DE BROODDRUGSTIR. Nummer 83. Zondag 15 October 1893. 16e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmaking UITGEVER: ANTOON TIELEN, Bij dit nummer behoort een BIJVOEGSEL. Staatkundig overzicht. FEUILLETON. De Echo van het Zuiden, Waalwijkselic en Langstraafsclie Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advcrtentiën 17 regels ƒ0,60 daarboven 8 cent per regeJ groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, -worden 2maal berekend. Advertentien voor Duitscb- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Burgemeester en wethouders van Waalwijk maken bekend, dat ten raadhuize te Waalwijk, gedurende 14 dagen, ter inzage van belang hebbenden is nedergelegd, een afschrift van het adviesdoor de commissie uit gedepu teerde staten, tot het aanhooren der bezwaren tegen het plan van aanleg van een afwate ringskanaal van 's Bosch naar Drougelen uitgebracht aan het departement van water staat, handel en nijverheid, ten aanzien der bezwaren, welke door belanghebbenden onder deze gemeente tegen bedoeld plan zijn in gebracht. Een ieder kan daarvan ten zijnen koste afschrift nemen. Waalwijk, 14 Oct. 1893. Burgemeester en wethouders voorn. Een ware verrassing heeft graaf Taafte, de minister-president van Oostenrijk Dinsdag den leden van den Oostenrijkschen rijksdag be reid: onmiddellijk na de opening van deze eerste zitting bracht de premier ter kennis van het parlement, dat de regeering op eigen initiatief besloten heeft de volksvertegenwoor diging voor te stellen het stemrecht aanzienlijk uit te breiden, binnen de grenzen der grond wet. Sprekende namens zijn collega's ver klaarde Taaffe, dat het oogenblik gekomen is om tot deelneming aan het politieke leven allen op te roepen, die als goede onderdanen hun plicht doen. De eischen om kiezer te zijn zullen zich bepalen tot een zekeren ontwikke lingsgraad, terwijl voor den grooten grond eigendom bijzondere bepalingen gelden. Om kiezer te zijn, meet men 24 jaar oud zijn, lezen Naar het Fransch door W. v. R. Overgenomen uit de 26 Meierijsche Courant Ja, mevrouw/ antwoordde de jeugdige schilder en wij dachten er over na welke samenloop van omstandigheden haar wel aan de deur der pastorie kan gebracht hebben, uitgeput van vermoeidheid en stervende van honger.* „De drama's der ellendezooals de bladen schrijven/ opperde de pastoor. „Bedrogen jonge meisjesjeugdige vrouwen door booze echtgenooten verlaten en genoodzaakt met een kind aan hare zijde tegen de moeilijk heden des levens te kampen, zijn er in groote menigte," antwoordde Stefaan. „De ongelukkige, met wie wij ons thans bezighouden, is misschien van dat getal." ,11 it deze omgeving is zij niet,'-' meende Clarisse. „Zij heeft een veel langeren weg afgelegd; dat bewijst ons hare vermoeidheid.* ,En haar gelaat, waarop een diepe smart staat te lezentoont ons duidelijk ger.oeg hoezeer zij geleden heeft," meende de geestelijke. ,Een gelaat vol uitdrukking," riep de artist uit, ,dat ik zeker op doek zal brengen „Wat zijt gij van plan voor haar te doen, broeder?" vroeg mevrouw Darier. ,Wat wij voor allen doen, die onze hulp komen inroepen, zuster. Zoodra zij goed is uitgerust zullen wij haar eenigen geldelijken steun geven om de ongelukkige in staat te stellen haren weg te vervolgen." ,Zijt gij niet van plan haar te ondervragen informeerde Stefaan. „Haar ondervragen? Waartoe?* ,Om te vernemenDie vrouw toont een ze keren angst, eene zekere ongerustheid, die onwil lekeurig doet vermoedendat zij zich iets te verwijten heeft." „Welnu, zoo gij 't verlangt, zal ik haar onder vragen, doch alleen om in staat te zijn de vrouw en schrijven kennen, aan den dienstplicht voldaan hebben, zes maanden op dezelfde plaats hebben gewoond en in het algemeen hebben voldaan aan alle burgerlijke verplich tingen. Om kiesbaar te zijn, moet men directe belasting betalen en zelfs ongeletterden kun nen gekozen worden. De mededeeling van graaf Taaffe maakte een geweldigen indrukde conservatieven, die met deze hervorming gansch niet zijn ingenomen, zullen den maatregel der regeering een daad van zwakheid heeten, zij zullen 't doen voorkomen dat Taaffe c.s. zich hebben laten intimideeren door den drang der libe ralen en de demonstratien der sociaal-demo craten, terwijl de regeering, juist door haar flink en doortastend optreden, alle agitatie fnuikt. Of de rijksraad in zijn tegenwoordige samenstelling deze geweldige hervorming zal sanctioneeren, is de vraag. Na zijn belangwekkende verklaring verliet Taaffe met den minister van justitie, graaf Schönborn, de vergaderzaal: er werd voorle zing gedaan van de proclamatie, waarbij Praag en de naaste omgeving dier stad in den kleinen staat van beleg worden verklaard. Tegen den zin der Jong-Czechen vroeg de afgevaardigde Herold nadere toelichtingen aan de regeering, doch de rijksraad weigerde in zijne meerderheid Herold's verzoek urgent te verklaren. Er is wel een etmaal voor noodig geweest om de agitatie over Taaffe's verrassing (kies rechtuitbreiding in Oostenrijk) eenigszins te doen bedaren en de Oostenrijksche bladen bepaalden zich dan ook in het eerst tot de mededeeling van het groote feit zonder meer. Nu komen eveuwel de tongen los en de pennen in beweging, de bladen van alle richting en kleur, m >eielijk hun spijt kunnende verhelen over Taaffe's „coup de thédtre,"trach ten hun schade in te halen door kolommen druks met beschouwingen te vullen aldus een kiesrechtlitteratuur beginnend, waarvan het eind niet te zien is. een goeden raad te geven. Zij moge echter nog zoo angstig, nog zoo ongerust zijn, ik geloof dat deze vrouw zeer arm, zeer ongelukkig, maar ook zeer eerlijk en braaf is. Wij zullen weldra zien of ik mij hier vergis." 'iet gesprek verflauwde. De pastoor nam zijn bx-evier en Stefaan greep weer naar zijne penseelenweldra echter legde hij deze weer neder om op een blaadje uit zijn notitieboekje zoo goed mogelijk de trekken te schetsen van de onbekende ï'eizigster, die een vrij grooten indruk op hem gemaakt had. De schel voor aan de deur weerklonk opnieuw; een oogenblik later trad de postbode binnen, den pastoor met een brief het dagblad brengend, dat hij geregeld uit Parijs ontving. De eerw. heer Laugier doorliep eerst het schrij ven dat van weinig belang scheen te zijn en vei'diepte zich dan in de lectuur van zijn nieuws blad. Op de tweede bladzijde ontmoette hij een lang artikel met het opschrift EEN DRIEVOUDIGE MISDAAD. De pastoor las met aandacht. Van lieverlede fronste hij de wenkbrauwenzijn gelaat toonde angst en ontsteltenis. Eensklaps stiet hij een luiden ki*eet uit, die Stefaan verbaasd deed opzien. //Vindt gij iet9, dat u een bijzonder belang in boezemt, mijnheer pastoor 1" vroeg de schilder. „Ja, een zeergroot belang en dat zal bij u ook wei het geval zijn/ antwoordde de priester. „'t Is zonderling, schrikwekkend?" „Maar wat dan toch vroeg mevrouw Darier, die op dit oogenblik nader trad. „Luistert/ zegde de pastoor op gederapten toon. „Zit hier beiden nedex*; ik zal u vooi-lezen wat mij zoo ontsteld heelt." Stefaan en Clarisse kregen ieder een zetel en namen vol belangstelling aan wederzijde van den geestelijke plaats. Op ingehouden toon begon deze te lezen „In den nacht van eergisteren op gisteren is te Alfortville een drievoudige misdaad gepleegd, eene misdaad met veel zorg voorbereid en met eene verschrikkelijke koelbloedigheid uitgevoerd. „De voorname werkplaatsen van den ingenieur Jules Labroue op eenigen afstand van elke wo ning in de vlakte van Alfortville gelegen, bestaan niet meer. Een verschrikkelijke brand, door eene Tusschen Spanje en Marokko schijnt het ernst te moeten worden; Spanje heeft naar aanleiding van hel gebeurde te Melilla zijn millitaire attachés bij den sultan teruggeroepen. Dit feit op zichzelf zou den sultan bepaald aangenaam moeten zijn, want de militaire attachés zijn hem minder geliefd, zij letten op alles wat er aan 't hof geschiedt en kunnen zoodoende hun regeering beter op de hoogte stellen van hetgeen er alzoo omgaat dan de gezant, die zijn zetel te Tanger heeft. Als feit evenwel moet deze beslissing van Spanje den sultan minder aangenaam zijn, het zou het bewijs zijn, dat Spanje hem direct ver antwoordelijk stelt voor hetgeen de Mooren gedaan hebben. Duitschlands rijksdag heeft voor zijn aan staande zitting, die tegen de tweede helft van November geopend wordt, aardig wat voor het mes. Eerst komt de hervorming van het belastingstelsel in verband met de nieuwe legerwet, dan moet er beraadslaagd worden over de invoering van het recht om beroep aan te teekenen in strafzaken, alsook over schadeloosstelling van onschuldig veroordeel den. Voorts heeft de regeering op haar ver langlijstje geplaatst een rijkswet op de be smettelijke ziekte en een wetsontwerp, bedoe lende de bestrijding der dronkenschap. Er was in den tijd van het eerste keizer rijk, zegt de particuliere Parijsche correspon dent van de N. R. Ct., een prefect van het Pas-de-Calaisde baron de la Chaise, die in 1811 eene zijner redevoeringen besloot met de woorden: „God schiep Bonaporte en... rustte van zijn werk uit.» Dit compliment werd zelfs in de Tuilerieen wat heel machtig gevonden, en uit de omgeving des keizers kwam het bijtende versje voort Mais pour être plus a son aise, Auparavant il fit La Chaise. Wij zouden slechts den keizer der Russen te bezoek moeten krijgen, om niet één, maar honderd de la Chaise's van alle kanten te zien opduiken. De strijkages welke de re- misdadige hand aangestooktheeft slechts puin- hoopen nagelatenen de ingenieur zelf, onver wacht en in 't midden van aen nacht van eene reis terugkeerend, is door de vermoedelijke brand stichtster, die op heeterdaad van diefstal betrapt werd," vermoord. „De ingenieur Labroue is niet het eenig slacht offer. „De meesterknecht Jacques Garaud, slechts ge hoor gevend aan zijne toewijding en verknocht heid, heeft in 't midden der vlammen, terwijl hij de kas wilde redden, den dood gevonden. „De werkplaatsen werden des nachts bewaai'd door eene vrouw, Jeanne Fortier genaamd. „Alles wijst de vrouw als de schuldige aan die deze drievoudige misdaad moet gepleegd heb ben om zich te wreken over het ontslag, dat zij twee dagen te voi'en van den heer Labi'oue ge kregen had. „Dit ellendige schepsel heeft de vlucht geno men met haar kind, den brand door haar met gebruik van petroleum gesticht, zijn vernielings werk latende voltrekken. „Het narket van Parijs en de prefectuur hebben de nooaige maatregelen genomen, opdat Jeanne Fortier niet ontsnappe aan de rechtmatige straf, die zij verdient. „Haar signalement is naar alle brigades gen darmerie getelegrafeerd. Wij ook ontvingen het ter plaatsing. Het luidt; Ouderdom, zesentwintig jaar; gestalte iets boven het middelmatige, goed gevormd, overvloedig lichtblond haar, regelmati ge trekken, groote donkerblauwe oogen, bleeke gelaatskleurvastberaden houding. Jeanne For tier is vergezeld van een kind van drie en een half jaar." Clarisse Darier en Stelaan Castel hadden met 9teeds aangroeiende angstvalligheid geluisterd. Zoodra de pastoor geëindigd had riep zijne zuster uit „Ziedaar met de grootste nauwkeurigheid het portret der vrouw, die wij hier hebben opgeno men. Een kind van drie en een halfjaar!.... En die vermoeienisDe ongelukkige ontvlucht te het tooneel harer midaden!" „Ga niet verder, zuster," antwoordde de pastoor met levendigheid. „Deze vrouw is hier onder mijn dak in het huis van Gods vertegenwoordiger op aarde. Zijn wij niet te haastig met onze beschuldigingen 1 Zoo de ongelukkige werkelijk publikeinen van allerlei kleur, tot de vroegere commune-mannen toe, enkel omdat een Rus sisch eskader Frankrijk zal bezoeken, van de verte, reeds voor den czaar en zijne familie maken bewijzen genoeg dat, als Alexander zelf kwam, hij het Fransche volk op de knieen zou zien liggen. Wie de republikeinen van naam en beteekenis heeft hooren spreken weet dat zij bij voorkeur het algemeen kies recht verheerlijken en de rechten van den mensch, zooals de Fransche revolutie ze heeft uitgeroepen. Men zou hen allen voor kleine markiezen von Posa kunnen houden, het: Ich kan» nicht Ftlrstendiener sein, ligt hun in den mond bestorven! Zie thans de houding van die allen tegenover Rusland! Wie heeft zelfs den moed om in deze dagen eenLeve Polen! te laten hooren; wie durft den autocraat herinneren, dat de wijze waarop nog in Rus land politieke en ook andere gevan genen gevonnisd en behandeld worden, eene schande is voor onze eeuw? En sterker! Als er dan nog zijn zoo de Guesdisten op hunne jongste vergadering die zich het overwonnen Polen herinneren en eenen groet brengen aan de Siberische ballingen, van wie vele toch geen ander misdrijf op hun geweten hebben dan dat zij niet als „Vadertje» over het regeeren denken, dan is een blad als de Temps dadelijk klaar om het hun te verwijten! Ik verwacht dezer dagen een voorstel, om de woorden "Liberté, Egalité, Fraternité» op de gevels der openbare gebouwen, zoolang het bezoek der Russen duurt, onder de verf te zetten. Zij vormen eenen wanklank in de huldiging van het czarenrijk door de demo cratische republiek. In Engeland doen zich thans onderscheidene kenteekenen voor, die wijzen op een spoedig einde der werkstaking onder de mijn-arbei ders. Verscheidene groote mijn-ondernemin gen verklaarden zich bereid den arbeid te doen hervatten tegen het oude loon en in Nottinghamshire is reeds op deze voorwaarde door een paar duizend arbeiders het werk hervat. schuld heeft, zullen wij 't spoedig weten.' „En dan zult gij haar aan de gerechtigheid...." „Ik zal haar niet aanklagen. Ik zal aan de gerechtigheid de taak overlaten haar te zoeken.' Brigitta kwam mededeelen dat het ontbijt was opgediend en men aan tafel kon gaan. „En die vrouw? En dat ki-.d?' vroeg de priester. „Ik heb beiden gewekt, mijnheer pastoor, en voor heri gedekt bij mij in de keuken.' „Dat is goed gedaan Zorg voor hen Na het ontbijt zal ik met de vrouw spi*eken." Gedurende het maal werd er niet over Jeanne gesprokendoch zoodra men gei'eed was, zegde ae pastoor: „Dien de koffie op in den tuin, Brigitta. Voeg er een tas bij voor de vreemdelinge en breng haar onmiddellijk bij ons." „Goed, mijnheer p stoor." Gehoorzamend aan de haar gegeven bevelen en overigens ook zeer liefderijk van harte had Bri gitta met de teederste zorgen Jeanne en haar kind omringd. Eene rust van twee uren, door een goed maal gevolgd., waren voldoende geweest om aan de arme vluchtelinge hare krachten terug te schenken. Brigitta had tal van vragen gesteld gedurende het ontbijt, doch gewoonlijk slechts ontwijkende antwoorden gekregen. Het eenig verlangen der vrouw scheen te zijn eene betrekKing in de streek te krijgen. Gij zult dadelijk een tos koffie met mijnheer pastoor in den tuin gebruiken en die gelegenheid kunt gij dan te baat nemen om hem uwe ver langens uit te drukken," zegde de dienstmaagd. „Gelooft gij dat hij zich met mij zal willen bezighouden?" „Zeker, geloof ik dat. Mijnheer pa«toor denkt slechts aan goed doenHij kent eene menigte personen en zal u wel eene betrekking weten te vinden bij liedenwaar gij gelukkig zult zijn. Vrees niets." „Zou God eindelijk medelijden met mij heb ben vroeg Jeanne zich af. „Zou 't om mij te redden zijn, dat Hij mij hiei'heen heeft geleid ,j" De priester, Stefaan en mevrouw Darier bega ven zich naar den tuin. De schilder kreeg het notitieboekje uit den zak, waarin hij begonnen had het portret der jonge vrouw uit het geheu gen te schetsen. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 1