VAN GENO LOOS, Notaris RANT, Notaris RANT, k 0 0 P N li IT fïll A I II I N E! eene knoopsgaten-machine Gasgloeilicht hetwelk50 pCi, besparing Advertentiën, KNOOPSGATEN. P. Gloudemans, Duitschland. Italië. Amerika. BINNENLAND. Handelsberichten. publiek verkoopen ÈbJ0?ikA-*êL n HU HU» publiek verkoopen HAOBIIAII J. TRIMBACH, De goedkoopste en beste VERLICHTING is Volgens een bericht uit Parijs aan de Times zijn de Engelsche gezant en gevol machtigden van het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken saamgekomen, om te beraadslagen over de grenzen van 't neutraal gebied, dat Britsch-Birma van de Fransche bezittingen aan den Mekong scheiden zal. Toen Woensdag te St. Helens in Lan cashire de mijnwerkers naar huis terugkeer den, werden ze met stokken en steenen aan gevallen, ook de politie werd mishandeld. Verscheidene personen zijn ernstig gekwetst. Te Elberveld zijn de standbeelden voor Wilhelm I en Frederik III onthuld, in tegen woordigheid van verscheidene hooggeplaatste personen. De „Oberbürgermeister" Jager aan vaardde in naam der stad de beide gedenk- teekenen. Alle straten waren versierd, de heele bevolking nam deel aan de plechtigheid. Woensdag om 10.52 is Wilhelm II te Bremen aangekomen, waar hij door de bur gemeesters, graaf Waldersee en andere aan zienlijke personen ontvangen werd. Na inspectie van de eerewacht begaf de keizer zich dadelijk naar de plaats waar het stand beeld van Wilhelm I zou onthuld worden. De president van den senaat, de "burgemeester dr. Pauli, hield eene redevoering waarin dc stichter van het Duitsche rijk herdacht en het Duitsche volk opgewekt werd, om diens kleinzoon, den tegenwoordigeu souverein, den opbouwer van hetgeen door den eersten keizer van het herboren rijk ge laan is, trouw te blijven. Met een driewerf „leve de keizer" eindigde deze spreker. Daarua wijdde de „pastor primarius," dr. Thikoetter, het stand beeld. Na het voorbijtrekken der troepen, begaf de keizer zich met de feestgenooten naar den dom, waar Handel's „Hallelujah" voorgedragen werd. De Reichs-Anzeiger maakt het eervol ontslag bekend van den minister van oorlog, generaal van Kaltenborn-Stachau, en de be noeming als zoodanig van generaal Bronsart von Schellendorf. Wat men te Toulon op zoo groote schaal is begonnen en te Parijs nog glorieuser heeft voortgezet, doet men te Tarente zeer be scheiden na en te Spezzia zal men 't zelfde nog eens doen. De Engelschen worden op Italiaanschen bodem vriendelijk behandeld, zonder de slachtoffers te zijn van dolzinnige geestdrift en vervoering en zoo drinken de Italiaansche hooge marine-autoriteiten op hun Engelsche collega's, op Engeland en koningiu Victoria en de Engelschen op hun beurt stellen heildronken in op alles wat Itali- aansch is. Tenaanhoore van 244 afgevaardigden en 80 leden van den senaat, heeft Italie's premier Giolitti, Woensdag te Dronero de redevoering gehouden zoo lang reeds aange kondigd en algemeen als het programma der regeering beschouwd. Nieuws deelde Giolitti eigenlijk niet mee vóór en boven alles heette hij het evenwicht in de begrooting noodig, hij kondigde aan de hervorming der successie rechten, de invoering eener inkomstenbelas ting en andere hervormingen tot een geza menlijke opbrengst van 40 millioenen; het deficit moest ophouden, zei de premier, en nieuwe leeniugen zouden niet meer worden gesloten, er moet toch reeds elk half jaar 120 a 150 millioen aan het buitenland wor den uitgekeerdDit waren de financieele punten van zijn betoog, hij sprak ook nog over het vreedzame karakter der triple-alliantie over de banken en over de sociale quaestie. De politie heeft geconstateerd, dat de „koningscircus" te Rome door anarchisten in brand gestoken is. Toen Crispi Maandag, begeleid door verscheidene vrienden, zich naar de galerij Mazzini in Genua begaf, waar hem een feest aangeboden zou worden, viel plotseling iemand op den ex-minister aan en trachtte hem neer te vellen. Een Fransch journalist Juvent, die toevallig aanwezig was, dekte Crispi met zijn eigen lichaam en sloeg den aanvaller met een vuistslag neer; het gevecht duurde, daar ook nog andere personen den aanvaller hiel pen, ongeveer 20 minuten; een Garibaldiaan werd gewond weggedragenCrispi bleef on - gedeerd. Terwijl te Londen uit Rio Grande bericht werd ontvangen, dat de toestand onveran derd isdat betrekkelijk weinig vernield en gedood werd en beide partijen der. uitslag der verkiezingen schijnen af te wach ten wordt rechtstreeks uit Rio vernomen dat de kanonnade tusschen de forten en het eskader der insurgenten weder heviger is geworden. Het vuur van het fort Santa Cruz zou de schepen der opstandelingen deerlijk hebben gehavend, maar tevens vielen ook twee granaten in de stad, groote schade aan richtend. Overigens gaan de zaken in de stad haar gewonen gang. Onder de opstande lingen moet ^gebrek aan levensmiddelen heerschen. President Peixoto schijnt met de hem trouw gebleven oorlogsschepen eenen beslis- ^enden aanval op het eskader der opstande- ingen te willen doen. Bedenkelijk voor hem is, dat de overheid te Desterro zich voor de opstandelingen verklaarde. Volgens een later bericht is door de op standelingen te Desterro een voorloopig Be wind gevestigd, waarvan ze de erkenning door de mogendheden hopen te verkrijgen. Peixoto verklaarde, dat hij zich niet ver antwoordelijk stelt voor de schade door burgers of vreemdelingen geleden of te lij den door den opstand of bij de pogingen der regeering om dien te stuiten. Gedurende den hevigen storm, die, ge lijk reeds bericht werd, in een deel der Ver een. Staten heeft gewoed, is te Baltimore het gebouw der Brush Electric Company in brand geraakt en geheel vernield. De vlammen sloe gen over naar de naburige gevangenis. Er wa ren 544 gevangenen. Zij werden nagenoeg allen gered; maar één kwam in de vlammen om en twintig anderen haalde men half gestikt door den rook uit het gebouw. Te Magnola kwamen door den storm 19 menschen om het leven. Een brand heeft te New-York de be hangsel-papierfabriek van Campbell en Co., de papierfabriek van Haveland en Nevins, de pianofabriek van Chassey en Co., de meubel fabriek vau Kimball en eenige woonhuizen vernield. De schade wordt op drie millioen dollars geraamd. DETROIT (Michigan), 20 October. Er wordt gemeld, dat er een spoorwegongeluk heeft plaats gehad te Battle Creek (Michigan) tusschen een uit Chicago terugkeerende extra- trein en een sneltrein van de Pacific-lijn. De botsing tusschen de twee treinen van den groolen Trunk-spoorweg was verschrik kelijk. Reeds zouden er 25 lijken onder de overblijfselen der verbrijzelde wagens gevon den zijn. Een trein geraakte in brand en werd geheel vernield. WAALWIJK, 21 Oct. 1893. Naar aanleiding van het berichtje omtrent het voorgevallene tusschen C. v. E. en A. v. d. M. alhier, (voorkomende in ons num mer van verleden Zondag) verzoekt de vader van C. v. E. ons thans te melden, dat de zaak juist anders om is gebeurd als ons is medegedeeld. Wij zijn er niet bij tegenwoordig geweest en weten dus niet wie van de partijen gelijk heeft. De justitie, die de zaak in handen heeft, zal dit wel tot klaarheid brengen. Te Biervliet is tot onderwijzer met hoofd- acte benoemd de heer W. A. de Blaey, te 's Grevelduin Capelle. De behandeling van de Ossche zaak voor de rechtbank te 's Hertogenbosch kan waarschijnlijk worden te gemoet gezien tegen 30 en 31 October a. s. In verband daarmede deelt men mede, dat Bar. Speijart van Woer den, subst. officier van justitie bij de rechtbank te 's Hertogenbosch, die deze zaak schier van het begin at behandelde, eerst half Nov. naar Roermond zal vertrekken, alwaar hij tot offi cier van justitie is benoemd. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heelt uitspraak gedaan in de zaak van W. P. H. L., 49 jareD, zonder beroep, geboren te Roermond, vroeger wonende te Vechel thans te Alblasserdamappellant van een vonnis der rechtbank aldaar. Het hof heeft dat vonnis bevestigd, doch vernietigd wat de daarbij aangenomen qualificatie betreft, hem schuldig verklaard aan lo. het door schuld doen ontstaan van gevaar voor het verkeer door stoomvermogen over eenen spoorweg en 2o. het aan iemand door schuld veroorzaken van zoodanig lichamelijk letsel, waaruit tijde lijke verhindering in de uitoefening van be roepsbezigheden is ontstaan, gepleegd in de uitoefening van eenig ambt of beroep, en veroordeeld tot eene hechtenis van zes weken. De feestelijke herdenking van het 50jarig bestaan der liedertafel ^Oefening en Uit spanning,» te 's Hertogenbosch, is thans vast gesteld op Zaterdag 9 December a s. Alsdan zal het oratorium Die Legende von der Hei ligen Elisabeth, van Liszt, worden uitgevoerd, waarbij als solisten zullen optreden: Mevr. Maria Welhelmj, uit Wiesbaden, (sopr.), mej. Leonie Wilson, uit Amsterdam (alt), en de heeren W. C. Deckers (bar.), te 's Hertogen bosch, Jos. M. Orelio (bar.), te Amsterdam, en Anton Sistermans (bas), te Frankfort a/M. Oo den daaropvolgenden Zondag zal een kunstenaars-matinée worden gegeven. Op een nader te bepalen dag in den volgenden zomer zullen ter eere van het gouden feest de feestelijkheden gegeven worden, welke minder met het tegenwoordige seizoen zijn overeen te brengen. De repetitiën en de uitvoering van genoemd oratorium zullen er waarschijnlijk toe leiden, dat zich te 's Hertogenbosch een gemengd koor constitueertdat, meer dan het thans reeds daar bestaandevoeling heeft met de liedertafel. In een druk bezochte vergadering van de afdeeling Rotterdam der Ned. ver- eeniging tot bevordering van Zondagsrust trad als redenaar op dr. Schaepman, die inzon derheid trachtte aan te toonen welke nuttige gevolgen voor de samenleving en de alge- meene welvaart de bevordering van de Zon dagsrust ten gevolge kan hebben. Hij weidde daarbij uit over de woningquaestie, de loons- quaestie, de verbetering van het familieleven en voorts ook over den arbeidsduur en het godsdienstig beginsel dat aan de Zondagsrust ten grondslag ligt. Doodslag Te Sittard had Woensdag de jaarlijksche loting plaats voor de nationale militie en zooal; bij zulke gelegenheden al te vaak gebeurt, er heeft hier bloed gevloeid. Een loteling, in den morgen het oudeilijk huis in alle vreugde verlaten hebbende, wordt na den middag zielloos teruggebracht. Geheel het volk was als verstomd bij het aanschouwen van dit afschuwelijk schouwspel. De onge lukkige is zekere Daniëls en is door een omlooper Blokpoel met een mes in het voor hoofd geslagen, zoodat de schedel gespleten werd. Het ongeluk had plaats circa twee uren en te half vijf kon dr. Klinkenberg den dood constateeren. De dader zit achter slot. Betreffende een treurig ongeval te 't Haantje, gem. Sleen (Dr.), wordt het volgende gemeld De 17jarige zoon van Aaldert Huizing liep met een geladen geweer in een slootje, waarin geen water stond, om ljsters te bemachtigen. Zijne 12 a 13jarige zuster kwam spelenderwijs naast hem loopen en zei: „je kunt ze toch niet raken schiet mij maar als je durft. Meteen greep zij den loop van het geweer en trok aan, terwijl haar broeder de kolf in de hand hield. Op hetzelfde oogenblik ging het schot af en trof het meisje in de borst, met het treurig gevolg dat zij teTstond neerstortte en oogenblikkelijk dood was. Uit wanhoop en verslagenheid sprong haar broeder in het Oranje kanaal te Groningen, doch werd gered. Evenals in menige andere stad hebben ook te Arnhem de sociaal democraten gede monstreerd tegen de „bloedwet" tijdens de loting voor de nationale militie. Zij deden het op eigenaardige manier. Een groote kalverwagen toog door de stad, gemend door A van Emmenes, den leider. Op den wagen zag men een slager, omringd door lotingen met het getrokken noramer voor den hoed of de pet. Op de borst las men: »Kanon- nenvleesch. Geen stem-, maar slachtvee!» Ter verduidelijking van de bedoeling werd van den wagen een opruiend strooibiljet ver spreid, gericht tot de lotelingen. Ten nadeele der wed. S., costumière Stoofstraat te 's Hertogenbosch, is een belang rijke diefstal van gouden en zilveren voor werpen gepleegd. Direct werd hiervan aan de politie aangifte gedaan, aan wie het ge lukken mocht de daderes, zekere C. L., 17 jaar, mede-bewoonster van het huis, nog in het bezit der gestolen voorwerpen te arres teeren. Nbr. Uit Amsterdam wordt gemeld Vrijdag ochtend is een brutale flesschen trekker, een zekere Sterrevits, uit zijne woning in de Noorderkerkstraat gehaald en in ver zekerde bewaring gebracht. Verscheidene firma's waren in den laatsten tijd reeds door S. bedrogen; alles was van zijne gading: spek, aardappelen, horloges en dergel., vooral hor loges zware gouden remontoirs met dito ketting. Zoo kocht hij Zaterdag avond bij den juwelier Bosch in de Damstraat een horloge met ketting, ter waarde van f 65. De heer Bosch vergezelde den man naar zijne woning om betaling te ontvangen; daar aan gekomen, was de man echter in eenen oog wenk spoorloos verdwenen met het horloge. De heer Bosch begreep, dat hij in de val was geloopen en dat er weinig aan de zaak te verhelpen zou zijn. Hij vertrok dus. Gis teren avond werd de goudsmid v. d. Broeke in de Oude Doelenstraat mede Sterrevits slachtoffer, die bij hem op dezelfde wijze een remontoir met ketting voor f92 had gekocht. Aan den ingang der woning rukte S. hem het étui uit de hand en verdween op zijne kamer, waar de politie hem later te bed vond liggen,doch hem niet kon arresteeren. Men bezette alle uitgangen, terwijl de voor deur werd toegespijkerd, dit alles in afwach ting van het oogenblik, dat de noodige for maliteiten zouden zijn vervuld, welke aan eene behoorlijke inhechtenisneming moeten voorafgaan. En dit oogenblik is Donderdag ochtend eindelijk gekomen. WAALWIJK, 20 Oct. Ter veemarkt was veel aanvoer met vlugeen handelt Kalfkoeien golden f 130.f 270.a f Dito vaarzen f 110, d. 185,f 0. Jonge varkens ongev. stuks ter markt, ver kocht van f8.25 a f 18,per stuk. Ter botermarkt werden afgeslagen en verkocht 395 Kg. van f 1.12 a f 1.32 per Kg. Kippeneieren f6,a f7.per 100 stuks. In ruwe huiden is het zeer stil. De looie rij is thans genoegzaam voor dit seizoen voorzien. De prijzen gaan er ook niet op vooruit. Voor prima zwaar leder bestaat veel vraag tegen ferme prijzen. Voor het overige is de markt ook tamelijk vast. Er is in alle soorten veel meer vraag dan verleden jaar. In schors gaat weinig om. De prijzen zijn voor prima waar wel zoo vast. te WAALWIJK, zal te Kaatsheuvel bij veiling ter herberge van Wijdemans, op Donderdag 2 Nov. 1893, bij toeslag in het gebouw ^Euphonia" bij Van Duuren op Donderdag 16 Nov. 1893, telkens 's avonds 6 uur, Schuur en Tuin rf"'*" tb •sraHliyfesaw Kaatsheuvel sectie B nos. 3219 en 3220, groot 7 aren 60 centiaren. Behoorende aan WED. J. GUBBENS en KINDEREN te Kaatsheuvel. te Waalwijk zal krachtens art. 1223 13. W voor zijn PEINCIPrVAL HUIZEN en ER- 'jA YEN in de Stations- ^ffH_straat te Waalwijk, m§ëfeJjgMisectie C Nos. 1800, 1801 1802, 1803, 1804 en 1805, samen groot 4 aren 45 centiaren, toebehoorende aan NICOLaAS WILHELMUS STRIKKERSaldaar. Deze verkooping zal plaats hebben te WAALWIJKprovisioneel op Maandag 30 Oct. 1893 in het Hotel ude Ticee Kolommen," bij den heer V. Gerris, en finaal op Maandag 13 Nov. daarna, in het Hotel Verwiel, telkens 's avonds 7 uur. ALGEMEENE Expeditie-Onderneming (H COLIGNON Co.) De Administratie heeft de eer te berich ten dat zij een groot aantal nieuwe over eenkomsten heeft aangegaan met ver schillende middelen van vervoer. Daardoor is zij in de gelegenheid naar de meeste plaatsen in liet binnenland ter vervoer aan te nemen PAKKETTEN tot 5 Kilo's, tegen het tarief van de Post en boven dit gewicht tegen zeer laag gestelde prijzen. ON DERGETEEKENDE, in 't bezit van van de BESTE en NIEUWSTE CON STRUCTIE, beveelt zich beleefdelijk aan tot het maken van Voor nette, solide en vlugge bediening wordt ingestaan. Schoenfabrikant, Stationsstraat, WAALWIJK. van GAS oplevert en helderder is dan ELECTRISCH LICHT. Verkrijgbaar voor Waalwijk en Be- zooien hij te WAALWIJK, vertegenwoordiger der Gasgloeilichtmaatschappij.

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2