Spanje. Engeland. Duitsehland. Italië. Oostenrijk. BINNENLAND. Ingezonden stukken. Zestien visschersschuiten zijn op de kust vergaan de manschap is verdronken. De wachters van den vuurtoren zijn gered. Niet 200, maar 80 meter van den steenen dam zijn vernield. Uit Cherbourg De Grieksche stoomboot Paraskevi Vlassa- poulo, van Rotterdam naar Cardiff, is bij St. Germain-de-Vaux gestrand. De Nederland- sche loods en de tweede stuurman zijn om gekomen, maar de overige bemanning is gered. De storm woedde Maandag over dag nog heviger. Verscheidene schepen leden schip breuk, o. a. de Oriental van Hamburg de opvarenden zijn voor een deel gered. Ook bij Harfleur hebbeu nog verscheidene stran dingen plaats gehad. De rechter van instructie heeft, zegt men, de bewerkers van den aanslag in het Liceo theater gevonden. Verscheidene personen zijn er in betrokken; een hunner moest het gas uitdraaienmaar hij kon niet bij den gasmeter komen. Toen wierpen twee anderen van de galerij hun bommen. De Kabylen openden het vuur op eenen verkenningstroep tusschen de forten en de kusttengevolge waarvan 4 Spanjaarden gewond werden. De Kabylen werden ge dwongen af te trekken. Vrijdag en Zaterdag heeft over de Britsche eilanden een hevige storm gewoedvan sneeuwvlagen vergezeld, die veel schade heeft aangericht en eene menigte van ongelukken veroorzaakt. Boomen werden uit den grond gerukt, spoorweg- en telegraphische verbin dingen werden verbroken, en tengevolge van menigvuldige schipbreuken gingen ook tal van menschenlevens verloren. Volgens eenparige getuigenis der opvarenden van de binnenko mende schepen had men geen heugenis van een overtocht met zulk vervaarlijk weder. De berichten aangaande den storm houden aan en alle spreken van rampen en ongelukken waarbij de materieele schade zoowel als 't verlies van menschenlevens zeer groot is. Uil Penzance wordt het vergaan gemeld van de stoomboot „Hamoshire» nabij Gurnardo Head, zes mijlen van eerstgenoemde plaats; van de twee en twintig opvarenden, is slechts één gered. In 't geheel wordt het aantal bij den storm omgekomenen op 200 geschat. Maandag werd te Berlijn een socialistisch congres van tabaksbewerkers gehouden ter bespreking van de tabaksbelasting, die hun industrie zoo scherp zal treffen. Er wordt sinds het proces van Hannover, gestreng toezicht gehouden op de woekeraars; reeds is een vervolging ingesteld tegen twee hoofden van handelshuizen en anderen zullen op verzoek van hun slachtoffers voor de rechtbank worden gedaagd. Giolitti is voornemens dadelijk na opening der kamer een votum uit te lokken, om te weten, waaraan het kabinet zich te houden heeft. Giolitti zal hoogstens op een meer derheid van 20 stemmen kunnen rekenen. De aftreding van Giolitti zou in de bevriende staten niet betreurd worden: men acht daar den terugkeer van Crispi het eenige, dat het vertrouwen der bondgenooten in de stand vastigheid der ltaliaansche regeering en in het krediet des lands kan doen herleven. Dan zou Crispi echter ter zijde gestaan moeten worden door een bekwaam minister van fi nancien. Het optreden van een kabinet- Zanardelli zou nier in staat zijn de financieele moeielijkheden op te lossen, daar Zanardelli reeds als raadsman van Giolitti gelegenheid gehad heeft zijn krachten te toonen. Crispi's verklaring aan een redacteur, dat hij koning Humbert in 1889 verhinderd heeft naar Straatsburg te gaan, is onjuist. Het was generaal Pasi, adjudant des konings, die dezen wees op de gevaren van dit bezoek. De koning luisterde naar de redenen van den generaal en verzocht dezen zijn bezwaren aan Bismarck mee te deelen. Vorst Alexander van Battenberg. Vorst Alexander van Battenberg, de zoon van vorst Alexander van Battenberg, uit het groothertogelijk huis van Hessen, is Vrijdag op den nog jeugdigen leeftijd van 35 jaar te Graz ozerleden. Ten gevolge van zijn ridderlijke verschij ning en zijn heldenmoed was op hem de keuze gevallen voor de waardigheid van vorst van Bulgarije: in den oorlog van Rusland tegen Turkije had hij als vrijwilliger in het Russische leger voor de vrijheid der Bulgaren gestreden. Den 29en April 1879 werd hij door de vergadering der notabelen te Tirnova tot vorst gekozen, met het recht van erfop volging. Twee jaar later werd hij te Sofia gekroond. Rusland erkende hem aanvankelijk wijl de keizer dacht in zijn neef een werktuig te zullen vinden voor zijn plannen. Toen het echter bleek, dat de jonge vorst in de eerste plaats de belangen van zijn Bulgaren behar tigde en zich niet tot een blind werktuig van den Russischen autocraat wilde verne deren, ontstak de toorn des czaren. Aange spoord door Rusland, verklaarde de verach telijke Milan I van Servie Bulgerije den oorlog. Deze liep echter ten gunste der Bulgaren af. Daarmee waren echter de hulpmiddelen van Alexander III niet uitgeput: door list en ver raad, zou hij misschien in Bulgarije zijn doel bereiken; op eenige duizend roebels zag de machtige alleenheerscher niet, en zoo werd Alexander den 21en Augustus 1886 door een afdeeling van zijn troepen gevangen genomen. De trouwe Russenvriend, de metropolitaan Clemens, was een dergenen, die het voorloo pig bewind op zich namen. Dit duurde echter slechts drie dagen: De ware vaderlanders wierpen het bestuur der huurlingen van den czaar omver en reeds den 29en Augustus deed Alexander zijn intocht in Rustschuk door de bevolking met gejuich ontvangen. De tegenwerking van Alexander III achtte de vorst van Bulgarije zóó noodlottig voor zijn land, dat hij besloot vrijwillig afstand te doen van de regeering. Na een regentschap be noemd te hebbenwaarvan de energieke Stamboulow het voornaamste lid was, verliet hij het land. In het jaar 1888 was er ernstig sprake van een huwelijk van den ridderlijken vorst met prinses Victoria, de zuster van den keizer van Duitsehland. Door tegenwerking van Bismarck mislukte dit plan en in de lente van 1889 trad Alexander in het huwelijk met de opera-zangeres Johanna Loisinger, nadat hem door den groothertog van Hessen toegestaan was den naam van graaf van Hartenau aan te nemen. In het Oostenrijk- sche leger bekleedde hij den rang van gene raal; de dankbare Bulgaren hadden hem een dotatie aangeboden, waardoor hij de toekomst onbezorgd kon te gemoet gaan, zijn gemalin maakte hem gelukkig, in een eenvoudige sfeer scheen hem het geluk beschoren, dat hem op den troon ontzegd was.... toen de engel des doods, die den held van Slivnitza op het slagveld gespaard had, juist acht jaar later met wreede hand zijn geluk verstoorde en hem aan gade en kind ontrukte. WAALWIJK, 22 Nov. 1893. Bij kon besluit van 18 dezer is benoemd tot commissaris van politie te Tilburg H. Caarls, thans inspecteur van politie aldaar. Het eerste winterconcert. Maandagavond j.l. door de harmonie l'Espérance gegeven, werd door een talrijk en uitgelezen publiek bijgewoonden verdiende dat onder alle opzichten. De degelijke en bekwame direc teur, de heer Frie van Iersel, heeft met zijne ijverige en talentvolle werkende leden heel wat muzikaal genot verschaft en voor de zooveelste maal het bewijs geleverddat l'Espérance voor een dillettantenkorps op een hoogte staal, die weinig zulke gezelschappen bereiken kunnen. Alle nummers de meeste nieuwe waren goed ingestudeerd en de uitvoering was schoon en correct. „Le Mou lin de la Forêt Noire» werd op aandrang van het publiek herhaald en vooral de volle, krachtige muziek van Mendelsohn's compositie »Marche de Noces" viel een dankbaar en welverdiend applaus ten deel. Ook mejuffr. Heijblom en de heer Kühn hebben zeer goed voldaan; hunne beschaafde voordracht en de kiesche inhoud hunner stukjes zullen beiden steeds kunnen doen rekenen op de waardeering van een publiek, dat beide deze eigenschappen op prijs weet te stellen. Ter verduidelijking van on$ vorig be richt omtrent de schutsluis het volgende Ook na het aanbod dezer gemeente, om de kosten van bediening van de alhier zoo zeer gewenschte schutsluis aan den mond der haven voor hare rekening te nemen, heeft de minister van waterstaat, handel en nijver heid geene termen gevonden, om op zijn eenmaal genomen besluit terug te komen. Zoolang ook het onderhoud der sluis niet verzekerd is zonder kosten van het rijk, kan er volgens den minister geen sprake zijn van het bouwen der sluis van rijkswege. De handel in hoornvee in de Lang straat was bij geringen aanvoer vlug, de markt werd druk bezocht door kooplui waar onder ook Belgische waren. Prijzen als volgt: kalfkoeien f 170 a 275, dito vaarzen f 110 a 180, hokkelingen f 60 a 90, graskalveren f 24 a 40, nnchtere dito f 10 a 15, biggen f 9 a 16, berekend naar f2.— per week; slachtvee le qual. 60 a 65 ct., 2e qual. 50 a 55 ct., vette varkens 56 a 58 ct. per Kg. (schoon). Hooi. De handel is in dit artikel op het oogenblik weer iets vlugger, le soort geldt f 25 a 27 per 500 Kgterwijl voor de mindere qualiteit f 18 a 20 besteed wordt. De aardappelhandel in de Boven Langstraat is op het oogenblik minder levendig, terwijl in spruit en boerenkool veel handel is. De prijs der aardappelen bedraagt thans f 1.50 a 2.20 per Hl. Gisteren deed de arrond.-rechtbank te 's Bosch uitspraak in de zaak van den moord op den wachtmeester der kon. maréchaussée Gerard Hoekman te Osch. Bij een zeer uitvoerig vonnis overwoog de rechtbank: dat wettig en overtuigend is bewezen, dat bedoelde wachtmeester is gestorven aan de verwondingen, hem in den laten avond van 26 Maart ter hoogte van den Eikenboomgaard te Osch toegebracht door twee schoten uit een met groven hagel geladen geweer dat wettig en c veriuigend is bewezen, dat beklaagde Van Gelder reeds lang het voor nemen had opgevat, om den wachtmeester te dooden, daar hij tegen deze een wrok had, omdat hij den wachtmeester de [schuld gaf, dat hij ontslagen was uit den dienst b j den heer Meijer Van Leeuwen dat wettig en overtuigend is bewezen, dat beklaagde Van Gelder zich in den avond van 26 Maart verdekt aan den Eikenboomgaard heeft opgesteld, gewapend met een geweer met het doel om dien avond uitvoering te geven aan zijn voornemen om den wacht meester te dooden dat wettig en overtuigend is bewezen, dat de moord zich heeft toegedragen, zooals ge tuige Van Galen in bijzonderheden heeft verklaard, welke bijzonderheden die getuige heeft vernomen uit den mond van beklaagde Van Gelder zelf dat beklaagde Van Gelder reeds bij zijn verhoor voor den rechtercommissaris op 20 Mei 11. de geheele toedracht van den moord kende, welke toedracht toen aan niemand zoo bekend kon zijn dan aan den dader zelf; dat mitsdien wettig en overtuigend is bewezen uit de verschillende getuigenverkla ringen en aanwijzingen, beschouwd in onder ling verband en samenhangdat beklaagde Van Gelder den wil had, wachtmeester Hoek man van het leven te berooven en die be klaagde daaraan uitvoering heeft gegeven in den avond van 26 Maart 11. en hij derhalve schuldig is aan het misdrijf, voorzien bij art. 289 van 't wetboek van strafrecht dat wettig en overtuigend is bewezen, dat de beklaagde Antonius Van Berkum, wetende dat Van Gelder klaar stond om wachtmeester Hoekman te vermoorden dezen opzettelijk behulpzaam is geweest bij de uitvoering van dien moord en alzoo schuldig is aan het misdrijf, voorzien bij art. 48 juncto 49 en 289 van 't wetboek van strafrecht dat de schuld aan medeplichtigheid der beide andere beklaagden, Petrus de Bie en Johannes Gratianus ook genaamd Cis de Bie, niet rechtsgeldig is bewezen. Rechtdoende in naam der koningin, ver klaarde de rechtbank op vorenstaande gronden Gijsbertus van Gelder, oud 30 jaar, jager wonende te Osch schuldig aan den moord op wachtmeester Hoekman en Antonius van Berkum, oud 23 jaar, kuiper, mede wonende te Osch, schuldig aan medeplichtigheid aan dien moord, met veroordeeling, overeenkoms tig de artikelen 10, 289, 48 en 49 van het wetboek van strafrecht, van Gijsbertus van Gelder tot „levenslange» gevangenisstraf en van Antonius van Berkum tot een gevangenis straf voor den tijd van „vijftien jaren, terwijl de beide De Bie's werden vrijge sproken, met bevel tot in-vrijheid-stelling. Na de uitspraak deelde de president, Mr. J. T. Boelensaan de veroordeelden die zonder zichtbare ontroering hun vonnis hadden aangehoord, mede, dat zij veertien dagen tijd hadden om van dit vonnis in hooger beroep te komen. Een talrijk publiek woonde deze uitspraak bij. Een trek- en trapwiel. Het weekblad Wielernieuws bevat de be schrijving en de afbeelding van een nieuwe machine, die wellicht een heelen ommekeer in het wielerwezen zal veroorzaken. Het nieuwe denkbeeld berust op het ver eenigen van een drijfkracht uitgaande van onze armen met die van de onderste lede maten, een idee dat volstrekt niet nieuw is, maar thans door een Franschman opnieuw is uitgeweikt. Deze uitvinder heeft een drie wieler vervaardigd, waarbij door middel van twee hefboomen, die den stuurstang vervangen, de kracht door de armen uitgeoefend wordt overgebracht op het kettingwiel, teneinde de snelheid van het rijwiel te verhoogen. Met deze machine, die nog het voordeel heeft, dat men beurtelings armen en beenen rust kan geven zonder ooit op te houden, heeft men reeds aardige resultaten verkregen. Op den weg werd er een snelheid van 36 kilometer in het uur mee bereikt, op de baan reed men er bijna 40 Km. mee in 't uur. De gemiddelde snelheid var, deze machine wisselt af van 22 tot 25 Km. per uur. Ramp veor den Rotterdamseiien Waterweg. Zondagmorgen verspreidde zich het gerucht door Maassluis, dat bij den strekdam en de branding te Hoek-van-Holland een bom lag. Met den eerstvolgenden trein spoedde men zirh naar den Hoek en zag daar een vree- selijk tafereel. Een hooggaande, wild dooreen dwarrelende zee, hooge witgekuifde golven, met donderend geraas de pieren beukend of op het strand brekend, en aan het uiterste einde buiten den strekdam te midden der branding de bomsch. 115 „Zeevisscherij,» schipper Jan Pronk, van de reederij E, en J. Mos te Scheveningen. Hoogst gevaarlijk lag het onbestuurbaar vaar tuig geankerd, rijdend achter de tros die het nog wederhield van tegen den dam verbrij zeld te wosden. Kapitein Van Rees, van de zware sleep boot „Zuid- Hollandbesloot alles in te spannen om de opvarenden te redden door de bom van die gevaarlijke plaats te slee pen. Tweemaal weid de sleepboot terugge slagen en reeds hoopte men te slagen, toen een geweldige breker over het stoomschip stortte, de sloep uit de davids sloeg, het stuur- toestel vernielde en de boot tegen den dam verbrijzelde waar een oogenblik te voren door het breken der ankertros, de bom tegen en op was geslagen en bij een volgende zee reeds geheel vernield was. Met angstige spanning volgden honderden belangstellenden van verschillende plaatsen de pogingen van de booten van het loodswe zen, die het volk der sleepboot en van de bom beproefden te redden. Hun moed en volharding werden beloond de opvarenden van de sleepboot, twaalf man en vier man van de bom, waarbij de schip per werden geredmaar vijf man der bom vonden hun dood in de golven. Des middags werd reeds een gehavend lijk door volk van een baggermachine gevischt en aan wal gebracht. Zeelieden en deskundigen, inwoners van den Hoek-van-Holland getuigden nog nimmer zulk een woeste zee daar te hebben aanschouwd en het 'navensein gaf dan ook aan, dat het gevaarlijk was om binnen te komen. Sedert Zaterdag is het zoo schrijft men uit Vlissingen aan de Middelb. Ct. vliegend stormweder. De mailboot Willem Prins van Oranje arriveerde daardoor Zondag eerst te half negen voormiddag en de Nederland 's avonds te half zeven uur. De Harwichboot naar Antwerpen passeerde eerst des namiddags circa één uur. De mailboot Prins Hendrik kwam Maan dag morgen om 8 uur binnen en had ook de mail Dover-Ostende aan boordwijl die dienst door den storm niet heeft kunnen varen. Mail en passagierswaaronder ook prins Christiaan van Sleeswr'k Holstein, vertrokken met den trein te 9.10 uur. De Hullboot, die Zaterdag middag binnen moest komen, kon eerst op dien tijd uit Huil vertrekken. De Belgische loodsschoener no. 15. schip per J. F. Baniest, werd met gebroken boom, gescheurde zeilen en verlies van 2 ankers weder te Vlissingen binnengesleept door eene sleepboot van Ostendeterwijl de loods schoener met noodsein op, binnen het zoo genaamde Zand op eene gevaarlijke plaats ten anker had gelegen. Op zee spookte het zeer erg, terwijl naast den wind ook hagel- en sneeuwbuien werden waargenomen. Vau ernstige ongelukken, door den storm in onze provincie veroorzaakt, vernamen wij gelukkig niets. Men meldt uit Kuilenburg Door den storm, die Maandag woedde sloegen drie bootjes van de reep der gier- pout alhier onder water. De overtocht over de Lek moet per roeiboot geschieden. Zwendel en bedrog. Tot ons genoegen zien wij nu ook in het afdeelingsverslag over de begrooting van justitie nog eens de noodzakelijkheid aange drongen van eene betere regeling der han delsvennootschappen. Die noodzakelijkheid klemt voortdurend meer, ook blijkens „de zwendelarijen met naamlooze vennootschappen gepleegd." Dat afdeelingsverslag behandelt trouwens verscheidene belangrijke zaken. Om in het kader der zwendelarij te blijven: de aanhou dende ontduiking der boter- en der drankwet. Vooral wat deze laatste betreft, is het eene groote onrechtvaardigheid jegens de klein handelaren in sterken drank, die dan toch op zware lasten zitten, een hoog verguunings- recht en een zwaren accijns moeten betalen, dat men hun concurrenten in de gelegenheid laat hunnen vakgenooteu in hun debiet te benadeelen door eene oneerlijke concurrentie. Vooral op 't platteland is dat een ergerlijke toestand. In de bierhuizen wordt openlijk sterken drank getapt zonder vergunning. Het calangeeren bij wijze van spionnage door ver- kleede politiebeambten is af te keuren. Op de beboeting komt het zelfs niet zoozeer aan, want in vele gevallen kan de boete er wel op lijden. Maar er moet meer preventief toe zicht zijn en dat toezicht moet scherper wezen en niet oogluikend moet worden toe gelaten wat men zeer goed ziet. En zoo ook met de boter. Onze boeren, voor zoover velen nog den naam van solide verdienen, worden door vreeselijke concur rentie in discrediet gebracht. Er wordt veel margarine voor natuurboter verkocht. En toch wil de wet scherp daartegen gewaakt hebben en is dit bedrog op de openbare ver koopplaatsen gemakkelijk te controleeren, als men maar wil. „Maar de rijksveldwachters blijven overladen met schrijfwerk." zoo klaagt men. Hun wordt het werk van de deurwaar ders opgedragen. Deze laatsten worden be nadeeld en de veldwachters aan hunnen eigenlijken werkkring onttrokken. Dit strekt ten nadeele van den eerlijken handel en van den goeden naam tevens van ons nationaa bedrijf. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Mijnheer de Redacteur Verzoeke beleefd plaatsing voor het vol gende. Weldra zal er voor onze gemeente een

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2