v BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. BINNENLAND. standelingen geopend over eene schikking waarvan men iets verwacht. Middelerwijl zou men vreezen voor een moordaanslag op ge neraal Peixoto. Bij den Braziliaanschen gezant te Parijs schijnt het onverdroten optimisme nu wel ten top te zijn gestegen. De stad meldt hij ziet er weder uit als gewoonlijk en heeft nooit onder gebrek aan leeftocht te lijden gehad. De toevoer geschiedt geregeld. De opstandelingen hebben zich nog van geen enkel punt meester gemaakt en zijn ontmoe digd, terwijl velen in onderwerping komen. Peixoto liet zelfs aan de kamer weten dat hij een verdere verlenging van den staat van beleg onnoodig oordeelde. Volgens den Herald viel de Braziliaansche stad San Francisco in handen der insurgenten. Er heerscht verbittering tegen Uruguay, wijl dit aan de opstandelingen in Rio Grande wapenen moet verkocht hebben. Volgens bericht van den Herald uit Mon tevideo heeft Mello de blokkade van Rio hernieuwd en een eskader georganiseerd tot verovering der Zuider havens. In Argentinië is het ook nog eene groote verwarring. De gouverneur van de provincie Santiago heeft wel is waar de opstandelingen uit Tucuman verslagen en naar hunne pro vincie teruggedreven, en generaal Pellegrini is daar nu aangekomen, maar in La Plata dreigt nu weer eene beweging, en de „nati onale scheidsrechters", die naar Santa Fé en San Luis waren gezonden, heeft men moeten afzetten. In de regeerings-kringen heerscht in het oog loopende onrust en er is weer sprake van het aftreden van president Pena. De regeering schijnt het congres ultimo September t« willen sluiten en de begrooting van 1893 tot '94 te willen verlengen. Hoewel de gedelegeerden der mijnwerkers in het Belgische mijn-district Borinage voor verleden Maandag tot eene algemeene werk staking besloten, is daaraan tot nu toe geen gevolg gegeven. Slechts in enkele werken bij Bergen staakte men den arbeid. De werkstaking is dus lang niet algemeen en zal het wel niet worden ook. Het aantal werkstakers bedraagt op het oogenblik omstreeks 5000. Een witte raaf mag het wel heeten, dat Zondag in den Parijschen gemeenteraad zich een anti-Russisch incident heeft voorgedaan. Het is waar, dat er algemeen tegen gepro testeerd werd, maar het feit is toch, dat het lid Vaillant verklaarde, dat de socialisten en revolutionnairen tegen elk crediet voor de ontvangst der officieren van het Russisch eskader zouden stemmen, omdat zij niet ge- looven en geen heil zien in eene Fransch— Russische overeenkomst. De Parijsche gemeenteraad treeft een cre diet van 350000 francs toegestaan voor de ontvangst van de Russen in de Fransche hoofdstad, De werkstaking onder de mijn arbeiders in het Noorderdepartement en Pas de Calais duurt steeds voort. In de kolenmijnen van Anzin zijn de ar beiders blijven doorwerken. Alle pogingen o. a. van het kamerlid Basly, om hen over aanwendde om de sombere gedachten te weren die zich in haren geest geworteld hadden „Ik mag niet weenen Ik moet meer moed weten te toonen; aan mijne arme kinderen, aan de toekomst denken „De toekomst!' herhaalde zij op ontstelden toon. „Wat kan de toekomst mij' nog brengen Ik bezit niets meer dan de doorweekte kleederen, die ik aan het lijf draag. En geen centime heb ik in den zak, geen enkele centime. Waarmede zal ik Georges heden avond voeden iMaar ik wil werken; ik zal eene betrekking vinden. Doch eerst zal ik nog verder gaan, zoover mogelijk van Parijs. Ik zal trachten den ganschen nacht door mijn weg te vervolgen. Morgen zal ik aan de deur kloppen van een der huizen in het eerste dorp dat ik ontmoet en naar werk vragen om mijn kind te- kunnen voeden. Zouden er zielen kunnen gebonden worden, die hardvochtig genoeg zijn om mij dat te weigeren Eensklaps brak Jeanne deze alleenspraak af. Een nieuwe angst had zich van haren geest mees ter gemaakt. „En zoo men mij eens ondervraagt," stamelde zij, „alvorens mij werk te verschaffen Wat zal ik dan antwoorden? En indien men mijne papie ren wenscht te zien? Wat zal ik dan aanvangen? Ik heb geen papieren. Laat ons hopen op den goeden God! Moge hij mij raad en hulp brengen!... Indien ik nu maar wist waar ik mij bevind Waar de weg mij heen voeren zal, dien ik ga in slaan.... Ik had heden morgen in het dorp in lichtingen moeter. vragen;...... maar ik durfde niet, ik was zoo vol angst Op dit oogenblik maakte Georges eene lichte beweging. Jeanne boog zich over haar kina neder. „Ik heb honger, maatje," zegde het kindde oogen openend. „Ziehier, lieveling; hier-heb ik wat voor u! En de jonge weduwe reikte den kleine een ge deelte van het voedsel over, dat zij des morgens gekocht had. Georges nam gretig brood en chocolade aan en at met bijzonderen eetlust. „Maar neemt gij niets, maatje? vroeg de kleine eensklaps. „Neen, Georges." „Waarom niet?" fik heb geen zin." te halen tot deelnemen aan de werkstaking bleven vruchteloos. Er was sprake van de „bastille van het departement Noorden" zooals Basly die streek noemt, met geweld te dwingen, maar het is te hopen, dat men van zulke maatregelen, die weer tot botsingen met de troepen aanleiding zouden geven, zal afzien. Bij Valenciennes zijn vier arbeiders gevan gen genomen die kameraden gewelddadig tot werkstaken wilden dwingen. De rechtbank te Douai heeft Vrijdag een vijftal mijnarbeiders wegens gewelddadighe den en verzet tegen de politie veroordeeld tot gevangenisstraffen van 3 dagen tot 2 maanden. In het Fransch gebied van Oost Afrika, Obock en Somali, is een postdienst met ka- meelen (meharis) ingericht, waarvoor bijzon dere postzegels worden uitgegeven. De eerste van die postzegels, eene voorloopige van 5 francs (voor brieven tot 50 gram), komt tus- schen 15 en 20 Sept. in omloop. Hij is driehoekig van vorm en een kameel in de woestijn is er op afgebeeld. Later komen er andere postzegels van verschillende prijzen, tusschen 2 en 50 francs. Te Barcelona heeft Zondag, bij gelegenheid ee.ier wapenschouwingeen aanslag plaats gehad op het leven van den bekenden gene raal Martinez Campos. Twee met dynamiet gevulde bommen werden onder zijn paard geworpen en ontploften, met het gevolg, dat het dier dood neerviel en de generaal,"mede ter aarde geworpen, zich lichtelijk bezeerde. Gekwetst echter werden nog des generaals adjudant, twee politie agenten en een gen darme, terwijl door tengevolge van den slag wild geworden paarden twee personen gedood werden en generaal Molins gekwetst. De dader, een werkman, is gearresteerd. Hij zal voor een krijgsraad terechtstaan. Het volk bracht aan Martinez Campos eene ovatie, „leve de koning!" roepend. Na verbonden te zijn woonde de generaal, als ware er niets gebeurd, de opening bij van het congres van letterkundigen en kunstenaars. In de stad werd door het gebeurde de orde niet verstoord. Omtrent de werkstaking in Derbyshire wordt gemeld, dat het arbeiders-syndicaat er in slaagde eene leening aan te gaan van 16000 p. stwaardoor het mogelijk zal wezen de werkstaking nog veertien dagen voort te zetten. Het Engelsche pantserschip Camper down is, bij het verlaten van de haven van Malta om zijne machine te beproeven, aan den grond geloopen. Twee sleepbooten ver- leenen hulp. Het ongeval is te wijten aan het onklaar geraken van den stuurtoestel. De Times verneemt uit Alexandrie, dat er te Suez 44.232 pelgrims zijn doorgetrok ken op weg naar Mekka, waarvan er slechts 30388 terugkeerden. Deze cijfers toonen aan, dat er, na aftrek van de te Mekka achterge bleven handelaarsruim 25 pet. van deze pelgrims stierven. En dit betreft slechts een enkel contingent van bedevaartgangers, on gerekend de sterfte in de andere contingen ten, die gezamenlijk vermoedelijk 200000 menschen omvatten. De raad van quaran taine heeft een station nabij Suez opgericht, waar de van Eltor gekomen pelgrims eene En toch voelde de ongelukkige vrouw de eischen des wreeden hongers, die zich meer en meer deden gevoelen. Doch zij kon niet besluiten aan het ge ringe voed el te raken, dat zij bezat. Waar zou zij brood krijgen, wanneer de geringe voorraad verteerd was? De arme moeder durfde er niet aan denken. Lang, eindeloos lang viel haar de dag. Zij wilde zich niet op den openbaren weg vertoonen zoolang het licht was, en aan Georges moest ook de gelegenheid geschonken worden eens goed uit te rusten. Eindelijk begon de duisternis te vallen. Jeanne Fortier gaf aan haar kind weder eenig brood en chocolade en begaf zich dan op weg; doch zij had al te zeer op hare krachten gere kend. Hare gewonde voeten strompelden nog slechts met moeite voort en 't was dan ook geen wonder, dat zij slechts weinig vorderde. Dikwijls moest zij stilstaan, gekweld door honger en uit geput door vermoeienis. Dan nam zij Georges weder op en vervolgde hare vreeselijke reis. Zoo ging de nacht voorbij en brak de dag weer aan. Jeanne bevond zich thans in het midden eener zeer uitgestrekte vlakte. Nergens was een boschje te zien, waar zij eenige schuilplaats kon vinden om wat uit te rusten. Boeren, die zich naar hunne bezigheden be gaven op het land, gingen haar voorbij. Ziende hoe bleek zij was, hoe besmeurd hare kleederen waren en hoe ontsteld hare gelaatstrekken er uitzagen toonden zij tegenover de weduwe een onverholen wantrouwen, dat alle sympathie uit sloot. Nog steeds vervolgde zij haren weg, den sla- penden Georges op de armen dragende, en eindelijk ontdekte zij de eerste huizen van een gehucht. Daar zullen wij eenigen tijd vertoeven, sprak zij tot zichzelve, wat er ook gebeuren moge." Een boerin naderde. „Zoudt gij mij willen zeggen, vrouw, vroeg Jeanne, welk het dorp is dat daar voor ons ligt?" „L/hevry nabij Brie-Gomte-Robert," antwoordde de boerin, zonder stil te staan. Jeanne Fortier kon zich niet meer op hare voeten bewegen en was verplicht zich op den berm van den weg neder te zetten. De voorbijgangers staarden haar met eene nieuwe driedaagsche quarantaine moeten on dergaan, naar aanleiding van de omstandig heid, dat de voorzorgen te Eltor geheel on voldoende gebleken zijnzoodat het kamp zelf een broeinest van cholera werd. Naar de Times uit Simla verneemt, heeft de aftredende onderkoning bij het hem aangeboden afscheidsmaal de verwachting geuit, dat de naar Afghanistan uitgezonden missie volkomen slagen zal, daar de Emir verzoeningsgezind is, terwijl ook de Engelsche gezant bevelen heeft in verzoenenden geest. Omtrent Bismarck's toestand wordt thans vernomen, dat hij in het begin zijner ziekte een lichten aanval van beroerte gehad heeft, tengevolge waarvan thans nog een arm ee- nigszins verlamd is. De prins neemt geregeld in beterschap toe, maar langzaam. Voort durend worden er zoovele geruchten verspreid omtrent de plannen omtrent Bismarck's ver trek uit Kissingen, dat eigenlijk nog slechts deze slotsom mogelijk is, dat er nog geen definitief besluit genomen is, waar Bismarck zal gaan verblijven. Uit Rome wordt gemeld, dat het Vaticaan nadrukkelijk bij de mogendheden er tegen heelt geprotesteerddat de vrijmetselaars hunne groote loge op de eerste verdieping van het paleis Borghese gevestigd hebben. Dat is eene beleediging voor het Vaticaan, waaraan het paleis Borghese vroeger toebehoord heeft. In het protest wordt tevens gezegd, dat Italië de vrijmetselaars gesteund heeft. Uit Warschau wordt gemeld, dat een groot aantal Russische studenten en een Russische gouvernante wegens nihilistische woelingen gearresteerd zijn. Van twee Russische oorlogsschepen, de monitor Russalka en de kanonneerboot Tuscha, die Dinsdag jl. van Reval vertrokken zijn naar Helsingsfors, is het laatstgenoemde Dins dag alleen voor deze reede aangekomen. Er zijn booten en een aantal zaken, tot de Rus salka behoorende, gevonden, en er is een lijk aangespoeld. Ongetwijfeld is de Russalka tijdens den storm, die er Dinsdag heerschte, vergaan. WAALWIJK, 27 Sept. 1893. Met groot genoegen zal zeker vernomen worden, dat de harmonie l'Espérance zich voorstelt, Zondag a.s., ten 77t ure's avonds, op de zaal Musis Sacrum een luisterrijk con cert aan te bieden aan alle ingezetenen en corporatien, die bewijzen van belangstelling gegeven hebbenbij gelegenheid van hare bekroning in den muzikale» wedstrijd te Tilburg. Het programma bevat de schoonste num mers van het rijke repertoire, zoodat wij alle liefhebbers gerust kunnen aansporen toch vooral riet op het appèl te mankeeren. Bij flinken aanvoer van vee in de Lang straat was de handel zeer slap. Kalfkoeien f 130 a 230, dito vaarzen f 120 a 150, hok- kelingen en jarige kalveren f 30 a 60, biggen f 7 a 12, beregend naar f 1 a 2 per week; slachtvee le qual. 70 a 72 ets. 2e qual. 60 a 65 ets., vette varkens 58 a 59 ets. p. Kz. (schoon.) kwaadwillige nieuwsgierigheid aan. Een meisje van tien jaar ongeveer, dat met stUstaan °aar Wei<i6 gi"g' bleefteSenover haar .Zeg mij, irijn kind," sprak de weduwe, „waar ik te Ghevry de pastorie vinden kan." Het meisje wendde den blik naar het dorp en antwoorddeK „De pastorie is het eerste huis, dat gii d ar ginds ziet met het witte torentje en die linde- booinen op het voorplein." „Ik dank u, mijn kind." Jeanne stond op, nam Georges op den arm en eene laatste poging aanwendende stapte zij weer vooruit. Intusschen murmelde de ongelukkige: „Tot den dorpspastoor zal ik mij wenden De vertegenwoordiger van den goeden God zal wellicht medelijden met mij hebbenMisschien is hij wel genegen mij hulp te bieden of raad te verschaffen. De pastorie van Chivry was een vrij oud en zeer eenvoudig woonhuis, doch in het midden van talrijke boomen zeer aangenaam gelegen. Het was een huis van twee verdiepingen met een torentje op het dak, dat als een duiventil was ingericht. Voor de woning strekte een zich lief bloemtuintje uit, dater achter een ijzeren staketsel zeer lachend uitzag, en achter het huis werden met- veel zorg een moestuin en een boomgaard onderhouden, die rijke vruchten opleverden. Meer dan twintig jaar was dezelfde pastoor reeds te ühevry gevestigd. De eerw. heer Langlier, wiens parochie slechts ruim vierhonderd zielen telde, was een man van ongeveer achtenveertig jaar met lachend uiterlijk en een zachten en open oogopslag. Al zijne parochianen, zij zelfs, die er van hiel den een zekere onverschilligheid aan den dag te leggen, beminden, achtten en eerbiedigden den goeden herder. De pastoor woonde met zijne zuster, die onge veer zestig jaar oud was, en eene dienstbode. Deze zuster, mevrouw Clarisse Darier, reeds zever, jaar weduwe, was na haren man verloren te hebben, bij haar broeder komen inwonen. De dame bezat een vrij aanzienlijk fortuin iiaar zonder kinderen door haren man nagelaten. Zii koesterde voor den pastoor een bijzondere tee- derheid en eene hooge vereering en deelde met De handel in hooi is levendig. Voor de persen wordt druk gekocht. De prijs bedraagt le soort f 20 a 26, 2e soort f 19 a 20 per 500 Kr. Daar de winteraardappelen in de Boven- Langstraat nog niet gerooid zijn, is de handel tot heden nog zeer siap. De prijs bedraagt van vroegere soorten f 2.50 a 2.75 per Hl. Op de vierde bladzijde van dit nummer is opgenomen de winterdienstregeling van October 1893, voor de lijn ZvvaluweBosch en aansluitende stations. Zij brengt voor die lijn slechts eene wijziging van enkele minu ten in den loop van trein 1107 van Waalwijk tot den Bosch. Te Baardwijk wordt den laatsten tijd veel kool geroofd, zonder dat men tot nu toe de daders kan te pakken krijgen. Verleden Zondag avond was er bijna een geknipt, maar hij ging er met achterlating van het gestolene van door en 't gelukte hem te ontkomen. De kool werd aan den eigenaar terugge geven. Zondagavond werden te Kaatsheuvel bij G. v. B. twee glasruiten ingeworpen; door de ijverige bemoeiing van den gem. veld wachter L. van Meurs, mocht het gelukken den dader, een zekere A. v. W., bij de justitie welbekend, op te sporen. Door den gemeente- en onbezoldigd rijks-veldwachter Gouda, te Vrijhoeven-Cap- pel, is op Zaterdag in bewaring genomen een jonge zwarte hond, reu, met witte pooten, witte borst en een witte plek op den nek, welke hond met een ingezetenen dier ge meente van het station Waalwijk is mee- geloopen. Tegen vergoeding van voedingskosten kan de hond worden terug bekomen. Men schrijft uit 's Hertogenbosch In de Zondag gehouden bestuursvergadering van het Nutsdepartement deelden de heeren Van Wijk Werneke en Roldanus, afgevaar digden van het bestuur, die Zaterdag jl. naar den minister van binnenlandsche zake van wege het departement het aanbod hadden gedaan om voor rekening van het Nut ge bouwen voor de Rijks Kweek- en Leerschool beschikbaar te stellen, verslag van hunne zending. De minister is van raeening, dat hij in deze zaak niet auders dan met het gemeentebestuur kan in overleg treden, en dus tot zijn spijt het gewaardeerde aanbod van het Departe ment niet kan aannemen. In verband met dit weigerend antwoord zal vanwege het Departement een inrichting voor onderwijs alhier worden opgericht, die in de dringende behoefte aan goed en goed koop onderwijs, zooals velen dat verlangen zal voorzien. Dinsdag zijn de leden van het Departement ter algemeene vergadering op geroepen, als wanneer deze zaak zal behan deld worden. Met 1 Mei a. s. zal, vrij zeker, de Rijks Kweek- en Leerschool naar Nijmegen worden overgeplaatst. Vrijdagavond zijn te Rozendaal twee personen, B. en H., werkzaam in het gebouw der electrische verlichting bij de staatsspoor wegen, in arrest genomen en geboeid naar de gevangenis te Breda overgebracht. Zij worden verdacht medeplichtig te zijn aan de menigvuldige diefstallen, ten nadeele van den restaurateur, den heer Vingerhoed gepleegd. Te Rozendaal is een felle brand uit- broken in de stallen van den heer Adr. hem in de groote genegenheid der dorpsbewoners. Dat was trouwens geen wonder, want't ruimste deel barer inkomsten werd aan liefdewerken besteed. De lezer gelieve vierentwintig uren in ons verhaal terug te keeren en ons naar de pastorie van Chevry te volgen. Het is de morgen van den dag, die op den vreeselijken en storraaehtigen nacht volgde, toen de groote fabriek te Alfortville een prooi der vlammen werd. De zon schoot hare gouden stralen over de rookende puinhoopen en Jeanne Fortier sliep in het bosch aan de zijde van haar zoontje. Het was half negen. Een jongeling van drieëntwintig jaar, kwam te Brie-Gomte-Robert met den trein aan, die te Parijs om zeven uur vijf vertrekt en in genoemde plaats om acht uur aankomt. Hij had alle be- noodigdheden bij zich van een landschapschilder, een toegeslagen ezel, een saamgevouwen stoel, een parasol, een schildersstokje, eer. verfdoos en sloeg met verhaasten tred en vroolijk uiterlijk den door groote boomen beschaduwden weg in, die naar Chevry leidde. Zijn gelaat toonde "fijne en regelmatige trekken, van geest en vroolijke opgewektheid getuigend. Hij had een blonden van Dijk-knevel op de bovenlip en zijne donker blauwe oogen deden onwillekeurig aan vastbe radenheid denken. Een lichten slappen vilten hoed droeg hij eenigszins schuins op het rechteroor en rookte eene sigarette, die hij bij het verlaten van den trein ontstoken had. Deze jongman heette Stefaan Castel. Zijne moeder had hij nooit gekend. Zijn vader, een handelaar op Montmartre, was vier jaar geleden gestorven, aan Stefaan een klein fortuin nalatend, dat hem in staat had gesteld zich aan zijn ge liefkoosde studie over te geven en de loopbaan der kunst te volgen, waarop hij door noeste vlijt en onverpoosde studie een eersten rang hoopte te bereiken, om zoo eene eervolle plaats in de maat schappij in te nemen en zich een naam te verwerven geroemd en geacht door alle kenners en liefhebbers. VIERENTWINTIGSTE HOOFDSTUK. Stefaan Castel had bepaald een artistieke roo- ping; de jongman toonde behalve een ernstige wilskracht eene buitengewone volharding en de liefhebbers begonnen zijn stukken te waardeeren. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2