m knptraglscie Courant, Nummer 73. Donderdag 14 September 1893. 16e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ST, CFUSPUN EN CflSPMIUUS HET EEUWFEEST De Echo van Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprij.- per 3 maanden J 1,00. Franco per pos! door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGEVER: ANTOON TIELEN Waalwijk. Advertentiën 1—7 regelj 0.60 daarboven 8 cent per regei groote letters naarplaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitse 1/- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. VAN HET GILD van Waalwijk en Bezooien. 1793 -1893. ZATERDAG 9 SEPTEMBER. Nadat het bijna den ganschen dag gere gend had, klaarde het weder tegen den avond op. Langzamerhand werden de vlaggen ont plooid en werd de straat gevuld met men schen, die, blijkbaar reeds in teestelijke stem ming, vol nieuwsgierigheid de dingen afwacht ten, die komen zouden. Ruim zeven uur werd een fakkeloptocht georganiseerdmet de muziek van Crispijn aan 't hoofd. Hiermede ging het lid der feestcommissie, de heer Henri YVitlox-Bres- sers, athalen: het hoofd der gemeente, jhr. Aug. van Grotenhuisden onderhoofdman van Crispijn den heer Ade Ruiter, (de hoofdman, de heer Jac. Tabbers was tot eigen en zeker ook tot veler spijt door on gesteldheid verhinderd aan de feestelijkheden deel te nemen) en den beschermheer der har monie Crispijn, den heer J. B. Timmermans In de gildekamer aangekomen werden dezen ontvangen door de feestcommissie welker voorzitter, de heer Ficq, hen aldus toesprak: Geachte Feestgenooten! Bij de viering van het honderdjarig bestaan van' het gild St. Crispijn en Crispinianus van Waalwijk en Bezooien, heeft de feestcommissie, als wier tolk ik heden de eer heb op te treden gemeend voorbereidende maatregelen te moe en nemen, ten einde deze feestelijkheden zoo luister rijk mogelijk te doen slagen opdat zij waardig zijn zouden met gulden letteren in de geschiede nis der gemeenten Waalwijk en Bezooien ge boekstaafd te worden en eene triomphantelijke Earel aan de kroon van dit honderdjarig gild te echten. Daarom, feestgenooten, zij het mij geoorloofd op dezen avond van voorbereiding en opening dei- feesten u allen eene waardige, gepaste en yroolijke feestviering toe te wenschen en namens u allen op de eerste plaats het gild St. Crispijn en Crispinianus van harte te feliciteeren met de viering van zijn honderdjarig bestaan, Op de tweede plaats deze feestelijkheden aan Waalwijk aan te bieden in den persoon van haar hoofd den edelachtbaren heer burgemeester Jhr. Van Grotenhuiswaarna ik de eer heb de feestelijk heden aan onzen hooggeachten burgervader op te dragen en dezelve voor geopend te verklaren met een: Leve het gild van St. Crispijn en Cris pinianus! Leve de burgemeester 1 Ten 8 ure betrad de harmonie l'Espérance de met vlaggen en wimpels prijkende en helder verlichte kiosk op de markt en gaf onder leiding van den heer Frie van Iersel een feestconcert. Het rijke programma be vatte de schoonste nummers van het reper toire, die alle uitstekend werden uitgevoerd. De eerbiedige stilte, waarmede alles werd aangehoord en de luide toejuichingen, die na elk stuk losbarstten, waren wel een bewijs, dat het zeer talrijke publiek veel muzikaal gevoel bezat en waar kunstgenot smaakte. Den ganschen avond was 't recht prettig op en in de omgeving der markt en hoogst voldaan over de opening der feesten keerde iedereen huiswaarts, in 't vooruitzicht van de nog te wachten genietingen. ZONDAG 10 SEPTEMBER. Ten 12 ure gaf de harmonie St. Crispijn, directeur de heer Schambergen, eene volks- matinée op de markt; natuurlijk was er weer veel volk op de been, dat met genoegen luisterde naar de verschillende ten gehoore gebrachte nummers. Ten 6 ure werd in de zaal van Musis Sacrum eene groote uitvoering gegeven door de liedertafel Oefening en Vermaak (directeur de heer Frans de Cortie) en de zangver- eeniging Cecilia (directeur de heer Norb. van Bladel.) 't Was erg vol in het ruime lokaal en velen moesten zich een tijd lang met een staan plaats vergenoegen; maar van den anderen kant werd er zooveel te genieten gegeven, dat men de kleine ongeriefelijkheden gaarne vergatom met onverdeelde aandacht te luisteren naar den heerlijken zang. 't Ligt niet op onzen weg nader te specificeeren, maar gerust durven wij verklaren dat deze uitvoering uitstekend geslaagd is. Nadat Oefening en Vermaak het eerste nummer gezongen had, bood haar voorzitter, de heer J. Timmermans Wz., het jubileerend gild namens de liedertafel aan een prachti ge» zilveren eikenkrans, met het opschrift »Aan St. Crispijn Oefening en Vermaak. De heer Timmermans wenschte hierbij het gild namens de liedertafel geluk met het feest, dat gevierd werd. Hij verzocht het dezen krans aan te nemen niet alleen als blijk van vriendschap maar ook als teekeu van hulde en eerbied. Het zilver was ge kozen o.ndat men wenschte een blijvend aandenken te schenken. De eik, het sijmbool van kracht en hooge jaren duidde op het langdurig en krachtdadig bestaan van het gild en de eikels, de vruchten van den eik, op al het goede, dat Crispijn heeft tot stand gebracht. Met de beste wenschen voor de toekomst van Crispijn, eindigde de heer Timmermans zijne hartelijke toespraak. Iets later nam de voorzitter van de feest commissie, de heer C R. M. Ficq, het woord en sprak het volgende Geachte Feestgenooten, Dames en Heeren! Als president van de feestcommissie tot viering van het lOÖjarig bestnan van het gild St. Crispijn is het mij een eervolle taak 'op dezen oogenblik het woord tot u te mogen voeren. Omringd door alle gezelschappen van Waalwijk en Bezooien, die door hunne tegenwoordigheid alhier getuigenis afleggen dat zij van i'arte deel nemen in het schoone feest, dat het gild viert, zal ik voorzeker in uw aller geest spreken als ik de feestvierende corporatie, hier vertegenwoordigd door haren onder hoofdmandekenen en verdere leden, van ganscher harte geluk wensch met dezen dag. Wij allen betreuren het, dat de hoofdman door ziekte verhinderd is hier tegenwoordig te zijn, doch de woorden, die ik tot u mijnheer De Ruijter als onderhoofdman zal spreken en de gevoelens van de feestcommissie en van al de hier aanwezi gen zeer zeker vertolken, zult gij hem wel willen overbrengen. Weest dan geluk gewenscht, gij mijne heeren leden van het gild St. Crispijn, met dezen schoonen dag; honderd jaar zijn voorbij gegaan, sinds uwe oprichting, en getrouw aan de beginselen, waarop uw gild is ontworpen, zien wij u hier nog ver- eenigd, vast aaneengesloten het toonbeeld zijnde van een grijsaard, die zijn leven goed bestedende op de eer van zijne mederaenschen mag aanspraak maken, die hem ook gaarne gegeven wordt. Maar gij zijt niet het toonbeeld van den grijsaard, die des levens wel en wee, voor- en tegenspoed ondervonden hebbende, in alles berust en als het ware des levens moede is, neen, de mannelijke moed bezielt u nog. Gij zijt u zei ven bewust dat uwe baan nog niet is voleindigd, dat uw strijd nog niet is uitge streden, en voorzeker wij wenschen u gaarne', dat gij op het pad, door uwe voorgangers en door u betredennog voortdurend werkzaam moogt zijn ten uwen genoege, tot geluk van zoo velen, die door uw heilzaam optreden steun en bescherming ondervinden. En nu mijne heeren, u allen. die hier tegenwoordig zijt hetzij in corps of wel als deputatie uwer vereeniging, den dank namens de feestcommissie; wij zullen ons onthouden om in bijzonderheden te treden, want gij allen hebt gewedijverd om het feest, dat wij ter eere van Crispijn op touw had den gezet, met grooten luister te doen vieren, doch permitteer mij dat ik een klein woord van dank breng aan de beide liedertafels, die door haar schoonen zang dezen dag tot aller genoegen op luisteren. De commissaris, de heer E. Klijberg, zal u omtrent het gild nog een nadere voorlezing doen, maar alvorens wij daartoe overgaan mag ik u dan tot slot van mijne rede verzoeken met mij uit te roepen: Leve het gild St. Crispijn! Nadat hieraan door het publiek voldaan was, trad de heer E. Klijberg op en las, na eene korte inleiding, het volgende voor Een terugblik werpende in het tijdperk van de oprichting van het gild St. Crispijn zien wij, dat van uit Frankrijk over geheel Europa de re volutie verbreid was, alles waf stond, dreigend te vernielen, alle gezag omverwerpend en daarvoor in de plaats stellend een wanbestuur van orde- looze benden. Van zelf spreekt het dat een tijd perk als dit, door eer. van onrust moet zijn vóór afgegaan en dat daaruit natuurlijk volgde dat zaken en bedrijven, van welken aard dan ook, den nadeelige invloed moesten voelen. Zoo was het <ian ook in deze streken: handel en nijverheid hier de looierij en schoenmakerijhet hoofd middel van bestaan, kwijnden, de achteruitgang was groot, het onzekere van de toekomst, de re volutionaire ideëndie alom verbreid waren drukten loodzwaar op den gang van zaken. In deze benarde omstandigheden waren het de 4 mannen, wier nagedachtenis ons steeds in eere zal blijven, die door het oprichten van een broe derschap, waarin werkgever en werkman werden opgenomen, trachtten de bedrijven uit hun kwijnenden toestand op te heffen, en door gemeen overleg tot het daartoe noodige te geraken. Maar niet alleen dit was hun streven, zij verloren ook bij de stoffelijke belangen het geestelijk belang der gezellen niet uit het oog, maar wisten door instelling van den patroondag, de viering daarvan op godsdienstige wijze, en door bepalingen in hun reglementen opgenomen, het gild in maat- schappelijk-godsdienstigen zin voort te doen leven. Het zijn de heeren P. Pessers, J. Tabbers, J. van Loon en J. B. Verlech, die alzoo door de op richting van het gild een vaste burcht opwierpen, waarin de leden van de broederschap, èn de werkgever èn de werkman, door hand in hand te strijden, beschut werden tegen den woelgeest van dien tijd en vast aaneengesloten zich bij het aan breken van betere dagen te spoediger konden ont wikkelen,om weer op het oude standpunt te komen, niet alleen, maar een nog hoogere vlucht te nemen en voor altijd, althans tot op den huidigen dag toe, den grondslag te leggen voor de industrie, welke in al diejaren aan zoovelen werk en brood verschaft heeft en nog steeds hier het houfd- bestaan blijft. Zijn de eerste jaren na de oprichting voor elk ge zelschap de moeielijkste, zeer zeker was dit het geval voor het thans feestvierend gild; want, op gericht in een tijd dat alles wat bestond dreigde vernietigd te worden, en met het doel te strijden tegen dien demon van vernielzucht, moet het aan de eerste bestuurders veel moeite gekost hebben, om steeds het hoofd te bieden aan de aanslagen, waaraan dit nieuwe gezelschap bloot stond en laat het zich denken dat den eersten tijd veel zee manschap noodig was om het nog weinig zee waardige scheepje in den rechten koers testuren. Zeker is het, dat allen zich niet alleen veel moeite en opofferingen maar ook groote geldelijke offers getroostten om liet gild in stand te honden. Niet zoodra echter waren er betere dagen aan gebroken, zoodat men wat tot verademing kwam, of ook dadelijk werden maatregelen genomen om de lijdenden onder de leden bij te staan. In 1828 n.l. werd onder het toenmalig bestuur van het gild, zijnde Laurens Tabbers als hoofdman Leonard us de Folter onderhoofdman, Joannis van Sum meren secretaris, Mathijs van Leon le deken en Petrus van Summeren tweede deken, opgericht een ziekenfonds, dat met een luttele som gelds, (in de annalen van het gilde is daarvan opgetee kend zijnde een derde van de rondgchaalde pen ningen uitmakende 13 stuivers) is begonnen, en werd telkenjare besloten hoeveel per week aan de zieke leden uit te keeren; in de jaren 1829 tot 1837 bedroeg dit f 1.40 per week; de drie eerste jaren na de oprichting gingen voor het nieuw opgerichte fonds gelukkig voorbij daar geen enkel lid voor ziekte onderstand behoefde. In liet jaar 1835 trof het gild echter een gevoelige slag door dien de toenmalige penningmeester, zooals in het gilde boek opgeteekend staat, door ziekte en bankroeten ten ondergebracht, een te kort in de kas van het gild had van f 129.77Vs cent. In latere jaren is dat geld nog gedeeltelijk terecht geko men. Dit geldelijk verlies was oorzaak dat er een scheuring in het gezelschap kwam en twin tig leden het gild uittraden, die eene nieuwe veree niging stichtten, welke gebleken is niet van langen duur te zijn en zich na enkele jaren weer gaarne met het oude gild vereenigde. De weinige overblijvenden hebben echter den moed niet opgegeven maar getracht om door on derlinge bijdragen het ziekefondsin stand te hou den en ook door leer te looien steeds genoegzaam te verdienen om de zieke leden bij te staan. Onder de directie van Laurens Tabbers, L. E. Klijberg, Josef Verwiel, A. Klijberg, J. F. v. d. Houdt, W. Timmermans en J. II. Aariaansen is dan in 1836 een begin met leerlooien gemaakt en vinden wij daarvan opgeteekend, dat ae huidendoor W.Tim mermans gratis werden bewerkt. Het een met het ander was oorzaak, dat het gild weer in beteren doen kwam en telken jaren zijne fondsen voor spoedig zag vooruitgaan; zoo kwam men er toe om in 1838 nog onder hetzelfde bestuur een be grafenisfonds op te richten. Tegen een verhoo ging der contributie van 27a cent per week werd een vaste uitkeering bij overlijden gedaan van f25.Ook werd nu de wekelijksche uitkeering voor zieke leden verhoogd tot'f 1.75. Het is in dit tijdperk dat, volgens de beschrijving in het gildeboek ook een tijdperk van bloei en vooruit gang voor schoenmakerij en looierij was, dat het gild meer en meer in aanzien, in ledental en fi- nancieele kracht toenam; dat was van dien aard, dat men zich de weelde veroorloven kon over te gaan tot aankoop van vaandel en verdere sieraden maar vooral lot het oprichten van eene harmonie, waarvoor de som van vier honderd gulden uit de kas genomen werd. Het was weer aan den heer W. Timmermans te danken,dat deze harmonie tot stand kwamen hij trad uit het dagelijksch [bestuur van het gild om nu op te treden als comissaris der har monie, die ook den naam aannam van harmo nie St. Crispijn van Waalwijk en Bezooien. Dat deze harmonie gedurende de jaren van haar be staan steeds op de eerste plaats te vinden was waar het gold feesten op te luisteren niet alleen en uitsluitend van het gild, maar alle Waalwijksche feesten zoo wereldlijke als kerkelijke, is genoeg zaam bekend; wij danken dat zeer zeker aan den ijver van de werkende leden, maar vooral ook aan de groote ambitie die haar bestuurder, de heer Willem Timmermans, steeds daarvoor had, en verder aan het gild, dat tegen geen geldelijke offers opzag om de harmonie in stand te houden en, welken zwaren strijd het ook soms te voeren had, haar door zijn machtigen steun den strijd wist te doen doorworstelen. Nog steeds nam het gild in aanzien maar ook in middelen toe, zoodat het in 1843 op 14 Dec. kon overgaan tot aankoop van een perceel land, eelegen te Bezooien, voor de som van f900.— dadelijk werd daar 1*500 op betaald en nam A. Heere daar een hypotheek van f400.— op, in vier jaar tijds af te lossen. Het reglement, ontworpen door de 4 oprichters, blijkt eerst hernieuwd te zijn in 1838, en vastge steld in de vergadering, gehouden den 29 October 1838 bij P Verwiel, onder het bestuur van L. Tabbers, als hoofdman, terwijl iu 1849, onder het bestuur van L. E. Klijberg als hoofdman, daarin eenige wijzigingen 'zijn gebracht. Daar onder de schoenmakersgezellen natuurlijk nu en dan wel enkele aangetroffen werden, die door ziekte of wat dan ook verhinderd waren hun contributie geregeld te betalen, werd op de ver gadering van 18 Jan. 1841 besloten een apart tonds op te richten ter ondersteuning van dezul ken en werden de kosten daarvan door de meerge- goeden gedragen en besloten die aan te wenden tot bijbetaling der contributies of het lenigen van anderen nood, De opeenvolgende hoofdmannen van het gild, die alle naar hun beste vermogen veel voor den vooruitgang er van gedaan hebben zijn J. Pes sers, Laurent Tabbers, L. E. Klijberg Henricus Vermeer, en nu de tegenwoordige hoofdman Ja cobus Tabbers, die, alhoewel reeds hoog in jaren, nog steeds met jeugdig vuur de belangen van het gild voorstaat. Is er in de jaren door omstandigheden of door verandering der tijden soms iu het gild het een of ander gewijzigd, de echt christelijk-maat- schappelijke geest bleef voortbestaan en heerscht nog altijd onder zijne leden. Opgericht op het fondament van broederlijke liefde, onderlinge ondersteuning en verdraagzaamheid, heeft het uitgeblonken, en mag het er op dezen oogenblik op wijzen, dat even als in h< t tijdperk van 1838 tot 1845, het door uiterlijk praalvertoon den naijver van andere gezelschappen moest opwek ken, zijn innerlijk samenstel nog van dien aard is, dat het gerust ook in deze tijden voor model kan dienen om goede verstandhoudingen tusschen werkgever en werkman niet alleen in 't leven te houden maar ook aan te moedigen, en zoodoende heil aanbrengend te werken voor de gansche maatschappij. Eerbied dwingt het ons dus af als wij nalezing doen van hetgeen door die ons zijn voorgegaan in hunnen eenvoud maar ook in hunne liefde voor het goede gedaan is. Eerbied voor wat zij tot stand brachten en wat getuigt van hun gezond verstand, van hunnen ruimen blik, van hun zakelijke behandeling. Eerbied voor hen, omdat zij onverpoosd werkzaam zijnde door hun goed voorbeeld, hun goede daad en raad, ook anderen wisten aan te sporen hen op dien weg te volgen om met vlijt en onverdroten ijver zich toe te leggen op meer en meer bekwa ming in hun vak, om den waren godsdienst zin te houden en aan te kweeken en zoo den grondslag legden tot het gebouw, dat door na komelingen verder kon opgetrokken worden en dat wij tegenover hen verplicht zijn te voltooien en steeds met nieuwen luister te omringen. Zij wisten in benarde tijden het hoofd omhoog te houden, zij wisten door hun onverflauwden iiver, door hun energie, het zoover te brengen dat de naam van het Waalwijksch fabrikaat voor immer gevestigd werd in Nederland en zijne Koloniën. Laat ons zorgen, dat die naam ons niet ontrukt wordt, neen, trachten wij hem met nog meer luister te doen blinkenhem te doen schitteren, ook buiten de grenzen van ons dier baar Vaderland. Gaan wij ook voort om naar hun voorbeeld

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 1