Notaris RANT, Halfhüis. Advertentiën, TE HUUR Rij kspostspaarbank. BINNENLAND. Handelsberichten. publiek verkoopen: openbaar verpachten: geboortestad Amsterdam was geweest, be noemde hem koning Willem III. na de April beweging (April 1853), tot minister van bin nenlandsche zaken welk hoog ambt Van Reenen tot Juni 1856 vervulde. Als lid der tweede kamer riep het ver trouwen zijner medeleden hem tot het voor zitterschap, dat hij vele jaren bekleedde, tot hij lid van den raad van state werd, van welk college hij sedert 1876 vice president is ge weest, als opvolger van mr. JE baron Mackay. Een tijdlang is de waarneming van- het koninklijk gezag feitelijk in handen geweest van den heer Van Reenen. Ingevolge de verklaring der staten generaal in April 1S89, dat de koning buiten staat was geraaktde regeering waar te nemen, moest het koninklijk gezag worden opgedragen aan een regent en zoolang deze niet benoemd was, waargenomen door den raad van state. De werkzaamheden aan die waarneming verbonden, kwamen uit den aard der zaak grootendeels neer op den vice president van dat lichaam, waarvan vol gens de grondwet, de koning voorzitter en wier onder-voorzitter toen jhr. mr. Van Reenen was. Ook in den raad van voogdij over onze jeugdige koningin heeft de heer Van Reenen het land en het huis van Oranje gediend, waaraan hij innig was gehecht. Oprechtheid en beginsel vastheid kenmerk ten dezen staatsman, die tijdens zijn voor zitterschap in de kamer, dat hij met waardig heid en onpartijdigheid bekleedde, meermalen voor de samenstelling van een ministerie in aanmerking kwam, doch steeds bedankte. Hij bereikte den leeftijd van ruim 75 jaar en genoot, wegens zijn kunde en rechtscha penheid, de algemeene achting. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 4 dezer zal de Liedertafel Oefe ning en Vermaak van Waalwijk en Besoijen, op de zaal Musis Sacrum uitvoeren 1. Nachtzauber. Storck. 2. Ossian. Beschnidt. 3. Looft den Heer de Vliegh. Zondag 4 dezer, 's middags 12 uur, zal de harmonie l'Espérauce, op de zaal bij de erven A. N. van Riel, uitvoeren 1. Marie Henriette. Ouverture. Montague. 2. Ernestine. Polka pour Piston. Tack. 3. Soldatenleben. Fantaisie. Keler Bela. Aan het postkantoor te Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Mei: ingelegd f 2181.22 terugbetaald f 1214.83. Plet laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 988. WAALWIJK, 3 Juni 1893. Reeds de vorige week deelden wij mede dat de Mij. tot exploitatie van staatsspoor wegen op Woensdag 7 Juni a.s. goedkoope treinen zal laten loopen van verschillende stations naar Rotterdam (D. P.) bij gelegen heid der tentoonstelling van katholiek onder wijs aldaar. Veilig mag die tentoonstelling belangrijk genoemd worden. Eene verzameling toch van interessante voorwerpen op kerkelijk en bur gerlijk gebied van vroeger eeuwen zooals daar te zien is, zal niet gemakkelijk weder bijeen te brengen zijn; de afdeeling prijzen waaronder de eerste prijs ter waarde van 1 1000, wekt de b^vondering op van iederen bezoeker en de afdeeling reclame eindelijk kan wijzen op inzendingen der voornaamste industrieelen in het land. De prijs van de reis heen en terug bedraagt voor de stations 's Bosch, Vlijmen, Drunen- Heusden Waalwijk-BezooienWaspik en Geertruidenberg, le kl, f2.—, 2e KI. 150,3e kl. f 1.- Vertrek van 's Bosch voorm. 7 17, Vlijmen 7.32, Drunen 7.40, Waalwijk 7.51, Waspik 8.04, Geertruidenberg 8.15, aankomst Rotter dam D. P. 9.30. Vertrek Rotterdam (D. P.) nam. 8.12 Geertruidenberg 9.27, Waspik 9 38, Waalwijk 9.51, Drunen 10.01, Vlijmen 10.09, 's Bosch 10.24. (Greenwich.) Zooals men weet, zijn de gebouwen der _Ned. fabriek van lederartikelen aangekocht door de heeren Van der Heijden en Van Gri-nsven schoenfabrikanten alhier. Aanstaanden Maandag zal genoemde firma de Baardwijksche fabriek weder openen. Aan het hoofd er van zal optreden de heer B. J. van der Heijden. Wij wenschen der nieuwe onderneming het beste succes. Verleden Woensdag werd op de zaal van Musis 8acrum alhier de jaarlijksche ver gadering gehouden van de gewestelijke ver- eeniging „Noord Brabant", van het Necler- landsch onderwijzers-genootschap. Een twin tigtal onderwijzers, afgevaardigden der ver- schill nde afdeelingen van dat genootschap waren daarvoor naar hfer gekomen. Na afdoening der huishoudelijke zaken, hield de afgevaardigde van de afdeeling Breda de heer Kunst, uit Oosterhout, een boeiende lezing pver „plichten naast rechten", die met on verdeelde aandacht aangehoord en luide toegejuicht werd. Een levendige discussie ontspon zich naar aanleiding dier lezing waarvan de korte inhoud met den indruk die zij op de aanwezigen maakte, neergelegd werd in een motie van den voorzitter, welke, aan het oordeel der vergadering onderworpen, met bijna algemeene stemmen aangenomen werd. Bij grooten aanvoer van, hoornvee in de Langstraat was de handel zeer slap. Kalf- koeien golden f 100 a 150, dito vaarzen t 100 a 130, weikoeien f 60 a 80, hokkelingen en jarige kalveren f 30 a 60, nuchtere dito f 9 a 14; slachtvee le qued. 60 a 65 ct., 2e qutCI. 55 a 60 ct., vette varkens 52 a 53 ct. per Kg; biggen f 10 a 17, berekend naar f 1.80 a 2.50 per week. Hooi. Naar den weinigen voorraad blijft de handel in dit artikel zeer levendig, de verkoopers hebben met het oog op het schrale weer grooler duurte in het hoofd en zijn vasthoudend. De piijs is hoog en bedraagt f 28 per 500 Kg. Groenten, zooals sla, spinazie, worteltjes enz., worden bij groote hoeveelheden uit de Boven Langstraat ter markt gevoerd en tegen betrekkelijk lagen prijs verkocht; de prijs der aardappelen blijft stationair en bedraagt f 1.25 a 1.50 per 111. Volgens het verslag der kamer van koophandel te Oosterhout over 1892, blijft de toestand der leerlooierijen weinig bemoe digend, als gevolg van de ongelijkmatige verhouding tusschen de prijzen der huiden en die van het leder. Het getal leerlooierijen in de gemeente, bij het einde van 1882 nog 45, was bij het einde van 1892 gedaald tot 21, werkende met een totaal van 178 kuipen. Op de werken van den Maasmond is gisteren weder een werkman onder den trein geraakt, met het ongelukkig gevolg dat hij een stuk van den voet zal moeten missen. De giften, voor de wed Hoekman en kinderen te Osch, bij den kapitein der ma- réchaussée W. C. de Rooij, te Nijmegen, ingekomen, bedragen in totaal f 1617,64, waaronder van de officieren, onderofficieren en maréchaussées van de le divisie konink lijke maréchaussée f 235, van de 2e divisie f 258 en van de 3e divisie f 296.25, Men schrijft uit 's Hertogenhosch Met onze waterleiding blijft het sukkelen. Zaten wij het vorige jaar zoo nu en dan schier zonder wiRer en kon men alleen door bijzondere maatregelen in de behoefte voor zien, thans hebhen we reeds maanden achter elkander leidingwater dat de kleur heeft van koffie en •- hoewel volgens deskundigen geen schadelijke bestandd elen bevattende toch alles behalve in den smaak valt der Bosschenaren. Met liet oog op mogelijke epidemieën is het alleszins gewenscht, dat, om het gebruik van put en Diezewater, beide in den regel zeer schadelijk, voor de gezondheid, te voor komen, men afdoende maatregelen neme in zake de waterleiding. Dinsdag avond omstreeks 10 uur brak er een lievige brand uit in de leerlooierij van gebroeders van Gooi te Moergestel. Door de hevige droogte viel er aan blussqhen niet te denken. Het gebouw werd met den ge- heelen voorraad leer eene prooi der vlammen. Een en ander is door assurantie gedekt. Groote verwarring De verwarring aan de Bank van Leeuing te Utrecht moet groot zijn. Kapitalen zijn verdwenen, beleende panden zijn zwervende zoowel door verkoop als door herbeleening. In de banken van Amsterdam, den Haag, Rotterdam, enz. zijn panden her-' beleend van aanzienlijke waarde. In een der Amsterdamsche banken o. a. een pand van f 3000 waardp Naar de openbare terechtstelling van direc teur en bankhouder wordt met belangstelling uitgezien Met de instructie is belast mr. Ciommelin, rechter in de arrondissements rechtbank. Er moet zijn een tekort van f 140,000, tegenover een actief van f 40,000. Gisteren te ongeveer 4 uur namiddag ontspoorden van eenen van Bokstel naar Eindhoven vertrekkenden goederentrein de bagagewagen en 2 wagens. Dientengevolge moesten de treinen naar Best tijdelijk over verkeerd spoor vertrekken, zoodat dus tusschen bokstel-Best slechts één der twee sporen kon bereden worden. Een nieuwe concurrent van het inlandsch, Schotsch en ander havermeel is verschenen in de gedaante van «Amerikaansch Haver mout," dat door de heeren Dönszelmann Co. te Dordrecht wordt ingevoerd en nog veel voedender en gemakkelijker bereidbaa°r moet zijn. Alzoo ten minste zegt een strooibiljet, dat de verdiensten van bovengenoemd artikel Duidelijk in het licht stelt en ook hoe een Amerikaansch vernuft de enorme moeielijkheid heeft weten te overwinnen om den „bitter- arhtigen" smaak van het havermeel te ver anderen in een „overhcerlijken." Dit is geschied door middel van mout vandaar: „havermout." Zij was zoo zenuwachtig Op den Catharijnesingel, nabij het Sterre- bosch, te Utrecht, ontmoette Dinsdagavond een heer van middelbaren leeftijd, een net gekleed, ongeveer 22jarig juffertje, dat er zeer opgewonden uitzag en hem, met tranen in de oogen mededeelde, dat zij even te voren bijna door de stoomtram was overreden en daarvan zoo was geschriktdat zij niet verder kon gaan. Medelijden met het meisje hebbende, bood hij haar. den arm en geleidde haar naar een in de nabijheid staande bank, waarop hij haar deed plaats nemen. Na daar eenige oogenblik'< en te hebben vertoefd, verklaarde de juffrouw zich weder voldoende hersteld, om haar weg te kunnen vervolgen, bedankte hem in goed gekozen woorden voor zijne hulpvaardigheid en ver wijderde zich, waarna zij weldra uit het gezicht was verdwenen. Intusschen wachtte den hulpvaardigen heer een minder aangename verrassing. Toen hij namelijk kort daarna een sigaren winkel binnenging, bemerkte hij met schrik dat zijne nogal goed voorziene portemonnaie was verdwenen en kwam hij tevens tot de overtuiging, dat het juffertje comedie had gespeeld en een behendige zakkenrolster was. Onnoodig te zeggen dat van de jonge dame geeu spoor meer was te vinden en deze zich zoo gauw mogelijk met haar buit uit de voeten had gemaakt. Weer is er in de Amsterdamsche roof buurt iemand beroofd van al het geld dat hij bij zich had. Ditmaal was het slachtoffer een Engelsch zeekapitein 'ie zich in een huis in die beruchte steeg had laten binnen lokken en dien men daar bestal voor een bedrag van ongeveer dertig gulden in Hol- landsch en Engelsch geld. Een onderzoek door de politie ingesteld, leidde tot niets. Van tijd tot tijd leest men nog wel eens wonderlijke advertentiën in de dagbladen. Zoo verschenen verleden week een paar amusante staaltjes op dat gebied. «Verloren eene broche (camée) voorstellende V enus en Adonis, gaande van den Dam door de Kalverstraat en Reguliersbreestraat naar het Rembrandtplein» en „Gevraagd een min voor een meisje tus schen vijf en twintig en dertig jaar, gehuwd en van den P. G." Woensdagnacht, circa 1 uur 30, zijn bij het rangeeren te Venloo op wissel 9 twee treindeelen zijdelings in elkander gereden door verkeerden wisselstand, waardoor machi ne no 16 en wagens ontspoorden en aan zienlijk werden beschadigd. Reeds te 7 uren waren machine en wagens weder in het spoor gebracht. Een voorman, die van de machine sprong, is aan het linkerbeen verwond. De kermis te Heerenveen, die Maandag eindigde, heeft nog een treurig naspel gehad. De pikeur van het hippodrome van Wolff heeft Dinsdagavond eenen der aan die in richting verbonden stalkuechts met eene mest vork eene zeer ernstige verwonding toege- brrcht. Hij is terstond in verzekerde bewaring genomen. .Een student is in een koffiehuis te 's- Gravenhage de dupe geworden van zooge naamde kwartjesvinders Hij verspeel le in korten tijd ruim f100. Hij heeft aangifte gedaan bij de politie. Een inwoner van Veendam, die op zijn rijwiel huiswaars keerde, werd onderweg door een hevig onweder overvallen. Plotseling zag hij een bliksemstraal op de stuurstang neder- schieten en werd hij op den grond geworpen. Eenigen tijd daarna werd hij in bewusteloozen toestand gevonden door eenen voorbijganger, die hem in de naastbijzijnde woning droeg waar hij bijgebracht werd en waar he. bleek, dat hij geen noemenswaardig letsel had be komen. De reis moest echter te voet vervolgd worden, ofschoon het rijwiel onbeschadigd was. De vernikkelde stuurstang was door den bliksem geheel zwart gekleurd en had dienst gedaan als bliksemaileider. Drunen1 Juni. Gisteren namiddag toen de trein van omstreeks zes uur den overweg bij Hemkespad passeerde, werd door eenige baldadige spelende kinderen met een steen een ruit in een waggon stuk gegooid; niemand bekwam hierbij eenig leisel. Op 6 Juni as. zal onze zeereerw. heer Pastoor zijn 25-jarig priesterfeest herdenken. Meende men aanvankelijk dat dit feest alleen kerkelijk en in alle stilte zou worden gevierd, thans is dit geheel veranderd; naar men ver neemt zullen de harmonie «De Eendracht» uit de straat en de harmonie van de congre gatie beide mede het feest helpen opluisteren. WAALWIJK, 31 Mei. Bij redelijken aanvoer ter veemarkt was de handel op de jaarmarkt iets vlugger. Kalfkoeien golden f95.—, f 195.—a f Dito vaarzen f 85, il 145,00 f— Jonge varkens f6.50 a f 17,per stuk. Weilammeren f 1.75 a f4.25 per stuk. Ter botermarkt werden afgeslagen en verkocht 572 Kg. van f 0.96 a f 1.08 per Kg. Kippeneieren f3,50 a f4.— per 100 stuks. Bij gelegenheid der jaarmarkt heerschte er veel bedrijvigheid ter beurze, zoowel voor verhuring van hooiland als voor aankoop van granen. V oor hooiland, dat een zeer mager beschot zal Opleveren, worden hooge prijzen gevraagd. In granen werd gedaan als volgt Ristarwe f7.50 7,75 per H.L. Roode dito f6.5ü a 7. Witte f7.— h 7.75 Buitenl. rogge f175.— ii f lSO.— per 2250 Kg. Gerst f3.75 a 4.- per 60 Kg. Haver f 8.50 a 8.75 per 100 Kg. Koolzaad, dat weinig, meer voorkomt werd op f10.gehouden, In huiden en leder was slechts eenige handel voor onmiddellijke behoefte. Schors nog zonder handel in afwachting van de marktzelting in de volgende maand. Aan geheime prijzen werden eenige partijtjes nieuwe gedaan. Voorjarige schors met veel aanbod zonder handel. ONDERTROUWD Petrus Johannes de Bakker EN Dymphana Antonia Santbergen, Wed. Frans den Ouden. Bezooien Geertruidenberg Mei 1893. Heden overleed tot mijne diepe droef heid, tijdig voorzien van de HH. Sa cramenten, mijne geliefde Echtgenoote Lucia Anna Dina Verhoeven in den ouderdom van bijna 79 jaren. H. VER DONK. I Waalwijk, 30 Mei. I oor de vele. blijken van deelneming ondervonden bij het overlijden van mijne dierbare echtgenoote Henriëtte Huberdina Maria Schellen, betuig ik bij dezeook namens mijne kin deren, oprechten dank. Waalwijk. 31 Mei 1893. A. H. G. van der HEIJDEN. te WAALWIJK, zal ter herberge van M. VAN VUUREN, te Sprang, bij veiling Dinsdag 6 Juni 1893, bij afslag Dinsdag 20 Juni 1893, telkens des avonds 7 uur I. Ten verzoeke van de Weduwe P. Roo~ zen te Sprang, Koop 1. Een perceel Weiland, te Besoijen, sectie C no 67, groot 76 aren 90 cent. Koop 2. Huis waarin bakkerij erf en tuin te Sprang, sectie B. 611 en 894, groot 7 aren 58 centiaren. II. Ten verzoeke van de erven Joh. en Pieter Smitste Sprang, Koop 3. Een huis, erf en tuin te Sprang, sectie B. no 1747 groot 8 aren 55 centiaren, aan den hoek der Biersteeg, waarin smederij en bierhuis. Koop 4. Een bouwplaatsje, aan de Bier- steeg te Sprang, sectie B no 9 7 8, groot 1 are 90 centiaren. Koop Bouwland te Sprang, sectie B no 598, groot 10 aren 20 centiaren. Koop 6. Bouwland te Sprang, sectie B no 596, groot 29 aren 10 centiaren. van WAALWIJK zullen, op Vrijdag den 9 Juni 1893, des namiddags om 4 ure, ter herberge van II. N. BESIER, in de Stationsstraat aldaar, voor het seizoen van dit jaar, in het Het GRASGEWAS van de na te noemen perceelen Hooilandgelegen onder de ge- meeute Waalwijk, als lo. 2 Hectaren 11 aren 0 centiaren ten Westen van de Ha ven vaart, afkomstig van ürossaerts. 2o. 1 heet. 42 aren 70 cent. aan de baven 3o. 19 aren 20 centiaren idem. 4o. De GROENSTEEG in 16 perceelen Voor de gemeenten Waalwijk en Bezoou n: 5o. Het GRASGEWAS op de kanten van den Grintweg Bezooien-Drongelen Voor den Algemeenen Armen van Waahvijk 6o. 2 hectaren 17 aren 20 centiaren de Heilige Geest Kjinp onder Baardwijk. 0 liect. 51 aren 30 cent. idem aldaar. 0 66 90 de Platte Kade onder Waalwijk. TERSTOND, in de Groote Straat, te WAALWIJK een net onder houden, goed ingericht en van alle gemakken voorzien TE BEVRAGEN onder letters H, C. aan het bureau dezer COURANT.

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2