Nummer 87. Zondag 29 October 1893. 16e Jaargang. DE BROOBDRUGSÏER. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmaking' UITGEVER: ANTOON TIELEN Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Frankrijk. De Echo van het Zuiden, Waalwyksche ra Lnngstratschc Conrant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alléén aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Wegens het aanstaanden Woens dag invallende feest van Allerheili gen, zal het volgend nummer dezer courant DINSDAGAVOND verschij nen. Advertenties worden dien dag ingewacht tot 's middags 12 uur. Het gemeentebestuur van Waalwijk maakt bekend dat eene vergadering van kiesge rechtigden ter verkiezing van 3 leden der kamer van koophan lel en fabrieken alhier, zal plaats hebben op^Dinsdag 28 November 1893, des voormiddags van 9 tot 12 uur, ten raadhuize alhier. Wijdersdat de lijst der kiesbevoegden ter secretarie ter inzage is nedergelegd van den 30sten dezer tot 5 November a.s. gedurende welken tijd bezwaren daartegen bij het gemeentebestuur kunnen worden in gebracht tegen wiens b.eslissing in beroep kan worden gekomen bij heeren gedeputeerde staten van Noordbrabant. Waalwijk, 27 October 1893. Het gemeentebestuur voorn. AUG. VAN GROTENHUIS, burg. F. W. VAN LIEMPT secretaris. Zooals 't was te Parijs, tijdens het verblijf der Russische officieren, zoo en niet anders was 't ter gelegenheid van hun aanwezigheid te Lyon zooals 't Maandag stond met de politieke aangelegenheden te Weenen, zoo en niet anders is 't op den huidigen dag: be schouwingen, even talrijk als groot, voor 't grootste deel geïnspireerd door persoonlijke wenschen en verlangens, vervangen elk ver trouwbaar bericht omtrent de naaste toekomst. Geen plan, geen voornemen zoo boud, of Naar het Fransch door W. v. R. Overgenomen uit de Meierijsche Courant 30 «Door de bewijzen te ontzenuwen, die tegen u worden aangevoerd en waarlijk verpletterend zijn Gij zijt tot tweemaal toe petroleum gaan koopen «Dat is waar." «Een gedeelte daarvan hebt gij in flesschen overgegoten //Dat is ook waar. «Deze flesschen zijn ledig op de binnenplaats der fabriek teruggevonden, waar gij ze neerge worpen hebt na den inhoud op licht -brandbare stoffen in de fabriek te hebben uitgestort." «Dat is valschIk ontken het met al de kracht, die in mij is Ten tweede male hechtte hij op Jeanne een doordringenden blik. Zij sloeg de oogen ten gronde. De rechter hernam «Gij hebt de brandkast van den heer Labroue opengebroken om den inhoud te stelen doch de ingenieurdie geheel onverwacht terug was ge keerd, heeft u in uw misdadig werk gestoord en 'gij hebt hem schandelijk vermoord!" «De heer Labroue is vermoord door dezelfde handdie de petroleum uitgestort en de kast opengebroken heeft, doch die hand is niet de mijne." «Ziedaar dan uwe wijze van verdediging?" «Dat i3 geene wijze van verdedigingDat is de waarheid «Wien gelooft gij dat wijs te maken?" «Ik heb u vooraf gewaarschuwd, mijnheer, dat gij mij nietgelooven zoudtl* «Hebt gij op zekereu dag niet aan den lieer Labroue gezegd dat zijne wijze van handelen tegenover u hem geen geluk zou aanbrengen «Dat heb ik gezegd." «Hebt gij die woorden niet aan den loopjongen 't wordt het kabinetTaaffe toegedicht. Zoo vertelt men dat de regeering de discussie over de kiesrechtuilbreiding door niets wil verhaasten om daardoor der commissie, belast met het voorstel aangaande de reorganisatie der landweer, gelegenheid te geven haar rap port uit te brengen, zoo mogelijk nog voordat de quaestie betrekkelijk de uitzonderings maatregelen is opgelostwelker bespreking Donderdag een aanvang nam. En die reor ganisatie zal ook al aanleiding geven tot gekijf en gekibbel, want dit plannetje tast de be lastingplichtigen ('t kiezerscorps alzoo) in hun zwak aan: 't zaakje zou volgens een globale berekening een veertig millioen eischen. On derwijl schijnt de meening meer en meer ingang te vinden, dat er inzake de kiesrecht uitbreidingsplannen van Taaffe geen accoord denkbaar isdat 't zal moeten komen tot ontbinding van 't parlement, tot aftreding van het kabinet—Taaffe of tot intrekking vanh-et hervormingsplan van dit laatste. Daar nu noch Taafte noch zijn collega's het ministe- rieele leven moe zijn en zij door intrekking van hun hervormingplan zouden erkennen gedwaald te hebben (iets wat een minister nimmer mag overkomen!) zal T eind van 't liedje wel zijn parlements-oritbinding een praktische toepassing van 't recht van den sterkste eigenlijkWoensdag liepen in de parlementskringen geruchten, dat 't tot ver daging van het parlement zou komen en niet tot onmiddellijke ontbinding. Terwijl Oostenrijk zoozeer beroerd wordt door partijbelangen, blijkt meer en meer, dat de crisis, welke Italië op 't oogenblik door maakt, de economische, veel ernstiger is dan de premier Giolitti wel wil erkennen. De fondsen des rijks gaan dan ook gestadig ach teruit en Woensdag was er aan de Parijsche beurs zelfs een geduchte daling te consta- teeren in geldswaardige papieren, welke tot staan werd gebracht op de mededeeling, dat de triple-alliantie, rekening houdend met de financieele zorgen en nooden van 't Apen- nijnsche schiereilandniet ongeneigd zou David herhaald J a." «Waart gij in het kabinet des heeren Labroue eenige oogenblikken voor zijn vertrek naar Saint- Gervais, waar hij ziin zieken jongen ging bezoe ken, toen de kassier hem aanzienlijke geldswaarde kwam overhandigen en den tóestand der kas mededeelen «Ja, mijnheer, toen was ik daarl" «Dan hebt gij alles gehoord «Zoo goed zelfs, dat het bedrag door Ricoux genoemd, mij steeds in 't geheugen is gebleven." «En dat cijfer was «Honderdnegentigduizend en eenige honderden franken." //Gij hebt een sterk geheugen," zeide de rechter op spottenden toon. «Dit cijfer was wellicht van groot belang voor uDe misdadige gedachte is toen zeker bij u opgekomen «Maar mijnheer, kan men zich dan niet iets dergelijks herinneren, zonder daarom een booze gedachte te koesteren «Is uwe vlucht niet een onwederlegbaar bewijs uwer schuld?" «Zeg liever mijner zwakheidLafhartig heb ik aan de tegenover mij geuite bedreigingen toe gegeven, aan het geweld tegen mij gepleegd «Door wien?" «Door den waren, den eenigen schuldige «Gij beweert dan dien te kennen?" «Ja, ik ken hem." «Noem hem dan." «Jacques Garaud «De meesterknecht uit de fabriek «Hij zelf." Opnieuw hief de heer Delaunay de schouders op. «Dit is een ongelukkige ingeving antwoordae de rechter op minachtenden toon. «Zoo er iemand is, die door uwe kwaadsprekende aantijgingen niet bereikt kan worden, dan is het voorzeker de moedige meesterknecht, die als een slachtoffer zijner toewijding den dood in de vlammen ge vonden heeft «Ziedaar de gerechtigheid GodsDe hemel heeft niet gewild, zoo Jacques Garaud werkelijk dood is, dat de ellendeling de vruchten zijner misdaad plukte «Wat Durft gij hem nog levend achten, wan neer twintig personen hem in de vlammen hebben zien verdwiinen?....En gij durft hem beschuldigen." worden bevonden om koning Humbert com pensatie te verleenen van enkele der drukkend ste verplichtingen. Deze mededeeling, hoewel vooralsnog niet zoo heel waarschijnlijk in dezen vorm, bleken de financiemannen toch niet bepaald onmogelijk te achten, want de daling hield niet aan. Opmerkelijk is het dat het Fremdenblattdat te Weenen als officieus orgaan van graaf Kalnoky beschouwd wordt, in aanmerking nemend de vredelie vende bedoelingen der triple-alliantie, Italië kort en bondig den raad geeft zijn oorlogs budget opnieuw te verlagen. Zou dal inderdaad een eerste stap zijn op den weg om' Italië voor een staatsbankroet te bewaren, waartoe 't anders onvermijdelijk zou moeten komen en waardoor naast Italië zelf, de bond der centrale mogendheden 't ergste zou lijden Terwijl in Belgie alle man in de mijn- districten aan 't werk is en de toestand in 't noordelijk deel van Frankrijk steeds beter wordt (in Pas-de-Calais werken nu 11026 man) gaat 't in Engeland langzaam en netjes. De secretaris van den mijnwerkersbond heeft den werkgevers nu weer bericht, dat de leiders van den bond niet ongenegen zijn een con ferentie te houden zonder tusschenpersonen en onderwijl wordt zoo hier en daar de arbeid brj gedeelten hervat. Onderwijl is de prijs der steenkolen weer gerezen, doordien er in verband met den naderenden winter, groote vraag naar komt, welke het aanbod overtrett, doordien de aanvoer van buiten grootendeels naar de gasfabrieken gaat. In Warwikshire. waar al de luidjes op een honderd of drie na, nu weer aan 't werk zijn, heeft de staking den werknemers 600000 gulden aan loon gekost, terwijl de mijneigenaars er bijna twee en een half millioen gulden bij inschieten. En dat is dan nog maar in één enkel district! «Dat durf ik; ja mijnheer I" «Doch steeds zonder eenig bewijs." «Ik had een bewijs, maar «En waar is het nu //'t Is in den ijselijken nacht eene prooi der vlammen geworden, want de brand heeft ook het paviljoen niet gespaard, dat ik bewoonde." «Kortom, gij bezit dit zoogenaamd bewijs niet meer «Neen, mijnheer." «En met argumenten~van zulke waarde wilt gij hier uwe onschuld komen verdedigen «Wilt gij naar mij luisteren, mijnheer?" «Spreek." Jeanne herhaalde hier bijna met dezelfde woor den als wij het bij pastoor Laugier gehoord hebben, het verhaal van het gebeurde, aoch de indruk, die hier werd teweeggebracht, was zeer verschillend. Hare ontroerde stem en treffende uit drukking van haar gelaat hadden de overtuiging harer onschuld in het gemoed van den geestelijke en zijne huisgenooten gevestigd, doch ae rechter, die zoozeer tegen de vrouw was ingenomen, luisterde met een glimlach van ongeloovigheid om de lippen. Zoodra zij geëindigd had, sprak hij spottend «Gij hebt een vruchtbaar brein, doch uwe vin dingen zijn al te romantisch om waarschijnlijk te zijn." «Dan gelooft gij mij niet?" hernam Jeanne. «Men zon al te naief zijn, zoo men geloof aan uwe woorden hechtte. ï)e fabel, welke ik zooeven gehoord heb, kan geen onderzoek doorstaan Wat 1 Gij ontvangt een brief, zooals gij beweert dat Jacques Garaud u er een geschreven heeft, en gij hecht geen belang aan een schrift van dergelijke waarde Gij werpt het in een hoek uwer woning! Hoe kan het mogelijk zijn? Gij zijt de beschermelinge des heeren Labrou en gij ziet uwen beschermer vermoord in zijne door de vlammen aangetaste fabriek liggen, en gij neemt op laffe wijze de vlucht, in plaats van op uwen post te blijven, om de gerechtigheid in te lichten en den waren schuldige, die u bekend is, aan te klagen Kom I Kom Er is geen schijn van waarheid in dit alles. Gij hebt gedacht: Jacques Garaud is dood Hem zal ik aanklagen 1 lij zal niet meer opstaan om mij te logenstraffen 1" Jeanne, di) thans weer ontmoediging en wan hoop ter prooi werd geworden, stotterde op haast Parijs moet nu wel tot zijn dagelijkschen arbeid terugkeeren. Het heeft de Russen niet meer binnen zijne muren. En het is wel goed ook. Acht dagen lang in een roes zon der weerga, is wat veel van het menschelijk lichaam gevergd. Er wordt verhaald dat een der Russische officieren, wien de vraag ge daan was Wat, als gij Parijs verlaten zult hebben? ten antwoord gaf.- Dan kunnen wij van afmatting sterven. Lyon was Woesdag aan de beurt, en Lyon heeft Parijs trachten na te doen. 's Morgens om 9.40 gaf de donder van het kanon te kennen, dat de trein met de Russen bij het station te Lyon aangekomen was; dadelijk begonnen alle klokken te luiden en steeg een voortdurend gejuich van »leve Rusland* ten hemel. De stad was geheel met vlaggen versierd, terwijl het aantal vreem delingen op meer dan ÏOOOOO berekend werd. Alle hotels waren bijgevolg stampvolhet weer was uitmuntend. Om 11.15 kwam de stoet van het station op het raadhuis aan natuurlijk onder het gejubel vau „leve Rus land", uit de kelen der duizenden, die op de markt op elkaar gedrongen stondeneen vrouw viel door het dringen flauw en gaf weldra den geest. De politie was niet in staat eenige ruimte open te laten, zoo groot was het gedrang. Van het raadhuis ging de stoet naar de prefectuur: het rijtuig van den ad miraal was bedolven onder de bloemen. Twee uur later dan bepaald was, kwam men daar aan, opgehouden door de dichte menigte. Van daar begaven de officieren zich naar den grooten koepel van de toekomstige tentoon stelling, die te Lyon gehouden zal worden. Daar werd hun een lunch aangeboden. Een waterfeest werd vervolgens gegeven, terwijl na afloop daarvan een festival aangeboden door de Lyonsche pers, den Russen wachtte. Om halt een na middernacht reisden de Russische gasten weer verder (naar Mar- niet hoorbaren toon «Hetgeen gij mij daar zegt, mijnheer, heb ik meer aan twintig maal herhaald. Ik heb geen bewijzen, dat weet ik welZoo de toon der waar heid uw hart niet raakt, ben ik verloren. Gij kunt trachten de jury van uwe onschuld te overtuigen." «Er blijft mij niets meer over dan de hoop op God." «Wat! Gaat gij voort met aldielogens? Beken rouwmoedig uwe schuld. Daarmee zal de rechter rekenschap houden." «Iloe zou ik schuld bekennen, daar ik geheel onschuldig ben De rechter van instructie maakte eene beweging van ongeduld. «Hebt gij nog iets te zeggen vroeg hij. «Niets, mijnheer." «Gij houdt uwe ontkenning vol «Volkomen.* «De griffier zal u voorlezing geven van het proces-verbaal, dat gij dan zult teekenen." Zoodra deze formaliteiten vervuld waren, werd Jeanne naar het dépót gebracht, van waar zij des anderendaags naar de gevangenis van St. Lazare werd getransporteerd. Negenentwintigste Hoofdstuk. De instructie van het proces werd snel voort gezet. De instructierechter zond zijne stukken naar de Kamer van in beschuldigingstelling en deze verzond de beschuldigde naar het assisenhof van het departement der Seine. De weleerw. heer Laugier had Jeanne niet vergeten. Hemel en aarde had hij bewogen om de ongelukkige vrouw te redden en allen invloed te doen gelden om haar te helpen; doch overal werd hem geantwoord, dat hij een schepsel onder zijne bescherming had genomen, onwaardig eeni ge belangstelling of medelijden in te boezemen. De rechter Delaunaybij wien hij zich had aangeboden om de toelating te verkrijgen Jeanne in hare gevangenis te bezoeken, had daartoe geen verlof willen geven, daar, zooals hij zegde, de weduwe gedurende de instructie der zaak met niemand mocht omgaan. Bij deze weigering had de magistraat de vol gende woorden gevoegd: «Geloot iuij, mijnheer pastoor! Verlaat deze vrouw! 't Is een monster van huichelarij." (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 1