Dl BROODDRUGSTIïR. Nummer 60. Zondag 30 Juli 1893. 16e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. UITGEVER; A XTOON TTELEN Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. De Echo van het Zuiden, Waalwijksftie en Langslraalsche Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per posi door liet geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. W aalwijk. Frankrijks optreden tegenover Siam heeft zich tot dusver nog te weinig gekenmerkt door daden, dan dat gansche reeksen mede- deelingen zouden kunnen worden gepubliceerd betreffende gewelddadige bemeestering van 't een of listige verrassing van 't ander: een oorlogsverklaring heeft de groote republiek Siam zelfs nog niet eens doen toekomen en tot dusver is 't tusschen beide staten alles in den vorm gegaan. De Fransche gevolmach tigde Pavie heeft Bangkok verlaten, uitgeleide gedaan door het personeel der overige ge zantschappen en door een menigte, die in 't minst geen kwade bedoelingen of onlstemd- heid deed blijken. Zoo' ook hebben Fransche kanonneerbooten de Menam verlaten zonder eenigszins te worden bemoeielijkt, geloodst door Siameezen en gesalueerd door de forten. Toch zal 't zoo niet blijven, daar volgens latere berichten het fort Domson door kapitein Villiers is genomen en bij de bemeestering van het eiland Khong de gouverneur is ge dood terwijl de Siameesche troepen, naar luid dezelfde mededeeling, achteruit trekken. Admiraal Humann, die voor de monding der Menam moet zijn aangekomen, is voornemens al de eilanden van de Golf van Siam te bezetten. Reeds is de Fransche vlag geplant op Rang en Rang Salemvan waaruit de verdere operatien zullen worden ondernomen. We schijnen dus aan 't begin te staan van een weloverlegde operatie, van een oorlogs blokkade, over welker gevolgen in Engeland ach en wee wordt geroepen. Over de soort van blokkade is men 't niet wel eens. Een oorlogsblokkade kan 't niet zijn aldus zegt de een want tusschen Frankrijk en Siam is de oorlog niet verklaar,1 en een vredes- blokkade kan 't al evenmin wezen, omdat een dergelijke maatregel van het standpunt van 't volkenrecht onwettig en ongeoorloofd is. Bij een zuivere vredesblokkade zou 't eigenlijk zeer gemoedelijk toogaan, daar de blokkeerende staat dan geenszins het recht Naar het Fransch door W. v. R. (Overgenomen uit de Meierijsche Courant «rr«AdJTnJ*ntiën 1 7. reSela S WO daarboven 8 sent per regel groote letters naar plaatsruimte. Ad verten tien 3 maal ter plaatsing opgegeven „orden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsei,- land worden alleen aangnoinen ioor het advertentiebureau vat. Adol? Steiekr, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. heeft schepen van een neutralen staat aan te houden en alle handelsschepen de geblokkeer de havens vrijelijk kunnen uit- en invaren. In dat geval zou er tot gejammer en geweeklaag over loe te brengen financieele schade, niet vee! reden zijn en de gansche toon derEn- gelsche pers zou dan wel gewijzigd worden, terwijl er ook veel minder gevaar zou zijn voor opstand der inboorlingendiedoor kommer en gebrek gedreven zich allicht zouden vergrijpen aan het leven en den eigendom der Europeanen, der regeerings- proclamatie, aanmanend tot kalmte, ten spijt. De houding der verschillende mogendheden is dezelfde: Engeland heeft nog een kanon neerboot gezonden ter versterking van zijn zeemacht in de Siameesche wateren; Duitsch- land heet t door Frankrijk verlangde niets waard; China zal zich door de strijdlustige Mandarijnen niet zoo licht tot een inmenging laten verlokken en Rusland zal zich door niets laten overhalen tot feitelijke ondersteuning van Frankrijks eischen, wat men dienaan gaande ie Parijs ook moge hopen. In de quaestie met Siam, zegt de correspon dent van de N. R. Ct., kan ik mij geen oordeel vormen. Er blijft te veel te vragen over. Zoo b. v. ten opzichte van de grensquaestie. De Fransche regeering heeft altijd volgehou den dat de grens harer bezittingen, van Annam en Tongkin, door de rivier de Mékong werd gevormd, dat de lauden gelegen aan den linkeroever dier rivier haar toekomen, op grond, zooals de ondersecretaris van koloniën Delcassé reeds in de zitting van 4 Februari 11. verklaarde van de onbetwistbare rechten van Annam, rechten welke bevestigd zijn door een bezit van verscheiden eeuwen. Nu hebben sedert jaren de Siameezen inbreuk gemaakt op dat recht en in den laatsien tijd hadden zij hunne posten vooruitgeschoven tot op 40 IC. M. van Hué, terwijl hunne troepen hooger op tusschen Annam en Tongkin dreigden door te dringen. De zwijgende houding, de werkeloosheid, minister Develle sprak in de zitting van 18 Juli zelfs van de onverschillig heid der elkander opvolgende ministeries in //Welk verschil is tusschen de te betalen som men en die welke kunnen geïnd worden //Een actief voor u mijnheer, van drieënzestig duizend francs.* „Zeer goed.* De heer Ricoux verwijderde zich. Weder waren de patroon en de meesterknecht alleen, Jacques stond daar tegenover zijn meester met de pet in de handen. De heer Labroue verliet zijn bureau en kwam lot de groote tafel met allerlei teekeningen en schetsen bedekt. «Ik moet mij zeer vergissen, Jacques Garaud," sprak hij, «of ik heb iets wonderlijks gevonden, een gansche fortuin ZESDE HOOFDSTUK. „Eene gansche fortuin herhaalde Jacques Garaud, terwijl zijne oogen vurige stralen scho ten die onwillekeurig aan hebzucht deden denken. «Ja,* antwoordde de ingenieur. «Eene nieuwe uitvinding dan «Of althans eene nieuwe toepassing, de verbe tering van een Zwitsersch systeem, dat gij moet kennen. Ik heb daarover met u te praten, Jacques- gij boezemt mij het volste vertrouwen en de hoogste achting in. Gij kent uw werk in den grond; bovendien wijdt gij u nog met kracht aan de studie en weet dan ook dikwijls uitste kende raadgeving te verstrekken." P? meesterknecht nam onder dezen regen van lofuitingen eene verlegen houding aan en wilde enkele woorden stamelen, doch de heer Labroue onderbrak hem. «Wees maar niet al te nederig,* zegde hij; «gij weet even goed als ik wat gij waard zijt. Zoo ik u hoog waardeer, dan geschiedt dit'slechts, daar gij een bekwaam medewerker voor mij Om u een hoogen stand te verschaffen in de wereld ontbreekt u slechts eenig kapitaal. Ik had het ook niet in den beginne, althans niet genoegzaam, doch heden vermag ik te doen wat ik toen niet kon. Ik wil u deelgenoot maken in mijne onderneming, en dat is niets anders dan mijn plicht, want een gedeelte van mijn succes ben ik aan u verschuldigd. En ik heb u nog noodig om al het mogelijke profijt uit eene laatste onderneming te halen. Gij waart in eene fabriek in Zwitserland, alvorens gij bij mij kwaamt, niet waar «Ja, mijnheer." «Gij hebt daar zeker aan guillockeer machines gewerkt, die vooral voor Amerika vervaardigd worden 6 «Ja, mijnheer; ik heb zelfs een dezer machines zeer verbeterd, wat niet weinig bijgedragen heeft om de fortuin van mijn yroegeren patroon te ver- grooten. Maar laat mij toe er u op te wijzen, dat deze machines thans de volmaaktheid bereikt bebben.* «Gelooft gij dat?" «Zonder twijfel, mijnheer.* «Wanneer het machines geldt om een vlak pa troon te guillocheeren, geloof ik het ook." «Op eene rondstaande oppervlakte, zal dit wel nooit gaan. Dat is onmogelijk.* «Gelooft gij dat?' herhaalde de heer Labroue. «Des te meer, daar ik eene bijzondere studie daarvan gemaakt heb.* «Denk er wel aan, Jacques, dat het woord onmogelijk niet in mijn woordenboek staat," zeide de ingenieur. „Moeilijk, ja. dat kan het wezen, onmogelijk niet. 't Is eene dergelijke ma chine die ik heb uitgevonden." De meesterknecht opende groote oogen en maak te een teelcen van verbazing. «Zoo gij u niet vergist mijnheer," zeide hij, „dan kunt gij millioenen daarmede verdienen. Deze machines zullen niet in voldoenden voor raad kunnen vervaardigd worden." «Ik heb het geheim gevonden; doch ik herhaal het nog eens, tal van bijzonderheden moeten nog veranderd worden. Even als gij, geloof ik, dat daarmede aanzienlijke sommen voor mijn zoon zullen te verdienen zijn. 't Is vooral voor hem, dat ik met zooveel moed werk. Doch ik wil niet egoistich zijn; ik zal u mijne plannen mede- deelen, wij zullen die samen bestudeeren, en zoo Frankrijkhebben die inbreuken mogelijk gemaakt. Maar dit jaar is daarin eene ver andering gebracht. De Siameezen zijn overal teruggedrongen over de Mékong. Frankrijk bezit dus ook feitelijk wat het rechtens in eigendom beweert te hebben. Waarom eischt nu Frankrijk in zijn ultimatum afstand van een gebied, dat het volgens de verzekeringen zijner ministers rechtens en feitelijk bezit? En als het gevraagde meer mocht omvatten, met welk i echt vraagt het dan dat meerdere en waarom zondert het het mindere niet uit waarop zijne rechten onbetwistbaar heeten te zijn? Maar curieus is de verbolgenheid derEn- gelschen over l'rankrijk's optreden. De Eti- gelschen hebben het er in hunne koloniale politiek niet naar gemaakt, om angstvallig de aanspraken en rechten van eene andere mogendheid te kunnen wegen. Is het niet een Lngelschman zelt, de tegenwoordige lord Sherbrooke, die in een vierregelig versje de politiek der Engelschen een sparen van den machtigen, een verpletteren van den zwakke heeft genoemd? Zoo is het te begrijpen dat de Franschen zich met genoegen herinneren, hoe een minister van buitenlandsche zaken onder Karei X d'Haussez, geloof ik toen de Engelsche gezant zich met de ge beurtenissen in Algerie wilde bemoeien, dezen tegemoet voerde: Gij kunt aan uw gouverne ment zeggen dat frankrijk lak aan Engeland heefi. Men beweert zélfs dat de minister het woord zou hebben gebezigd van Cam- bronne b'j Waterloo, waarvan de legende „La garde meurt, mais ne se rend pas," heeft gemaakt. En velen hier in Frankrijk zouden die uitdrukking nog wel eens willen laten herhalen De Duitsche bladen houden zich onver poosd bezig met den tarievenoorlog tusschen Germanie en Ruslandwelks uitbreken de een in overmoed bejubelt, terwijl de ander na kalme overweging tot de conclusie komt, dat t voor Duitschland toch maar beter zou geweest zijn als men 't op een accoordje had gij niets ontmoet dat eerst behoort veranderd en verbeterd te worden, zult gij u onmiddellijk aan het werk stellen om de machine te vervaardigen. Doch houd de zaak geheim, een enkel onvoor zichtig woord zon voldoende kunnen zijn om ons de vruchten eener uitvinding te doen ver liezen, die millioenen kan opbrengen." „O, mijnheer, gij kunt op mij rekenen; dat weet gij I" riep Jacques uit. «Ja, dat weet ik, en daarom verhef ik u heden tot een aandeelhebbend medewerker. Gij zult vijttien percent van de winst hebben, die deze machine zal afwerpen." Het vuur van de hebzucht 6traalde weer uit de oogen des meesterknechts. „Vijftien percent!" herhaalde hij. „Ja, en na eene som van driehonderdduizend franken netto verdiensten bereikt te hebben zal ik zelfs twintig pereent geven. Wij zullen samen een klein contract teekenen, dat de belangen van ons beiden zal waarborgenKom thans mijn plan zien." J De heer Labroue opende zijn brandkast die aan de andere zijde des vensters stond, en haalde er een kistje uit, dat hij op de groote tafel plaatste. Met een klein sleuteltje, dat hij aan zijn horloge ketting droeg, opende de ingenieur het koffertje en bracht dan verscheidene papieren voor dén dag, die hij op de groene tafel ontvouwde. „Ziedaar mijn systeem" zegde hij, met den vinger zeer ingewikkelde teekeningen aanwijzend. Met vurige oogen werden deze door Jacques verslonden. «Luister, ik zal u alles uitleggen," hernam de ingenieur. Dan trad hij in de geringste bijzon- heden met een overvloed van technische termen, die wij hier r.iet zullen wedergeven 't Zou ons trouwens niet mogelijk zijn den lezer al die uitleggingen duidelijk te maken en zij zouden dan ook nog slechts geschikt zijn om hem gruw zaam te vervelen. Doch Jacques begreep alles en hem verveelde het niet; begeestering lag er op zijn gelaat te lezen en straalde uit zijn blikken. «Dat, is bewonderenswaardig, mijnheer! Dat is heerlijk riep de meesterknechtuittoen de patroon ophield n et spreken. «Ziedaar de ver wezenlijking van het onmogelijke!" «Gij gelooft dan thans aan een goeden uitslag?" „Volkomen." kunnen gooien, niet alleen uit een politiek doch ook uit een financieel oogpunt. Nu 't eenmaal zoover is gekomen, dat een kamp onvermijdelijk lijkt, pleiten de bladen van de agrariërs zoowel als organen van liberale richting voor geduchte contra-maatregelen en t t beraadslaging daarover, zal de bondsraad bijeenkomen. Do wet is thans openbaar gemaakt, waarbij van 20 Juli (1 Aug.) af het maximum tarief wordt voorgeschreven voor die landen, welke Rusland op handelsgebied niet bejegenen als de meest begunstigde mogendheid. Aan den minister van financien wordt overgelaten te bepalen tot welke producten het zich zal uitstrekken. De afschaffing van het invoerbelemmerende Mackinley-tarief, welke men al aanstonds als een gevolg der verkiezing van Cleveland tot president der Vereenigde Staten tegemoetzag, wordt thans, naar het schijnt, door de Ameri- kaansche regeering voorbereid. De gezanten in de verschillende Europeesche landen heb ben last ontvangen, de in die landen geldende stelsels van invoerrechten te bestudeeren, om de regeering voor te lichten bij de voorge nomen hervorming. I e Ensival bij Luik heett weer een dyna miet aanslag plaats gevonden op de wonin^ van een fabrieks-directeur. De materieel? schade menschen kwamen niet om is aanzienlijk. Een verdacht persoon werd in hechtenis genomen. Men verzekert dat Frankrijk vóór alles het vraagstuk van de schending der tractaten en der nationale waardigheid, door Siam opgeworpen, regelen wil, en dat men te dezen «Welnu dan, mijn werk is verricht, het uwe gaat beginnen.* c .Zoodra Ik alle bijzonderheden met de noodiee aandacht heb nagegaan, zal ik onmiddellijk de hand aan het werk slaan om de modellen te vervaardigen van alles wat gegoten of geslagen moet worden." 5 i0&cu „Gij zult alles op uw gemak bestudeeren. Da gelijks zult gij bij mij in mijn kabinet komen en gedurende twee a drie uren zal ik u deze plannen voorleggen. Buiten dit vertrek durf ik ze met medegeven, er kunnen geen voorzorgen genoeg genomen worden. Een eenvoudig ongeluk zon voldoende zijn om den uitslag van een ia- renlangen arbeid te vernietigenGij zoudt ze kunnen verliezenMen zou ze u kunnen ontfutselen't Is de fortuin in handen-denk daar wel aan „Ik begrijp u volkomen," antwoordde de mees terknecht, «en mij dunkt ook, dat gij groot gelijk liebt. Ik zal hier komen, ondir uwe oogen om de teekeningen en modellen te maken, en zoo geringe veranderingen mij wenschelijk schijnen zal ik u die mededeelen." „Uitstekend IWij zullen samen werken Zijt gij tevreden Jacques, over de toekomst die ik ii bereid *.Ik d^nl? U' raiJnheei'. uit den grond mijner ziel...... Ik ben overtuigd dat geen enkel patroon zou handelen, zooals gij handelt, en gij hebt dan ook eeuwig recht op mijne erkentelijkheid." „Ja, ja, ik weet dat gij een goed hart hebt Doch nu gij iu zekeren zin mijn medevennoot geworden, moet uwe werkzaamheid, uw ijver nog verdubbelen, zoowel als uwe strengheid in de werkplaatsen. Houd het reglement met kracht in eere en laat u voor overtredingen altijd onbarmhartig vinden." „Moet ik Vincents rekening gereed maken en ze den kassier overhandigen „Ja, ik wil een waarschuwend voorbeeld aan de overigen gevenZeg aan den loopjongen, dat hij onmiddellijk madame Forlier waarschuwe ik wenscli haar te spreken." „Goed mijnheer." „Wij zullen dan morgen ons werk gezameliik beginnen J „Welk uur verkiest mijnheer?" „Zoodra gij de werkzaamheden van den morgen zult hebben nagegaan(Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 1