Nummer 80. Donderdag 5 October 1893. 16e Jaargang. DË BROODDRUGSTËR. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. UITGEVER: ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. De Echo van het Zuiden, Waalwijlische en Langslraatselie Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maandenyi,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Frankrijk is het nu met Siam voor goed eens geworden en Zondag kwam de defini tieve overeenkomst tot stand, die gisteren moest worden geteekend. Frankrijk's ge machtigde Le Myre de Vilers zal daarna naar Saigon vertrekken. Slechts onder sterken drang van Fransche zijde, dus wordt gemeldbewilligde Siam in de overeenkomst, waaraan een codicil is toe gevoegd, krachtens hetwelk Frankrijk Chan- toboon zal bezet houden tot definitieve ont ruiming van den linker:Mekong oever. Frank- rjk verbindt zich echter tot eene zoo spoedig mogelijke ontruiming. Den eisch, dat de Deensche officieren, die in het Siameesche leger en bij de marine dienen,zouden ontslagen worden, liet Frankrijk vallen. Twee maanden lang reeds heeft de helft van het gansche aantal mijnwerkers van Groot- Brittannië niet gearbeid en wel komen zoo hier en daar hervattingen van den arbeid voor, doch zij zijn sporadisch, een algemeene neiging ter beëindiging der staking is onder de 350000 grevisten nog immer niet waar neembaar. En toch doet de nood zich aller wegen scherp gevoelen in Yorkshire alleen lijden een 10000 tal vrouwen en kinderen gebrek en hebben geregeld soep- en brooduit- deelingen plaats. Dat ook aan de zijde der groote kolenverbruikers de verliezen ingevolge de staking groot zijn, blijkt wel uk de becij feringen der spoorwegmaatschappijendie door de opheffing van een 50-tal treinen daags, reeds meer dan twaalf millioen gulden hebben verloren. Tal van hoogovens zijn gedoofd moeten worden en zoo gaat 't ook in de aardewerk- en de katoen industrie, ter wijl de kolen nu 50 percent zijn gestegen in prijs sinds den aanvang der staking. Met betrekking tot de beschouwingen over Naar het Fransch door W. v. R. Overgenomen uit de Meierijsche Courant 23 Terwijl hij met snellen tred den weg opwan delde naar Chevry, bewonderde de jeugdige schilder de pracht der heerlijke tinten, waarin de herfst de natuur kleedde. Toen hij het dorp binnentrad waren er tal van boeren, die hem als een oude kennis begroetten. De kunstenaar beantwoordde beleefd deze tee kenen van belangstelling en zette zijn weg voort tot de pastorie. Daar schelde hij aan en dan binnen het ijzeren hek tredend, dat nooit gesloten werd, stapte hii den tuin binnen, volgde het groote pad, dat om net grasperk en de woning liep, en be reikte weldra den moestuin. Pastoor Laugier was aan 't tuinieren. Zoodra hij liet gerucht der stappen van den vreemdeling hoorde, wendde hij het hoofd en Stefaan bemerkend, stiet hij een kreet van vroolijke verwondering uit, stak zijn spade in den grond en trad den jongman te gemoet. Deze naderde langzaam. „Welkom! Welkom, mijn jongen!" riep de goede pastoor uit, terwijl hij de handen des kunstenaars in de zijne drukte. „Wat een aange name verrassing!" „Dan vergeeft gij mij mijne onbescheidenheid, mijnheer pastoor/ sprak de jongman lachend. „Ik kom hier binnenvallen als een onverwachte bom/ „En ik zal u ook deze dwaze vraag vergeven, zoo gij mij belooft lar.g hier te blijven." „Ik geef u acht dagen/ „Acht dagen maar Dat is al te weinig." ,1k kan niet over meer tijd beschikken." „Welnu dan! Wij zullen gedurende die acht dagen flinke wandelingen maken en vroolijk samen keuvelen." „En menig partijtje schaak spelen," voegde Stefaan er lachend bij. de telegrammen, tusschen vorst Bismarck, den ex-kanselier van Duitschland, en keizer Wil helm II gewisseld, zou men kunnen zeggen dat de eetlust al etende toeneemt, niet de smaak naar meer bepaald, doch de smaak naar lekkerbeetjes in den vorm van onthullin gen over de aanleiding tot en de gevolgen van 's keizers initiatief nadat de handeling zelve van alle kanten is bekeken en op alle manieren is besproken en beoordeeld en ook wel (doch niet veelvuldig) veroordeeld. Mag men des ex-kanseliers lijforganen de Hamb. Nachrichten en deMünchener Neueste Nacht- richten beschouwen als vertrouwbare toets- steenen voor Bismarck's stemming vis-a-vis den keizer en de regeering, dan zou men zoo zeggen dat de oude van Friedrichsruhe in geenen deele gezind is om mooi weer te gaan spelen tegen de door hem reeds zoo dikwerf scherp gegispte regeering: „De vorst zal zich door niets laten verhinderen aan zijn gevoelen uiting te geven als hij 't noodig oordeelt", aldus spreekt de Hamburger en het Münche- ner blad gaat nog verder: 't kent den ex- kanselier niet alleen het recht toe te spreken als er maatregelen worden genomen, die 't rijk kunnen schaden, neen, het heet spreken in dergelijke gevallen zelfs een plicht. In hoeverre Bismarck nu deel heeft aan derge lijke publicatien dan wel of ze misschien zijn de persoonlijke uitingen van redactieleden der betrokken bladen, is moeielijk te zeggen; vrel kan de agitatie van sommigen, die een terugkeer van Bismarck als eerste raadsman des keizers duchtten, gekalmeerd worden door de mededeeling, dat 't er met den nu 78jarige lang niet voordeelig schijnt bij te staan, hoe wel men al 't mogelijke doet de waarheid verborgen te houden. In Pruisen maakt men zich gereed voor de verkiezing der Wahlmanner of kies-colle- gies, die de afgevaardigden voor den landdag moeten benoemen. Die verkiezing is bepaald op 31 October a.s. Naar het schijnt zullen voor het eerst de sociaal-democraten, die zich „Wij zullen eens zien of gij sterker zijt ge worden sinds verleden jaar." „Ik laat mij op mijne vorderingen niet veel voorstaan." //Maar gij moet wel vermoeid zijn." „In 't geheel niet." ,/Kom binnen en ontlast u van al die schilders bagage. Wat zal mijne zuster tevreden zijn u te zien „Ik hoop dat zij welvarend is." „Zeer welvarendDe goede God is met ons Wij zijn zoo gelukkig Deze woorden sprekend had de pastoor zijn vriend Stefaan een klein vertrek binnengeleid, waar de .jongman alles nederlegde, wat hij had medegebracht. „ClarisseClarisseriep de pastoor. „Wat is er broeder?" vroeg ae weduwe boven van de trap. „Kom haastig naar beneden Er is bezoek. Dat zal u genoegen doenDe schilder is hier. „Stefaanriep mevrouw Darier uit, haastig naar beneden komendZie, dat is eene lieve verrassing I Doch waarom eerst niet een woordje geschreven Dan hadden wij de logeerkamer in orde kunnen brengen." „Juist omdat ik u eene verrassing wilde be reiden, beste mevrouw Darier, heb ik dat niet willen doen. Gij hebt mij nu voor eene gansche week 1" t Is de moeite wel waard I Maar gij zult toch den tijd hebben mijne ingelegde vruchten te proevenWat zult gij nu gebruiken?" „Niets; in 't gehpel niets." „Dan zullen wij naar gewoonte om elf uur ontbijtenUwe kamer kent gij; maak het u daar zoo gemakkelijk mogelijk, terwijl ik met Brigitta voor het menu zorg. Hebt gij nog steeds goeden appetijt?" „O ja, mevrouw, als een uitgehongerde wolf." „Gij zult mij wel in den tuin vindenzegde de pastoor, „ik ga intusschen mijn bloemperk afwerken/ De schilder bracht zijne bagage naar boven in de kamer, welke hij de gewoonte had telken jare in te nemen, waschte zich het gezicht en de handen en ging dan zijn vriend den pastoor in den tuin opzoeken. Deze verliet onmiddellijk «ijn werk, en den arm zijns bezoekers nemend richtte hij den stap naar een lief prieel, waar zich het tot nu toe bijna steeds onthielden, daarbij eene werkzame rol spelen. Het blijktdat in het onderhoud, door keizer Frans Jozef te Innsprtiuk o a. verleend aan den burgemeester van Trente, door dezen is aangedrongen op een eigen landdag en eene mate van zelibestuur die de Italianen nset langer afhankelijk doet zijn van de Dait- schers. Door den keizer werd hierop geantwoord dat de eigenaardige moeilijkheden, die aan het bestuur van Tirol verbonden waren, reeds herhaaldelijk het onderwerp van ernstige overwegingen zijner regeering hadden uitge maakt, zonder dat het gelukt was eene oplos sing te vinden. Met zekerheid iets bepaalds beloven kon de keizer dus nietmaar wel kon hij de verzekering geven, dat de belangen der Italiaansche bevolking hem evenzeer ter harte gingen als die der overige deelen des rijks. Met blijkbare ingenomenheid werd door de deputatie dit antwoord ontvangen. De tusschenkomst der vreemde gezanten te Rio bij admiraal Mello, ten doel hebbende om het verder bombardeeren te staken die aanvankelijk goede gevolgen scheen te zullen opleveren, is op niets uitgeloopen, want Maan dag kwam weer een telegram, meldende, dat de beschieting hervat is. De Braziliaansche gezant te Londen deelt eene dépêche van zijne regeering mede, ge- dagteekend 1 October, en volgens welke het eskader der opstandelingen zich nog altijd in de baai bevindt; hunne strijdkrachten zijn echter zeer verzwaktvoornamelijk wegens de dagelijksche desertien. Door het vuur der forten zijn voorts eenige hunner schepen be schadigd. Twee stoomschepen, die er in slaagden te ontkomenhebben voor Santos en Santa Catharina het hoofd gestooten. Het landleger is nog steeds vaderlandslievend gezind en trouw aan de regeering, en de openbare meening is sterk tegen de opstan delingen. volgend gesprek ontspon „Wat moet gij mij veel mede te deelen hebben, mijn vriend, 't is reeds zes maanden geleden, dat wij u hier niet meer gezien hebben." „En toch weet ik niets. Mijn leven is zoo kalm heengevloden I" „En uw werk „O, ik heb veel gewerkt! En met ijver en bij gevolg met vreugde." „Met welk succes?' „Onder een materieel opzicht is het succes vol doendeDe verkoop gaat in 't geheel niet slecht. Doch 't geld is niet alles wat ik verlang." „Gij streeft naar roem en eer „'t Woord roem is misschien minder goed ge kozen, maar ik zou toch wel eenige bekendheid willen verwerven." „Maar gij zijt reeds gunstig bekend." „Niet voldoendeIlc zou mij in eens er boven op willen werken." „En wat zou daarvoor noodig zijn „Een uitstekend motief en eene meesterlijke uitvoering, twee zeer eenvoudige zaken, zooals gij ziet," antwoordde Stefaan lachend. „Misschien kunt ge dat hier wel vinden." „Ik durf het hopenuwe vriendschap, mijn heer pastoor, heeft mij steeds geluk aangebracht." „Geve God dat dit zoo blijve I" De weleerw. heer Laugier was de type van een goeden herder. Hij had een verheven geest en eene niet genoeg le waardeeren ziel. Hij ging met een vasten tred door het leven, alles veil hebbend voor God en voor de menschen, en als een toon beeld voor allen de drie goddelijke deugden be oefenend, het geloof, de hoop en de liefde „Het goede betrachten, ziedaar het doel," zeg de hij steeds. „Slechts daarvoor is de mensch in deze wereld." De pastoor was een studiemakker en boezem vriend van Stefaans vader; den zoon had hij zien opgroeien en thans had de waardige man al de achting en genegenheid, welke hij voor den va der koesterde, op den zoon overgebracht; en daar over had hij nog nooit eenig berouw gevoeld want de schilder had een dier goede inDorsten, die geene afwijking van den rechten weg dulden. 't Zal wel overbodig zijn hier op te merken dat de genegenheid van Stefaan voor den priester niet geringer was. Om elf uur juist kwamen beide vrienden en In Argentinië slaagde de regeering er in naar het schijnt, de verschillende opstanden meester te worden. Met name wordt dit gemeld van Rosario, dat zich aan de bondstroepen overgaf en waar de hoofden der beweging zijn gevangen gezet. De bondstroepen werden aangevoerd door generaal Roca. De opstandelingen, die door de Zwitsersche en Duitsche kolonisten werden bijgestaanverweerden zich duchtig. Maar na het verlies van het panfcerschip. dat ze hadden buit gemaakt't welk hun door het regeeringsschip Independencia weder werd afgenomen schijnen zij den moed te heb ben verloren. Het aantal werkstakende mijnwerkers is in het bekken van Charleroi Maandag ochtend tot 16000 gestegen, d. i. ongeveer 4000 meer dan Zaterdag. Intusschen moet hierbij reke ning worden gehouden met de kermis te Gilly. Onder Marchienne, Chatelineau, Char leroi en Camprémy staat het werk in de mijnen volkomen stiloveral elders is nog een deel der arbeiders Maandag ochtend in de mijn afgedaald. Er heerscht ongestoorde rust. De president der republiek is uit Fontai- nebleau te Parijs teruggekeerd. De som, door het drukperscomité voor de feesten ter eere der Russen tot nu toe ontvangen, bedraagt 175.000 fr. Er zijn bui tendien vele aanbiedingen van geschenken in natura ontvangen. Zoo heeft het huis Fisse- Thiriou te Reims voor het feestmaal op het Champ de Mars 500 1000 flesschen cham pagne beschikbaar gesteld De Russen zijn nog steeds eiken dag een der hoofdschotels in de dagbladen. Als zij mevrouw Darier in de eetzaal aan tafel. Madame Clarisse Darier had aanzienlijke mid delen, zooals wij reeds gezegd hebben; het was dan ook daaraan te danken, dat de tafel haars broeders zonder iets gezochts op te leveren, toch een menu bood, waarmede ieaereen zich graag kon tevreden stellen. Stefaan at met goeden appetijt en daar hij niet van plan was dien dag nog iets te doen, ging hij na het ontbijt met den pastoor uit, die zijne ar men en zieken geregeld ging bezoeken. De twee vrienden keerden pas terug, toen het diner gereed was en een schaak partijtje, waarbij de overwinning lang onzeker bleef, ein digde vroolijk den dag. Stefaan begaf zich naar bed en sliep in, naar een uitstekend motief zoekend, dat meesterlijk uitgevoerd, hem, zooals wij reeds vernomen heb ben, roem en eer zou kunnen verschaffen. Des anderendaags stond hij reeds vroeg op, maakte zijn palet gereed en ging in den tuin een geschikt plaatsje opzoeken. Daar maakte hij eene studie van een treffend tooneel, dat eensklaps zijne aandacht gevestigd had. Tegen half atmt keerde de priester uit de kerk terug en trof zijn vriend Stelaan aan het werk. „Heb goeden moed zeide hij. „Ik ben wel is waar geen groot kenner, maar ik geloof mij toch niet te bedriegen, wanneer ik u ae verzekering geef, dat deze studie zeer goed is. Mij dunkt dat uw oog zeer juist en nauwkeurig ziet en dat gij, hetgeen ge gezien hebt, zeer getrouw weet weer te geven." „Geen loftuiging zou mij aangenamer kunnen zijn." „'t Is althans oprecht wat ik u zeg. Ga zoo voort." De pastoor ging plaats nemen onder de groote kastanjeboomen, van waar hij het oog had op den schilder, die zijn werk voortzette en uit de verte nu en dan een woord met hem wisselen kon. Daarbinnen hield mevrouw Darier zich met de zorgen der huishouding bezig. Brigitta, de meid, voederde konijnen en kippen ter zijde van de binnenplaats. Een tiental minuten gingen voorbij. Eensklaps weerklonk de schel aan het buitenhek. „Bezoek zegde Stefaan. „De deur is open," antwoordde de pastoor. „De

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 1