V V BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. de goede verstandhouding tu schen patroon en werkman door onderlinge broederliefde te be waren en te bevorderen, opdat honderd jaar na deze onze nakomelingen met dezelfde trots, n.et denzell'den eerbied over ons zullen spreken als wij het nu met eerbied over hen doen. 's Avonds tegen 9 uur was het gansche marktplein weer ingenomen door een groote volksmenigte, die in opgewekte stemming het concert van l'Espérance te gemoet zag. Deze voerde even als Zaterdag verschillende schoone nummers uit. Beide avonden leverde de markt een werkelijk aardig schouwspel oo. De kiosk was helder verlicht, terwijl voor het feestlo kaal eene gasverlichting was aangebracht, die hare stralen over het gansche plein uitzond. Rondom de kiosk woelde en krioelde de talrijke menschenmassa in de prettigste stemming dooreen; tusschenbeide hulde het bengaalsch vuur dit alles in een fantastisch licht, wat een verrassenden indruk maakte. Toen eindelijk het concert, zeker naar veler zin nog te vroeg, was afgeloopen, keer de men langzamerhand huiswaarts, hoogst voldaan over dezen tweeden feestdag, maar ieder voor zich, die den volgenden dag had mede te werken voor het welslagen van den grooten optochtbezorgd om dien dag te maken tot wat hij zijn moertde leestdag bij uitnemendheid. MAANDAG 11 SEPTEMBER. Heerlijke blauwe lucht, schitterende zonne schijn en bijna geen wind. Hoerah het welslagen van den optocht is verzekerd. Reeds vroeg in den morgen heerschte er groote drukte in de gemeente. Aan verschillen de zaken moest nog een laatste hand gelegd worden; de een had hier de ander daar nog wat te zeggen, te vragen, te veranderen, te verschikken; paarden werden af- en aange voerd; rijtuigen met scherpschutters en be zoekers rolden aan; spoor en tram zetten veel volk aan de stations af; tegen negen uur verschenen de gardes d'honneur in de straat, sierlijke open rijtuigen haalden de verschil lende autoriteiten afestafettes op hunne vlugge paarden renden door de gemeente om orders over te brengen en de verschillende praalwagens, groepen en vereenigingen bega ven zich naar de Hoek tot vorming van den stoet. Inmiddels werden omstreeks 9l/z ure de aan het concours deelnemende scherpschutters vereenigingen in het lokaal van den heer A. J. Gerris ontvangen en werd hun de eerewijn aangeboden door den heer Ficq, die hierbij de volgende rede hield. G-eaclite feestgenooten Mijneheeren! Mag ik u hier allen welkom heeten, ja duizend werf welkom bij de viering van het lOOjarig be staan van het Gild St. Cpspijn en Crispinianus van Waalwijk en Bezooien. Duizendmaal welkom roep ik tot u allen aan onze roepstem of uitnoodiging gehoor gegeven hebbende, u opgekomen gilden en vereenigingen. Geenzins twijfelende of gij zult in Waalwijk die gastvrijheid genietenwelke gij nergens beter verlangen kunt, die gepaste vroolijkheid smaken die gij ooit ergens kunt vinden; opdat gij op den avond dezer feestviering allen ten hoogste voldaan en in de beste stemming tot uwe haarsteden we- derkeerende den indruk met u meevoeren mocht, nooit aangenamer en prettiger feestviering te hebben medegemaakt dan in Waalwijk, waarvoor wij allen onze beste pogingen zullen aanwenden. Wij wenschen u dan ook zulks van ganscher harte toe en hopen tot tevredenheid van een ieder deze feestelijkheden georganiseerd te hebben en ook vooral met het oog op den zoo weldra te houden wedstrijd, waartoe ik u nogmaals en an dermaal het hartelijk welkom toeroep. Treed dan waardig doch vurig en kalm ten wedstrijd, kampt vurig strijdend, doch kalm blij vend naar den palm der overwinning opdat zij die schitterend uit het strijdperk tredende, tot ieders overtuiging en voldoening de palm der overwinning hoogst eervol moge worden toege kend en waartoe ik u dien moed en die volharding toewensch, die elk geoefend schutter past. Verder noodig ik u uit tot den te houden optocht eenieder verzoekende die plaats daarin wel te willen innemen volgens aanwijzing van het pro gramma, het onnoodig achtende u tot betamelijke orde aan te sporen, daar wij ons ten volle over tuigd houden van ieders goede gezindheid. Hiermede acht ik mijne taak in zoo verre ge ëindigd na u verzocht te hebben met mij ter eere van het lOOjarig gild te willen instemmen met een: Leve het gild van St. Crispijn en Crispinianus van Waalwijk en Bezooien. Terwijl men bezig is den optocht te for- meeren zullen wij even de hier en daar aangebrachte versieringen in oogenschouw hemen. Eerebogen waren opgericht aan den Hoek, blijkens het opschrift door de Hoeksche jongens; verder twee in de Stationsstraat en een te Bezooien. Voor het huis van den beschermheer der harmonie St. Crispijn prijkte eene zeer nette decoratie van groen en bloemen als hulde aan het feestvierend gild. Aan den gevel van den heer J. Timmermans Wz. zag men eene trofee van het oude gild St. Joris, al hier. Verder nog hier en daar bloemen versieringen en dergelijke en overal vlaggen en wimpels. legeD 11 uur was de stoet georganiseerd en hadden allen hunne plaats ingenomen, zooals in het programma, voorkomende in ons vorig nummer, was aangewezen. Was de verwachting reeds hoog gespannen, ontegenzeggelijk werd zij verre overtroffen door al het schoone, dat men te zien kreeg. De prachtige praalwagens, de schitterende costumes, alles, beschenen door de koesterende zonnestralen, zich voortbewegende tusschen eene onarzienbare jubelende menigte, dit alles zeggen wij, leverde een heerlijk schouwspel op. 't Is niet, onze taak uit te maken welke de mooiste praalwagens ol groepen waren; de daartoe ingestelde jury, bestaande uit de heeren A. Witlox-de Wit, voorzitter, J. Bolk, secretaiis, J. Baijens, penningmeester, A. Ie Blanc en H. Zeegers, leden, heeft naar haar beste weten uitspraak gedaan en naar wij meenen stemt deze geheel overeen met de vox populi. We willen ons bepalen tot eene korte be schrijving. Komische groep van de tooneelclub Eens gezindheid Een tiental personen in verschil lende lachwekkende costumes uitgedoscht dansende en farcen uitvoerende; we gelooven wel dat deze heeren zich gedurende den optocht het meest van allen zullen vermoeid hebben. Praalwagen van den koninklijken doelen Recht door Zee; een schip met volle tuigage en bemanning. Naar wij van deskundigen vernemen moet dit scheepje met de meeste zorg en volgens alle regelen der kunst zijn opgetuigd door de heeren Lucien van Hilst en A. Wagema- kers, terwijl de decors waren van de heeren H. van Erp en J. Madiol't maakte ook een zeer goeden indruk en zag er keurig uit. Praalwagen: Wintervermaak en Sport aan geboden door het bestuur der Waalwijksche IJsclub. Werkelijk een prachtig nummer. Eene rijk beschilderde arreslede, waarin 2 dames in wintercostuum met kostbaar dekkleed; achterop de ar reman in de vereischte sierlijke kleeding. De bespanning, bestaande uit vier paarden,twee naast elkander en twee 4 la flèche werd bestuurd door den arreman, met rood, wit cn blauw zijden teugels; de paarden droe gen prachtige arretuigen met pluimen, bellen en verder toebehooren. De ar was omgeven door kaboutermannetjes in legendarische costuums met groote baarden. Achter de ar twee ook als kabouters ge- kleede wielrijdersverder een boom en eene rotsmet sneeuw en ijzel bedekt, en waarop zich kabouters bewogen Al de Hein- zelmannchen amuseerden zich blijkbaar uitste kend met het werpen van sneeuwballen op het publiek en vooral op de jury, toen deze den wagen kwam inspecteeren. Deze praalwagen is ontworpen door den heer Pieter Verwiel en door hem uitgevoerd met medewerking van den heer Jos. Diel- man, die het schilderwerk verrichtte. Groep Batavieren te paard en praalwagen Batavieren met kano van den Koninklijken oranje doelen. De groep stelde voor een achttal van onze voorouders in hun toenmalig nationaal cos- tums, gewapend met pijl en boog en strijdbijl. De praalwagen gaf te zien eenige Batavie ren in een uitgeholden boomstam eene rivier atzakkende. Beide voorstellingen waren uitstekend ge slaagd en oogstten veel bijval. Ontwerpers en uitvoerders de heeren Th. A. van Delft en H. Meuikens. De praalwagen van het gild St. Crispijn (buiten mededinging) was rijk met bloemen en gewassen versierd, waarop verschillende groepen net gekleede meisjes; in 't midden een voetstuk, waarop de namen der oprich ters van Crispijn en boven op 2 personen houdende een lauwerkrans. Dezen wagen zou zeker voor de andere een geduchte concurrent geweest zijn, ware hij niet hors concours gebleven. Ontwerper en uitvoerder de heer Th. van Delft. Eene heel aardige groep vormde het vaan del van Oefening en Vermaak, met den vaan deldrager en 6 pages. Historische groep, voorgesteld door de club Unitas: Prins Frederik Hendrik met een ge volg van de voornaamste personen van zijn tijd. Deze groep mag veilig genoemd worden een der glanspunten zoo niet het glanspunt van den optocht. De deelnemers zagen er in hunne schitterende costumes echt ridderlijk uit en gaven een helder denkbeeld van de pracht en den rijkdom, welke er in de klee ding der edellieden van dien tijd heerschte. De praalwagen van de club Nijverheid stelde voor verschillende ambachten; men zag daar smeden, schoenmakers, looiers, bakkers enz. hunne gewone werkzaamheden verrichteu; 't geheel zag er zeer goed uit en was goed gearrangeerd. Hadden wij in 't begin van den stoet reeds eene comische groepaan 't slot was een praalwagen van de club Vlijt en Volharding, waarop uitstekend voor het komische gedeelte gezorgd was. Hij stelde voor een apenhuis: eene van stroo gebouwde hut, met schoorsteen, waarop drie groote apen hunne grimassen en toeren vertoonden, tot groot vermaak van het publiek, dat zich daarmede kostelijk amuseer de. Ontegenzeggeijk had deze de lachers op zijne zijde. Voor de kiosk op de markt hield elke groep en praalwagen een oogenblik halt om aan de jury gelegenheid tot beoordeeling te geven. Naar wij vernemen is daarvan ook door een fotograaf gebruik gemaakt om instantané opnamen te doen. Men zal zich dus weldra fotografieën van den optocht kunnen ver schaffen. Onder de uitstekende leiding van den heer Philippe Timmermans, bijgestaan door de hee ren Aug. van Baal en de Bie, vervolgde de optocht geregeld en zonder het minste on geval zijnen weg door de Groote Straat, Be zooien, Bezooiensche Steeg, Paralelweg, naar het station, waar de jury verschillende groepen en praalwagens nogmaals nauwkeurig in oo genschouw nam daar de beslissing haar verre van gemakkelijk viel. Toen dit afgeloopen was trok men verder door de Stationsstraat naar de markt, waar de stoet zich ten ongeveer H/s ure ontbond, die naar de getuigenis van vreemdelingen zoowel als van inwoners allerprachtigst mocht genoemd worden. Gedurendè den tocht werden verschillende bouquetten aangeboden; het eerste door mej. Nelly Timmermans, dochter van den be schermheer, verder door de jury en aan de woningen van Jhr. van Grotenhuijs, burgemees ter; van de presidenten van de liedertafel, den heer J. Timmermans Wz., van de feestcom missie, den heer Ficq, van l'Espérance, den heer Timmermans-van Turenhout; van den heer Vrinte namens Recht door Zee en drie door mej. Adriana Vrinte; eindelijk een bij den heer H. Appels. Voor het hotel Verwiel werden door de dames vele kleine bouquetten aan de deel nemers van den optocht toegeworpen. Ten 2 ure had bij den heer A. J. Gerris de uitreiking plaats van de door de jury toegekende prijzen en diplomas. De uitspraak luidde als volgt Praalwagens. Ie prijs, Waalwijksche IJsclub. 2e Recht door Zee. 3e Club Nijverheid. 4e Kon. Oranje Doelen. 4e Vlijt en Volharding. Groepen. Ie prijs, Club Unitas. Kon. Or.mie Doelen. Eervolle vermelding Tooneelclub Eensgezindheid. Liedertafel Oefening en Vermaak. De voorzitter der jury, de heer Witlox-de Wit, opende de plechtigheid met eene korte toespraakwaarna de beschermheer van Crispijn, de heer J. B. Timmermans, een toast instelde op H.H. M.M. de koningin en de koningin-regentes. De muziek speelde het Volkslied, dat door de aanwezigen werd gezongen. Hierna werden de prijzen en diplomas achtereenvolgens onder passende toespraken uitgereikt door de beide reeds genoemde heeren, door den burgemeester jhr. Van Grotenhu'js, de juryleden, den he^r Witlox Bressers enz Na afloop was 't weer tijd om de volks spelen te gaan bijwonen, zoodat er voor zeer velen zelfs geen tijd was om aan eten te denken, hoewel de maag zijne rechten héél goed deed gelden. Op het terrein was zooveel volk dat het bijna onmogelijk was de noodige ruimte vrij te houden. Sprielloopen heeft niet kunnen plaats hebben omdat de spriet reeds ge - broken was, voordat dit nummer aan de orde kwam De afloop van de drie gehouden wedstrijden is als volgt Routrapen voor jongens tot 8 jaar. Ie prijs. B. van Engelen (tooverlantaarn) 2e R Pijnenburg (dambord) 3e u N. van Gorcum (oen stuk speelgoed) 4e h A. Siegenthaler (een paar schaatsen) e A. Mahieu (een verfdoos) Zakloopen voor jongens van 8 tot 12 jaar. Ie prijs. H. Mulders (een horloge) 2e u P. Hamers (een horlogeketting) 3e H. Trimbach (een atlas) 4e P. Hamers (een atlas) 5e N. Brok (een portemonnaie) Hardloopen met hindernissen voor jongens van 12 tot 14 jaren. Ie Prijs. G. van der Ven (een horloge) A. Stokwielder (een teekendoos) J. Schapendonk (een horlogeketting) 4e A. Stokwielder (een mes) De jeugdige deelnemers waren met hart en ziel bij deze spelen, en spanden blijkbaar al hunne vlugheid en kracht in om de zege te behalen. De prijzen werden onder algemeen gejubel uitgedeeld in de Kolfbaan. Intusschen was ten 1 ure in den tuin van den heer Besier het groot scherpschutters concours geopendwaaraan een 20tal ver eenigingen deelnamen Scherp was hier de vreedzame strijd, want er waren faineuse schutters bij, zooals de uitslag aanwijst lste prijs St. Hubertus, Rijen, 15 punten. 2de Nimrod, A arle-Rixtel, 14 3de StAmbrosias, Téteringen, 13 Eere prijs, Brouwers van St. Hubertus Rijen. Koningsprijs, Teeuwissen van Prijs voor het verstkomend gez. St. Catharina Helmond. Prijs van het oudste gez. ook St. Catharina Hel- mond, opgericht 1445. Deze prijzen werden ten 7 ure door de feestcommissie, bijgestaan door eenige andere heeren, op plechtige wijze aan de overwin naars uitgereikt. Tegen 9 uur begaf zich eene ontzaglijke menigte naar het terrein, waar het aangekon digde vuurwerk zou afgestoken worden, ge leverd door den heer Johan Loeff, te Alfen a/d Rhijn. 't Voldeed heel goed en vormde een waardig slot voor deze driedaagsche feestviering. Na afloop keerde de overgroote menschen massa naar de markt terug en verspreidde zich in koffiehuizen en herbergen, blijkbaar nog niet goed huiswaarts kunnende keereu. Laat in den avond werd op de kiosk nog het licht ontstoken en, buiten het programma om eene kleine uitvoering gegeven zelfs werd nog een kleine fakkeloptocht georgani seerd en hier en daar eene ovatie gebracht, zoodat er nog tot zeer laat veel volk op de been was. Maar, wij zijn er trotsch op het te kunnen verkondigen,dit alles heeft plaats gehad zonder de minste ongeregeldheid of verstoring der orde. Niet een enkel proces-verbaal is op gemaakt. Steeds heerschte onder het publiek een uitstekende stemming en zeker is 't hieraan voor een groot gedeelte toe te schrijven, dat alles zoo uitmuntend naar wensch is afge loopen, zoodat Waalwijk heeft feest gevierd op eene wijze, waardig met gulden letteren te worden geboekstaafd in zijne annalen. Een woord van dank moge hier zijne plaats vinden aan allen, zonder uitzondering, die op eenigerlei wijze, hetzij door hunne persoonlijke bemoeiingen en tusschenkomst hetzij door hun nen financieelen of intellectueelen steun bijge dragen hebben, om dit feest te maken tot hetgeen het geweest is, en dat de bewonde ring van iedereen in hoogé mate heeft opge wekt. I en slotte bieden wij ook nog onze hulde en gelukwenschen aan het jubileerend gezel schap, dat gedurende zijn lOOjarig bestaan zooveel goeds gewrocht heeft. Wij eindigen met den hartgrondigen wensch: Leve Crispijn, Leve Waalwijk! Leve Bezooien! Bij gelegenheid dezer feestviering is het volgend telegram verzonden Aan II.H. Majesteiten de Koningin en de Koningin-Iiegentes. De gilde St. Crispijn van Waalwijk op het heuglijk feest van haar honderdjarig bestaan brenger aan LJ we Majesteiten hare eerbiedige hulde. J. PABBERS, hoofdman. 3- B. TIMMERMANS, beschermheer. OH. FICQ, president u. der feestcommissie. Hierop is het volgende antwoord ontvangen: President Ficq Gilde St. Crispijn Waalwijk. Hare Majesteit de Koningin Regentes draagt mij op u allen Iloogstdezelver dank overtebren- gen voor de hmde harer Majesteiten aangeboden. Adjudant van dienst, VAN DE POLL. Ook ontving het gild het volgende schrijven: Aan de Schoenmakers Vereeniging St. Crispijn, Waakvijk. M! De Schoenmakers Vereeniging St. Crispijn, on- der-afdeehng yan den Nederlandschen Roomsch Katholieken Volksbond, afdeeling Amsterdam brengt bij deze aan allen hun beste wenschen uit bij gelegenheid van het heugelijk en zeld zaam leest ter viering van uwe vereenigings eerste eeuwfeest, waar wij tevens den wensch bijvoegen dat het uwe vereeniging nog vele jaren moge gegeven zijn, onder Gods zegen tot meerder groei en bloei om zoo te kunnen werken voor ieder uwer maatschappelijke belangen tot eer en glorie van God, Kerk en Maatschappij ir. welke richting ook ons streven zij. Verder U allen een genoeg lijk en vreugdevol samenzijn wenschende, dat nimmer door uwe vereeniging zal worden uit gewist maar met de grootste dankbaarheid in de geschiedenis uwer vereeniging moge gedrukt worden met onuitwisbare letteren, dat dan als eene blijvende herinnering van dit eerste eeuw feest zal voortbestaan. Met de beste vriendschappelijke groete aan allen. Namens de schoenmakers vereeniging St. Crisniin ond. afd. Ned. R. K. Volksbond, T F. M. DE WITT, voorz. o Boeden makersstraat 78, Amsterdam. 10 September 1893. De Moniteur bevat de elf koninklijke be sluiten, waarbij de besluiten van de katner en den senaat met betrekking tot de grond wetsherziening worden goedgekeurd. De tekst is in het Fransch en het Vlaamsch. BERGEN" in H. 11 September. De mijn- werkers van de Boriuage hielden gisteren en heden eene beraadslaging over de opportu niteit van eene onmiddellijke werkstaking in geval de patroons loonsverhooging mochten weigeren. Uit de tot dusver verkregen resul- taten valt af te leiden, dat er met overgroote meerderheid voor werkstaking zal worden gestemd. Zondagavond kwam een trein vol reizigers uit St. Cloud aan het station St. Lazare te Parijs aan. Daar de trein stilstond, meenden tal van reizigers, dat zij konden uitstappen, doch eensklaps zette de locomotief zich weer in beweging, zoodat een SOtal personen vielen en aan hoofd, handen en beenen gewond werden. Vrijdagavond is in het Engelsch hooger- huis het home rule ontwerp bij tweede lezing niet eene verpletterende meerderheid ver worpen: slechts 42 stemmen werden uitge bracht vóór, 428 tegen de ontworpen regeling. Het resultaat kwam niet onverwacht; het was bekend, dat er zich slechts enkele voorstan ders in den senaat bevonden. De toestand in de kolendistricten van Yorkshire blijft zeer kritiek; in tal van plaatsen zijn troepen gestationeerd om de mijnen te verdedigen tegen de aanvallen der stakers en

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2