Nummer 90. Donderdag 9 November 1893. 16e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Gemeenteraad van Waalwijk. UITGEVER: ANTOON TIELEN Staatkundig overzicht. v BUITENLAND. Frankrijk. De Echo van het Zuiden, Wnalwyksche ru Lanplraalselir Courant, Dit blad. verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per posi door het geheele rijk f 1,15 brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertenticn 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Ad verten tien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. OPENBARE VERGADERING op Vrijdag 3 Nov. 1893, nam. 7 ure. Tegenwoordig alle leden uitgenomen de heer Van der Heijden. Voorzitter de burgemeester Jhr. van Gro tenhuis. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige worden na voorle zing goedgekeurd. Aan de orde: I. Ingekomen stukken. a. schrijven van gedeput. staten, houdende goedkeuring van de raadsbesluiten, waarbij het salaris van twee te benoemen onderwijzers aan de openbare school alhier wordt bepaald op f 500. b. schrijven van Jos Witlox (Firma Witlox'. Boekhandel) waarin hij verzoekt, als eigenaar van eene groote uitgeverszaak en van een groothandel in kantoor- en schoolbehoeften zijn aandeel te mogen hebben in de leverantie van drukwerken, kantoor- en schoolbehoeften ten behoeve der gemeente. Bij eventueele aanbesteding is hij ook ge negen in te schrijven. De heer Van Schijndel is van oordeel, dat men behoort te blijven bij de twee boek drukkers, die hier hun bedrijf uitoefenen en de gemeente goed bedienen en niet iemand de levering moet opdragen, die uit de tweede of derde hand moet betrekken. De voorzitter: Hij zegt dat zijne drukkerij in Amsterdam isdaarbij weet ik bij onder vinding dat men niet altijd de modellen heeft die vereischt wordenen welke dan van elders worden ontboden; hiermede nemen wij genoegen. Ook kan aanbesteding mis schien wel zijn in 't voordeel der gemeente. De heer Van Schijndel antwoordt dat men van adressants drukkerij alles af weet. Hij acht het echter niet wenschelijk den voor gestelden weg op te gaan. Wantals de raad dat doet, wat rr.oet er dan gebeuren als er meer komen vragen. Er zijn hier ver schillende lui, die agenturen hebben in schrijf behoeften en drukwerken, die hebben evenveel recht als adressant. Hij zou raden te blijven bij de twee hier gevestigde boekdrukkers zoo lang de omstandigheden niet veranderen. De heer Mombers acht aanbesteden wel in 't belang der gemeente. De heer Quirijns zegt, dat deze zaak niet op 't convocatiebiljet vermeld staat en het moeielijk is zoo maar onvoorbereid een besluit te nemen. De voorzitter antwoordt dat hetzelfde adres reeds vroeger was ingekomen maar op on gezegeld papiersedert is het ingediend op gezegeld papier, vandaar dat het eerst thans ter tafel komt. Maar er is wel eenige haast bij de afdoening, met het oog op het drukken van de registers van den burgelijken stand en de bevelschriiten. De hr TimmermansWz. kan zich vereenigen met het door den heer Quirijns gezegde: de zaak is tamelijk onvoorbereid; hij zou daarom voorstellen de zaak voor 't volgend jaar te laten zooals ze is B. en W. hebben dan tijd om de aangelegenheid voor later te overwegen. Daar niemand der leden meer het woord verlangde, bracht de voorzitter in stemming het voorstel van den heer Van Schijndel, gewijzigd in den geest van den heer Tim mermans; 't werd aangenomen. II. Vaststelling der gemeenterekeuing over 1892. Bij monde van den heer Timmermans van Turenhout verklaarde de commissie geen aanmeirking te hebben op de overgelegde rekening en concludeerde tot onveranderde vaststelling. Conform besloten. Inkomsten f44095,785 Uitgaven f 42606,825 Batig saldo f 1488,91 't Zelfde was 't geval met de rekening van 't algemeen armbestuur. III. Begrooting van inkomsten en uitgaven voor 1894. De verschillende posten werden door den secretaris voorgelezende heer Gragtmans bracht als tolk der commissie van onderzoek hare overwegingen uit bij de betrokken arti kelen. Het bedrag van den hoofdelijken omslag is gesteld op 5750, in plaats van f 5500 zoo als vroeger; en wel f 5500 voor het primitief kohier en f250 voor het suppletoir. Dit is geene verhoogiug, omdat de later aaugesla- genen het meerdere betalen, zegt de memorie van toelichting. Bij hoofdstuk Iafd. IV, art 4, opbrengst van marklen, wijst de commissie er opdat er dikwijls niet voldoende touw voorhanden is; zij verzoekt voorziening. De heer Baijens geeft in overweging de lijn te verlengen, omdat het op drukke markt dagen bijna onmogelijk is de school of het postkantoor te bereiken. Ook laat het vegen der markt veel te wenschen over. De voorzitter zal den gemeentearbeider hierover spreken. Bij hoofdstuk IIIart. 12, opbrengst gas fabriek vernamen we dat de gasprijs vanaf 1 Januari 1894 een cent lager zal worden gesteld voor inwoners van Waalwijk. De jaarwedde van den gemeentebode vroeger 104, is thans gesteld op 156; hij moet nu ook «de Gemeentestem" bij de raadsleden bezorgen en aihalen ter circulatie. De heer Van Schijndel stelde voor eene som van f 360 uit te trekken voor het aan schaffen van eene muziekkiosk. De voorzitter merkt op, dat dan een besluit tot aanschaffing dient vooraf te gaan, daar blijkens de notulen, zoodanig niet bestaat. De heer Van Schijndel voerde hiertegen aan, dat er wel degelijk twee besluiten waren genomen, een tot aankoop van de kiosk van de tentoonstelling, en later, toen dit onmo gelijk bleek, een ander om een bestek door den gemeenteopzichter te doen maken tot aanschaffing van eene geheel nieuwe. Ieder lid weet zeer goed dat die besluiten zijn ge nomen en als iemand het tegendeel beweert verklaart spreker dat hij liegt Het voorstel van deu heer Van Schijndel wordt verworpen met 7 stemmen tegen 3 die van de heeren Timmermans van Turen hout, Van Tilburg en den voorsteller. De commissie stelt voor iepenboomen te planten aan weerszijden van den weg in de Stationsstraatvan de le tot de 2e Zeine en daarvoor een post uit te trekken van f250. De voorzitter vreest dat de weg dan veel zal lijdenhij wijst op den Bosch, waar de weg onder de 2 rijen boomen bij het station erg smerig is. De heer Baijens acht, dat men dit niet moet vergelijken. Hier heeft men afwatering. De heer Van Schijndel wijst er op, dat men aan den Meerd'jk boomen gerooid heeft om den weg beter te maken; nu wil men weer andere planten. De heer Baijens deelt mede, dat de com missie het voorstel doet in de meening, dat ook in dat gedeelte der Stationsstraat de weg wel eens verbeterd zal wordenen dan de boomen eerst tijd hebben om wat te bekomen. De heer Hoffmans wijst er op, dat de boo men nadeelig zijn niet alleen voor den weg maar ook voor de landerijen daarneven. De heer van Tilburg voert hiertegeu aan, dat in de kleistreek alle wegen beplant zijn met twee rijen boomen. In omvraag gebracht werd het voorstel der commissie aangenomen. Dï heer Verbunt vraagt of de ingezetenen recht hebben om de voor hunne huizen staan de boomen zelf te onderhouden. De voorzitter meent dit zeker. De heer Baijens oordeelt dat juist het tegenovergestelde 't geval is. De boomen zijn in beheer en eigendom bij de gemeente. De voorzitter zegt, dat dit zoo dan wei zijn zal; intusschen ziet hij er geen bezwaar in, dat iemand, die daar lust in heeft, de boomen voor zijn huis netjes in orde houdt. De heer Baijens zegt dat zoo iemand toe stemming zou kunnen vragen aan B. W. Bij den post „jaarwedden der onderwijzers», die naar omstandigheden gewijzigd is, vraagt de heer van Schijndel of er reeds sollicitan ten zijn voor de openstaande plaatsen. De voorzitter antwoordt, Neen.'- De heer van Schijndel vreest dat er tegen het uitgeloofde salaris geen zullen komen. De voorzitter herneemt dat men in alle geval moet wachten tot 15 November. Ten slotte werd de begrooting voor 1894 bij acclamatie goedgekeurd tot een bedrag: In Ontvang f 39743.74 In Uitgaaf 38706.15 Batig saldo - 1037.59 De voorzitter wenscht, hoewel eenigszins huiverig, toch nog een voorstel te doen. Hij gelooft namelijk, dat men vele ingezetenen zou gerieven, als men besloot om den weg naar Baardwijk langs de spoorlijn ook te verharden. Er slaan daar wel mooie boomen maar loopen kan men er bijna niet, vooral bij nat weder, evenmin als in de Putsleeg, die wel in beteren toestand verkeert dan vroeger, maar toch heel dikwijls geen aan gename wandelweg is. waaraan hier toch bepaald behoefte bestaat. Hij zou daarom wenschen dat overgegaan werd tot verharden vao dien weg tot aan de Putsteeg en van de Putsteeg zelve, kan 't van het jaar niet, dan hoopt hij toch dat de raad deze zaak in gunstige overweging zal nemen, om aan de wandelaars en wandelaarsters gelegenheid te geven zich te ontspannen. De heer van Schijndel gelooft dat die weg, eenmaal verhard, niet alleen zou dienst doen als wandelweg. De heer Baijens vraagt of er ook een ra ming is der kosten De voorzitter antwoordtNog niet, omdat hij huiverig was er mee aan te komen; de raad heeft reeds veel toegestaan en hij wil 't onderste niet uit de kan hebben. Toch acht hij dit in 't belang der gemeente. Wel is er gezegd, maar hij acht het gezocht, dat bij verharding van dien weg, de passage door de gemeente zou worden afgesneden, 't Is enkel om een mooien weg te krijgen, dat hij de zaak in overweging geeft; later kan dan een post op de begrooting gebracht worden. De heer Timmermans van Turenhout vindt het beste, dat B. en W. deze aangelegenheid eens goed in overweging nemen, en dan later met een flink voorstel voor den dag komen, ook in overleg met den polder. De voorzitter zegt dat de polder goed tevreden is met den weg, zooals hij nu is. De heer Baijens is van oordeel dat juist gelanden van den polder den weg zouden bederven, waarop de voorzitter aanvoerde, dat dit ook het geval is op den weg achter Bezooien. De heer Timmermans van Turenhout op perde het denbeeld en gaf dit aan B. en W. in overweging om de som van f 150, be stemd voor de brandmeesters, niet uit te betalen als salaris, maar bij wijze als premie stelsel. Hierna werd met gesloten deuren over gegaan tot behandeling van ingekomen be zwaarschriften tegen den hoofdelijken omslag. Terwijl de werkstaking in 't noordelijk deel van Frankrijk op besluit van de gedelegeer den van het mijnwerkerssyndicaat een einde neemt (de heeren zijn er maar juist bijtijds bij geweest: allerwegen werd de arbeid hervat) blijft de toestand in Engeland nog zeer treurig. 't Geen reeds zooveel stakingen hebben ten gevolge gehad, welke niet het uitvloeisel waren van de omstandigheden, doch met bijbedoelingen van meestal hoogst verdachten aard, waren uitgelokt door de leiders, is ook het resultaat van de grève in Frankrijks noor delijk deel. De industrie lijdt enorme ver liezen, waarbij het buitenland profiteertde stakers en hun gezinnen hebben honger en gebrek den drempel hunner woning zien overschrijden en weken van moeitevollen arbeid zullen er noodig zijn om de gemaakte schulden te vereffenen, doch de eerzucht der leiders, die naar een mandaat dingen, heeft er bij geprofiteerd en van teleurstelling aan hun zijde kan geen sprake zijn: zij wisten immers dat er van eenig gunstig resultaat geen sprake kon zijn Aan conferenties tusschen de gedelegeerden van den bond der mijneigenaars en de door den mijnwerkersbond afgevaardigden is in Engeland geen gebrek. Opnieuw is men te Londen saamgeweest en opnieuw is de on waarschijnlijkheid zooal niet onmogelijkheid op een accoord en als gevolg daarvan be ëindiging der staking gebleken. De werknemers wilden over een maand of drie vier wel eens gaan praten over loonsverlagingdoch voor 't oogenblik eischten zij de oude hooge loonen en de werkgevers meenden van hun kant niet verder te mogen gaan dan tot de voorwaarde, dat op de oude loonen 15 percent zou worden gedeponeerd in een bank ten name van de mijnwerkers, om later overeenkomstig de uit spraak van het scheidsgerecht onder een der beide partijen te worden verdeeld. Men zou zoo zeggen, dat dit voorstel aannemelijk is doch de stakers kunnen 't, gesteund door de particuliere liefdadigheid, nog wel een tijdje uitzingen en zij rekenen er stellig op, dat de werkgevers door de groote geldelijke verliezen, te grooter naarmate de kolenprijzen meer stijgen, in 't eind zullen moeten toegeven. 't Gaat heel langzaam vooruit met de politieke crisis in Oostenrijk: heel veel meer dan dat Windischgratz door den keizer met de vorming van een kabinet is belast en dat de aldus geëerde na eenige ruggespraak met de leidende mannetjes aan 't werk is getogen om, naar hij hoopt, den keizer een compleet stel regeeringsmannen te kunnen presenteeren. De voorspellingen betrekkelijk den premier worden nu vervangen door gissingen en pro fetien ten aanzien van de door Windischgratz tot minister uitverkorenen. Enkele haastige lieden gaan nog verder en beginnen reeds te discussieeren over het programma der nieuwe bewindvoerders, dat, naar zij meenen te weten, als hoofdschotel een nieuwe kies wet zal bevatten, doch overigens zal bestaan uit opwarmseltjes en restjes, door Taaffe overgelaten. Op 't oogenblik houdt de nieuwe premier de eene conferentie na de andere, Bordeni en Thun, Taaffe, de ex-premier en Weckerle, de premier van Hongarije, hebben reeds herhaaldelijk ruggespraak met hem ge houden, nu eens elk afzonderlijk, dau weer allen te zamen. Daar WindischgrStz als voor waarde van zijn optreden heeft gesteld een welslagen der onderhandelingen met de drie leidende groepen, zou 't wel interessant zijn eens in de puntjes 't tusschen de heeren verhandelde en overeengekomene te weten, doch voorloopig blijft dat alles geheim. Van Fransche zijde wordt geen geloof ge slagen aan de verklaring van den Duitschen grens-houtvester Reiss: dat door de Fransche stroopers op Duitsch gebied, waarvan hij er twee doodde, het eerst is geschoten. Boven dien moet uit het, van Fransche zijde inge steld onderzoek blijken dat slechts twee der vijf stroopers zich op Duitsch gebied bevonden. De zaak is dus nog niet zoo eenvoudig als ze aanvankelijk scheen en zal waarschijn|

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 1