Engeland. Duitschland. Zwitserland. Italië. Oostenrijk. Rijkspostspaarbank. BINNENLAND. vertrokken zullen zijn, ontvalt der pers eene belangrijke stot. Te Parijs is eene oude vrouw, die in hare jeugd, in de eerste tijden van het kei zerrijk eene demimondaine moet geweest zijn met voorname betrekkingen, in een ar moedig verblijf overleden. Zij ging in lompen gekleedleefde te midden van walgelijke vuilheid en versmaadde de aalmoezen niet die hulpvaardige menschen haar aanboden. Na haren dood werd de woning door den kantonrechter verzegeld, en deze vond daar eene som van 600.000 fr. in effecten en eenige schilderijen van groote waarde, onder anderen een doek de drie Gratiën voorstellende, dat toegeschreven wordt aan Raphael. De berichten uit de mijndistricten in Pas-de-Calais en in het Noorder departement blijven met deu dag gunstiger luiden. Bijna allerwege ziet men mijnwerkers den arbeid hervatten. Ook de gewelddadigheden die trouwens ditmaal niet dikmaals voorkwamen, worden minder. De dichter-koetsier Moore, die te Parijs een moordaanslag pleegde op den heer Lock- roy, is, na een geneeskundig onderzoek, ver antwoordelijk voor zijne handelingen verklaard. Hij zal nu eerlang terechtstaan. De anarchistische werkman Pallas, die te Barcelona, door middel van een dynamiet- bom, een aanslag pleegde op het leven van Martinez Campos, is door den krijgsraad ter dood veroordeeld. Zijne houding gedurende het geding was zoo onverschillig, ja onbe schaamd mogelijk. Als reden voor zijn daad gaf hij op haat jegens den Maarschalk we gens diens medeplichtigheid aan de omver werping der republiek. In den toestand van Campos is eene groote verandering ten goede gekomen. Intusschen heeft men te Barcelona, en wel voor het paleis der schoone kunsten weder een dynamietbom gevonden. De ontploffing van een hoeveelheid dy namiet in een warenmagazijn te Lerida heeft groote schade aangericht. Verscheidene huizen zijn door brand vernield.Het ongeluk wordt aan achteloosheid toegeschreven. Te Barcelona worden niet minder dan 42 anarchisten vervolgd. Donderdag hadden 35 huiszoekingen plaatsmaar de meeste anarchisten zijn op de vlucht of verbergen zich. De Times verneemt uit Alexandrie: De overstrooming van den Nijl gaat niet ver genoeg. In Opper-Egypte zullen 100.000 acres van de irrigatie verstoken blijven. Aan gezien de katoenoogst eene maand ten ach teren is, heeft de regeering een uitstel van betaling der grondbelasting toegestaan. De ongunstige berichten in de laatste dagen omtrent Bismarck's toestand verspreid, worden door zijne omgeving met nadruk te gengesproken. Heden Woensdag zal hij naar van die zijde gemeld wordt, naar Frie- drichsruhe terugkeeren. Op deze reis moet hij van ovaties verschoond blijven. In de vereeniging van bewoners der stad Bern, welke het vorige jaar gevormd is om tegenover het schrikbewind der sociaal demo- ersonen, die de gewoonte hebben hier te komen ennen de gebruiken des huizes; men zal wel binnenkomen." Nauwelijks had de pastoor deze woorden ge sproken of opnieuw werd er aan de schel ge trokken. „Zeker een vreemde/ zeide de priester. „Bri- gita/ voegde hij er bij, eenigszins de stem ver heffend, „ga eens zien wie daar gescheld heeft." De meid verliet konijnen en kippen en haastte zich te doen wat van haar verlangd werd. Eene van krachten uitgeputte vrouw, een kind op den arm dragend, zat op hare knieën voor de deur. Brigitta naderde haastig tot haar. „Heb medelijden 1" stamelde de ongelukkige waarin de lezer wellicht reeds Jeanne Fortier herkend heeft. „Heb medelijden met mij en mijn kind „Vol erbarming sprong Brigitta toe en wilde de vrouw helpen om op te staan." Jeanne deed eene laatste poging en geraakte wankelend op de beenen. Deze konden haar lichaam niet meer dragen. „Mijnheer pastoorriep Brigitta, „kom eens hier, als 't u belieft! Spoedig, mijnheer pastoor! Kom spoedig 1" De herder en Stefaan sprongen haastig op en schoten toe. „Wat is er, Brigitta?" vroeg de priester. „Hier is eene vrouw, die uwe hulp noodig heeft en op het punt staat in onmacht te vallen." „Mamaatje, waar hebt ge pijn kreet Georges, de bleeke wangen zijner moeder met kussen overladend. „l)ie arme moeder en haar kind zijn dood van verraoeinis," zeide Stefaan, terwijl hij Jeanne ondersteunde. „En misschien van honger," voegde de pastoor er bij. Brigitta had den kleinen Georges in de armen genomen. Mevrouw Darier kwam ook iilings toegeschoten. „Clarisse, beste zuster," zeide de priester, be zorg deze arme schepselen spoedig een tas bouil lon; doch haastig, als ik u verzoeken mag,en breng ook een flesck ouden Bordeaux mede; moeder en kind zijn uitgeput van vermoeinis Brigitta zal hun daar ginds onder de kastanje- zoomen deze ververschingen toedienen/ craten een organisatie van ordelievende bur gers te stellen, is besloten, de vraag te on derzoeken, of niet in de staatsregeling van het eedgenootschap een bepaling dient op genomen, die familie en eigendom waarborgt. De Tribuna deelt mee, dat de Oostenrijk- sche vlootdie thans te Saloniki geankerd ligt, de volgende week de Italiaansche havens zal bezoeken. Koning Humbert is met zijn paard ge vallen, zonder zich ernstig te bezeeren. De gemeenteraad van Tarente heeft 15000 lire bestemd voor de feestelijke ont vangst der Engelsche vloot. Ook in andere steden hebben zich commissies gevormd, om die gebeurtenis tot een feest te maken. Dat onlangs bij den schouwburgbrand te Biella (Sardinië) geen menschen omgeko men zijn, is te danken aan de tegenwoor digheid van geest van den directeur en een der artisten. De voorstelling was juist begonnen, toen de directeur een dichten rook onder het tooneel vandaan zag komen. Hij riep een der eerste artisten, die juist moest optreden, en maakte met hem een afspraak, om paniek te voor komen. De acteur trad op het tooneel en begon zijn rol te spelen, maar opeens legde hij de hand op het hart en zonk ineen. De directeur kwam nu op en deelde mede, dat de gevierde acteur ernstig ongesteld geworden wasde voorstelling kon niet doorgaan en hij verzocht aan het publiek heen te gaan. De toeschouwers verlieten nu bedaard het gebouwen eenige minuten later stond de schouwburg, tot aller verbazing, in lichte laaie. Aanzienlijke overstroomingen hebben in geheel Italië plaats gehad, waardoor tal van spoorwegverbindingen afgebroken en huizen omvergeworpen zijn. Er is veel schade aan gebracht. Ook heeft men eenige slachtoffers te betreuren. De politie te Praag heeft Vrijdag, wegens hoogverraad en majesteitsschennisgearres teerd den groot-grondbezitter Stepanek, oud secretaris van een der onlangs ontbonden jong Czechische vereenigingen. De familie heeft te vergeefs een borgstelling van 30000 gulden aaggeboden om hem voorloopig in vrijheid te doen stellen. Aan het hoofdcommissariaat van politie te Praag heeft men Vrijdag een ijzeren pijp, die aan beide zijden dichtgesoldeerd was en wat kruit bevatte, met een half uitgedoofde lont gevonden. Blijkbaar had een zeer ongeoe fende hand dit zonderlige vernielingswerktuig daar gelegd. De politie te Weenen heeft Zaterdag vier arbeiders gearresteerd, welke verdacht worden met de onlangs gevangen genomen anarchisten in betrekking te staan. In de laatste dagen zijn een aantal arbeiders, die tot de anarchistische partij behooren, uit Wee nen verdwenen. De reserve luitenant Karl Leuthner is wegens deelneming aan 8oc:aal-democratische woelingen en wegens het houden van rede voeringen door den raad van eer ontslagen uit zijn betrekking van officier en gedegra deerd tot gewoon landwehrmann. Het mi nisterie van oorlog heeft deze beslissing be vestigd. De meid volgde mevrouw Darier, na het kind op een bank te hebben neergezet. Stefaan en de pastoor ondersteunden Jeanne, die zich met moeite tot bij haren zoon voortsleepte. Enkele nieuwsgierigen waren voor de deur der pastorie tesaamgekomen en hadden de ont vangst gezien, welke de ongeïukkigen daar be reid werd. „Wat een edelmoedig en liefderijk man!''zeide een boer. „Hij is steeds bereid met zijn geld de ongeïukkigen bij te staan en hen die lijden zijne hulp te bieden, üp mijn woord! Ik ken niemand, die met hem. te vergelijken is." Jeanne was aan Georges zijde op de bank neer gevallen en voelde dat de krachten haar meer en meer verlieten. Stefaan had versch water gehaald en bevoch tigde hare slapen. Madame Fortier opende de oogen en liet een onderzoekenden blik om zich heen gaan. Dan ontdekte zij haar kind en strekte de handen naar haren lieveling uit. „Wees gerust, madame," sprak haastig de pas toor, „wij zullen goede zorg voor den kleine dragen.' „O, heb dank, mijnheer! Ileb dank I" stamelde Jeanne, wier gelaat zich meer ontspande en uit wier oogen thans een vloed van tranen begon te vloeien. „Hij heeft honger, de kleine I* Op dit oogenblik keerden mevrouw Darier en Brigitta terug met het noodige om moeder en zoon te hersteller.. VIJFENTWINTIGSTE HOOFDSTUK. Het nieuws per telegram door Ricoux, den kassier, aan de zuster van den heer Labroue te Saint-Gervais gezonden, was een bliksemslag voor haar geweest. Niettegenstaande de dépêche niet alles zeide, waren de woorden toch maar al te duidelijk. Mevrouw Bertin vormde zich geen illusies maar begreep onmiddellijk de gansche uitgestrektheid van het ongeluk; de dame had echtei een krachtig gestel en liet zich niet gemakkelijk ontzenuwen. Na zich enkele oogenblikken aan hare smart te hebben overgegeven begreep zij, dat er zonder dralen moest gehandeld worden, zooals er ook in het telegram werd gezegd. Zij moest onmiddellijk naar Alfortville ver trekken; dat wist zij, dat begreep zij. Doch bij Het manifest der jong Czechen is nog niet verschenen. De Narodni Listy heeft het nog niet durven publiceeren, uit vrees voor censuur en schorsing. Geen andere drukkerij heeft er zich mee willen belasten, zoodat de jong Czechen besloten hebben, het manifest te Leipzig te doen drukken en het in Bohemen heimelijk in te voeren en te verspreiden. De plotselinge dood van den vice pre sident van het Hongaarsche huis van afge vaardigden Alexius von Bokross, die door de opening voor de lift in zijne woning twee verdiepingen naar beneden viel, moet volgens hier ontvangen berichten aan zelfmoord wor den toegeschreven en wekt veel opzien.Bokross was door de barones Mondbach beschuldigd, als haar voormalige advocaat eene groote geldsom onder zich te hebben gehouden en het door haar begonnen proces dreigde slecht voor Bokross te zullen afloopen. Reeds vroeger is hij korten tijd in de gevangenis geweest, beschuldigd van een valsch getuigenis te hebben afgelegd. BA.VO-MARKT Waalwijk Donder dag 5 October. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Sept. ingelegd f 4647,46; terugbetaald f 3770,16. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 1688, WAALWIJK, 4 Oct. 1893. Het concert, 11. Zondag door de harmonie l'Espérance alhier der burgerij van Waalwijk als bewijs van erkentelijkheid voor bewezen hulde aangeboden, was door een talrijk en uit gelezen publiek bezocht. De kapelmeester van het 2e regiment infanterie uit 's Bosch, de heer Rehl, die de harmonie tijdens hare studie voor den wedstrijd te Tilburg, op eene 'neusche, belangelooze wijze ter zijde stond, was mede aanwezig en had de welwillendheid het concoursnummer te dirigeeren, dat natuurlijk bij deze uitvoering niet ontbreken mocht. De aanwezigen hebben ongetwijfeld heel wat genot gesmaaktwant het program bevatte het beste van het repertoire der har monie en de uitvoering der muziek was heerlijk. Zoowel het ensemble als de soli-partijen werk ten keurig en het is niet gewaagd l'Espérance een schitterende toekomst te voorspellen indien de eendracht en de studie-lust, zooals tot hedenbehouden blijven. Van harte wenschen we haar dat toe Dat l'Espérance zich met den dag al meer en meer mag verheugen in de waardeering niet alleen maar ook in den zoo noodigen finantieelen steun van YVaalwijks ingezetenen, kan ook thans weder blijken uit het feit, dat zij twee muziekinstrumenten heeft ten ge schenke gekregen. Moge dit goede voorbeeld navolging vinden. Gisterenavond is in tegenwoordigheid van de leden der teekenschoolcommissie de cursus 1893-94 geopend met eene redevoering van den heer J. Baijens. 43 leerlingen hebbèn zich aangegeven. Door de kamer van koophandel werd onlangs een verzoek tot de Maat. tot Ex- hare eindelooze smart voegde zich thans nog een diepe angst; zij kon haar geliefden neef niet mede nemen, daar de kleine Lucien nog niet geheel hersteld was. De jongen moest dus aan iemand worden toe vertrouwd. Aan wien De zaak eischte spoed. Haastig nam mevrouw Bertin een besluit. Zij ging eene buurvrouw op zoeken, eene brare boerin, wier voorbeeldig ge- drug zij kende en stelde haar voor gedurende eene afwezigheid, wellicht van slechts eenige dagen, de zorg over hare woning op zich te nemen en deze te betrekken. De boerin nam het voorstel aan en volgde on middellijk mevrouw Bertin. De kleine Lucien weende Utter, daar zijne tante ging vertrekken, doch was spoedig weer bedaard, toen de goede vrouw hem beloofde, dat zij spoedig zou terug zijn en hem lief speelgoed medebrengen. Jules Labroue's zuster vertrok, volkomen ge rustgesteld omtrent haar neefje, doch 't hart vol bangen angst over den toestand, die haar te Al- tor tvil le waehtte. Wat zag het er verschrikkelijk uit op de plaats, waar gisteren nog de groote fabriek zich verhief De arme vrouw stond op het punt in onmacht te vallen, toen zij de vernieling aanstaarde en tegenover het lijk stond van haar broeder, dien zij gisteren nog blakend van gezondheid, vol kracht en vertrouwen in de toekomst gezien had. Ricoux verwijderde zich niet van het tooneel der ramp. Een bijzonderen ijver willende toonen en zich een air van gewicht gevend had hij bij het lichaam gewaakt, en was nog daar, toen me vrouw Bertin aankwam. De kassier putte zich tegenover de zuster van zijn gewezen patroon in zeer banale vertroostin gen uit er. zeide haar dan dat er over belangrijke zaken te onderhandelen was, daar de belangen van den wees zoo goed mogelijk moesten ter harte genomen worden. Hij verhaalde onder welke omstandigheden men het ontzielde lichaam van den ingenieur had gevonden en de verschrikke lijke beschuldiging die, naar allen uiterlijken schijn, op Jeanne Fortier rustte. Wordt vervolgd. ploitatie van Staatsspoorwegen gericht, om bij' gelegenheid der groote marktdagen eenige wagons ter beschikking te stellen voor het vervoer van vee. De Maatschappij heeft door welwillende medewerking van den stationschef alhier, bij wijze van proefneming aan het verzoek der kamer genoegen gegeven, zeer tengerieve van den veehandel op onze drukke marktdagen. De Kerkpad, verbindende het westelijk gedeelte der Waalwijksche straat met den parallelweg, is, hoewel particulier eigendom een openbaar voetpad, dus mag iedereen er als zoodanig gebruik van maken; 't is echter geen openbare rijweg en alleen zij, die daartoe speciaal gerechtigd zijn, mogen er met paard en kar over rijden. Wij meenen goed te doen dit eens in herinnering te brengen, omdat wij vernemen dat tegen ver schillende personen zeer terecht proces verbaal is opgemaakt, die, zonder daartoe het recht te hebben, den Kerkpad als rijweg bezigden. Als curiosum deelen wij den inhoud eener briefkaart mede, dezer dagen'door een onzer kennissen ontvangen Den Heer Zikeritaaris ti. Weli den 25 Sepdemper 1893 MM Heer ik Meen .ti Naar ti boo len de koomen om Naati zien maar het weer is ali daage zoo slegt als dat ik er naw wijnig aan ken doen zoo u wel weed en Naw zuli wij het een 8 daage uid steli dat u goet vin dig G Groet van u Gagti dienaar. Als eene bijzonderheid kunnen wij mededeelendat wij gisteren aardbeziën hebben ontvangenversch geplukt in de kweekerij van den heer F. van der Geld te Bezooien. De vrucht was zeer goed ontwik keld, goed rijp en lekker van smaak. Bij flinken aanvoer van kalfkoeien in de Langstraat was de handel zeer vlug, ver scheidene kooplui waren aanwezig, zoowel Belgische als Hollandsche. Prijzen als volgt: kaltkoeien f140 a 275, dito vaarzen f120 a 180 hokkelingeti en jarige kalveren zonder handel; nuchtere dito f7 12, biggen f 10 k 12, berekend naar f2 per week; slachtvee le qual. 70 a 72 ets 2e qual. 61 k 68 ets. vette varkens 56 k 58 ets. per kg. (schoon). Hooi. Handel vrij levendig. Prijs le soort f25, 2e soort f 18 a 20 per 500 Kg. Stroo wordt voor f 12 k 13 per 500 kg. verhandeld. De handel in aardappelen in de Boven Langstraat wordt vlugger. De prijs bedraagt naar soort f 1.75 2.20 per Hl. Tarievenstrijd De kamer van koophandel te Nijmegen heeft een adres aan den minister van bui- tenlandsche zaken gerichtnaar aanleiding van den tarievenstrijd tusschen Duitschland en Rusland. Door de Duitsche regeering is in de vorige maand de verordening in wer king gesteld, waarbij de invoerrechten van sommige artikelen met 50 pCt. worden ver hoogd ingeval die goederen niet voorzien zijn van een certificaat van niet-Russischen oorsprong; door dezen maatregel loopt de handel der Nederlandsche grensplaatsen en vooral de detailhandel met Duitschland groot gevaar vernietigd te worden, omdat het in plaatsen, waar geen Duitsche consul gevestigd is, hoogst moeielijk en tevens kostbaar is een certificaat van oorsprong te verkrijgen. Aan dit bezwaar zou tegemoet gekomen worden indien van de Duitsche regeering verkregen werd, ook genoegen te nemen met eene verklaring van den burgemeester der plaats van verzending; daarom verzoekt adres sante den minister, in overleg met de Duitsche regeering in het algemeen die maatregelen te willen beramen, waardoor aan de genoemde bezwaren zou kunnen worden te gemoet gehomen. Zwendelaars. De flesschentrekkers die Amsterdam tot zetel van hun zwendelarijen hebben gekozen, hebben ook in Amerika hun netten uitge worpen, waar de tentoonstelling van Chicago hun een ruim jachtterrein bood. Zij hebben er agenten, die hun de nameu der inzenders schrijven, en dezen ontvangen dan per brief kaart aanvraag om prijsopgaaf en daarna bestellingen op het bekende fraai gedrukte papier met de afbeelding van een grootsch gebouw en vermelding van vele bijkantoren in Oost- en West-Indie, Australië, enz. Som migen zijn er in geloopen, maar nu zijn de inzenders gewaarschuwd, daar gelijk een Amerikaansch blad meldt een koopman te New York van den hoofdcommissaris van politie te Amsterdam eene lijst heeft ontvan gen waarop een zeventigtal zwendelfirraa's zijn genoemd met haar afwisselende namen. Ook onder de postzegelverzamelaars schijnen flesschentrekkers voor te komen. Men heeft ons ten minste verzekerd, dat al te ijverige verzamelaars naar dagbladen van landenwelker postzegels in hun albums ontbreken, schrijven om de uitgevers ts ver zoeken hun, soms onder een gefingeerd adres, eenige nommers „ter kennismaking" te zenden, natuurlijk zonder dat ooit het bedrag van het geleverde wordt betaald. Zoo wordt een postzegelalbum goedkoop gevuld. (U. D). Dezer dagen werd te Amsterdam de ondertrouw gepubliceerd van een heer die een stuk of wat Fransche voornamen en een goeden Hollandschen achternaam, met eene juffrouw die een Franschen achternaam en twee Hollandsche voornamen had. Ze lieten

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2