BUITENLAND. Belgie. Frankrijk, Engeland. Duitschland. Italië. Turkije. Rusland. Rijkspostspaarbank. BINNENLAND. verzet gekomen tegen de nieuwe belastingen, doch bepaalde geweldpleging is slechts hier en daar geconstateerd en over de militaire hervormingen heerscht evenveel blijdschap als ontstemdheid. Vreedzame betoogingen zullen geoorloofd blijven, doch geweldpleging wordt gestreng gestraft. U t Charleroi wordt gemeld, dat de En- gelsche werkstakingen invloed beginnen uit te oefenen op de mijnwerkers in Belgie. Te Tra- zegnies hebben 800 personen het werk ge staakt. Ze hebben echter dadelijk weer den arbeid hervat, in afwachting van de beslissing van het scheidsgerecht omtrent hun aan vraag om loonsverhooging, een beslissing, die Maandag bekend zal worden. In de andere mijnen was het personeel compleet, uitgezonderd in de mijn St. Cathe rine, waar Maandagmorgen-340 lieden weiger den af te dalen. Men vreest een uitbreiding van de werk staking. Generaal Dodds is te Kotonou in Dahorrey aangekomen. Hij wacht aldaar de stoomboot Péliton af, die versterking van troepen aan boord heeft, om verder in Dahomey op te rukken. Uit Bordeaux wordt gemeld, dat er aan het Zuiderspoorwegstation een groot ongeluk heeft plaats gehad. De trein, die van Agen komende, ten 11.40 aan het station Saint- Jean moest zijn, was ver over zijn tijd. Om nu den verloren tijd ïn te halen, heeft de machinist te fel gestookt en kwam de trein te middernacht, nog slechts 20 minuten te laat, aan het station te Bordeaux. Maar in de snelle vaart remde hij niet tijdig genoeg, zoodat de trein niet op de aangewezen plaats halt hield en verder gaande, dwars tegen een gereed staanden trein naar Hendaye aanliep. Vreeselijk was de schok en cle kreten, die er onmiddellijk op volgden. Een twintigtal personen werden gekwetst, waarvan »even zwaar. Zoo spoedig mogelijk werd hulp verleend. Zondagavond hebben 15000 mijnwerkers te Pontypridd besloten, Maandag het werk te hervatten. Te xVIerthyr hebben al de stakers dit Zondag reeds gedaan. Te Ferndall heb ben botsingen tusschen de stakers en de militaire macht plaats gehad. Bijzonderheden ontbreken nog. De werklieden in de gasfabrieken te Londen hebben hetzelfde besluit genomen als de mijnwerkers uit Durham, die zich tegen de werkstaking verklaard hebben. Thans is de vraag, of deze laatster, toch bij moeten dragen aan het stakingsfonds en in welke evenre digheid. De mijnen in Wales beginnen weer zekere hoeveelheden kolen naar de havens te ver zenden. Op den Noord Londenschen spoorweg viel dezer dagen een knaapje uit een trein in volle vaart, of liever hij sprong een zweep na, die, door het open gaan van het portier, uit den waggon viel. Bijna krankzinnig van angst en wanhoop gaf zijn vader aan het eerstvolgend station het spoorwegbestuur kennis van het ongeluk; men ging naar den Deze gendarmen waren op correspondentie en de vrouw werd zoo van brigade aan brigade overgeleverd. 'Jeanne herkende het uniform en beefde aan al hare ledematen. 't Scheen haar reeds toe dat zij zij de on schuldige, de eerlijke vrouw, als èene'diefegge eene brandstichtster met de boeien aan de han den tusschen de vertegenwoordigers der wet voort liep. De ongelukkige werd door angst overmeesterd. Koud als ijs werd zij tot in het merg der been deren. Georges greep zij in hare armen en opliet boschje toesnellend verdween zij weldra tusschen de boomen. Zoodra de vrouw daar enkele stappen gedaan had stond zij stil en keek achter zich uit naar den grooten weg. Het loof van struiken en boomen was nog met zware regendroppels bela den, welke in de stralen der klimmende zon er als paarlen uitzagen. Weldra hoorde zij den regelmatigen stap der paarden. Toen zag zij de rijkspolitie met de gevangene voorbijtrekken. Nogmaals deed eene zware huivering haar schudden en beven. Om zich aan den blik der politiedienaren te onttrekken hurkte zij op het natte gras neder. Georges begreep natuurlijk niet wat er gebeurde. Hij wilde spreken doch zijne moeder legde den jongen het stilzwijgen op door hem angstig de handen op den mond te leggen. De gendarmen zetten hun weg voort en ver dwenen weldra in gezelschap hunner gevangene. Jeanne wachtte nog steeds. De droevigste en schrikbarendste overpeinzin gen hielden haren geest bezig. Eensklaps brak zij in wanhoop uit. „En toch ben ik niet schuldigzegde zij haast op luiden toon, zonder echter iets daarvan te weten, „Die man, die ellendeling heeft alle misdaden bedreven, en ik verberg mij ik ben de aangeklaagde ik, de onschuldige Huiverend zweeg zij een oogenblik en ging dan weer voort „Ja, ik ben onschuldig!Doch is dit feitelijk wel volkomen waar?Ik had den zin van dien schaamteloozen brief moeten begrijpen en de politie waarschuwen IIk was de bewaarster jongen zoeken en vond hem ongedeerd ergens op een bank zitten, veel meer bezorgd over de verloren zweep dan over zijn eigen toe stand. Sedert Zondagmorgen was het garnizoen van Metz op de been; het begaf zich vroeg tijdig naar den Ban Saint Martin en het station van Devant les Ponts. Oo de stortregens van den nacht volgde een bedekte lucht, waar de zon van tijd tot tijd doorbrak Om 10.20 kwam een trein aan met de vorstende burgerlijke en militaire ambte naren, en de buitenlandsche militaire attachés, waaronder een Turk. Om 10.50 kondigden de kanonnen der forten de komst van den keizerlijken trein aan, die weldra onder het spelen van het Duitsche Volkslied, aan het slation kwam. Na een vluchtige inspectie van de troepen die daar geschaard stonden, begaf de keizer zich naar den Ban Saint Martin, om de gods dienstoefeningen bij te wonen. De soldaten en de schoolkinderen stonden langs den weg geschaard en juichten den keizer toe, evenals de saamgedrongen menigte. Te paard deden de keizer en de prins van Napels, geëscorteerd door blauwe dra gonders met lansen gewapend, hun intocht in de stad. De gemeenteraad verwelkomde den keizer, die met een korte toespraak den welkomstgroet beantwoordde, 's Middags werd een groote parade gehouden. Bij het einde van het défilé stelde de keizer zich aan het hoofd der vaandel compagnie en voerde ze naar den opperbevelhebber terug. Na het tweede ontbijt is de keizer met den koning van Saksen naar het kasteel van Urville ver trokken. De Paus, die, naar men zeide, ernstig on gesteld was, heeft Zaterdag de mis gelezen en de kardinaals Rampolla en Moselli ont vangen; daarna heeft hij een wandeling ge maakt door de tuinen van het Vaticaan. Hij heeft ook goedgekeurd het besluit van de commissie tot organiseering der pelgrims tochten, om de reizen, die in den herfst naar Rome zouden ondernomen wordenuit te stellen. Een bende roovers, als Turksche gendar mes verkleed, is onlangs in het dorp Glicova aan de Turksch-Grieksche grens gekomen en heeft daar een huis geplunderd. De roovers gaven voor over de Grieksche grens gekomen te zijn om een bende roovers te vervolgen, hetgeen, volgens een overeen komst tusschen Griekenland en Turkije, ge oorloofd is. Zij vroegen in het dorp nacht verblijf bij een Turk, die daar woonde, kwa men 's nachts in de slaapkamer van den heer des huizes, bonden hem en de zijnen, roofden ziju geld en alles wat eenige waarde had en maakten zich toen uit de voeten. WARSCHAU, 2 September (Dalziel.) Tus schen Rowno en Zebunowo zijn twee treinen in botsing gekomende locomotieven en verscheidene waggons zijn vernield; er zijn 3 dooden en verscheidene gewonden. Aan hei postkantoor te Waalwijk en de der fabriek,ik moest dus daar blijven, wat er ook gebeuren mocht, en op mijn post sterven eerder dan dien te verlaten. Hoe heb ik dat toch niet begrepen Ik was niet den boosaardigen Jaccpies tegenwoordig, toen de kassier voor het vertrek van den heer Labroue rekening en ver antwoording deed van de gelden der kasHoe is 't mogelijk Ik heb er niet eens aan gedacht dat de som van twee honderd duizend franken, waarvan in den brief gesproken werd, juist het kapitaal der kas vertegenwoordigde! Waarom heb ik den diei, den moordenaar het gezicht niet met de nagels mijner vingers verscheurd Waar om heb ik mij niet aan zijne kleederen vastge klampt met den uitroep: l'loudt den dief! Den moordenaar 1 Hij zou mij gedood hebben! Doch dat ware eene uitkomst voor mij geweest! Veel beier honderdmaal de dood dan te moeteD leven onder den druk van zulke monsterachtige beschuldiging, zonder in staat te zijn mijne onschuld te bewijzen Jeanne's alleenspraak werd door Georges onder- broken. „Mamaatje," zeide het kind, rik heb zoo een honger." Dat was een zware slag voor het kart der ongelukkige moeder. Haar zoon had honger En hoe zou zij dien honger stillen? Haastig stak zij de hand in den zak, hopende daarin eene portemonnaie te vinden met eenige franken. IJdele hoop 1 Zij had hare portemonnaie in hare kamer op tafel laten liggen. Slechts drie stuivers was zij rijk. „Alles spant tegen mij te zaamzuchtte Jeanne. .Alles verdrukt, alles verplettert mij!" „Mamaatje, wat heb ik honger!" zuchte't kind. „Wij moeten onzen weg nog voortzetten, lieve ling" antwoordde Jeanne met benepen hart, ter wijl bittere tranen over hare wangen biggelden. „Weldra zullen wij een of ander dorp bereiken, waar ik brood voor u zal koopen en een groot stuk chocolade. „Ik ben moe, maatje! Ik kan niet meer loopen." „Dan zal ik u dragen, lieveling." En Georges op den arm nemende, zette de ongelukkige vrouw haren weg voort. Wordt vervolgd. daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Aug. ingelegd f 40 3 5,-17s; terugbetaald f 2160,64. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer Aan het postkantoor te Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Aug. ingelegd f 4347.45 terugbetaald i 967.50. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1004. Weerkundige waarnemingen Over de maand Aug. 1893, te W1ALWIJK. Gevallen regen. öH/g mill. Vorig jaar Aug. 253/8 mill.— verschil x 35s/., mill. 7 regendagen 11, 21, 23, 24, 27, 29, 31 Aug. vorig jaar Aug. insgelijks 7. De meeste regen viel 11 Aug. 241/,,) minste 29 V2) Donder én bliksem 11 en 24 Aug. Hagel 11 Aug. Maanregenboog 24 Aug. Buitengewone hitte 24 Aug. zijnde 86 gr. Farenheit op het Noorden in de schaduw. Karakter van het weer zeer warm, vooral midden der maand. Windkracht normaal en varieerend van '/to'Vio- Windrichting: Stil 8, 17 N. 6, 28, 29, 30, 31. O. 9, 10. Z. 7. 15. W. 4, 5, 12, 13, 19, 20. N.O. 11, 28! N.W. 25, 26, 27. Z.O. 14, 18. Z.W. 1, 2, 3, 16, 21 a 24. Gev. reg. v. 1 Sept. '92-1 Sept. '93 =718»/is m. Regend. van id. id. =108. WAALWIJK, 6 Sept. 1893. De gisteren voormiddag ten 11 ure, onder voorzitterschap van den burgemeester Jhr. Van Grotenhuis, gehoudene openbare verga dering van den gemeenteraad, werd bijge woond door alle leden. Na opening van de zitting door den voorzitter werden de 4 in Juli herkozene raadsleden, de heeren Van der Heijden, Timmermans Wz., Verbunt en Gragtmans door den secretaris binnengeleid legden in handen van den voorzitter de bij de wet gevorderde eeden af en namen zitting, na door dezen te zijn gefeliciteerd. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en onveranderd vastgesteld. Aan de orde is de benoeming van twee wethouders. Herkozen werden de heeren J. Timmer mans Wz. en Tb. Hoffmans, beiden met 6 stemmen. Bij de eerste stemming: (J. Timmermans) werden nog uitgebracht: 1 biljet blanco, 3 stemmen op den heer Grigtmans, 1 op W. Timmermans en 1 op Timmermans; er was een briefje te veel ingeleverd; Bij de tweede stemming (Hoffmans) kreeg de heer Gragtmans 3 en de heeren Mom bers en Verbunt elk eene stem. De heeren Timmermans Wz. en Hoffmans namen de benoeming aan en werden gefe liciteerd. Het voorstel van den heer Verbunt, de vorige vergadering aangehouden, om de le Zeine vanaf de Stationsstraat Oostwaarts den naam te geven van Karei van der Heijden Straat, werd verworpen met 4 stemmen voor en 6 tegen; véér de heeren Van Tilburg, Van Schijndel, Verbunt en Quirijns; de heer Van der Heijden onthield zich van stemmen. Ingekomen stukken a. Schrijven van de schoolcommissie, waarin gewezen wordt op het feit, dat de jongelui tegenwoordig langer school gaan dan vroeger; hieruit volgt, dat in de klasse van het hoofd der school, bij het bestaande leerplan, opeenhoop.ing ontstaat, zoodat ze tegenwoordig reeds 4 afdeelingeu telt; het onderwijs kan dus niet zoo goed zijn als wel behoort, terwijl het hoofd der school geen gelegenheid genoeg heeft om de andere klassen na te gaan. Een onderwijzer meer, zonder aanteekening, zou voldoende zijn om het euvel te verhelpen; voor het onderwijs in I ransch zijn nog twee onderwijzers, terwijl dat in Duitsch en Engelsch dan voor reke ning blijft van het hoofd. Daar het rijk f250 in de kosten bijdraagt kan tegen de voorgestelde regeling niet veel bezwaar bestaan. Op voorstel des voorzitters aangehouden. b. Brief van het bestuur van Crispijn waarin de raadsleden worden uitgenoodigd deel te nemen aan den Maandag a.s. te houden optocht. c. Schrijven van gedeputeerde Staten waarbij eene kleine aanmerking wordt ge maakt op de gemeenterekening van 1891 en deze wordt vastgesteld In ontvangst op f51429,85 uitgaaf 50919,70 Batig saldo f 510,146 d. Schrijven van de feestcommissie van Crispijn, waarin den raad op verschillende gronden verzocht wordt, de reeds toegestane subsidie uit de gemeentekas te verhoogen met f125.—. b De voorzitter lichtte het verzoek nader toe en steunde het. De heer Baijens vond het vreemd, dat alleen Waalwijk subsidie moet geven en aan Bezooien niets wordt gevraagd. De heer van Tilburg wijst er op, dat de kosten van Crispijn zoo groot niet kunnen zijn, aangezien de verschillende corporaties die aan het feest deelnemen, de kosten zelf dragen. De heer Van Schijndel stelde voor de subsidie te verhoogen met f75.welk voorstel ten slotte werd aangenomen met .6 tegen 5 stemmen. Tegen de heeren Van Tilburg, Mombers, Van der Heijden, Qui rijns en Hoffmans. De lieer Van Schijndel dringt aan op de uitvoering van het raadsbesluit tot het aan schaffen van eene kiosk voor de muziekge zelschappen. De voorzitter zegt, dat hij zelf er eene is wezen zien te Oscli, maar dat deze niet geschikt bleek; eene nieuwe houten nu, zou zeker 4 a 500 gulden kosten. De heer Van Schijndel antwoordt dit alles goed te weten, maar daarmede komen we niet verder; het raadsbesluit bestaat en moet worden uitgevoerd. De voorzitter, dit erkennende, geeft de toezegging dat hij een bestek zal laten maken en dit den raad zal voorleggen. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. Op den Zondag te Tilburg gehouden muziekwedstrijd werden behaald: Eerste afdeeling, sectie A. Eerste prijzen verg. zilv. med., l'Espérance te Waalwijk en Euphonia te Kaatsheuvel. Tweede prijs, zilv. med. Apollo te Kaatsheuvel. Derde prijs, bronzen verg. med. Excelsior te Wor- merveer. Id. sectie B, 3e prijs, Sophias Vereeniging Loonopzand. Euphonia, te Kaatsheuvel, kreeg ook den 2den prijs in den wedstrijd lecture a vue, le afd. sectie A. De harmonie St. Crispijn van Waalwijk en Bezooien, die in de 2e afdeeling met 8 gezelschappen te kampen had, was niet zoo gelukkig een der drie uitgeloofde medailles te winnen. Met genoegen vernemen wij echter, dat zij lang geen slecht figuur gemaakt heeftzoodat men de gegronde hoop mag koesteren dat zijbij voortdurende ambitie en studieeen volgenden keer ook gelauwerd zal terugkeeren. Zoodra wij Zondagavond tegen 8 uur, dank de welwillendheid van den heer sta tionschef alhierper telegraaf de heugelijke tijding ontvangen hadden van de schitterende overwinning van l'Espérancelieten wij die direct mededeelen aan verschillende personen, die geacht konden worden er veel belang in te stellen. Als een loopend vuur ver spreidde zich de blijde mare en in weerwil der duisternis werden er toch reeds vlaggen uitgestoken. Toen 's nachts ongeveer 2 uur de har monie terugkwam, was er nog veel volk op de been, dat de overwinnaars toejuichte, die onder het spelen van vroolijke marschen hun intocht deden Een onzer medeinge— zetenen had zelfs de attentie te hunner eer Bengaalsch vuur af te steken. 's Maandags ochtends werden de vlaggen algemeen ontplooid. Ten 6 ure zou de directeur van l'Espérance uit Tilburg arri- veeren en aan het tramstation worden ont vangen. Tegen den bepaalden tijd bevond zich eene groote menigte op de aangewezen plaats. Met genoegen merkten wij pp: het hoofd der gemeente, Jhr. Aug. van Groten* huis, de harmonie St. Crispijn, de liedertafel Oefening en Vermaak en de zangvereeniging Ceciliaden Kon. doelen Recht door Zee, leden van de club Unitas, het bestuur en de leden van l'Espérance, enz. enz. Toen het rijtuig, waarin de directeur met twee commissarissen gezeten was, aankwam, werden fanfares aangeheven en ging een geestdriftig ^hoerahuit de menigte op. Nadat de directeur was uitgestegen werd hij namens de club />Unitas" met een prach- tigen lauwerkrans omhangen. Hierop nam de burgemeester het woord en sprak den direc teur op hartelijke wijze toe. Toen de har monie Zondag naar Tilburg vertrok, alzoo verklaarde spreker, koesterJe heel de gemeente wel de verwaehting dat l'Espérance bekroond zoude worden, maar dat zij den eersten prijs

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2