Nummer 95. Zondag 26 November 1893. 16e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmaking UITGEVER: ANTOON TIELEN Staatkundig overzicht. v BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Duitschland. Italië. Rusland. Amerika. UITVOERINGEN. BINNENLAND. o van het Zuiden, Waalwpsche rn Laiigstraaischs Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen ioor bet advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend, dat het suppletoir kohier van den hooldelijken omslag over 1893 door heeren gedep. staten van Noord-Brabant bij besluit van 16 dezer is goedgekeurd, en dat hetzelve gedurende 5 maanden ter secretarie ter inzage is nedeigelegd. Waalwijk, 23 November 1893. Burgemeester en Weth. voornoemd. Door den directeur-generaal der posterijen en telegraphie worden belanghebbenden uit- genoodigd tot inteekening vóór December a.s., op den Vocabulaire officiel, welks gebruik drie jaren na zijne verschijning voor de sa menstelling van telegrammen in overeenge komen of cijlertaal, binnen Europa te wisselen, verplichtend zal zijn. De woordenli'st zal uitsluitend verkrijgbaar zijn aan de rijkstele graafkantoren. Het is gevvenscht de inteeke ning niet uittestellen tot het tijdstip nadert waarop het gebruik verplichtend wordt, ver mits het zou kunnen gebeur m, dat alsdan de voorraad niet voldoende ware om aan alle nabestellingen uitvoering te geven. De prijs van het op ruim 800 bladzijden geraamde boekdeel zal, indien de behoefte niet aanmerkelijk beneden de verwachting blijft, de som van 11 franken niet te boven gaan. Dinsdag was 't de eerste groote dag voor de kamer van afgevaardigden van Frankrijk en als immer bij dergelijke gala-voorstellin gen, was er veel publiek op de tribunes (da mes vooral), veel animo in de couloirs en 't resultaat van den dag was noch gunstig, noch ongunstig voor de regeering, welker verklaring grooter was dan welke dan ook, vóór haar door andere gouvernementen afgelegd ten aanhoore van de vergaderde volksvertegen woordigers. Dupuy heeft 't niet verstaan of wellicht niet gewild veel te zeggen in weinig woorden, kort en krachtig den heeren mede te deelen wat hij en zijn mede-bewindvoerders noodignuttig en wenschelijk achten zoo'n kleine vijftig hervormingen somde hij op een wel wat al te groot verschil met de drie oi vier, die hij vóór korten tijd, in een zijner redevoeringen voor het nieuwe wetgevende lichram voldoende heette Als geheel maakt het ministerieel betoog een eenigszins water- achtigen indruk, 't is of men te veel heelt willen beweren en nu eigenlijk niets te berde brengt, dat steekhoudend is, het voornaamste is de onomwonden oorlogsverklaring aan de sociaal democraten die dan ook aardig op hun paardje zijn en met het bewind.een strijd op leven en dood zullen aangaan. De geheele richting harer politiekwilde de regeering openlijk en duidelijk verklaren aldus zeide Dupuy alleen die vraag stukken zullen v/orden onder handen genomen, welker oplossing uitvoerbaar schijnt en zij zal zich geheel richten naar de uitspraak van den volkswil, welke der republiek een onge ëvenaarde zege heeft bezorgd. Geen onvrucht bare debatten meer, geen opwindende quaes- ties, doch practische politiek. Van de her ziening der grondwet wil de regeering even min iets weten als van de scheiding van kerk en staat; eveneens is 't gesteld met haar houding tegenover een wijziging in het kies systeem en ten aanzien van een progessieve inkomstenbelasting. In geen geval kan de regeering als politieke bondgenooten beschou wen hen die het algemeen stemrechthet privaat-bezit en de arbeidsvrijheid miskennen en zij zal de leerstellingen bestrijden welke het collectivisme prediken en welker doel het is het initiatief van het individu te fnui ken terwijl zoo noodig krachtig tegen alle pogingen tot verstoring der orde en ophitsing zal worden opgetreden. Dupuy eindigde met de opsomming van een gansche reeks her vormingen. Zoo heel kalm liep de voorlezing niet af, heftige interrupties van radicale en socialis tische zijde verhinderden Dupuy telkens voort te gaan. Gelukkig vond hij troost bij bet centrum en de rechterzijde, die telkens ju belden en juichten. Onmiddellijk na de voor lezing vroeg de socialist Jaurès de regeering met Millerand te mogen interpelleeren over de algemeene politiek, terwijl Lavertujon van het centrum, verdaging dier interpellatie voor stelde. Dupuy was vóór onmiddellijke behan deling. Lockroy bepleitte verdaging en met 294 tegen 271 stemmen werd tot Dupuy's voorstel besloten. Jaurès nam de regeering geducht door, voor 't meerendeel in gematigde termen en Dupuy repliceerde scherptot woede der socialisten, terwijl zijn partijge- nooten hem toejuichten, 't Was ondertusschen laat geworden en met 264 tegen 241 stemmen werd besloten de discussie den volgenden dag voort te zetten. Terwijl Italië's parlement Donderdag den arbeid hervatte en de bladen een wedkamp hielden in besprekingen over Giolitti's positie na de rentrée (niet minder dan dan 100 in terpellaties wachten de regeering) ving Duitschlands rijksdag toen ook eerst de eigen lijke werzaamheden aannadat zij enkele dagen had doen verloren gaan met allerlei ceremoniën en formaliteiten. De oppositie in de kamer van Italië dringt natuurlijk vóór alles aan op aftreding der tegenwoordige bewindvoerders zoolang Giolitti als premier troontis er in 't oog dier heeren geen enkele verbetering mogelijk, doch 't zou dwaasheid zijn oude schoenen weg te werpen eer men nieuwe heeft. De rechterzijde nukan door de samenstelling der kamerniet tot de vorming van een kabinet worden opgeroepen, rest een kabinet 4er linkerzijde onder Zanardelli en Crispi. Deze laatste is echter geen meester van 't terrein en Zanardelli heeft geen lust in 't presidium onder de gegeven omstandigheden, zoodat handhaving van 't bestaandezoo mogelijk met wijzing voor een paar departe menten, raadzaam is. Dat is dus een bewind, waarmee men zich zal behelpenzoolang verandering geen verbetering lijkt. Blijkens een telegram van gisteren heeft het kabinet reeds den koning ontslag gevraagd. Over de positie der regeering van Duitsch- land tegenover den rijksdag, hoort men bij voortduring rare noten krakennog verdiept men zich in becijferingen over de kansen van het centrum-voorstel tot opheffing der Jezuïe ten-wet (het resultaat ervan is niet zoo beslist ten gunste der regeering) en reeds meent men te kunnen getuigen, dat de economische plannen ook al niet niet onverdeeld genade zullen vinden bij de volksvertegenwoordiging. De verdragen met Spanje, Rumenië en Servie, zullen nog wel goedgekeurd worden, dank zij der hulp van katholieke zijde, maar om ook voor een overeenkomst met Rusland het centrum als geheel te winnen, moet de re- geering concessiën doen met betrekking tot den terugkeer der Jezuïeten. Daarbij hebben de voorstellen aangaande de tabaksbelasting en het zegelook niet onverdeeld genade gevonden en Miquel's besluit ze niet zelf te verdedigen in den rijksdag, is een veeg teeken. Spanje's regeering verkeert ook al in een hachelijke positie: Sagasta c.s. wil de quaestie met Marokko liefst zoo spoedig mogelijk ten einde brengen en de sultan, die geen rekening houdt met de openbare meening op 't Ibe rische schiereiland, vraagt uitstel en tijd van beraad, heeft geen lust schadeloosstelling te verleenen ja zou zelfs, om de Kabylen te kalmeeren, den arbeid aan de versterkingen der Spanjaarden, gestaakt wenschen te zien. De regeering zou. gedwongen door de neiging tot zelfbehoud, aldus gemakkelijk meegesleept kunnen worden tot krachtig optreden. Door de Engelsche stoomboot „Amulet" zijn van Leilh aangebracht elf opvarenden van de Noorsche steamer „Cato," die hun ontredderd schip in den storm hadden moeten verlaten en met de reddingsboot zijn omge slagen, tot zij, al zwemmende, door de „Amu let" opgemerkt werden. De vorige week werd te Mechelen de houder van het eerste hotel aldaar op de volgende wijze opgelicht. Drie heeren, die zich voor Amerikaansche commissarissen bij de Antwerpsche tentoonstelling uitgaven maakten er goeden sier, zoodat hunne reke ning na drie dagen tot eenige honderden francs gesfegen was. Op den avond van den derden dag, kort voor het uur voor de table d'höte, verscheen een vierde gast, die zich aan den hotelhouder als Parijschen geheimen politiebeambte bekend maakte, hem mede- deelende, dat hij naar drie gevaarlijke Parij- sche gauwdieven zocht. Uit de portretten die hij bij zich had, zag de hotelhouder tot zijnen schrik, dat het zijn drie bovenbedoelde gasten waren. Overeenkomstig de afspraak van den politiebeambte met den hotelhouder, zette de eerste zich aan tafel, liet zich eerst de spijzen en den fijnsten wijn uit het hotel goed smaken, en deelde daarna aan de ver blufte logeergasten mede, dat de drie heeren tegenover hem drie gevaarlijke misdadigers waren. Toen dezen daarop trachtten te vluchten, werden zij door den hotelhouder en zijn personeel vastgehouden en op bevel van den politiebeambte in een rijtuig geplaatst. De politiebeambte informeerde naar het be drag der rekening van zijne gevangenen, verzocht er de door hem zeiven verschuldigde som bij te tellen en de rekening naar het politiebureau te sturen. Voort ging toen het rijtuig, maar tot heden heeft de hotelhouder noch de gauwdieven, noch den beambte, die hen gevangen nam, wedergezien. De minister van justitie heeft met zijn ambtgenoot van buitenlandsche zaken een onderhoud gehad over de wenschelijkheid om Spanje en Frankrijk meer te doen samen werken tegenover de anarchisten, die geen vaderland erkennen. Het is gebleken uit in Spanje gevonden stukken, die ter beschikking van Frankrijk gesteld zijn, dat er de nauwste betrekkingen bestaan tusschen de anarchisten van beide landen. De directeur van den algemeenen veilig heidsdienst heeft thans alle inlichtingen in handen, die door de prefecten en de speciale commissarissen over de handelingen der anarchisten, zoowel te Parijs als in de depar tementen, verstrekt zijn. Het schijnt, dat het resultaat der huiszoeking niet zeer schitterend is. Men heeft wel een volumineuse corres pondentie gevonden, maar die heeft niets nieuws aan het licht gebracht. De rijksdag heeft eentn aanvang gemaakt met de eerste lezing der handelstractaten met Rumenie, Servie en Spanje. Het conservatieve lid Von Limburg Stirum verklaarde, dat zijne partij hare toestemming niet kan geven tot tractaten door welke, zonder aequivalent, aan den landbouw nieuwe lasten worden opge legd. De staatssecretaris Von Marschall ver dedigde de regeering tegen de bestrijding, ouidat door deze niet weerlegd, is dat de handelstractaten een werk zijn van heilzamen aard. Rickert, vrijzinnig, sprak daarna voor, Von Kanitz, conservatief, tegen de tractaten. In de kamer is het verslag overgelegd over de enquête in zake de banken. Het behelst eene rechtsvaardiging van de gedragslijn, door de regeering tegenover de banken gevolgd. Bij de voorlezing maakte het stuk eenen diepen indruk. De leden der uiterste linker zijde vroegen het woord, doch de voorzitter hief de zitting op te midden van een heftig tumult. Een Siciliaansche grondeigenaar, Baron d'Anna, is onlangs door roovers gevangen genomen, maar door de elementen bevrijd. De roovers brachten hem naar een hol en lieten hem daar gebonden achter, onder be waking van twee mannen der bende. Terwijl zij nu met d'Anna's familie onderhandelden over den losprijs 40000 lire, anders wer den den gevangene neus en ooren afgesneden kwamen er hevige onweders en zware regens. Het hol werd overstroomd. Het water rees den baron tot aan de schouders. Zijn twee bewakers vluchtten. Hij wist nu tot aan den uitgang van het hol te komen, schuurde daar tegen de rotsen de touwen stuk, waarmee hij gebonden was en liep weg. Na drie uren loopens kwam hij in een dorp, welks bewoners hem hielpen naar zijn kasteel terug te keeren, en hij kwam behouden thuis, nog juist intijds om te beletten, dat men den losprijs van 40000 lire aan de roovers zond. Ze zullen er nog wel eens om terug komen! Volgens een particnlier telegram, heeft te Batoum een hevige brand gewoed, waarbij de kuiperijen en kistenmakerijen voor de petroleumverzending zijn vernield en 8000 vaten olie verbrand zijn. De schade wordt geschat op 600.000 rb. De opstandelingen voor Rio Janeiro hebben een belangrijk voordeel behaald door de ver overing van een tweede fort voor de stad, het fort Lage. Onmiddellijke oorzaak hiervan schijnt voornamelijk te zijn geweest een wel gericht schot met een granaat, waardoor Za terdag een officier en 17 man der bezetting werden gedood. Aan den anderen kant wordt bericht, dat het aan de opstandelingen toebehoorend pant serschip Tavary door een der batterijen van Nichteroy is in den grond geboord waar bij de geheele bemanning moet zijn omge komen. De afkondiging van den staat van beleg in Pernambuco staat in verband met de ont dekking aldaar van eene samenzwering om zich aan te sluiten bij den opstand. Geen opperbest teeken is het zekerdat het corps diplomatique zich van Rio naar Petropolis verplaatst heeft. WAALWIJK. Zondag 26 Nov., 's middags 12 uur, door de liedertafel „Oefening en Vermaak» van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrum; waarop o.a. zal uitgevoerd worden op zeer vereerend verzoek „De Vrede» van Hol. BAARDWIJK. Zondag 26 Nov., 's avonds 7 ure, groot concert, te geven door de liedertafel „Tot bloei der toonkunst," in het lokaal van den heer Jac. van Woensel. (Zie programma's.) WAALWIJK, 25 Nov. 1893. Bij kon. besluit zijn met ingang van 1 Jan. 1894 opgeheven: de controles der dir. bel. Amsterdam ie afd., 2e aid., en 3e afd., de controle der dir. bel. invoerr. en acc.: Velzen, 's Gravenhage, Ter Apel, Coevorden,'s Her-

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 1