Nummer 56. Woensdag 12 Juli 1893. 16e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. antoon tielen, Staatkundig overzicht. Engeland. BUITENLAND. Frankrijk. Italië. Duitschland. Oostenrijk. BINNENLAND. De Echo van het Zuiden, WaaUyksfbr ra Langxlraatsche Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGEVER: Waalwijk. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen loor het advertentiebureau van Adolf Stein KR, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. 't Schijnt wel in de lucht te zitten Waar heen men zijn oog ook wendt, overal haast men zich in de parlementen om den meest mogelijken arbeid aftedoen in den kortst denkbaren tijd Duitschlands rijksdag hoopt Zaterdag a. s. of hoogstens twee of drie da gen later uiteen te gaan Italië's kamer is in afwachting van de aanneming der bankwet door den senaat, voorloopig voor onbepaalde» tijd naar huis gegaan Zaterdag wil ook de regeering van Portugal de parlementszittingen doen eindigen Spanje's kamer zal 't budget wel in den loop dezer week afhandelen en de senaat beijvert zich om de regeling van het plaatselijk bestuur tot stand te brengen, terwijl ook Frankrijks parlement zich na het herstel der orde weer met onvermoeiden ijver aan de begrooting van 1894 kan gaan wijden. Voor 't oogenblik echter bepaalt aller aan dacht zich tot 't geen de verschillende par lementen alsnog trachten tot stand te brengen. Frankrijk's kamer in de eerste plaats was 't, die Zaterdag de aandacht vroeg en ruim schoots verkreeg. Dupuy, de premier kan in alle opzichten over het verloop van den laat- sten dag der zoo uiterst rumoerige week te vreden zijn niet alleen is de orde allerwegc bewaard gebleven, hebben de „petroleurs" en onruststokers van St. Denis zich van her nieuwing hunner praktijken onthouden, doch ook in de kamer zelf liep 't der regeering wonder wel mee. Doch eerst moest door een waren brijberg worden gegeten van aantij gingen en verdachtmaking van 't gemeenste allooi. Pauliu Mery viel de regeering heftig aan over de sluiting der arbeidsbeurs; hij zeide, dat de regeering van doodgewone op stootjes een oproer heeft gemaakt, alleen om de troepen naar Parijs te kunnen ontbieden. Camille Dreyfus viel de politie aan wegens het al te krachtige optreden en ook hij re kende den premier de samentrekking der troepen hoog aan. Tony Revillon besprak de sluiting der arbeidsbeurs en heette die on rechtvaardig en zoo ging 't vier volle uren achtereen door, tot ten slotte met 343 regen 144 stemmen een motie werd aangenomen, waarbij de verklaringen der regeering werden goedgekeurd, onmiddellijk gevolgd door de verwerping met 343 tegen 144 van een voor stel van Roche, beoogende de gerechtelijke vervolging van het kabinet-Dupuy. De leden der uiterste linkerzijde lieten zich evenwel niet zoo gauw afschrikken, in den namiddag hervatten zij hun stormloop tegen de vesting Dupuy met een voorstel, waarbij de regeering werd uitgenoodigd de wet op de Congrega tiën uit te voeren. Ook deze poging tot wraakneming op den man, die 't dorst bestaan de kweekplaats van werkstakingen en onge regeldheden te sluiten, viel ten nadeele uit der heeren Millerand en Brisson, in deze handelende namens vele anderen, want met 380 tegen 132 stemmen werd de urgentie voor het voorstel gevraagd, verworpen. De eigenlijke overwonnene van Zaterdag is de radicale partij het votum van vertrou wen werd aangenomen door 244 gematigde republikeinen en 90 leden der rechterzijde tenvijl de minderheid 84 radicalen telde. Maandag kon men genieten van een na spel van de gebeurtenissen van Zaterdag: de nederlaag der radicalen was zoo geweldig, dat minister Peytral, de titularis van financiën, de meest radicale minister van de combi natie Dupuy, zich tegenover zich zelf en zijn partijgenooten niet verantwoord achtte als hij aanbleef en zoo toog hij dan naar Dupuy en bood dezen zijn ontslag aan hij meende niet te mogen profiteeren van een votum, gevormd door een zoo groot aantal leden der rechterzijde, zulk een overwinning leek hem eer een nederlaag. Dat kwam zoo ongeveer als een onweersbui cp een helderen zomermiddag en de collega's van Peytral waren dan ook zoo zeer verbaasd over zijn plan, doch men hoopte nog dat Carnots overredingsgave iets zou vermogen op den fijngevoeligen minister, wat Maandagavond nog niet bekend was. Met de onlusten is 't ondertusschen af- geloopen, wel was het Zaterdagavond hier en daar nog geweldig druk, doch geweld pleging kwam niet voor en Maandag is het zelfs absoluut kalm gebleven, zelfs te St. Denis en St. Ouen, de brandpunten van het revolutionaire socialisme, waar, op door de gemeenteraden te nemen besluiten, het feest van 14 Juli niet zal worden gevierd een vrij onschuldige aardigheid, die eigenlijk niemand deert en waarin de heeren zelf wonder veel pret schijnen te hebben V De eerste lezing van het militaire voorstel is Zaterdag reeds ten einde gevoerd door Duitschlands nieuwen rijksdag. De verschil lende partijen hadden haar voorvechters in het vuur van het debat gezonden en zoo kon men dan, nadat Von Caprivi nog eens in het kort in 't belang der wet had gepleit, van Bennigsen vernemen dat zijn partij (de nationaal-liberale) er vóór was, van Preiss, dat zijn partijgenooten, de Elzassers, er tegen zijn, en hetzelfde, hoewel op andere gronden, van Richter en Boeckel, respectievelijk vrij zinnig en anti-semietisch van hunne politieke geloofsbelijdenis. De Pool Jazazewski ver klaarde zich met zijn partijgenooten vóór de^ wet en Rickert van de vrijzinnige vereeni- ging eveneens. Alle voorspellingen in tegengestelden zin ten spijt, kan men nu rekenen op de aan neming der wet naar berekening met ongeveer 30 stemmen meerderheid. Mei 222 tegen 135 stemmen heeft Italië's kamer Zaterdag de bankwet aangenomen, nadat de kalmte in het begin der zitting was verstoord door den afgevaardigde, tevens lid der enquête-commissie, Bovio, die meende dat gecompromitteerde afgevaardigden niet konden meestemmen en dus eerst het rapport der commissie gepubliceerd wenschte te zien. Het tumult was heftig, doch Giolitti slaagde er in de kalmte te herstellen en zoo kan dus de senaat de bankwet in behandeling nemen. -* 't Wordt nu in Servie bittere ernst met de vervolging van het kabinet-Avakumovitsch reeds hebben de leden ervan een aanschrijving gekregen om binnen vijf dagen voor de commissie te verschijnen, bij gebreke waar van zij bij verstek zullen worden gevonnist en de aanklacht luidtmobilisatie van het leger met het oog op de verkiezingen; on wettige samenstelling der Skoupchtina en ongeoorloofde verlenging van de handels- tractaten met Oostenrijk. Zaterdag heeft een conferentie plaats gehad in het kabinet van den rechter van instructie Athalin, tusschen Ducret en Norton. Ze heeft vijf uur geduurd. De laatste heeft zijn eerste beweringen volgehouden volgens welke hij de valsche documenten op aansporing van Ducret zou gemaakt hebben. Deze heeft geprotesteerd en den rechter doen opmerken, dat deze geen enkele getuigenis tegen hem had kunnen machtig worden en dat het vreemd zou zijn dat hij schuldig verklaard werd, alleen op de verklaring van Norton wiens antece denten en enorme leugens bekend zijn. Athalin heeft de instructie gesloten. Hij zou het dossier aan den procureur der repu bliek zenden Norton werd Maandag naar Mazas overgebracht. Welke beslissing ten aanzien van Ducret genomen zal worden weet men nog niet. Naar de Times uit Bangkok verneemt, heeft de Siameesche regeering den Franschen ge zant het bewijs geleverd dat de Franschen te ICengchek het gevecht begonnen tijdens hetwelk Grosguriu sneuvelde. Phrayod ver moordde hem alzoo geenendeels, maar werd integendeel door Grosgurin gegijzeld. Eene hollandsche kanoneerboot is aangekomen terwijl eene Duitsche wordt verwacht De Fransche Indo Chineesche kolonisten twisten thans onder elkander. Er bestaat opstand in Annam terwijl geheime Chineesche ge nootschappen geheel het schiereiland beroeren. De toestand aldaar verergert dagelijks. De handel staat stil. Een wervelstorm teisterde westelijk Iowa, ging langs den Illinois centraal spoorweg eene strook lands van 60 mijlen lang en 1000 yards tot 2 nvjlen breed verwoestend. Vele dorpen werden vernield, 100 menschen zijn gedood, 300 gekwetst. Het dorp Pomeroy heeft op gehouden te bestaan. De Times verneemt uit Alexandria, dat sedert 7 Juni 7000 menschen te Mekka aan de cholera gestorven zijn, en sedert 14 Juni 1450 te Djedda. De ziekte neemt af sedert het vertrek der pelgrims. De Times verneemt uit Tientsin: China doet zijne suzereiniteitsrechten over Siam weer gelden, en verklaart eene Fransche an nexatie of protectoraat niet te kunnen ge- doogen. De Spaansche stoomboot Don Juan is uitgebrand te Monilla binnengesleept; 145 Chineezen zijn op het schip doodgebrand. Over San Francisco is uit Hongkong een bericht ontvangen, dat een der zijrivieren van de Welling, ten gevolge van den over- vloedigen regen te Chaking en te Wole buiten haar oevers is getreden. Meer dan een mil- lioen ongelukkigen zouden bij deze ramp zijn omgekomen. De autoriteiten te Shanghai hebben telegrafisch bericht ontvangen, waarin sprake is van 10000 personen, die bij de ramp het leven hebben verloren, door ver drinking of door instorting der Huizen. Daar geen der bovengenoemde namen op de kaart van China voorkomt, meent men dat de telegrammen verminkt zijn, doch daar de provincie Yun Nan, welker hoofdstad Nan Ning-Fou in het telegram voorkomt als Nani-Ngsu acht men een groote ramp zeer wel mogelijk. Die provincie toch wordt door sneden door een groot aantal snelvlietende stroomen, terwijl die landstreek zeer dicht bevolkt is. Volgens de Daily Chronicle hebben al de mijnwerkers, deel uitmakende van den bond van mijnwerkers in Groot-Brittanniö aanschrijving ontvangen om den arbeid a. s. Zaterdag te staken. Er bestaat mogelijkheid, dat 200.000 man aan deze oproeping gevolg zullen geven. nemens waren te organiseeren bij zijn tocht door die stad. De Germania blijft volhouden, dat de meerderheid der Poolsche afgevaardigden te gen de militairewet zullen stemmen en daar ook in andere groepen verdeeldheid is ont staan over de invoering van den tweejarigen dienstplicht en de fir.ancieele zijde van het regeeringsplan meent het blad dat het lot van de leger wet nog zeer twijfelachtig is. Gisternacht is een bom ontploft in het portaal van de kerk van het aartsbisdom te Pisa. Een kolom is beschadigd, doch persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Nabij Tombole, op de lijn Pisa-Livorno, zijn twee treinen in botsing gekomen, waar bij velen zijn gedood en gewond. Nadere bijzonderheden ontbreken. Een trein met ge neeskundige hulp is naar de plaats des on- heils vertrodken. Wilhelm II heeft den Duitschen gezant te Rome last gegeven aldaar een keizerlijke academie van schoone kunsten te stichten. Tot dit doel heeft de ambassadeur het paleis Farnesina gekocht, dat door Raphael gebouwd is. Bismarck is weer lijdende aan ontste king der aderen van het rechterbeenwat hem noodzaakt de kamer te houden. De dag van 's vorsten vertrek naar Kissingen is nog niet vastgesteld men meent, dat de reis niet zal kunnen plaats hebben vóór het einde der maand Juli. In verband met zijn gezondheids toestand zullen de ovaties te Leipzig hem eerst gebracht worden, wanneer hij uit Kis singen terugkomt, wanneer dan het gevolg der kuur van dien aard is, dat Bismarck de vermoeienissen verdragen kan van de recepties en de manifestaties, die zijn vrienden voor- Zondag hebben te Weenen twee volks vergaderingen plaats gehad, die door de sociaal-democratische arbeidersverenigingen waren saamgeroepen. Binnen het gebouw waren meer dan 15000 arbeiders aanwezig, terwijl er minstens 20000, bij de gloeiende hitte van 's morgens 8 uur af, in de volmaak- ste orde hebben staan wachten. Twee duizend arbeiders traden op als commissarissen van orde, zoodat de in geringen getale aanwezige politie niets te doen had. Ook eenige afge vaardigden in den rijksdag woonden de ver gadering bij, die, behalve op den 1 Mei, nog nooit zoo talrijk bezocht zijn. Men heeft een motie aangeuoraen ten gunste van het algemeen stemrecht. Volgens het Weener Tagblatt bereidt de regeering voor de najaarszitting van den rijksraad een wetsontwerp voor, dat eeu belangen-vertegenwoordiging der arbeiders door kamers van arbeid, met het recht van verkiezing voor den rijksraad, invoeren wil. Weerkundige waarnemingen Over de maand Juni 1893, te W A A L W IJ K. Gevallen regen 203/4 mill. Vorig jaar Juni 727/8 mill. Verschil 521/s mill. 3 regendagen 5 22 en 28 Juni. Vorig jaar 10, verschil 7. De meeste regen viel 22 Juni 93/.t mill. minste 5 21/* Donder en bliksem 28 Juni. Karakter van het weervan 13 19 en 30 warm en zeer warm. Overige dagen goed of frisch hoewel de 4 eerste dagen der maand koud. Windkracht normaal van Vio-3/io- Windrichting: N. 2, 10, 21 O. 3, 7, 15 20. Z. 22, 25. W. 5, 24, 29, 30. N.O. 8, 9, 11, 16, 17. N.W. 1, 4, 6. Z.O. 12, 13, 14, 18, 19* ZW. 23, 26, 27, 28. WAALWIJK, 11 Juli 1893. Aanstaanden Dinsdag hebben de perio dieke verkiezingen plaats voor de gemeente raden. Hier te Waalwijk zijn aan de beurt van aftreding de heeren J. Timmermans Wz, C. G. van der Heijden, L. Mombers, Aloys Verbunt. Naar wij uit goede bron vernemen wekt het bij vele leden der provinciale staten groote bevreemding, dat noch de gemeente raad noch de de kamer van koophandel van Waalwijk zich tot heden toe heeft doen hooren over de al of niet daarstelling van het ka^ naai 's Bosch—Drongelen.

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 1