Reclame lflflfl ZWARE Enveloppen UirSLAG DER VERKIEZING KABINET. lUUU^tjgs Bedrukte TILBlIRti WAALWIJK. Advertentiën, Te koop aangeboden: Uitsluitend drie dagen 1000 Enveloppen voor dien prijs Stoomtramweg h Tiigez(ind<?n 'slakken. Handelsberichten. voor fl,70. Extra aanbieding Met 1 Augustus a.s., menigte voor de deur verzameld. Toen de notaris met het aflezen der condities wilde beginnen, werd hem dit door een luid ge mompel onmogelijk gemaakt. Zoodra de verpachting een aanvang nam begonnen de boeren te zingen, zoodat ook hiermee niet kon worden voortgegaan. Al meer en meer werd de menigte opgewonden en toen eenige jongens (een oude ketel werd in een trom herschapen) muziek begonnen te maken, kwam aan 't Ir. era roepen geen einde. Van een stok en een blauwen zakdoek werd een vaandel gefabriceerd, waaraan een bos stroo als symbool dienst deed Nu ging het in optocht naar een andere herberg waar ver gadering werd belegd. Hier werd besloten voor algemeene rekening aan ieder ingang van 't dorp wachten uit te zetten, die de dorpelingen moeten waarschuwen, wanneer men van buiten komt om de tiend te halen. Men vreest voor ongeregeldheden. Faillissement Blijkens het voorloopig verslag der afdee- lingen van de eerste kamer over het wets ontwerp op het faillissement en de surséance van betaling, kon men zich vrij algemeen vereenigen met het ontwerp voor zoover het betrot de regeling van het faillissement van kooplieden, waarin belangrijke verbeteringen werden aangebracht, maar vele leden hadden op verschillende gronden overwegende be zwaren tegen de gelijkstelling van kooplieden en niet-kooplieden. Meer en meer vestigt zich de over tuiging, zegt de Haagsche correspondent der N. Gr. Crt., dat na afloop der algemeene beraadslagingen over de kieswet de verdere behandeling tot September zal worden ver daagd. Afgescheiden dus van de vraag welke houding de regeering tegenover de voor te dragen amendementen zal innemen, mag men verwachten, dat zij zich niet verklaren zal tegen een nieuw sectie-onderzoek van ingrij pende wijzigingen, omdat de dadelijke be handeling daarvan een gevaar zou opleveren zoowel voor dergelijke amendementen als voor de wetsontwerpen zelve. Bij het departement van koloniën is Maandag het volgende telegram van den Gouv.-Gen. van Ned.-Indië ontvangen z/In den avond van 20 dezer is op het stoomschip onder Hollandsche vlag Raijah Kongsi Atjeh tusschen Telok Seinawe en Edi onder de Atjehsche passagiers een op roer uitgebroken. Het scheepsvolk werd aan gevallen en grootendeels vermoord; ook de kapitein en de stuurman, beiden Eogelschen. Totaal gedood 34, gewond 15. Twee Euro peanen, machinisten, ongedeerd aan boord gebleven. De Atjehers verlieten met eenige door hen gevangen genomen passagiers, geen Europeanen, het schip bij Diamantpunt. Drie- gevangenen naar Telok Semawe gevlucht. Schip in onze handen. De gouverneurde commandant der scheepsmacht en de resident zijn naar de plaats van het onheil vertrok ken.^ (St.—Ct Het Handelsblad meldt, dat volgens telegraphische berichten, te Amsterdam ont vangen, een brand te Padang, de kantoren der firma's gebr. Veth, Boon en Schluter en Haake en Co. vernield heeft. Eenige pakhuizen werden tevens door de vlammen vernield. Te Breda heeft zich weder een geval van hondsdolheid voorgedaan, zoodat de ver plichting omtrent muilkorven opnieuw met 4 maanden verlengd is en tot 23 November in werking zal blijven. Eene hoeveelheid van ongev. 40.000 pakken stroo van de strookartonfabriek van den heer H. Mulder Jz. te Oud Pekela zijn Zondag verbrand. Ook zijn in zeer korten tijd twee stroo- bulten van den heer Stuut aldaar, een prooi der vlammen geworden. De brand is waar schijnlijk aan kwaadwilligheid toe to schrijven. Te Bladel heelt zich weder een nieuw geval van pokken voorgedaan in de onm:d- dellijke nabijheid van een huis, dat vroeger als besmet was gemerkt. De Noordbrabantsche Stoomtramweg maatschappij lijn Tilburg—'Waalwijk, die in andere handen is overgegaan, zal den dienst op dezelfde wijze voortzetten en hetzelfde personeel in dienst houden. De stoomtram van den Staatsspoorweg in den Haag vervoerde Zondag naar Sche- veningen ongeveer 14,000 passagiers, die van den Hollandschen spoorweg 11,600, de electrische tram ruim 9000 en de paarden tram van de Haagsche Tramweg-maatschappij 18,000 passagiers. Druncn, 26 Juli. De uitgezette tienden zijn bijna overal weggewaaid of elders heen ge voerd; waar die blijft is een raadsel. Het is te hopen dat het voortaan rustig zal blijven, en dat de tiendkar zich niet meer op straat zal vertoonen, maar het veld inrijdt, waar eigenlijk de tiend te halen is. Den heer van OudheusdenElshout en Huiten, heeft, naar men zegt, aan de boeren die landerijen hebben onder Huiten, de tiend geschonken voor dit jaar. Hier te Drunen heeft men enkele boeren die de tiend voor hunne landen zelf hebben afgekocht voor een jaar. Buiten verantwoordelijkheid der redactie AAN EEN VRIEND VAN ORDE EN RECHT. Kalm wil ik eenige punten uit uw schrijven „Tienden" bespreken. Ook ik heb langen tijd over „de kenden gedacht, er verleden jaar en in den loop van dit jaar een proces over gevoerd, dat door mij liendplichtige gewonnen is en .ge waagd er een brochure over te schrijven. Een oud-professor in het Romeinsche recht, Lid van de Tweede Kamer, schreef mij naar aanleiding der toegezonden, bovenbedoelde brochure, onder meer dit slot „Gij neemt mij deze beschouwingenik weet hetniet kwalijk en in die overtuiging deel ik ze u medeals bewijs dat ik uw boekje las en waardeerdeen waar ik in die brochure de meening van Mr. J. A Levy, bekend Am- sterdamsch advocaat en ook lid der tweede kamer, aangaf eene meening die lijnrecht staat tegenover die van „Een vriend van.... enzmeen ik mij onder de onzinverkoopers niet te moeten scharen. Om in enkele regels het ontstaan dei- tienden te schetsen is mij niet mogelijk, daarin moet ik mijn „vriend van" enz. als mijn meerdere erkennen, die eenvoudig zegt: „In de toenmalige samenstelling der maatschappij pasten de tienden volkomen, zij werden uit de toestanden geboren, en, na eerst zoo wat van Heidensche offeranden gesproken te hebben, komt hij tot de groote, gewichtige dooddoener: Later onder het Christendom werden de tienden geheven ten behoeve van den heer van den Lande als een vergoeding voor het gebruik van den grond», 't Lijkt zoo, dat die heer van den lande véél land had om het voor een tiende van de opbrengst ten gebruike te geven. Neen waarde vriend van» enz. als die „Heeren van den lande" veroveringen maakten werden de bewoners tot slaven verlaagd in werkelijken zin, öf door den ver overaar persoonlijk te dienen öf door voor hem te werken op den veroverden grond. Wil daartoe letten op de Romeinsche geschiede nis, op Karei de Grootedie den Saksers tienden oplegde ten bate der kerk, en op Floris V graaf van Holland, die in 1288 de West-Friezen onderwierp en bepaalde: „Dat de West-friesen den Grave zoude geven de elfde schoof: en de tiende te nemen daar 't koren wast. En als d&t koren tiendbaar is, zoude dengenen des dat koren is, driewerf roepen den ïiendenaar, eiken werf alzoo luide dat men 't hooren mag over zeven akkeren. Ende kwam de tiendenaar dan niet zoo zoude dengenen des dat koren is de tiende uitzetten bij twee zijner buren en de tienden houden een etmaal: Waart dat daarna op de tienden schade geschiedde, dat en soude men den man niet tijen des dat koren is. Hugo de Groot (Grotius) lib. 2 part. 45 nu 1 en 2. Hadden de Saksers en Friezen geen gelijk, dat zij met hunne nieuwe Heeren alles be halve ingenomen waren en lijken die tienden niet veel, zeer veel op belastingen waarde vriend van en is 't niet meer dan billijk, dat, daar nu op de landerijen grond- en polderbelastingen drukken,die middeleeuwsche lasten worden opgeheven zonder schadeloos stelling. Weet gij welmijn waarde enz., dat de tienden Leenen waren, waarmee men beleend werd en waarvan men bij overgang per gemet aan de hooge heerhjkheid moesi betalen Waar nu de beleening niet meer heeft plaats gehad en de betaling achterwege is gebleven zou van rechtswege het tiendrecht ver vallen zijn maar de tiendbezitters en andere Heerendie de wetten maakten hebben getracht dat middeneeuwsche onrecht in burgerlijk recht om te zetten en het geloof aan recht van verjaring heeft hen geholpen. Doch boven dat alles staat het rechtsbe wustzijn van den nieuwen tijd, dat, na overal de slavernij afgeschaft te hebben, dit slavernij- staartje wel zal oppeuzelen zonder betaling. Jammer, noem ik het, dat wij niet als de Belgen door de Fransche overheersching van de tienden en andere heerlijke rechten bevrijd zijn geworden of liever jammer, dat de terugkeerende Oranjevorsten er zoo'n groot belang bij hadden dat de tienden weer in den vorigen vorm hersteld werden, want was dat niet het geval geweest dan kon er nu geen sprake zijn van tiendbeweging. Bij het bespreken der tienden door de behou ders wordt zelden of nooit gelet op artikel 802 van ons Burgerlijk Wetboek luidendeDe bepalingen, in dezen titel vooikomende, zijn alleen toepasselijk op grondrenten, tienden en andere schuldplichtigheden, welke na de invoering van dit Wetboek zullen worden gevestigd of voorbehouden. Zij strekken dus geenszins om zoodanige tienden, of andere schuldplichtigheden, als bij vorige wetten zijn afgeschaft, te doen herleven, noch ook om de bestaande te regelen te wijzigen of te vernietigen. Uit dit artikel blijkt dus duidelijk, dat geen der bepalingen van den achtsten titel lie boek B. W. op de meestezoo niet alle, tienden toepasselijk zijn want de meeste tiendplichtigheden zijn afkomstig uit vorge eeuwen en waar soms de staat op nieuwe gronden tienden vestigde, was die vestiging alleen een bewijs, dat die gronden gerekend werden onder zekeren kring of gemeente te behooren, dus ook onder dezelfde lasten te komen een zeer groote fout, door rentmees ters gewoonlijk begaan. Burgerlijk jachtrecht wordt wel, burgerlijk tiendrecht naar ik vermeen nergens gevonden. Om dat te vestigen zou noodig zijn een over eenkomst tusschen een kooper en verkooper, tusschen twee burgerlijk zelfstandige personen, waarvan de eene aanvaardde, de andere af- stor.d vrijwillig of tegen betaling; welke han deling door beider onderteeking v^n 't con tract vastgesteld moest worden. Nu kunnen ook corporatien na behoorlijke machtiging, zooals polderbesturen wel eens bij 't burgerlijk jachtrecht handelen derge lijke verbintenis aangaan, maar ik herhaal bij 't tiendrecht zal dat wel nimmer geschied zijn of ook geschieden. En toch wordt door de behouders telkens het: als je toch je geld er voor gegeven hebt, kan en mag niemand het afnemen of weigeren aangehaald; eene meening zeer sterk ge tuigende van het vasthouden aan 't burgerlijk rechtsbegrip bij feudaal, burgerlijk onrecht. Neen, juist dat koopen onder burgerlijken vorm was met het tiendrecht onmogelijk. Om dat te bewijzen wil ik aanhalen wat Mr. J. van Leeuwen in 1768 schreef. „Welk recht bij ons niet voortkomt uit het geestelijk recht, so sommige willen, dewelke bij navolging van de Levitise dienstplegtlijke wet, onder de Christenen mé hebben ingevoert, dat het tiende deel van alle vrugten geschikt enop- gebragt most werden tot onderhoud van den kerkendienst en wat daar toe behoort. Maar uit wereliliike handen eerst aan de Hoogste magt, tot een téken van onderho righeid overgegeven, dewelke weeerom daar- mé de grave van Holland indertijd begiftigt hebben (so dat uit de oirkonde van den abt van Floricamp en andere, bijgebragte oud heden, ontwijflijk werd bewezen bij Hugo de Groot in zijn Inleijding lib. 2 cap. 45) en bij deselve wederom aan andere, als een gevolg van heerlijke goederen en inkomen in 't bij zonder zijn opgedragen daarvan ook de meeste Leen roerig zijn en met en benevens de Leenen daar sij van uitgaan verlijd en ver heft moeten werden: want men verstaat dat geen Leenmannen besittende hoge of lage Geregteuit kragt van haar Heerlijkheid enig regt lot Tienden -hebbentenzij haar ver lij brieven sulks uitdruklijk mé brengen. Grot Inleijd. 't Is ook sulks, Placaat van Kaijsar Karei van 1 Oct. 1520. Desen aengaande werd in de keuren van de Landen van Zeiand in den jare 1496 een Oude Costuijm gevonden cap 2, art. 9: Dat so we eenige tiende houd van den graaf en aflijvig werd, so sal sijn wetagtigen soon, of sonen gehouden wesen te betalen den Grave of mambour 's lands, voor elk gemet een pond swarten Tournois (na onse munt waardig omtrent twintig stuivers) (in 1768) en heelt die Dode gene wetagtige soon of sonen, so sal des doden wetagtige üogter of Dogteren mogen hebben en behouden elk gemet om twee pond Tournois. Ende heeft hij soon nog Dogter van wet agtige geboorte, so sal sijn wetagtige Broeder of Broederen, die mogen lossen elk gemet om drie pond Tournois: dewelke lossinge sij sullen moeten doen binnen een half jaar nadat hij aflijvig word, op de verbeurte van de voorschreven Tienden. En is 't dat hij geen Soonen, Dogters nog Broeders en heeft, so sal die komen aan den Graaf of mambour 's lands om daarmé siju profijt te doen. En waart dat gemand enige Tiende gave of verkoft sijne Sone, Dogters of Broederen, die sullen sij lossen om also veel alsof die bij Dode versturven waar. Maar waart dat jjemand sijn Tiende verkoft enige andere, die sal den graaf geven, of mamboir 's lands van eiken gemeten om die oversetting en verléning drie ponden swaerle, indien hij Sone, Dogter nog Broeder heeft levende. En heeft hij geen Sone Dogter nog Broeder levende, so en sal hij sijn Tienden niet mogen verkoopen, ten waar bij Consent van den Graaf of mambour sijn stedehouder of Rentmeester." Komaan, tiendheffers, toont uw verlij brieven,consent en bewijs van betaling der overgangsrechten; uw koopacte is nul en van geener waarde zonder de bewijzen van toestemming van den Graaf, mambour, ste dehouder of rentmeester. En waar de staat of de kroon in de plaats van den Grave gekomen is, deze dus gerech tigd zou kunnen zijn ook volgens de oude keuren, moest men al lang begrepen hebben dat, waar die tienden, in een tijd toen geld bijna onbekend was, als een belasting geheven werden, nu, terwijl polder- en grondbelasting is opgelegd die middeleeuwsche lasten al lang moesten verdwenen zijn. Want de landbouwer, door de zorg voor eigen onderhoud gedreven moet werken op zijn land en, onder hoogeren zegen ploegende zaaiende, maaiende, bindende en op hoopen zettende, daarbij tegelijkertijd voor een tiend heffer zorgen, die grond- noch polder- lasten kent. Want aan het decreet van Napoleon,van 1811, waarbij een vijfde der tiende voor grondbelasting aan den verbouwer te rugkwam, werd nimmer gedacht, tenminste niet daarnaar gehandeld. Een woord wil ik aan dat alles nog toe voegen. Waar de wetgever achterlijk is, wordt hem door het eenvoudige volk den weg gewezen, het volk dat luide verkondigt: „ons rechtsbewustzijn is, in woorden gebracht, dit eene: „Weg met de tienden;" Hardinxveld 20 Juli 1893. P. VERHAGEN, schrijver der brochure Tienden en andere heerlijke rechten. van één lid der Provinciale Staten in het kiesdistrict Heusdcn. Uitgebracht 2334 stemmen. Verhoeven. 960 H A. J. Bink. 555 Godschaikx. 511 Van Hoijst. 239 f/ Herstemming tusschen de heeren Verhoeven en Bink. GORIHCHEM, 24 Juli. De prijzen der Granen waren als volgt: Risiarwe f7,a 7,25, roode dito f6,25 a 6,50 witte dito f6,5Ü A 6 75, inl. rogge f5,25 a 5,40, bjaitenl. dito f5,a 5,20, gerst f4,75 a 5,haver f3,75 a 4,duiveboonen f6,75 a 7.blauwe erwten f0,a 0,alles per hectoliter. GEBOREN Vincentius Adrianus Maria, Zoon van Antonius Gerris EN Maria Martens. Waalwijk, 22 Juli 1893. oor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onze dierbare moeder en behuwdmoeder, Petronella Schoenmakers, weduwe van JOHANNES DE GROOT, betuigen wij bij deze onzen oprechten dank. MARIA KLERKX-De Groot. WILLEM KLERKX. Bezooien, 25 Juli 1893. Een goed eikenhouten Informatie bij den uitgever dezer courant. Als zoodanig biedt eene Haag sche firma aan Wat zoodanige te beduiden heeft, kan blijken uit het feit, dat VOORTDUREND geleverd worden en alle mogelijke DRUKWERKEN aan eveneens concurreerende prijzen, door zullen voorloopig de bestaande dienstregeling en ook de gewone tarieven van kracht blijven.

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 3