TILBLIRÜ WAALWIJK. Het Algemeen Noord-Brabantsch Wed, Dumoulin-Verwiel. hetwelk 00 pCt. besparing J. F. Wingels, DAMESSCHOEISEL op MAAT, Stoomtramweg Werkliedenfonds, Heeren- Danies- KinderparapluieSi iiiuws'f i «Pinas» evsïteekkei van pu&plniM. Gasgloeilicht P. Gloudemans, Burgerlijke stand. Met 1 Augustus a.s., STEEDS VOORHANDEN: concurreerende prijzen. BINNENLAND. Handelsberichten. De goedkoopste en beste VERLICHTING is Schoenfabrikant, SFMMUflIÏ zelfs de meubels erg gehavend weiden. De familie van het meisje kreeg nu slaag. Baardwijk 21 Juli. De uitgevaardigde voorschriften van politie zijn met algemeene stemmen door den raad bekrachtigd en blijven voorloopig in stand. Driincn 20 Juli 1893. De eene vergadering volgt op de andere. Gisteren avond was 't weer bijeenkomst der boeren, ten huize van De Wed. L. van Rooij. De vorige commissie tot aankoop van tiendvruchten, was niet ge slaagd. Thans is weder besloten om de tiendvruch ten zooveel mogelijk in te halen en de voer lieden, die genegen zijn voor den staat te rijden, zooveel mogelijk te weren. Inwonende voerlieden hebben hunnen dienst geweigerd. Heden zijn de zaakgelastigde bezig het hun toekomende uit te zetten, zooals men dat noemt, om bij droog weder te halen. 21 Juli. Gepasseerden nacht zijn op eenige akkers, waar gisteren de tiend was uitgezet, alle uitgezette schoven totaal vernield, vertrapt of in het water geworpen. Een ingezonden stuk over de tienden naar aanleiding van het vorige, zal ons volgend nummer geplaatst worden. Uitslag der verkiezingen voor den Gemeenteraad. DRUNEN. Getal kiezers 284. Uitgebracht 218, van onwaarde 4, geldige stemmen 214. Herkozen M. van Drunen met 177 en H. Willemse met 115 stemmen. DUSSEN. Uitgebracht 111 stemmen. Her kozen Ad H. van Honsewijk, A. B. van de Koppel en L. van der Pluijm J.z., respectieve lijk met 80, 81 en 35 stemmen. De overige stemmen waren op een 15tal personen ver deeld. ELSHOUT. Uitgebrachte stemmen 71. Ge kozen de heeren W. van Breugel met 45 en O. van Breugel met 39 stemmen. De aftre- derde leden, de wethouder W. Klerx en de heer H. van den Brandt verkregen respec tievelijk 33 en 24 stemmen. LOONOPZAND KAATSHEUVEL. Uitge bracht 210 stemmen. Gekozen zijn de heeren P. Vermeulen niet 169, J. Elias met 127, P. van Woensel met 126 en F. Teurlings met 119 stemmen. De 3 laatsten zijn altredende leden. In herstemming komen de. heeren A. Cou- wenberg, aftredend lid met 81 en A. Rijcken met 45 stemmen. Nog bekwamen de heeren J. van der Wee 43, J. Sup 19, C. Verschuren 18, M. Ver meulen 17, C. Basters 16 en W. Smits 15 stemmen. SPRANG. Uitgebracht 103 stemmen. Her kozen Jac. Arn. Haverhals met 86 stemmen. Herstemming tusschen het aftredend lid Adriaan Haverhals en Adriaan Verhoeven. TILBURG. Uitgebracht 316 geldige slem- men. Volstrekte meerderheid 159. Herkozen de heeren J. Claessen met 243, A. Blomjous 242, J. M J. Kerstens 231, A. Witlokx 231, Arn. van Roessel 228, L J. D. Swagemakers 205 en A. Franken met 177 stemmen. VLIJMEN. Gekozen de heer M. v. Wor- dragen (vacature G. v. Heivoort) met 88 stem men. Herkozen de heeren N. v. Oyen met 105, M. v. Beurden met 105 en H. Mom- mersteeg met 102 stemmen. WASPIK. Uitgebracht 168 stemmen. Her kozen de heeren F. Kamp Azburgemeester met 132 en J. Wouterse Zijlmans, wethouder met 103 stemmen. De heer P. van der Plas verkreeg er 45, Henri de Bont en A. W. de Bruijn, ieder 5, Joachim J. Kam 3 en Kees Sagt, P. Klaassen, H. Langerwerf, P. Kerkdijk, M Bink, Franske Briool, A. van Velthoven, Ant. v. d. Broek, G Akkermans, A. Brandei, J. Brokx en Jan Schouten ieder 1 stem. CAPELLE. GEBOREN Vincentius Adrianus Maria, Zoon van Antonius Gerris EN Maria Martens. Waalwijk, 22 Juli 1893. Aan allendie op eenigerlei wijze me dewerkten tot mijne herkiezing als gemeen teraadslid alsook aan hendie mij naar aanleiding daarvan hunne belangstelling toonden, betuig ik bij deze oprechten dank. Waalwijk, 22 Juli 1893. C. G. VAN DER HEIJDEN. zullen voorloopig de bestaande dienstregeling en ook de gewone tarieven van kracht blijven. De aandacht van alle werk. lieden en ook van autoriteiten en ivcrkg evers wordtvooral in onze dagen gevestigd op 's-B O S CH Kruisstraat 282 waareven als bij de vertegenivoordigers prospectustarieven en alle verlangde inlich tingen gratis verkrijgbaar zijn. Aanbiedingen Bordeaux Wijnen. PER FLESCH. PER ANKER 45 fl. ST. ESTEP1IE f 0.85 f36.— ST. E3IILION „1.— „42.— PAUILLAC „1.25 „53.— GRAVES (Wit) 0.80 34.— SAUTERNE (Wit) „1.— „42.— Alles inclusief flesch. Bovenstaande Wijnen zijn GEGARAN DEERD, ZUIVER en ONVERSNEDEN. The Continental Bodega Company KOLK KADE 5 Rotterdam. N.B. Het woord Bodega", ivordt door an dere firma's gebruikt om hei publick te misleiden, men lette derhalve op denjüisten naam onzer firma en op ons wettig gedeponeerdhandelsmerk. EN Tevens gelegenheid tot het laten werkstaking onder de steenkolenmijn arbei ders naar aanleiding van het besluit der patroons, om 1 Aug. a.s. de loonen met 25 pCt. verminderen. De groote vergadering van mijnwerkers bijeengeroepen om te beraadslagen over die loonsverminderingheeft Woensdag plaats gehad Ongeveer 283000 werklieden waren vertegenwoordigd. Na een tamelijk lang debat is een motie voorgesteld, waarbij iedere loonsvermindering geweigerd wordt. De vertegenwoordigers van 198000 werklieden stemden er voor, zoodat het bijna zeker is, dat de werkstaking den 28en Juli zal beginnen, indien de patroons voor dien tijd niet hun voornemen opgegeven hebben de loonen te verlagen of althans de toestemming der werklieden hebben weten te krijgen tot een transactie. Éen amendement, strekkende om de quaestie der loonsverlaging aan een scheidsgerecht te onderwerpen had slechts de stemmen van de afgevaardigden van 50000 mijnwerkers voor zich. De afgevaardigden der mijnwer kers uit Northumberland hebben zich van stemming onthouden, terwijl men dacht, dat ze rondweg tegen de staking zouden stemmen. Zonderling verschijnsel. De ondergang van het Engelsche schip „Victoria" heeft een zeer zonderling natuur-verschijnsel tengevolge gehad. De geneesheer Ellis, scheepsdokter op de „Victoria,» die enkel door een wonder werd gered, deelt mede, dat de zeelieden die de vreeselijke ramp overleefden, bijna allen eenige ponden van hun lichaamsgewicht hebben verloren. Zoo werd kapitein Smith die op 't oogenblik, dat het pantserschip ver dween, naast admiraal Tryon stond, vier kilogram lichter, dokter Ellis zelf vijf kilo een ander officier vier kilo twee matrozen verloren elk vier kilo. Bovendien constateerde Ellis, dat zijn lichaams omvang vijt Neder- landsche duimen was afgenomen; ook werd de borstwijdte minder. Het hart der City is Dinsdag weder eens geteisterd door eenen van die geweldige branden welke al de beschikbare krachten der Londensche brandweer op eene zware proef stellen, en daarna de hulpmiddelen der groote brandwaarborgmaatschappijen, welker verliezen bij deze gelegenheid op niet minder dan 25 millioen gulden geraamd worden. De nauwe St. Mary Axewaar tallooze buitenlandsche fabrikanten hunne agenten hebben, en waar 'net middelpunt gevonden wordt vooral van den handel in uitheemsch speelgoed, articles de Paris, enz. is ditmaal het brandpunt geweest. Kort na tweeën begonnen de vlammen uit te slaan bij de heeren William Brown Co., drukkers en papierhandelaars, 38 en 40 St. Mary-Axe. In eenen ongelootelijken korten tijd deelden zij zich aan belendende perceelen medeen ofschoon de heer Simonds, chef der metro- politaansche brandweer, spoedig ter plaatse was en achtereenvolgens alle stoomspuiten van geheel Londen per draad opriep, zoodat op een gegeven oogenblik 32 dier spuiten hier werkzaam waren, konden hare vereenigde krachten betrekkelijk toch maar weinig uit richten tegenover eene vlammenmassa, die omtrent half vijf het gansche blok pakhuizen, tusschen de St. Mary-Axe en Bevis Marks gelegen, als bedekte. Een dak na het an dere, gevolgd door stukken muur en groote balken en binten, stortte donderend omlaag. Gelukkig werd niemand gekwetsten de enkele bewoners der afgebrande perceelen welke meerendeels in de Bury-court huisden, hadden den tijd om te ontsnappen: Een hachelijk oogenblik was het toen het perceel der heeren Curling in de St. Mary- Axe, omtrent vijf uur, in brand raakte. Zij toch zijn fabrikanten van chemische artikelen, en gansch hun pakhuis was van boven tot beneden opgepropt met de meest ontvlambare stoffen die men zich denken kan. Dit was der brandweer natuurlijk bekend, en vandaar hare ingespannen pogingen om den voortgang der vlammen d&ar ter plaatse te stuiten. Dit mocht haar eindelijk gelukken, anders ware de omvang tier ramp nog vreeselijker geworden dan z:j reeds geweest is. Toch lijkt die omvang ontzettend. Minstens dertig groote pakhuizen zijn eene prooi van het vernielende element geworden, terwijl andere perceelen er omheen min of meei belangrijke schade hebben gekregen. De aanblik der rookende puinhoopen dien middag was aangrijpend. Óveral waren de omliggende straten opgevuld met de over blijfselen der vernielde panden, neergekwakt in poelen, veroorzaakt door de brandspuiten, die nog water gaven, hoewel de brandweer tegen half elf de vlammen meester was ge bleven. Duizenden liepen er rond om een kijkje te nemen in dat tooneel van verwoes ting, zooals Londen sedert den brand in de Wood straat er geen aanschouwd heeft. En talloozen onder die duizenden waren recht streeks bij het onheil betrokken, hetzij als patroons, hetzij als klerken, wier broodwin ning nu, althans tijdelijk, door het vuur ge schorst is. (N. R. Ct.) Blijkens bekendmaking van den burge meester zal Maandag 24 dezer, des voor middags li ure ten raadhuize eene zitting van de commissie worden gehouden tot onderzoek der reclames der schutterijlotelin- gen van dezen jare. WAALWIJK, 22 Juli 1893. Benoemd tot rechter in de arrondissements rechtbank te Maastrichtmr. J. J. De Wit thans te 's Hertogenbosch. In een huis te Sprang, aangekocht door de eigenaren der tiend in die gemeente te heffen, werden Dinsdag jl. drie personen ge huisvest met de noodige paarden enz., ten einde namens haar de tiend te innen maar ja wel! in den avond van dien dag schoolde het volk samen en bombardeerde het huis met straatsteenen zoodat er geene enkele heele ruit overbleef; de drie bewoners verlieten het gebouw uit vrees voor verdere gev >lgen. Den avond daaraanvolgende schoolde het volk op nieuw bijeen, wierp weer met steenen, doch een uitgevoerde charge met de bajonet door de politie dreef de menigte uiteen en had tengevolge dat tot Donderdag alles rustig bleef. Uit voorzorg kreeg de brigade alhier versterking met vier bereden manschappen die te Kaatsheuvel werden gestationeerd. Gisteren bleef het kalm. Zooals wij uit goede bron vernemen, heeft afdeeling VII van den N. B. W. K. een clubtocht uitgeschreven op Zondag 23 Juli via Doeveren, Aalburg Neder Hemert Kerkwijk en Bruchem naar Zalt-Bommel, een afstaud van ongeveer 26 Km., onder leiding van den captain, den heer D. A. Kakebeen. Het is te hopen dat weer en wind gunstig mogen zijn en tal van leden zullen opkomen, daar indien de clubtocht vele deelneming geniet, deze door nog tal van mooie tochtjes zal gevolgd worden. Ook niet leden van den N.B.W.K. kunnen den tocht mede maken, en zullen zeer welkom zijn. AfritWaalwijk markt, half twee (Am. tijd.) De burgemeester van Dokkum waar - schuwt, dat men bij het aangaan van han - delsbetrekkingen op zijne hoede zij voor J. J. Boorsma handels-agenten J. Beetsma gepensioneerd militair beiden te Dokkum woonachtig. Uit Zuid-Beveland schrijft men ons, dat de pere appel- en pruimeboomen aldaar zoo vol met vruchten hangen, dat de eigenaars de takken moeten ondersteunen, om het bre ken te voorkomen. Van de pruimeboomen breken er takken, waarvan niet minder dan twee volle manden geplukt. Men gelooft, dat het fruit niet duur zal zijn de pruimen althans zijn al heel goedkoop. Men weet nauwelijks 25 cent voor een volle mand te maken, en velen verwachten, dat de prijs nog lager zal dalen, terwijl voor 1 a D/2 cent per kilo aan het hout geen koopers gevonden worden. Bij de groote hoeveelheid vruchten ver- toonen zich ook een groote menigte wespen. Dreigden deze voor de kersen op het laatst gevaarlijker vijanden te worden dan de spreeu wen, ook de andere vruchten zullen wel niet ontzien worden. Men schrijft uit Eist (Betuwe): De handel in vette ossen voor Belgie is de laatste weken in vollen gang. Wegens den drogen zomer is de voorraad van goed vet vee evenwel niet groot. Elke week gaan van hier enkele bezendingen naar de Belgische markten; men besteedt hier i 0 50 a 0.60 per kilo. Ook de handel in vette varkens is in deze streken vrij levendig, bij een prijs van f 0.40 a 0.44 per kilo. Een ongepaste kleedij is een wielrijders kostuum, als men er mee voor de rechtbank verschijnt in de hoedanigheid als getuigen Dit heeft de voorzitter van het „Landgericht" te Potsdam, in Pruisen, klaar uiteengezet aan een jongmensch, dat niet voldoende besef scheen te hebben van de plechtigheid der terechtzittingen en gemeend had, nu hij per wiel was aangekomen, ook wel even in wie- Ierskostuum zijn verklaring te kunnen afleggen. Maar de president dacht niet alzoo en diende hem een „Verweis" toe, een soort van strafrechterlijk „standjeHet jongemensch scheen echter onverbeterlijk, want toen de zaak verdaagd werd, deed hij zoowaar het verzoek, of men hem dan niet verder kon excuseeren, daar hij een afstandsrit moest meemakenNatuurlijk bracht hem nu de president nog eens nadrukkelijk onder 't oog hoe ongepast het was de sport boven staats burgerlijke plichten te stellen. Donderdag namiddag te 5 uren werd door den te Leiden aankomenden trein een 24jarige spoorwegarbeider aangebracht, die kort te voren onder de gemeente Voorschoten voor den aankomenden trein den weg wilde oversteken en wien, door hem gegrepen, de beide beenen werden afgereden. Bovendien miste hij een gedeelte zijner kin en werd zijn hoofd zwaar beleedigd. Per brancard naar het academisch ziekenhuis overgebracht, bleek het aldaar dat hij opgehouden had te leven. De ongelukkige laat eene vrouw en een kind achter. Te Onstwedde had de 17jarige dochter van den veehouder L. verkeering aangeknoopt met den zoon van den heer P. De familie L. was daar zeer tegen; zij bond het meisje in de schuur en ging haar afranselen op de meest erge manier, zoodat zij luide kermde en om hulp riep. De buren kwamen toe schieten, bombardeerden de boerderij met keisteenen, zoodat geen ruit heel bleef en - Van 115 Juli. GEBOREN: Marinus Johannes, zoon van Willem Martin us Vervoort en Hendrika Ardina Stam. Gerdina Pieternella, dochter van Marinus Remmeren en Cornelia deNijs. Philippus Wouter, z. van Arie Leendert Sneep en Geertruida Cornelia Uijthoven, Jacobus, z. van Jacoba Maria Sprangers. Levenloos aangegeven kind van Jacoba Maria Sprangers. HUWELIJKS-AFKONDIGING: Jan Verhagen, 29 jaren en Jenr.eke Timmermans, 24 jaren, te Waspik. WAALWIJK, 21 Juli. Er was ter veemarkt tamelijk veel aanvoer doch de prijzen zijn flauw, handel lusteloos, on danks de be ere vooruitzichten van het nagras. Kalfkoeien golden f125.f 175.a f2. Dito vaarzen f 90, 135,00 f 165. Jonge varkens f 6.a, f 10,50 per stuk. Ter botermarkt werden afgeslagen en verkocht 419 Kg. van f 1.24 a f 1.42 per Kg. Kippeneieren f3,50 a f4.25 per 100 stuks. In huiden, leder en schors blijft de han del stil. Er worden slechts zaken gedaan voor onmiddellijke en hoogst noodige be hoeften. CORRESPONDENTIE. Van het nummer van 20 dezer, hebben wij geen enkel exemplaar meer beschikbaar. Dit tot inlichting der aanvragers. van GAS oplevert en helderder is dan ELECTRISCH LICHT. Verkrijgbaar roor Waalwijk en Be- zooien bij te WAALWIJK, vertegenwoordiger der G asgloeilichtmaatschappij Stationsstraat C. 163, WAALWIJK. I1C

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2