Engeland. Italië. Amerika. UITVOERINGEN. BINNENLAND. Burgerlijke stand, Handelsberichten. van maarschalk Campos tot gouverneur van Barcelona, beschouwde als een uitdaging van de anarchisten. De bond van eigenaars van steenkool mijnen in Groot-Brittannie heeft een manifest uitgevaardigd, waarin wordt aangetoond, dat eene vermindering van loon onmogelijk kan worden vermeden. Voorts wordt de houding der mijnwerkers gelaakt, alle discussie over de quaestie van loonvermindering thans ge weigerd en de benoeming aangekondigd van eene speciale commissie, die bereid zal zijn om met de vertegenwoordigers der mijnwer kers te onderhandelen, ten einde een middel te vinden om het eens te worden. Hel Engelsche eskader zal den II October te Catania aankomen en er vijf dagen blijven. De burgemeester heeft bericht gekregen, dat de Engelsche admiraal verlangt, dat geen officieele feesten plaats hebben. De gemeente raad schijnt echter den Engelschen zeelieden een schitterende ontvangst te willen bereiden. De Tribuna, het bericht van een mi- nisterieele crisis logenstraffende, verzekerde dat Giolitti, hoewel zich de moeielijkheden van den toestand niet ontveinzende, vast besloten is met zijn tegenwoordige collega's het oor deel der kamer af te wachten. NEW-YORK, 28 Sept. Een telegram uit Detroit meldt, dat een sneltrein van Toronto naar Chicago bij het verlaten van 't station Bellevue in botsing gekomen is met een anderen trein. Al de waggons van den eersten trein zijn verbrijzeld, 5 personen gedood, 15 gewond, waarvan verscheidene doodelijk. WAALWIJK. Zondag 1 Oct., 's middags 12 uur, zal door de liedertafel »Oetening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd Neerlands taal. Stille. De Nornen. Gevaart. Op 't Kerkhof, De Vüegh. CONCERT, te geven door de harmonie l'Espérance van Waalwijk, ingezetenen en corporatien van Waalwijk aangeboden, die bewijzen van belangstelling gegeven hebben bij gelegenheid van hare bekroning in den muzikalen wedstrijd te Tilburg, en aan hare leden, op Zondag 1 dezer, op de zaal Musis Sacrum. Aanvang 's avonds ten 7J/a uur. Zie Programma. BA.VO-MARKT Waalwijk Donder dag 5 October. WAALWIJK, 30 Sept. 1893. Loting voor de nat. militie alhier, 24 Oc tober a. s. voor: Waalwijk, Baardwijk, Be- zooien en Capelle. Het wetsontwerp omtrent het faillisse ment en de surséance van betaling is door schillende stijlen, in verschillende kleur van steen, irriis hardsteen, rood zandsteen, gewoon gebakken steen hier en daar marmeren kolommen of houten gevel', maar altijd afwisselend. Het kerkhof is prachtig aangelegd en voorzien van vele mooie monumenten. Het monument van Nelson Blocher kost, zegt men, 250000 gulden; hieraan is een geheel romantische geschiedenis verbonden. Verder is er een prachtig bronzen standbeeld van het hoofd der Indianen van den stam Iroquois. Deze ligt hier begraven met nog viif andere voorname Indianen. Deze hoofdman heette Sa-Go-Ye-Wat-Ha, dat wil zeggen .Hij houdt hen wakker» hij was bijgenaamd «Roode jas» en stierf hier in 1830. Hii was een groote vriend van treorge Washing ton den onsterfelijken eersten president van Ame rika en was steeds met de blanken bevriend. Voor een groote vijftig jaren waren de Indianen hier nog heer en meester en de laatste woorden van .Roode Jas' warendat zijn dood verhaast werd door de gedachte, dat zijne raadgevingen zoo spoedig na zijn dood zouden vergeten zijn en dé arme Indianen door de voortvarendheid en list der blanken, spoedig zouden worden verdron gen en verjaagd. Dit is gebleken waar te zijn, er is geen spoor meer van deze Irokeezen te vinden in het verre westen en noordwesten is hier en daar nog een kolonie, die door Amerika en Canada bijzonder voor de Indianen wordt cereserveerd, en waar de blanken geen eigendom moeen hebben. Er is nog eene kolonie tusschen hier en Niagaramaar deze Indianen leven als vreedzame landbouwers en zijn over het algemeen welvarend. Ik zou die toch gaarne eens bezoeken, ze maken ook schoenen van mocassin. Buffalo kerkhof bezit verder een crematorium of liikoven, waarover ik hier maar zwijgen zal het is misschien interessant, maar het walgt niet WIk"!was in Buffalo gelogeerd in het Iroquois Hotel een keurig en aanbevelenswaardig huis. Boven de menu's staat het gezicht van een Iro- kees Indiaan afgebeeld ook boven de rekeningen, maar de Indiaan kan niet leelijker kijken dan ik soms doe, als ik de rekening in een hotel moet betalen. Men logeert hier op een andere manier dan bij ons; hier is men m den kost, zou ik het noemen, tegen zooveel per dag, eten en slapen alles inbegrepen. Gemiddeld kan men op 3lf, a 4 dollar per dag rekenen voor kamerontbijt lunch en diner of souper. Gaat men nu buiten de stad of wat veraf dan moet men toeh betalen^ voor een geheelen dag, zelfs zijn er veel hotels de eerste jkamer aangenomenook dat be trekkelijk de handels- en fabrieksmerken. De Waalwijksche Kolfklub zal Maan dag a. s. een wedstrijd houden; naar wij vernemen zijn ook eenige prijzen beschikbaar gesteld voor de honoraire leden. In den stal van de wed. Wijtvliet Bie- manste Loonopzand, heeft zich een geval van miltvuur voorgedaan. De daaraan ge storven koe is op last van den veearts ver brand en in den grond gestopt. Het overige vee is uit den stal verwijderd en deze volgens de wet ontsmet. De voorwerker L. v. W., van de ex ploitatie-maatschappij, is te Elten door eenen werkwagen beladen met rails aangereden waardoor een zijner beenen gebroken werd. De man werd in het ziekenhuis aldaar opge nomen, daar hij niet naar zijne standplaats Zevenaar mocht worden vervoerd. Woensdagavond omstreeks kwart over tienen brak een zwaar onweder los boven Amsterdam. De bliksem was thans in wer kelijkheid niet van de lucht, schrikwekkende donderslagen knalden terstond na het weer licht, en een stortregen sloeg neer op straten en grachten. Al de wandelaars vluchtten in winkels en in portieken, de paarden der rij tuigen werden schichtig, en in vele huizen overstroomden de goten, zoodat het water in de kamers liep. Tijdens het onweder te Amsterdam is een bijzonder natuurverschijnsel waargenomen. Op eenen bliksemstraal volgde onmiddellijk een hevige donderslag, vergezeld van een knette rend geluid en op hetzelfde oogenblik zag men eenen vuurregen neerdalen. De stukken vuur moeten zoo groot als eene vuist geweest zijn. Tijdens het hevige onweder sloeg te Dor drecht de bliksem in het dak van het pakhuis Hospitaalvan de firma J. Giltay Zn. en staande in het Manhuisstraatje in de Groote kerksbuurt. De bliksem nam zijnen weg langs het dak, waarvan een gedeelte werd wegge slagen Omstreeks 10 uren sloeg de bliksem in de woning van den heer T. in het noordeinde der gemeente Zevenhuizen. De schoorsteen sloeg gedeeltelijk aan stukken en er ontstond een begin van brand, die door de bewoners met emmers water gebluscht werd. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. Tusschen 11 en lD/s uur sloeg in de Beem- ster de bliksem in de boerenwoning van den heer G, Schuitemijder aan den Middenweg aldaar. De vorstpannen werden weggeslagen en in de tuinkamer de vloer en eenige meu belen beschadigd, maar brand werd niet ver oorzaakt. Te half twaalf sloeg te Ingen de bliksem in eene kapitale boerenwoning, die eene prooi der vlammen werd. De brandweer was wel spoedig op de plaats, doch kon bij ge brek aan water niets doen. Woning en inboedel waren matig geassureerd. In de kerk der gereformeerde gemeente te Heinenoord is de bliksem geslagen, zonder brand te veroorzaken. Men schrijft uit Amsterdam Met iederen dag bijna komen nieuwe bij zonderheden uit het veel bewogen leven van Hendrik de Jong aan den dag. Zoo heeft zich thans weder een dienstmeisje bij de recherche vervoegd om mede te deelen, waar men toch de volle dag in rekening brengt, als men b.v. een of twee dagen ziek zou zijn. Wijn aan 't diner is hier niet bij gerekend maar daar maakt niemand dan een vreemdeling gebruik van. Van Buffalo ben ik naar Niagara Falls gegaan, van waaruit ik met een enkel woord telegra feerde. Al had ik nu duizend woorden geseind dan had ik zeker nog even weinig van de ma jesteit dezer wereldberoemde watervallen gezegd als nu. Er zijn in hoofdzaak twee watervallen, de Ame- rikaansche en de Canadeesche waterval Aanvan kelijk dacht mij, dat de Amerikaansche waterval grootscher, indrukwekkender was dan de andere. De massa water 1060 voet breed, die 167 voet diep naar beneden valt, i3 van zeer nabij te be zichtigen, doordat men boven een hardsteen muur of balustrade vlak aan den waterval heeft ge bouwd. Loodrecht klettert, brult, dondert hier het water naar beneden en men overziet de geheele massa als een gordijn van water. Maar de Cana- deesche of hoefijzer waterval moet men van oost en west en noord bezichtigen, die moet men met een stoombootje zoo dicht mogelijk naderen, om dan stil te zwijgen en tot zich zelf te komen. In den vorm van een hoefijzer met een omtrek van ruim 3000 voet, valt hier een massa water naar beneden 160 voet diep, met zulk een ont zettend geraas, met zulk een overweldigende hoe veelheid, met zulk een majesteit, dat men onwil lekeurig zijn adem inhoudt en geene behoefte gevoelt om zijne gedachte te uiten. Wanneer het water over den rand stort, vormt zich geen schuim of verspreidt zich niet onmiddelijk, zooals bij den Amerikaanschen val, neen, als een vast geheel, al een machtige kolossus buigt zich deze massa naar beneden, om daar de rotsen te beuken en den bodem uiteen te doen spatten, zich daar op lossend in een zee van schuim en regen, die weer opstijgt als een wolk tot verre beven den rand van den waterval, en het nog nooit heeft mogelijk gemaakt den waterval geheel te zien of op te nemen. En telkens ging ik terug om dezen waterval te beschouwen, nooit voldaan, en telkens weer verlangend om de majesteit voor altijd in mijn geheugen te prenten. Waarlijk, als ik moest kiezen tusschen de Niagara Falls en het geheele overige gedeelte mijner reis, ik zou geen oogenblik twijfelen de Falls, en niets anders dan de Falls. Men heeft berekend, dat ongeveer 15 millioen kubieke voet water elke minuut over de beide watervallen stort, dat de Jong ongeveer een jaar geleden veel bij hare moeder, die te Utrecht woont, aan huis kwam en deze op een goeden dag een fleschje onder den neus hield, met 't gevolg, dat de vrouw het bewustzijn verloor en bij haar ontwaken uit die verdooving den huis vriend plus eene som van f 300 verdwenen vond. De Jong, zich voor dokter uitgevende, had haar vroeger reeds een kistje met medicijnen ten geschenke gegeven. Op dit kistje heeft de recherche heden beslag gelegd. Voorts is de politie nog een dameshoed in handen gevallen, welke de Jong te gelde moet heb ben gemaakt reeds vóór hij Sarah Juett en Marie Schmidt leerde kennen. Van welke vrouw deze hoed afkomstig was, ligt nog in het duister. Onder het dagelijksche verhoor begint de Jong zich met den dag kalmer te gedragen; meermalen zegt hij, dat de beide vermiste vrouwen wel binnen enkele dagen van zich zullen doen hooren en men hem dan zal moeten vrijlaten. Telkens wanneer de deur opengaat om een nieuwen getuige binuen te laten, verschrikt hij echter en wacht in ze nuwachtige spanning af, met wien men hem weder zal confronteeren. Herkent hij den persoon, dan herkrijgt hij weldra zijne gewone kalmte en schertst hij zelf met hem. Op dergelijke wijze gedroeg hij zich bijvoorbeeld ook tegenover de vrouw, aan wie hij te Arnhem de kleederen van Sarah Juett ver kocht. Deze wilde evenwel van zijn gemeen zamen toon niets weten en gaf min ot meer te kennen, dat de Jong ook haar eenmaal bijna geworgd had in een zijner wreedaardige buien. De meening van velen, dat de Jong de beide vrouwen niet gedood zal hebben, maar zich op eene andere, voor hem minder ge vaarlijke en misschien meer lucratieve wijze van haar zal hebben ontslagen, schijnt gedeeld te worden door de Londensche politie. In een café-concert in de Nes te Am sterdam kan men 's avonds met beren zien worstelen. Gisteravond was de mandie bruintje dresseeren moest, iet of wat beschon ken en achtte het noodig de beren op ruwe wijze met eene ijzeren stang te slaan. De dieren vonden dat minder aangenaam en vielen hun meester aan, zoodat het personeel hem hulp moest verleenen. Bij die gelegen heid brak het houten beschot, waarachter de dieren zaten, die alzoo licht in de zaal hadden kunnen komen en onder de toe schouwers eene paniek verwekken. Gelukkig geschiedde er niets bijzonders. Een man te Amsterdam heeft kennis gegeven eene portefeuille te vermisen, in houdende eene som van f 700 aan bankpapier. Des avonds had hij eenige tapperijen in den Nes bezocht, was dronken geworden en daar na op de Nassaukade in slaap gevallen. De man kan dus niet opgeven of hem de por tefeuille ontstolen is dan wel of hij haar verloren heeft. Een der waggons van de Gooische stoomtram, komende van Laren, ontspoorde gisteren voormiddag op de hulpbrug buiten de Amsterdamsche poort te Naarden, en wel zoo dat hij, ten onderst boven over het water hangende, alleen door de koppelstangen der beide andere wagens voor neerstorten is be waard gebleven. Persoonlijke ongelukken zijn er niet voorgevallen dewijl de passagiers militairen te Amsterdam in garnizoen, vóór waarvan vermoedelijk 9/io over den Hoefijzer wa terval. Wat mij verder trof was de oppervlak kige kalmte van het water op korten afstand voorbij den val. De rivier is onder den val 1000 voet breed tegen ruim 4000 daarboven, en men ziet toch geen forschen stroom. Dan wordt de bedding nog nauwer en ten slotte moet de ge heele massa door een rivier van 300 voet breed zijn weg vinden; maar hier is geen kalmte meer, hier gelijkt op een golven der zee, en door den aandrang van water, verheft zich dit in het mid den der rivier van 20 tot 30 voet hooger dan langs de kanten en rolt de eene golf over de andere. Nu wordt de rivier weer iets breeder en maakt een rechten hoek en hier zien we weer hetzelfde verschijnsel als beneden den val, opper vlakkig een kalm water, maar die kalmte is, verraderlijk, want het woelt en werkt daaronder, het is de maalstroom die alles vernietigt. Dagen en dagen zult ge hier hetzelfde voorwerp zien rond dwarrelen, zonder vooruit te komen, telkens ronddraaiend, telkens terug maar reddeloos ver loren. Dat het daaronder dwarrelt en kookt ziet men aan de oevers, die reeds 200 voet loodrecht boven de rivier uitkomen, en steeds verder wor den afgeschuurd. Ik heb een diietal fotographieën van de water vallen gekocht en laten opzenden; op de eene zult ge een bruggetje onder in het water zien, dat leidt naar den „kelder der Winden". Men gaat daar onder een gedeelte van den waterval door, maar dat is om suf te worden en alleen raadzaam als men kalme sterke zenuwen heeft. Zonder gids mag en zal niemand den tocht doen. Nog een heer uit New-York en ik gingen samen met deu gids den tocht ondernemen. Ik zou steeds een ieder aanraden om nooit met meer dan twee per sonen tegelijk te gaan, dan kan men de hand van den gids vast hebben, want om op het critieke oogenblik, als men den rotswand aan den eenen, en der. waterdruk en val aan den anderen kant en boven en om en op zich heeft, om op dat oo genblik, zeg ik, zich te moeten behelpen met de hand van een derde misschien nog angstiger en minder vertrouwend dan men zelf is, terwijl het oorverdoovend geraas en gedonder van het water en de loodzware druk u aen adem afsnijdt, zie, daar zou ik vuor bedanken, ronduit gezegd. Het tochtje agiteert in de hoogste mate, een gevoel van verlichting doorstroomt eenieder als men den zwaarsten val achter den rug heeft een men niets erger meer ondervindt alsof men blootshoofds in een allerhevigste stortbui het water op zijn hoofd voelt kletteren. Een uur later voelde ik nog het passeereu der brug den wagen haddén verlaten. Donderdag avond circa 8 uren brak bij den winkelier C. d- B. te Benschop een hevige brand uit. Hoewel de brandweer spoedig op de plaats des onheils was, kon er niets gered worden en brandde het ge heele huis, dat evenals de inboedel verzekerd was, tot den grond af. Cupellc 30 September 1893. Aan de Rijks Universiteit, te Utrecht, is door Th. Ruijs, met goed gevolg het theoretisch tandheelkun dig examen afgelegd. SPRANG. Van 128 Sept. GEBOREN: Maria Cornelia, d. van J. van Thielen en Ja. Nieuwen huizen. Jacobus, z. van J. de Roon en G. J. J. van der Poel. Johannes Simon, z. van Anna van Zeist. Maria Antoniad. van J. Spierings en M. A. Dawans. Gerrit, z. van Gerrit Pol en C. van der Haramen. Wilhelmina Jo hanna, d. van A. de Roon en G. Nieuwen- huizen. Oornelis Adriaan, z. van D. de Rooij en Cath. Ophorst. OVERLEDEN Dingeman de Bie, vroeger wed. van Adriana Ockers, thans echtgenoot van Anna van Lier, 73 j. Elisabeth Maria van der Poel, 3 maanden. Antonia Eli sabeth van Dommelen, 9 maanden. AANGlFrE. AFKONDIGING. VOLTREK KING: Gijsbert de Kluijver, 28 jaren, van Sliedrecht, met Anna van Dongen, 22 j. WAALWIJK, 29 Sept. Er was veel aanvoer ter veemarkt, hoofdzakelijk bestaande uit kalfbeesteft en eenig vet vee. De handel was vlug en de prijzen over 't alge meen hooger. Kalfkoeien golden f 137.50, f 245.a f Dito vaarzen 1115, 180,00 f0. Jonge varkens ongev. stuks ter markt, ver kocht van f 7.25 a f 13,50 per stuk. Ter botermarkt werden afgeslagen en verkocht 512 Kg. van f 1,12 a f 1.32 per Kg. Kippeneieren f5,a f5.50 per 100 stuks. De huidenmarkt is wel zoo levendig, ten gevolge van eene rednetie op de prijzen der gezouten La Plata huiden, geconstateerd op de veiling van Antwerpen van 27 en 28 dezer, van pl. m. 3 cent per kilo. Yoor goed zwaar leder blijft er geregelde vraag aan flinke prijzen; ook in andere le- dersoorteu is de markt vast gestemd met tamelijk goede vraag. In schors was het deze week stil, prijzen stationnair. AMSTERDAM, 28 Sept. Bericht van den makelaar BROUWER ANCHER. Afloop der inschrijving van 27 Sept. Bij inschrijving. Aangeb. Runderhuiden. Verk. 16290 Samarang gevleeschd 4414 3584 ongevleeschd 38 5298 Soerabaya 951 1058 Batavia 921 2961 Tjilatjap 2005 833 Padang 833 65 Balie 65 30089 9227 eene poort trilling in de beenen, maar het beste bad kan mij r.iet frisscher en ook niet natter ma ken. Men moet zich eerst geheel ontkleeden en krijgt dan een guttapercha pak aan. Geld enz. worden intusschen in een brandkast bewaard. De Niagara rivier vormt de grens tusschen de Vereenigde Staten van Amerika en Canada, de rivier siort zich ineen meer, Ontario, aan den overkant ligt Toronto, de koningin der steden van Canada bijgenaamd. Nu, Toronto is waarlijk schoon, maar kom er niet op een Zjndag, dan om naar de kerk te gaan en een rijtoer te maken. Nergens in Engeland heb ik zulk een streng orthodoxen Zondag gezien. Trams geen enkele op Zondag. Café's gesloten var. Zaterdag avond 7 uur tot Maandag morgen 7 uur. Theaters gesloten, winkels dito, sporen en booten anders zonder ophouden, nu bijna geen. Landbouwtentoonstelling van 4 tot 16 September, maar Zondags gesloten. Alleen de kerken zijn open en die zijn er zooveel en van zoo buitenge woon veel godsdiensten dat Toronto bekend staat als de plaats met veruit de meeste kerken in Amerika. Ik heb ruim twee uur met een rij tuig rondgereden, en halfweg vroeg ik den koet sier of er geen glas bier te krijgen was in de buurt. Jawel mijnheer, als ge er maar 50 dollar voor over hebt, dat is de boete! De kerel was er zelf alles behalve in gesticht, hij was zoowat sociaal: de rijke lui kunnen in de clubs krijgen wat ze willen en rijden in rijtuigen, maar wij mogen geen glas bier drinken en mogen zelfs niet trammen om naar een park buiten of binnen de stad wat frissche luchtte scheppen. Ik vind het dan ook bespottelijk. Toronto is waarlijk een|mooie stad, gedeeltelijk geplaveid en gedeeltelijk bestraat met houten paaltjes dik en kort, neven elkander in den grond ge9laan, wat er zoo uitziet als bazalt neven el kander geplaatst. De hooge gebouwen als in de Vereenigde Staten ziet men hier r.og niet, alhoe wel 5 en 6 verdiepingen reeds veel voorkomen. Rijtoeren is hier Zondags algemeenlangs het oosten der stad is een diepe vallei van o -.geveer twee uur lang, deze weg is allerschoonst, bene vens de St. George Avenue, met de fijnste villas en woonhuizen. Het is opmerkelijk dat de private woonhuizen allen in villa stijl gebouwd zijn, dit is niet alleen hier, maar in elkeplaats waar ik hier washeb ik dat reeds bemerkt, de hoofdstra ten winkel aan winkel, en overigens in hetnieu; were gedeelte alles gesloten huizen, paleisjes bijna en kasteeltjes neven elkander, zonder dat een enkel winkeltje zulk schoon geheel mag ontsieren. M. v. L.

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2