BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. leiders der drie groepen, die trouwens al op iets dergelijks hadden gerekend, zijn Zondag morgen door den keizer ontvangen en de kansen op ontbinding van 't parlement zijn daardoor op 't oogenblik niet groot. De voorspellingen en gissingen over de naaste toekomst zijn natuurlijk vele. 1 aafte s kansèn schijnen nu inderdaad tot een minu- ïnum gedaald en men spreekt reeds van een kabinet-Windischgraetz of een combinatie Badeni, met Plener, Hohenwart en Jaworski als ministers. Een samenloop van omstandigheden is t, die tot Taaffe's val heeft geleiddoch den genadestoot heeft de premier zich zeiven toegediend door zijn kiesrechtuitbreiding, welk voorstel hij heeft ingediend zonder eerst het terrein te verkennen, door de verschillende partijen te polsen. In Spanje is de agitatie over den stand van zaken in Marokko ten top gevoerd door het nieuwe conflict tusschen de Spaansche soldaten en de Mooren dat den militairen commandant van Melilla het leven heeft gekost. Generaal Margallo is zijn voorschrif ten te buicen gegaan door aan de versterkin- kingen te gaan arbeiden buiten het bereik der forten. Van deze gelegenheid maakten de Kabylen gebruik door zich op de Span jaarden te werpen en hen tot den terugtocht te dwingen waarbij de aanvallers zelfs ge duchte verliezen leden, aan Spaansche zijde vielen 200 man. Spanje zal 't nu gaan meenen: de koningin- regentes houdt wapenschouw over de vertrek kende troepen. Generaal Dodds seint uit ZagandoDe stammen tusschen de rivieren Zou en YVhene hebben zich onderworpen. Behanzin is door zijne fetis toovenaars verlaten. Dodds kon digt voorts aan dat hij naar het kamp van Behanzin gaat oprukken. De Figaro deelt mee, dat Carnot eerst, tijdens zijn ernstige ziekte, voornemens was te blijven tot het einde zijn mandaatdoch zich niet heikiesbaar te stellen. Thans echter, nu hij geheel genezen iszal de president zich weer candidaat stellen. De Figaro voegt er bij dat in de officieele wereld niemand twijfelt aan de herkiezing van Carnot. In een onderhoud tusschen den minister van buitenlandsche zaken en dtn gouverneur- generaal van Algiers werd besloten met de ongeveer 4000 man sterk expeditie- colonne die aan de grens van Tuat- oase zich bevindt, tegen de Tuaregs op te trekken. Het doel daarvan is de verbinding van Algiers met Timbuktu en den Niger voor Frankrijk te verzekeren. In den ministerraad zal Develle zijn ambtgenooten mededeeling doen van de nieuwe expeditie. Tegelijk zal op voorstel 1 van den inspecteur-generaal der marine-ar tillerie de Fransche haven üiego Suarez op Madagaskar, met het oog op eventueel ernstige gebeurtenissen, van een kust-batterij voorzien worden. De burgemeester van Magenta, die tot de begrafenis van Mac Mahon uitgenoodigd was, heeft in een open brief aan de Figaro van Frankrijk afscheid genomen. Hij is vol bewondering voor Frankrijks macht en spreekt de overtuiging uitdat de dag komen zal waarop Italië en Frankiijk zich als vrienden de hand zullen reiken. De politiek is een koud egoïstisch werk van het verstanddat door het gevod overwonnen wordt. Zijn Ita- liaansch hart klopt voor Frankrijk. Maandag avond is er dynamiet ont ploft voor de huizen van vier mijnwerkers te Vendin en Levrel, die Maandagmorgen den arbeid hervat hadden. Er is alleen stoffelijke schade aangericht. Eenigszins voorbarig hebben Zaterdag de Spanjaarden te Melilla, zonder eerst de aan komst van al hunne versterkingen af te wachten, de Kabylen aangevallen, die 10,000 man sterk waren, terwijl zij zelf er slechts 2000 telden, die daarenboven over eene groote uitgestrektheid verdeeld waren. Het gevolg is geweest een échec, waarbij generaal Mar gallo, de gouverneur, is gesneuveld, terwijl zijn adjudant, prins Ferdinand de Bourbon, vermist wordt. Hiertegenover beteekenen weinig de zware verliezen, die den Kabylen heeten toegebracht te zijn, terwijl die der Spanjaarden licht waren. Generaal Mathias neemt nu het opperbevel waar, terwijl generaal Ortega de burgerij wapent, tot de hulp zal zijn aangekomen, die uit het moederland onderweg is. De Kabylen blijven aanhoudend op de stad vuren en de burgers bedienen het geschut op de wallen. De Madridsche bladen verhelen hunne ongerustheid niet. Een telegram van gisteren luidtPrins Ferdinand van Bourbon, die als vermist werd beschouwd, bevindt zich in een vooruitge schoven fort van Melilla. Hij heeft in het gevecht den grootsten moed betoond. Naar men zegt, hebben de Kabylen gisteren de polygoon aangevallen maar zijn zij na een verwoed gevecht met groote verliezen terug geslagen. Het tweede legerkorps komt morgen. Het Engelsch smaldeel is Zondag ten vier ure van Spezia naar Gibraltar vertrokken. Er was een menigte volks op de kaden bijeen en een eindweegs zijn personen in booten gevolgd om de Engelschen toe te juichen. Aan de Times wordt uit Toulon ge meld Ik verneem van een persoon, die in rechtstreeksche betrekking is geweest met den baron v. Mohrenheim en Avellan dat eene militaire overeenkomst reeds sedert twee jaren tusschen Frankrijk en Rusland zou be staan. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung zegt in een hoofdartikel over het bezoek der Rus sische vloot aan Frankrijk, dat daarin voor Duitschland geen reden tot ongerustheid gelegen is. Het was reeds lang bekend dat Rusland kon rekenen op de vriendschap van Frankrijk en, des noodig, ook op de hulp van Frankrijk's leger, maar tevens dat Rusland ook geen reden heeft om deze hem kosteloos ten deel vallende vriendschap te betalen met de belofte van wederkeerigheid. Zaterdagavond heeft een diplomatiek diner in het paleis van den rijkskanselier plaats gehad. Graat Eulenburg, minister president van Pruisen, nam er deel aan en het viel zeer in het oog, dat hij het laatst teu paleize gebleven is. Denzelfden avond heeft hij nog een lang onderhoud gehad met Von Caprivi. Dit feit schijnt te bewijzen dat de geruchten van geschillen tusschen den kanselier en den Pruisischen minister van allen grond ontbloot zijn. Het spel in Duitschland. In de vorige week is te Hannover een proces begonnen tegen de houders van een speelhuis, dat waarschijnlijk veel opzien zal wekken. De beklaagden zijn industrieridders, bankiers aan lager wal enzdie niet veel belangstelling inboezemen. Maar wat er over gatisch Duitschland een enorme opschudding heeft teweeggebracht dat is het feit, dat in dit proces een aantal officieren betrokken zijn, behoorend tot de aanzienlijkste familiën des lands, die zich door bovengenoemde verdachte heeren geld deden voorschieten, om hun spelhartstocht den teu gel te vieren. Ontzaglijke sommen zijn op die wijze geleend geworden. De als getuigen opgeroepen officieren zijn ten getale van 90, van eenvoudige luitenants tot generaals toe. Er zijn in dit proces reeds onthullingen ge daan, die een pijnlijken indruk hebben ge maakt en bewijzen hoe in alle kringen van Duitschland de hartstocht van het spel met hevigheid woedt. Keizer Wilhelm heeftnaar aanleiding van dit proces, gelast, dat alle regiments commandanten een onderzoek moeten instel len naar het bedrag der schulden, welke de officieren hebben, om uit te maken of er ook speelschulden onder zijn. Over den uitslag moet aan den minister van oorlog worden gerapp orteerd. De keizer is voornemens krachtig tegen de speelwoede op te treden en alle officieren te ontslaan, die aan het spel verslaafd blijken te wezen. Men gelooft niet aan eene oplossing van de ministerieele quaestie voor den terugkeer des keizers uit Goedoelle in de tweede week van November. Volgens de Politische Cor- respondenz heeft Kalnocky zijn gaan met verlof uitgesteld. Naar the Standard uit Rome verneemt vroeg kardinaal Rampolla ontslag als pause lijk secretaris op het bericht, dat eenige kar dinalen aan Z H. voorstellen deden tot wij - ziging zijner politiek, en wel ten gunste van Italië. Z.H. weigerde het verzoek, maar moet zeer onder den indruk zijn van den stap der kardinalen. De Paus moet, bij overeenkomst, Tunis als Fransch grondgebied hebben erkend. De ministers zijn langen tijd bijeen geweest om van gedachten te wisselen over den financieelen toestand. Over het plan van Giolitti om de douane-rechten in goud te doen betalen, welke maatregel in gansch Italië protest uitlokt, is in den breede ge sproken; over de resultaten hoort men niets vertrouwbaars. Minister Lacana zal bij de opening van de kamer een wetsvoorstel in dienen, beoogende de buitenlandsche assuran tie-maatschappijen in Italië te verplichten hun reserven betrekkelijk in het land aange gane verbintenissen, in Italiaansche fondsen te beleggen. Op Sicilië wordt de toestand voortdu rend ongunstiger. Toen de politie Vrijdag avond den president en drie bestuursleden van de ai beidersclub in het stadje Millocca' gearresteerd had, bestormde het volk, onder aanvoering van hoogst opgewonden vrouwen, de gevangenis en bevrijdde de gevangenen. Zaterdag kwamen er militairen aan en werden een veertigtal mannen in hechtenis genomen. Ook op andere plaatsen in de provincie Pa lermo werden veel sociaal-democratische aanvoerders gearresteerd. Te Arragona, waar de gemeenteraad de keus van communistische leden vernietigde, braken onlusten uit. Twee duizend boeren trokken dreigend naar het raadhuis op, werden echter door de militairen uiteen gejaagd. De van Sicilië teruggekeerde commissaris Sensales raadt aan ontbinding van zekere gemeenteraden, van alle verdachte clubs, de vorming van een bereden politiecorps en bovendien regeling der contracten der arbeiders met de goedbezitters. Ook de aartsbisschop van Girgenti heeft een herderlijk schrijven uitgevaardigd aan de geestelijkheid, waarin hij ter bekamping der sociaal-demo cratische beweging aanspoort tot verzachting der legerstellingen tusschen boeren en groot grondbezitters. De andere bisschoppen hebben besloten het gegeven voorbeeld te volgen. Te Raffadali hebben roovers een rijken grond bezitter ontroerd. Ze verlangen 20000 gulden losgeld. Aan de Standaard wordt uit St. Petersburg geseind, dat bevelen gegeven zijn om het leger op voet van oorlog met 150000 man te vermeerderen. Er zullen 15 nieuwe reserve brigades worden gevormdde voor deze brigades vereischte bataljons zullen uit de bestaande worden genomen, terwijl het daar door ontstaande incompleet aangevuld wordt uit de reserve van 1893. De Tribune heeft een telegram uit Was hington ontvangen, waarin het zenden van een kruiser der Amerikaansc'ne marine van New York naar Rio de Janeiro, waartoe Za terdag besloten iseene zaak van gewicht wordt geacht. In ambtelijke kringen te Was hington, heet het verder, is men van oordeel, dat de tegenwoordige onlusten in Brazilië de belangen der Vereenigde Staten van Noord Amerika ernstiger bedreigen dan de vroegere Zuid Amerikaansche opstanden, bijaldien eene herstelling der monarchie in Brazilië de te genwoordige gunstige voorwaarden voor den handel van de Unie op Brazilië zoude op heffen. De heer Harri-on, burgemeester van Chicago, werd Zaterdagavond vermoord door eenen krankzinnig heetenden persoon, Pren- dergast, wien de verslagene zekere aanstelling geweigerd had, waarvoor Prendergast wraak nam. Donderdag was Harrison juist terug gekomen van de tentoonstelling, waar hij eene groote vergadering van burgemeesters gepre sideerd had, in welke ruim honderd Ameri kaansche hoofd-mayors tegenwoordig waren, toen de onverhoeds binnengedrongen moor denaar verscheidene malen op hem schoot zoodat hij binnen een kwartier overleed. Prendergast ontkwam na hel wisselen van schoten met den zoon des verslagenen; maar later gaf hij zich over aan de politie, welke den moordenaar met moeite tegen de lynch- lustige bevolking verdedigde; want Harrison was vijfmaal Chicago's burgemeester en was hoogst populair, namelijk bij de laagste volks klassen, die hij nooit moede scheen tegen de bezittenden op te hitsen. Zoo sympathiseerde hij openlijk met de veroordeelde dynamiet- mannen, terwijl hij nog onlangs ondersteuning der werkloozen bepleitte in eene redevoering, welke onomwonden oproer predikte. Dit zonderlinge slachtoffer van zijne eigen theo rieën zou eerstdaags de bekende millioenen dame Norlins getrouwd hebben. WAALWIJK, 31 Oct. 1893. Door de kamer van koophandel alhier is het volgende adres verzonden Aan Heeren Gedeputeerde Staten van Noordbrabant. De kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk ontving van het bestuur dezer ge meente afschrift van zijn adres dd. 21 Octo ber 1893, no 1343, tot uw geacht college gericht met verzoek, bij de hooge regeering te interveniöeren ten behoeve van de ge projecteerde schutsluis in de haven alhier, in verband met de werken van den nieuwen Maasmond. Het gemeentebestuur stelt zijne eischen waarlijk niet te hoog, daar, waar het slechts vraagt om het onderhoud van de sluis niet voor rekening van Waalwijk, maar voor die van het rijk te nemen, terwijl alsdan de bediening der sluis zou komen voor rekening van de gemeente. Niet dan na rijp beraadbezadigde over weging en wikken en wegen der finantieele toestanden kon de gemeenteraad tot dit laatste besluit komen, daar de geldelijke op offering zonder equivalent onbetwistbaar voor Waalwijk groot is. Als orgaan van den handel apprecieeren wij dezen maatregel van den raad ten zeerste en wij begroeten met onverdeelde belang stelling de goede gezindheid van den be trokken minister, om onze gemeente aan het groote scheepvaartverkeer te verbinden. Wij mogen echter opmerken, dat het hier niet alleen geldt een lokaal maar een meer algemeen belanggetuige de medewerking, die de gemeente door tal van omliggende gemeentebesturen en onze kamerdoor de kamets van koophandel en fabrieken te Am sterdam, Tilburg en Dordrecht, indertijd mocht ondervindenom de regeering gunstig te stemmen voor het daarstellen eener schutsluis aan de monding der Waalwijksche haven. Als adviseerend lichaam ligt het niet op onzen weg een bepaald o irdeel uit te spreken over de financieele draagkracht der gemeente, te meer omdat het bestuur in het onderhavige zoowel als in vorige adressen daarop met den meesten ernst en op afdoende wijze gewezen heeft. Overtuigd als wij zijn, dat de belangen van scheepvaart en nijverheid in uwe provincie u na aan het hart liggen en dat u elke ge paste gelegenheid te baat neemt om die bevorderlijk te zijn, en met de wetenschap verder, dat u steeds gunstig adviseerdet als 't het meer genoemde werk gold,waaraan voor zeker (het wordt door Waalwijk dankbaar erkend) hoofdzakelijk te danken is, dat de schutsluis—aangelegenheid in een hoopvol stadium verkeert, nemen wij met den meest gepasten eerbied de vrijheid uw geacht col lege te verzoeken, uwen hooggewaardeerden steun en invloed bij den minister aan te wenden, opdat de schutsluis voor rekening van het rijk worde gebouwd en onderhouden onder beding dat, zooals wordt aangeboden, de bediening door de gemeente Waalwijk geschiede. De kamer van koophandel voorn. Naar aanleiding van bezwaren, bij het ministerie van buitenlandsche zaken inge bracht tegen de formaliteiten, welke thans moeten worden vervuld bij invoer van goe deren uit Nederland in Duitschland, brengt de minister van buitenlandsche zaken ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens mededeeling van H M. gezantschap te Berlijn, een consulair certificaat van oorsprong voor taan alleen zal worden gevorderd bij den invoer van tarwe, rogge, haver, peulvruchten, gerst en maïs. Voor alle andere goederen worden geen consulaire verklaringen meer geëischt, doch zal het bewijs van oorsprong kunnen worden geleverd door ongelegaliseerde certificaten, door de plaatselijke autoriteiten hier te lande afgegeven of door overlegging van scheeps papieren, facturen, origineele connossemen- ten, handelscorrespondentien enz., behoudens de bevoegdheid der Duitsche douane-ambte naren om te beslissen, in hoeverre gemelde documenten de niet-Russische herkomst vol doende staven. In gevallen, waarin omtrent den oorsprong der waren uit andere landen dan Rusland geen twijfel bestaat, zijn de douane-ambte naren bevoegd, in het geheel geen bewijs omtrent den oorsprong der artikelen in te vorderen. (St. Ct.) Op de werken tot verlegging van den Maasmond, onder Drongelen, is heden ochtend de locomotief Maassluis in het Oude Maasje gevallen. Aan 't einde der baan gekomen remde de machinist, maar daar de rails door de vorst glad geworden warengleed de machine door en ging over de balken heen, die zich aan 't einde der lijn bevonden, te water. Persoonlijke ongelukken zijn niet te be treuren. Voor de lichting 1894 zijn tot militaire leden der militieraden in de onderscheidene provinciën, en tot hunne plaatsvervangers, bij kon. besluit van 19 October jl., benoemd de navolgende officieren Noordbrabant, le 'sHertcgenbosch, lid De Vrede, majoor, prov.-adjud, in Noordbrabant te Breda; plaatsvervanger De Bock, idem, 2e reg. infanterie te 'sHertogenbosch. 2e Breda, lid Van der Koog, majoor 6e reg. inf. te Breda; plaatsverv. Buys, idem, 6e idem te idem. 3e Eindhoven, lid Roelants, luit.-kolonel, 6e reg. inf. te Breda; plaatsverv. Meijer, majoor, 6e idem te idem. Noodlottige aanvaring op 't Spui te Rotterdam. Maandag in den vroegen morgen had op het Spui een treurig ongeluk plaats. De stoomboot „Oude Maas I," van de reederij „Oude Maas," kapitein Baars van Oud- Beierland, was om 5 uur 45 van Goidschalx- oord naar Oud Beierland gevaren. In het Spui gekomen, even voorbij de Ruigeplaat, ont moette de Oude Maas I" in haar vaarwater een open baggeraak met vijf menschen aan boord. De aak bevond zich aan den zoogen. Zuiderkant, terwijl de stoomboot den Noorder kant hield. Toen de opvarenden der aak de stoomboot zagen naderen, verkeerden zij, misschien ook door de duisternis, in den waan, dat deze den Zuiderkant hield en hun vaartuigje misschien niet was opgemerkt. Uit alle macht roeiden zij daarom naar den Noorderkant, meenende daardoor voor de boot uit te wijken. Doch helaas, zij gingen hun ondergang te gemoet. Wel werden op de stoomboot de noodige pogingen in het werk gesteld om het onheil te voorkomen, wel liet de kapitein, ziende dat hij zijn koers niet meer veranderen kon, onmiddellijk stop pen en werd de machine terstond tot stilstand gebracht, wel stuurde de stuurman nog zooveel mogelijk naar het Noorden, terwijl men uit alle macht den ongelukkigen toeriep „roei terugroei terughet was te laat. Een schok, een akelige gil en het ontzettende, het onvermijdelijke had plaats gehad. De aak was op zijde aangevaren en ge kanteld. Terstond weerklonk aan boord der „Oude Maas I" het bevel „vallen de sloep" en in minder dan geen tijd waren alle handen in de weer om het reddingswerk te bespoe digen. Helaas, slechts twee der opvarenden konden gered worden. De drie anderen, allen

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2