1 GEMEENTE TEEKENSCHODL Notaris BIJNK, Advertentiën, WAALWIJK. Engeland. Oostenrijk. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Handelsberichten. maakt bekend: finaal verkoopen: in het schommelend schuitje van een ballon, waarnemingen gedaan kunnen worden, met verschillende instrumenten en toestellen, en voorts, dat met electrische lampen op een zoo groote hoogte een groote oppervlakte verlicht kan worden. Verder moet zulk een veelvoudige ballon captif minder gevaar op leveren dan een enkele. In een bijeenkomst van patroons en werk lieden uit het graafschap Northumberland, te Newcastle gehouden hebben de patroons geweigerd de gevraagde loonsverhooging toe te staan. Men meent, dat in het noorden van Wales de staking nog 3 d 4 weken duren kan. De grootste ellende heerscht onder de mijn werkers van Derbyshire, die een maand voor de anderen het werk gestaakt hebben. In alle districten zijn vereenigingen opgetreden om het allernoodigste voedsel te verschaffen. De keizers van Duitschland en Oostenrijk en de koning van Saksen stellen niet slechts belang in militaire zakenmaar zijn niet minder groote liefhebbers van de jacht, en na de manoeuvres worden er dan ook steeds groote jachtpartijen gehouden. Dit jaar zal er op de terreinen van Bellye aan den Donau gejaagd worden. Deze bestaan hoofdzakelijk uit uiterwaarden en zijn ten gevolge van de vele waterstroomen moerassig en met riet en kreupelhout dik begroeid. Daarin houden eich niet alleen talrijke watervogels, maar ook zeer groote herten op, waarop vooral jacht gemaakt zal worden door de drie gekroonde jagers. Daar dit terrein uren ver onbewoond is, zullen de vorsten hun verblijf opslaan op de Orient, het grootste schip van de Donau- stoomvaartmaatschappij. Dit vaartuig dat in gewone tijden tusschen Belgrado en de Zwarte Zee vaart, is van binnen opnieuw ingericht en op dezelfde wijze gestoffeerd als het jacht Hohenzollern van den keizer van Duitschland; de meubels, gordijnen en ver dere stoflage zijn bij denzelfden leverancier te Kiel gekocht, die de inwendige inrichting van de Hohenzollern heeft geleverd. Deze beleefdheid voor den prachtlievenden keizer Wilhelm kost 30000 fl. Behalve het stoom schip voor de vorsten, is er ook een voor het gevolgterwijl een stoomvaartuig van zeer kleine afmeting de jagers in het hartje van dit waterrijke terrein moet brengen. Tien koeriers zijn aangesteld voor het vervoer van brieven en telegrammen van en naar de Orient, terwijl de weg van het naaste spoor wegstation tot de landingsplaats der boot 's avonds electrisch verlicht wordt. Zulk eene jachtpartij is dus wel eene dure liefhebberij. Het was te voorziendat de door den tarievenoorlog zeer verscherpte Russische tolcontröle menig tot nog toe verborgen beroepsgeheim aan het licht zou brengen. Dat is dan ook reeds verscheiden keeren gebeurd en de Russische handelshuizen heb ben het zwaar te verantwoorden. Nauwelijks één dag gaat er voorbij, of aan het tolkantoor worden waren aangeboden,die onder Fransche, Oostenrijksche of ook Fmlandsche vlag toe gang wenschen te krijgen, doch, als verdacht van Duitschen oorsprong, aangehouden wor den. Zoo kwam kort geleden te Petersburg een groote bezending sardines uit Parijs aan. De bussen droegen den stempel der firma „Ph. Tonnant;» toch kwam zij den ambtena ren eenigszins verdacht vcor, zoodat men er eenige van opende. Daar vond men toen binnen in den stempel „Konigsberg», en daar nu op het tolkantoor moest bewezen worden, dat de bedoelde waren niet slechts buiten Duitschland gekochtmaar ook van niet- Duitschen oorsprong waren, werden de sardi nes aangehouden. Te Petersburg aangehou den bezendingen champagne, merk Röderer, bleken bij nadere beschouwing van Beiersch iabrikaat te zijn. NEW YORK, 21 September. De New York Herald verneemt uit Montevideo: Door de inneming van Nichteroy is De Mello in het bezit gekomen van eene groote hoeveelheid kolen, levensmiddelen en munitie. De regee- ringstreepen verloren 60 man aan dooden en 120 aan gewonden. De telegrafische gemeenschap met alle streken van Brazilië is hersteld: politieke te legrammen echter worden niet toegelaten handelstelegrammen in duidelijke taal vervat worden zonder dralen overgeseind. De provincie San Paulo moet zich voor den opstand verklaard hebben. Alle teekenen zijn gunstig voor zijn welslagen. Het lort van Rio Grande is gereed den aanval der opstandelingen te weerstaan; men vooronderstelt dat zij de stad tegelijkertijd van zee- en landzijde zullen aanvallen. De federale troepen in Rio Grande do Sul zijn den aanval begonnen op San Eugenie dat door 600 Castilhista's verdedigd wordt. ROANOKE (Virginie), 21 September. Het volk, eenen neger, die wegens mishandeling eener blanke vrouw gevangen zat, willende lynchentastte gisteren avond den kerker aan. De bende loste revolverschoten op de militiewelke te wapen geroepen was, cn verwondde den burgemeester. Deze gaf toen last te vuren op de menigte, waarvan nu 9 menschen gedood en 19 gewond werden. De orde is hersteld. WAALWIJK, 23 Sept. 1893. De burgemeester van Waalwijk heeft de volgende waarschuwing doen aanplakken Ten gevolge van slecht drinkwater is in de vorige week een geheel gezin, bestaande uit man, vrouw en verscheidene kinderen gedurende eenige dagen lijdende geweest aan hevige buikkrampen en diarrhée. Na gedaan onderzoek is gebleken, dat de welput, waaruit zij water gebruikten, zeer ver ontreinigd was, zoodat het gebruik van het drinkwater uit dien put als oorzaak van ge noemde buikkrampen en diarrhée is te be schouwen te meer wijl, nadat de put was schoongemaaktna gebruik van het water daaruit, bij dat huisgezin zich geene ziekte verschijnselen meer hebben voorgedaan. Men zij derhalve ten zeerste gewaarschuwd tegen het gebruik van water uit onreine putten, terwijl nogmaals wordt aangedrongen het drinkwater eerst te koken, hetgeen ten opzichte van de melk mede zeer aanbeve lenswaardig is. Heden voormiddag is te 's Bosch, door den divisie-kommandant, majoor Prins, aan den brigadier titulair der kon. maréchaussee, J. Hagenauwvan de brigade alhierop plechtige wijze uitgereikt de eere medaille van de Oranje-Nassau orde, waarmede deze door H. M. de koningin regentes begiftigd is voor betoonden dienstijver enz. Brigadier Hagenauw is de eerste en tot nog toe de eenige van de divisie, die zich in 't bezit der eere-medaille mag verheugen. Bij kon. besluit is, met ingang van 16 October benoemd tot rechter in de arrondis- sements- rechtbank te 's Hertogenbosch, jhr. mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt, thans rechter in de arrondissements-rechtbank te Rotterdam. Bij kon. besluit zijn, met ingang van 16 October benoemd: tot officier van justitie bij de arrondissements rechtbank te Roermond mr. C. L. M. E. J. E. Speijart van Woerden, thans subsituut officier van justitie bij de ar rondissements rechtbank te 's Hertogenbosch; tot substituut officier van justitie bij de ar rondissements rechtbank te 's Hertogenbosch mr. J. H. C. Horch, thans substituut officier bij de arrondissements rechtbank te Zierikzee. Bij de winterdienst van den tram Til burgWaalwijk zijn merkelijke veranderin gen en verbeteringen ingevoerd. Zoo loopt er namiddags een tram meer in elke richting. Het personentarief is circa Vs verlaagd en ever het goederentarief worden onderhande lingen gevoerd. Verder zullen op aanvrage bij feesten, markten, enz. steeds extra- treinen worden ingelegd. De directeur der nieuwe maatschappij schijnt zijne taak met ernst op te vatten en alles te willen doen om het reizend publiek te ge rieven. De volledige dienstregeling geven wij de volgende week. Naar wij vernemen zijn er nu reeds een 12tal sollicitanten voor de vacante betrekking van gemeente ontvanger alhier. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is ten nadeele van dr. Romeling, te Kaats heuvel, door verbreking van afsluiting diefstal gepleegd van kippen en konijnen. De politie doet onderzoek. De plechtige uitreiking der nieuwe vaandels en standaards aan de regimenten der infanterie en der cavalerie is Donderdag middag op het Malieveld in den Haag ge heel volgens het programma geschied ten aanschouwe eener talrijke schare genoodigden en eene buitengewoon groote menigte toe schouwers, die de beide koninginnen geest driftig en luide toejuichten. Hare Majesteiten hadden plaats genomen in een open rijtuig, bespannen la Üaumont. Het gevolg van HH. MM. was gezeten in een drietal rijtuigen. Het weder hield zich uitstekend, de bodem echter was tengevolge van den 's nachts gevallen regen nog drassig. H. M. koninginWilhelmina deelde de nieuwe vaandels uit en H. M. de koningin-regentes hield een toespraak tot de kolonels. De minister van oorlog, de heer Seijffardt, dankte Hare Majesteiten en verzekerde, dat het leger de eer zou weten te waardeeren. Luitenant Dreibel, die zich bij Garoet zoo roemrijk onderscheidde, werd aan HH. MM. de koninginnen voorgesteld. Ongeveer half drie, na 't défilé der troepen, verlieten de koninginnen het terrein, rijdende langs de Noord-Oostelijke en de Noord-Wes telijke zijde van het Malieveld. Na afloop der uitreiking hebben al de troe pen gedefileerd voor het paleis. HH. MM. verschenen op het balcon, de talrijke schare groetende. Ontzettend gedrang was er voor het paleis. Tegen half vier begon 't te regenen. De vaandels en standaardvlaggen zijn ge leverd door de Haagsche firma W. J. van Heijnsbergen en zijn vervaardigd van echte, zware oranje Lyonsche zijde. Die voor het regiment grenadiers en jagers en de 8 regimen ten infauterie zijn een meter vierkant, de standaardvlaggen voor de huzaren 0.50 m. vierkant. De vaandels en standaardvlaggen zijn aan de eene zijde beschilderd met het Neder- landsche wapen; aan de andere zijde met de gekroonde W. waaronder vermeld staat de naam van het regiment, waartoe het vaandel of de standaardvlag behoort. Het geheel is aan beide zijden omlijst met een krans van oranje- en eikenbladeren. Al de vaandels zijn omzet met gouden franje. Aan den stok, vergulden standaard met op schrift„voor Koningin en Vaderland." han gen gouden kwasten a in gouden koorden. Het vaaudel van het regiment grenadiers en jagers is daarenboven aan beide zijden nog afgezet met gouden galon. De vorige, thans vervangen wordende vaan dels en standaardvlaggen, werden insgelijks door de firma W. J. van Heijnsbergen in 1846 geleverd, zoodat die bijna een halve eeuw in gebruik waren. Ter herinnering diene nog, dat aan het vaandel van het regiment grenadiers en jagers is bevestigd de orde van het Metalen Kruis, hangende aan een ring en|versierd met oranje- strikken. Aan dat van het 7e regiment infan terie op gelijke wijze de Citadel-Medaille. Het departement 's Hertogenbosch van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen biedt de regeering aan, voor zijne rekening eene kweekschool aldaar te doen bouwen. Eene commissie is naar Den Haag ver trokken, om met den minister over de zaak te spreken. Voor de wedloopen van wege de Bre- dasche harddraverij- en renvereeniging, te houden op Zondag 24 dezer, zijn ingeschreven: lo. voor het concours voor het beste officiers dienstpaard 19 paarden; 2o. voor den wél- komstprijs 12 paarden; 3o. voor den jubiléprijs 9 paarden 4o. voor den mastboschprijs (jachtrijden) 28 paarden; 5 voor den Breda- prijs (steeple chase) 10 paarden; en 6o. voor den souvenir-prijs (internationale recordhard draverij) 12 paarden. Te Eindhoven is eene Nationale Maat schappij van Nederlandsche Buurtspoorwegen opgericht en notarieel gevestigd, welke spoedig een aanvang zal maken met den aanleg en de exploitatie van den stoomtram Vecliel EindhovenBelgische grens. Donderdag voormiddag omstreeks 11 uren ontstond er te Bezooieu, in het huis be woond door bakker Kuijten en eenige andere gezinnen, brand, die zoo snel toenam, dat in weinig tijds het geheele gebouw in asch lag. Het pand, zoowel als de verschillende inboe dels, waren verzekerd. Er is slechts weinig gered. De belendende huizen zijn niet dan met groote inspanning van de brandweer behouden, gebleven, maar hebben veel schade geleden Te Osch zijn Woensdag avond door maréchaussée in hechtenis genomen 2 personen, die in de herberg van Toon van den Heuvel, in de Hei aldaar, den kastelein ernstig hadden verwond. Te Maastricht is Woensdag namiddag een werkman in eene ijzergieterij onder eenen spindel gekomen en gedood. Hij laat eene weduwe met vier kinderen na. Te Geertruidenberg is een geval van Aziatische cholera voorgekomen bij eenen schippersknecht. Het schip kwam uit Belgie en is ontsmet. In welk een afgrond de sterke drank den mensch, die geen weerstand aan de verleiding weet te bieden, kan voeren, bleek dezer dagen weer te Apingadam. Iemand aldaar, vader van een talrijk gezin, eertijds in het bezit van een ferme zaak, werd de vorige week naar de gevangenis te Gronin gen overgebracht, omdat hij zich schuldig had gemaak aan ontvreemding van goederen, waarover hij als bewaarder was aangesteld. De eene klant na den andere was wegge bleven, de jenever had den man langzamer hand tot een onhandelbaar mensch, een last post voor iedereen gemaakt. Er werden schulden gemaakt, faillissement volgde en alles moest verkocht wordeu. Eerst het huis, toen de losse goederen. Op den morgen van den boeldag bleek erhter, dat de man die als zegelbewaarder was aangesteld, een deel daarvan vervreemd had. Nu zit hij in de gevangenis, terwijl zijn huisgezin, vrouw en acht kindereD, hulpeloos achter bleef. Beklagenswaardige familie Gisteren ochtend werd de portier D. aan het station te Breda door eenen ver- trekkenden trein aangereden en hevig aan het hoofd en een der voeten gewond opge nomen. Geneeskundige hulp was spoedig aan wezig, en nadat het eerste verband gelegd was, werd de lijder in een rijtuig naar zijne woning vervoerd. Zijn toestand, hoewel ernstig, geeft nochtans hoop op herstel. WAALWIJK, 21 Sept. De najaarspaardenmarkt werd zeer druk bezocht, doch de aanvoer van paarden was onbeduidend. Slechts een klein getal en enkele veulens vonden kooperawaarvan eenige paarden aan hooge prijzen. De aanvoer van hoornvee bedroeg ruim 350 stuks. De handel was voor prima, nagenoeg rijpe kalfbeesten vlug. Vaarkoeien zeer gezocht, doch weinig aangevoerd. Voor vet vee betaalde men iets bete.e prijzen. Kalfkoeien golden f145.—, f 215.— a f235 Dito vaarzen f105, 170,00 f.195 Jonge varkens ongev. 115 stuks ter markt, ver kocht van f7.50 a f16,— per stuk. Ter botermarkt werden afgeslagen en verkocht 458 Kg. van f 1.22 a f 1.40 per Kg. Kippeneieren f4.50 a f5.— per 100 stuks. In ruwe huiden voortdurend weinig handel. Tengevolge van de groote periodieke veiling te Antwerpen, 27 en 28 September, a. s., Woensdag en Donderdag invallende, wordt er thans door de tweede hand bijna niets gedaan. Er komen pl. m. 150,000 huiden onder den hamerzoodat men tengevolge van den grooten voorraad op alle Europeesche markten, ook op eene flinke reductie der prijzen rekent. De looierij is nog slecht voorzien, zoodat van de andere zijde gerekend wordt op flinke verkooporders. De handel in schors gaat geregeld en de prijzen houden zich tamelijk goed. AMSTERDAM, 21 Sept. 1893. Bericht van den makelaar BROUWER ANCHER. Den 27sten September is hier inschrij ving op: 30089 O.-Ind. runderhuiden. 17902 buffelhuiden. 87 Surinaamsche huiden. Afgedaan per Antenor 348 O.-Ind. buffelhuiden en per Anchises, 713 O.-Ind. runderhuiden. Heden overlep.d t.P. Niimpcrpn tnt. rmv.iJ Heden overleed te Nijmegen tot onze' diepe droefheid, tijdig voorzien van de H.H. Sacramenten, onze dierbare Zuster eu Behuwdzuster, de Eerw. Zuster AGNÈS MARIE (Mejuff. Joanna Adriana Maria van Son) in den ouderdom 'van bijna 27 jaren. TJit aller naam C. A. A. VAN SON, Kapelaan. ^Tjlburg, 17 September 1893. Heden overleed zacht en kalm, her- JhaJdelijk voorzien van de laatste HH. I Sacramenten der Stervenden, onze be- 1 minde Echtgenoot en Vader I in den ouderdom van 44 jaren. Wed. T A. M. v. d. HEIJDEN- De Leeuw en Kinderen. |Waalwijk, 20 September 1893. V oor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij mijn 25 jarig jubilé als Burgemeester der gemeenten EETHEN c.a. en DRONGELEN c. a. betuig ik mijnen hartelijken dank. Eethen, 22 September 1893. M. A. BOLL. TE De COMMISSIE voor de Teekenschool dat zij, die wenschen toegelaten te worden voor het leerjaar 1893/94, zich behooren aan ten melden ter secretarie alhier of bij de heeren TH van DELFT en H. ME TO KENS, vanaf heden tot en met 30 September. Het SCHOOLGELD voor den geheelen Cuksüs bedraagt f 2.voor inwoners en f 5.voor buiten-leerlingen. Waalwijk, September 1893.' te WAALWIJK, zal Maandag 2 October 1893 nam. 7 ure, in het hotel DE TWEE KO LOMMEN, Onder Waalwijk, Weiland, le Zeine, groot 61,10 aren, in gezet en gehoogd op f1150. Bouwland, 2e Zeine, 91,60 aren op f 1000. Onder Baardwijk. Hooiland, Hooigracht 1,05 heet. op f 2330. v Jiaageindsche Yoorrveide 94,50 aren op f2140, Id. Id. 1,02,10 heet. f 2060. Bouwland, ie Zeine 1,19,50 heet. f1520. Id. Akkers 99,84 aren f 600. Hakhout en Water 53,41 aren f 150.

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2