Duitschland. Italië. Oostenrijk. BINNENLAND. in den heuvel- of bergwand. Het is vooral de bevolking, die deze primitieve woningen bewoont, die het meest door de stortregens heett geleden. Het water der Rianseres, dat verscheidene voeten gewassen was, bespoelde de heuvels en deed in minder dan geen tijd al die woningen volloopen. De autoriteiten van Toledo, Madrid en de naburige plaatsen zijn op de plaats des onheils aanwezig. Overal wordt hulp verleend met voedsel, kleeren en geld. En zelfs heeft men pompen meege bracht om het water uit de ondergrondsche woningen te verwijderen. Een afdeeling sapeurs en mineurs is van Madrid naar Villacaftas vertrokken en ook de minister van binnenlandsche zaken is naar de plaats der ramp vertrokken. Het is echter zeker moeielijk om Villacaüas te bereiken, aangezien alle wegen onbegaanbaar zijn en de spoorlijnen onder water staan. De com municatie is alleen mogelijk per boot. Het station te Romeral, dus meldt een later berichtdreigt ieder oogenblik in te storten. Aan de Cortez zal tol leniging van den nood een crediet worden aangevraagd. Hoewel reeds 50 lijken zijn gevonden, worden nog tal van ongelukkigen vermist. Alweder een romantische liefdesgeschiedenis in het romantische Beiersche Koningshuis. Prinses Augusta Marie Louise van Beieren, dochter van prins Leopold Maximiliaan, een meisje van 19 jaar, is verloofd met een ge woon luitenant der lichte cavalerie. De familie was eerst zeer tegen die ver loving en de jonge officier werd naar een afgelegen garnizioensplaats gezonden; maar het prinsesje werd ziek van verdriet, toen haar luitenant weg was, en om zijn dochter niet te laten verkwijnen gaf prins Leopold eindelijk zijn toestemming. De afgevaardigde Imbriani heeft aan zijn Zondagavond gehouden reestmaal, bijgewoond door een 700tal gasten, een redevoering uit gesproken, die volle twee uur heeft geduurd. De regeering werd heftig door hem aange vallen, zij moet gerechtelijk vervolgd worden, aldus sprak Imbriani, die voorts aandrong op hervormingen in 't belastingstelsel en het rechtswezen; op verkiezing van den senaat door algemeen stemrecht; op het referendum over oorlog, vrede en bondgenootschappen enz. In een paar strekén der Oosteiirijksche monarchie is op het oogenblik het een en ander wat niet deugt. Zoo heeft te Praag een afdeeling gendarmerie eeue op 10,000 personen geschatte volksmenigte moeten uit eendrijven, die schreeuwend en tierend een regiment soldaten uitgeleide deed, die, ter beteugeling van ongeregeldheden, naar het platteland werden gezonden. Vrij wat ernstiger evenwel is wat de Magyar Hirlap verneemt, namelijk dat door Walia- chijsche boeren (van de Rumaansche natio naliteit dus) eéne poging is gedaan om den keizerlijken trein te doen ontsporen toen Z. M. zich naar de manoeuvres begaf. Paardenmarkt te Waalwijk Don derdag 21 September. bijzonder sterk, 't Was een oud model, dat nog niet al die verbeteringen bood, welke in den laatsten tijd zijn uitgevonden. Ik ben meer dan eens zoo vrij geweest daarop de aandacht van den heer Labroue te vestigen; deze geloofde echter aan geen gevaarEene krachtiggebouwde vrouw, zooals Jeanne Fortier, kon gemakkelijk, zonder iemands hulp de brandkast openbreken." //Gelooft gij, dat de overblijfselen der kast zul len te vinden zijn, wanneer men de puinhoopen zal hebben opgeruimd „Ja, dat geloof ik wel-, want zij was dubbel gevoerd met plaatijzer." „Slechts met plaatijzer?" „Ja, mijnheer." „Zoo er geen diefstal heeft plaats gehad zal men wel gesmolten stukjes goud vinden, daar er drieduizend franken in goud aanwezig waren." „Hebt gij kunnen vaststellen, dokter," vroeg de prokureur des keizers aan den geneesheer, die met hen was medegekomen, „met welk wapen de wond moet zijn toegebracht?" „Ja, mijnheer met een puntig mes, dat tot diep in het hart is doorgedrongen. De dood moet oogenblikkelijk gevolgd zijn." „De moordenaar zal den steek met inspanning van al zijne krachten hebben toegebrachtDoch eene zaak blijft mij steeds onduidelijk.' „En wat is dat?" vroeg de instructierechter. „Luister. Jeanne Fortier handelde zonder vrees van betrapt te worden in haar misdadig werk zij toch wist dat de heer Labroue op reis was en verkeerde in de overtuiging dat hij nog twee dagen zou blijvenMaar waarom 'was zij dan gewapend "Mijnheer de prokureur denkt nog steeds aan een medeplichtige?" vroeg het hoofd der openbare veiligheid. „Ja. Eene vrouw schijnt mij niet in staat der gelijk werk te verrichten. z/Jeanne Fortier, sprak hier weet de kassier is in 't bezit eener kracht, die men niet 6teeds bij vrouwen aantreft." „Overigens," voegde er de rechter van instructie bij, „kan zij zich van een mes bediend hebben om het slot der brandkast te doen springen En hare vlucht toont ons ook duidelijk genoeg, dat zij schuldig is." „Zeker is zij schuldig; doch zij kan zeer goed eene medeplichtige hebbenStond Jeanne in WAALWIJK, 20 Sept. 1893. Reeds verschillende malen bespraken wij in ons blad de toekomst van het handwerk in de schoenmakerij tegenover het fabrieks werk. Ook de kamer van koophandel alhier wijdde in haar jaarverslag beschouwingen aan dit belangrijk onderwerp. Wij gaven als ons gevoelen te kennen, dat het handwerk heel goed de concurrentie met het fabriekwerk zou kunnen volhouden als men er maar toe overging om ook het hand werk fabrieksmatig te doen vervaardigen; het werken aan huis zou hierdoor zoo niet ge heel, dan toch voor 't grootste gedeelte ver vallen. Wij ontveinzen ons niet de moeilijk heden, die men zou te doorworstelen hebben, voordat het zoover is, omdat er zou gebro ken moeten worden met eeuwen oude gewoonten, welke bij onze schoenmakers tot eene tweede natuur zijn geworden. Maar bij de machinale schoenfabrieken heeft die om keer reeds plaats gehad, waarom zou het ook niet kunnen op de handwerk fabrieken? Deze vraag eischt ernstige overweging, te meer omdat voor velen in de toekomst het dagelijksch brood en een betrekkelijke wel stand van de oplossing afhangt. Te Leipzig is thans een boek verschenen, getiteld De grootnijverheid. Een enkele bladzijde uit dat boek toont ons aan, dat het schoen- en kleermakersvak te huis met een totale ondergang wordt be dreigd. Ziehier De ontwikkeling in Amerika en in Enge land schijnt er trouwens op te wijzen, dat ook het stelsel van te huis werken zijn langsten tijd heeft gehad voor de kleer- en schoen nijverheid. Het zal daarmee gaan als met de textiele nijverheid. De fabriekdie met uitgebreide machine rieën werkt, zal de te huiswerkers verdringen. In de groote schoenenfabrieken van Mas- sachusets is de verdeeling van arbeid en de toepassing van machines zoo tot het uiterste doorgevoerd, dat een arbeider per uur gemid deld een paar schoenen kan maken. Minder bekend is misschien het feit, dat men er zelfs in geslaagd is schoenen te maken, welke van het eenvoudig model afwijken. Aldus zou zelfs het maken van schoenen voor voeten met knobbels en knuisten op houden een eigendom te zijn in handen van den handarbeider. Dat het amerikaansche stelsel van schoe- nenfabrikatie mettertijd ook in Europa zal doordringen is nauwelijks aan twijfel onder hevig. Reeds nu zijn in Duitschland ook in Nederland talrijke schoenfabrieken in vol len gang. In het koninkrijk Saksen zijn er, die met 200 arbeiders, 5000 tot 5500 paar schoenen per week afleveren Het groothertogdom Baden telt zestien schoenenfabrieken met 1179 arbeiders, waar onder 265 vrouwelijke. Doch niet alleen in het schoenmakersvak, ook in de zoogenaamde confectiezaken en in het kleermakersvak neemt in Engeland in de laagste tien jaren de groot-nijverheid toe en verdringt zij meer en meer de thuiswerkers van die artikelen, waarbij het gebruik op groote schaal den doorslag geeft. In Leeds, het middelpunt van deze groot nijverheid, bestaan thans ongeveer twintig fabrieken voor kleederen. Kolassale gebou wen werden er voor opgetrokken, die aan eenige betrekking tot eenig bekend persoon. Zij is eene weduweHad zij misschien een ver loofde? Verschillende personen, hierover ondervraagd antwoordden eenparig neen. Eensklaps trad een machinist vooruit, door eene vrouw gevolgd, wenschende eene mededeeling te doen aan de magistraten. Men liet hen binnenkomen. Die man was Brémont, de monteur. „Mijnheer de instructierechter," zeide hij, „ik breng een nieuw bewijs, dat de misdaad reeds lang voorbereid is en dat Jeanne Fortier een grooten voorraad petroleum had. „Hoe weet gij dat „Mijne vrouw, die hier bij mij is, heeft madame Francois gesproken, de kruidenierster van Alfort- ville, die de petroleum verkocht heeft." De rechter van instructie gaf bevel madame Frangois te gaan halen. Na een half uur kwam deze bevend aan, want dergelijke aangelegenheden doen zelfs onschuldi- gen ontstellen. „Kent gij de weduwe Jeanne Fortier?" vroeg de rechter. „Ja, mijnheer, zeer goedzij was een mijner klanten." „Herinnert gij u haar petroleum verkocht te hebben?" „Zeker, mijnheer. Drie of vier dagen geleden is zij des namiddags met haren jongen bij mij gekomen. Zij had een groote kan bij zich, waarin zij vier liter petroleum verlangde. Mij scheen dit zeer zonderling." „Waarom „Omdat ik haar daags te voren nog dezelfde hoeveelheid verkocht had. Ik heb haar zelfs mijne bemerking daaromtrent gemaakt en zij antwoord de mij, dat haar jongen spelende de kan had om- tewórpen. Ik zegde haar De jongen zou licht e fabriek in brand hebben kunnen steken.... Gij moet voorzichtig zijn. Eene dergelijke fabriek ontvlamt spoedig!" „Wat denkt gij van de weduwe Fortier „Zij was zeer eerzuchtig.' „Waarom zegt gij dat?" Madame Francois herhaalde hier bijna letterlijk haar laatst onderhoud met de weduwe, dat de lezer zich nog wel zal herinneren. Eindelijk kon zij gaan. de grootste spinnerijen van Lancashire doen denken. In een dier reusachtige ondernemingen zijn 1350 meisjes en 300 mannen werkzaam; door de snijmachines worden tot 40 lagen stof tegelijk gesneden; 10,000 tot 13,000 pakken worden per week afgeleverd. Alle arbeid wordt verricht met uiterst ver nuftige machines; de machine voor knoops gaten bij voorbeeld boort het gat en omzoomt het met kleine steken in 25 tot 30 seconden. De Singer Manufacturing Company is op de wereld-tentoonstelling te Chicago op grootsche wijze vertegenwoordigd; zij heeft al hare vorige exposities ver overtroffen. Daar het haar niet mogelijk was, ergens voldoende ruimte te krijgen, om hare gezamelijke ma chines bij elkaar ten toon te stellen, zag zij zich genoodzaakt dezelven op vier verschil lende plaatsen te exposeeren, die te zamen 9064 vierkante voet bodemvlakte beslaan. Voor naaimachines voor huishoudelijk werk en voor machinaal kunstnaaiwerk is in het binnengedeelte van het groote gebouw voor Kunst en Industrie eene van de schoonste paviljoens der tentoonstelling opgericht, het welk zich dicht bij den ingang van de groote Fransche afdeeling bevindt. Het paviljoen is met stereo-relief versieringen in crème en goud getooid, het is twee verdiepingen hoog, heeft eene oppervlakte van 4032 vierkante voet en bestaat uit 5 kamers, behalve eene groote, twintig voet breede ontvangst-salon. In een van de kamers zijn de verschillende soorten van naaimachines voor huishoudelijk werk tentoongesteld, in een andere worden dezelven aan de bezoekers in praktische wer king getoond; de overige kamers zijn als huiskamers ingericht, waarin de meest menig vuldige, op Singer's naaimachines vervaardigde kunstvolle voorwerpen van witte goederen, huishoudelijke en weelde artikelen ter be zichtiging zijn gesteld, en wel stelt eene kamer een eetzaal in den stijl van Hendrik VIII voor, terwijl anderen een elegante salon en een slaapkamer aanschouwelijk maken. De in grootte hierop volgende expositie van de Singer Maatschappij bevindt zich in de machinen-galerij. Hier zijn op eene opper vlakte van 2176 vierkante voet 136 machines op tafels voor stoombeweging in werking te zien, terwijl verder 58 machines in den vorm van eene pyramide zijn opgesteldin het geheel dus 194 machines, waarvan geen twee aan elkander gelijk zijn. De derde expositie is in de galerij van het gebouw voor leder- en schoen-industrie geplaatst, beslaat 2016 vierkante voet opper vlakte en bestaat uit 60 op tafels voor stoom beweging gemonteerde naaimachines, welke uitsluitend voor leder- en schoen-industrie gebruikt worden. De vierde expositie bevindt zich eveneens in het gebouw voor leder en schoen-industrie en wel in de model werkplaats voor schoenen, heeft eene oppervlakte van 840 vierkante voet en laat 29 machines in volle werking zien. Van de nieuwe „Ornamental Stitch" Naaimachines der Singer Company, welke deze in 23 verschillende soorten van steek levert, konden door gebrek aan ruimte echter slechts vier stuks in werking vertoond worden. De handel in hoornvee in de Langstraat was sedert de vorige noteering minder vlug; aanvoer tamelijk. Kalfkoeien werden tegen f140 A 200 en dito vaarzen voor f 130 A 180 verhandeld; hokkelingen en jarige kalveren golden f 40 a 80, nuchtere dito f 10 k 12 biggen f7 a 12, berekend naar f 1 50 d. 2.— per week; slachtvee le quaï. 70 a 72 ets 2e Een mandaat van aanhouding werd onmiddel lijk tegen Jeanne Fortier uitgevaardigd en het signalement van de ongelukkige vrouw, naar de aanwijzingen der getuigen opgemaakt, werd aan alle brigades van het departement der Seine me degedeeld. „Daar de dokter zijn proces-verbaal heeft op gemaakt," zegde de prokureur des 'keizers tot liicouxden kassier, „kan men het lichaam des heeren Labroue begravenGij zult u daarom trent verstaan met mevrouw Bertin, die zich bij ontvangst van uw telegram zeker wel op weg zal begeven hebben. Verwittig mij, zoodra zij hier is. Ik maak u mijn compliment over uwen ijver en uwe toewijding." De kassier was verrukt en staarde met welbe hagen rond; de magistraten keerden naar Parijs terug, doch lieten een paar agenten der openbare veiligheid op de plaats des onheils achter. Tweeëntwintigste hoofdstuk. Denzelfden dag om een uur des namiddags stapte een man van middelbaren leeftijd, goed gebouwdmet een fantasiehoed op het hoofd gekleed in een deftig grijs pak met een demi- saison van donkere kleur uit een rijtuig op liet voorplein van het station Saint-Lazare te Parijs, betaalde den koetsier en klom de trappen op die naar de zalen geleiden, waar de kaartjes ge geven worden. Over den schouder droeg hij een reiszak en in de hand een valies. De man zag er uit als een rijk industrieel of een handelaar, die fortuin ge maakt heeft. Zijn linnen was hagelwit en zijn elegante schoenen, zijn fraaie Zweedsche glacé's met drie knoopen getuigden duidelijk, dat hij eene bijzondere zorg aan zijn toilet besteedde. Zijne haren waren dof zwart zonder eenigen glans en zijn gelaat fijn geschoren. Deze persoon begaf zich naar het loket, waar boven zich de woorden bevonden Parijs—Havre. Men had juist het loket gesloten. „Vertrekt thans de sneltrein niet naar Havre, mijnheer vroeg de reiziger aan een bediende. „Ja, mijnheer; doch er worden geen kaartjes meer gegeven. De trein gaat vertrekken." „Dat spijt mij," antwoordde de reiziger eenige teleurstelling toonend. Hoe laat vertrekt de vol gende trein „Om zes uur dertig." qual. 60 k 65 etsvette varkens 58 k 59 ets. per Kg. (schoon). Hooi. In dit artikel is de handel weer zeer levendig. Voor de persen wordt druk gekocht. De prijs bedraagt voor le soort f 24 a 25, 2e soort f 18 A 21 per 500 Kg. De aardappelenhandel in de Boven Lang straat is op 't oogenblik zeer slap. De prijs is dalende en bedraagt thans bij de kleine maat 12 A 13 ets. per 5 liter. De heer F. W. van Liempt, gemeente secretaris alhier, is gekozen tot bestuurslid van de gisteren opgerichte vereeniging ter bevordering van de belangen der gemeente ambtenaren speciaal met het doel om te verkrijgen een pensioen, niet alleen voor hen, maar ook voor hunne na te laten betrekkingen. De gisteren tot opening der kamers gehoudene troonrede begint met eene me dedeeling omtrent den bevredigenden toestand des lands; constateert den vriendschappelijken aard der betrekkingen met het buitenland onder herinnering aan het welwillend gevolg gpven der verschillende regeerin^en aan de uitnoodiging tot het bijwonen der conferentie voor het internationaal privaatrecht. Hulde wordt gebracht aan zee- en land macht voor het loffelijk vervullen harer taak. De uitkomsten van den oogst waren in het voorjaar door de langdurige droogte op on derscheidene plaatsen minder gunstig. De toestand van den veestapel is voldoende, die van handel, nijverheid en scheepvaart niet merkbaar veranderd. De algemeene gezond heidstoestand is bevredigend, bewaard als wij tot dusver bleven voor ernstige uitbreiding van besmettelijke ziekten bij volk en veestapel. Gedurende het nieuwe zittingjaar wordt allereerst medewerking ingeroepen voor af doening der kieswet. Verbetering onzer wet geving wordt voorgedragen. De toestand der financien is voldoende. Belastingverhooging wordt niet geèischt bij toereikendheid der middelen. Verbetering der bestuursinrichting van Nederlandsch Indie zal worden voorgesteld, zoomede een ontwerp in het belang der gezondheid en veiligheid in fabrieken en werkplaatsen. De koninklijke doelen Recht door Zee, gevestigd bij den heer Besier, in de Stations straat alhierhield verleden Maandag een huishoudelijk feestje. Ten 2Vs ure begon het koningschieten; de uitslag was dat koning werd de heer J. v. d. Dungen. Vervolgens werd prijs geschoten op ge- lukspapier, waaraan met zeer veel opgewekt heid werd deelgenomen. De harmonie St. Crispijn verleende hare medewerking en verhoogde de feestelijke stemming door de uitvoering van eenige vroolijke nummers. De avond werd verder genoeglijk doorge bracht en besloten met een souper, waaraan door de leden alle eer bewezen werd. Men schrijft uit Gravemoer aan het Vad.: Twee marechaussees van het detachement te Dongen kwamen Zondag hier des avonds tusschen 7 en 8 ure doorrijden in gezelschap van een burger, ook uit Dongen. Bij de school waren eenige kinderen van 10—12 jaar aan het zingen van: Tararabomdeay. Een der marechaussees riep: „Dat moet uit zijn," en toen de kinderen door bleven zingen keerde hij om, trok zijne sabel, rende op die kinderen in, die een goed heeenkomen zoch ten. Zooals altijd des Zondags, was hier veel volk op straat, en de maréchaussée, dat volk achterna rijdende, vloekte en riep„Ik zal „En hoe laat is die te Havre „Ora elf uur vijf." „Dank u, mijnheer." De reiziger verliet het station door de Araster- damsche straat. „Ik dacht het wel," murmelde hij. „En ik zou toch veel liever over dag gereisd hebbenMaar enfin,dan zal ik maar iets gaan gebruiken. Ik heb een honger als iemand, die den ganschen dag gewerkt heeft." De man trad eene restauratie binnen tegenover den ingang van het station in de Arasterdamsche straat, eene inrichting, die veel door Engelschen en Amerikanen bezocht werd. Een kellner kwam ijlings tot hem. „Wenscht mijnheer te ontbijten vroeg hij. „Ja breng mij de kaart, een spoorweggids en wat er noodig is om te schrijven.' De reiziger ging aan een tafeltje zitten, dat in een verwijderden hoek stond en de kellner bracht hem het verlangde. „Ik zou een telegram willen verzenden, terwijl men mijn ontbijt gereed maakt," zeide hij. Het telegraaikantoor is in de onraiddelijke nabijheid, mijnheer. Een bediende zal uwe dépêche bezorgen." „Goed. Ik zal ze gereed maken." De kellner verwijderde zich; de reiziger open de zijn SDOorweggids van Chaix in het gedeelte voor de Oostersporen gereserveerd en doorliep de bladzijden advertentiën die daar gevonden wer den. De lijst der hotels te Hav.re ging hij met aandacht na. „'t Is mij onverschillig welk ik neem," mur melde hij. „Het essentieele is,dat ik niet te zoe ken hebbe, wanneer ik daar ginds aankom en er niet uitzie als iemand, die plotseling uit de lucht komt gevallen. Ik zal overigens niet lang te Havre zijn. Al heb ik ook niets te vreezen en al is het een feit dat eenieder mij dood waantis het toch maar het beste dat ik spoedig Frankrijk verlate. Ik ben wel totaal veranderd, maar een ongeluk kan toch zoo licht plaats hebben I" Aan het hootd der lijst stond „Vereenigd hotel der Admiraliteit en van Parijs, Lemel, Eigenaar." Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2