De ramp te Barcelona. Amerika. Engeland. Duitschland. UITVOERINGEN. BINNENLAND. Handelsberichten. Dinsdagavond werd in het Liceo-theater te Barcelona, het winterseizoen geopend met Rossini's opera „Willem Teil.44 De zaal was gevuld met de aanzienlijksten der stad, alle rangen waren goed bezet en aandachtig volgde men muziek en zang. Plotseling in de 2e akte van het duo van den tenor met de zangeres, werden twee Orsini-bommen van de hoogste galerij op de 12e, 13e en 14e rij van de stalles geworpen en ontploften on middellijk met donderenden knal. Een paniek ontstond. Te midden van gegil en krijschende noodkreten, drong de menigte naar de uit gangen De meesten dachten eerst aan een gasontploffing. Men trachtte het publiek te kalmeeren, dat zich, honderden in aantal, in de gangen verdrong. Prefect, burgemeester en andere autoriteiten, deden wat zij konden om de orde te handhaven en te helpen. In de schouwburgzaal was de aanblik vree- selijk. Te midden van de overblijfselen der fauteuils, lagen de afschuwelijk verminkte lichamen van 9 vrouwen en 6 mannen. En rondom woren nog velen zwaar gekwetst, die de kracht niet hadden hun plaats te verlaten en onophoudelijk kermden en schrei den. Toen het theater door het publiek ver laten was, ving men aan aooden en gewonden naar den foyer te transporteeren en deze geleek nu weldra een ziekenzaal en een gasthuis. Doktoren gingen af en aan, priesters bedienden de stervenden, verwanten lagen neergeknield, enz. Ond r de slachtoffers zijn 7 leden van één familie ook waren er drie Amerikamen bij. Vele licht gekwetsten wer den naar hun woningen vervoerd te midden eener dichte menigte, die zich verontwaardigd voor het theater verdrong. Oneindige moeite kostte het om hen, die hun familie in het theater wisten en den zwaren slag hadden gehoord, te verhiuderen naar binnen te gaan. Heel lang nog moesten gendarmen en genie soldaten alle toegangen bezet houden. Drie der gewonden zijn nog bezweken, zoodat thans 18 menschen zijn omgekomen. Onmid- dëliijk na de ontploffing deden de toeschou wers op de hoogste galerij 2 individuen arresteeren, waarvan men had gezien dat zij de bommen wierpen. Het zijn bekende anarchisten Saldani, een Italiaan en Aragon, een Franschman. De berichten uit Barcelona zijn vreesehjk, de aanblik van den schouwburg, onmiddellijk na de ontploffing, moet aan de ramp van het Ringtheater te Weenen en van de Opéra Comique te Parijs herinnerd hebben. Maar schalk Martinez Campos was niet in het theater en zijn familie is er gelukkig afge komen. ongedeerd is zij kunnen vluchten. De koningin is door deze nieuwe ramp diep getroffen. Zij heeft de familie van de slacht offers haar deelneming betuigd. De identiteit van alle lijken (23) is nog niet vastgesteld. De ministerraad heeft reeds maatregelen tegen de anarchisten vastgesteldwelke in December aan het parlement zullen worden voorgelegd. Men heeft nog geen zekerheid of de gearresteerde anarchisten de daders zijn. De Daily Telegraph zegt, dat de aanslag van Barcelona niet alleen Spanje raakt, maar de gansche beschaatde wereld, en dat de vooruitgang der menschheid in gevaar gebracht is. Hij is het antwoord der anarchisten op de terechtstelling van Pallas. Deze toestand heeft maar eene oplossing: de uitroeiing der anarchisten, de vijanden der menschheid, onder welken naam zij ook bestaan anarchisten, dynamiet-mannen, ni hilisten enz. De Standard zegt dat het duidelijk schijnt dat er in de heele anarchistische bent eene samenzwering is georganiseerd tegen het gansche menschdom. De onderdrukkings- wetten tegen die misdadigers zullen moeten herzien worden in strengen zin, zoo niet zal het met de maatschappij gedaan zijn. NEW YORK9 November. De Herald verneemt uit Montevideo dat het schip der opstandelingen Aquidaban en het fort Ville- gaynon Dinsdag begonnen zijn Rio de Janeiro heftig te beschieten. Dit duurt nog altoos voort. Aan verscheidene deelen der stad is aanzienlijke schade toegebracht. De forten Santa Cruz en Lage beantwoorden het vuur. Men denkt dat Mello beproeven wil, vóór de aankomst der voor Peixoto bestemde schepen uit New York, een beslissenden slag te slaan. De federalisten uit Rio Grande 'do Sul zijn Santa Catharina binnengedrongen. De Russi sche minister in Brazilië meldde, dat er eene buskruitontploffing heeft plaats gehad aan boord van de Ilha Govemador, waardoor drie dekofficieren gedood zijn en zestig op standelingen. Het ongeluk wordt aan de onachtzaamheid der opstandelingen toege schreven. Op de scheepstimmerwerf te Chatham heeft men dezer dagen de kiel gelegd van een oorlogsschip, dat de „MagnificaD zal heeten en dat het grootste vaartuig zal zijn, dat ooit te Chatham gebouwd is. Het zal meer dan twaalf millioen gulden kosten. Het ontwerp der tabaksbelasting is bij den bondsraad ingediend. De daarin voorgestelde percentage voor de belasting op het fabrikaat komt overeen met de onlangs vermelde cij fers: voor sigaren en sigaretten SSVsyoor rooktabak 662/3, voor pruimtabak en snuif 50 percent der factuurswaarde.Het invoerrecht op buitenlandsche tabak wordt voorgesteld voor onbewerkte tabakbladensteelen, gesausde tabak 40 mark; voor sigaren 400, sigaretten 500' andere tabaksfabrikaten 250 mark; alles per'100 kilogram. De opbrengst der belasting wordt begroot op 104 millioen mark, waarvan 5 millioen administratiekosten, alzoo netto 99 millioen. De tegenwoordige belasting brengt 54 millioen op, zoodat de vermeerdering 45 millioen zou bedragen. Ook is het ontwerp der wijnbelasting in gezonden. Daarin is de belasting berekend: voor natuurwijn ter waarde van meer dan 50 mark per hectoliter 15 pet., voor mousseerende wijnen 20 pet., voor kunstwijn 25 pet. van de waarde; minstens echter 10 mark per hectoliter. WAALWIJK. Zondag 12 Nov., 's middags 12 uur, zal door de liedertafel »Oetening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1. Gute Nacht Abt. Ave Maria Abt. 3. La Charité, bas solo Merci er. 4. Nachtzauber Storck. Zondag 12 November, eerste Wintercon- cert door de liedertatel „Oefening en Ver maak," van Waalwijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum, aanvang ten 7 ure. (Zie programma's) WAALWIJK, 11 Nov. 1893. Naar wij vernemen zijn gisteren avond en corps naar 's Hage vertrokken: de burgemees ter, de voorzitter der kamer van koophandel en de secretaris, om heden met den minister van waterstaathandel en nijverheid de schutsluis aangelegenheid te bespreken. De commissie zal waarschijnlijk nog worden ter zijde gestaan door een of meer leden der staten generaal o.a. door onzen afgevaardigde. Eene samenwerking van dezen aard zal, naar men mag hopen, wel succes hebben. Donderdag, na afloop der markt, is door den gemeente veldwachter alhier opge vangen eene zwart bonte vaars, welke zonder geleider rondliep, Om ze terug te krijgen wende de eigenaar zich tot genoemden veldwachter, die inmiddels gezorgd heeft voor behoorlijke stalling en voeding. Aangenomen het beroep te Dussen door ds A. M. Bloem te Hurwenen. Moord tc Osch. Dinsdagavond bekwam de aan de vier be klaagden toegevoegde verdediger, mr. J. A. Loeff, het woord en trachtte in een welsprekend gevoelvol pleidooi helder aan te toonen, dat in deze van bewijs geen sprake kau zijn. Pleiter concludeerde dan ook tot vrijspraak van al de beklaagden, het betreurende, dat men er niet in geslaagd was de ware schul digen hier te brengen. Een groot publiek, onder hetwelk een aantal leden der balie, wo inde deze zitting bij en hoorde met de grootste aandacht het pleidooi van mr. Loeff" aan. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op Dinsdag 21 dezer. Na afloop der zitting vernam men langs officieelen weg, dat de oude Van Berkum bekend onder den naam „de Baron," Dinsdag avond bij aankomst van een der treinen aan het station door den kordaten gemeente veldwachter uit Osch, Alexander Roos, gepakt was. Hij is de schrik van Osch en was reeds met een aantal andere Osschenaren naar Amerika gevlucht. Weliicht dat de rechtbank thans een nader onderzoek naar de zaak zal gelasten, aange zien de oude Van Berkum vermoedelijk de hand in het gruwelijk misdrijf heeft geboden. Hij wordt tevens verdacht van de ellendige lijkschennis van het graf van den verslagen wachtmeester. De correspondent van het Handelsblad schrijft over deze zaak Er is een „mooie» zaak voor de rechtbank te 's Hertogenbosch. Mooi in de oogen der rechtsgeleerden,omdat inderdaad alle juridieke scherpzinnigheid vereischt wordt, in deze tot een helder inzicht in de zaak en tot een rechtvaardig vonnis te komen; mooi ook in de oogen der verslaggevers der pers, die hier werkelijk te doen hebben met een rechtzaak, die in den lande heel wat opschudding wekt en natuurlijk 't meest in Noord-Brabant. Maar een leelijke zaak in zooverre, dat men een blik krijgt, op al wat er dierlijk is in den mensch; omdat men hier al dadelijk den indruk krijgtte doen te hebben met be klaagden en een groot aantal getuigen, voor wie het leven van een medemensch bitter weinig waard is. De rechters hebben hier inderdaad een hoogst moeielijke taak te vervullen en daarom dient al dadelijk een woord van lof gebracht aan den president der rechtbank, mr. Boelens, die met veel tact, met veel bezadigdheid het moeielijke verhoor leidt; die op gemoedelijken toon sommige getuigen, die eene dergelijke terechtwijzing wel behoeven, wijst op de hooge beteekenis van den eed; hen er op wijst dat zij bij meineed de straf van den aardscheu en hemelschen rechter niet kunnen ontgaan, maar die tevenswaar noodig, door op te treden met de meeste gestrengheid, sommige getuigen vrees weet in te boezemen en tot een volledig getuigenis weet te brengen. Het allerellendigste figuur maakte de getuige A. van Galen, een man meteen allerongun stigst uiterlijkdie van het complot tegen Hoekman alles afwist, die erkende daaraan feitelijk ook schuldig te zijn geweest en als verdacht van medeplichtigheid eenige maan den gevangen zat. Hij speelt nu de verrader tegenover de andere beklaagden, kennelijk met het doel zich zelf uit de handen van het gerecht te redden. Dat ook hij niet op de bank der beschuldigden zit, heeft hij zeker grootendeels aau die houding te danken. Moordaanslag te Breda Dinsdagnacht is in de Brugstraat te Breda gevonden een soldaat, die buiten kennis en verwond was. Naar het militair hospitaal overgebracht, werd bevonden dat hij in den rug acht messteken had. Dinsdagmorgen bij kennis gekomen, was hij evenwel nog niet in staat inlichtingen te verschaffen. In den on verk wikkelij ken strijd, welke in enkele bladen is gevoerd tegen den heer G. Birkhoft, onzen regeeringscommissaris te Chicago, komt thans een vermakelijk element. De heer Stijnis, den heer Birkhoff verwijtende, dat hij de belangen der Nederlandsche in zenders niet goed had behartigd, voerde n.l. ter motiveering zijner beschuldiging, o.a. aan, dat er op 6 Oct. «nog geen enkel monster van Stibbe's likeur was uitgegeven.» De heeren gebr. Stibbe te Kampen (koninkl. likeurfabriek en distilleerderij), die blijkbaar worden bedoeld, deelen thans echter mede dat zij te Chicago niet geëxposeerd hebben! De heer Birkhoff" had dus moeilijk vóór evenmin als na 6 Oct. monsteis, die er niet waren, kunnen uitgeven. Maar het- vermakelijkste is, dat de heer F. Wilkens te Rotterdam, een der juryleden, in een schrijven aan gebr. Stibbe, opkomt, tegen de bewering van den heer Stijnis door ze als een onwaarheid te verklaren, „want zoo schrijft hij „ik heb uwe likeur (NB. de likeur die er niet was), en die van de heeren Wijnand Fockink den 7 Aug. beoor deeld en zijn mij de flesschen zoowel van u (sic) als van gemelde heeren verstrekt dooi den heer N. Kaan, die de sleutels had van uwe exhibits" (die N.B. niet bestonden!) Men schrijft uit Helmond Zondagavond, de avond, dat men hier de meeste dronken lui langs straat ziet, werden in de Molenstraat bij verscheidene ingezete nen de ruiten stuk geslagen: bij een molenaar, zekere J, de V. niet minder dan 27. De politie zoekt ijverig naar deze glazenmaker- begunstigers. Het ware wel te wenschen, dat de politie eens met kracht optrad tegen de vele ont duikers der drankwet. Het is toch een open baar geheim, dat hier verscheidene bierhuizen zonder vergunning zijn, waar klaarblijkelijk jenever geschonken wordt. Hiermede toch zou een der eerste oorzaken voor dronke- mans amusementen als de bovengenoemde weggenomen worden. Naar men ons meedeeltzal bij de uitgevers Nijgh van Ditmar te Rotterdam een afzonderlijke uitgave het licht zien van de brieven „het Parlement der Godsdiensten, saamgeroepen ter gelegenheid van de We reldtentoonstelling te Chicagowelke door den heer F. W. N. Hugeuholtz te Grand Rapids, in de Nieuwe Rott. Ct. werden ge plaatst. Het huisje aan de den Marolleput onder Oostburg waar de drie vrouwen vermoord zijn, is in het openbaar verkocht. Zeker wegens het schrikkelijk drama, dat in deze woning werd afgespeeld wilde niemand dit huisje koopen en werd het voor afbraak verkocht voor de som van vijf gulden. Een spoorwegarbeider geraakte op het rangeerterrein van het Centraal station te Amsterdam tusschen de buffers van eeneu rangeertrein met het gevolg, dat hij voor dood naar het gasthuis werd vervoerd. Te Naaldwijk zijn twee koeien op eene even vreemde als noodlottige wijze omgeko men. Het eene dier stiet het andere een hoorn door het oog in de hersenenzoodat de kromme hoorn niet meer terug kon. Zco verbonden geraakten de koeien in een sloot en kwamen daar om. Niettegenstaande het scherpe politietoe zicht is en blijft de O. Z. Armsteeg te Amster dam zeer onveilig, zóó onveilig zelfs, dat het den wandelaar niet geraden is in het nachtelijk uur door die straten te loopen. Niet alleen worden de menschen in de herbergen en andere krotten bestolen, maar ook op straat hébben aanrandingen plaatsmen wordt er van zijn sieraden en geld beroofd. Zelfs over dag is het er niet altijd pluis. Toen een onzer verslaggevers (zoo deelt het Hbd. mede) Woensdagavond eens een kijkje wilde nemen de Warmoesstraat uitkomende, de O. Z. Arm steeg wilde inslaan, legde een agent van politie plotseling de hand op zijn schouder, zeggende„Mijnheer, ga deze straat niet in, want het is voor eenen vreemdeling hier gevaarlijk." Toen onze verslaggever opmerkte, dat hij zoo heel bang niet was, waarschuwde de agent nogmaals, en zeide zelfs niet voor zijn leven te kunnen instaan als hij zijnen raad niet opvolgde*. Zulke toestanden vindt men nog in Amsterdam en zooals wij zeiden de politie schijnt er weinig of niets aan te kunnen doen. Bijna dagelijks hoort men er van aanrandingen en menschen, die bestolen zijn, terwijl de bevolking voor eene vechtpartij ook niet bang is. Waspik 7 Nov. Gisteren avond had alhier de aangekondigde vergadering plaats van de deelnemers der veeverzekering «Waspik». De rekening had een goed slot van f2.495. Uit het verslag bleek, dat de veeverzeke ring bestond uit 165 deelnemers, verzekerd met 554 runderen aan een bedrag van f83,500. Tengevolge der vele sterfgevallen, die er dit jaar plaats vonden, is door de deelne mers het hoogste bedrag aau contributie betaald: twee gulden van een rnnd van f 150. waarde, waarvan men bij sterfte f 100.—ver- In vorige jaren is slechts f 1.of f 1.50 per voorgeschreven rund betaald. Daar nu tengevolge der hoogere contributie of wel andere ongegronde redenen, er dit jaar eenige ontevredene deelnemers waren, die het bestuur heimelijk bedilden, en de vereeniging trachtten te ondermijnen, zoo was dientengevolge door het bestuur eene groote algemeene vergadering voor deelnemers uit geschreven en ieder per circulaire ter ver antwoording geroepen om daar al hunne grieven publiek-kenbaar te maken en tegelijk wegens vrije aftreding van het oud bestuur eene vrije verkiezing voor een nieuw bestuur uitgeschreven. Ruim 140 deelnemers en een menigte nieuwsgierigen waren opgekomen en na een herhaald verzoek van het bestuur om nu alle op- en aanmerkingen publiek te openbaren en te behandelen was er niemand, die iets wist in te brengen, zoodat werd overgegaan tot de verkiezing van een nieuw bestuur. Ieder deelnemer of zijn bij hem inwonend vertegenwoordiger ontving een stembiljet, en de verkiezing nam onder eene algemeene drukte en een glaasje een aanvang; na op name der stemmen door drie afgevaardigden der deelnemers bleek, dat het oud bestuur met groote meerderheid van stemmen geko zen was als J. L. Verschure, voorzitter. Commissarissen Commissarissen M. P. Dingemans A. A. Kamp. M. J. Bink. B. Th. M. de Bont. Jac. A. de Bont A. A. Pruijssers. Aart. A. van Pas. A. Schoenmakers, secr.-penn. Het oud bestuur, dat bij ondervinding ge leerd heeft dat «ondank werelds loon» is was aanvankelijk onderling besloten om zijn mandaat niet meer te aanvaarden, doch thans, bewogen door het algemeen vertrouwen der deelnemers hun andermaal geschonken, heeft zijne benoeming weder aangenomen, onder voorwaarde dat de ontevreden deelnemers voortaan niet meer heimelijk zoo mopperen, maar rondborstig publiek voor hun gevoelen uitkomen of wel de vereeniging voor goed met hun vee verlaten. Na afloop der ver gadering hebben zich weder 2 nieuwe deel nemers om lid te worden aangemeld. Van de werf van de heeren P. en A. Ruyteuberg, scheepsbouwmeesters alhier, liep heden met gunstig gevolg te water een stalen zeilscheepje, groot 60 last, voor rekening van den heer F. Vergouds te Leur. Daarna werd de kiel gelegd voor een zeilaak groot 8ü last voor rekening van den heer H. Kuipers te Oosterhout. Loonopzand, 10 Nov. Aanstaanden Maandag is het hier najaarsmarkt. Alle mogelijke moeite wordt er door eene bijzondere com missie gedaan, om ze druk bezocht te krijgen. We willen hopen, dat dit het geval zal zijn. Er is hier een onderlinge vee-verzeke ringsbon d opgericht, die reeds vele leden teil. Capellc, 8 Nov. Op de heden gehouden jaarmarkt werden circa 60 runderen aange voerd. De handel was flink levendig, zoodat bijna alles verkocht werdalleen het jong goed was minder in vraag. Bij vele ingezetenen onzer gemeente zijn deze week kippen ontvreemd, vermoe delijk door honden. WAALWIJK, 9 Nov. Op de jaarmarkt was heden veel aanvoer. Ruim 500 stuks hoornvee stonden aan de lijn. In 't begin was er nogal handel, doch daar er voor 't buitenland niet veel vraag was, werd er betrek kelijk weinig verkocht. Kalfkoeien golden f 120.f 260.a f Dito vaarzen f 105, 185,f 0. Jonge varkens ongev. 100 stuks ter markt, ver kocht van f 5.50 a f 14,25 per stuk. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 1419 kg. van f 1,06 fl,14 per kg. Eieren f 6 a 7,75 per 100 stuks. In ruwe huiden was de handel stil. Eerstens omdat de looierij voor onmiddelijke behoefte bij en bij voorzien is vervolgens omdat men de groote veiling te Antwerpen per 15 en 16 dezer wenscht af te wachten. Voor prima zwaar leder was weer wat meer vraag dan verleden week. De prijzen zijn wel zoo vast.

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2