TOE MA AT, "binnenland,- Advertentiën, Feest - Waalwijk Notaris Verberne Engeland. Zwitserland. Italië. UITVOERINGEN. Ingezonden stukken. Handelsberichten. Het leveren en plaatsen van eene MUZIEKTENT op de Markt, moetende dienen bij de feesten van 9, 10 11 September. Dinsdag 29 Augustus 1893, publiek verpachten dagavond door de internationalen achtervolgd, twee revolverschoten op hen loste met het gevolgdat twee personen werden gewond. Maandagavond trokken duizenden personen uit het lokaal „la Paix», voorafgegaan door een socialistisch muziekkorps, de voornaamste straten door, onder het zingen van tal van oproerige liederen. Ten slotte werd voor de woning van Jules Guesde halt gehouden en bood men dezen een bouquet van helroode bloemen aan. Onder de nieuw gekozenen voor het lidmaatschap der kamer bevindt zich o.a. de heer Mielbacqueafgevaardigd door het district van Brives. Zoon van een deurwaar der en beambte aan het bureau der kamer van afgevaardigden, schaakte Mielbacque op een mooien morgen in het >Bois de Boulogne,» de dochter van een Spaanschen generaal, Martinez Campos. Juffrouw Campos bezat een enorm fortuin en haar familie protesteerde uit alle macht tegen de romaneske schaking, doch dit belette niet, dat het huwelijk vol trokken werd. Thans zal hij het Palais- Bourbon, dat hij als een eenvoudig bediende verliet, binnentreden als afgevaardigde. Het te Londen vergaderd congres van den Mijnwerkers-bond besloot Woensdag onmi dellijke hervatting van den arbeid aan te raden, wanneer de patroons afzagen van de voorgenomen loonsverlaging met 25 percent. De arbeiders zullen dan ook geen verhooging vragen vóór de steenkolenprijzen van 1890 weer zijn bereikt. Maar met eene vermin dering, hoe gering ook, zal geen genoegen worden genomenen in geen enkele mijn die tof den bond behoort, zal het werk worden hervat, eer in deze algemeene overeenstem ming bereikt is. Dit besluit is door de eigenaars der mijnen niet gunstig ontvangen. Zij heelen den grondslag voor een vergelijk onmogelijk. Intusschen gaat het met de werkstaking op en neer. In Ayrshire en Lanarkshire bewil ligden de mijnbezitters aan de arbeiders eene loonsverhooging van een shilling (60 cents] per dag, maar in Monmouthshire staken nog 5000 arbeiders om dit te verkrijgen. Te EbbvaleMerthyr en Aberdare hervatten 10000 man den arbeid, onder bescherming der politie, maar bij Marriston moesten twee duizend mijnwerkersdie naar Swansea trokken, om het werken aldaar te beletten, met geweld door de bereden politie worden teruggedreven, enz. enz. Uit Calcutta wordt gemeld, dat te Tip perah geweldige overstroomingen zijn voor gekomen. De ellende is groot, men vreest bij daling van het water een vreeselijke epidemie. Een bloedig drama is te Dundee afge speeld. Dinsdag was een gepensioneerd officier, James Farley, wonende Johnstreet de straat op gegaan, met een geladen revolver in de hand en ten prooi aan een vlaag van waanzin. Zekere juffrouw Morris intusschen, was op het geschreeuw van den krankzinnige naar beneden geloopendoch op den drempel staande loste de man een schot op haar, zoo dat de arme vrouw ernstig gewond nederzeeg. Haar dochter, juffrouw Nudie, die het gekeim harer moeder hoorde, kwam eveneens naar beneden en werd ook door een kogel getrof fen. Toen liep Farley naar huis, sloot zich op en barricadeerde de deur. Twee uur lang hield hi' het beleg vol tegen de politieagenten. Middelerwijl verzamelde zich een groote menigte voor zijn deur, wat Farley verdroot, zoodat hij zijn revolver laadde en op het publiek begon te schieten, onder het uiten der woorden: „God helpe Ierland." Twee constables der politie wondde hij levensge vaarlijk. Toen men eindelijk de deur open had vond men den ongelukkigen krankzinnige in een hoek gehurkt, met een mes in de vuist en het kostte heel wat moeite hem het wapen te ontnemen, wat niet gelukte dan nadat hij den inspecteur van politie Bey een steek tusschen de ribben had toegebracht. Eindelijk werd men den krankzinnige meester. Goed gebonden werd hij naar het krankzinnigen gesticht overgebracht. Twee der gewonden, juffrouw'Nudie en de inspecteur Bey, zullen wel niet meer van hun wonden herstellen. Zelden heeft het bergenbeklimmen in Zwit seriand zooveel menschenlevens gekost als dit jaar, volgens den Bernschen berichtgever van de KÖln. Ztg. Op éen dag, den 6en Aug., werden op verschillende plaatsen des lands vijf jongelieden verpletterd door een val bij het zoeken naar Edelweiss. Te Napels hebben de koetsiers het werk gestaakt; op verschillende plaatsen hebben zij zelfs getracht het verkeer te belemmeren. De politie werd door hen met stokken ont vangen. Er vielen eenige gewonden en ver scheidene arrestaties hadden plaats. Vier agenten en vijf werkstakers werden bij een der schermutselingen buiten gevecht gesteld. Op een andere plaats staken de werkstakers een kiosk en vijf tramwagens in brand, zoodat jthans de remises en de verdere eigendommen der tramway maatschappijen door de cavalerie worden bewaakt. De dienst is geschorst. De bladen laken zeer het optreden de politie tegenover de manifestanten daar gebleken is, dat de politie zeer gauw de revolver ge bruikt heeft. De werkstaking is overigens nagenoeg algemeen en het verkeer in de straten is opgeheven. Op verscheidene punten der stad zijn de militairen geconsigneerd De aange- gerichte schade is zeer aanzienlijk. WAALWIJK. Zondag 27 dezer zal de Liedertafel Oefe ning en Vermaak van Waalwijk en Besoijen, op de zaal van Musis Sacrum uitvoeren PROGRAMMA AD LIBITUM. BEZOOIEN. Zondag 27 dezer, des nam. 5 uur, uitvoe ring in den tuin van den heer Willem Brokken, door de harmonie St. Crispijn van Waalwijk en Bezooien. Maandag 28 dezer, des voormiddags lü ure, buitengewone matinée, te geven door de liefhebberij Tooneelclub Vondel onder de Zinspreuk Nut en Genoegen, met zeer ver- eerende medewerking van de liedertafel Oe fening en Vermaak van Waalwijk en Bezooien; na afloop balin het lokaal van den heer W. A. Brokken. (Zie programma's.) Maandag 28 dezer, 's morgens ten 10 ure, in de zaal van den heer J. de Groot, matinée te geven door den doelen „Moed en Volhar ding», met medewerking van den beroemden Hollandschen karakter komiek de heer H. van Schalkwijk, mejuffrouw Elisabet, Soubrette, en den jongen heer Michel, Pianist. (Zie programma's). WAALWIJK, 26 Aug. 1893. De door heeren leden van de club Unitas voor te stellen historische groepPrins Irederik Hendrikmet een gevolg van de voornaamste personen van zijn tijddie deel zal uitmaken van den optocht, te houden bij gelegenheid van het 100 jarig bestaan van het gild St. Crispijn van Waalwijk en Be zooien, zal, naar men ons reeds nu welwillend mededeelt, bestaan uit de volgende personen: lo Heraut, Baron Otto van Gent, Heer van Dieden en Ooien de heer Zijlmans. 2. Twee PagesJonkheer van Brederode Heer van Vianen, jongeheer Reigers Jonkheer Aerssen, Heer van Sommels- dijk, jongeheer Renê Ficq. 3o. Frcdcrik Hendrik Prins van Oranje- Nassau, Kapitein Generaal en Admiraal der Unie, Stadhouder van de Staten Holland Zeeland UtrechtOverijsselGelderland Ridder van den Kousenband enz. enz., de heer Norbert Rubbens. 4. Ernst Casimir, Graaf van Nassau, Vian- den, Dietz, Catsenellenbogen, Dillenburg enz. Stadhouder van Friesland en Gelderland de heer Willem Timmermans. 5o. Willem van Nassau, Heer van La Leco, Gouverneur-generaal in West-Indie, de heer J van Riel. 6o. Constantijn Huijgens, Ridder, Heer van Zuylichem, Zeelhem, Monnikenland, secretaris van Prins Frederik Hendrik, Ridder van de orde v. St. Michiel, de heer P.J. Mombers. 7o. Jan Pieterzoon Coen Gouverneur Ge neraal van Ned -Indie, Stichter van Batavia, de heer J. A. C. van Haagen. 8o. Hugo de GrootGezant van Zweden aan het Fransche hof, de heer W. Rath. 9o Pieter Peterzoon neinAdmiraal der West-Ind. Compagnie, de heer G. Zuur kout. lOo. Maarten Harpcrtz Tromp, Admiraal van de vloot, Ridder van de orde van St. Michiel, de heer PJ. van Gils. 11. Wibreekt vou Lecfdael, heer van Waal wijk, Eeten en Meeuwen, de heer G. Wiegerink. Verleden Woensdag is te 'sGravenhage met goed gevolg het examen Fransch L. O. afgelegd o. a. door mejuffrouw L. H. M. van Gils, te Dongen De minister van binnenlandsche zaken heeft goedgevondenmet ingang van 26 Augustus het vervoer van schapen, bokken en geiten, versche huiden, onbewerkte wol, klauwen, vleesch, mest en alle ander afval van genoemde dieren te verbieden uit of naar de gemeenten Goudswaard, Piershil, Nieuw Beier land, Oud-Beierland, Zuid-Beierland, Numans- dorp, Klaaswaal, Westmaas, Mijnsheerenland, Heinenoord, Puttershoek Maasdam, Strijen en 's Gravendeel. (St. Ct.) In een te Breda gehouden druk be zochte vergadering van landbouwers en ho veniers uit Breda en omstreken werd besloten tot het oprichten eener vereeniging tot af schaffing der tienden, waarbij zich pl. m 40 landbouwers als leden aansloten. Het hoofd doel is om elkander in zake de tienden te steunen en een zelfde gedragslijn te volgen,, na ingewonnen rechtskundig advies- De vrouw van een landbouwer te Raalte, die in het vorige jaar het leven schonk aan een drieling, welke kinderen thans allen nog welvarend zijn, werd dezer dagen verrast met de geboorte van een tweeling Na aan 17 kinderen het leven te hebben geschonken waarvan 16 nog in leven zijn. beviel Donderdag te Dongen eene vrouw van twee welgeschapen dochters. Te Tilburg is in de wijk Hoeven, bij eene vechtpartij, zekere v. d. L. door twaalf messteken en sneden gewond, zoodat hij naar het gasthuis moest worden overgebracht. De dader, de 18jarige F., is gearresteerd. Na een uitgebreid onderzoek is het den brigadier der maréchaussée te Bokstel mogen gelukken de o >rzaak op te sporen van den brand, die op 19 dezer te Schijndel (Wijbosch) plaats had en waarbij twee huizen met aanhoorigheden in asch werden gelegd. De 12jarige P. D die den brand heeft gesticht, is voorloopig aangehouden en naar 's Bosch overgebracht. Pr. Nb. Als een bewijs van den enormen voor raad appelen en peren, welke dit jaar ge wonnen zijn, deelt de Bred. Ct. mede, dat op de markt te Breda de wijnappelen ver kocht werden voor 7 a 8 cent de 5 L. Dertien manden varkenspruimen, door een particulier te Druten naar Engeland verzonden, brachten 10 centen op. Men meldt uit Nederweert De maréchaussées van Weert-zijn alweer in aanraking geweest met een bende kwaad willigen, die tot laat in den n.icht 't gansche dorp onveilig maakten, de politie met steenen gooide en door het geschreeuw van „brood de maréchaussées sarden. Door dezen werd een schot gelost zonder iemand te treffen. In den wedloop, die vervolgens plaats had tusschen de handhavers der wet en de bende, is een hoed buit gemaakt, die de politie op het spoor gebracht heeft der baldadigen. De kermis is verzet en dat geeft aanlei ding tot veel rumoer. Vorige jaren hadden de parochie Nederweert en dc parochie Ospel gezamenlijk kermis, thans echter is de kermis te Nederweert gezet op 17 September, die te Ospel in October. Vroeger beleefden wij maar eenmaal per jaar tooneelen van woestheid en ruw geweld, thans zullen wij die tweemaal per jaar kunnen genieten. Vroeger klaagden de boeren over de groote onkosten, die de kermis veroor zaakte, thans zullen zij tweemaal over de brug moeten komen. Dat schrikt af om de hulp van een dokter in te roepen Twee Engelsche dames, die ook van de feestelijkheden op Hartjesdag te Amsterdam hadden gehoord, gingen Maandagavond een kijkje nemen in de Willemstraat. Terwij zij met belangstelling naar een groepje dansende jongens en meisjes zagen en luisterden naar het gesis van de voetzoekers en het knallen van de zevenklappers, kwam er plotseling een groote voetzoeker op de kleeding van een der dames terecht waardoor haar toilet in brand geraakte. Terwijl een paar omstanders toeschoten om de vlam te dooven, begaf zich de andere dame "naar den Haarlemmerdijkom een dokter te zoeken. Zij schelde bij een genees heer. De meid deed open, maar verstond de Engelsche dame niet, die ongelukkig op haar beurt geen woord Hollandsch kon spre ken. Het dienstmeisje dacht dat de Engel sche dame haar voor den mal hield en gaf haar een klap in 't gezicht. De Engelsche dame, niet onbedreven in de bokskunst, sloeg flink terug en een oogenblik later rolden de twee vrouwen over den grond. Gelukkig kwam er nu een man aan, die 't dienstmeisje aan 't verstand bracht wat de wensch der dame was. Het dienstmeisje geheel verslagen bood haar verontschuldiging aan. De Engelsche dame schikte haar verfomfaaid costuum, be keek met een treurigen blik baar bedorven hoed, en keerde met een dokter terug naar haar vriendin, die na voorloopige behande ling harer wonden naar het ziekenhuis werd gebracht. Loonopzand, 25 Aug. Bij de Woensdag j.l. gehouden herstemming is de heer A. M. Rijken van den Loonschen Dijk tot lid van den gemeenteraad gekozen. Op Zondag a.s., 27 dezer, geeft de Sophia's-Vereeniging een concert, waarop ook het eigen gekozen stuk voor het concours te Tilburg „La Couronne d'or" en „Kutschke Polka» gearrangeerd door den heer J. Krever, zullen worden uitgevoerd. -r Op 31 Aug. a.s, bij gelegenheid van den verjaardag der koningin, zal hier een kinderfeest gegeven worden. De commissie daartoe ondervindt van alle zijden medewerking. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Wedstrijd voor Harmonie- eu Fanfare- gezelschappen te Tilburg. „Met het oog op eene eventueele groote .deelneming zullen wij eveneens de regeling der prijzen naar evenredigheid in iedere af- deeling stellen. Wij vermelden echter, dat belangrijke prijzen, zoowel in geld, kunstvoor werpen, lauwerkransen en medailles, zullen gesteld wordenterwijl elk deelnemend ge zelschap een prachtige herinneringsmedaille zal ontvangen." Zoo luidt het in den oproepingsbrief, die uitgegaan is van het bestuur der N. K. har monie te Tilburg. Zooals men ziet, wordt er in djn aangehaalden zin den vorm uitge zonderd heel wat moois gestelden ik zag daarom zeer verlangend uit naar de uitgave van den feestwijzer, ten einde te weten, welke de bekroningen zouden zijn in de verschillende afdeelingen der aan den wedstrijd deelnemen de en overwinnende gezelschappen. De feest wijzer is eindelijk verschenen en ik en velen met mij zijn deerlijk teleurgesteld in onze verwachtingen wij hebben een gevoel, alsof de N. K harmonie ons op grove manier heeft beetgenomen. De officieele gids spreekt in 't geheel niet van Lauwerkransen of Kunstvoorwerpen en voor de gezelschappen uit Nederland evenmin van Geldprijzen. Er worden in elke afdeeling slechts uitgelootd drie blikjes: een zilveren vergulde, een zilveren en een bronzen me daille. Het is waar, dat de eer eener bekroning door een zoo degelijke jurie, als te Tilburg zal optreden, voor een dillettanten gezel schap zeer zeker de hoogste belooning is maar toch dient het eereteeken, dat die eer vergezelt en bestendigt, eenigermite te be antwoorden aan de gewekte verwachtingen en de gedane moeiten en studie's, die zulk een concours moeten voorafgaan. En nu zal iedereen toestemmen dat de Koninklijke harmonie te Tilburg op het gouden feest van haar bestaan, ten aanzien der uitgenoodigde gezelschappen op weinig royale, op schriele wijze te werk gaat, nadat zij door de schoonste beloften verschillende harmonie- en fanfare korpsen verlokt heeft aan hare oproeping gehoor te geven. Aan wien de schuld, indien op 3 Sept. a.s. verschillende, wellicht vele gezelschappen op het appèl ontbreken zullen Nog iets. Is het wel in den haak, dat een jurie'ïd een der concurreerende gezelschappen instrueert Kaatsheuvel, 24 Aug. 93. X. WAALWIJK, 25 Aug. Da handel ter veemarkt was vrij levendig bij flinken aanvoer. Kalf koeien golden f 140.f 230.a f Dito vaarzen f 100, 175,00 f Jonge varkens ongev. stuks ter markt, ver kocht van f5.75 a f 13,— per stuk. Ter botermarkt werden afgeslagen en verkocht 489 Kg. van f 1.20 a f 1.34 per Kg. Kippeneieren f3.50 a f 4.— per 100 stuks. In huiden is de markt iets vaster, naar aanleiding van meerdere kooplust in de prima soorten. Leder blijft gevraagd. Goede beleerde waar is zeer schaarsch, zoodat de prijzen hooger zijn. Ook voor licht goed zoolleder bestaat goede vraag. In schors gaat voortdurend veel om, tegen gesouteneerde prijzen. Voorspoedig bevallen van een welgescha pen DOCHTER ANNA DE GREEFF-Rath. Waalwijk, 16. Aug. 1893. De ondergeteekende betuigt zijnen har- telijken dank voor de vele bewijzen van be langstelling, ondervonden bij zijne verkiezing als lid der Staten van Noordbrabant. A. J. BINKNotaris. De Feestcommissie ter viering van het lOüjarig bestaan ('er Gilde St. CRISPIJN van Waalwijk en Besoijen, zal op Woens dag 30 Augustus, des avonds ten 8Vg ure, in het Café van den heer A. J. GERRIS, op de Markt te Waalwijk, aanbesteden Bestek en teekening liggen ter inzage ten kantore van den Geineente.Architect, bij wieu ook inlichtingen te bekomen zijn. te Dussen, zal te DRONGELËN bij PIET NIEUWKOOP op voormiddags 9 uur, RUIM 30 PEltCEELEN om te hooien, onder Doeveren en Drongelen.

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2