1 L. W agemakers-Dam, Gemeenteraad van Waalwijk, i Notaris RANT, Notaris RANT, Uitnoodiging tot Deelneming DAMES Bekendmaking Advertentién, Bericht van INZET. mmm 10 milUoea 452.425 mark Joseph Heckscher, PRACHTIGE COLLECTIE etzeeneetzen en euiwnufe Burgerlijke stand. maakt bekend publiek verkoopen 8 November e. k. Ik heb de eer UEd. te berichten, dat ik gereed ben met mijne expositie van eene UEd. tot een bezoek uitnoodigende, verblijf ik hoogachtend, Waalwijk, (Haven) tegenover de Frotestantsche kerk. De passagierstreindie te 81/* uur uit Keulen was vertrokken, stoomde te 10 uur 32 min. uit Crefeld op en bevond zich toen, doordien aldaar een wissel verkeerd had gelegen, op een verkeerd spoor. Tengevolge van de duisternis en den stroomenden regen bemerkte de machinist dit eerst in de nabij heid van den overgang voor de Marktstraat, aan de Westzijde der stad, en liet onmiddel lijk den trein stilstaan. Doch op hetzelfde oogenblik kwam de sneltrein uit Vlissingen op hetzelfde spoor in den weg, en toen volgde een geweldige botsing, waarbij de postwagen en een waggon le k'asse van den sneltrein ontspoorden en terstond in brand geraakten, zoo hevig dat de geheele omtrek door de vlammen verlicht werd. De beide locomo tieven lagen in elkaar gewrongen. De baga gewagen van den passagierstrein was hoog opgestuwd tegen eenen waggon 3de klasse die gelukkig ledig was. Evenzeer was het een geluk, dat beide treinen zeer schraal bezet waren. Politiearts en brandweer waren spoedig ter plaatse. De gekwetsten werden verbonden en naar het stadsziekenhuis gebracht. Daar er een spoor bruikbaar was gebleven werden de passagiers, onder wie eenige die lichte kwetsuren hadden bekomen, met afzonderlijke treinen verder vervoerd. In het ziekenhuis liggen thans twee machi nisten en vijf anderen van het treinpersoneel. Een remmeralsook een leeraar van het gymnasium te Kempen, konden na aangelegd verband reeds den volgenden dag huiswaarts keeren. De wisselwachter, wien het ongeluk is te wijten, is in hechtenis genomen. In de Limburgsche gemeente Tegelen blijven nu reeds sinds zes maanden de gemeen teraadsleden weigeren met den burgemeester te vergaderen. Dientengevolge is in onder scheidene takken van gemeente-administratie een voortdurende werkstaking. De openbare straten en wegen worden des avonds niet meer verlicht; 50 kinderen der openbare school moesten naar huis gezonden worden uit gebrek aan de noodige ruimte; het ont brekende schoolmateriaal, en dit is veel, wordt niet meer aangevuld; de hoofdelijke omslag voor dit loopende dienstjaar is nog niet uit geschreven; de nieuwgekozen raadsleden zijn nog niet geïnstalleerd, en dus is de benoeming van wethouders eveneens achterwege gebleven. Op 28 September had te Vucht eene vechtpartij plaats tusschen twee gepensio neerden, De Bie en Goossens, waarbij laatst genoemde met een mestvork in het hoofd werd gestoken. Zondag is de gewonde overleden, en naar aanleiding daarvan is De Bie des avonds door de maréchaussée geboeid naar 's Bosch overgebracht. Als een bewijs hoe groot het aantal sollicitanten tegenwoordig, zelfs voor geringe betrekkingen, is, kan strekken dat voor bode van het gerechtshof te 's Hertogenbosch, waaraan in het geheel eene bezoldiging van f 400 is verbonden, zich tot heden niet min der dan 101 sollicitanten hebben aangemeld. Te Rozendaal treft men niet minder dan een veertigtal perscnen aan, die dagelijks op de vinkenvangst gaan. Zij hebben zelfs eene vinkersvereeniging opgericht. Sinds de opening van den vinkentijd op 1 October, werden ruim 20,000 dezer trekvogels gevan gen. Zelden was de vangst zoo groot als dit jaar. Reeds anderhalve maand bijna is de justitie onafgebroken met het onderzoek in de zoo geheimzinnige zaakDe Jong onledig geweest. Tot op heden zijn 143 personen als getuigen opgeroepen of hebben zich vrij willig tot het geven van inlichtingen aange meld. Al deze lieden zijn gehoord en men is geen stap verder gekomen. Herhaaldelijk zijn plaatsen, waar men meende eenige aan wijzing te hebben, doorzocht; er is gespeurd en gegraven in de bosschen, gedregd in wa teren, en alles zonder gevolg. Het staat niet stil van welgemeende raadgevingen bij de justitie; men heeft hypnotisme, somnambulis me en wat al niet aan de hand gedaan. De justitie overweegt alles, en wat haar als uit voerbaar en nuttig voorkomt, past ze toe, en ondanks alles blijft de zaak raadselachtig als in den beginne. Dit prikkelt in hooge mate en wij kunnen dan ook best verblaren, dat de spanning toeneemt. Zonder in den gewonen zin „zenuwachtig" te zijn het telkens voor den rechter-com- missaris moeten verschijnen brengt hem vol strekt niet van zijn stuk geeft De Jong toch wel den indruk een zenuwmensch te zijn. Verschillende getuigen gelooven, dat. indien men hypnose op hem wenschte toe te passen, De Jong zeer gemakkelijk in den hypnotischen toestand zou te brengen zijn. Noch het gevangenisleven, noch het ver dwijnen van de twee vrouwen indien 't dan waar is wat hij steeds blijft beweren dat hij onschuldig is maakt een waar neembaren indruk op hem. Het eerste is te verklaren, omdat hij zich als oud gevangene op bekend terrein bevindt. Hij vindt 't te onzinnig om los te loopen, dat hij de beide vrouwen, die geen cent bezaten, zou hebben van kant gemaakt. Miss Juett, houdt hij vol, is er met een rijken Amerikaan van door en Maria Schmitz is in Londen op den loop gegaan met f 17.000 van hem, De Jong. Hij betuigt herhaalde malen, dat hij zeer spoedig weder in vrijheid zal zijn. Zijn opgewektheid verlaat hem nooit. Voor een kleine vriendelijkheid is hij zeer dankbaar. In den beginne mocht hij, wegens zijn asthma, cigarettes rooken tijdens het verhoor. Dan lachte hij zeer vriendelijk en dankbaar wanneer hij een cigarette kreeg. Tegenwoordig heeft hij tegen de kwaal een drankje. Ten gevolge van deze kwaal spreekt De Jong meestal fluisterend en hoest hij nu en dan. (Nws C'iipelle. De begiooting van de plaatselijke inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor 1894 is door den raad vastgesteld in ontvang op f 15586,74», en in uitgaaf op een gel'jk bedrag. OPENBARE VERGADERING op Dingsdag 17 October, 's avonds 7 uur. Tegenwoordig alle leden behalve de heer van der Heijden, door ziekte belet. Voorzitter de burgemeester Jhr. van Gro tenhuis. Na opening der vergadering en vaststelling der notulen van de vorige, deelde de voor zitter mede, dat de kosten voor eene muziek- kiosk, welke kan in- en uit- elkander genomen worden, begroot worden op f 376.--. Hierbij komen nog de kosten van telkens opbouwen en afbreken, bewaren enz. zoodat het nog al hoog zal komen te staan. De heer Verbunt voegt hier nog bij, dat de muziekgezelschappen waarschijnlijk 't eerste jaar wel gratis concerten zullen geven, maar later wel eenige tegemoetkoming zullen eischen. Tot groote verwondering zeker van velen bracht de heer Hoffinans zijne meening uit, dat er nooit een raadsbesluit is genomen om eene kiosk aan te schaffen. Wel is er na de tentoonstelling gezegd, dat men die kiosk zou overnemen, maar ze is gebleken ongeschikt te zijn. Ook de noodzakelijkheid betwistte hij, daar nog geen enkel muziekgezelschap er om gevraagd heeft. De heer van Schijndel hield vol, dat er wel degelijk een raadsbesluit genomen was tot aanschaffing. De voorzitter merkte op, dat het dag. best. de notulen heeft nagezien, maar nergens heeft kunnen vinden, dat een bepaald besluit was genomen. De heer van Schijndel verklaart zich dan erg te hebben vergist en constateert dat in eene vorige vergadering het bestaan van een besluit ook door den voorzitter is erkend. De voorzitter, dit laatste toegevende, houdt vol dat bij nader onderzoek van geen zoo danig besluit uit de notulen gebleken is. De heer van Schijndel blijft overtuigd, dat het genomen is. Verder den heer Hoffmans beantwoordende zegt hij, dat de noodzakelijk heid van eene kiosk meermalen gebleken is, o. a. nog bij de laatste feesten, toen men voor een paar dagen ongeveer t 100 heefi moeten uitgeven. Daarbij behoeft men maar ie hooren hoe het publiek er over spreekt, om van de noodzakelijkheid van een kiosk over tuigd te worden Hiermede was dit punt afgedaan. Aan den onderwijzer van Langen,aan de open bare school alhier, werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend met ingang van 1 October. Naar aanleiding van hit in de vorige ver gadering besprokene besloot de raad een 7en onderwijzer aan te stellen tegen eene jaar wedde van f 500. De jaarwedde van den onderwijzer, die zal komen in de plaats van Van Langen, werd ook gesteld op f 500.— B. en W. werden gemachtigd in dien geest eene oproeping te doen. De voorzitter bood namens B. en W. den raad aan de rekening van ontvangsten en uitgaven over 1892 en de begrooting voor 1894. Zij werden gesteld in handen van eene commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren MombersQuirijns en Timmermans van Turenhout, voor de rekening, Baijens, Gragt mamS en Van Tilburg voor de begrooting. Uit eenige door den voorzitter gedane mededeelingen bleek, dat gedeputeerde staten verbaasd hebben gestaan dat de gemeente Waalwijk de schutsluis aan de haven niet ïieeft aangenomen onder de gestelde voor waarden: bediening en onderhoud voor de gemeente. B. en W. meenen in overeenstemming met de K. van K. welker advies wordt voorgelezen, ;dat het zou zijn te betreuren, als de zaak nu als afgedaan werd beschouwd. Zij stellen voor den minister van waterstaat te verzoeken de schutsluis daar te stellen en te onderhouden voor rekening van het rijk, terwijl de gemeente de bediening op zich zal nemen. De K. v. K. zal verzocht worden, evenals gedeputeerde staten, in dien geest de zaak te steunen. Conform besloten,nadat nog de heer Verbunt den leden een plan met betrekking tot de schutsluis had in overweging gegeven, dat te gelegener tijd weder zal ter sprake gebracht worden. Ingekomen was een besluit van gedeputeerde staten, tot goedkeuring van eene af- en over schrijving op de begrooting 1893. Op voorstel van B. en W. werd de borgtocht, door den te benoemen gemeente ontvanger te stellen, bepaald op f 4500, en de instructie voor dien ambtenaar vastgesteld. De nieuwe titularis zal twee dagen per week zitdag moeten houden. De heer Verbunt hield een warm pleidooi voor de houders van vergunningsrecht, die jaarlijks f1150 in de gemeentekas storten. Hij wenscht hen beter dan thans 't geval is beschermd te zien door de politie tegen de velen, die sterken drank in 't klein verkoo- pen zonder vergunning. Daartoe stelde hij voor uit de gemeentekas eene premie, b. v van f 10, uit te loven voor elke calange door rijks of gemeente politie gedaan, om de po litiebeambten aan te moedigen. De voorzitter, erkennende dat er misbruik bestaat, consta teert dat de p >litie zooveel mogelijk haar plicht doet, maar dat het uiterst moeilijk is het strafbare feit te constateeren. Hij zal den gemeenteveldwachter deze aangelegenheid nogmaals aanbevelen en wil er ook wel met de rijkspolitie over spreken. Maar hij is in beginsel tegen elke geldelijke belooning voor het doen van calanges, omdat men hiermede z.i. een gevaarlijken weg opgaat. Hij zou bang zijn, dat dit oorzaak zou kunnen worden van minder preciese calanges. Na nog eenige bespreking werd op voor stel van den heer Mombers de zaak aange houden. Hierna werd met gesloten deuren overgegaan tot de behandeling van het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag en van ingeko men bezwaarschriften. CAPELLE. Van 1 15 October. GEBOREN: Antonie z. van Wijn nd Koningsen Adriana van der Leij Marinus z. van Adr. de Jong en Gerdina Boeser Cornells z. van Hendrik Nultenbroek en AntoniaRos Jacobus z. van Gijsbert van Dongen en Wil- helmina Genuit. OVERLEDEN J-«n van Campen 9 maanden. GEHUWD: Cornelis van Peer 28 j. en Jacoba Nerings 21 jaar te ltaamsdonk. Burgemeester en wethouders van Waalwijk brengen ter openbare kennis, dat de rekening dezer gemeente over 1892 aan den gemeenteraad is overgelegd en ingevolge art 219 der gemeente wet, gedurende 14 dagen voor een ieder ter secre tarie ter lezing is nedergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar ia gesteld. Waalwijk, 18 October 1893. Burgemeester en wethouders voorn, Burgemeester en wethouders van Waalwijk maken bekend, dat de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1894 ingevolge art. 203 der gemeentewet den raad is aangeboden, ter secretarie gedurende 14 dagen voor een ieder ter lezing is nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is. Waalwijk, 18 October 1893. Burgemeester en wethouders voorn. Heden overleed onze hartelijk ge liefde Echtgenoote en Moeder Woutrina van Haaften, in den ouderdom van 59 jaren. Werkendara, 9 Oct. 1893. Uit aller naam J. J. van Tienhoven van den Bogaard. Eenige en algemeene kennisgeving. fa te Waalwijk dat het VASTGOED te Kaatsheuvel, geveild ten verzoeke van AURIAAN, IIENDRIKA en HUIBERDINA VAN DEN HOVEN, aldaarmet de verhooging staat op Koop 1 f 940. Koop 2 (op de bilj. koopen 2 en 3) f 1700. TOESLAG: Woensdag 18 Oct. a.s., 's avonds 7 uur, ter herberge van Jacq Lombartste KAATSHEUVEL. Dagelijks kan ten kantore van genoemden NOTARIS gehoogd worden. te WAALWIJK, zal te Kaatsheuvel bij veiling ter herberge van Wijdemans, op Donderdag 2 Nov. 1893, bij toeslag in het gebouw jEuphonia* bij Van Duurlw op Donderdag 1(5 Nov. 1893, telkens 's avonds 6 uur, Schuur en Tuin Kaatsheuvel sectie B nos. 3219 en 3220, groot 7 aren 60 centiaren. Behoorende aan WED. J GUBBENS en KIN DER li.V te Kaatsheuvel. Hoofdprijs eventueel ÏOO.OOO MARK. '-UKS- AAMDIGIKG. De Staat WAAKBOKGT de prijzen. aan de KANS op PRIJZEN in de door den staat Hamburg gewaarborgde groote Geld-Loterij, waarin zeker gewonnen moet worden, De prijzen dezer voordeelige geldloterij, die volgens het plan 110,000 loten bevat, zijn de volgende Ee grootste prijs is eventueel 500.000 mark. Premie 300000 ruk. 1 prijs a 200000 1 prijs 100000 2 prijzen 75000 1 prijs a 70000 1 prijs a 65000 1 prijs 60000 1 prijs 55000 2 prijzen 50000 1 prijs a 40000 5 prijzen 20000 3 15000 26 10000 56 prijz. 106 S53 .6 756 1237 31 5000 mk. 3000 2000 1500 1000 500 300 120 pr. 200, 150 33950 pr. 148 7992 prijzen a 127 100, 94 mk. 10848 pr. d 67,40,20 mk. In 't geheel 55400 pr. en komen deze binnen weinige maanden 7 afdeelingen tot zekere beslissing. De hoofdprijs le klasse bedraagt mark 50000, stijgt in de 2e klasse op 55000 mark, in de 3e klasse op 60000 mark in de 4de klasse op 65000 mark, in de 5e klasse op 70000 mark in de 6e klasse op 75000 mark, in de 7e klasse op 200000 mark en met de premie van' 300000 mk. event, op 500000 mark. Voor de eerste prijs trekking, ambtshalve vast gesteld, kost het geheel origineel lot slecht Guld. 3,60 het halve origineel lot slechts Guld. 1,80 het kwart origineel lot slechts Guld. 0,90 welke door den staat gagarandeerde origineele loten (geen verboden promessen) met origineel plan met staatswapen tegen franco inzending van het bedrag zelfs naar de verste omftreken van mij verzonden worden. Ieder deelnemer ontvangt van mij na plaats gehad hebbende trekking dadelijk zonder aan vrage de ofïiiceele trekkingslijst. Het origineel plan met staatswapen waaruit inleggelden en indeeling van de prijzen in de 7 klassen te zien, wordt u vooruit gratis ver zonden. De uitbetaling en verzending der gewonnen gelden volgt direct aan de belanghebbenden prompt en onder de strengste discretie. Iedere bestelling kun men eenvoudig! per postwissel opgeven. Men ivende zich daarom met bestel lingen voor de aanstaande trekking tot met vertrouwen aan Bankiers- en Wisselkantoor HAMBUBG, JDuitschland.

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 3