Elf mmmm» Notaris RANT, Notaris BI1NK, Notaris BINK, Ammeizode, Well en Hedikhuizen. Advertentiën, W llliMftfiilf ^|^^^woonhuis Duitschland. Rusland. BINNENLAND. Handelsberichten. TE WAALWIJK, publiek verkoopen Winkel en Smederij VERPACHTEN: ©M fl hoe het land dat zal kunnen dragen. In Zuid-Wales daarentegen veroordeelden Maan dag de mijnwerkers op een vergadering de werkstaking. De ramp van Aberaven. Betreffende de vreeselijke ramp nabij Abe raven (Wales) wordt nader gemeld Een pleizierjacht was met verscheidene personen, badgasten en toeristen, uitgezeild, toen plotseling het vaartuig, in zee gekomen omsloeg en binnen een paar minuten geheel vol water was. Een groote menigte stond op den wal toen het ongeluk plaats had en on middellijk staken twee booten in zee, die er in slaagden 6 der drenkelingen te redden, die allen van uitputting haast bezweken. Negentien lijken spoelden aan 't strand, alles ten aanschouwe van duizenden menschen. Een der ooggetuigen zag, dat men juist de boot wilde draaien en een hooge golf op zij aanrolde en het vaartuig omwierp. Een ander ooggetuige was van meening, dat het ongeluk te wijten is aan de vrouwen, die zich in de boot bevonden en die vreeselijk te keer gin gen toen een hooge golf aankwam. Gezeten aan bakboord, met het gelaat naar den wal, liepen zij allen in haar angst naar stuurboord, zoodat het vaartuig daardoor omsloeg. Later spoelde het lijk van een meisje aan, waardoor het aantal slachtoffers tot heden opgevischt 20 bedraagt. Op den wal stonden bloedverwanten en vrienden van verscheidenen der ongelukkige pleizierreizigers. Hartverscheurende kreten drongen tot in merg en been en vreeselijke tooneelen werden te aanschouwen gegeven. Te Frankfurt aan Main is deze week de conferentie der verschillende Duitsche minis ters van financien en andere deskundigen op dit gebied geopend welke de middelen zal moeten aanwijzenwaaruit de kosten der nieuwe legerwet zullen worden moeten be streden. De algemeene beraadslagingen hebben ge- loopen over de financieele betrekkingen tus- schen de bondsstaten en het rijk en daarbij moet zeldzaam verschijnsel! volkomen overeenstemming zijn gebleken. In een district van het Russische gouver nement Orel gaat men tegenwoordig op de tijgerjacht. Een tijger brak onlangs los uit een rondreizend beestenspel. Bij het dorp Butyrka viel het roofdier twee vrouwen en een elf-jarig meisje aan, die in een moestuin werkten. De tijger viel eerst op de oudste boerin aan, wierp haar op den grond en beet haar een stuk vleesch uit de linkerzijde. Toen de andere boerin en het meisje de oude vrouw te hulp kwamensprong hij op het kind toedat hij deerlijk verwondde aan borst en rug. De moeder, die hem trachtte af te weren, beet hij een vinger af. Bij de nadering van een troep boeren, die te hulp snelden, vluchtte de tijger het bosch in. Maar een uur later kwam hij weder in den omtrek van het dorp en verscheurde er eene vrouw die aan het hooien was. Militairen maakten tezamen met de boeren jacht op den tijgermaar zonder hem te dooden ofschoon men 20 schoten op hem loste. Thans zijn 40 man en twee officieren uit Orel op jacht gegaan in de hoop het gevaarlijk roofdier eindelijk te dooden. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 13 dezer zal de Liedertafel Oefe ning en Vermaak van Waalwijk en Besoijen, op de zaal van Musis Sacrum uitvoeren 1. Nachtzauber Storck. 2. Bede, koor met baryton-solo Heinze. 3. Quodlibet Geuée. Zondag 13 dezer, 's middags 12 uur, zal de harmonie l'Espérance, op de zaal bij de erven A. N. van Riel, uitvoeren Mein Traum, Walzer Waldteuffel. 2. Italiana fantaisie. Beaudonk. (Eigen gekozen nummer voor 't concours Tilburg). Zondag 13 dezer, 's middags 12 uur, zullen door de Zangv. „Cecilia" van Waalwijk en Bezooien, de volgende nummers worden uit gevoerd, in de zaal bij den heer Van Kregten: 1. Gebed voor 't Vaderland Cartol. 2. An einem Bachlein Waelreut. 3. Neerlands Taal Stille. Zondag 13 dezer, 's namiddags ten 6 ure, concert, te geven door het zangkoor van „St. Josephs Kringvan Breda, in de zaal van den heer H. N. Besier, Café-Kolfbaan, in de Stationsstraat. (Zie advertentie). Op Dinsdag 15 dezer, 's namiddags 51/* uur precies, concert, te geven door de har monie „l'Espérance", in den tuin van den heer V. J. Gerris. PROGRAMMA 1. Marcia LeggieraCanivez. 2. Groote Festival-Ouverture. Leutner. 3. Mein Traum. Walzer. Waldteufel Italianaj Fantaisie Baudonk. 5. Marche de l'Opéra, Le tribut de Zamora Gounod. 7. Babioletta. Solo pour Clarinette. Mullot. 8. Potpouri sur divers Opéras. Verdi. WAALWIJK, 12 Aug. 1893. Openbare vergadering van den gemeente raad op Maandag 14 dezer, voormiddags 11 ure. Aan de orde Onderzoek der geloofsbrie ven van de op 18 Juli gekozen lïden voor den gemeenteraad. Niet zoodra was 't Woensdag bekend geworden dat notaris Bink met flinke meer derheid gekozen was tot lid van de provin ciale staten, of algemeen werd hier de drie kleur ontplooid als bewijs van ingenomenheid met det uilslag der verkiezing en den gan- schen dag door kwam men ZEd. van alle kanten feliciteeren. 's Avonds brachten de 4 hier bestaande muziekgezelschapden het nieuwe lid der staten eene ovatie, waardoor natuurlijk veel volk op de been kwam. Den ganschen avond door was 't zeer druk op straat. Wij voegen onze gelukwenschen bij alle andere aan den heer Bink reeds aangeboden en uiten den wensch, dat hij tal van jaren moge werkzaam in 't belang van district en provincie. De voorloopige besprekingen aangaande het te houden feest ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan der gilde St. Crispijn van Waalwijk en Bezooien zijn in vollen gang. De vele corporatien in beide gemeenten werden aangeschreven om zooveel in hun vermogen ismede te werken aan dit voor Waalwijk zoo belangrijk feest. Mocht soms de eene of andere corporatie geen aanschrijving ontvangen, dan verzoekt de feestcommissie beleefd dit te willen excu- seeren en worden zf', namens die commissie uitgenoodigd alsnog te willen medewerken. De bespreking tusschen de verschillende gezelschappen en de feestcommissie zal plaats hebben, café Antoon Gerris op de markt, op Woensdag 16 Augustus 's avonds te &l/% uur. Mochten er soms bijzondere personen zijn, die in vereeniging voor een praalwagen willen zorgen, 't zal der feestcommissie hoogst aan genaam zijn en zal daarvoor gaarne een subsidie disponibel gesteld worden. Wij vertrouwen dat de verwachtingen der feestcommissie niet te leur zullen gesteld worden en dat door een algemeene mede werking zij in staat zal zijn dit feest op een luisterrijke wijze te vieren, zooals wij dat in Waalwijk steeds gewoon zijn. De minister van binnenlandsche zaken heeft Dinsdag in de tweede kamer de ver schillende sprekers over de kiesrecht ontwer pen beantwoord. Na hem namen nog ver schillende sprekers het woord, maar gisteren zijn de algemeene beraadslagingen gesloten. Wij lezen in 't Handelsblad Met zekerheid kunnen wij vermelden, dat het plan tot onteigening van gronden voor den aanleg van een afwateringskanaal van 's Hertogenbosch naar Drongelenbestemd tot afwatering en bevloeiing van het inunda- tiegebied gelegen bewesten de Dieze, eerlang ter visie zal worden gelegd in de gemeenten 's Hertogenbosch, Vucht, Cromvoort, Heivoort, Drunen, Loonopzand, Baardwijk en Waalwijk, om belanghebbenden in de gelegenheid te stellen hunne mogelijke bezwaren daartegen te doen kennen. De geneesheer van den heer Kriens, te Haarlem, heeft verklaard, dat thans alle gevaar voor het geraakte oog is verdwenen. De heer K. mag wel de concerten bijwonen, welke door de kapel worden gegeven, doch in de eerste veertien dagen mag hij nog niet zelf dirigeeren. De heerschappij van den zwarten rok als feestkleed wordt ernstig bedreigd.Volgens het Weener Fremdenblatt en het Extrablatt hebben de kleedermakersvereenigingen der voornaamste steden van Europa en Amerika hunne instemming betuigd met een omwen telingsplan van de Brusselsche kleedermakers en zich verbonden het hunne te doen voor het invoeren van gekleurde rokken, welke vele hunner klanten wenschen, maar uit vrees voor spot niet durven dragen. Donderdag morgen omstreeks 9 uren brak er in de boerderij van de wed. Langen- hu'jsen te Berlicum, een felle brand uit. Voor een groot gedeelte werd de niet verzekerde inboedel gered. Het huis echter, dat voor f 1600 verzekerd was, brandde geheel uit. Bij het wegwerpen van gereedschappen ont ving de heer Jelgersma, kapelaan, een diepe wonde in het been. Gelukkig was genees kundige hulp spoedig ter plaatse aanwezig. De oorzaak van den brand is onbekend. Donderdag voormiddag te half twaalf ongeveer ontspoorden te Tilburg de machine en pakwagen van eenen naar Oosterwijk ver- trekkenden goederentrein. De treinen van Breda naar Bokstel en omgekeerd ondervonden daardoor alle meer of minder vertraging, doordien de hooidlijnen voor die richtingen versperd waren. Het déraillement was te 7 ure namiddag weggeruimd. Zekere M. te Bokstel geraakte tusschen de rails, juist toen een locomotief aankwam. Het geheele gevaarte reed over hem heen, waardoor zijne kleederen totaal aan flarden werden gescheurd. Het mag wel een wonder genoemd worden, dat M. geen lichamelijk letsel bekwam. De landbouwer H. uit Berlikum, ver kocht Maandag jl. te Vechel een vaars voor f 114, eene som beneden den marktprijs. Dit wekte eenigszins achterdocht en daarom werd H. reeds te Uden, alwaar hij vervolgens de markt bezocht in voorloopig arrest genomen. Het bleek toen, dat hij het dier nabij Dungen uit eene weide had weggenomen. Een land bouwer aldaar herkende in het verkochte dier het zijne, gelukkig voor hem dat de daarvoor ontvangen geldsom nog geheel bij H. gevonden werd. De dader werd terstond in hechtenis gesteld. De 18-jarige G., werkzaam in de bier brouwerij der paters trappisten te Tilburg had Donderdag het ongeluk, bij het werpen van een drijfriem over eene as gegrepen en rondgeslingerd te worden. Een arm en een been werden op twee plaatsen gebroken en even na zijne opneming in het ziekenhuis overleed hij aan de bekomen verwondingen. Door de marechaussées te Venlo zijn naar de gevangenis te Roermond overgebracht de landbouwer P. P. en de dienstknecht W. K beiden uit Blerick, verdacht van zware lichamelijke mishandeling met voorbedachten rade gepleegd te hebben op den arbeider Avezaad, wiens leven nu in gevaar is. Een vreemd verschijnsel doet zich te Reuver voor. Bij den bierbrouwer v. d. V. ontstond Vrij dag jl. plotseling brand op den zolder ge durende een licht onweder, maar zonder dat het inslaan van den bliksem gekenmerkt was geworden door het gewoon geratel van den donderslag. Men maakte zich meester van het vuur, maar sinds dien tijd vertoont het zich 10 20 maal per dag opnieuw in de zelfde woning, en daar waar dikwijls onmo gelijk van smeulen of anderszins sprake kan zijn. Zoo vliegt b. v. in eens een lias met re keningen of een gordijn, of een kleed op tafel in brand, in een kamer waar geen vuur is geweest, of de planken van een gesloten kastwaar geen vuur door heeft kunnen dringen. Met een zacht gesis begint het; alleen 's nachts doet zich het verschijnsel niet voor. Velen in het dorp gelooven natuurlijk aan hekserijmaar al kan men zeggen dat het dit niet is wie kan zeggen wat het wel is en welke natuurkrachten hier in 't werk zijn? Men zou geneigd zijn een opeenhooping van electrische stroomen aan te nemen, die geen afleiding vinden, en die door broeiing of zonnehitte ontvlammen. Het verschijnsel is de aandacht der weten schap dubbel waard. (Centr) De geschiedenis van een turner Drie turners, die ter viering van het 25 jarig bestaan van het Ned. Gymnastiek-Ver bond naar Amsterdam waren overgekomen begaven zich Dinsdagavond naar een café- chantant in den Nes, waar zij grove verte ringen maakten. Toen het op betalen aan kwam, wilde geen van hen dit doen. De ca- fé-chantanthouder hierover ontstemdsloot de straatdeur, onder bedreiging dat geen hunner zijn woning verliet, alvorens te heb ben betaald. Een der turners, die vertering boven zijne beraming had gemaakt, wist uit vrees langs een trap, die naar den zolder leidde, door een dakvenster te ontsnappen en klom over verschillende daken, tot hij eindelijk door een dakvenster op een zolder bij een kleermaker terecht kwam. De bewo ner, die zich reeds ter ruste had begeven, ontwaakte door het rumoer, snelde naar de politie, die een huiszoeking deed en al spoedig onzen turner in costuura in een der hoeken van den zolder vond, wien zeker den lust wel ontnomen zal zijn, voortaan nachtelijke tochten over daken te maken. WAALWIJK, 11 Aug. Bij goeden aanvoer was de handel te veemarkt tamelijk vlug en waren de prijzen voor weivee en kalfbeesten beter. Kalfkoeien golden f125.f 210.a f Dito vaarzen f 95, 175,00 f Jonge varkens ongev. 80 stuks ter markt, ver kocht van f 6.75 a f 10,50 per stuk. Ter botermarkt werden afgeslagen en verkocht 481 Kg. van f 1.12 a f 1.28 per Kg. Kippeneieren f3,a f4.per 100 stuks. De huidenmarkt blijft lusteloos gestemd. De aanvoeren namen op alle hoofdmarkten toe, terwijl er betrekkelijk weinig verkocht wordt. De prijzen houden zich dan ook moeielijk staar.de onder zulke omstandigheden en men verwacht nog verdere daling. In zwaar leder gaat weinig om, daar de keuze gering is. De weersgesteldheid belet voor eerst grooteren nieuwen voorraad. In schors is de handel druk; de aanvoe ren zijn thans in vollen gang. Dagelijks worden eenige ladingen hier in de haven met bestemming voor deze plaats en om streken, gelost. De prijzen zijn voor goede en prima qualiteit Geldersche f 3,25 tot 4,50 per 65 Kg. GEBOREN Petrus Johannes Laurentius ZOON van P. Böckling en C. W. Böckling-Wansink. Waalwijk, 10 Aug. 1893. zal ten verzoete van den lieer J. Kuipers te CAPELLE BIJ VEILING, op Woensdag 23 Aug. 1893, BIJ AFSLAG op Woensdag 6 Sept. 1893, telkens om 6 uur, Onder CAPELLE: Koop I. Een KOFFIEHUIS en LOGE- MENT met vergunningen TUIN kadaster sectie F no. 180, groot 9 aren 80 centiarende westelijke grenslijn van dezen koop bestaat in eene rechte lijn van af den Molenpad zuidw. in getrokken langs de oostzijde van de schuur en verder zuidw. in halver be staande hegge, tot aan de bestaande dwarsbegge. Koop II. Dc SCHUUR en nog 75 CEN TIMETER GROND aan de westzijde langs die schuur, en verder zooals is afgepaald van af den Molenpad zuidw. in tot aan de bestaande dwarshegge, zijnde deze koop de oostelijke ongeveer 2 aren 90 centiaren of helft van sectie F no. 179. Koop III. Een BOUWTERREIN, zooals is afgepaald, groot ongeveer 2 aren 90 centiaren of westelijke helft van sectie F no. 179. Koop IV. MASSA van koopen I en II. Koop V. GENERALE MASSA van koopen I, II en III. te Waalwijkzal Maandag 14 Aug. 1893, bij inzet EN 28 Aug. 1893, bij toeslag, 's avonds 8 ureter herberge van A, J. VERHOEVEN, te Waalwijk, te WAALWIJK, aan de Zuidzijde van de Groote Straat, sectie C no 1617, groot 2,80 aren, in eigendom toebehoorende aan HEN DRIK VAN SCHIJN DEL. De ONROERENDE GOEDEREN van den heer Jac. van Woensel te Baardwijk, zijn ingezet Koop 1. Koffiehuis met erf, tuin en bouwland op i 2250.koop 2 bouwland voor den spoorweg op f1600.koop 3 bouwland over den spoorweg op f825. koop 4 bouw- en weiland over 1ste Zeine op f1700.—. TOESLAG: Maandag 21 Aug. a.s., 's avonds 8 uur, ten overstaan van Notaris BINK te Waakwijk. te Waalwijkzal Maandag 21 Augustus 1893, voorm. 10 ure, bij F. van Wagenberg' te HAARSTEEG, van den Hoogen Omloopden Elderwaard en Hoogen en Lagen Musschen waard, zoo mede 2 halve Morgen in de Middelste Maashoeven, onder

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2