Engeland. Duitschland. Italië. UITVOERINGEN. BINNENLAND. Laatste Berichten. Ingezonden stukken. TIENDEN. opzichten geene vreemde inmenging hoege naamd dulden zal. Generaal Dodds heeft zich naar Parijs begeven om met de regeering over de te volgen gedragsl'jn in Dahomey te confereeren. Het schijnt, dat het plan ontworpen is voor een expeditie, met het doel koning Behanzin gevangen te nemen. Volgens den Figaro zal de minister van oorlog, generaal Loisillou, zich naar de Oost en Zuid-oostgrens begeven, om zich te over tuigen van de door generaal Mirikel betoogde noodzakelijkheid, om de mobiele weerkracht te organiseeren. De dynamietfabriek te Ablon (Seine et Oise) is door vier achtereenvolgende ontplof fingen bijna geheel vernield. De brand door die ontploffingen ontstaan was bij het ai - zenden van het laatste bericht nog niet ge- bluscht en men vreesde voor het ontploffen van depatronenmagazijnen. Negen menschen werden gedood en twintig gewond bij dit ongeluk. Een nieuwe werkstaking is te Suresnes onder de werklieden in de ververij „Guillau- met frères" ontstaantengevolge van het wegzenden van een werkman. De stakers ten getale van 300, loopen door de straten de „Carmagnole" zingende. Voorzorgsmaat regelen zijn genomen. Slechts 100 arbeiders kwamen Woensdagmorgen op de fabriek. De stakers bedreigen de patroons en zijn vast besloten den arbeid niet te hervatten, tenzij hun voldoening gegeven worde. De patroons van hun kant zullen de fabriek sluiten, indien de werklieden in hun houding volharden. Te Bousies bij Rijsel, is een werksta king van vrij ernstigen aard uitgebroken zoodat troepen moesten gezonden worden. Woensdagavond is het tot ongeregeldheden gekomen. De gendarmerie en de cavalerie hebben herhaaldelijkgedurende twee uui het volk moeten chargeeren. Een gendarme is gewond. De onder-prefect van Avesnes was ter plaatse aanwezig. De correctioneele rechtbank te Parijs heeft 4 personen veroordeelddie aan de laatste opstootjes deel genomen hebben. Drie personen hebben wegens vernieling of ver branding van kiosken een maand gevange nisstraf en 25 gulden boete gekregen, een vierde een jaar en f 12,50 boetedaar hij niet voor de eerste maal met de justitie in aanraking kwam. De Daily News zegt, dat de opvolger van den Britsch Indischen onderkoning nog niet gekozen is. Wordt echter die post aan lord Cromer opgedragen, dan (zegt het blad) zal dit eene erkenning van zijne vele eu schit terende diensten wezen, en niet eene concessie aan eene door Frankrijk opgestookte intrige. Uitspraak doende in de zaak der aan- avring van de Victoria door de Camperdown, heeft de krijgsraad erkend dat het veronge lukken der Victoria uitsluitend de schuld was van admiraal Tryon. Kapitein Bourke en de andere officieren van het schip werden vrij van blaam verklaard. De krijgsraad be treurt het, dat Markham niet zijn plan uitge voerd en om eene opheldering van het signaal verzocht heeft. Het zou echter niet ten goede van de marine strekken, Markham te berispen, omdat hij het bevel van zijnen aanwezigen opperbevelhebber uitgevoerd heeft. Feitelijk is in Schotland de steenkolen- nijverheid geheel tot stilstand gekomen. Vele mijnwerkers weigeren te werken en anderen willen slechts drie dagen per week arbeiden. De prijs der koleu is een shilling per ton gestegen. Uit Londen komt bericht van het uit breken der runderpest op het landgoed „Ha- versham", bij Wolverton. Vier runderen wer den afgemaakt en de overige kudde afge zonderd. Te Londen is een geval van bloedver giftiging voorgekomen door den beet van een kat, zonder verschijnselen van dolheid. Een werkmandie zijn vrouw bij het wasschen hielphad de slapende kat gestooten, die woedend opvloog en hem in de rechterhand beet. Een paar dagen daarna waren hand en arm gezwollen en zijn vrouw papte de wonde. Ten slotte werd een dokter geroepen die* terstond overbrenging naar een gasthuis gelastte, maar daags daarna stief de patient. Het lagerhuis was Donderdagavond getuige van eene scène zonder voorbeeld. Terwijl Chamberlain eene redevoering over het Home Rule-ontwerp hield, waarbij hij de politiek van Gladstone aanviel, werd hem vaiv de banken der Iersche nationalisten toe geroepen: „Judas!" De conservatieven eischten dat dit woord teruggetrokken zou worden maar er heerschte zulk een onstuimige geest, dat de vice-president de aanvraag daartoe niet schijnt gehoord te hebben. Plotseling ontstond er eene botsing tusschen eenige nationalisten en conservatieven, die elkander vuistslagen toedienden. Daaraan werd even wel spoedig een einde gemaakt, en nadat hij door den president tot de orde geroepen was, nam F. P. O'Connor het woord „Judas" terug, onder verklaring dat het hem leed deed, de corzaak te zijn geweest vau de raoeieiijkheden. Dc president deed daarop een beroep op het huis om het betreurenswaardige voorval te vergeten en de beraadslagingen voort te zetten op eene wijze in overeenstemming met de eer en de tradition van het huis. De rust was toen hersteld. Sedert de aanneming van het legerplau ontvangt het departement van oorlog dagelijks aanvragen uit kleine en grootere steden om een garnizoen, uit enkele steden om uitbrei ding van het daar aanwezige. In de meeste dezer verzoekschriften worden niet slechts kosteloos terreinen voor den bouw van ka zernes, maar ook verschillende begunstigingen aangeboden. Opmerkelijk is het, dat er juist uit een aantal Elzas-Lotharingsche gemeenten zulke aanvragen inkomen. De minister van oorlog heeft bevel gegeven om ze alle grondig te onderzoeken. De groote zee-manoeuvres, waaraan prins Heinrich van Pruisen zal deelnemen, vinden plaats tusschen Spezzia en Livorno en zullen een heele maand duren. Aan deze manoeuvres wordt groote beteekenis gehecht, omdat bij een schijn aanval op Spezzia een nieuwe tactiek van minister Racchia gevolgd zal worden. Ook de koning zal de manoeuvres bijwonen. Een zonderling spoorweg ongeluk, dat vreeselijke gevolgen had kunnen hebben, is onlangs te Bologna geschied. De stoker van een locomotief, welke te Gallierra stilstond, is, in een plotselinge ylaag van krankzinnig heid, terwijl de machinist afwezig was, op de machine gesprongen en in volle vaart daarmee weggereden, den kant op van Bologna. Men waarschuwde per telegraaf dat station en vier tusschen gelegene. Zoo werden ernstige bot singen voorkomen. De lijn was gelukkig vrij, en te Bologna zorgde men dat de locomotief op een zijspoor kwam, waar zes ledige wagens stonden. Die werden natuurlijk vernield evenals de locomotief, die er op inreed in volle vaart, want de stoker bleef voortdurend kolen in het vuur scheppen. De arme man werd zwaar gewond en hij stierf na verloop van een uur. WAALWIJK. Zondag 30 dezer zal de Liedertafel Oefe ning en Vermaak van Waalwijk en Besoijen, op de zaal van Musis Sacrum uitvoeren 1. Elslein von Caub. Filcke. 2. Der Sakrische Bass. Koschat. 3. Omhoog. Heinze. Zondag 30 dezer's middags 12 uur, zal de harmonie l'Espérance, op de zaal bij de erven A. N. van Riel, uitvoeren 1. Kriegers Hochzeilstag, Marche. Meijerbeer. 2. Fantaisie originale. Van Perck. (Verplicht stuk voor 't concours Tilburg Jaarmarkt te Waalwijk, Donderdag 3 Augustus. WAALWIJK, 29 Juli 1893. De minister van binnenlandsche zaken heeft eene circulaire gericht tot de commis sarissen der koningin, waarbij dezen worden uitgenoodigd, persoonlijk een onderzoek in te stellen naar de werkeloosheid in hunne provincie en naar de vooruitzichten voor den aanstaanden winter. Dit onderzoek heeft plaats buiten de bur gemeestersom, klaarblijkelijk met de bedoeling om langs een anderen dan den gewonen officieelen weg nadere bijzonderheden omtrent deze belangrijke aangelegenheid te verkrijgen. Het rijkstelegraafkantoor met telephoon- dienst te 's Grevelduin-Kapele zal te rekenen van 27 dezer, op werkdagen open zijn van 8V2 tot IOV2 voor- en van 121/2 tot 27a en öVj, tot 772 uur namiddags (spoortijd.) De Zondagdienst blijft onveranderd. Benoemd tot veearts in den kring Waalwijk H. A. Kroes, te Dieverbrug. De laatste dagen der week is 't in de Langstraat nogal kalm geweest; na de in ons vorig nummer medegedeelde feiten, is er niets bijzonders met de tienden voorge vallen. Te Waspik zijn, onder toezicht van notaris Middelkoop, eenige arbeiders begonnen om voor den eigenaar te tienden zonder verzet te ondervinden. Hetzelfde was 't geval te Sprang. Te Capelle heeft het tienden nog geen aanvang genomen. Hier in Waalwijk haalt de pachter heel kalm het hem toebehoorende binnen. Te Drunen is men Donderdag en Vrijdag weder begonnen met het inhalen der tienden. Donderdag liep het nog niet zonder eenige stoornis af, want er is tegen eenige personen geverbaliseerd, omdat ze met meer dan drie personen in vereeniging stonden. Enkele boeren hebben hun tiend geweigerd. Vrijdag ging alles zeer rustig. Dr:e maréchaussée vergezelden de tiendkar, geen enkel verzet heeft er meer plaats, alleen hier en daar een leelijk gezicht. Alleen ondervindt de ontvanger teleurstel ling bij het aannemen van karren en wagens. Opmerkelijk is het, dat de grootste schreeu wers thans naar den ontvanger komen, om de tiend voor dit jaar af te koopen. LI. Maandag zou de inzameling der rijks tienden te Dongen plaats hebben. Enkele voerlieden uit Oosterhout hadden stellig be loofd, met karren te Dongen te zullen komen om de tiend op te laden. De noodige macht maréchaussée was ter plaatse om de inzame ling mogelijk te maken; ook de directeur der registratie was er. Ter elfder ure hadden de voerlieden zich echter bedacht; niet één daagde op, en zoo kou, bij gebrek aan ver voermiddel, het tienden niet plaats hebben. Ongeregeldheden of verzet zijn er in het geheel niet voorgekomen. Bij den verklaarden onwil der werklieden uit vrees voor latere wraakneming om karren te leveren, wordt thans de tiend van het rijk opgehaald met voertuigen van de artillerie, hetwelk de eenige oplossing was. Het invorderen der tiend te Oosterhout is in vollen gang. Op het Eind van den Hout ging dit Maandag nog al met eenigeu tegen stand gepaard, o. a. daar door 9 landbouwers aldaar werd geweigerd hunne tiend af te staan; deze weigering is onder getuigen ge constateerd. Ook Dinsdag en Woensdag hebben velen geweigerd, waarvan natuurlijk onder getuigen nota is genomen. Oplichters Onder het opschrift „The Swindlers ot Amsterdam" schrijft de heer W. E. Robinson, Britsch consul te Amsterdam, aan de Engel- sche bladen het volgende: „Ondanks de waarschuwingen, die ik her haaldelijk tot Engelsche kooplieden en fa brikanten gericht heb, betreffende het groote aantal zwendelfirma's, die deze stad verpesten, spijt het mij te moeten zeggen, dat het kwaad blijkbaar onverminderd voortwoekert, te oor- deelen naar de brieven, die ik voortdurend van Engelsche firma's ontvang, die öf bedro gen werden, öf voorzichtiger, om inlichtingen schreven voordat zij de orders van deze luitjes uitvoerden. Wanneer ik zeg, dat ik op mijn zwarte lijst in Amsterdam alleen 120 namen heb, is het duidelijk hoe uitgebreid en hoe winstgevend deze schandelijke prak tijken zijn." Uit het Noord Westelijk gedeelte van Noordbrabant: De tarwe doet over het algemeen een goed beschot verwachten, evenals de gerst en de rogge. Het vlas levert slechts een middel matige opbrengst. Vele perceelen konden wegens de droogte niet opkomen. Van de haver kan men een klein beschot ver wachten. De vroege aardappelen leveren weinig op, doch van de latere zoogenaamde jammen, verwacht men een goed beschot. Het koolzaad zal ongeveer een vierde minder opleveren dan verleden jaar, terwijl vele velden indertijd zijn omgereden. Dit gewas ligt thans reeds langen tijd gesneden te velde, doch kan wegens de aanhoudende regenbuien niet wo. den gedorschen, zoodat er veel kans bestaat, dat dit gewas verregent en van slechte qualiteit zal zijn. Omtrent de bepakking der infanterie bij de aanstaande in de legerkampen bij Laren, Zeist, Ommen enz. te houden oefe ningen, wordt door den generaal majoor inspecteur van gemeld wapen aan de kamp commandanten overgelaten, bij de te houden oefeningen, vooral in verband met de heer- schende temperatuur, telkens eene der tenues te gelasten voorkomende in het „voorschrift op de gewijzigde uitrusting der infanterie." De laatste vier dagen echter, den dag van vertrek daaronder niet begrepen, moet steeds in volle wapenrusting (tenue 1) worden uit gerukt, waarbij een hemd, de werkbroek en het mouwvest in het kamp worden achter gelaten. Drunen 28 Juli. Het 50jarig bestaan onzer harmonie „de Eendracht," gevestigd bij den heer C. G. van Huiten, zal niet onopgemerkt voorbijgaan. Op Dinsdag 22 Augustus zal de eigenlijke feestviering plaats hebben. Wat er zal gebeu ren is nog niet met zekerheid te melden. Eene feestcommissie is benoemd bestaande uit de heeren H. Klerkx, - J. Nieuwenhuizen. J. Veltman Jz., J. Elshout, L. Snijders, D. Olden, M. Klerkx, P. Ijpelaar, B. van de Wiel. Besoijen. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, met ingang van 1 Augustus, de heer Th. Kolsteren te Waalwijk. Capelle. Deze week had iemand, zittende vóór op een met hooi geladen wagen, het ongeluk dat de teugels hem ontglipten; die willende grijpen viel hij voorover achter de paarden tusschen de wielen. Betrekkelijk liep 't goed af; twee wielen gingen hem over den arm, een stevige arm zooals bleek, want hij was enkel wat gekneusd en niet gebroken. ANTWERPEN 28 Juli. Een hevige brand is ontstaan in het middengebouw van het koninklijk entrepot. De vlammen sloegen wel dra uit en waren ten 2 uren verspreid over eene lengte van 120 meters. Een kwartier later bleek echter reeds, dat men, behoudens onvoorziene omstandigheden, den brand mees ter was. De stoombrandspuit moest men laten staan, doordien zij geen voldoende drukking had om de aanzienlijke hoogte van het bran dende gedeelte der verdieping te bereiken. Daarom werd hiertoe gebruik gemaakt van de watenverken, hetgeen een goed effect had. Intusschen had men eene menigte ledige zakken, waarvan er vele in brand waren ge raakt, uit de vensters geworpen, en door zoo voort te werken had men ten 274 ure de blussching volbracht. Het dakwerk was toen gedeeltelijk vernield, maar overigens scheen er meer water- dan eigenlijke brandschade te^oho Buiten verantwoordelijkheid der redactie Het stuk van den heer P. Verhagen, in het nummer van 27 dezer, geeft mij aanlei ding nog het volgende in het midden te brengen. De heer Verhagen moet niet denken, dat ik in enkele regels het ontstaan van het tiendrecht wilde schetsen, daarvoor zou ik weken en maanden, misschien jaren behoeven. Dat gaat lang niet gemakkelijk en dit laat ik over aan juristen van groote en langdurige ondervinding. De heer Verhagen poogt het te doen, maar ik verklaar hem daartoe ten eenenmale onbekwaam. Wat voor de eene streek geldt, kan volstrekt niet zeker op de andere worden toegepast, ja, bijna voor iedere gemeente, soms voor gedeelten van gemeen ten bestaat een ander recht. Ik sprak slechts over de tienden in verban 1 met de inrichting der maatschappij en wel zoo kort mogelijk, om niet te vervallen in allerlei geleerdheid, haast voor ieder onbe grijpelijk. Ik kan niet nalaten den heer Verhagen geluk te wenschen met zijn proces. Kon langs dezen weg het tiendrecht verdwijnen voorzeker zou niemand zich daarover meer verheugen dan ik. Omdat de heer Verhagen echter een proces won, dat zijn advocaat voor hem voerde, is hij nog volstrekt geen specialiteit in tiendzaken. Zijne brochure en ook zijn artikel moet ik onder „onzin" rangschikken. Tegenover zijn theoretischen oud-professor in het Romeinsche Recht, stel ik de uitspraak van een rechts geleerde, die bijna zijn geheele levenpractisch met de tienden bezig was en deze vatte zijn oordeel over de brochure samen in dit eene woord„een lor.» De heer Verhagen scheert alles over een kam. Wat voor de eene streek geldt, wordt door hem ook op de andere toegepast. Wil hij in het belang der grondeigetiaren werkzaam zijn, laat hij hun dan aanraden den koninklijken weg te bewandelen en de tienden rondweg te weigeren; laat hij hen geld voor een proces verschaffen of, heeft hij dit niet, geld voor hen bijeenverzamelen. Ik druk er op dat het verdwijnen der tienden alleen in het belang der gro?ideigejiaren is; anderen hebben er niets aan. De eigenaren van het tiendrecht willen de zaak gaarne voor den rechter brengen, maar de tiendplichtigen durven het niet aan. Wor den zij in rechten vervolgd dan betalen zij meestal. En eerst in rechten kunnen de bewijzen voor het recht van den tiendheffer geleverd wordenwant niemand zal toch willen dat de bewijzen aan de boeren warden vertoond, die nergens begrip van hebben of anders aan den heer Verhagen, om hem als rechter te doen beslissen. Het ware al te mal. Wordt een proces door een eigenaar van het recht verloren, dan zal ik mij verheugen. Ik protesteer echter tegen iederen anderen weg. Zeker, de eigenaar van het tiendrecht, noemt dit terecht een deel van zijn vermo gen, hij gaf er zijn geld voor. Kocht hij eene waardelooze zaak, dan heeft hij dit zich zelf te wijten; de rechter zal dit uitmaken. Maar ook mag niet vergeten worden dat bij verkoop van den grond een mindere prijs daarvoor wordt besteed, omdat het land met tiend is bezwaard. Voor de grondbelasting is wel degelijk 1/5 van de tiend afgegaan, krachtens art. 48 wet 26 Mei 1870 (Stbl. 82), zoodat waar vroeger de tiende schoof werd gevorderd, nu 8 per honderd wordt geheven; de elfde schoof werd 8 per 110 en hiernaar wordt ook gehandeld. De heer Verhagen schrijft over wetten over burgerlijk recht euz. Ik zou hem willen aanraden dit niet meer te doen, voordat hij onder leiding van een bekwaam leermeester eerst eenige jaren eene bepaalde studie van deze onderwerpen had gemaakt; thans weet hij er nog totaal niets van. Hem op dit gebied te bestrijden, is mij onmogelijk ik erken het glad weg en wel omdat ik niets van zijne redeneering begrijp en toch beoefende ik deze zaken gedurende een groot aantal jaren. Schrijft de heer Verhagen over onderwijs en schoolzaken dan spreek ik niet mee, nu echter wel. Art. 802 B. W. is mij zeer goed bekend. Slechts op een onderdeel heeft de heer Verhagen mijn artikel in het nommervan20 dezer aagevallen. Over de hoofdzaak: het

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2