Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Engeland. Frankrijk. Duitschland. BINNENLAND. Spanje. van zijne boekenvan zijne kleederen van zijn broek De mensch, de werkman zal dus tot slaaf gemaakt worden, daar er niets meer voor hem bestaat, waarop hij zijne vrijheid kan uitoefenen; hij zal zijn zonder toekomst, zon der hoop van zich te verheffen; hij zal ver oordeeld zijn om onder toezicht van een of anderen boevenwachter de plaats te vervul len, den arbeid te verrichten en het loon te ontvangen, hem door zijne chefs toege wezen. En om dit akelig ideaal te verwezehjken stelt men de „burgers'' tot mikpunt van den haat en de verachting der werlieden en spoort men aan om hen te berooven, omdat zij eigendommen en kapitalen hebben, die het leven geven aan den arbeid. Eu 5m dien roof te rechtvaardigen be schuldigt men hen ,,'t geen zij bezitten te hebben gestolen". Een echte rooversgrondstel- ling. Alsof de burgers niet waren de werk lieden van gisteren, of hunne vaders of groot vaders, want allen, zonder eenige uitzonde ring, zijn voortgekomen uit het volk, zoowel als hunne afstammelingen er weder onder zullen terugkeeren naar den uitslag van den strijd om het bestaan: alsof hetgeen zij be zitten niet ware arbeid, opeengestapeld door hen en de hunnen, het meest eerbiedwaardige ter wereld; alsot, in één woord, het beslaan der burgerij niet ware de levende, bemoe digende en zedelijk verbeterende getuigenis van hetgeen de arbeid, de spaarzaamheid, de wetenschap en het vernuft vermogen, als zij gesteund worden door de vrijheid. Mag men zijne belangstelling, onttrekken aan die aangelegenheden Is niet de zaak der burgerij", welke de zaak is van het volk zeli, op zoo onwaardige wijze aangevallen en beleedigd, de zaak van gerechtigheid en recht Is niet iedereen verplicht haar te verdedigen den heer Gresham, aan president Cleveland wordt nu bepaaldelijk de tot nu toe door de Vereenigde Staten tegenover Hawai, (Sand- wich-eilanden) gevolgde staatkunde afgekeurd. De benoeming der voorloopige regeering is buiten de wet om geschied, de aanhechting bij Amerika wordt door de meerderheid des volks niet gewenscht, bijgevolg dient de wettige regeering (die van koningin Liliuo- külani) te worden hersteld. Wanneer Amerika dus eindigt het rapport, welks flinkheid en eerlijkheid eenen recht aangenamen indruk maken wanneer Amerika de onathanke- lijkheid der Sandwich-eilanden niet eerbie digt, hoe kan het dan verwachten, dat andere natiën zulks doen zullen. De hoofden van den Braziliaanschen opstand besloten, naar the Times verneemt, nu open lijk den keizerlijken standaard te hijschen en herstel der monarchie op het programma te plaatsen, eene beslissing, die door hunne volgers gunstig moet zijn ontvangen en die in ieder geval het strijdpunt, waarover het loopt, helderder maakt. Wie voor of tegen partij wil kiezen, weet dus waaraan hij zich te houden heeft. ten bevinden zich op 't oogenblik in arrest. Maarschalk Martinez Campos verzocht der goedgezinde bevolking ieder op wien ver denking rustterstond der justitie aan te wijzen. De opening der Fransc'ne kamer is aan staande en de ministerraad heeft reeds den tekst der verklaring vastgesteld. Daarin zal o. a. gezegd worden, dat de regeering elk belastingvoorstel verwerpt, hetwelk een in quisitoriaal karakter draagt of waarin het beginsel van progressie wordt gehuldigd. Uit Bangkok wordt door the Times ver nomen, dat de Franschen een stelsel van heerendienst in het hun toegewezen deel van Siam invoeren en zonder betaling dooi de inlanders werk laten doen bij den aanleg van wegen langs den linker Mekong oever. Inlanders, die weigerden, werden neerge schoten. Dezelfde berichtgever meldt, dat in de bergstreken van Tonkin een zeer oproerige geest heersclit en dat de Franschen daar tegen machteloos zijn, omdat ook onder hunne inlandsche hulptroepen zich teekenen van rebellie en demoralisatie vertoonen. De Kabylen voor Melilla moeten door het sneuvelen van den sheik, die hunne cavalerie aanvoerde, grootelijks zijn ontmoedigd, en als een gevolg hiervan hebben geheele troepen zich in hel hooggebergte teruggetrokken. Dit bericht strookt echter niet met een telegram uit Melilla van Maandag, volgens hetwelk de Kabylen Zondag een inval deden op het Spaansche gebied, op verschillende punten tegelijk, en op de forten en de plaats zelve een kanonvuur en een levendig geweervuur openden, hetwelk de Spanjaarden beantwoordden en dat den ganschen nacht duurde. Des morgens trokken de Kabylen af. Er is opnieuw eeri regiment ontscheept, tengevolge waarvan de troepenmacht nu 11,000 man.sterkis. Men verwacht een treffen. De Italiaansche Staats-Courant bevat een besluit, waarbij gelast wordt, dat de betaling der tolrechten moet geschieden in klinkende munt, niet bepaaldelijk in goud dus, wat in het buitenland zooveel bedenkingen had ge wekt. De emissie-banken zullen bewijzen op naam afgeven voor de voldoening der rechten tegen betaling in staatspapier en bankbiljet ten voor een overeenkomstig bedrag met het gevraagde bewijs (warrant) met bijvoeging van het agio. Dit zal worden berekend naar den prijs van chèques op de hoofdplaatsen van Italië, zooals die was twee dagen voor de afgifte van het bewijs. 't Gaat met het nieuwe coalitie-kabinet in Oostenrijk al niet anders dau 't met zooveel andere nieuwe regeeringen is gegaanhet wordt in breedspraakige lofzangen gehuldigd door den een en door korte, nijdige opmer kingen gegispt door den ander.. Griekenlands nieuw kabinet is er nu ook premier is Trikoupis, die ook financien voert; Busidis neemt binnenland; Stephanon justitie en buitenland; Tzamados oorlog; Brutulis marine en Kalliphronos onderwijs. Mannen, die't weten kunnen, voorspellen een spoedige ontbinding van 't parlement van Griekenland evenals van de Portugeesche cortes. In een rapport van den Noord-Amerikaan- schen minister van buitenlandsche zaken, LJS De arme gezanten van koning Behanzin van Dahomey zullen eene vergeefsche reis gemaakt hebben. Men weigert ter hoogster plaatse hen te ontvangen, omdat ze verzuimd hebben hunne legitimatie door generaal Dodds te laten afteekenen. Alleen reeds om der merkwaardigheid wille zou men met het vier tal willen kennis maken. De minister van justitie, tevens beul,, is er bij, met een reus achtig zwaard, dat hem nooit verlaat, voorts de opper-ceremoniemeester, met een bel om den hals, die hij luidt als hij stilte wil hebben; verder Tossa, de bijzondere vertrouweling van Behanzin, die alleen de eer geniet doorhem te worden toegesproken, Z.M 's harem bewaakt, hem inschenkt, de vliegen van Z. M.'s aan gezicht jaagt en hem steeds een zilveren kwispedoor nadraagt, en ten slotte is er Dazos, die als geloofsbrief den 25 kilo zwaren massief-zilveren schepter van koning Behan zin heeft medegebracht. Op dien schepter is koning Behanzin als haai afgebeeld, bezig met het verslinden van een Europeaan. Dat alles gaat nu, van president Carnot en de ministers ongezien, naar Dahomey terug, wegens een gebrek in den vorm, door de arme wilden begaan Dépêches van Kolonou aan de Temps, welke het blad onder voorbehoud mededeelt, melden, dat de kolonne van generaal Dodds den 7en November Atcheribe bezet heeft. De Dahomeyanen onderwierpen zich en le verden 500 geweren en 4 kanonnen uit. Bij de wedrennen te Auteuil, Donder dagmiddag, is een treurig ongeluk gebeurd. Rowen een der beste jokey's is met het paard Visigoth dat hij bereed gevallen en daar zijn voetjin den stijgbeugel bleef haken, een ver eind meegesleept. Toen de riem eindelijk brak en hij liggen bleef, was hij reeds dood. Dezer dagen zal voor het hof van assises van hel departement deu Gard de zaak be handeld worden van hen, die in de onlusten van Aigues-Mortes betrokken zijn. Daar tien personen van rechtsvervolging ontslagen zijn, zal de rechter slechts over 17 beschuldigden te oordeelen hebben. Volgens een geïnterviewden Russischen nihilist, die thans onder de aanvoerders der anarchisten te Barcelona gerekend wordt beteëkent de ontploffing te Barcelona slechts een voorspel van eene reeks dynamietver- grijpen, welke in de Europeesche hoofdsteden zullen plaats vinden en Europa zullen doen sidderen. Een nieuwe kabinetsorder van den keizer, het speelproces te Hannover betreffende is verschenen. Zij beveelt dat, krachtens het besluit van den 2en Mei 1874 omtrent de rechtbanken van eer, alle officieren, die in het genoemde proces betrokken zijn, voor dat hof zullen vervolgd worden. Ieder officier die in strijd gehandeld zal hebben met de eer, zal ontslagen worden. De keizer drukt zijn ontevredenheid uit dat de voorschritten, bij zijn troonbestijging gegeven betreffende een eenvoudig leven zoo slecht gevolgd zijn. Hij beveelt den korpscommandanten hem de chefs der regi menten aan te wijzen, die zijn instructies niet streng hebben uitgevoerd, die de officieren onder hun bevelen staande, niet nauwkeurig hebben nagegaan. WAALWIJK, 15 Nov. 1893. Omtrent de geprojecteerde schutsluis aan de monding der haven alhier in verband met den nieuwen Maasmond, vernemen wij dat de minister van waterstaat, handel en nijverheid een nader onderzoek heeft toege zegd. ZE. zou genegen zijn, indien de prov. staten niet te karig zijn met de subsidie, het geheele vroegere plan in overweging te nemen, zoodat wij dan voor Waalwijk in gunstiger positie zouden komen dan zulks het geval zoude zijn geweest met het jongste regeerings- plan. De le zitting van den militieraad [keuring] zal plaats hebben, te Tilburg: Op 20 December voor Berkel, Oosterwijk Loonopzand UdenhoutVrijhoeven Cappel Sprang en Moergestel; Op 21 December voor Baardwijk, Capelle. Bezooien Waalwijk Goorle Hilvarenbeek en Diesen. De ramp te Barcelona. Op de bovenste galerij in het Liceo-thea- ter, van welke de noodlottige bom naar be neden werd geworpen, heeft men gedrukte anarchistische programma's gevonden, waarin gezegd wordt, dat het gebeurde slechts een waarschuwing is, dat de dood der anarchisten zal gewroken worden en men zich in alle schouwburgen maar op dergelijke gebeurte nissen moet voorbereiden. Men wil, dat het aantal dooden tot dertig is gestegen, daar verscheidene gewonden zijn overleden. Nog steeds verkeert men te Barcelona onder den indruk der vreeselijke ramp en wordt over niets anders haast gesproken. Zooals reeds medegedeeld, was de bom een Orsini-bom 91/* cM. lang en met een diameter van 73 mM. Verscheidene gewon den zullen vreeselijke amputaties moeten on dergaan. Tot heden is nog niet met zeker heid te zeggen, wie den aanslag heeft ge pleegd. maar tegen Saldoni zijn zeer ernstige bezwaren gerezen. Iu verband met de om standigheid, dat een derde bom onder de fauteuils gevonden is, nabij de plaats, waar de prefect en zijn familie gezeten waren vermoedt men dat Saldoni naar beneden is gegaan, om daar het vernielingswerk te vol tooien; ook weet men, dat hij na de ontplof fing de galerij verlieten zich naar het parterre begaf, waar hij van do verwarring gebruik maakte om een kostbaren pelsmantel mede te nemen. Ook tegen zekeren Baptista Bervera, een Spaansch anarchist, zijn zware vermoedens gerezen. Hij werd in den schouwburg gearresteerd op de galerij, waar hij zich in de onmiddellijke nabijheid bevond van Saldoni. Niet minder dan 130 anarchis- Zondagavond 12 Nov. jl. gaf de lieder tafel „Oefening en Vermaak" op de zaal Musis Sacrum haar eerste winterconcert, dat druk bezocht werd. De verschillende koren werden, als altijd, flink gezongen. Te ver zou het ons voeren over ieder koor afzon derlijk uit te weiden. Wij zullen ons daarom bepalen tot: Vom Rhein" van Max-Bruchen „Vrede" van Hol, welke de glanspunten van den avond waren. Vom Rhein is een koor. dat veel studie eischt, wegens de technische moeielijkheden die het bevat. Glansrijk echter werden die moeielijkheden overwonnen Mocht op één enkele plaats de intonatie der bassen al iets te wenschen hebben overgelaten, het geheel was uitstekend en maakte door den gloedwaarmede het gezongen werd een diepen indruk. De „Vrede" van Hol behoort tot de schoonste werken, welke de groote meester geschreven heeft. Al ziin in dit toonwerk de eenheid en oorspronkelijkheid over het geheel niet zoo goed bewaard als in het „Woud", toch bevat het gedeelten, die tot de schoonste bladzijden der Neder- landsche muziek van den tegenwoordigen tijd gerekend mogen worden. Verdienstelijk zon gen de heeren C. de Cortie, tenor, en P. van Reebariton, hunne verschillende solide koren klonken uitnemend schoon en vooral het slot maakte een overweldigenden indruk Eerbied moet men hier hebben voor den directeur, den heer Frans de Cortie, die met zooveel lust en ijver dergelijke werken me! zijn wakker corps duift uit te voeren, eerbied voor zijne altijd juiste en gezonde opvatting, en den takt, dien hij bezit de schoonheden van een werk duidelijk te doen uitkomen. Een woord van lof mag ook niet onthouden worden aan den heer P. Snijders, die, in «an der Weser» van Pressel ons weer door zijn schoone stem te genieten gaf. De heer Van Raaij mag als een goede aanwinst voor de liedertafel beschouwd wor- deu. Verdienstelijk vertolke hij „Adelaide' van Beethoven. Toch was, als wij eene op merking durven makende uitspraak van sommige vocalen niet geheel volgens de regels der klankleer. Mocht de nog jeugdige, maar toch reeds wakkere zangerook de vibratie zijner stem een weinig bedwingen, dan voorzeker zal zijne uitvoering in sierlijk heid winnen. Genoegen zal het ons doen hem nog dikwijls op concerten en repetitiên te mogen hooren. De heer W. Timmermans Jz. speelde op de piano: «Les Hirondelles» van Félicien Davidwelke uitvoering een daverend applaus verwekte. Genoten wij alzoo door het schoone muziek, niet minder genoten wij door het feit dat het eere-bestuur der liedertafel dien avond met een viertal leden verrijkt werd. De president, de heer J.Tim mermans Wz., installeerde, onder een gepaste toespraak, den heer J. Broeders van Bezooien, en de heeren H. Zeegers en Wiesman, alhier, tot eere commissaris en den heer Not. Bink, lid der provinciale staten tot beschermheer der liedertatel. De heer Bink hierop het woord nemende, zeide, dat het hem eene eer was beschermheer eener liedertafel te zijn die een waar sieraad der gemeente isdie door hare bekroningen, zoowel in 't buitenland als in het vaderland, een welverdienden roem heeft behaald en dat hij, in vereeniging met den president en de eere-commissarissen al het mogelijke zou trachten te doen om den bloei en vooruitgang van Oefening en Vermaak te bevorderen. In gelijken zin sprak ook de heer Herman Zeegers. Dat de woorden door genoemde heeren gesproken geen ij dele klanken zullen zijn daar staat ons hunne persoonlijkheid borg voor. Ook wij wenschen, dat „Oefening en Vermaak» groeie en bloeie, immer steun in haar eere-bestuur moge vinden, opdat zij met onverdroten ijver blijve voortschrijden op het pad der kunst, waarop reeds zoo menige victorie door haar behaald is. Het concertaanstaanden Maandag te geven door de harmonie l'Espérauce, belooft veel. In de eerste plaats is de medewerking verzekerd van een paar artisten, die overal, waar zij zijn opgetreden, uitstekend voldaan hebben namelijk, mej. Albertine Heijblom van den Rotterdamschen schouwburg en de heer C. Kühn Jr. van de Salon des Variétés le Amsterdam. De ons ter inzage verstrekte recensies van verschillende dag- en weekbla den zijn alle vol lof over hunne voordrachten. De harmonie zelve zal onder meer ver schillende prachtige nieuwe stukken uitvoeren, waardoor zeker het muzikaal genot nog zal verhoogd worden. Een druk bezoek kan dus niet uitblijven. 't Bestuur der Waal wij ksche IJsclub verzoek ons mede te deelen, dat er heden een aanvang gemaakt wordt met het innen der contribution. 75 cent is de contributie voor binnenleden (inwoners van Waalwijk, Baardwijk en Be zooien) en 50 cent voor buitenleden. Vooral nu de aansluiting tot den algemee- nen Nederlandschen Schaatsenrijdersbond is geschiedmoet het bestuur kunnen rekenen op een vast ledental. De artikels no. 7, 8 en 9 van het verleden jaar goedgekeurde reglement zullen dan ook krachtig worden nageleefd. De algemeene vergadering is vastgesteld op Zondagavond a.stijd en plaats worden in de Echo van Zaterdag bekend gemaakt. Art. 7. De inning der contributie heeft plaats vóór den 15en November. Art. 8. Zij, die nalatig zijn in het betalen der contributie èn na schriftelijke aanmaning van den penningmeezter, vóór 1 December huune contributie niet hebben voldaan, zullen door het bestuur van hun lidmaatschap worden vervallen verklaard; wenschen zij dan gedu rende dien winter opnieuw lid te worden, zoo betalen zij f 0.50 bovendien. Art. 9. Om op te houden lid of donateur te rijnMOET men voor 1 October zich schriftelijk tot den penningmeester wenden. Op de laatste jaarmarkt alhier had eene vrouw van verschillende uitstallingen zaken weggenomen als wollen mutsen, zijden en wollen das, twee tricot onderbroeken, dito borstrok enz. Al die voorwerpen werden haar door de eigenaars weer ontnomen, waar op zij zich uit de voeten maakte. De maréchaussées alhier kregen er de lucht van en 't gelukte hun, met behulp van den veldwachter van Kaatsheuvel, de daderes C. d. M. in die gemeente op te sporen. Zij heeft bekend en is ook door de betrokken kooplieden erkend geworden. Proces verbaal is opgemaakt. Tegen F. D., alhier, die zijne minder jarige kinderen in hulpbehoevenden toestand gebracht en verlaten heeft, en die zich thans in een rijkswerkinrichting bevindt,'is door het O. M. bij de rechtbank te 's Bosch voor bo venaangehaald feit 6 maanden gevangenisstraf geëischt. De justitie houdt zich onledig met het onderzoek eener wisselzaakwaarin een schoenmaker alhier betrokken is. Hij zou namelijk wissels hebben laten disconteeren waarop het accept van den betrokkene gesteld was met een namaak van dezes handschrift. Verscheidene wissels zijn,in beslaggenomen. Blijkt het feit waar te zijn dan zullen ver scheidene kassiers en handelaars schade lijden. B'j flinken aanvoer van hoornvee in de Langstraat was de handel in kalfkoeien zeer slaphoewel er nog al kooplui aanwezig waren werd er weinig gekocht: kalfkoeien f 140 a 230, dito vaarzen f 120 a 160, hokkelingen f40 a 60 graskalveren f20 a 35, nuchtere pito f 10 a 14biggen f9 a 15berekend naar f 1.50 a 2.— per week; slachtvee le qual. 65 a 70 ets. 2e qual. 60 a 65 ets., vette varkens 56 a 58 ets per Kg. (schoon). Hooi. Op 't oogenblik is in dit artikel niet veel handel. De boeren blijven vasthoudend, De prijs bedraagt 126 a 28 per 500 Kg. terwijl voor de mindere soort f 19 a 20 be steed wordt. De aardappelhandel in de Boven-Lang- straat is nog in vollen gang. De afleveringen hebben druk plaatszoowel bij kleine als groote partijen. De prijs bedraagt thans fl.75 a 2.per Hl.

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2