Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Amerika. BINNENLAND. lijk nog tot veel onderhandelens aanleiding geven. Het aantal personen die dit jaar op Allerheiligen en Allerzielen te Parijs ter be devaart zijn getogen naar de graven hunner doodenwordt geschat op 370.000 ,'t ruim 100.000 meer dan verleden jaar, zoodat die vriendelijke gewoonte steeds meer volgers blijkt te vinden. De wijnoogst in Frankrijk die men weet het, dit jaar buitengewoon ruim is, wordt geschat op 49,800,000 hectolitertegen 20700000 in het vorige jaar en tegen 20900000 als gemiddelde in de tien laatste jaren. De werkstaking onder het tramwegper soneel te Marseille iheeft een gewelddadiger* draai genomen. De politie is overvalleu door lieden van laag allooi, die zich bij de werk stakers hebben aangesloten, tramwagens heb ben omgeworpen en allen arbeid onmogelijk gemaakt. Er hebben tal van arrestatiön plaats gehad. Te Madrid is bericht ontvangen, dat het garnizoen van Melilla en colonnemaar buiten trok om de vooruitgeschoven forten van nieuwen leettocht te voorzien. Daarin slaagde men dan ook, maar op hun terugtocht werden de Spanjaaiden aangevallen door ware zwermen van Kabylen. Het gelukte evenwel den aanval zegevierend af te slaan, waarbij den vijand groot verlies aan dooden werd toegebrachtterwijl de Spanjaarden slechts drie dooden en dertien gekwetsten hadden. De Kabylen zijn zulke goede schutters en hebben reeds zooveel officieren uitgepikt, dat generaal Macias verlof gaf in het gevecht de onderscheidingsteekenen te bedekken. Door de oproeping van een paar atdee- lingen der reserve is het Spaansche leger van 80000 op 170000 man gebracht. De publieke meening leidt hieruit af, dat de vijandelijk heden tegen de Kabijlen uit het Riff een ernstige wending dreigen te nemen of dat de sultan van Marocco niet geneigd of in staat is Spanje de satisfactie te geven, die het eischt Het publiek en de financiers beginnen beducht te worden en vreezen, dat interna tionale verwikkelingen zullen ontstaan. De republikeinsche pers hitst voortdurend tegen Engeland op, dat ze beschuldigt van intriges in Marocco ten nadeele van Spanje. De Madrileensche autoriteiten bewaken de toe gangen tot de Britsche ambassade om iedere vijandelijke manifestatie van het volk te voorkomen. Het gerucht loopt, dat de Kabijlen een aanslag willen wagen op Penou Gemera. Het ministerie van marine rust lichte schepen uit, om de kust te bewaken en desnoods te bombardeeren, daar de ondiepte van de zee dat voor groote schepen onmogelijk maakt. Zaterdagnacht om 12 uur is een dubbele postdienst tusschen Malaga en Melilla begon nen. De postschepen vertrekken gelijktijdig uit beide plaatsen. Te Santander heelt een vreeselijk on geluk plaats gehad met een schip met dyna miet, dat daar in de haven lag. Het raakte in brand en de vlammen sloegen toen zoowel naar andere schepen als naar den wal over, verscheidene huizen aantastend. Te midden der hierdoor ontstane alge meene verwarring ontplofte de dynamiet'-lading van het schip, waardoor de geheele stad en de omliggende dorpen met brandende over blijfselen bedekt werden. Bij het onheil van Santander wordt het aantal gedooden op 150, dat der gewonden eveneens op 150 geschat. De brand op de stoomboot Cabo Machichaco begon op het middendek. Onmiddellijk werden er maat regelen genomenmaar het vuur bereikte niettemin de plaats waar twintig kisten ge smokkeld dynamiet en eene lading petroleum geborgen waren. Bij de ontploffing werd de equipage gedood en werden ook onder de toegeloopen menschen aan den wal vele slachtoffers gemaakt. Ook autoriteiten zijn gedood. De stukken der ontploffing drongen door in de naburige huizen, waarvan er tien in brand raakten. Ook de rails van den spoorweg werden uit den weg gerukt en weggeworpen. Een trein, die juist het station binnenkwam, werd verbrijzeld en de reizigers werden deels gedood, deels gewond. Het telegraafkantoor is Vernield. De gou verneur is verdwenen; men denkt dat hij dood is. Verscheidene personen zijn terstond gedood. Onder de paniek werd het redden bemoeilijkt. In eene vergadering van de conserva tieve partij heeft Canovas een leaderspeech gehouden en verklaarddat tegenover de moeilijkheden, waarin het land thans is ge wikkeld, de vereeniging van alle monarchale krachten noodig is, zoodat men de geschillen tusschen de verschillende dynastieke pai tijen voorloopig moet laten rusten. Onder den hoofdboog van de Westmin- sterbrug te Londen zij bevindt zich in de onmiddellijke nabijheid der parleraents gebouwen heeft de politie Woensdag avond een griezelige ontdekking gedaan, een bom namelijk van ongeveer 10 pond zwaarte, dje den vorm had van een granaat gelijk die bij het leger in gebruik zijn, en van een koperen buis voorzien was. Met welke stof ze gevuld was is nog niet zeker. Behalve dit werktuig vond men nog op een ander gedeelte der brug verscheidene patronen met buskruit. Met de meeste beslistheid werd eerst ver zekerd, dat men hier met een raisdadigen, tegen de brug en het parlements gebouw gerichten aanslag te doen had, maar de laatste lezing klinkt eenige tonen lager. Volgens deze is de bom daar neergelegd door een eerzaam burger, die haar eens op een slagveld gevonden en al jaren in zijn bezit had. Op later leeftijd echter werd dit bezit hem lastig, en toen wist hij zich daarvan op geen betere wijze te ontdoen dan door het ding van de brug te werpen, waarna het onder den boog vastraakte. De dagbladen schijnen deze uitlegging als de waarschijnlijkste aan te nemen. De admiraliteit heeft bericht ontvangen dat van de bemanning van het Engelsche oorlogsschip Sirius Racer 3 officieren en een matroos gedood en 5 matrozen gewond zijn door eene ontploffende bom, nadat zij aan land gegaan waren. De Brazilianen der re- geeringspartij zouden hen voor opstandelingen hebben gehouden, die het kruitmagazijn wilden in brand steken. Ingevolge de onthullingen, gedaan bij het groote spel- en woekerproces in Hanover, waarin verscheidene officieren betrokken waren, heeft de keizer eene scherpe kabinetsorder uitgevaardigd, waarbij den officieren op de strengste wijze alle hazardspel verboden wordt. De in het proces als valschspeler ontmaskerde vroegere ritmeester Von Meyerink, die tot verscheidene jaren gevangenisstraf werd ver oordeeld, heeft zich in zijne cel opgehangen. De oud kanselier des Duitschen rijks moet bijzonder ingenomen wezen met den nieuwen minister van oorlog, generaal Von Bronsart Schellendorf. Diens benoeming heeft Von Bismarck dezer dagen betiteld als „een maatregel van de bovenste plank, waarvoor hij zijn compliment maakte." Zon dit het einde der nörgel-periode wezen? Een feit is dat de vorst in de laatste dagen weer flinker is dan ooit, in zijn kies district aan de jongste benoeming derWahl- manner voor den Pruisischer. landdag heeft deelgenomen en bij die gelegenheid in de dorpsherberg zich aan bier te goed heeft gedaan. Zijn arts Schweninger heeft van hem gezegd„Hij kan wel honderd jaar oud worden, als hij maar wil; want een lichaam van zoo voortreffelijk samenstel heeft de natuur zelden opgeleverd." Ten Vaticane blijkt men niets te weten van eene aanvrage om ontslag van den pau selijken staats secretaris, kardinaal Rampolia, nog minder van eene tusschenkomst van den Franschen gezant om zulks te verhinderen. Bijgevolg waarschijnlijk ook niet van 's Pau sen ontstemming over stappen, die eenige kardinalen bij Z. H. heeten gedaan te hebben ten gunste eener meer toeschietelijke politiek tegenover Italië. De Braziliaansche regeering heet voorne mens te zijn Jay Gould's jacht Atalanta te koopen. Hare agenten bewaken de in Noord- Amerika aangekochte vaartuigen onverpoosd, om De Mello's agenten, die inmiddels ook een paar Amerikaansche stoomboten gekocht hebben,te beletten, ze te beschadigen. Peixoto's agenten werven heimelijk de noodige be manningen. Weerkundige waarnemingen Over de maand Oct. 1893, te WAALWIJK. Gevallen regen 80 mill. Vorig jaar Octob. 793/s mill. Verschil 5/s mülJ 11 regendagen, 2, 3, 4, 6, 7, 11, 12, 17, 22, 25, 27. Vorig jaar Oct. Verschil min 2. De meeste regen viel 6 Oct. 201/2 De minste viel 3 en 25 Oct. 3 mill. Geen nachtvorsten. Karakter van het weer koud en nat; zacht weer van 6 tot 10 Oct. Windkracht, op 4 5 11 15 25 A 28 Octob. varieerende van Vio~6/io» overige da gen van 1 tot 3/10. Windrichting. N. 12 30 O. 17 18 Z. 3 7 8 W. 6 13 15 16 19 20 24 26 N.O. 31 N.W. 23 27 29 Z.O. 9 Z.W. 1 2 4 5 10 11 14 21 22 25 en 28. Gevallen regen van 1 Nor. 18921 Nov. '93 =657i3/16 mill. Regendagen van 1 Nov. '92 1 Nov. '93 107. Jaarmarkt te Waalwijk Donderdag 9 November a.s. WAALWIJK, 8 Nov. 1893. Het concert van de liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Bezooien, aan vankelijk bepaald op 29 October maar toen uitgesteld, zal plaats hebben a.s. Zondag 12 November. De remonte-commissie, bestaande uit de heeren: majoor Ramaer, kapitein Wagner en majoor paardenarts Schröder, is op 't oogenblik in deze streek werkzaam. Tot nu toe zijn zeven paarden voor 't leger door haar aangekocht. De heer Van de Wiel, rijksambtenaar 2e klasse alhier, is met ingang van 1 Nov. benoemd tot le klasse. Gisteren had op Fellenoordonder Drunen, plaats de gerechtelijke verkoop van het vee van M. van den Hooven, in beslag genomen tot betaling van schadevergoeding en kosten wegens weigering tot het afgeven van tiend. Er scheen gevreesd te worden voor verzet of ongeregeldheden. De maatregelen door de politie "genomen waren echter van dien aard, dat elke wanordelijkheid kon voorkomen worden. De verkoop heeft dan ook een heel kalm verloop gehad. De eigenaar van 't in beslag genomen vee kocht het zelf terug en betaalde en hiermede was 't zaakje afgeloopen. Voor den aanvang van den verkoop werd hem nog gelegenheid gegeven tot transactie, waar door hij zich nog al heel wat zou bevoordeeld hebben. Hij heeft echter niet geluisterd naar den hem gegeven raad. Jammer is 't, dat de eigenlijke tiendquaestie met zoo'n executie niets dichter bij hare oplossing komt. De gewone najaarszitting der staten dezer provincie werd gisteren te 2 uren door den commissaris der koningin met eene korte toespraak geopend. Tegenwoordig waren 53 leden. De geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden A. J. Bink te Waalwijk en G. Wijnen te St. Oedenrode werden onderzocht en in orde bevonden. Na de bij de wet gevorderde eeden te hebben afgelegd, werd door hen zitting genomen. Door den heer Levy is bij de tweede kamer een wetsvoorstel ingediend op de homologatie van accoord buiten faillietver klaring. Bij geringen aanvoer van hoornvee was de handel in de Langstraat zeer slap, bijna geen ko >plui waren aanwezig. Prijzen als volgt: kalfkoeien f 180 A 260, dito vaarzen f 150 A 180; slachtvee le qual. 70 A 72 ets., 2e qual. 60 a 65 ets., vette varkens 56 a 57 ets. per K.g. (schoon). Hooi. In dit artikel blijft de handel zeer levendig. Voor de persen wordt druk ver kocht. De prijs bedraagt voor de beste qualileit f26 A 27, voor de mindere f 18 A 20 per 500 Kg. De handel in aardappelen is in de Boven Langstraat zeer vlug. Bij groote partijen gaan ze van de hand. De prijs blijft statio nair en bedraagt thans t 1.50 a 2.20 per Hl. Naar het Vad. verneemt, is aan het departement van financien een wetsontwerp gereed ter betere verzekering van de heffing der invoerrechten. De geheimzinnige verdwijning Het bericht, dat Zaterdag de geestestoestand van De Jong zou worden onderzocht door drie deskundigen, blijkt eenigszins voorbarig te zijn geweest. Waarschijnlijk zal dit on derzoek wel plaats hebbenmaar in allen gevalle zal door de vervulling van verschil lende formaliteiten daarmee nog wel eenige dagen gewacht moeten worden. Met dat onderzoek aldus meent het Centrum is de justitie „au bout." Worden De Jong's geestvermogens abnor maal bevonden, dan kan hij „voor eigen vei ligheid" voorloopig in een gesticht onder dak worden gebracht ter genezing. In het tegen overgesteld geval mogen wij waarschijnlijk zijne buiten vervolgingstelling verwachten. Wij kunnen er natuurlijk niet over oordee- len of er bij De Jong iets aan zijn verstand hapert, maar zoo in den gewonen loop der zaken schijnt hij ons eerder geraffineerd sluw, dan gek toe. Getuige het volgende.- Toen de heer Juett, de vader van het verdwenen Engelsche meisje, onlangs door de justitie te Amsterdam gehoord werd, vroeg de rechter van instructie, hoe hij, als vader, zco terstond de toestemming tot een huwelijk gegeven had met een mandien hij niet kende en die feitelijk geen middelen van bestaan had? De Engelschman antwoordde hierop, dat De Jong hem herhaalde malen een stuk had laten zien, waarin stond, dat hij 112000 op de Nederlandsche Bank had staan. Dat pa pier was versierd met het rijkswapen en droeg ook door een drietal onderteekeningen, zoowel als door het geheel officieel uiterlijk, alle teekenen van echtheid. Op een bevel van den rechter werden nu alle papieren, bij De Jong in beslag genomen, den heer Juett voorgelegd. Terstond greep de heer Juett uit den bun del er een en gat het den rechter. Nu was dit papier wel in staat, om een vreemdeling te verschalken; het was zoo offi cieel mogelijk en het riikswapen ontbrak er niet aan. Maar een schuldbekentenis van de Nederlandsche Bank was het niet! Het was de ontslagbrief van De Jong uit de gevangenis te 's Hertogenbosch, en daatop stond zijn uitgangskas van twaalf gulden (f 12.00) door arbeid in deze inrichting verdiend. De geslepen booswicht zette er zelf nog een nul achter en had de brutaliteit dit teeken van een vroeger niet vlekkeloos ver leden als een depositobewijs van de Nederl. Bank zijn Engelschen schoonvader voor te leggen. Cartouche zou bij zulk een staaltje van krankzinnigheid watertanden Zaterdag 28 October wist iemand in het kantoor van den notaris le Oosterwijk binnen te dringen en er f 40 aan geld te ontvreemden. Als eene bijzonderheid kunnen we mededeelen dat de dief, op de tot twee maal toe herhaalde vraag van den knecht van den notaris, die bespeurde dat er zich iemand in het kantoor bevond: „Is u daar mijnheer ook tweemaal antwoordde met een „JAaa!" Het timbre van de stem kwam den knecht echter verdacht voor en toen deze zich in het kantoor begaf was „mijnheer" gevlogen. Men verdenkt een gewezen knecht van den notaris en Vrijdag jl. is door de maréchaussée een onderzoek bij dezen aan diens huis ingesteld, waarvan het resultaat nog onbekend is. Van „braak" is geen spoor; de dief moet in het bezit zijn geweest van valsche sleutels. -- In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn te Breda bij het rangeeren van eenen goederentrein drie wagens ontspoord en geheel in het zand geworpen. Gelukkig hadden er geene persoonlijke ongelukken plaats. Er werd alleen eenige materieele schade aange richt en vertraging der goederentreinen te weeggebracht Uit Roermond meldt men van 5 Nov.: Maas en Roer zijn in de laatste 24 uren zoo gewassen, dat vele landerijen overstroomd zijn. Men meldt uit Asten Twee landbouwers alhier, A. S. en H. v. H zwagers, leefden sinds geruimen tijd in onmin over eene erfquaestie. Van lieverlede ging de onmin in bepaalden haat over, en wel in die mate, dat A. S. zijnen zwager dreigde, hem van kant te zulleu maken. Met dit voornemen schijnt hij hem, gewapend met een mes, te hebben afgewacht. Althans hij bracht hem verscheidene belangrijke verwondingen aan het hoofd toe, zoodat onverwijld genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Ge lukkig dat nog bijtijds een derde, zekere A. R., tusschenbeiden kwam om grooter onheil te keeren. De toestand van den ver wonde is redelijk. De dader werd door de aldaar gestationeerde maréchaussées gear resteerd. Maandagmorgen werd de landbouwers woning met schuur van J. van Avezaath te Lit door brand vernield. Het vuur nam zoo hevig toe, dat slechts weinig van den inboedel kon gered worden; paarden en varkeus, be nevens rij-en voertuigen werden tijdig gered; het rundvee liep in de weide. Eene partij haver en ander voer werd mede eene prooi der vlammen. Te Posterholt is de landbouwer J. H., uit St. Odiliënberg, door zijne kar overreden. Kort daarop overleed hij, tengevolge van bekomen inwendige kneuzingen. Hij laat eene weduwe m t tien kinderen achter. Men meldt uit Enschedé: Maandag namiddag ontstond er brand in een blok oude huisjes van 6 woningen en 2 pakhuizen, toebehoorende aan den heer t. C.; gedeeltelijk zijn de pakhuizen en een paar woningen verbrand, alles was verzekerd. Maandag morgen is een goederentrein tusschen Hengeloo en Borne blijven staan wegens het defect geraken der machine. De reserve machine van Hengloo, die ontboden werd, heeft den trein weder naar Hengeloo teruggebracht. Storingen in den geregelden treinenloop hadden hierdoor niet plaats. Onlangs deed een oud-visscher te Ar- nemuiden, den leeftijd van 74 jaren bereikt hebbende, per omroeper bekend maken dat hij niet in het huwelijk zou treden wegens familie-onaangenaamheden, doch eenige da gen later bedacht hij zich en stapte met een bruidje van 29 lentes het huwelijksbootje in. Dit voorbeeld schijnt aanstekelijk gewerkt te hebben op zijn kleinzoon, een jongeling van 17 jaar; ten minste deze is Zaterdag j.l. met een meisje van denzelfden leeftijd in den echt verbonden. Te Maastricht is eene vrouw van 73 jaren aan de gevolgen van bekomen brand wonden bij eenen val op eene kachel over leden. Het kasteel St. Jansberg, gelegen onder Maeseijck (Belgie)nabij de Limbargsche grensis geheel door brand verwoest. De schade wordt op 75,000 berekend. De moord op wachtmeester Hoekman te Osch. Zelden heeft een misdaad alom in den lande zoo groote sensatie verwekt als de verraderlijke moord, gepleegd in den nacht van 26 op 27 Maart j.l. op den brigade-commandant der kon. maré chaussée in de beruchte gemeente Osch. Na een langdurige nauwgezette instructie werd Maandag een aanvang gemaakt met de openbare behandeling van dit opzienbarend proces voor de rechtbank te 's Boch. Als beklaagden stonden terecht 1 Gijsbertus Van Gelder, oud 30 jaren, jager; 2 Antonius van Berkum, oud 23 jaren, kuiper; 3 Joannes Gratia- nus de Bie, ook genaamd Cis de Bie, oud 27 jaren boterwerker4 Petrus de Bie, oud 33 jaren, alle vier wonende te Osch, ter zake dat zij, na opzet telijk het voornemen opgevat, het plan beraamd en het besluit genomen te hebben, om den wacht meester, brigaae-commandant Gerard Hoekman

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2