Bekendmaking. binnénlandT^"' Een merkwaardig artikel. Staatkundig overzicht. BÜITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Ook (lit. verzoek vond gehoor, zoodat er door de Regeering bevolen is, dat be doelde overweg naar behooren zal afgesloten worden, door een ijzeren hek met sluitboomen. 9. In dato 29 December verzocht de Kamer aan de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen uit naam van ver schillende veehandelaars en veehouders uit deze streek, om aan het station Waalwijk, op gewone marktdagen des Vrijdags en vooral bij gelegenheid der jaarmarkteneenige veewagens afzonderlijk disponibel te stellen, daar er bij eenige drukte in den veehandel op die dagen menigmaal is gebleken, dat daaraan behoefte bestaat, terwijl belangheb benden thans minstens 24 uren te voren een of meer wagens aan de directie behooren aan te vragen. Tot hiertoe is hierop nog niet gunstig beschikt. 10. Op denzelfden datum diende de Kamer een adres in aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid,wijzende op het nut van (1e aaarstelling eener brievenbus en het vestigen van een dépot van postzegels, briefkaarten enz. in de Stationsstraat. Aan dit verzoek werd door ZEx. in zoover gevolg gegeven, dat er eene brievenbus op eene zeer geschikte plaats, niet ver van het station verwijderden in het drukste gedeelte der Stationsstraat werd gevestigd, zeer ten gerieve der nijvere bewoneis dier wijken van het verkeer van en naar het station van den Staatsspoorweg. Voorts was de Kamer steeds actief, voor zoover doenbaar, in het belang der hoopvolle mogelijkheid van de daarstelling eener schut sluis aan de monding der haven, in verband met de werken van den meergenoemden Maasmond en der herstelling van den thans afgesloten weg in de Putsteeg, alhier, naar deu Zuiderbanddijk der nieuwe rivier. Enkele adressen van andere Kamers van Koophandel werden voor kennisgeving .aan genomen en niet gesteunddeels omdat onze Kamer zich inet de strekking niet kon vereenigen en andere daarentegenom reden dat zij zich vroeger al in ongeveer gelijken zin tot de betrokken autoriteiten had gewend. Een groot aantal verslagenstatistieken enz. wt rden bij de Kamer ontvangenin het archief opgenomen en voor belangstel lenden disponibel gehouden. Burgemeester en wethouders van Waalwijk maken bekend dat het primitief kohier van den hoofdelijken omslag over 1893 door hee- ren gedeputeerde staten bij beschikking van 22 dezer is goedgekeurd en dat afschrift daarvan gedurende vijf maanden op de se cretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Waalwijk, 26 Juni 1893. Burgemeester en wethouders voorn. Onder bovenstaand opschrift schrijft het Nieuwsblad van Werkendam Tot recht begrip van hetgeen hier volgen zal moeten wij de aandacht onzer lezers een oogenblik vestigen op het kiesdistrict Heusden voor de provinciale staten. Het noordelijk en westelijk deel wordt door protestanten het zuidelijk en oostelijk deel grootendeels door katholieken bewoond. Er is, voor zoover wij weten, nog niet na gegaan wie in de meerderheid zijn, de katho lieke of de protestantsche kiezers, maar dit is zeker, dat het verschil niet groot zal z'jn. Daar nu het district 7 leden voor de provinciale staten afvaardigt is de tegenwoordige verhou ding, 4 protestanten en 3 katholieken, voor ons gunstig. Natuurlijk zullen de protestanten steeds bij groote verdeeldheid onder elkander en bij het stellen van tal van candidaten hunne krachten versnipperen en daardoor ze tels verliezen, als de katholieken zich er van willen meester maken. Hadden de katholieken met den heer Biuk nog een katholiek candidaat gesteld en da delijk bij eerste stemming met alle kracht daarvoor gewerkt, dan waren twee zetels voor de protestanten stellig verloren geweest. Dat zij dat niet deden, ofschoon zij den toestand kenden zoo goed als wij, strekt hun tot eere. In het anti-revolutionair weekblad de Pro testantsche Noorabrabanter," van 17Juni '93 komt een stuk voor, dat nadrukkelijk wijst op dit gevaar van versnippering en den anti revolutionairen in d t district hun optreden met twee eigen candidaten terecht verwijt. Waren van den beginne alle protestanten als één man opgetreden met de heeren Van Tienhoven en den Boer, beiden waren bij eerste stemming gekozen en dat was eene billijke verdeeling geweest. Dit is onze mee ning, de schrijver van bovengenoemd artikel spreekt die niet uit, maar geeft verder den volgenden raad, dien wij uitmuntend vinden »Welk bezwaar is er tegen dat allen zich bij de thans bestaande verhouding: vier pro testanten en drie roomsch katholieken, neder lagen in een district van dus gemengde be volking als Heusden. Die verhouding is billijk Maar is zij dat, dan is het ook billijk, dat van de vier protestantsche zetels althans twee worden toegekend aan anti-revolutionai ren. Laten protestan'en en katholieken zich vooi aan daaraan houden Flink geredeneerd, maar waarom werd die verhouding dan vroeger met kracht en geweld gewijzigd en moest de heer V. Tienhover. tijdelijk het veld ruimen ,,De heer Van Tienhoven heeft het gewaagd candidaat te zijn tegenover Seret!» Maar, wat verkeerds of misdadigs is daarin? Veronderstel: de hr. Van Tienhoven was afgevaardigde. Zou dat den heer Seret weerhouden zich tegenover Van Tienhoven candidaat te stellen? Immers neen! Dergelijke argumenten slaan beneden degelijke politici. Schrijver van bovengenoemd artikel vervolgt verder met te wiizen op de nieuwe vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Verhoeven en beveelt sterk aan dien zetel weder over 'te laten aan de katholieken om die goede verhouding: >4 protestanten en 3 katholieken», niet te verbreken. Na rijp be raad hebben wij, die het gr^ede gaarne nemen, waar wij het vinden, besloten, dien raad, ons van anti-revolutionaire zijde gegeven, te volgen en dus den zetel van den heer Verhoeven ter beschikking van de katholieken te laten, overtuigd, dat dan in dit opzicht reeds alle protestanten in ons district éénstemmig kunnen handelen en dat is de eerste stap tot voor uitgang. 't Geduld van allen, die belangstellen in de gebeurtenissen op politiek gebied, is met betrekking tot de verkiezingen voor Duitsch- lands rijksdag wel op een lange proef ge steld, zelfs al laat men de periode van kamp en strijd over legeruitbreiding gansch en al buiten rekening, doch even als aan alles, komt ook aan dit lijden een einde, een korte tijd nog en dan is de volledige uitslag be kend van de raadpleging der natie over een der belangrijkste vraagstukken, waarover de beslissing in onzen tijd van militairisme aan een volk kan worden gevraagd. Men weet hoe weinig beslissends er werd verkregen door de verkiezing op 15 dezer, toen een 2000tal candidaten zich opwierpen voor nog geen 400 zetels: het aantal herstemmingen was toen bijna even groot als het aantal definitief verworven mandaten, 180 herstem mingen stonden tegenover 217 districten, welker eerste uitspraak beslissend was. Don derdag, Vrijdag en Zaterdag hebben allerwegen in Germanie de herstemmingen plaats ge vonden welke zouden beslissen over het vermoedelijk lot der legerwet niet alleen doch tevens over de samenst Hing van het wetgevende lichaam des rijks voor de eerst volgende vijf jaren. De verkiezingen zijn nu voorbij en spoedig zullen de laatste berichten langs telegrafischen weg tot ons gekomen, volkomen zekerheid hebben gebracht over veel, waarover nu nog de sluier der geheimzinnigheid ligt uitgespreid of waarachter men tot dusver een vraagtee- ken moest zetten. Maandag avond was van 116 herstemmin gen het volgende bekend. Gekozen 25 conservatieven, 10 leden der rijk?partij, 35 nationaal-liberalcn, 10 van de vrijzinnige vereeniging, 21 van de vrijzinnige volkspartij, 7 Zuid-Duitsche volkspartij, 9 leden van het centrum, 7 Polen, 14 anti semieten, 20 sociaal democraten, 7 Wellen, 1 Elzasser. De Fransche bladen laten Millevoye, Ducret en Norton nog niet losveel en velerlei wordt er over die heeren geredekaveld en alle beschouwingen vrij overbodig nu na het zoo duidelijk votum van Donderdag worden gepeperd door geruchten van allen aard, vertrouwbaar, minder geloofwaardig en beslist onwaar. Ondertusschen zitten Ducret, de directeur der Cocarde en Norton, de man, die de papieren heeft vervaardigd en aan Millevoye heeft verkocht, veilig en wel achter slot en grendel, onder beschuldiging, docu menten te hebben gepubliceerd of afgestaan die de veiligheid van den staat naar buiten kunnen benadeelen. Mocht 't waar zijn dat Norton voor den rechter van instructie de vervaardiging der papieren volledig heeft be kend, woedend dat de som van ÏOUOO francs, hem uitgekeerd, ook was in beslag genomen, dan zullen de beide heeren terechtstaan wegens valschheid in geschriften en gebruik making daarvan. De huiszoekingen bij Norton en Ducret hebben den bladen stof geleverd tot eindelooze mededeelingen, evenals de talrijke langdurige verhooren waaraan de beide gevangenen telkens worden onder worpen. Een treurige figuur maakt Millevoye, wiens arrestatie, tegelijk met markies De Morés, valschelijk bericht isde man blijft met een naïveteit, die aan waanzin grenst, aan de mogelijkheid gelooven, dat de papieren echt zijn, terwijl duidelijk is gebleken, dat in oude kranten geheele passages uit de brieven van Norton zijn voorgekomen „Het belachelijke doodt," zegt een Fransch spreekwoord en de waarheid daarvan onder vindt tot eigen schade en schande het bou- langisme. De mogelijkheid op een tarieven oo- log is het nieuwste op het gebied der internationale politiek en te belangwekkender is die mede- deeling, wijl de aldus in oorlog gerakenden zouden zijn Duitschland en Rusland. Zulk een douane-kamp is minder onschuldig dan men wel denkt, de economische relatien tus- schen twee landen, kunnen van grooten in vloed zijn op hun diplomatieke verhoudingen getuigen Italië en Frankrijk Betreffende de aanstaande wereld-tentoon stelling te Antwerpen schrijft men, dat de spoorlijnen, die de galerijen met elkaar verbinden, zijn gelegd en dat men een aan vang gemaakt heeft met het leggen van de hoofdlijnen op het buitenterrein. De groote vijver met fontein op de Zuiderlei is reeds verdwenen. Het leggen van de fondamenten voor de groote nijverheids-paleizen gaat snel vooruit. De eerste waggons ijzerwerk zijn reeds aan gekomen. Aan de machine-galerij zal men a. s. week beginnen. De minister van buitenlandsche zaken heeft in de couloirs der kamer medegedeeld dat Cornelius Herz is overleden. Het vergaan der Victoria. Vrijdag morgen om negen uur ontving het ministerie van marine te Londen de eerste Jijding, dat Albion een vreeseliik verlies had geleden, door het vergaan van den oorlogs bodem „Victoria," het vlaggeschip van den commandant van het eskader der Middelland- sche zee, sir George Tryon, dat bij Tripoli (op de noordkust van Afrika) in botsing was gekomen met de „Camperdown," met bet treurig gevolg, dat het na een kwartier zonk, meer dan 430 dapperen hun graf doende vinden in de golven. Om half tien was de treurige tijding reeds te Portsmouth bekend, waar de hertog van Clanwilliam een telegram ontving van zijn zoon, lord Guildford, die als officier op het verongelukte schip diende en die, den dood van den vice-admiraal mededeelende, zijn eigen behoud kon melden. Om halt elf werd de ramp bekend in enkele zeemanskringen en dadelijk werd onderzoek gedaan bij de admiraliteit, waar men eerst een half uur later iets kon vernemen, wijl men bezig was de berichten te ontcijferen. In de Constitutional Club wei d door prins Henry van Battenburg een privaat-telegram ontvangen, zoodat men daar tot de eersten behoorde, die de tijding, in al haar ver schrikkelijkheid vernamen. Spoedig was het treurige nieuws verder verbreid, zoodat het ministerie van marine bestormd werd door de betrekkingen van de bemanning der „Victoria." Men was genoodzaakt de politie te doen oplre len, om de menigte, die in de vreeselijkste spanning vei keerde, terug te houden. De admiraliteit beloofde, zoodra inlichtingen ontvangen waren, ze mede te deelen. De schepen waren aan het manoeuvreeren, toen1 het ongeluk plaats had. De Victoria" werd Donderdag, op klaarlichten dag, door den ram van den „Camperdown" in de rechterzijde, dicht bij den toren getroffen. De schok was zoo hevig, dat het eerstge noemde schip letterlijk omtuimelde en binnen 15 minuten, met de kiel in de lucht, in een diepte van 150 meter, wegzonk. De „Victoria" was nog een nieuw schip en een van de grootste en duurste van de vloot. Ze had een dubbele schroef, een inhoud van 10,470 ton, met machines van 14,000 paardekrachten, eene lengte van 340 voet. Haar pantser was 16 tot 18 duim dik. De kosten hadden ongeveer 9 millioen gulden bedragen. Eerst in 1890 was ze te Chatham in dienst gesteld. De „Camperdown" is eveneens een eerste klas pantserschip met dubbele schroef, met een inhoud van 10,600 ton, machines van 11,500 paardekrachten en 10 kanonnen. Volgens de opgaven van de admiraliteit waren er aan boord van de „Victoria" 718 man, waarvan 611 matrozen en officieren en 107 soldaten. Anderhalf jaar geleden, den 30 Januari 1892, is het op de kust van Grieken land gestrand, maar toen zonder groote schade geleden te hebben, afgebracht. Van de „Camperdown" kwam niemand om. Bij de ramp der „Victoria" zijn omgeko men 22 officieren en 238 manschappen; gered zijn 29 officieren en 287 manschappen. Onder de omgekomenen wordt vooral de vice-admiraal Tryon betreurd. In 1845 als cadet in dienst getreden, werd hij in 1861 commandeur, in 1866 kapitein, inl884 schout bij-nacht, in 1890 vice-admiraal. Men heeft hem het laatst gezien op de brug, terwijl hij een poging deed, om zichzelf in veiligheid te stellen, even voordat hij met de meesten zijner manschappen verdween. Zijn naam had in de marine-kringen een zeer goeden klank. Men betoogt, dat de admiraliteit zeer goed wist, dat het pantserschiptype, waartoe de „Victoria" behoorde, onzeewaardig gebleken is, dat honderdtienpondery, welke de torens topzwaar maakten, nutteloos alsook gevaarlijk waren. Dat desniettemin de admiraliteit het pantserschip uitzond wordt door deskundigen veroordeeld. Het pantserschip, zegt men, is ondergegaan, omdat officieele eigenwaan de erkenning en hot herstel van fouten uitsloot. De Gazette eindigt aldus dergelijk marine- beheer is uit zakelijk oogpunt waanzin; uit het oogpunt van humaniteit en vaderlands liefde bijkans misdaad. Jaarmarkt te Waalwijk, Donderdag 6 Juli. WAALWIJK, 28 Juni 1893. Bij ken. besl. is aan mr. Th. A. van Bommel, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Juli eervol ontslag ver leend als officier van justitie bij de arron- dissements-rechtbank te 'sHertogenbosch, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem in rechterlijke betrek kingen bewezen; en is, met ingang van 1 Juli, benoemd tot officier van justitie bij de arrond. rechtbank te 's Hertogenbosch, mr. J. 11. de Ranitz, thans officier van justitie' bij de arrond.- rechtbank te Roermond. Bij kon. besl. is benoemd tot kantonrechter te Heusden, mr. N. C. H. van Daalen Wetters, thans griffier bij het kantongerecht te Goes. De ZEerw. heer J. M. Smolders, ge durende bijna 18 jaren kapelaan alhier, is benoemd tot pastoor te Nieuwkuik. Hoewel hem deze promotie van harte gunnend, fcien wij. en zeker velen met ons, den nieuwen pastoor slechts ongaarne vertrekken. Gedu rende zijn verblijf alhier toch, heeft hij zich door zijne priestenleugden en zijn joviaal karakter zeer vele vrienden gemaakt onder alle klassen, en zeker is het dat de Waal- wijksche armen in hem een grooten weldoener verliezen. Vooral op t gebied der kerkelijke muziek heeft hij zich hier zeer verdienstelijk gemaakt. Het moge ZWEerw. welgaan in zijn nieu wen werkkring. Tot kapelaan alhier is benoemd de Wel Eerw. heer A. Wevers, vroeger geruimen tijd werkzaam als assistent te Bezooien en ook hier voor velen een goede bekende, die dus, naar wij veronderstellen, zeer welkom zal zijn. In zijne plaats is benoemd tot kapelaan te Woensel de Wel Eerw. heer J. van Roessel, thans te Driel. Naar wij vernemen zal de Waalwijksche Kolfklub op kermis Dinsdag haren honorairen leden en hunne dames een bal aanbieden. Verder bestaat het voornemen in den loop van Augustus een concert te laten geven door eene gerenommeerde militaire kapel. Aan den handel In de Duitsche Staatscourant komt het volgende lijstje voor van Amsterdamsche fir ma's, die weinig of geen vertrouwen zouden verdienen en waarvoor de po'itie waarschuwt: C. F. de Jong en Co., Mouthaan en Co., M. M. R. Greveling en Zoon, J. de Vries of J. Westerhoek, Charles Mame en Co., M. Kanen- winckel, wed. M. J van Oppen, J. M. en T. M S. Arntz, Dominique Marchalli (handel, in rijwielen), Rembrand en Co A. Kappee en Co, J. J. van Aggelen, Milberg en Co., Frits Winter, Fischer en Co. (Sloterdijk), F. Nieuwenhuijs en Co., alias G. Sligting ook Bos, Govert Flinckstraat 39, G. Rigberts melkerij te Laren, eigenlijk Jan de Vries, Weesperzijde 33, Michiel van Berkel, in che micaliën, dezelfde als de twijfelachtige firma Van Sluisdam en Comevr. v. d. Markt Renooij, heeft thans de firma veranderd in madame J. Renooij, mode- en confectiezaak, Jos. Hecker, Kastanjeplein 5, Govers en Co., Wijtenbachstraat 12, agentuur en commissie, H. Schneiders en Co., vroeger H. Schneiders, Spuistraat 24a, geven als adres op waar inlichtingen te verkrijgen zijn: J. Koek en Co., bankinstelling, Pieter Jacobdwarsstraat 5. De gemeenteraad van Tilburg heeft aan de Nieuwe Koninklijke Harmonie eene subsidie toegestaan van f 1000, als bijdrage in de kosten der feestviering bij gelegenheid van haar aanstaande 50jarig jubilé. De feesten beloven, vooral op muzikaal gebied, schitterend te zullen zijn. Bij advertentie daartoe opgeroepen is Maandag avond te Amsterdam eene verga dering van schoenmakers gehouden met het doel eene schoenmakers-vereeniging op te richten, waarvan de neer Jacobsen het nut uiteenzette Gaarne zag hij dat naar het te Zurich te houden congres althans een rapport der schoenmakersgezeilen kon gezonden worden, opdat van eene schoeisel-industrie in Amsterdam blijk kon worden gegeven. Het debat dat hierop volgde, had de op richting van eene schoenmakers-vereeniging ten gevolge, waarvan voorloopig voorzitter is Jacobson, secretaris Kwak en penning meester Compaan. Maandag 3 Juli zal weder vergaderd en een definitief bestuur gekozen worden. Door den heer Jac. van Bavel.te 's Bosch, thans werkzaam bij de firma van der Heijden en van Grinsven alhier, is met gunstig ge volg afgelegd het examen in het boekhouden, uitgeschreven door de Vereeniging van Han delsbedienden „Mecurius" te Rotterdam. Te 's Hertogenbosch zijn door de ge meentepolitie aangehouden K. Reusz., uit Mittelgrundau, laatstelijk veld-artillerist in Duitschen dienst te Mainz, en B. Zalago,

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2