BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. BINNENLAND. luttel aantal dagen in Frankrijk moeten plaats vinden' ter vernieuwing van de kamer van 1889, hebben tot nog toe weinig beroering gewekt. Afgezien "an enkele betreurenswaar dige incidenten (mishandeling van candidaten, rustverstoring en geweldpleging] is er tot nog toe niets interessants te constateeren geweest: de brochure Dupas kan men veilig een mis lukking heeten van een kiesmanoeuvre, indien 't ten minste waar is wat de booze wereld zegtdat namelijk de rechterzijde in die publicatie de hand heeft. De lust tot sensatie en beroering is wel niet voorbij, getuige de enorme verkoop van 't geschriftje, doch het feu sacré is er niet meer sinds Panama op dit gebied wel 't hoogste heeft doen genieten, wat men zich bij mógelijkheid voorstellen kan. Zoo is men eigenlijk min of meer gehard 't laat de menigte vrijwel onverschillig of 't medegedeelde waarheid ot logen isalles waant men nu tot 't terrein der mogelijkheden te behooren en niet zoo heel licht laat men zich aanvuren tot een politieke exploitat'e der zaak. Dupuy, de premier, heeft Zaterdag voor zijn kiezers te Le Puy, zijn politieke geloofs belijdenis afgelegd, hij wees op de noodza kelijkheid om de vrijheid van vereenigen te regelen en de arbeidswetgeving te hervormen, sprak over politieke en territoriale eenheid en wees op het succès der regeering in de Sia- meesche quaestie een betoog dat, gunstig beoordeeld door 's ministers vrienden, voor namelijk naar aanleiding van de tamheid ervan en de onschuldige verklaringen, er in afgelegd, door de strijdlustige radicalen banaal en onbeduidend wordt genoemd. In besliste kalmte is het socialistisch con gres Zaterdag uiteengegaan en een vier en twintig uur later volgden de revolutionairen, de anarchisten, dat voorbeeld, na te hebben besloten tot de staking op den eerste Mei, tot de algrneeene werkstaking en den econo mischen strijd. Door de socialisten werd op den laatste n dag van samenzijn een algeraeene gedragslijn vastgesteld voor de verkiezingen, welke nader kan worden ver beterd en vermeerderd door bepalingen, gel dende voor elk der landen op zichzelf. Londen is voor 1895 als plaats van samenkomst aan gewezen. In Argentinië is 't nu tot een mimsteneele crisis gekomen en reeds is een nieuw bewind opgetreden van de kleur Pellegrini, nadat de titularis van justitie voor zijn heengaan een vervolging had doen instellen tegen Caiman en Pacheco wegens financieele operatien ten bedrage van 100000 pond sterling, gedurende hun bewind gedaan. De katholieke bladen maken een schrijven van den Paus openbaarwaarin hij zijne vreugde uitspreekt over de vorderingen, welke de zaak van den vrede, de eendracht en den vooruitgang in Frankrijk maakt. De Paus gispt in levendige taal de mannen, die in Frankrijk zich het recht aanmatigenuit naam der kerk te spreken en de kerkvorsten aanvallen. Met nadruk komt hij nog eens terug op de voorschriftenwelke hij in zijne encycliek gegeven heeft. Op den afgevaardigde Lockroy zijn door een revolutionairen koetsierdie te Parijs onder den naam van le corher-poète, den hij naderde het bedje van den kleine, waarbij een nachtlicht brandde. Het gelaat van Lucien had een purpere kleur; groote zweetdoppelen parelden op zijne slapen en zijne handjes waren op het deksel in koortsach tige beweging. Gedurende enkele oogenblikken staarde de heer Labroue hem sprakeloos aan. «Arme lieve kleine!" herhaalde hij, en zich over het bed neigend, drukte hij de lippen op het voorhoofd van het kind. De kleine maakte eene beweging. //Blijven wij niet langer hier, bid ik u," zeide mevrouw Bertin. «Wij zouden den jongen wekken, en dat mag niet." Broeder en zuster keerden naar beneden terug. //Hebt gij behoefte aan iets vroeg de goede dame. z/Nten, aan niets,4 antwoordde haar broeder. «Wel, neem dan dezen blaker en ga rusten. Gij weet dat uw kamer steeds gereed is. Morgen of, beter gezegd, heden morgen, zullen wij samen praten...... Thans ga ik weer naar boveD, ik moet Lucien een drankje ingeven zoodra hij ontwaakt:" «Wat zijt gij goed, waarde zuster!" zeide de heer Labroue, 'terwijl hij mevrouw Bertin tot zich trok en hartelijk omhelsde. //Wat goeds ligt er in zulk lief cherubijntje van den goeden God, dat bloed is van mijn bloed te verzorgen? 't Is waarlijk de moeite waard! kom, ga nu rusten de reis en de ongerustheid niet minder, moeten u wel vermoeid hebben. Tut weerziens broeder; slaap wel!" «Slaap wel, waarde zusterIk ben overtuigd, dat ik beter rusten z&) dan in de fabriek." De heer Labroue begaf zich naar zijne kamer en mevrouw Bertin klom weer naar boven. Lucien was zooeven ontwaakt. Tante gaf hem een lepel van het door den dokter voorgeschreven drankje, en toen het kindje weder ingeslapen was, ging zij ook voor enkele uren te bed. Des anderendaags kon de heer Labroue zijr. zoontje naar hartelust omhelzen. Het lieve kind was zoo gelukkig zijn vader te zien. Toen de dokter des morgens zijne visite kwam maken, bevond hij bij den eersten oogopslag, dat de kleine veel beter was en verzekerde vader en tante, dat hij in korten tijd volkomen zou her steld zijn. Paar de ingenieur op dergelijke wijze werd chterli'ken koetsier, bekend staat, omdat hij tijdens de werkstaking der koetsiers eenige slechte oproerige verzen gemaakt heeft, twee revolverschoten gelost. Een kogel trol doel, maar niet ernstig, hij drong in de linkerborst, Lockroy kan zich volstrekt niet verklaren wat den man bezield heeft. Te Royan is brand ontstaan in een gebouw, gelegen op een 400 meter afstands van het terrein waar de kermis gehouden wordt. De vlammen, aangewakkerd door den wind, sloegen naar het kermisterrein over waar vele kramen en tenten gedekt waren met geteerd zeildoekzoodat aldaar alles weldra één vuurgloed was. Er was van alles op het terrein: een anatomisch museum, bazars, schiettenten carrouselseen theatereen beestenspel, om niet van de talrijke kramen te spreken. De lucht weergalmde van de kreten van angst en ontzetting, die van alle kanten opstegen. De namiddagvoorstelling van het beestenspel zou juist beginnen. Daar deed zich te midden van het noodgeschreeuw op straat het gebrul der wilde dieren hooren, wie de vlammen bereikt hadden. Eene paniek maakte zich meester van de opeengehoopte menschenmassa. Men vreesde dat de leeuwen en tijgers, losgeraakt door de vlammen, zich naar buiten zouden werpenen dit was dan ook met eenigen het geval; doch buiten ge komen, zakten zij, verteerd door de vlammen weldra onder ijzingwekkend gebrul en stuip trekkingen ineen. Al de andere wilde beesten kwamen in de hokken der tent om, de meeste waren gestikt of verkoold. De menagerie telde niet minder dan vijf tien leeuwen behalve de tijgers, onder welke een paar prachtige koningstijgersdie de eigenaar, de dierentemmer Pezon, het vorige jaar te Hamburg gekocht had voor 25000 fr. De bluschmiddelen waren zeer gebrekkig. Er waren slechts handbrandspuiten aanwezig. Er hebben, en dit mag een wonder heeten, geen persoonlijke ongelukken plaats gehad. De gemeenteraad heeft onmiddellijk 1000 fr. ter beschikking gesteld van de hulpbe hoevende kermisreizigers. Het casino zal eene weldadigheidsvoorstelling geven en eene in schrijving is opengesteld. Een telegram uit Gredegar (Wales) bericht, dat de mijnwerkers van Monmouth zich ver klaard hebben vóór een loonsverhooging van 20 pet. en tegen de sliding-scale (een hooger of lager loon, naar gelang van den prijs der steenkolen). In Wales hebben Zaterdagmorgen 10000 werklieden den arbeid gestaaktzoodat het geheele aantal thans 40000 bedraagt. Er is daar besloten, dat een voltallige vergadering een eventueele schikking zal beoordeelen en dat de werkstaking voortduren zal, indien werklieden wegens de staking weggezonden worden. De' we kmanspartij te Londen heeft een krachtig beroep gedaan op de bewoners, ten gunste der stakers. De vereeniging der mijn werkers in Yorkshire bezit geld genoeg om de staking vijf weken vol te houden. Zaterdag heeft de meerderheid der mijn werkers in Northumberland zich verklaard voor het voortzetten van den arbeid. Een te New Castle verschijnend blad heeft uitgerekend, wat de staking wekelijks Engeland kost. De werklieden verliezen in dien tijd 5500000 gulden loon: de mijnbezitters f 1000000 winst; de spoorwegen en kanalen f 1812500 aan trans portprijzen; de scheepvaart f 2062500 vracht; erustgesteld, verzekerde hij, dat zijn verblijf te t. Germain niet zon gerekt worden. Des na middags reeds wensehte hij terug te keeren. «Ik zal van avond te Blois den expres trein van Parijs nemen om vier uur vijfenveertig mi nuten"4 zeide hij tot zijne zuster; «om negen uur zal ik dan te Parijs zijn en anderhalf uur later te Alfortville aankomen. Ik zal tevreden en ver licht van harte vertrekken, zonder eenigen angst voor mijn geliefd kind. Zeer belangrijke zaken eischen mijne tegenwoordigheid op ae fabriek." Er werd ontbeten in de kamer van den kleinen zieke, die thans zeer verheugd en opgewekt was. Het is drie maanden geleden broeder, dat ik u niet meer gezien heb," zeide mevrouw Bertin. „Is er in aien tijd niets nieuws voorgevallen? Zijt gij tevreden over de werkzaamheden DERTIENDE HOOFDSTUK. Een glimlach speelde om de lippen des heeren Labroue. „Of ik tevreden ben herhaalde hij. „Onmo gelijk het meer te zijn. Ik ben goed op weg om rijk te worden." «Zijt gij dan nog niet rijk genoeg vroeg me vrouw Bertin. //Voor mij persoonlijk, ja; doch voor Lucien wil ik grootere middelen verzamelenveel groo- tere «Eene nieuwe uitvinding, zeker?" „Ja, iets nieuws, dat mij in enkele jaren twee, drie millioen zal doen toevloeien." „Bouwt gij geen kasteelen in de lucht?" «OnmogelijkIk spreek u van eene nieuwe machine, die vooral de Amerikanen mij duur zullen betalen." «Als niemend u voor is." „Dat is niet te vreezen." „Alles is voor een uitvinder te vreezen. Eene kleine indiscretie, en men steelt u het nieuws „Maarwaarde zusterwat ziet gij de zaken lieden toch zwart in riep de heer Labroue met een onnatuurlijk lachje uit. „Wat zal ik daarop antwoorden?" hernam de goede dame. „En ik geloof overigens ook niet dat de millioenen het geluk uitmaken van hen die ze bezitten. Ware ik in uwe plaats dan zou ik mij alleen met bekende en zekere zaken bezig houden en zoodra ik een voldoend kapitaal ver zameld had mijne fabrieken overdoen." de raetaaltabrieken f5250000; de particulie ren, tengevolge van den verhoogden prijs der steenkolen t 3,125000. Totaal der wekelijksche verliezen f 18750000 Te Cardiff vraagt men 17 shillings per ton en 15 shillings per ton vuor mindere soort steenkolen. Het gevolg is een groote ver mindering van arbeid in de havens. De vaartuigen blijven halt geladen. Het geschil tusschen de patroons cn de mijnwerkers in Schotland is daarmee geëin digd, dat de eigenaars der mijnen Airdrie en Clackmannan de gevraagde loonsverhoo ging toegestaan hebben. Te Bombay hebben Donderdag ernstige gevechten plaats gehad tusschen de Hindoes en de Mahomedanen. De oorzaak is de vol gende Dinsdag was een dag des gebeds voor de laatsten, die samenviel met de Dis- dera, het feest der Hindoes. Dezen vierden dat feest door in den omtrek van hun tem pels op de tamtam te slaan. De Mahomedanen klaagden er over, dat dat voortdurende ge trommel hen in hun godsdienstige overpein zingen stoorde en na het morgengebed begaven zich 2000 hunner, onder het uitgalmen hun ner oorlogskreten, naar den Hindoe-tempel. De politie, die op haar hoede was; dreet de aanvallers na een ernstig gevecht terug. Ondertusschen ontstond een opstand op de markt van Rhendi, in een der voorsteden van Bombay. Europeanen, zoowel als inlanders werden aangevallen. Een telegram van Maandag uit Bombay luidt De onlusten breiden zich al meer in de voorsteden uit. Het aantal gevangenen be draagt reeds 1200; dat der dooden wordt als 50 opgegeven, maar het is nog moeilijk het verlies aan levens te berekenen. De zie kenhuizen zijn vol gewonden. Zelfs op eenen begrafenisstoet werden verwoede aanvallen gedaan, zoodat men onder sterke militaire bedekking naar het kerkhof moest gaan De troepen zijn versterkt met inlandsch en En- gelsch paarde volk en voetvolk uit Poonah. De troepen bivakkeeren in de straten. De gouverneur zou morgen komen. De inlandsche bladen spreken over de onlusten met matiging zij raden den voor namen burgers aan, de oproermakers tot rust te brengen zij betreuren, dat men de troepen niet vroeger ontboden heeft. OMBBÜ ll TIIHIM -lUITHII'atrHAWUnH—MMmilMIMI— WAALWIJK, 16 Aug. 1893. L>e Maandag voormiddag ten 11 ure onder voorzitterschip van den burgemeester gehou- dene openbare vergadering van den gemeen teraad werd bijgewoond door alle leden, uit genomen door de heeren Van der Heijden Timmermans van Turenhout en Baijens. Na voorlezing en vaststelling van de notu len der vorige zitting werden onderzocht en in orde bevonden de geloofsbrieven van de op 18 Juli jl. herkozen raadsleden; mitsdien werd tot toelating besloten. De voorzitter deelde mede dat het dag. bestuur op audiëntie is geweest bij den mi nister van waterstaat, om de belangen voor te staan van de gemeente bij het bouwen der schutsluis, bij het kanaal 's BoschDoeveren en den overgang over het Zuidelijk afwate ringskanaal. Het dag. bestuur heeft den minister onder 't oog gebracht dat Waalwijk, eene betrekkelijk kleine gemeente, de van haar gevraagde bij dragen onmogelijk kan verschaffen, zonder over te gaan tot het opleggen van nieuwe „De millioenen brengen het geluk niet aan," zegt gij, „dat is waar, doch zij dragen er toch het hunne toe bij. Ik wil dat Lucien in de wereld eene hooge betrekking innerae en ben thans bezig hem daartoe de middelen te verschaffen." „Ik begrijp uw verlangen; doch wees voorzich tig en ga niet te ver." „Wees gerust! ben ik eerzuchtig, dan ben ik het slechts voor mijn zoon, en dat verhindert mij niet voorzichtig te zijn. Ik doe veel zelf, en word goed geholpen door hen, die mij omringenIk geloof, dat ik u reeds vroeger van mijn meester knecht Jacques Garaud gesproken heb. Ik kan op hem rekenen. Hij is verstandig, bekwaam, werkzaam en zijne medewerking is mij zooveel waard, dat ik hem mijn vennoot zal maken bij het exploiteeren der machine, die ik uitgevon den heb." „Gij hebt hem dan uw geheim toevertrouwd?" 't Kon niet anders, daar hij de machine moet doen uitvoeren. Doch ik ken den manHij is een eerlijke kerel „Dan zijt gij volkomen zeker van hem „Volkomen." „Des te beterEn hoe is het met die arme vrouw, die jeugdige moeder, wier man in de fabriek den aood vond Zij is nog steeds bij u in dienst naar ik veronderstel?" „Ik wilde u juist over haar spreken," ant woordde de heer Labroue. „Ja, zij is nog steeds bij mij; doch ik ben verplicht haar te laten gaan." „Wat! Stuurt gij haar weg?" „Tegen mijn zin; doch ik ben er toe genood zaakt." „Dat begrijp ik niet. De dood haars mans, die in uwen dienst het leven verloor, legt u tegen over haar strenge plichten op." „Ik ken mijne plichten tegenover Jeanne Fortier, en zal mij aan de vervulling daarvan niet ont trekken," antwoordde de ingenieur. „Zij is eene brave en eerlijke vrouw, eene uitstekende huismoeder, doch is niet de persoon om met de noodige kracht de plichten van haren staat na te komen; daarvoor is een man onontbeerlijk." „Waarom hebt gij dat niet vroeger ingezien?" „11c heb daarover niet voldoende nagedacht." „En gij hebt haar den dienst opgezegd „Ja. Zij heeft verzuimd de reglementen van de inrichting na te komen en weet deze ook door anderen niet te doen eerbiedigenDat is een belastingen, wat onder de tegenwoordige on gunstige tijdsomstandigheden niet doenbaar is; daarbij heeft niet Waalwijk alleen er belang bij, maar de gansche streek en Tilburg. De minister scheen Waalwijk in deze niet on genegen. Hij had juist een rapport ontvan gen van den provincialen hoofdingenieur maar nog geen tijd gehad om de stukken in te zien. De brug over het Zuiderafvoerkanaal zou volgens den minister zeker komen, als het kanaal 's BoschDrongelen tot stand komt. Aan het bestuur van den Buitenpolder werd toegestaan een sloot langs de haven af te graven, tegen vergoeding van 40 ct. per M. De voorzitter deelde mede dat, volgens rapport van den directeur der gasfabriek, de nieuwe zuiveringskist goed werkt. De heer Van Schijndel dringt aan op het nemen van hoognoodige maatregelenom den onhoudbaren stank weg te nemen van den sloot bij de school. De voorzitter zegt dat hieraan met spoed zal worden voldaan. Een hernieuwd voorstel van het dagelijksch bestuur om aan de Noordzijde der straat de nog voorhandene trottoir banden te leggen voor de woningen van hen, die indertijd de boom en niet opruimden, vond ook thans bij den raad geen genade, zelfs niet onder voor waarde, dat de eigenaren zich zouden ver binden de trottoirs in orde te zullen maken, op dezelfde wijze als dit van gemeentewege is geschied. De eigenaars zullen nu ingevolge de bepaling der politieverordening worden genoodzaakt de trottoirs in behoorlijken toe stand te brengen. Een voorstel van den heer Verbant om een gedeelte van de Zeine „Karei van der Heij- denstraat" te noemen, is aangehouden. De heer Van Schijndel besprak de nood zakelijkheid om achter den tuin der mare- chaussée's kazerne eene planken heining aan te brengen; de vroeger gemaakte raming was veel te hoog. Nadat de heer Quirijns had voorgesteld deze zaak te stellen in handen van B. en W., werd door den heer Timmermans Wzn. in over weging gegeven deze aangelegenheid aan te houden tot bij het indienen der begrooting; hiertoe werd besloten. De heer Van Tilburg vestigt de aandacht op de pomp op de markt, die steeds defect is terwijl eene goede pomp daar toch bepaald onmisbaar is. De voorzitter geeft dit laattste volkomen toe. 't Schijnt echter dat de bestaande pomp niet goed te maken is; er is reeds veel geld aan besteed, maar zonder eenig succes; 't beste zou zijn deze af te breken en elders een nieuwe te stellen. Hierna werd de vergadering gesloten. Verleden Zondag namiddag gaf het zangkoor van den Bredaschen St. Josephs- kring eene uitvoering in den tuin van den heer Besier, in de Stationsstraat alhier. Een zeer talrijk publiek was opgekomen, waaron der wij met genoegen opmerkten bestuursleden, directeuren en werkende leden van de hier bestaande muziekgezelschappen. De verschillende stukken, door de St. Jo sephs gezellen ten gehoore gebracht, voldeden zeer goed, getuige het luide applaus dat zij telkens uitlokten; een nummer zelfs moest op algemeen verlangen herhaald worden. Een waar voorrecht mocht het heeten gisteren avond het concert bij te wonen, door l'Espérance gegeven in den tuin van den heer V. J. Gerris, inderdaad eene gelegen heid, waar men prettig en op zijn gemak eenige uren kan doorbrengen. Velen schijnen dit ook begrepen te hebben, want groot was zeer slecht voorbeeld en mag ook in het geheel niet geduld worden." „Gij zijt zeer streng." „Rechtvaardig, wilt gij zeggen." „Maar wat zal er nu van die arme vrouw ge worden „Ik wilde u over hare toekomst spreken." „Ben ik dan in staat iets voor haar te doen?" „Ik geloof het wel." „En hoe dan?" „Reeds lang heb ik bij u aangedrongen, dat gij in plaats eene werkster, eene vaste meid in huis zoudt nemen. Tot nu toe hebt gij steeds ge weigerd." „Ik word door mijn werkster zeer voldoende bediendGij weet overigens wel, dat ik mijn huishouden 't liefst zelf bestier." „Goed; doch Jeanne zou voor u niet zoozeer eene dienstmaagd, maar eerder een juffrouw van f ezelschap zijn. Gij zijt zoo jong niet meer, dier- are zuster, en hebt rust noodig. Deze rust zoudt gij u kunnen gunnen, wanneer gij Jeanne Fortier in huis naamt. Haar kleine jongen, die drie en een half jaar oud is, zou Lucien's speelmakker wordenLater zou ik hem eene goede opvoe ding doen geven en zoo mij van mijn plicht kwijten tegenover de wei' iwe, wier man in mijnen dienst is gestorvenjvVelaan, waarde zuster, daartegen kunt gij u niet verzetten; dit moet ge schieden In de fabriek kan Jeanne Fortier niet blijven, doch ik wil niet dat de maatregel, dien ik wel verplicht ben tegenover haar te nemen, de vrouw in het verderf storte. Ik heb mij hard vochtig aangesteld en ik geloof dat zij erg boos op mij is; welnu bij mijn terugkomst te Alfortville zou ik haar graag eene goede tijding mede brengen, om de ongelukkige zoo alles te doen vergeten. Het is natuurlijk dat uwe uitgaven en Jeanne's verdiensten voor mijne rekening zijn Weiger niet, waarde zuster. Niet slechts zoudt gij mij zeer onaangenaam teleurstellenmaar mij tevens in een hulpeloozen toestand brengen." „En dat wil ik niet broeder," hernam mevrouw Bertin, „ik zal u helpen, en met de grootste liefde zal ik dat doen in uw werk van liefda digheid. Zoodra gij zijt teruggekeerd, kunt gij mij Jeanne Fortier en haar zoon zenden." „O, wat zijt gij goed 1riep de heer Labroue uit. „Geheel verlicht van harte, zal ik van hier naar huis terugkeeren. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2