeput en afgemat als zij, hen volgden. De beide eersten bij de stoute onderneming, de chef en Hartman, ze'waren de laatsten bij aen terug tocht; ze wilden niet heengaan, eer al de anderen zich in veiligheid bevonden. „Ik weet niet, wat het beteekent, dat mijnheer en Hartman nog altijd daar beneden talmen," zeide de hoofdingenieur bezorgd tot de hem om ringende beambten. „Ze stonden toch al bij den uitgang, toen de laatsten werden opgeheschen, en Hartman ia waarlijk genoeg met de gevaren in de mijnen bekend, om geen oogenblik langer te blijven dan hoog noodig is. Nog altijd wacht de vervoerbak benedenze geven het teeken niet beantwoorden geen onzer signalen ik begrijp het niet!' „Als er maar niet op het laatste oogenblik nog een nieuw ongeluk is voorgevallen!'viel Wilberg angstig in. „Daar steeg zoo'n vreemd geluid uit de mijn op, juist toen de laatsten hier boven aankwamen. De afstand "was te groot en hetge- druisch van de machine te hard om het duidelijk te kunnen onderscheiden; maar de geheele aard bodem is geschokt als er maar niet ergens een nieuwe ontploffing heeft plaats gehad!" „God weet, of 't niet waar is!" riep de hoofd ingenieur uit. „Geef nog eens de signalen, en dit wel zoo krachtig mogelijk! Blijven deze onbe antwoord dan moeten wij weer naar beneden, om te zien wat er gebeurd is." Eer hij Of de anderen dit besluit echter ten uitvoer konden brengen, werd beneden snel en heftig het teeken tot ophijschen gegeven. De daar boven wachtenden haalden verruimd adem en ver drongen zich bij de opening, waar de bak weldra zichtbaar werd. Ulrich stond hierin overeind aangezicht en kleederen met zweet en puin bedekt door den ingespannen arbeid, terwijl het bloed hem langs het voorhoofd en de slapen vloeide, jivenals bij het neerdalen hield hij den arm om langen van algemeen welzijn op den voor grond treden een tijdperk van niet alleen energieke maar ook politiek-eerlijke mannen, die het land boven de kamer, de zaken boven de personen stellen Een Maandagavond ontvangen Reuter-tele- gram uit Rome luidi: »In de couloirs van het parlement wordt het gerucht bevestigd dat de koning het ontslag van het ministerie niet zal aannemen." In Spanje, waar de geruchten omtrent een ministerieele crisis reeds sinds eenigen tijd aan de orde van den dag zijn, komt 't niet verder dan tot geruchten: Sagasta wil al 't mogelijke doen om de luitjes tot de zomer- cavantie, in Juli aanvangende, bij elkaar te houden, doch dat kan hem heel wat moeite kosten. De titularis van binnenlandsche zaken, Venanzio Gonzalez, wil om gezondheidsrede nen zijn ontslag nemen en dan is de posnie van de titularissen van oorlog en justitie ernstig geschokt, welke beide heeren op hunne begrootingen respectievelijk 7 en 3 millioen hebben bezuinigd en nu zelfs de aanvallen van hun volgelingen hebben door te staan. Frankrijk's politieke beraadslagingen bieden op 't oogenblik niets bijzonders: 't is alleen de zaak Baudin (de kamer heeft tot de vervolging besloten) die het kabinet Dupuy in gevaar had kunnen brengen, daar de pre mier zich in deze wel wat al te zeer partij heeft gesteld. De Standaard verneemt uit Bangkok, dat de Franschen in de Mekong-vallei eene lang zame vooruitschuiving hunner strijdkrachten langs de beide rivieroevers schijnen te be werkstelligen, totdat zij het tijdstip gekomen achten Bangkok te overrompelen. De Sia- meezen blijken niet van plan de Franschen te laten begaan Zij zenden haastiglijk krijgsbehoeften naar de Mekong-vallei en richten den nieuw rivierfort op nabij Bangkok, welks defensiewerken de koning persoonlijk inspecteert. Paleistwisten verzwakken echter het gezag des konings. De prinsen liggen overhoop met elkaar, en de Siameezen schij nen ons onbekwaam, om aan eene crisis het hoofd te bieden zonder hulp. Engelands in terventie alleen zou redding kunnen brengen. BRUSSEL, 22 Mei. Heden is in het Volkshuis het internationaal congres van mijnwerkers geopend. Pickard, lid van het lagerhuis en Engelsch gedelegeerde is voor zitter. SchrÖder van Dortmund vertegenwoor digt Duitsche groepen. Peter Cinger is de eenige Oostenrijksche gedelegeerde. Er zijn 38 Engelsche gedelegeerden, van wie 6 leden van het lagerhuis, en 15 Franschen gedele geerden ten congresse tegenwoordig. In naam van het kabinet verklaarde de heer Viette, minister van openbare werken, dat de kamer de begrooting voor 1894 moet aannemen. De regeering is bang voor niemand en zal zich niet laten aanvallen, zij zal alleen hen als republikeinen beschouwen die vast besloten zijn te strijden voor de republiek, in weerwil van de grootste gevaren. De te genwoordige regeering zal de verkiezingen leiden en heett het volste vertrouwen in den goeden uitslag. Zij zal nochtans alle over drijving van krachtsontwikkeling daarbij tegen gaan. den jongen chef geslagen: maar ditmaal was het niet een wankelende, dien hij steunde: Arthur's hoofd lag doodsbleek, met gesloten oogen opzijn schouder en zijne gestalte hing onbeweeglijk en levenloos in de armen, die haar met inspanning van alle krachten hielden opgeheven. Een kreet van schrik weergalmde in het rond. Men kon nauwelijks zijn geduld bedwingen, totdat de machine stilstond. Meer dan twintig armen werden uitgestoken, om den bewustelooze in ont vangst te nemen en r.aar zijne echtgenoot te bren gen die evenals de anderen gedurende al dien tijd op de plaats van het ongeluk tegenwoordig was geweest. Allen verdrongen zich nu om het ionge paar. Men riep om hulp, om den genees heer. en niemand lette in de algemeene verwar ring op Ulrich, die het zich verwonderlijk kalm en bedaard had laten welgevallen, dat men hem van zijn last onthief. Hij sprong niet op zijn gewone, vlugge, veerkrachtige manier uit den bak; langzaam, als met groote moeite, steeg hij uiten moest zich tweemaal aan den ketting vasthouden, om niet neer storten. Hij liet ook thans nog geen geluid hoorenmaar de tanden van den jongen mijnwerker waren als in hevige smart op elkander geklemd en de bloedstroom nam toe, al verhinderde de dikke laag van stof om op te merken dat zijn gelaat niet minder bleek zag dan dat van den jongen chef. Hij deed nog een paar stappen wankelend voorwaarts, tot dicht bij ae groep, die zich rondo n Arthur verdrong; maar hier bleef hij plotseling staan en klemde zich krampachtig met beide armen aan een der beide pilaren van het gebouw vast, om zich daaraan staande te houden. „Wees gerust, mevrouw! 't Is maar een flauwte," troostte de geneesheer die, druk in de weer met de slachtoffers van het ongeval terstond was komen aansnellen. „Mijnheer schijnt geen letsel te hebben gekregen hij zal wel schielijk weer bijkomen." Eugenie hoorde niets van dit alles; zij zag slechts dat bleeke gelaat met die gesloten oogen, slechts die uitgestrekte gestalte, die geen enkel teeken van leven gaf. Er was een tijd geweest, kort na haar huwelijkdat de jonge vrouwtoen een vreemde hand haar aan het gevaar had ontrukt en zij in het onzekere verkeerde omtrent het lot, dat haar echtgenoot had getroffen, koel en kalm tot haar redder zeide: „Zorg voor mijnheer Ber- De bewerkers van het opstootje, in de kerk te St. Denis zijn veroordeeld tot ge vangenisstraf, varieerende van veertien dagen tot drie maanden en tot geldboeten. Een persoon is vrijgesproken. Allen hebben van de toepassing der wet-Béranger geprofiteerd, met uitzondering van een raadslid, die tot veertien dagen veroordeeld werd. Te Brest is Zondagavond iets dergelijks gebeurd als onlangs in de nieuwe Kerk te St. Denis; nu echter niet in eene kerk, maar in eene besloten vergadering van het comité catholique, in welke eenige socialisten en anarchisten waren binnengedrongen. Ditmaal echter heeft men de levenmakers buiten de deur kunnen zetten. Een straatveger vond 's morgens een metalen doos van kleine afmetingen. Hij veegde ze bij het vuil van de straat, toen juist een zware melkwagen voorbijreed, die de doos verbrijzelde. Een zware ontploffing volgde, die echter de naburige huizen niet beschadigde. Het schijnt dat de doos daar niet met misdadige doeleinden was neerge legd, maar dat iemand, die er zich van wilde ontdoen, ze daar gegooid heeft. PARIJS, 23 Mei. Arton is bij verstek ver oordeeld tot 20 jaar dwangarbeid wegens de bedriegerijen op de Dynamiet-maatschappij, en tot 5 jaar gevangenis en 40.000 fr. boete wegens poging tot het omkoopen van Sans Leroy. Het blijkt, dat Gladstone op de soirée in het Imperial Institute door zijne medegasten van den prins van Wales feitelijk is uitge jouwd. De edele grijsaard scheen het zich zeer aan te trekken en zag zeer bleek. Al de bladen geven hunne verontwaardiging over het gebeurde te kennen en men vraagt zich af of de prins van Wales, wiens oor de onwelluidende tonen van het Britsche groaning and hissing toch ook wel zullen bereikt hebben door the Times immers is het beschreven als „alles overstemmend" niet waardig zou hebben gedaan, zooal niet door een of ander woord, dan toch door de daad van onmiddellijk vertrek te protesteeren. De groote oude stond inmiddels alweer aan eene onaangename bejegening bloot. Naar den spoortrein, waarmede hij reisde, werd bij Chester met alle kracht een zware steen geslingerd. Of de worp bepaaldelijk den premier gold is nog niet uitgemaakt- De steen verbrijzelde het raampje van het com partiment naast het zijne, en vloog langs eene daar zittende dame, gelukkig echter ook zonder haar te treffen. Volgens the Standard zal het bezet tingsleger in Egypte eerlang met een bataljon worden verminderd, dat orde ontving zich in te schepen. Dat zal in Frankrijk genoegen doen. Zondag namiddag had in het Hyde Park eene groote betooging plaats ten gunste van Homerule, als antwoord op die, welke onlangs in de Albert Hall gehouden werd. Zij werd bijgewoond door ongeveer 15.000 personen, meerendeels uit de kleine burgerij. De lagere volksklasse was schaarsch vertegen woordigd. De stoet trok naar de Thameskade met groene vaandels en muziek naar het Park, waar dertien estraden waren opgericht, van welke Iersche afgevaardigden, leden van den graafschapsraad, aanvoerders der werk manspartij en anderen toespraken hielden. Er werd eene resolutie aangenomen, luidens welke al de aanwezigen zich verbonden om kow!" Wat koelheid en minachting haar destijds hadden doen zondigen, dat had zij meer dan geboet door de marteling van deze laatste uren, waarin zij had ondervonden wat het zegt, voor haar ge liefde te sidderen, zonder hem te kunnen helpen, zonder zelfs in zijne nabijheid te zijn. Nu zond zij geen ander tot hem, nu liet zij niemand aan zijne zijde, nu lag zij zelve nevens hem geknield en riep, zooals iedere andere vrouw, den naam van haar man in doodsangst uit „Arthur Het was een uitroep van hartstochtelijke liefde, van de bitterste wanhoop, en bij dien kreet ging een rilling van smart den jongen bergwerker door de leden, die nog altijd tegen den pilaar leunde en zich bij het geluid dier stem oprichtte. Nog eens vestigden de sombere, blauwe oogen zich op die twee menschen, maar ze getuigden nu niet meer van haat en verbittering, alleen van een stomme, diepe smart, en daarop verduisterde zich zijn blik. Hij hief de hand op, niet naar het bloedende voorhoofd, maar naar de borst, en, hoewel hij hier geen kwetsuur had gekregen drukte hij er haar zóó vast tegenaan, alsof het hem hier toch het meeste pijn deed. Op hetzelfde oogenblik, dat Arthur in ae armen zijner vrouw de oogen opsloeg, zonk Ulrich achter hen ineen. Hoewel nu ook de laatsten uit de mijnen te voorschijn waren gekomen, bleef er toch nog een stille, neergedrukte stemming onder de menigte lieerschen. Geen vreugdekreten werden er ver nomen een blik op de geredden deed ze ver stommen. Men wist immers nog niet, of allen in het leven zouden blijven, of de dood de hem met zooveel inspanning ontrukte offers niet zou terugeischen. De jonge chef had zich, schiel ijker dan men gedacht had, van zijn bezwijming her steld. Het was inderdaad een nieuwe ontploffing van het tot op zijne grondvesten geschokte aard rijk geweest, die hem en zijn metgezel nog op het laatste oogenblik had getroffen; maar, merk waardig genoeghad Arthur geenerlei letsel daarvan gekregen. Hij stond weer reeds overeind, ofschoon nog bleek en wankelend, door Eugenie's arm ondersteund, moeite doende zijn gedachten te verzamelen, om hare bezorgde vragen te kun nen beantwoorden. „Wij waren al bij den uitgang van de mijn. Hartman was mij een paar stappen vooruit en dus al zoo goed als in veiligheid; toen schijnt hij het Gladstone bij zijn werk te helpen en een einde te maken aan het conflict tusschen het volk van Engeland en van Ierland. Tevens werd de obstructie van conservatieve zijde gelaakt, en er werd verklaard, dat, ingeval het hoogerhuis dit voorbeeld mocht volgen, men met voldoening eene botsing tusschen het huis der gemeenten en het huis der lords begroeten zou. Alles liep in de volmaakste orde af. Ofschoon .de dokwerkers te Huil het vergelijk heeten te hebben aangenomen, heb ben er voortdurend wanordelijkheden aldaar plaats. Verscheidene niet-leden van den dok- werkersbond werden aangevallen en mishan deld, terwijl de matrozen- en stokershond luide over de schikking klaagt als eene ver raadpleging. De bestaande gisting noopte de plaatselijke overheid, de politiemacht van buitenaf voorloopig nog te Huil te houden. Ook bewaken dragonders weder de dokken. Een grappig voorval heeft dezer dagen in het lagerhuis plaats gehad. Men weet niet hoe het gebruik ontstaan is, dat een afgevaar digde, die over een motie van orde wenscht te spreken, den hoed moet ophouden gedu rende zijn redevoering. Maar het gebruik bestaat. Nu kon sir John Gorst, op het oogenblik, dat hij eene rede van Goschen wilde beantwoorden, zijn hoed niet vindm. Verscheidene vrienden boden er hem een aan, hij nam op goed geluk er een, die veel te klein bleek, zoodat hij den ganschen tijd zijn hoed met één hand moest vasthouden. Maar daarbij zette hij een zoo benepen ge zicht, dat de kamer zich niet goed kon houden en in lachen uitbarstte, waardoor sir John zoo verlegen werddat hij den hoed aan zijn eigenaar teruggaf en van het woord afzag. Het Dinsdag eindelijk verschenen verkie zingsmanifest van het centrum is buitensporig lang, langer dan de manifesten van al de andere partijen bij elkander, Uit de hier en daar zeer gewrongen taal blijkt hoe moeilijk de formuleering van het document aan het tegenwoordige partij-bestuur gevallen is. Het uitvoerigst en in de eerste plaats behandelt het manitest het leger-ontwerp, en eindigt hier met de verklaring, dat de tot dusver door het centrum gekozen houding gevolgd werd met het oog op het groote gewicht van het onderwerp, opdat het Duitsche volk zelf daarover beslisse. Verzet tegen het ontwerp- Caprivi zoowel als tegen het voorstel van Huene zal „het veldteeken van het centrum in den verkiezingstijd'4 zijn. Het manifest verklaart verder, dat de Kulturkampf nog niet geëindigd is, en dat een verrottingsproces onder den dekmantel van vrienschap nood- lottiger ware dan het zonder bedenking weder hervatten van dien strijd. Wegens het goed keuren der handelstractaten met Oosterijk- Hongarije en Italië verontschuldigt het ma nifest zich met de bewering, dat dit geschiedde omdat daardoor de beschermende rechten tot een zekere hoogte ten minste voor twaalf jaren beklonken werden. Ook belooft het cen trum bij latere handelstractaten zeer bijzon der over landbouw en nijverheid zijne be schermende hand te zullen uitstrekken. AROLSEN, 23 Mei. De begrafenis van vorst Georg van Waldeck had heden onder groote deelneming van het gansche land plaats. Na de godsdienstoefening in de stads kerk, aan welke de koning van Wurtemberg, de groothertog van Luxemburg en de afge zanten der Duitsche vorstenhoven deel namen, gevaar te hebben zien aankomen. Ik zag hem ten minste plotseling omkeeren en mij bij den arm grijpen; maar het was te laat; reeds waggel de alles boven en rondom ons. Ik voelde alleen nog, hoe hij mij op den grond wierp, voelde, hoe hij mij met zijn eigen lichaam tegen het afbrok kelende puin beveiligde en toen verloor ik het bewustzijn." Engenie antwoordde niet; zij had de nabijheid van dien man zóó gevreesd, ze had zóó gesidderd, toen zij hoorde, dat Arthur onder zijn geleide het waagstuk had ondernomen, en nu bedankte zij het. aie nabijheid alleen, dat ze haar echtgenoot levend en ongedeerd in de armen sloot. De hoofdingenieur naderde hen beiden. Zijn ge laat stond ernstig en zijne stem klonk ontroerd, terwijl hij zeide: „De dokter gelooft, dat hij allen in het leven zal kunnen behouden, op één na op Hartman na. Bij hem is alle hulp vergeefsch. Wat hij vandaag daar beneden in de mijnen ver richt heeft, dat was te veel, zelfs voor zijn reu zen natuur, en de wond aan zijn hoofd heeft hem verder van zijn laatste krachten beroofd. Hoe hij het ondanks zijn zware verwonding gedaan heeft gekregen zichzelf en u, mijnheer Berkow, onder het puin op te delven, u in den vervoerbak te tillen en vast te houden, totdat ge in veiligheid waart, gaat mijn begrip te boven; alleen iemand als hem is dit mogelijk geweest. Hij heeft het gedaanmaar hij moet het ook met den dood bekoopen." Arthur zag zijne vrouw aan; hare oogen ont moetten de zijnen; zij begrepen elkander. Ondanks zijn uitgeputten toestand vermande hij zich en, Eugenie bij de hand vattend, voerde hij haar met zich mede naar de plek, waar de ongeluk kige van alle kanten hulp en bijstand ondervond. Ulrich lag op den grond uitgestrekt; zijn vader was nog niet weer tot bewustheid gekomen en wist nog niets van het ongeluk, dat zijn zoon had getroffen; maar deze was daarom niet alleen of slechts van vreemde hulp afhankelijk. Naast hem lag een jong meisje neergeknield, dat hare armen om het hoofd van den stervende had geslagen en hem met onuitsprekelijken angst aanzag, zonder op haar verloofde te letten, die aan de andere zijde stond en de reeds half verstijfde hand van zijn vriend in de zijne klemde. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2