Nummer 91. Zondag November 1893. 10e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De Waalwijksche IJsclub. UITGEVER: ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. De ramp te Santander. De Echo van het Zuiden, Wuivykseht ra Lugsirailsrht Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per posl door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. W aal wij k Aanstaanden Donderdag komt Duitschlands rijksdag bijeen om zich, na een gansche reeks formaliteiten en ceremoniën waarvan de opening zelve door den keizer, in de Witte Zaal van het paleis, gewis niet de minste is aan den arbeid te zetten een taak die evenzeer aanspraak mag doen gelden op de epitheet veel als velerlei. De Fransche afgevaardigden en senatoren zijn dan reeds een tweetal dagen aan *t werk en als 't wat meeloopt is 't lot van het kabinet dan ook reeds beslist. De Temps meldt, dat de me- dedeeling der Débats, gewagende van 't aan blijven van al de ministers, onjuist isde bewindvoerders volharden bij hun voornemen om een programma op te maken en van de ontvangst daarvan zal 't afhangen of het ministerie ongewijzigd de zaken zal leiden. Vooraf moeten de heeren trachten 't onderling eens te worden en daarvoor zal gewerkt wor den in de kabinetsraden. Juist een week na Duitschlands parlement (23 dezer) komt het wetgevende lichaam van Italië bijeen en Giolitli, de premier, zal too nen dat hij ook verkiest als aanvallends partij op te tredendat 't afwachten der aanvallen op zijn politiek en economisch beleid hem minder raadzaam dunktin de eerste zitting reeds, zal hij al de door de verschillende ministeries tijdens de vacantie voorbereide wetsvoorstellen indienen en dan trachten een votum van vertrouwen uit te lokkenop welks gunstig verloop hij stellig rekent. Terwijl 't in Duitschlands rjksdag behalve de belastingsvoorstellen, de economische tak- tiek van Caprivi is, die een belangwekkend debat zal uitlokken; terwijl Frankrijks parle - ment gedurende de eerste dagen der nieuwe zittingsperiode de aandacht op zich zal ge vestigd houden door de welvoorbereide po gingen der oppositiegroepen en groepjes, om een of zoo mogelijk al de ministers tegelijk een beentje te lichten, concentreert zich in Italië alle aandacht op de handelingen der regeering op financieel gebied. Een van de voornaamste beslissingen der bewindvoerders uit den laatsten tijd, is wel geweest die be treffende de betaling der invoerrechten in :o::0: r Nog pas 10 November en het eerste optreden van den winter is zeer streng IWaar moet dat heen?.... Advertentiën 1 7 regel» J 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiker, Hamburg. Reclames 15 cent per regeL Een heldere luchtvriezend bij dag in den schaduw, en 'snachtseen strakke lucht vol schitterende sterren. 't Is nog vroegte vroeg zou men zeggen doch de ouden van dagen weten ons van winters te vertellen, waarbij 1891 92 nog maar een kindje was. „Arme IJsclub I" Heerlijk weereen lekkere frissche kou, die de huid prikkeltheerlijk.... opwekkend tot flinke wandelingen, 't Vriezen houdt aan.... de schaatsen worden van 't vet ontdaanbekekengesle penhier wat verbeterd,daar wat vernieuwd... en in onze verbeelding zien we reeds de banen der Waalwijksche IJsclubkeurig in orde't Bestuur zicii beijverend het den leden naar den zin te maken. #Arme IJsclub!" Warm ingebakerde dames en heerenhoog lachendmet soms een hei-witte plek op man tel of jas't restantje van een aangename 1 kennismakingzwieren vroolijk daarheen. jonge snuiters zich beijverend.... al krabbelend elkaar voor te komen een deftig meneer, hoog ernstigstraf rijdend... telkens bij 't naderen van den glinsterenden sneeuwreep zijn been hoog optillend, om dan met krachtigen slag 't zelfde bij den anderen sneeuw reep der baan te herhalen een jonge dame, met't rechter been spartelend... en 't andere meetrekkendheerlijke uitkomst... een helper hoog-gillende stikstersterametjesver klinkend over ae ijsvlakte..... goud. De strijd, daardoor uitgelokt nog vóór de invoering er van bij koninklijk besluit was heftigzóó heftigdat de bladen der oppositie meenden wel gerechtigd te zijn tot de mededeeling, dat de regeering ingevolge den heftigen tegenstand van alle zijden, be sloten had van het plan af te zien. 't Schijnt nu dat men zich bij zijn mededeelingen wat al te zeer door zijn wenschen heeft laten leiden want van officieuse zijde geeft men de plechtige verzekering, dat geenszins van den eisch van betaling in goud is afgezien alleen wil men er mee wachten tot het ge schikte oogenblik. Ten aanzien van de pro gressieve inkomstenbelasting schijnt de re geering van meening te zijn dat haastige spoed bij een zoo ingrijpend onderwerp zel den of nimmer goed is en te eer kan men zich op zijn gemak met de voorbereidende maatregelen occupeeren,daar het belastingplan eerst van invloed is gerekend op den dienst 1894-95, Zoo heeft de regeering dan ook nog tijd en gelegenheid terug te komen op haar voornemen om geen nieuwe schatting te doen plaats vinden een plannetje, dat wellicht ettelijke tientallen millionairs kan verheugen, doch gewis niet de rekening zou maken van de velen, die hopen op een ader lating der welgespekte beurzen ter verkrijging van een meer gelijkmatige verdeeling der lasten. In hoeverre Taaffe er de hand in heeft valt moeielijk te constateeren, doch een feit is tdat graaf Windischgr&tz, die zoo vol goeden moed en onder vrij gunstige omatan heden als kabinets formeerder aan den arbeid is getogen, zooveel tegenwerking ondervindt, dat men heden geen nieuw kabinet verwacht. De linkerzijde wil geen genoegen nemen met de twee kleurlooze portefeuilles en de con servatieven van hun kant zullen niet toestaan, dat binnenland wordt gevoerd door een lid der linkerzijde en evenmin dar een Pool voor onderwijs optreedt. In verband met de tegen werking worden nu nieuwe combinatiën ge publiceerd en onderwijl houdt Windischgrittz de eene conferentie na de andere. Even onzeker zooal niet hachelijker was de staat van zaken in Hongarije. Woensdag is Weckerlede Hongaarsche premier, te Weenen aangekomen, 's middags confereerde hij langen tijd met den keizer-koning en 's avonds keerde hij naar Pest terug, nu in een moeder...... haar lievelingen aansporend niet allebei de beentjes tegelijk uit te gooien een pruttelende ouwe baasberoerd onder zijn stijfheidpeinzend... of ie 't toch ook nog maar eens zou probeeren... een stevige boerendeern, gestuwd dooreen pe dant boertjekrachtige streken nemend het stemmen gegons dor langs de banen wan delende menigte de baanvegertypisch in z'n kleedingmet armzalig neer-hangende wantenz'n bezem nu eens flink over de baan zwierend, dan weer in houdend om te laten passeeren Heerlijke frissche koudie de huid prikkelt; prettige tinteling van de winterlucht tegen uw aangezicht „Arme IJsclub I" Een IJstentbrandend heete chocolade, een lekker keel-prikkelend punchjemen knapt °P;vroolijk gesnapeen door elkaar dwar relen op schaatsen plomp-wiegendlam-loo- pend van den een naar den anaer, veel en toch eigenlijk niets zeggendprettig onder elkaar.... alles eenHeerlijk O heerlijk is het ijs vermaak „Arme IJsclub Denken de liefhebbers wel aan je?weten ze wel wat er toe noodig is om dit alles zoo te hebben doen ze wel iets meer dan hunne zeer geringe contributie betalen?weten ze wel dat er zooveel voor noodig is alles te doen zijn, zooals men 't zoo graag ziet,zooals men 't zoo gewoon is van 't bestuur Arme IJsclub 1"...,.. Wel zijt ge te beklageneen begin van den winter, en men eischt van u geen werkeloosheid,... en 't is pas 10 November Een- batig saldo van ongeveer honderd poppe tjes...... O, heerlijke illusiedan.... dan geloot ik zou zij geen vrees kennen, maar wil 't woordje «•batig" veranderen in „nadeelig", en gij zijt dei- waarheid nabij. 't bezit van 's konings goedkeuring cp de wet, regelend het burgerlijk huwelijk. Zoo kan hij dan in het parlement het wetsvoorstel indienen toegelicht met alle motieven en Donderdag reeds kon Weckerle de noodige verklaring afleggen. De Spanjaarden te Melilla hebben andermaal een troepenafdeeling uitgezondenom de vooruitgeschoven forten van leeftocht te voor zien. Ze zijn daarbij door de Kabylen dit maal niet bemoeielijktschoon die zich in grooten getale bevonden op de bergen in den omtreken ongehinderd keerde de troep binnen Melilla terug. De sultan van Marokko richtte inmiddels een schrijven tot de Spaansche regeering. De sultan betuigt daarin zijn leedwezen over het bij Melilla gebeurde en belooft een scha deloosstelling. Een bijzondere gevolmachtigde zal door Z.M. naar de Riff-stammen worden gezonden, om hen terug te brengen tot hun plicht. 1 e Marseille, waar de toestand nog de zelfde is, heeft de directeur der trammaat schappij den socialistischen maire doen weten, dat de raad van bestuur besloten heeft in hem het gemeentebestuur civiel verantwoorde lijk te stellen voor de schade, die de werk stakers aan het materieel der maatschappij veroorzaakt hebben. De raad van bestuur grondt zich namelijk daarop, dat de maire, die voor 't handhaven der orde te zorgen heeft, in plaats van den tramdienst te beschermen, de gewelddadig heden heeft laten begaan. Het Journal des Débats heeft berekend en staaft zijne berekening met cijfers, dat er voor de 40.000 arbeiders in Pas-de-Calais gedurende de zeven weken van werkstaking een verlies ontstaan is van fr. 5.500.000. De productie van steenkolen in dat gewest en in het Noorder departement is gedurende dien tijd verminderd met 1.200.000 ton, vertegenwoordigende een waarde van franc 14.750,000. En hierbij bepaalt zich nog niet het geheele verlies, want wat heeft de handel Wel zijt ge te beklagen, m'n lieve 1.... Doch wie weet IGij ijvrig bestuurtje.... denk eens goed na...., ge hebt al voor moeilijker vuur tjes gestaan.... Zult gij ook dit meester worden Ah 1 heerlijke tonen, ze doen zoo goed op een ijsvlakte,noodig voor opwekking is hier de muziek niet, maar toch,'t sluit oud en jongvriend en niet-vriendvaster aaneen.... geen wanklank wordt gehoord.... heerlijk!.... over heerlijk 1zoo'n raiddag op de ijsbaan Machtig veel volk, hoe kan het ijs het dragen,... 't groeit al meer en meer aa- Een mooi stukje baan-hoefijzervorm lief pu bliekdaarop geen menschen,.... zonder dwang.. hoe zou 't ook anders Een spiegelgladde grau W-glinsteren de baan met hier en daar een baanverdeelend panlat Een druk heen- en weer rijen van ernstige bedillende gezichten //Een,.... twee,drieen daar gaan ze twee kampers,hard.... nog harder.... hè...è...è.... een opeenpakking van kijkerseen elkaar ver dringen om toch maar te kunnen ziendan de bocht.... er dooreen overloop en.... weer aanzettend, de verloren vaart hervattend.—, nog harder„haal op Gerrit I»haal ophaal op 11een overweldigend geschreeuw,en Waalwijks roem is voor 't oogenblik gevestigd. Nieuwe parenen eindelijk de kampstrijd. en als dan een Waalwijker overwinnaar bfijft.... dan dondert de lucht van bravo's!.... moei van 't schreeuwen en 't inspannend oogenblik. Heerlijke feesten..keurige muziek... allerdolste prijsuitreiking He heerlijk 11 Zouden we dit alles dezen winter moeten mis sen 't zou zoo jammer zijn, ol zoo jammer!... Laten we hopen dat we 't mogen genieten. „Arme IJsclub I" Dianka. in die streken niet door de werkstaking ge leden Het is Dog onmogelijk het juiste aantal dooden op te geven, die bij de ramp van Vrijdag te betreuren zijn; maar zooveel is zeker, dat het aantal dooden, vermisten en gewonden niet minder dan duizend is, terwijl de schade aan gebouwen en eigendommen toegebracht, niet te benaderen is. Verschei dene personen, die gewond waren, zijn dien tengevolge reeds overleden; bij zijne aankomst te Santander heeft senor Gamaze, minister van financien, een vergadering van den ge meenteraad doen beleggen. Hij gaf het stads bestuur de verzekering van de innige sympathie der koningin-regentes, die, zeide hij, heete tranen had geweend, toen haar het bericht der noodlottige ramp gewerd. Van Valladolid is geneeskundige hulp gezonden en kwamen verscheidene ziekenverpleegsters naar San tander. Ten behoeve der gewonden en der nagelaten betrekkingen van de slachtoffers, evenals ter voorziening in den nood der ongelukkigen, die van alles beroofd zijn, is een inschrijving geopend; de regeering heeft voor f 12000 geteekend. De brandweer van Valladolid en Bilbao is er na onvermoeiden arbeid in geslaagd de verschillende brander, te blusschen. Maandag had de begrafenis plaats van den markies de Pombo, een der slachtoffers van de vreese- lijke ramp. Zijn hoofd ontbrak en de romp was ontzettend verminkt. Ook de andere lijken werden begraven, gevolgd door een talrijke schare verwanten en belangstellenden. Het waren hartroerende tooneelen, die zich daarbij voordeden. De afgeslagen armen, beenen en hoofden en andere lichaamsdeelen, die men niet had kunnen herkennen, werden in een grooten kuil ter aarde besteld. Een aantal personen was belast met het vaststel len van de identiteit der ongelukkigen, die in het water den dood hadden gevonden, doch ook deze lijken waren zoo vreeselijk misvormd, dat aan herkennen in weinig gevallen kon gedacht wordenterwijl het aantal drenkelingen zoo ontzettend groot was, dat de meesten weigerden voort te gaan en verzochten dat anderen met dit werk zouden worden belast, daar het hun onmogelijk was. Nu, men moet ook dan een steenen hart bezitten, om daar niet door aangedaan te zijn. Een ooggetuige, de zeeofficier senor Lopez Doria, die zelf ter nauwernood gespaard bleef, verklaart, dat hij na de ontploffing de dooden en stervenden door het luchtruim zag vliegen en dat het was or de aarde verging. Stukken ijzer, hout, geheele daken, spoor wegrails werden in alle richtingen wegge slingerd. Men ademde rook en werd aan alle kanten bestookt door nedervallende scherven van vensters, gesplinterde deuren en dakpannen. De angstkreten der levenden, het gekerm der gewonden en het gereutel der stervenden vermengden zich met het knetteren der vlammen en het instorten van gebouwen, en de nacht die volgde was een der vreeselijkste, die ooit over Sautander nederdaalde. Treurig voorwaar mag'theeten dat overal dieven ronddwaalden, de slacht offers beroovend van wat zij van waarde bij zich hadden, niet schroomeud om wanneer hier of daar een vingerring niet gemakkelijk genoeg kon worden medegenomen, den vinger met ring en al af te snijden. Een later bericht meldt, dat de begrafenis der slachtoffers tot 4 uur Maandag middag geduurd heeft en dat toen slechts 147 lijken waren ter aarde besteld, waarvan de identiteit kon worden vastgesteld. In de hospitalen, die overvol zijn, dringt het gekerm der ongeluk kigen door merg en been.

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 1