Nummer 97. Zondag 3 December 1893. 16e Jaargang. DE MtOODDRUGSTER. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. buitenland. UITGEVER: ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. Frankrijk. Spa ianje. Engeland. De Echo van het Zuiden. Waalwpsée en Langslrualsclic Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 1 7 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, morden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Korten tijd na elkaar ontstaan, (Vrijdag der vorige week bood het kabinet—Giolitti den koning zijn ontslag aan en zoo ongeveer een etmaal later volgde het ministerie Dupuy dat voorbeeld, door de portefeuilles collectief ter beschikking van Sadi Carnot te stellen) is er nu ook alle kans, dat de crisis in Frankrijk tegelijk met die in Italië, tot een eind komt: een combinatieZanardelli is te Rome in wording en een kabinetSpulier te Parijs. Bepaald gereed zijn de heeren kabinetsfor meerders eigenlijk nog geen van beiden hoewel weinige uren nadat Spuller de opdracht formeel had aanvaard met echt Frausche voortvarendheid een compleet kabinet werd aangekondigd doch de Franschman schijnt toch zijn Iialiaanschen collega een eind voor te zijn. Zanardelli had er nog niet zoo op gerekend, dat hem de opdracht zou geworden, want eerst toen de koning hem het voorstel had gedaan, ging hij aan 't telegrafeeren naar rechts en naar links om zijn helpers, of ten minste dezulken, die hij voor die positie in aanmerking wenschte te doen komen, van aangezicht tot aangezicht te zien. Spuller ging voor de formeele aanvaarding eens rugge spraak houden met zijn politieke vrienden was het resultaat daarvan ongunstig geweest, dan zou hij eenvoudig voor de eer der op dracht hebben bedankt - een slimme taktiek, waardoor hij nooit fiasco kon lijden Een telegram echter van Donderdag brengt weer de volgende tijding Casimir Périer heeft op het aandringen van Spuller eindelijk de opdracht tot het vormen van een ministerie aanvaard. Men verzekert dat Casimir Périer spoedig met zijn ministerie gereed zal wezen. Het zou dan aldus samengesteld zijn: Périer, eerste minister en minister buitenlandsche zaken Raynal van binnenlandsche zaken, Burdeau van financien, Spuller van onderwijs, Dubost van justitie, Jounart van handel, generaal Mercier van oorlog, admiraal Laffon of admi- Naar het Fransch door W. v. R. Overgenomen uit de Meierijsc/ie Courant 37 «Vrienden dan?* «Ik ken er niemand." «Zoo!"fluisterde het meisje. «Ik ben een werktuigkundige," ging Jacques dan weer voort, «en ik stel mij voor in verschil lende werkhuizen te New-York mijne studiën voort te zetten. Men spreekt met lof van verschil lende uitvindingen die daar gedaan zijnvooral het huis Mortimer Noëmi staarde den vreemdeling verwonderd aan. «Spreekt gij van het huis van Jacob Mortimer?" vroeg zij. «Ja, mejuffrouw, van het huis Jacob Mortimer, wiens hoofd in Europa de reputatie heeft van een man van genie." «Kent gij hem, wiens lof gij maalt?" ,Neen, mejuffrouw. Hoe zou ik hem kennen daar het de eerste maal is, dat ik naar Amerika fa?" zeide de gewezen meesterknecht met een ewonderenswaardige heerschappij over zich- zelve. «En uwe bedoeling is u bij hem aan te mel den, wanneer gij te New-York zult zijn gearri veerd «Mijn eerste bezoek zal bij hem zijn, mejuffrouw, Ik zal als titel doen gelden, dat ik een zeer nederig confrater ben van den grooten man en ik zal hem de toelating vragen zijne prachtige inrichting als een bewonderaar, die zijne kennis wil verrijken, te mogen bezichtigen." «Dan" zooging het meisje met een nieuwen glimlach voort«zou het u zeker zeer aange naam zijn aan den heer Jacob Mortimer te worden voorgesteld «Niets zou mij liever wezen, dat erken ik. Eene voorstelling zou mij onmiddellijk alle moeilijk heden doen overwinnen." raai Lefèvre van marine, Loubet van openbare werken en Kerjegu van landbouw. Delcassé zou secretaris van koloniën blijven. Volgens eene mededeeling van Havas wint het gerucht veld, dat Constaus in het ministe rie zal treden waar zich Spuller, Raynal en Burdeaa niet met elkander kunnen verstaan. Zanardelli heeft zich reeds de medewerking verzekerd van Sonnino voor de schatkist Sarracco voor financien of buitenland, gene raal Primerano voor oorlog en een viertal anderen (VachelliCocco Ortu, Cuccia en Gallo) voor de overige portefeuilles, terwijl hij zelf binnenland zou nemen. Een zuiver kabinet der linkerzijde zou 't niet zijn, doch wel heet men de door den nieuwen premier voor te stellen financiecle en economische hervormingen radicaalvan verlaging der budgetten voor marine en oorlog hoort men weinig, doch wel wordt verteld, dat nieuwe belastingen, indien ze noodig mochten worden geoordeeld, slechts zeer kort in werking zullen blijven. De uiterste linkerzijde heeft zich gehaast te verklaren, dat zij haar oppositie zal blijven voeren op den ouden voet, omdat de combinatie Zanardelli eigenlijk niets an ders zal zijn dan de voortzetting van het regimeGiolitti. Er kan wel wat van waar zijn, want Giolitti heeft zijn opvolger zijn medewerking reeds toegezegd. Te Belgrado is men 't er nog niet over eens of generaal Gruitsch dan wel Paschitsch met de vorming van een nieuw kabinet moet worden belast. Om aan die weifeling in eens een einde te maken, wil koning Alexander bij niet-slaging van een radicaal ministerie, een militair kabinet vormen, waarin alle por tefeuilles zouden worden toegewezen aan hoofd-officieren. Uit Melilla komt bericht, dat maarschalk Martinez Campos daar is aangekomen en met gejuich ingehaald. De Kabylen dus wordt beweerd zijn verdeeld over de aan te nemen houding. «Gij hebt gelijk; maar toch kan ik u verzekeren, dat Jacob Mortimer bijzonder veel van de Fran- schen houdt." «Weet gij dat zeker?" «O, zeer zekerIk zelve zal u aan hem voorstellen." «Wat zal ik u dan dankbaar zijn!En kent gij hem goed, mejuffrouw «Zeer goed; ik bemin hem zelfs van ganscher harte. Hij is mijn vader Deze laatste woorden 't zal wel overbodig zijn daarop verder te wijzen veroorzaakten een theater tooneeltje, dat de lezer reeds lang voorzien heeft. De valsche Paul Harmant veinsde de grootste verbazing, als een volslagen komediant. «Uw vader!" riep hij dan uit. "O mejuffrouw, welke verwondering! 'Welke verbazing! Wie kon dat verwachten Hadde ik geweten «Zoudt gij dan op andere wijze van mijn vader gesproken hebben dan gij nu gedaan hebt vroeg Noëmi lachend. «Neen, zeker niet! Mijne woorden toch drukten met de grootste juistheid mijne gedachten uit." «Ik ga u dan aan mijn vader voorstellen met de zekerheid, dat gij de levendigste gevoelens van sympathie voor hem koestert." «Gij maakt mij waarlijk gelukkig, mejuffrouw, en ik zegen het toeval, dat ons zoo onverwacht heeft saam gebracht." Hoe heet gij, mijnheer «Paul Harmant." «Kom met mij mede." Noëmi stond van haar pianostoelje op en door den gewezen meesterknecht gevolgd, wendde zij zich tot Jacob Mortimerdie nog steeds in een diep gesprek was gewikkeld met zijn Arae- rikaanschen vriend. «Pardon, mijne heeren," sprak het meisje. «Vader mag ilc u iemand voorstellen?" «Iemand voorstellen herhaalde Mortimer ver wonderd. «Ja, iemand die eene reis onderneemt van Frank rijk naar New-York, opzettellijk om u een be zoek te brengen. Het toeval heeft mijnheer de- gelegenheid geschonken mij, zonder mij te ken nen het doel zijner reis mede te deelèn en ik heb geoordeeld verplicht te zijn mijnheer zijne reis niet te laten doorzetten, zonder hem in kennis gebracht te hebben met een mandien hij te Campos heeft een geheim onderhoud gehad met Moulev Araaf, broeder des sultans. Het wordt door den Braziliaansrhen gezant te Parijs tegengesproken, dat ook de provin cie Para in opstand kwam. Voor de zooveelste maal kondigt hij voorts een zeer aanstaand krachtig optreden aan tegenover de opstan delingen. Van Desterro uit, de eenige plaats aan den vasten walwaarover de opstandelingen beschikken, hebben dezen zich meester ge maakt van Curityba. De politie te Marseille heeft de hand ge legd op drie anarchisten. Bij een hunner een werkman, Charrcyon geheeten, werd eene huiszoeking gedaan. Aanvankelijk werd niets ontdekt, maar het onderzoek verder voort zettende vond de politie eene verborgen deur achter een hoop oud roest; die deur gaf toegang tot een soort van tunnel, die doorliep tot onder de straat D4dr was het dat de politie een met doek omwonden pakje vond waarin lonten ten gebruike bij ont plofbare stoffen, blikken doozen en verschil lende stoffen ter vervaardiging van dynamiet of van het zoogenaamde kruit-Favier. Charreyon gaf voor het pakje ter bewaring ontvangen te hebben van het echtpaar Bossy, bekende anarchisten. Deze werden nu, even als Charreyon, in verzekerde bewaring geno men, en bij het verhoor bekende de vrouw van Bossy, dat zij, voorziende, evenals haar man dat er eene huiszoeking bij hen zou plaats vinden het pakje bij Charreyon ter bewaring heett gebrachtmet verzoek het zorgvuldig te verbergen. Naar men uit Dyon meldt, heeft tijdens de tegenwoordigheid van het Russische jacht Roxana te Lyon, een oplichter, zekere V., zich in de uniform van zee-officier bij den recht zoo hoog in achting houdt. Vader, sta mij toe u een Franschman voor te stellenden heer Paul Harmant, een werktuigkundige, even als gij/ Jacob Mortimer deed een stap tot Ovidius' ge- waanden neef en zegde «Wees welkom mijnheer, én als burger van een groot land, dat ik liefheb én als vreemdeling mij door mijne geliefde dochter voorgesteld. Gij zij t een werktuigkundige, zooals ik, een werker, gelijk ik; kom, geef mij de hand 1" «Ziedaar eene eer, waarover ik fier ben, en ik gevoel mij tevens diep getroffen door uwe vriendelijke ontvangst!" riep JacquesGaraud uit, de hand drukkend, welke de ingenieur hem zoo gulhartig bood. «Van nu af zijn wij oude kennissen," hernam Mortimer; «laten wij dan alle ceremonieel varen. Ik heb het genoegen u hier aan een der prinsen van de Amerikaansche finantiën voor te stellen, Richard Davidson, mijn vriend en mijn bankier." «Gij kunt over mij beschikken, mijnheer," zeg de de financier«zoo ik u van dienst kan zijn zal ik dit met groot genoegen doen." De gewezen meesterknecht betuigde zijne er kentelijkheid. De drie mannen namen plaats en Noëmi keerde naar de piano terug. «Zoo ik mijne dochter goed begrepen heb sprak Mortimer tot Jacques, «dan begeeft gij u naar New-York om mij te bezoeken." «Zeer juist, mijnheerik ben van plan in Frank rijk eene fabriek naar de laatste eischen der wetenschap op te richten. Ik onderneem deze reis om de verbeteringen die in het mecanisme zijn aangebracht, te bestudeeren en dasr uwe ateliers geroemd worden als de volmaaktste, welke men vinden kan, had ik mij voorgenomen u de toelating te vragen om deze te bezichtingen." «Dit verlof wordt u thans reeds bij voorbaat ge geven. Gij zult mijne werkhuizen bezoeken en uwe studiën daar, zoolang gij wilt, voortzetten, Mijne ateliers, ik ben er fier op, zijn werkelijk de eerste der wereld, doch zij zijn uitsluitend gebouwd voor industrieels doeleinden." «Dat levert de grootste verdiensten en daaraan dank ik ook het weinige dat ik bezit," zeideJacques. «Ja, daarin hebt gij gelijkMijne geperfec- tionneerde naaimachines hebben mij heel wat geld opgebracht." commandant Astacheff aangemeld als gede legeerd door den minister van marine om zich tot zijne beschikking te stellen. Aller vriendelijkst ontvangen, woonde hij met den commandant alle feesten bij, werd zelf zeer gefêteerd en voer eindelijk als gast meê naar Nizza, waar hij verdween. Als ministerieel gedelegeerde had hij intusschen van allerlei personen geld geleend. De burgemeester van Barcelone heeft deze plaats verlaten na met de regeering over eengekomen te zijn, dat een politiecorps zal gevormd worden uitsluitend belast met het toezicht op anarchisten. De rechter van instructie schijnt de meeste hunner schuil plaatsen te Barcelona en in de andere steden van Catalonie ontdekt te hebben. Het aantal anarchisten achter slot is te Barcelona alleen tot 235 gestegen 31 vreemde anarchisten onder hen 8 Franschen, verscheidene Italianen en Duitschers. De nieuwe bevelhebber van het vierde legercorps in Barcelona generaal Weijleris een officieralgemeen bekend wegens zijn energie, waarvan hij te Cuba en op de Phillippijnsche eilanden het bewijs geleverd heeft. MELILLA, I December. Martinez Campos heeft zonder tegenstand Sidi Aguariach bezet. De verdedigingswerken zijn begonnen en worden ijverig voortgezet. Martinez Campos had eene bijeenkomst met Murley Aaraf broeder van den sultan van Marokko. Het bericht van den dynamiet-aanslag te Dublin is in het Britsche lagerhuis door den minister van binnenlandsche zaken, den heer Asquith, bevestigd, gelijk mede dat men daar op straat vermoord heeft gevonden den met selaar Reid, waarschijnlijk als aanbrenger van het complot en aanwijzer van den gearresteer den Sheridan. Sedert werd, als verdacht van dezen moord, «Ik ken ze," antwoordde Jacques; «Ik heb er zelfs eene groote studie van gemaakt." «En hebt gij er iets gebrekkigs in gevonden «Mag ik u openhartig mijn gevoelen zeggen?" «Zeker! Zeker! Ik houd vooral van openhar tigheidEn overigens maak ik in 't geheel geen aanspraak op onfeibaarheid 't volmaakte, zou ik haast zeggen, kan nog verbeterd worden." «Ik sprak niet van het mecanisme, dat is on verbeterlijk; doch wat ik in uwe machines afkeur, is het hevig en gedruischmakend schokken, dat de personen vermoeit, die er gebruik van maken, evenals hen, die daarbij tegenwoordig zijn." «Gij ziet dan naar eene machine uit, die geen leven maakt?" «Ja.* «Reeds vijf jaar zoek ik er vruchteloos naar," «Gij hebt langs een verkeerden weg uw onder zoek ingesteld. «En hebt gij 't dan gevonden?" «Misschien wel." «In theorie «Ja, maar ik ben verzekerd, volkomen verze kerd hoort gij het dat het niet moeilijk is hier de theorie in de praktijk over te brengen." «Ligt er eenige onbescheidenheid in, u te vra gen hoe dat geschieden kan «In 't geheel niet; ik gevoel mij te gelukkig in staat te zijn gesteld met u over een uwer schoonste uitvindingen te praten en uwe aandacht te kunnen vestigen op een punt, dat u moeilijk doch mij zoo gemakkelijk mogelijk toeschijnt." «Zoo gemakkelijk mogelijk!" herhaalde Mor timer. «Ja, waarachtig." «Verklaar u nader, zoo ik u verzoeken mag." «ZiehierEene kleine teekening zal veel dui delijker zijn dan lange uitleggingen." En de valsche Paul Harmant haalde een boekje uit den zak en bracht met vluchtige trekken Jacob Mortimers geperfectionneerde naaimachine met al haar onderdeelen op het papier. De Amerikaan staarde hem met verwondering aan. De vreemdeling deed dit met eene bewonde renswaardige bekwaamheid. Richard Davidson, de bankier, en Noëmi waren tot de beide werktuigkundigen genaderd en be wonderden evenals Mortimer, de bekwaamheid van den Franschman. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 1