in: iiiiooiiiiitUiiSTii Nummer 68. Zondag 27 Augustus 1893. 16" Jaargang, 1 oegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Voorzorg-. UITGEVER: ANTOON TIELEN, FEUILLETON. Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. De Echo van het Zuiden, WulwyUe ra UigslnilsHit Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijï. per '6 maanden /l.OO. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Niet om onrust te wekken, maar enkel om aan te sporen tot voorzichtigheid, maken wij er melding van, dat de zoo gevreesde cholera zich uitbreidt, ten minste hoe langer hoe meer in onze nabijheid komt. Te Rotterdam zijn tot Donderdag toe reeds zeven gevallen van cholera geconstateerd. De meesten worden in hun eigen woning verpleegd. Waren de gevallen van cholera tot nog toe voorgekomen bij mensehen, die in schepen wonen of op schepen werken, Donderdag morgen zijn naar de barak gebracht de agent van politie Jan Dirkmsat, wonende in de Dirk Smitsstraatalsmede eene vrouw uit de Leeuwenlaanbeiden door cholera aan getast. Te Hansweert is een van twee aan cholera lijdende kinderen Dinsdagnacht overleden. Te Antwerpen zijn tot nu toe 11 personen aan cholera gestorvendat is de helft der aangetasten. Te Duisburg is de baggerbaas Erbel, die aan de Kaiserhafen te Ruhrort werkzaam is geweest, in het hospitaal aan cholera asiatica overleden. Eenieder zij dus op zijn hoede en wachte zich voor alle onmatigheid in spijs en drank. Dit geldt vooral tegenwoordig het gebruik van fruit, dat in groote hoeveelheden voor weinig geld te krijgen is. Een treurig feit is het, dat, zooals uit een onlangs op last van ons gemeentebestuur ingesteld onderzoek is geblekenhet water uit zeer vele pompen in de gemeente, zoo al niet bepaald voor gebruik ongeschikttoch voor zeer verdacht moet gehouden worden het eenige middel om dit euvel weg te nemen is het goed te koken, alvorens" het te drinken dit is eveneens aan te bevelen bij het drinken van melk. Advertentièn 1 7 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentien voor Duitscb- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Naa het Fransch door W. v. R. {Overgenomen uit de Meierijsche Courant) 16 Onder een zwaar nedervallenden regen met geheel doorweekte kleederen verliet Jacques de brug om den weg in te slaan, dien wij hem daags te voren ook hebben zien volgen. In'minderdan een kwartier bereikte hij de deur, waarvoor hij den voorgaanden nacht stilstond om een wasin- druk van het sleutelgat te nemen. Hij opende deze deur, deed twee stappen vooruit en bevond zich op de binnenplaats. Het onweder en desterm hadden thans al hunne hevigheid bereikt. Jacques Garaud wierp een blik naar de loge der portierster en zag dat er licht brandde achter hare vensters. „Zij is daar/ sprak hij tot zich zeiven op een zachten toon, die sissend tusschen zijne op elkan der gedrukte tanden floot. //Wellicht lacht zij thans, denkend dat ik mij daar ginds op de brug bevind om op haar te wachten, een dwaaskop in 't midden van dit vreeselijk weder! O, 't is geen liefde meer, die zij mij thans inboezemt! Mij dunkt dat ik het schepsel nog slechts haat, een onverbiddelijken haat toedraag!" Hij sloop langs de binnenmuren, het door de lantaarns verlicht gedeelte vermijdend, en be reikte zoo Jeanne's woning. Hij leende het oor en hoorde vrij duidelijk steramen klinken, doch kon niet onderscheiden wat er gezegd werd. Jeanne praatte met haar zoon. //Gij weigert met mij dit huis te verlaten," sprak hij, terwijl zijn gelaat eene afschuwelijke uitdrukking aannam, //welnu, gij zult mij het noodige verschaften on* het te vernielen 1" Jacques sloop naar de groote kast, waarin Jeanne des morgens hare flesschen met petroleum geplaatst had. Er waren er vijf. De meesterknecht nam er vier en begaf zich Eindelijk betrachte uien de grootst mo gelijke reinheid, zoowel in de woningen als op zijn eigen persoon en zorge voor flinke luchtverversching. Wordt aan dit alles goed de hand ge houden, dan kan men den naderenden vijand kalm en bedaard afwachten. Terwijl 't uit het zuiden van ons werelddeel, uit Italië en Frankrijk, mededeelingen regent ter bevestiging van reeds ter kennis gebrach te zakendie eigenlijk gansch en al geen bevestiging meer behoefden ('t zijn beschou wingen over den uitslag der verkiezingen in Frankrijk en over het conflict tusschen de groote Republiek en het Appenijnsche Schier eiland inzake Aigues Mortes) terwijl dus vrij oudbakken zaakjes, telkens opnieuw gewarmd, als versche schoteltjes worden ter tafel ge bracht, heeft in Duitschland een sterfgeval plaats gevonden, dat om zijn gevolgen (een Engelsche prins, plaats komende vragen onder de Duitsche bondvorsten) druk wordt bespro ken. Dat hertog Ernst van Saksen-Coburg- Gotha veel gereisd heeft, philosofie en staat huishoudkunde heeft bestudeerd, zeer muzi kaal was en als militair een minder voorname rol heeft gespeeld dan als medewerker aan Duitschlands eenheid en dat zijn populariteit bijna spreekwoordelijk was, evenals zijn leven rijk is geweest aan afwisseling en emotie dat alles is belangrijk voor den minnaar van vorstelijke biografieën en voor den geschied schrijver.... uit een politiek oogpunt is 't in teressanter, dat de hertog, in 1842 gehuwd met prinses Alexandrine van Badengeen kinderen, mannelijke zoomin als vrouwelijke heeft nagelaten, en er dus van een opvolging in rechte lijn geen sprake kan wezen. Nu is 't een verrassing dat de regeering Woensdag met de noodige formaliteiten is aan vaard door den hertog van Edinburg zeiven, die als zoon van 's hertogen Ernst's broeder daarmede naar de werkplaats der timmerlieden, waarvan hij zonder moeite de deur opende. Hij trad binneD, goot den inhoud van twee flesschen op den grooten voorraad krullen en het opeen gestapelde hout. Met de twee laatste flesschen gewapend haastte hij zich naar het paviljoen, waar het bijzonder kabinet des heeren Labroue zich bevond, liep de deur in en stak een bougie aan, na zich eerst verzekerd te hebben, dat de blinden goed geslo ten waren. Vijf minuten waren den bekwamen werktuig kundige voldoende om met den sleutel, dien hij daags te voren gesmeed had, de brandkast te openen. Daar maakte hij zich meester van het koffertje, dat de plannen der geperfectionneerde machine inhield, greep dan de bundels bankbil jetten, legde die bij de plans in het koffertje, stak eenige stapels goudstukken in den zak,goot den inhoud der twee laatste flesschen op den vloer en verliet het kabinet. Het koffertje plaatste hij in den gang, terwijl hij zeide: «Eerst de ateliers! Dan zal ik hier terugkeeren om dezen schat mede te nemen en mijn werk te voltooien." Dan haastte hij zich naar de werkplaats der timmerlieden terug, streek een lucifer langs den wand en wierp dieu brandend op de met petro leum begoten krullen, die weldra in lichtelaaie stonden. De heer Labroue, volkomen gerustgesteld over den toestand waarin zijn zoon verkeerde, had Saint-Gervais verlaten om den exprestrein te nemen, die hem te negen uur vijf minuten des avonds te Parijs moest brengen. Hij had niet gedineerd alvorens te vertrekken. De ingenieur trad daarom eene restauratie binnen in de onmiddellijke nabijheid van het station om daar zijn diner te gebruiken. Daar bevond hij zich weldra in 't midden van verscheidene bekenden, lijningenieurs, oude ka meraden van de polytechnische school, die daar mede dineerden. De handen werden wederzijds hartelijk gedrukt en weldra heerschte er een druk en levendig gesprek. Wanneer men vroolijk samen is loopt de tijd (den prins-gemaal Albert) recht had op den troon, doch, naar men tot vóór een paar etmalen verzekerde, reeds vóór jaren afstand had gedaan van de erfopvolging ten gunste van zijn oudsten zoon. prins Alfred, die op zettelijk in Duitschland is opgevoed en in dienst is van het Pruisische leger, terwijl hij den 15 October van 't vorige jaar meerder jarig werd verklaard. De wegen der politiek zijn duister en de gelegenheid tot raden en gissen waarom in zoo lijnrechten strijd met alle verwachtingen, koningin Victoria's zoon zelf 't bewind heeft aanvaard, is inderdaad eenig. Terwijl hertog Ernst om kwart vóór twaalf in den avond van Dinsdag den laatsten adem uitblies, vertrok keizer Wilhelm om 11 uur, dus drie kwart uurs tevoren plotseling naar Reinhardsbrunn en we) vond hij den hertog bij zijn aankomst reeds dood, doch tot samensprekingen met zijn oom, den her tog van Edimburg, broeder van keizerin Fried- rich, was vóór de officieele publicatie der troonopvolging toch tijd te over en 't resul taat daarvan is de verrassing, waaraan nie mand dacht, omdat alles sinds jaar en dag met 't oog op den bijna 20 jarigen prins Alfred was geregeld, ja de afstand van den hertog van Edimburg ten gunste van zijn zoon, volgens hen die 't weten kunnen, dag- teekende van 1885 Over deze troonsbestijging ran een Engel schen prins, admiraal in dienst van Groot- Brittannie, in een staat, deel uitmakende van den Duitschen Bond, zal nog heel wat ge sproken en geschreven worden en in het betrokken landje van 200,000 inwoners zelf, zal de vreugde over de wijziging van het als vaststaand gedachte, nu juist niet zoo wonder groot zijn. Hertog Alfred van Edimburg, de nieuwe heerscher, is gehuwd met de zuster van den czaar, grootvorstin Maria en 't een zoowel als 't ander (des nieuwen hertogen geboorte, opvoeding, positie in Engeland, zoowel als zijn parentage met czaar Alexander) maakt het onverklaarbaar hoe, klaarblijkelijk met keizer Wilhelm's medewerkingde zaken snel voorbij zonder 'dat men er iets van merkt, 't Was half elf toen de heer Labroue zijne vrien den verliet en een rijtuig opzocht om zich naar Alfortville te laten brengen. Op dat oogenblik wij weten het reeds, heersch te er een zeer hevig onweder. 't Was bovendien een lange buitenweg die meest afgelegd worden en 't kon dan ook niet verwonderen, dat de koet siers bedenkingen hadden. Eindelijk was er een, die voor de belofte van een twintigfrankstuk bezweek. 't Sloeg half een, toen het rijtuig Alfortville bereikte. Het onweder woedde nog steeds. De koetsier neeg met het hoofd naar 't portier. „Waar zult gij uitstappen, mijnheer?* vroeg de man. De heer Labroue gaf de noodige aanwijzingen, doch de koetsier koos slecht zijn weg, sloeg rechts in, toen hij het links moest doen en verloor zoo een geruimen tijd. De ingenieur werd ongeduldig. Eindelijk stapte hij uit het rijtuig. «Ik ben in de nabijheid mijner fabriek, zeide hij, «ziehier de beloofde twintig franken; gij kunt naar Parijs terugkeeren." Dan haastte hij zich naar zijne woning. De regen stroomde nog geweldig neder, doch hij had slechts een vijftigtal stappen te doen. Weldra sto d hij voor de deur der fabriek; de ingenieur haalde een sleutel voor den dag, open de de deur en sloot deze weer na binnengetreden te zijn. Haastig begaf hij zich naar zijn paviljoen. Jeanne had de deur hooren opengaan. Eensklaps sprong zij recht. «Er is iemand binnengekomen!" mompelde zij. „Ik hoor stappen op de binnenplaatsMijn plicht is de wacht te houden; ik moet weten Reeds naderde zij de deur harer kamer om naar beneden te gaan toen Georges zich met beide handen aan haar kleed vasthield en uitriep: «Mama! Mama! Ga toch niet heen! Ik ben zoo bang „Ik kom onmiddellijk terug, lieveling.* „Neen neen I Blijf hier bij mij I Ik ben toeh zoo bang 1" Nog steeds hield het kind zijne moeder met de rechterhand vast, terwijl de linker het kartonnen paardje droeg. zulk een onverwachte nomen. wending hebben ge- Nu de daden gevolgd zijn op de veelbe lovende en hoogst bevredigende woorden (een zevental Fransche arbeiders, die als hoofdaanleggers van het te Aigues - Mortes gebeurde worden beschouwd, zijn gearresteerd en naar Nimes gebracht,) begint men van beide zijden, in Fransche zoowel als in Ita- liaansche bladen, woorden te uiten, getuigend van waardeering en goede gezindheid, hoe wel organen der oppositie, zooals Crispi's Riforma in Italië, spreken van te weinig genoegdoening, van zwakheid der regeering enz. de gewone taktiek, die immer ge vaarlijk blijft met het oog op de agitatie der groote menigte. De Times verneemt uit Singapore, dat de Straits Times aandringt op de vreedzame aanwinst, door Britsch Indie, van Tenerassim en de landstreek zuidwaarts. Hierdoor zou Engeland het gansche Maleische schiereiland in zijn bezit krijgen, en het zou Penang en Singapore met spoo: wegen en telegrafen in verbinding brengen met Birmah. In den kabinetsraad verklaarde de minister van buitenlandsche zaken dat de opwinding in Italië, dank zij krachtige maatregelen, tot kalmte gekomen is. De minister van bui tenlandsche zaken zeide, met het oog op het moedige gedrag van den burgemeester van Aigues-Mortes en niettegenstaande zijne be treurenswaardige proclamaties, zich niet ge rechtigd te gevoelen anders te doen dan het door hem gevraagde eervol "ontslag aan te nemen. Het parket van Roubaix is druk bezig met de voortzetting van het onderzoek in de ongelukkige zaak Van den Berghe, die, Zon- Ziende dat hij zoo vol angst was nam madame Fortier den kleine in de armen, daalde haastig naar beneden, opende de deur van het vertrek, liep in den hevigen regen de plaats op en richtte het oog op het paviljoen van den heer Labroue. Eensklaps zag zij in de duisternis een rosachtig trillend licht, flat uit de atelier scheen te komen. Ontsteld liep Jeanne vooruit en was nog slechts een twintigtal stappen van het paviljoen, toen zij zeer duidelijk hoorde uitroepen met eene stem die van angst beefde „Hulp I Iiulp Men vermoordt mij I" Een oogenblik later weerklonk in de duisternis een verschrikkelijke kreet, eene laatste zielto ging Daarop volgde een doodgereutel, en dan niets Zeventiende Hoofdstuk. Jeanne spoedde zich vooruit. Reeds stond zij op den drempel des paviljoens, welks vensters weldra ook aoor een vurigen gloed verlicht werden. Een kreet van afschuw ontsnapte aan hare lippen. In den gang stond Jacques, dreigend met een mes in de handen en aan zijne voeten lag de heer Labroue uitgestrekt, bloedend, wezenloos. De jonge vrouw liet het kind aan hare armen ontvallen. „Ellendige moordenaar 1* riep zij uit„Ik had den zin van uwen schaamteloózen brief niet begrepen 1 Gij boodt mij rijkdommen aan, de vrucht vau misdadig gestort bloedt Ellendeling! Booswicht 1 Moordenaar!" De meesterknecht sprong op Jeanne toe en greep haar bij den arm. «OBegrijpt gij het thans riep hij met een afschuwelijk cynisme uit. „Beter, laat dan nooitl... Wel, volg mij dan 1 •Nooit 1* «Zoo gij niet goedschiks medegaat, zal ik u wel weten te dwingen." „NooitNooit 1 Hulp Hulp »Zwijg of ik dood uw kind! Volg mij zoo gij van zijn leven houdt, en haasten wij ons, want in korte oogenblikken zal de geheele fabriek instorten." Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 1