Spanje. Engeland. Italië. Amerika. BINNENLAND. Russische volkslied en de Marseillaise onop houdelijk elkaar afwisselden, is te begrijpen Zondag had een groot bal plaats. Tegen het einde droegen de Fransche officieren hun Russische kameraden op de schoudersde Russen waren even beleefd en liepen wat later met Fransche officiereu op de schouders. Carnot heeft onmiddellijk na aankomst van het eskader een telegram aan Alexander III gezonden; deze heeft onmiddellijk geantwoord. Te Parijs zal de ontvangst even geestdriftig zijn als te Toulon. De stad is nu reeds bijna geheel met vlaggen versierd. Zondag heeft een nieuw consult plaats gehad over den toestand van maarschalk Mac-Mahon. De doktoren hebben een zeer groote physieke en moreele zwakheid gecon stateerd. Een hevige brand is tegen 12 uur Zon dagnacht ontstaan in de werkplaatsen van de Compagnie des Wagonslits te St. Denis. De vlammen waren niet te stuiten, zoodat de gebouwen geheel afgebrand zijngeen persoonlijke ongelukken hadden plaats, doch ongeveer 1000 werklieden zijn door den brand zonder werk. Het hof van assises der Seine heeft uitspraak gedaan in de zaak der dievenbende, die het hotel van den markies de Panisse- Passis geplunderd heeft. De gezworenen hadden op niet minder dan 76 vragen te antwoorden en hunne beraadslagingen hebben twee en een half uur geduurd. Renald en een andere hoofddader zijn veroordeeld, de een tot 20 jaren dwangarbeid en, na 't ver strijken van dien termijn, tot beperking in de keus van zijn verblijf; de ander tot 20 jaren opsluiting en tot relegatie; zes der overigen tot verschillende straffen, loopende van tien tot twee jaren gevangenzetting; deze laatste straf voor twee helers; sommigen der anderen insgelijks tot beperking in de keus van hun verblijf, nadat hun straftijd ten einde is. Een der beide in de zaak betrokken vrouwen is vrijgesproken. De zakkenrollers hebben almede ter eere der Russen een bezoek aan Toulon gebracht, en in niet geringen getalle. Vijftieu hunner werden reeds den eersten dag op heeterdaad betrapt. Rijtuigen zijn te Toulon voor geen geld meer te krijgen. Al wat er, en ook in den omtrek, aan voertuigen beschikbaar was, was reeds lang vooraf tegen hooge prijzen ge- huurd. Voor meidenkamertjes op eene vliering zijn honderden franken betaald; voor eenige uren slapens op eene biljart in een koffihuis ook honderden franken. Hoe het gesteld is met gelegenheid tot huisvesting kan men nagaan als men weet, dat de maire verklaard heeft, dat de bevolking van Toulon gedurende de feestdagen met 400,000 personen vermeer derd is. Maarschalk Mac Mahon is Dinsdag overleden. De Marokkanen maken toebereidselen om het aanleggen van verdere versterkingen bij Melilla te beletten. Slecht een kruiser en een advies-jacht bevinden zich op het oogen- blik voor Melilla. Vijf andere schepen liggen te Algesiras beschikbaar. De Times verneemt uit Simla: De Russen deden eene brutale poging om hun recht op om den brief te gaan halen, mijne rechtvaardiging, mijne hoop, mijn heilDoch het was te laat. De portierswoning stortte reeds naar beneden in het midden der vlammen, en ik hoorde hoe tal van 6temmen zich tegen mij verhieven en mij als de brandstichtster aanwezen. Toen verloor ik het hoofd en vluchtte, niet wetende wat ik deed, en mijn kind in mijne armen mededragende. Ziedaar de waarheid, mijnheer pastoor, de geheele waar heid Ik ben onschuldigIk zweer het u bij de zaligheid mijner ziel en het leven van mijn kind Ik zweer 1 De toon waarop Jeanne deze woorden gesproken had vervulden aen geest der toehoorders met overtuiging. ✓Zweer niet, mijn kind 1* antwoordde de pas toor. //Ik geloof uDoch verklaar mij eens hoe die Jacques Garaud in de vlammen is omgekomen, als een slachtoffer zijner toewijding, naar men verzekert.* „HijIs hij dood 1riep Jeanne uit. „Hij, het slachtoffer zijner toewijding I Nooit 1 Nooit De nieuwsbladen deelen dit toch duidelijk mede.* „Dan ben ik onherroepelijk verloren zeide de jonge vrouw. ✓Zoo Jacques Garaud dood is kan ^eene men- schelijke macht mijne onschuld bewijzenIk had nog slechts eene hoop, dat de ellendeling in mijne tegenwoordigheid zijne logens niet zou kunnen volhouden Deze laatste hoop is thans ook verdwenen Helaas ✓Bedaard 1 Bedaard I bid ik u, mijn kind," zeide de priester. ✓Gij zijt zeker schuldig, daar gij niet op den post zijt gebleven, die u toever trouwd wasUwe plaats was op het tooneel dei ramp, gereed om op alle vragen te antwoor den, alle beschuldigingen van u af te werpen. Uwe vlucht is eene zware fout, doch geene mis daad. Overigens zijt gij geheel onschuldig. Ik feloof dat er een vreeselijke samenkoppeling van ewijzen tegen u bestaat, maar uwe stem, uw blik verkondigen uwe onschuld." Zullen de rechters naar mijne stem luisteien Zullen zij zich door mijn blik laten treffen stotterde Jeanne mismoedig. (Wordt vervolgd) de districten Shignan en Roshan, die door de Afghanen zijn bezet, te bevestigen Kolonel Vannowsky, een zoon van den minister van oorlog, wilde het land doortrekken van de Murghali naar Darway in Bokhara. De Af ghanen verzetten zich er tegen, gaven vuur en dreven de Russen terug, die zich ver schansten en later terug trokken. De kolennood neemt te Londen af; se dert eenige dagen is de ton 10 a 12 shilling lager in prijs. Dat de mijnbezitters, die in Derby bleven staan op een loonsvermindering van 15 pCt., zullen blijven volharden, is nau welijks denkbaar. De vergadering, die te Birmingham gehouden is onder voorzitter schap van het parlementslid Pickard, weigerde in naam der arbeiders niet alleen de 15 pCt., maar ook den voorslag der burgemeesters (10 pCt. loonsverlaging van den 4 Dec af,) die verscheidene arbeidsgroepen reeds aan genomen hadden. Minstens 60000 man zijn op de oude voorwaarden weer in de mijn teruggekeerd. De mijnbezitters hebben een geduchten stoot geleden door de handelwijze van de parlementsleden Seeley en Ellis, die hun mijnwerkers tegen de oude loonen weer toegelaten hebben. Den onpartijdigen toe schouwer is het duidelijk geworden, dat bij deze twisten de burgerij het loodje legt. De mijnwerkers behouden hun oude loonen, de mijneigenaars hebben hun groote voorraden afgezet, soms met een winst van 100 pCt. De verzoeningsgezindheid dezer laatsten staat in omgekeerde reden tot de hoogte van de voorraden; zijn deze uitgeput, dan worden de eigenaars zoo zacht als boter bij 90° hitte. De bezitters in Derbyshire en Leicestershire hebben besloten hun mijnen tegen het vroe- gete loon weer te openen, met voorbehoud van het recht, om later de loonen te regelen. De bond te Uurham heeft een circulaire ge publiceerd, waarin den werklieden aangeraden wordt de hun aangeboden 5 pCt. verhooging aan te nemen. Het einde der werkstaking schijnt nabij, wat ook de meening is der kolenhandelaars, hetgeen blijkt uit de groote daling der prijzen. De officieuse bladen weten mee te deelen, dat de ministerraad gewichtige besluiten ge nomen heeft tot onderdrukking van het roo- verwezen op Sicilië, maar dat ten opzichte van de communistische woelingen nog niets beslist is. Volgens Siciliaansche bladen spelen twee Fransche oorlogsschepen op de kust van het eiland de rol van spion; een torpedoboot moet zelfs 's nachts de baai van Borsiatone ingevaren zijn om bij electrisch licht heel kalm de beste plaatsen om te landen op te nemen. De pers slaat nu alarm en dringt er op aan, de vestingwerken zoo spoedig mo gelijk af te maken. ROME, 16 October. Het Engelsche eskader onder bevel van admiraal Seymour, is heden morgen om tien uur, begeleid door het pant serschip Italia» met admiraal Corsi aanboord, in de haven van Tarente aangekomen, waar het eskader tot Donderdag zal blijven om Zondag a.s. te Spezzia aan te komen, alwaar het verblijf vijf dagen duurt. Tarente is geheel versierd en de toevloed van vreem delingen is zeer groot. Van alle zijden zijn oud strijders-vereenigingen en volksgenootschap pen aangekomen ter begroeting der Engel- schen, terwijl op het feestprogramma staan een bal, een gala-voorstelling in den schouw burg, een banket aan boord der „Italia" enz. Reeds bespreekt men de mogelijkheid, dat een Italiaansch eskader in 't aanstaande voorjaar een contra-bezoek zal gaan brengen te Portsmouth en te Plymouth. Om tien uur gistermorgen kwam de vorste lijke familie, vergezeld van de ministers te San Martino aan ter inwijding vttn den toren en ter onthulling van het standbeeld van Vic tor Emanuel. Na eene mis vond de plechtigheid plaats welke door een ontbijt van 35 couverts, besloten werd. De behandeling, die men in den Noorl- Amerikaansche senaat aan Cleveland's voorstel tot intrekking van Sherman's Zilverwet doet ondergaan moedwillig rekken van het debat door de zilvermannen, om op deze wijze betere voorwaarden te bedingen wekt algemeen groote verontwaardiging. Men vreestdat president Cleveland nu wel ten slotte, wil hij niet alles op het spel zetten, in eene transactie zal moeten bewilligen, schoon verzekerd wordt, dat hij in hoofdzaak volharden zal. Dat het juist de senaat is, die op deze wijze optreedt, terwijl het huis van vertegenwoor digers zich zoo volgzaam toonde, is het vooral wat hindert, en als niet beter dan grondwet schennis heeft openlijk een bekend rechtsge leerde den tegenvvoordigen toestand geken schetst, wijl daar immers aan de meerderheid van den senaat door het wegblijven der oppositie het nemen van een wettig besluit belet wordt. Waar een tak der wetgevende macht de geheele wetgeving kan verijdelen, bestaat niet meer de oud-vaderlijke regee- ringsvorm, maar matigt iets anders zich de hoogste macht aan. NEW—YORK, 16 October. De Herald bevat de laatste bijzonderheden omtrent het bombardement van Rio. De strijdkrachten van het gouvernement leden aanzienlijke verliezen. Het schip der opstandelingen Aquidaban opende het vuur. Daarop volgde een strijd om het bezit der werkplaatsen te Armaco. Vele gebouwen leden schade en vele vreemdelingen werden gedood of ge kwetst. De gouvernementstroepen beant woordden het vuur, doch hunne oude kanonnen konden aan de schepen van De Mello niet veel kwaad doen. De opstandelingen beschoten ook de voorsteden van Rio; en men verzekert dat er veël menschen gedood zijn, hoewel de regeering deze dingen in den doofpot doet. De Herald gaf geen datums. Volgens bericht uit Pontadacapa hebben de opstandelingen na een levendig gevecht en met aanzienlijke verliezenverscheidene met kolen geladen vrachtschepen veroverd. WAALWIJK, 18 Oct. 1893. Bij de commissie uit gedeputeerde staten van Noordbrabant, welke ten raadhuize alhier heeft zitting gehouden tot het aanhooren van bezwaren tegen het plan van aanleg van een afwateringskanaal van 'sBosch naar Drongelen, zijn hier geen mondelinge bezwaren inge bracht; schriftelijke kwamen in van het ge meentebestuur en van het bestuur van den buitenpolder. Het advies, door gezegde commissie uitge bracht aan het departement van waterstaat handel en nijverheid, luidt als volgt Ten aanzien van de schriftelijke bezwaren, lo. Van het gemeentebestuur van Waalwijk aIn de gemeenschap van de Putsteeg met den linker Maasdijk wordt volgens verklaring van den hoofdingenieur door eene brug of vasten dam voorzien. Het begrinten van den opri'c van uit de Putsteeg naar den linker kanaaldijk komt der commissie noodig voor. b. Alhoewel volgens verklaring van den hoofdingenieur door den aanleg van het kanaal geen verandering wordt gebracht in den bestaanden toestand, acht de commissie toch v/enschelijk dat, zoo mogelijk, eene ver betering in de waterverversching van de Loint daaraan worde verbonden. Zij neemt derhalve de vrijheid het verzoek tot het bouwen van een mlaatsluisje in den dijk te Baardwijk in de gunstige overweging aan te bevelen. De commissie meent in verband met het vorenstaande nog de bijzondere aandacht te moeten vestigen op de bewering van het gemeentebestuur, als zoude ten gevolge der verlegging van den Maasmond de gelegenheid worden benomen tot waterverversching. Mocht dit werkelijk het geval zijn, dan komt het der commissie voor, dat daarin in ieder geval behoort te worden voorzien. 2o. Van het bestuur van het waterschap de Buitcnpolder van Waalwijk: Aan het verzoek tot het maken der noodige kunstwerken tot het in en uitlaten van water ter bevloeiing van de landerijen in den bui tenpolder wordt door het geprojecteerde kunstwerk aan het beneden eind van het kanaal voldaan. In ons vorig nummer noemden wij als datum voor het eerste concert der liedertafel bij vergissing 29 November; dit moet zijn 29 October. Maandag is zekere A. W., vroeger machinist bij de Noordbr. Stoomtramweg maatschappij onder Bezooien van den in gang zijnden tram gestapt, en nog wel aan eene zijde, waar geen ruimte was. Dienten gevolge geraakte hij er onder en ging hem een rad over het been, dat vermoedelijk zal moeten geamputeerd worden. Gisteren had G.v. H., alhier, gedurende zijne werkzaamheden aan het vergrooten van de gebouwen der machinale schoenenfabriek van de firma Van der Heijden Van Grinsven, bij het beklimmen een er ladder het ongeluk mis te stappen en naar beneden te vallen met het noodlottig gevolg, dat hij zijn schouder brak en ook aan de heup zwaar gewond werd. Hij zal gedurende geruimen tijd zijne bezigheden niet kunnen verrichten. Heden werd een persoon gevankelijk naar 's Bosch overgebrachtverdacht van landlooperij. Bij grooten aanvoer was de handel in hoornvee in de Langstraat zeer vlug, ver scheidene kooplieden waren aanwezig. Prijzen als volgtkalfkoeien f 150 a 285, dito vaarzen f 140 d, 180, nuchtere kalveren f 9 12, big gen f 9 a 14 berekend naar f 1,50 2 per weekslachtvee le qual. 70 a 72 ets., 2e qual. 64 a 68 ets. vette varkens 60 62 ets. per kg. (schoon). Hooi. De handel wordt levendiger, voor de persen wordt druk gekocht. Voor de beste qualiteit wordt f25 a 27 en voorde mindere soort f 19 20 per 500 kg. besteed. De handel in aardappelen is op 't oogen- blik zeer vlug. De prijs is dalende en be draagt naar soort f 1,50 d 1.80 per Hl. Men schrijft uit Noordbrabant: Gedurende de laatste acht dagen was het weder bijzonder gunstig voor de nog te veld staande beetwortelen. Deze hebben dan ook goede vorderingen gemaakt, en zijn in gewicht toegenomen. Wel zijn er velden, waarvan de opbrengst tegenvalt, doch over het algemeen valt de oogst bijzonder mede. Van vele vel den verkrijgt men eene opbrengst van 30000 tot 55000 kilogram per hectare, zoodat de meeste landbouwers met dit gewas goede zaken maken. De aanvoeren van bieten aan de suikerfabrieken nemen toe, ofschoon droog weder gewenscht is daar het delven reeds met moeielijkheden gepaard gaat. De bieten laten zich gemakkelijk verwerken, terwijl het suikergehalte bevredigend kan worden ge noemd. De toekomst-Staat Iu het Sociaal Weekblad (van rar. Treub) wordt eene bezadigde en klemmende critiek geleverd op de bewering der socialisten, dat de arbeider eerst in hun toekomststaat ten volle de vruchten van zijne werken zal ge nieten. Wij ontleenen daaraan het volgende «Stellig waar is hetdat in onze maat schappij de arbeider niet ontvangt de volle waarde van hetgeen hij door middel van het kapitaalmet behulp der arbeidsmiddelen voortbrengt maar even stellig waar is het dat dit bij de socialistische productiewijze niet anders zou kunnen zijn. Ook daar zou een gedeelte van het product gereserveerd moeten blijven voor de herstelling van het gedurende het arbeidsproces te loor gegane kapitaal, een ander gedeelte moet worden besteed tot uitbreiding van een kapitaal-voor- raad, ten einde de productie met de toe neming van bevolking en behoeften gelijken tred te doen houden; weer e :n ander gedeelte zou moeten worden afgezonderd voor het onderhoud van allen noem hen arabienaar of hoe^ ge wilt die met de leiding der productie, met het beheer van het kapitaal zouden belast zijneen volgend deel weer zou moeten komen aan hen, die geen recht streeks productieven arbeid verrichtenaan kunstenaars en mannen der wetenschap; een groot deel zou moeten worden gereserveeid voor hen, die nog niet of niet meer werken kunnen, enz. Hier evengoed als in het ka pitalistische stelsel gaat dus van het product meer af dan men aanvankelijk zou meenen hier evengoed als daar kan den arbeider slechts het overschot toekomen. Is dit uit zuiging in het eene stelsel, dan is het ook uitzuiging in het andere; dit kan men met de meest schoonschijnende praatjes niet looche nen, dit wascht het water van de zee niet af.» Het belangrijkste nieuws, dat de vak bladen der vorige week mededeelden, is wel »dat de botervervalsching in het vervolg met zekerheid en spoedig aangetoond zal kunnen worden.* Men weet, dat de vereeniging van zuivel- fabrikanten eene prijsvraag heeft uitgeschreven van 10000 mark voor een middel, waardoor eene toevoeging van meer dan 5 percent vreemde vetten bij boter door iedereen ge makkelijk kan worden aangetoond. De heer Brullé, directeur van het Land- bouwinstituut te Parijs, schijnt nu zulk een middel gevonden te hebben. Hij heeft gedu rende zes dagen, in tegenwoordigheid van verscheidene autoriteiten te Prenglau in Duitschland gewerkt en aldaar doen zien dat zijne uitvinding aan den gestelden eisch beantwoordt, aangezien daardoor elke toe voeging van vet bij natuurboter door ieder een gemakkelijk kan worden aangetoond. De Duitsche vereeniging heeft daarop de vinding van den heer Brullé gekocht en zich van het recht, dat zij alleen in Duitschland van de uitvinding gebruik mag maken, ver zekerd. (Ned. Ldb. Wbd.) De ongelukkige wielrenner Een wielrijder reed met bijna ongeloofelijke snelheid over den IJselmondscheweg, tot hij plotseling tegen een paar klompen aanreed, die een boer op den weg had laten staan waardoor hij hals over kop bij een kleermaker, die voor zijn woning zat te werken, onder de tafel terecht kwam. Deze tuimelt onderst boven, hierdoor schrikte zijn vrouw zoo ge weldig, dat zij een ketel koffie, dien ze pas opgeschonken had, uit haar handen liet vallen, met het treurig gevolg dat de inhoud op het lichaam van den slapenden hond terecht kwam, die deerlijk verbrand, vreeselijk jankend de deur uitvloog, waardoor een buurvrouw die bezig was met spek te bakken, zoo vree selijk schrok, dat zij de pan uit haar hand liet vallen en een schoorsteenbrand deed ontstaan. Op haar luid geschrei kwamen twee mannen toesnellen, die zich op het dak begaven om den brand te blusschen; door een vreeselijken rook had een dier mannen het ongeluk van het dak, der natuurlijk niet zeer hooge woning te vallen, en kwam in het kippenhok van een daarnaast wonenden boer terecht, die woedend naar buiten kwatn stor men, den man bij .den kraag vatte en hem op een pak slaag onthaalde, dat de andere zich zoo maar niet liet welgevallen, zoodat een vreeselijke worsteling ontstond, die daar mee eindigde, dat de veldwachter, geholpen door eenige bij het spektakel tegenwoordig zijnde personen, beiden in het arrestantenhok stopte. En dat alles door het buiten laten staan van een paar klompen De sneltrein van Vlissingen naar Keulen is Zaterdagavond omstreeks 11 uren bij het station Crefeld op den personentrein van Keulen naar Venloo geloopen, waarbij de locomotieven in elkander drongen, de wagens in brand geraakten en verscheidene personen zwaar gekwetst werden. Blijkens de nadere berichten omtrent dit spoorwegongeluk is het van ernstiger aard geweest dan men aanvankelijk meend?. Ziehier wat thans nader uit Crefeld wordt gemeld

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2