Nummer 79. Zondag 1 October 1893. 16" Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Uit Amerika. UITGEVER: ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. V V BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanj e. De Echo van bet Zuiden, Waalw(jlscbe en Lanptraatsche Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden .ƒ1,00. Frauco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 1—7 regel» 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naarplaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsin» opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitse In land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. 't Parlementaire leven begint zoo zoetjes aan uit zijn zomerslaap te ontwaken en eer het een week of drie, vier verder is zit men in 't noorden zoowel "als in 't zuiden, in 't oosten zoowel als in 't westen, weer midden in de discussien over de politieke en economische vraagstukken. Hongarije's huis van afgevaar digden is reeds weer aan den arbeid en de premier Von Weckerle diende de begrooting voor 1894 in, welk sluit met een batig slot van 22.075.259 gl. (ontvangsten 416.608.094 gulden, uitgaven 394.532835 gulden. In zijn toelichting constateerde ^Weckerle, dat de hoogere ontvangsten niet het resultaat zijn van een gewelddadige opdrijving der inkom sten doch voortvloeien uit een natuurlijke stijging der inkomsten. De eischen van den titularis van oorlog zijn ruim H/s millioeu hooger dan 't vorige jaar en zijn collega van financien zal hem daarvoor wel geen moeie- lijkheden maken, daar deze 131/* millioen meer in zijn kas heeft zien vloeien, hoofd zakelijk tengevolge van de verhoogde belas ting op bier, spiritus en suiker. De premier kondigde aan een voorstel tot verplichte ver zekering van vee door den staat, en consta teerde de noodzakelijkheid om de protes- tantsche gemeenten hoogere bijdragen te verleenen. Het ministerie-Weckerle zal nog een moeie- lijk oogenblik hebben door te maken door het comité van de onafhankelijkheidspartij zal in den rijksdag worden voorgesteld de regeering in staat van beschuldiging te stelleu naar aanleiding van 's keizers uitlatingen, dat het overdreven chauvinisme, met het patriot tisme niets gemeen had en dat de verzoe- ningstractaten niet moeten worden bestreden welke woorden de linkerzijde (misschien wel niet ten onrechtezich ernstig heeft aangetrokken. De publicatie der tusschen keizer Wilhelm TORONTO, Canada, 10 Sept. 1893. Het eerste wat mij opviel in Albany was, de massa telegraaf- en en telefoondraden, die u in de straten als een net boven het hoofd hangen. Dit komt hoofdzakelijk, buiten het vele gebruik van telegraaf en telefoon, door de electrische trams, die hier alle paarden- en stoomtrams en omnibus sen vervangen, en hunne geleidingen boven den grond hebben. Het tweede, dat mij opviel, was het groot aantal Hollandsche namen, zoowel van straten en pleinen, als van particulieren en handelslui. Albany is de oudste kolonie in Amerika, die door Hollanders in 't jaar 1600 en zooveel weid gesticht, en be stond jaren lang uitsluitend uit Hollandsche emi granten. Een bewijs hiervan is, dat op 12 Octo ber 1665 de eerste onderwijzer voor het Engelsch werd aangesteld, onder deze twee conditieslo. dat hij zou zijn de eenige onderwijzer in Albany, die Engelsch zon leeren en ten 2de dat hij „voor eiken schoolier niet meer salaris zal vragen dan de Hollanders hier gewoon zijn te geven aan de Hollanders I" Er is hier een van ltensselaars- plein, een Handelaarsstraat, een Jonkerstraat; er wonen Van JDalen's, Beekman's, enz., ook zag ik een apotheker, genaamd Charles van Loon. Nu verkoopt elke apotheker of drogist hier achter de toonbank ook limonade, seltzerwater, gemberbier en al die soorten Amerikaansche ijsdranken waarmede ze in den regel meer verdienen, dan met heel de rest der apotheek. Ik ging bij onzen naamgenoot dan eens een glas limonade drinken en zeide hem dai ik ook een Van Loon was. Aanvankelijk bleef hij daar heel koud onder, en gaf hij mij nauwelijks antwoord, doch toen ik hem een Hollandsche sigaar aanbood, kwam er praat in den man; hij was van Holl. afkomst, maar wist niet van welke streek of provincie; zijn voorouders waren mee van de eerste emigranten hierheen, (waarop hij en eenieder hier trouwens niet weinig trotsch was) enz. Van zijn invitatie om nog eens aan te komen, heb ik maar geen gebruik gemaakt. Albany is de zetel van het parlement voor den staat New-York en niet de stad New-York in plaats van Albany, dus zoo ongeveer als bij ous den Haag en Amsterdam. Het nieuwe Capitool van Duitschland en den ex kanselier Birmarck gewisselde telegrammen, hebben een einde gemaakt aan alle veronderstellingen, als zou er heel wat meer tusschen beiden zijn geschied, doch het chapitertje „Bismarck en keizer Wilhelm verzoend" is daarmede nog niet gesloten onverpoosd blijft men den ex- kanselier een hooge positie als 's keizers raadsman toekennen, blijft men spreken van een aanstaande conferentie tusschen beiden, terwijl 't toch langzamerhand tot zekerheid wordt, dat Wilhelm II alleen beoogd heeft 't tusschen hem en den ouden kanselier des Duitschen rijks weder tot normale verhoudin gen te doen komen zonder aan Bismarck's deelneming aan 't bewind, 'tzij direct, 'tzij indirect, ook maar een oogenblik te denken. Wel is het parlement van Groot-Brittannie voor eenige weken met vacantie, maar voor den premier Gladstone is 't daarom geen rust tijd: Woensdagavond heeft hij voor zijn kiezers een groote redevoering gehouden, getuigend van zijn onverdeelde toewijding aan de be langen des lands, zoowel als van zijn onver zwakt physiek vermogen. De „grand old man" meende dat de aan home rule gewijde tijd, geen verloren tijd is geweest; deze wet, door het lagerhuisaangenomen bij volle kennis van zaken, is zeer belangrijk. Het hoogerhuis aldus ging de premier voort is er bij conflict met het lagerhuis nooit goed afge komen en van de door het hoogerhuis gestelde mogelijkheid de ontbinding van 't lagerhuis uit te lokken, zal niets komen: het zou in strijd zijn met de grondwet, het zou een daad van hoogverraad zijn en het bestaan van het hoogerhuis zelt zou op 't appel komen. Het home rule-vraagstuk zal worden beslist vóór het eind der aanstaande zitting: de natie heeft der meerderheid het gezag toegekend en op deze rust de verplichting de middelen te bedenken ter bereiking van haar doel. of Gouvernementsgebouw, dat bijna gereed is is een waar pronkjuweel en den staat New-York volkomen waardig. Dit „volkomen waardig* kan dunkt mij hier op twee wijzen worden toegepast. Ten eerste natuurlijk, omdat de staat New-York de voornaamste staat is in Amerika, en als zoo danig recht heeft op een prachtig regeeringsge- bouw. Maar ten tweede kan het dienen als een bewijs hoe de regeering hier omspringt met de vette baantjes voor de vrienden, en dientengevolge met het geld der belasting- en invoerrechtbetalers. Men begon met dit gebouw in 1869 en met» hoopt het volgend jaar klaar te zijn, dus een zilverfeest. De kosten beloopen ongeveer zestig millioen gulden, en hoe kan dat anders. Bij elke regeeringsver- andering kwam er een nieuwe hoofd-ingenieur die andere inzichten en plannen had, dan zijn voorganger, en afbrak wat deze had opgebouwd. Om maar een paar voorbeelden te noemen. De reisgids van Baedeker, die dit jaar pas verscheen, maakt melding als zeer bezienswaardig de zoo genaamde Gouden Hoofd trap, die tot boven in het gebouw liep. Daar ik dezen „gouden trap" niet kon vinden sprak ik hierover een opzichter aan. Och mijnheer, die is verleden jaar afgebro ken, daar heeft deze chef kamers voor in de plaats gebracht! Een ingenieur had in zijn bestek een doorrij door het gebouw gemaakt met een bin nenplaats in het midden. Daar een stuk straat niet recht en breed ger.oeg was om een flink ge zicht op het gebouw te geven, werd dat gedeelte der straat onteigend en afgebroken en het gebouw kreeg een mooien doorrijweg. De opvolger van dezen ingenieur had weer andere plannen, met andere woorden moest toch beloond worden, voor zijne verdiensten aan den lande bewezen met de verkiezingen, (want dit is hier de voornaamste verdienste) de toegangsweg was niet noodig, en de doorrijweg kon beter voor bureaux ingericht worden. Het geld voor de onteigening der straat was dus weggesmeten, of eigenlijk niet wegge smeten, maar in de zakken gekomen van aen eersten ingenieur en een paar vrienden, want deze kliek had enkele huizen in die straat onderhandsch aangekocht vóór de plannen van het gebouw aan gaande den toegangsweg bekend waren! En dit is niet alleen de politiek van den staat New-York, maar dit is de politiek van geheel Amerika. Het gebouw zelf is overigens een pracht van belang. De vergaderzaal van den senaat is eenig, onder gebeeldhouwd eikenhout, dan marmer en verguld CHARLEROI, 28 Sept. Heden ochtend is in verscheidene mijnen van het bekken van Charleroi de werkstaking uitgebroken. Het aantal werkstakenden is omstreeks 1700. Men gelooft dat de werkstaking zich nog eenigszins uitbreiden zal in dit kolenbekken, maar van korten duur zal zijn. LUIK, 28 Sept. In dezen omtrek was de toestand heden ochtend verbeterd. Men telt in het geheele Luiksche kolenbekken niet meer dan 500 werkstakers. Er heerscht vol komen rust. De werkstaking in het Noorderdeparlemeut en in Pas de-Calais schijnt weldra tot de geschiedenis te zullen behooren. Te Ferfay hebben alle, te Béthune verreweg de meeste mijnwerkers den arbeid hervat, terwijl te Azincourt meer dan de helft hetzelfde gedaan heeft. In Noeux moesten gendarmes tegen rnstverstorende stakers optreden. Te Lens heeft de mijnmaatschappij het voorstel van den vrederechter, betreffende eene verzoening tusschen de arbeidgevers en arbeidnemers, en het onderwepen der twistpunten aan een scheidsgerecht afgewezen, wijl ze noch de loonen verhoogen, noch maatregelen, de discipline betreffende, aan een scheidsrechter onderwerpen kan. Basly en Laraendin ont kennen, dat zij voornemens zijn zich naar Parijs te begeven, om met den president van den ministerraad een conferentie te heb ben; zij zijn door de stakers volstrekt niet belast een dergelijke stap te doen. In een vergadering, die Woensdag morgen heeft plaats gehad, heeft Lamendin geprotesteerd tegen de tegen Basly en hem ingebrachte beschuldiging, dat zij tot de werkstaking aan gespoord hebben; de vergadering heeft een Spaansch leder dan kolom netjes van onynx, het fijnste bruingeel marmer dat bekend is, enz. enz. Ik heb er een paar fotographieën van gekocht. Het Kenmore hotel te Albany, van waar ik u laatst schreef, is mij uitstekend bevallen, beter dan Broadway Central Hotel te New-York. Als ik in New-York terug kom, zal ik, zooals eerst be sproken, St. James Hotel nemen. Het eten in Kenmore Hotel was ook smakelijker, alhoewel het degelijke, solide van onze Holiandsche of der Engelsche keuken hier totaal ontbreekt. Het diner bestaat hier uit een tiental gerechtenen van ieder gerecht kan men uit een stuk of vijf soorten kiezen. Op het menu van vanmiddag b.v. tel ik 57 verschillende dingen, maar een Hol landsche biefstuk heb ik nog nergens gevonden. Aardappelen schijnt wel een groote lekkernij te zijn, die worden op vijf of zes manieren klaar gemaakt, de eene al misselijker dan de andere, maar een aardappel gekookt, die „blomt* zeggen wij bij ons, schijnt er niet te zijn, want ik heb alle soorten geprobeerd, maar allemaal fut. Van Albany heb ik een uitstapje gemaakt naar Saratoga, een drie kwartier sporens hooger op. Saratoga is de voornaamste badplaats der Ver- eenigde Staten, en kan circa 20000 gasten herber gen. Er zijn een twintigtal warme bronnen ietwat zout van smaakdie reeds bij de oude Indianen als geneesmiddel bekend stonden. Ik heb hier gelogeerd in het United States hótel vermoedelijk het grootste hotel in de wereld, waar ongeveer 2000 gasten deftig logeeren kunnen. Het seizoen was echter zoo goed als voorbij, het was den 4den September geloof ik, en het gebruik wil, dat men einde Augustus naar eene andere badplaats (Lenox) vertrekt. Het was mij hier wat al te deftig af, eenieder was aan 't diner in 't zwart pak gekleed of rok; slechts weinige doorgaande reizigers hadden een reispak aan. De eetzaal van dat hotel is maar 275 voet langDe vorm van het hotel is ongeveer een vierhoek, zoo, dater in het midden een park overblijft, met prachtige oude boomen in ver schillende soorten begroeid, waar geregeld con certen gegeven worden alleen toegankelijk voor de gasten van het hotel. De omstreken zijn be trekkelijk niet veel bijzonders, alleen de rijtoer naar het meer op een uur afstand van Saratoga, is in het seizoen merkwaardig omdat deze rijtoer tot de vaste dagelijksche bezigheden van alle deftige badgasten behoort, en men de weelde der motie aangenomen, waarin zij de verant woordelijkheid voor de staking oo zich neemt. De feestelijkheden ter eere der Russen zullen ongeveer aldus plaats hebben Admiraal Avelane en de Russische offi cieren, die hem vergezellen, zullen na afloop van het vierdaagsche feest te Toulon, te Parijs aankomen en eerst een bezoek brengen aan den president der republiekdie hen den avond van denzelfden dag te dineeren zal ontvangen. Bovendien zal Carnot hun den dag voor hun vertrek, een déjeuner aanbieden. Tusschen deze beide recepties zullen de feesten plaats hebben, georganiseerd door de regeeringde stad Parijs en de pers. De eerste bestaan uitlo een ontbijt, door den minister van oorlog aangeboden, gevolgd door een groot militair caroussel, dat op het Maart- veld zal plaats hebben, ir. een der gebouwen van de tentoonstelling; 2o een diner bij den min ster van marine, gevolgd door een bal 3o een ontbijt, bij den minister van buiten- landsche zaken gevolgd 'door een receptie met bal, waarschijnlijk in den namiddag; 4o een diner bij den minster-president, gevolgd door een open receptie. Hierbij komt een gala-voorstelling in de opera en een feest maaltijd op het Maartveld, gevolgd door een groot vuurwerk. Maarschalk Martinez Campos is minder wel. Hij heeft een hevige koorts gehad, die door zijn wond veroorzaakt werd. Te Bar- celone hebben Dinsdag nog huiszoekingen plaats gehadmet het resultaatdat nog eenige anarchisten gearresteerd zijn. Overigens hebben de in beslag genomen papieren geen nieuw licht doen vallen op den aanslag van Zondag. Pallas schijnt dien alleen votvoert te hebben, zonder de hulp van andere anar chisten. Dinsdag heeft hij medegedeeld dat hij sedert lang alles voorbereid had voor zijn onderneming, die hij ivoornemens was reeds in Mei uit te voeren, omdat hij de benoeming rijke Amerikanen kan bewonderen. Daar ik noch badgastnoch rijk Amerikaan benheb ik de rijtoer naar het meer maar per electrische tram gemaakt voor een Araer. dubbeltje. Zooals ik zeide, was het seizoen bijna over en was er wei nig drukte meer te zien. Var. Saratoga keerde ik terug naar Albany en vertrok vandaar naar Buffalo met de Empire State Express trein, die als de snelste trein bekend staat, die hier loopt. De inrichting der treinen is hier geheel anders dan bij ons; er is maar een klas voor alle reizigers, rijk of arm de wagons zijn alle doorloopend, dat is één coupé voor 60 5 70 reizigers met een ingang voor en achter de wagon zooals bij ons de locaaltreinendan heeft men aan de doorgaande of sneltreinen paleiswa gons, restaurantwagon, slaapwagon en bibliotheek, een schoenpoetser, een krantenjongen, een barbier enz. Den paleiswagon is cvengroot als de andere wagons, maar bevat maar dertig plaatsen, zijnde ieder bijzonder genummerd; dit zijn fauteuils, die ronddraaien, zoodat men kan zitten zoo men wil, naar gelang het landschap rechts of linksch merk waardig is, of de zon hindert of aangenaam is enz. In deze wagons kan men plaits krijgen tegen een matige extra betaling zijnde van Albany, waar ik om half twaalf vertrok tot Buffalo, aan komst half zes, l'/a dollar, wat op een warmen dag en de trein stampvol wel aan te bevelen is. Ik trof hier een redacteur van een Sportblad over paarden aan, die 3 maal in ons land was geweest en 2 maal vee had gekocht bezuiden Rotterdam, waarover men buitengewoon tevreden was. Buffalo is een stad van ongeveer 300000 inwo nerseen van die vlug vooruitgaande Ameri kaansche steden, die nu in tien jaar rnim 100000 inwoners meer bevat dan in 1883. De handel bestaat hoofdzakelijk in hout, graan, kolen en vee. De ontzettende massa hout, die hier opgestapeld ligt, is ongelooflijk. Buffalo is over het geheel mooi gebouwd met flinke breede stra ten, waarvan vele met asphalt. (Over het algemeen zijn de straten in Amerika slecht en kuilen en gaten met ruwe keien vindt men overal, zoowel als trottoirs van planken, en houten huizen.) De Delaware Avenue is de mooiste straat die ik hier nog gezien hob. Een mooie breede asphaltweg met dubbele rij zware boomen, kastanjesbeuk, eik enz., daarachter een fijn onderhouden grasperk hier en daar met bloemen, en dan voortdurend villa neven villa allerliefst gebouwd in alle ver

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 1