Een WOON- en WINKELHUIS, Notaris BINK, Notaris BÏNK, Advertentiën, VfiRKGGPEIT: f lilüPiii zou behalen hoopte men wel in stilte, maar bij de bekende zware concurrentie durfde men er in 't geheel niet vast op rekenen, 'tls echter gebeurd en ganseh Waalwijk verkeert daarover in vreugde. Als hoofd der gemeente en uit naam van alle ingezetenen wensehte Jhr. Van Groten huis den directeur en de werkende leden geluk met de behaalde schitterende over winning en uitte den wensch dat zij door eensgezindheid sterk zouden blijven tot be haling van verdere triomfen. De heer Ilenri Witlox-Bressers, bescherm heer van l'Espérance dankte den burgemeester voor het groote blijk van sympathie door ZEd. Achtb. gegeven. Hij heeft daardoor getoond te zij a, niet alleen een burgemeester, de drager eu handhaver van het gezag, maar ook een burgervader, die zich mede verheugt als zijne kinderen zich blijde gestemd gevoe len en feest vieren. De burgemeester kan er zeker van zijn, dat dit blijk van welwil lendheid niet licht vergeten zal worden maar steeds in aangename herinnering zal blijven; 't zal voor de leden van l'Espérance een spoorslag zijn om steeds te toonen, dat zij het gezag in groote eere houden. De burgemeester kan steeds op hen rekenen. Hierna nam de heer C. Holtgrefe het woord om den directeur namens den doelen Recht door Zee een lauwerkrans aan te bieden. Met de kransen emhangen en prijkende met de uit Tilburg medegebrachte medailles, nam de directeur weder plaats in het rijtuig, met den burgemeester Jhr. van Grotenhuis, den heer Henri Witlox-Bressers beschermheer en Timmermans Van Turenhout, voorzitter van l'Espérance. De stoet, samengesteld uit de verschillende gezelschappen stelde zich, onder vroolijke marschen in beweging, en in optocht ging het, omstuwd door een ju belende menigte, naar den Hoek en van daar naar de harmoniezaal. Onderweg werd den directeur nog een prachtig bouquet aange boden aan het huis van den heer Timmer mans van Turenhout. Toen men op de harmoniezaal gezeten was, voerden Oefening en Vermaak en Ce cilia ieder een paar zangstukken uitdie zeer werden toegejuicht De voorzitter van l'Espérance, de heer Timmermans-Van Turenhout, het woord ne mende, dankte den burgemeester jhr. Van Grotenhuis, voor de welwillendheid en be langstelling aan het gezelschap betoond, die op zeer hoogen prijs gesteld worden. Ten slotte stelde hij de gezondheid in van den burgemeester. Een driewerf herhaald „hoe ra 1getuigde van de instemming van het publiek met dezen toost. De heer Van Oudenhoven, commissaris der harmonie, achtte het plichtmatig na den burgemeester de Waalwijksche burgerij di.nk te brengen voor de enthousiastische en spon- tone huldiging van het overwinnend gezel schap. En onder de burgerij in de eerste plaats aan de verschillende corporaties, die de feestelijke ontvangst hadden opgeluisterd. Een afzonderlijk woord wijdde spreker aan de zustervereniging Chrispijn en wensehte haar in de toekomst het beste succes toe. 't Is waar ook zij was ten strijde getrok ken, maar als zij niet bekroond is geworden, is dit voorzeker alleen te wijten aan het groot aantal deelnemers in hare afdeeling waar, zooals hier, het pogen reeds verdienste lijk is, mag men veilig veronderstellen dat de overwinning niet zal uitblijven. Ten slotte hoopte hij dat de goede ver standhouding, waarvoor heden de grondslag is gelegd, zou blijven voortdurend tot welzijn van alle gezelschappen. Deze woorden werden levendig toegejuicht en herhaaldelijk klonk het „Lang zullen zij leven.» Hierop bedankte de heer E. Klijberg, commissaris van St. Chrispijn den heer Ou denhoven voor zijne goede wénschen; ook hij hoopte dat steeds goede verstandhouding zou blijven beslaan, opdat elk voor zich en allen te zamen zouden streven naar het algemeene doel: vooruitgang op muzikaal gebied. Hierop verwijderde zich het hoofd der gemeente, zoodat het officieele gedeelte als afgehandeld kon worden beschouwd. Nog eenigen tijd bleef men gezellig bij een, en werden nog verschillende toosten in gesteld. En zoo eindigde in de beste orde deze gedenkwaardige dag, die weder schit terend heeft bewezen wat Waalwijk op muzikaal gebied vermag en wat de inge zetenen overhebben voor muziek in 't alge meen en bijzonder voor de gezelschappen, die zich op dat terrein onderscheiden. j Alvorens te eindigen feliciteeren ook wij I Esperance met de nieuwe overwinning, die des te schitterender is, omdat zij behaald is onder de leiding van haren eigen directeur, dilettant even als de leden, den genialen en onvermoeiden heer Erie van Iersel! Hij leve met zijne keurbende I Gisteren avond verrasten de werkende leden van l'Espérance hunnen hooggeschatten directeur met eene sérénade, als blijk van hunne groote waardeering en sympathie. Uit gelokt door het heerlijke weder, woonde een talrijk publiek deze feestelijkheid bij. Met genoegen vernemen wij, dat door de feestcommissie nog eene uitbreiding aan het programma wordt gegeven. Op Zaterdag n I. zal om half acht een kleine fakkeloptocht geuouden worden door eene deputatie uit de commissie, waarbij dan tevens het hoofd der gemeente, de hoofdman van het feestvierend gild en de beschermheer der harmonie St. Crispijn zullen worden afgehaald eu, met muziek aan 't hoofd, naar de gildekamer be geleid. Daarna zal het concert der harmonie i Esperance op de kiosk onmiddellijk een aanvang nemen. Van den heer Orie Dumoulin alhier ontving de commissie de toezegging, dat door hem voor de opening en sluiting der feesten gratis eene bengaalsche verlichting zal verschaft worden. Eindelijk kunnen wij ook nog meiden, dat de feesten zullen besloten worden met een prachtig vuurwerk. Indien de geruchten, die er in omloop zijn, waarheid bevatten, zullen er prachtige prijzen worden uitgeloofd voor de schoonste praal wagens; hierbij zal dan echter het gild St. Crispijn met zijn wagen buiten mededinging blijven. Heden avond om half negen ver gadering voor alle gezelschappen tot regeling van den stoet. Donderdag, half negen ver gadering voor de Waalwijksche gardes d'hon- neur. Beide vergaderingen zullen gehouden worden bij den heer A. Gerris, Markt. De medailles, die zullen worden uitgereikt aan de concurreerende gilden, zullen buiten gewoon schoon zijn, te oordeelen althans naar de aanzienlijke geldsom, welke men daarvoor heeft beschikbaar gesteld. De brigadier-titulair der kon. maré- chaussée J. Hagenauw, van de brigade alhier, is voor betoonden dienstijver enz. door H. M. de koningin-regentes begiftigd met de eere-medaille van de Oranje-Nassau orde. Wij feliciteeren hem met de bekomen on derscheiding en hopen dat hij ze lang met eere zal mogen dragen. Bij flinken aanvoer was de handel in hoornvee in de Langstraat tamelijk vlug, ver scheidene kooplui waren aanwezig. Kalfkoeien golden f 140 a 240, dito vaarzen f 130 a 180, hokkelingen en jarige kalveren zonder handel, nuchtere dito f 7 a 12; slachtvee le qual. 65 a 70 ct., 2e qual. 62 a 64 ct mestkalveren 80 a 95 ct. per Kg. (schoon). Hooi. De handel wordt levendiger en voor de persen wordt reeds druk gekocht. Voor de beste qualiteit wordt f 27 per 500 Kg. besteed en voor de mindere soort f 19 a 20. De prijs der aardappelen in de Boven- Langstraat, wisselt thans tusschen f 2.30 a 2 50 per Hlterwijl appelen t 1,a 2 50 en peren f 1,50 a 2, - per Hl. afdoen. Personeele belasting De Haagsche correspondent der N. Gr. Ct. deelt mede, dat de minister van financien met zijn wijziging van het personeel reeds zoover gevorderd is, dat hij vermoedelijk tegen of in October zijn voorstel zal kunnen indienen. Is deze correspondent wel ingelicht, dan zouden de wijzigingen hierop neerkomen, dat de grondslagen zouden worden teruggebracht tot vier: huurwaarde, mobilair, dienstboden en paarden, en dan zou daarbij een vrij sterke progressie worden toegepast, die even wel weder een depressief tegenwicht zou vinden in aftrek van een zeker percentage van de hootdsom van aanslag, in verhouding tot het getal kinderen. - Met intrekking van vroegere besluiten heeft de gemeenteraad van 'sHertogenbosch thans besloten geen kweekschool te bouwen. Aangaande de het volgend jaar te Ant werpen te houden wereldtentoonstelling kan nog worden medegedeeld, dat hare uitge strektheid bijna dubbel zoo groot zal zijn als in 1885. Alleen bijv. de Congo zal een opper vlakte innemen van 2500 MC Behalve de reeds vermelde tentoonstelling van schilder-, bouw- en beeldhouwkunst, die Antwerpen waardig belooft te zijn, zal de kamer van koophandel openen een tentoon stelling van emballage; ook zal er aan worden verbonden een tuinbouw concours, dat deels zal plaats hebben in de uitgestrekte tuinen, welke de verschillende zalen omringen. Behalve tal van schitterende feestelijkheden zullen verschillende internationale congressen worden gehouden, ook een van journalisten. Op kunstgebied zal het land van Rubens Jordaens en Van Dijck stellig zijn beste krachten inspannen en een der aantrekkelijk heden van het groote geheel zal voorzeker een stadswijk van het Antwerpen der 16e eeuw wezen, een levende wijk, waar men de leden der oude gilden in het gewaad van hun tijd, de ambachten hunner vaderen zal zien uitoefenen en waar men door middel- eeuwsche optochten, oude jaarmarkten en steekspelen den tijd der Bourgondische her togen en die van Karei V wil doen herleven. Over den driedubbelen moord te Ma- rolleput meld tde Middelb. Ct. nog eenige bijzonderheden. De moordenaar schijnt, na zijn laatste slachtoffer gedood te hebben, zich met groote sprongen te hebben verwijderd. In de vochtige klei van den weg toch zijn diepe indruksels van mansvoeten te zien. Behalve Lampier, die nog in arrest'zit, zijn achter slot en grendel gebracht een 2tal landloopers, waarvan de een in het bezit bleek te zijn van eene met zes scherpe patronen geladen revolver, terwijl hij bovendien nog losse patronen bij zich had. Hij is een vreem- eling, die uit Frankrijk hierheen gekomen is en die zich kapitein van een schoener noemt. Vermoedelijk echter is noch hij, noch de andere landlooper eenigermate bij den moord betrokken. Aan de vrouwen was wel eene erfenis ten deel gevallen, doch het bedrag er van was nog niet uitbetaald. Verder moet uit de ver klaringen van den verdachten M. Lampier nog gebleken zijn, dat de ongehuwde d ichtcr vermoedelijk een honderd franken bezat. Lampier is uiterst kalm; toch rusten zware vermoedens op hem. Ramp op de Rotte. Eene ontzettende ramp heeft Zondag avond te Rotterdam op de Rotte plaats gehad. Aan het Geldelooze pad, bij de Zwaans hals was brand uitgebroken. Terwijl eene menigte menschen, aan dien kant wonende ut zich bevindende, derwaarts spoedden, wilden ook van den overkant der Rotte ve len daarheen en maakten daartoe gebruik van het ijzeren overhaaipontje, dat geregeld dienst doet tusschen de Linker Rottekade en den Zwaanshals. Dat pontje is berekend op een draagvermogen van 20 personen. Op het oogeublik dat het van de Linker Rotte kade zou afvaren, waren er zes personen in, en toen de veerman het van den wal afstootte sprongen er nog een zestal bij. Dit zou niet hebben gehinderd; maar ter,vijl het vaartuig zich reeds van de kant verwijderde, sprongen er nog eenigen inmen weet niet precies hoeveel Men zegt van zes; maar te midden van de drukte en verwarring heeft men dit met kunnen nagaan. Doch wat was het <re- val Door dat forsche inspringen der aange komenen kreeg het achtergedeelte van het pontje niet slechts herhaaldelük een schok maar begon dat gedeelte ook' te zinken en' water te scheppen. Daarop drongen allen naar den voorkant, maar juist daardoor kreeg nu die zijde het te zwaar, zoodat de pont aldaar onder water raakte. Te gelijkertijd werct er geroepen dat er een man in het water lag. Geen wonder, dat velen in het vaartuig zich inmiddels vasthielden aan de ketting. Doch nu wilde het ongeluk, dat len gevolge van het gedrang de ketting brak. Degenen, die zich1 er aan hadden vastgeklemd schoten toen naar voren, en daar inmiddels' de andere personen in hunne verbijstering insgelijks vooruit drongenwipte daardoor aan dien k ;nt het pont om en zonk. Eenige personen, naar men zegt vijt, het ongeluk ziende aankomen, waren reeds er uit gespron gen, om zich al zwemmende te redden. Daar onder behoorde ook de veerman. Deze be reikte den wal. Al de overigen verdwenen in de diepte. Te midden van de duisternis hoorde men het geroep en gegil 0m hulp, en alle po gingen tot redding werden terstond in het werk gesteld. Evenwel eerst een ge.uimen Ijd daarna mocht het gelukken, tien drenke lingen uit de diepte op te halen, die bijna allen zich aan elkaar hadden vastgeklemd Vier geneeskundigen, de doctoren Van Beek BeekhuijsTimmermans en Van Walsen, deden al het mogehjke om de levensgeesten bij hen op te wekken, doch konden eindelijk slechts de dood constateeren. De lijken wer den per brancards door de politie, waarbij ook met een brancard van het oorlogschip Dufa hulp werd verleend, naar het drenke- Jingenhuis op de begraafplaats onder Cioos- wqk overgebracht. Eene talrijke menigte zag men Dinsdag morgen daarheen stroomen doch natuurlijk had de politie alle maatre gelen genomen om aldaar alleen dezulken toe te laten, die er onderzoek kwamen doen naar vermiste personen. De tien lijken lagen daar voor de belanghebbenden ter bezich tiging; doch nu bleek het, dat er nog andere personen m net water moeten zijn geraakt en weggedreven, daai er onder de zich aan- meldenden ook iemand was, wiens schoonzoon nog werd vermist, dien hij bij de lijken niet vond, terwijl hij tevens sprak van nog een ander, die insgelijks nog scheen vermist te worden. Maan ag namiddag waren door de familiën acht lijken herkend: Pieter en Cornelis Flipsen, oud 24 en 20 jaar, zoons van een politieagent aldaar; een van hen was coupeur te Amsterdam en dien dag naar Rotterdam overgekomen- Pieter de Braai, oud 19 jaar, wonende Crooswijksche kade; Jacob ICooistra, agent van politie bij de 2e afdeeling, en diens vrouw, nalatende een drietal kleine kinderen; Simon Gostenberg, 17 jaar, bakkersknecht; euna Snel, 25 jaar, dienstbode bij iemand aan den Crooswijkschen weg; Mar Adr. Bos, 33 jaar, tabakswerker, Zomerhofstraat; Bastiaan Veth, koekbakker, Rubroekstraat; Jan Nuyt, 20 jaar, schippersknecht uit rsieiswijk, zooii eener weduwe. Nadat de politie, onder leiding van den hoofdcommissaris den geheelen nacht aldaar bezig was geweest om de noodige maatre gelen te nemen en te doen handhaven, is de burgemeester Maandag morgen alles in oogenschouw komen nemen. De pont is eerst s morgens kunnen worden opgehaald. Wat den genoemden brand betrof, deze was ontstaan in eene houten schuur, meest dienende tot bergplaats van den tuinier H. Glimmerveen. Zeer spoedig na de ontdekking van den brand waren de vlammen reeds zoodanig aan het woeden, dat er op geen redding meer viel te rekenen. Achtereen volgens kwamen omstreeks half 11 de spuiten -b, 15 en 16 ter plaatse. Daar er geen sprake kon zijn van de clviur te behouden, bepaalde zich de brandweer tot het nat houden van [belendende panden. Dientengevolge is, terwijl de schuur geheel aibrandde, slechts een gedeelte der aangrenzende broeikas be schadigd en een in aanbouw zijnde huis aan een paar ramen geblakerd. Nevens de ge noemde spuiten waren er ook al de overige sectiespinten, zoomede de stoomspuiten, die geen water behoefden te geven. l)e schade door den brand is niet belangrijk. Kaatsheuvel. Het Zondagavond laat bekend worden van het schitterende succes dat de beide alhier bestaande harmoniegezelschap pen op het concours te Tilburg hadden, «-aar Lu p hom a den eersten en Apollo den 2den prijs behaalden, bracht de gemeente in eene zeei opgewekte stemming. Van sommige hui zen werden de vlaggen uitgestoken, terwijl de societeitslokalen werden versierd, om de overwinnaars feestelijk te kunnen ontvangen. i ot laat in de nacht of liever vroeg in den morgen werd er feest gevierd, evenals nat c'e terugkomst uit vroegere- wedstrijden. t Heugelijkste feit, te vermelden, is wel, dat de animositeit tusschen de 2 gezelschap pen is opgeheven, en Apollo aan hare zuster vereeniging en haren ijverigen directeur W. van Beurden eene zeer goed gelukte ovatie bracht, als blijk van instemming en belang stelling in de door Euphonia behaalde lauwe ren. Bezooieu. Benoemd tot wethouder de heer E. G. de Bakker. I Heden overleed te FIelden, voorzien® van de H.H. Sacramentenonze ge—fl liefde b.oeder, behuwd broei Ier en oom, DE HEER Johannes Antonius van Biel, in den ouderdom van ruim 48 jaren JAC. VAN RIEL. C. VAN RIEL-Verhoeven. J. VAN RIEL. PH. VAN RIEL. LEO VAN RIEL. ■Waalwijk, 30 Aug. 1893. Eenige en algemeene kenniggeving. I De DIRECTEUR en de WERKENDE LEDEN van de harmonie F Esperance van Waalwijk betuigen bij deze hunnen diepge voelde» dank aan alle corporatien en par ticulieren, zoowel binnen als buiten de ge meente, voor de buitengewone blijken van belangstelling en waardeering, dezer dagen ondervonden. Waalwijk, 5 September 1893. te Waalwijk, zal 11 September 1893, bij inzet en 25 September 1893, bij toeslag, telkens des avonds 7 ure, in het Hotel „De Twee Kolommente Waalwijk, met werk- en bergplaatsen, te Waalwijk, Zuidzijde Groote Straatgroot 6,08 aren, toebehoorende aan C. L. VAN DB VEN. te Waalwijk, zal voor zijn Principalen, op Maandag 18 Sept. bij INZET in het Hotel Verwiei en 2 October bij TOESLAG wi'iT-iimc ?e Twee Kolommen te v> AAL n IJK, des avonds 7 uur Onder WAALWIJK: WEILAND, Dries over de le Zeine, groot 61.10 aren. BOUWLAND, over 2e Zeine en Hoogjes groot 91,60 aren. Onder BAARDWIJK HOOILAND, over de Hooigracht „den Ezel» groot 1,05 heet. HOOILAND, Laag Eindsche voorweide groot 94,50 aren. Alsvoor groot 1,02.10 heet BOUWLAND, Akkers 99 84 aren HAKHOUT aldaar yó'i} BOUWLAND le Zeine 1 1950

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 3