DE BKOODDKin. Nummer 53. Zondag 2 Juli 1893. 16e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmaking. UITGEVER: ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. De Echo van tó Zuiden, Waalwyksche en Langstraalsclie Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per posi' door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden, stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 1 7 regels ƒ0,60 daarboven 8 cent per regeJ groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, morden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Burgemeester en wethouders van Waalwijk maken bekend dat het primiiief kohier van den hoofdelijken omslag over 1898 door hee- ren gedeputeerde staten bij beschikking van 22 dezer is goedgekeurd en dat afschrift daarvan gedurende vijf maanden op de se cretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Waalwijk, 26 Juni 1893. Burgemeester en wethouders voorn. In Frankrijk zal men nu ook spoedig mid den in de verkiezings-agitatie verkeeren: de minister van oorlog heeft de reservisten op geroepen tegen 5 September, een beslissing die de bladen doet uitrekenen, dat 20 Au gustus de algemeene verkiezingen 'voor de kamer van afgevaardigden zullen plaals vinden en 3 September de herstemmingen. De Fransche begrootings commissie stelde het alcohol-recht op 197.50. Wegens de dreigende houding van het Fransche oorlogsschip Lutin nam de regee ring van Siam maatregelen van tegenweer, en deed reed -Vie schepen voor de haven- monding van Bangkok zinken, zoodat deze versperd is. Zooals men weet sluit het Engelsch lager huis den 12 Augustus zijne zomerzittingen om tot Februari of Maart in vacantie te gaan. Nu is 't bekend, dat de heeren een maand hebben zoek gemaakt met de behandeling van nog geen zestiende gedeelte der wet rege lende lerlands zelfbestuur en dan is 't tot dusver afgedane nog niet eens het belang rijkste deel der wetGelukkig geeft de grondwet den premier een middel aan de hand om de kracht der oppositie te breken. Hij brengt dan in Toepassing een besluit van 1887, op grond waarvan de nog te bespreken artikelen worden verdeeld in vier groepen, aan elk waarvan één week kan worden ge wijd, zoodat binnen een maand de discussie over home-rule moet geëindigd zijn. Donderdag stelde Gladstone deze resolutie voor hij betoogde dat het huis zijne zittin gen niet verdagen en niet uiteengaan kon Naar het Fransch.door W. v. R. (iOvergenomen uit de Meierijsche Courant 3 //Dan bemint gij mij niet? "Dan ziet gij geen kans mij te beminnen noch nu, noch later stotterde hij. //Ik heb Pierre al te zeer liefgehad om nog een ander te kunnen beminnen. Mijn hart behoorde hem geheel en al toeen hij heeft het mede in 'tgraf genomenMijn hart is dood?* De meesterknecht maakte eene beweging van wanhoop. Twee dikke tranen biggelden hem over de wangen. *En nochtans,* sprak hij op beklemden toon, #en nochtans bemin ik u 'aanbid ik u O, madame Fortier, wat zijt gij hardvochtig! Gij kent geen medelijden 1 Gij doet mij verschrik kelijk lijden DEKDE HOOFDSTUK. 't Ontging Jeanne niet dat Jacques bittere tranen weende en deze tranen oefenden een droevigen indruk op haar uit. wDe woorden van waarheid, die ik tot u spreek, doen u lijden," zegde zij op zachteren toon. //Dat doet mij leed. Doch mijn geweten gebiedt mij openhartig tegenover u te zijn. Tracht mij te vergeten, Jacques." „U vergeten!.. Dat kan ik niet.' „En toch moet het." „Zou ik in staat zijn?...." //Men is tot alles in staat, wanneer men maar wil. Spreek mij dan nooit meer over dergelijke zaken ik smeek er u om ter wille mijner kin deren Ik mag u niet aanhooren voor de afdoening der begrooting van uit gaven en voor de afhandeling van het home- rule ontwerp. Ook moest alle kracht worden ingespannen om de andere belangrijke quaes- ties, welke aan de orde zijn, voor 't einde van het jaar tot oplossing te brengen, en hoewel het hem hoogst pijnlijk is de vrijheid van discussie te beperken, ziet hij in de be staande omstandigheden toch geen anderen uitweg wegens de houding der oppositie. Balfour bestreed de resolutie ten krach tigste. Chaplin vraagt verdaging des discussie. Deze motie, door de regeering bestreden, wordt met 308 tegen 279 stemmen ver worpen. Een door Russel voorgesteld amendement werd verworpen met 306 tegen 279 stemmen. Gladstones resolutie is aangenomen met 299 tegen 267 stemmen. Den staat van winst en verlies bij de jongste rijksdags - verkiezingen opmakende, komen de Duitsche bladen tot de slotsom, dat eigenlijk alleen hebben gewonnen de beide uiterste partijen, de sociaal-democraten na melijk. maar vooral ook de anti-Semieten. Eerstgenoemden, die nu 45 man sterk zijn, wonnen 10 zetels, terwijl de anti-Semieten, waarvan tot nu toe slechts een paar éénlin gen in de Rijksdag waren, sterk genoeg zijn geworden om een afzonderlijke fractie te vormen. Bij de na-verkiezingen hebben ze bovendien op twee plaatsen veel kans en zullen dan een kleine 20 man sterk wezen. Merkwaardigerwijze is Stöcker niet her kozen, wat zijn blad „Das Volk" doet zeggen: „De conservatieve partij zonder Stöcker is als een dennenboom, waar kwajongens den kop hebben afgezaagd Van de 397 leden van den rijksdag rekenen sommigen dat 205, andere dat 210 voor de legerwet zullen stemmen in elk geval dus slechts eene meerderheid van minstens een en hoogstens twee dozijn stemmen. De Germania echter, het hoofdorgaan der katholieken, verzekert, dat de grootste helft der Poolsche afgevaardigden, die ten getalle van 19 deel uitmaken van den nieuwen rijks dag en de meerderheid der anti-Semieten, die 16 zetels hebben veroverd, tegen het militaire wetsvoorstel zullen stemmen. Dit zou dan zeker verworpen worden. „Zoo ontzegt gij mij zelfs alle hoop?.... „Ja „Gij sluit dan de toekomst voor mij af?.... //Ik ben 't wel verplicht „Jeanne," hernam Jacques op wilden toon, ter wijl hij krachtig madame Fortier's hand greep, „misschien wilt gij niets van mij weten daar ik een eenvoudig werkman ben, die niets anders heeft dan zijn weekgeld Maar indien ik eens rijk werd, zeer rijk, zoudt gij mij dan nog ver smaden „Spreek mij niet van deze zaken," stamelde de jonge vrouw, terwijl zij hare hand trachtte terug te irekken. „Gij jaagt mij angst in 'thart „Zoudt gij mijne rijkdommen voor u weigeren, en voor uwe kinderen „Zwijg!" „Neen ik zal niet zwijgen Gij begrijpt nieten gij hebt het nooit begrepen, hoezeer ik u bemin. Dat zult gij eindelijk vernemenIk aanbid u reeds vijf jaar,van af den eersten dag dat ik u gezien heb, en van maand tot maand, van week tot week, van dag tot dag, van uur tot uur groeit deze hartstocht aan. Zoolang Pierre leefde heb ik gezwegen. Doch thans is hij niet meer onder de levenden en met zijn dood hebt gij de vrijheid herkregenWaaróm zou ik nu zwij gen? Waarom zou ik mijn deel geluk in deze wereld niet trachten op teeischen? En dat geluk, Jeanne, zijt gij, gij alleen! Vroeger of later zult gij de mijne zijn Strijd niet langerik zal van u de gelukkigste aller vrouwen maken." En tot op de hoogte van zijn gelaat de hand verheffend, die hij nog steeds in de zijne hield, drukte hij er een warmen en langgerekten kus op. Jeanne trok haastig de hand terug. „Gij verliest het gebruik der rede!" murapelde zij. „Is dat mijne schuld?' „Verliest gij dan de noodige achting voor mij?" „Moge God mij daarvoor bewaren Ik gevoel voor udat weet gij wel, evenveel achting als liefde." Gedurende deze koortsachtige samenspraak met Op een Vrijdag te Cureghem, een der Brusselsche voorsteden gehouden wedren viel het renpaard Drumlee met den jockey Hughes in den zadel. De drie volgende paar den vielen over het reeds op den grond lig gende paard en zijn ruiter. Het renpaard Drumlee werd gedood. De jocky Hughes is zwaar gewond hij heeft een hoofdwonde en zijn sleutelbeen is gebroken. De beide jockeys Gilis en Delwood zijn inwendig ge kneusd; zij gaven veel bloed op en werden op draagbaren weggedragen. De vierde jockey, Eluch, is licht gewond. De boulangistisché afgevaardigde Bourdeau werd tot drie jaar gevangenisstraf en 3000 francs boete veroordeeld wegens aizetterij als directeur eener financieele maatschappij. In de motiveering van het vonnis wordt gezegd, dat zijn schuld hierdoor nog ver zwaard is, dat hij deel uitmaakte van een van de groote staatslichamen en dat tenge volge van deze hooge positie de bank, die hij bestuurde, aan het publiek het grootste vertrouwen had ingeboezemd. Het gerucht, dat de hertog van York, die 6 Juli met Mary von Teek in het huwelijk zal treden, ongesteld is, wordt heden officieel tegengesproken. Het gerucht heeft zijn ont staan te danken aan het volksbijgeloof, dat in den plotselingen dood van den hertog van Clarence en in het feit, dat het hofbal niet heeft kunnen plaats hebben, tengevolge der zeeramp, slechte voorteekens zag voor de echtverbintenis der prinses, Op een te Newmarket gehouden veiling is het raspaard Meddler verkocht aan een Amerikaanschen liefhebber, Forbes genaamd, voor de som van 181,250. De New-Yorksche Wörld publiceerde Woensdag een part. telegram uit Tripoli eenige onbekende gruwelijke bijzonderheden over het vergaan der Victoria behelzende. Ooggetuigen verkhren dat de razend rond- kort afgebroken zinnen had Georges op de groote baan met zijn paardje gespeelddoch begon zich eindelijk zeer te vervelen. „Mama," sprak hij, „laat ons gaan,ik ver veel mij Kom mede, vriend Jacquesl„ En terwijl hij deze woorden uitte, greep de knaap den meesterknecht bij de hand. Gezamelijk vervolgde men dan den weg enkele oogenblikken zonder een woord te uiten. Jacques was zeer somber. „Geef mij die kan/ sprak hij eensklaps, „ik wil u daarvan ontlasten." „Dank u welwij zijn bijna aan de fabriek. En ze is ook niet zwaar, deze kan; er is maar vier liter petroleum in." „Wat! Stookt gij petroleum?" „Jr zeker; dat komt zoo duur niet uit. Gij weet dat ik den ganschen nacht licht in huis moet hebben." „Ja, dat weet ik, maar petroleum is gevaarlijk, zeer gevaarlijk en ik geloof dat de heer Labroue bijzonder slecht zou tevreden zijn, zoo hij deze besparing vernam. Hij heeft steeds verboden dat hier een druppel minerale olie binnengebracht werd." „Dat wist ik niet," antwoordde Jeanne met een gevoel van verwondering en onrust. „Wees voorzichtig! Want de patroon zou in staat zijn zich erg boos te maken, en wanneer hij boos is, dan kent hij zich zeiven niet." „Morgen reeds zal ik andere olie branden. Ik zal wel zorgen den heer Labroue niet ontevreden tegenover mij te stemmen." Zoo pratend was men ir. de nabijheid gekomen der fabriek, wier hooge schoorsteen, die zich slank boven de daken der werkplaatsen verhief, eene lange kronkelende rookwolk van grijze kleur naar boven zond. De deur was gesloten gp Jeanne stond gereed om te kloppen. „Nog een laatste woord," zegde Jacques. „En wat is dat?" „Bepaal geen vast tijdstip, neem zooveel tijd wentelende schroefbladen, toen de Victoria zonk, eene geweldige kolk vormden, waarin ingezogenen door de schroefbladen stukgere- ten werden, allerlei lichaamsdeelen dreven rond in de bloedroode golven. Een wanhopige strijd ontstond tusschen de overlevenden, onder wie vele met messen vochten alvorens te verdrinken, terwijl tal- loozen gedood werden door het kokende water uit de gebarsten stoomketels. Onder de ge redden waren velen deerlijk verbrand en tal- looze haaien daagden terstond na het onheil op, hetgeen verklaart, dat maar weinige lijken aangespoeld of opgevischt zijn. Het fonds voor de nagelatene betrekkingen in het Man sion house overtreft reeds 12,000 pond st. Het wordt bevestigd dat de admiraliteit vertrouwelijke telegrammen ontvangen heeft, welke zij vooreerst niet wil mededeelen. Het bericht dat Tryon op de Edinburgh overleden is, blijkt een pijnlijk sprookje, waarover de familie hoogst ontdaan is, ofschoon men nog een flauwe hoop koestert zijn lijk te vinden. Inmiddels zijn Tryon's pet en dépêchen- doos, alsook zijn telescoop opgevischt. Ahhvart is te Berlijn wegens beleediging van Pruisische ambtenaren tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. 1 Bij den wegens den ellendigen toestand van den landbouw in buitengewone zitting saamgeroepen landdag van Hessen, werden twee regeeringsvoorstellen ingediend, waarvan het eene drie millioen mark bewilligde tot aankoop van voorraden en het tweede de verandering bevatte van de wet in zake de bladeren in gemeentebosschen. Over de nieuwe sociaal-democratische afgevaardigden voor Berlijn naar den rijksdag, geven de Duitsche bladen het volgende Schmidt is een gewezen arbeider, nog heel jong en sedert het vorige jaar handelaar in meubels. Vóór de uitgave der Volkstribune gestaakt werd, was hij een tijd lang mede redacteur van dat dagblad. Hij is een zeer handig volksre.lenaar en speelt in de Berlijn- sche arbeiders beweging een aanzienlijke rol. Koopman Ewald Vogtherr is eigenaar van twee zaken, waar groothandel in ijzerwaren, en van een, waar groothandel in petroleum gedreven wordt. Hij genoot als de zoon van als gij noodig hebt, doch laat mij eenige hoop.... Dat zult gij mij toch niet weigeren „Ik kan niet, Jacques.* „Dat zelfs niet!" riep de meesterknecht woe dend uit, terwijl hij met den voet op den grond stampte. De jonge vrouw beefde, toen zij de plotselinge verandering ontwaardedie bij den man had plaatsgegrepen. Zijne stem kende zij niet meer en zijne oogen schoten vurige stralen. Jeanne wilde vooruit, doch Jacques hield haar tegen. „Breng mij niet tot wanhoop!" siste het uit zijn mond tusschen de bijna op elkander gesloten tanden door. Jeanne wist niet meer wat te doen. „Welnu dan, later," zegde zij, „wij zullen zien..." „Meent gij dat?" „Zeker." Het gelaat van den man kreeg weder eene meer bedaarde uitdrukking en de woedende trekken die daarop een oogenblik te voren nog lagen uitgespreid, begonnen langzamerhand te verdwij nen. „Ha!" klonk het dan, terwijl een ontlastende zucht aan zijn borst ontsnapte„ziedaar dan ein delijk toch een goed woord Ik had er groote behoefte aan.... Nu voel ik weer een nieuw leven, kracht en levensmoed.... Ik dank u I...." Jeanne had aan de deur geklopt en deze draaide langzaam op haar hengsels. De jonge weduwe trad met haren zoon binnen; Jacques volgde en sloot de deur. „Ha! Zijt gij daar, madame Fortier?" riep de weduwe een vrouw toe, die haastig uit de por tierswoning kwam. „Nu ga ik spoedig weer aan den arbeid. Gelukkig dat ik per stuk werk, anders zou onze opzichteres wellicht niet tevreden zijn." „Ga, mijne goede Victoria en ontvang mijn, besten dank voor uwe welwillendheid." Wordt vervolgd^

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 1