VALKENBURGER LöWENBRaU, Advertentiën, Trappisten Bier, A, J, GEREIS, Duitschland. Italië. Amerika. UITVOERINGEN. Rij kspostspaarbank. BINNENLAND. Burgerlijke stand, Handelsberichten. (Pilsener bier). GEZONDHEIDS BIER nu weer in hechtenis genomen de kruideniers bediende Mearns en later nog een ander persoon. Maar beiden zijn nu weer op vrije voeten en Sheridan alleen blijft in hechtenis. De geweermaker Forster, die de helsche machine, aan het adres Von Caprivi gezon den geopend heeft, is van meening, dat geen ontploffing zou ontstaan zijnals de doos geopend was. Het moordtuig ziet er precies uit, als een dat het vorig jaar op den poli tiepost te Spandaw ontploft is. De afzender schijnt goed op de hoogte te zijn van de gewoonten van den kanselier, evenals van zijn voorliefde voor den tuinbouw, wat bewijst dat hij te Berlijn vertoefd heeft, om inlich tingen in te winnen bij de bedienden van Caprivi. De brief schijnt ook niet door een Franschman geschreven, wat de stijl bewijst. De keizer heeft met zijn kanselier een on derhoud gehad over den aanslag, waarvan zij het voorwerp geweest zijn; Wilhelm verklaarde dat de zender van de machines in een krankzinnigengesticht moest gezet worden. Ook de keizerin met den kroonprins heeft aan Caprivi een bezoek gebracht. Eenige bladen eischen repressieve maatregelen tegen de anarchisten, maar in de politieke en de re- geeringskringen is er geen spoor van zenuw achtige onrust. Toch heeft de politie be langrijke voorzorgsmaatregelen genomen; tal van huiszoekingen hebben te Berlijn bij be kende anarchisten plaats gehad. Men gelooft te doen te hebben met een misdaad, door de anarchisten van verschillende lauden on derling beraamd. Te Parijs is een in zeer hoffelijke termeu vervatte nota der Duitsche regeering ontvangen, betreffende het zenden van de helsche machine aan Caprivi. Dadelijk is men met het onderzoek begonnen en dit heelt al dadelijk bewezen, dat er geen straat Boutlong te Orleans bestaat, evenmin als de naam Dechanteau. Onlangs hebben in ge noemde stad personen anarchistische biljetten aangeslagen en het is zoo goed als zeker dat het Duitschers waren. Velen vermoeden, dat de afzenders uit Londen gekomen zijn en zich korten tijd te Orleans opgehouden hebben. Een spoorwegongeluk in Italië. Een botsing tusschen een personentrein en een goederen trein heeft in Italië plaats gehad in de nabij heid van Limito, ongeveer 15 kilometers van Milaan. Limito is het eerste station tusschen Milaan en Treviso. De sneltrein van Milaan naar Weenen was Woensdagnacht uit Milaan vertrokken naar Venetië. Bij het station Limit o was men bezig met het rangeeren van een goederentrein. De laatste waggon van dezen trein had de rails nog niet te verlaten toen de sneltrein in volle vaart kwam aanrijden. Vandaar, dat de sneltrein grootendeels uit het spoor werd geworpen. Een waggon der derde klasse geraakte ter stond in brand en weldra tastte het vuur ook de drie daaropvolgende waggons aan. Tot deze waggons behoorde ook een slaap wagen. Hoevele der reizigers bij dit ongeluk omkwamen, is nog niet met zekerheid bekend. Volgens een telegram dat de Kölnische Zeitung uit Milaan ontvangt, zouden 40 rei zigers zijn omgekomen, terwijl velen nog wer den gewond. Met zekerheid kon echter uit den aard der zaak dit cijfer nog niet worden opgegeven. Over het spoorwegongeluk bij Limito, wordt nog het volgende bericht Behalve de op de locomotief volgende waggon derde klasse werden tengevolge der gasontploffing ook waggons le en 2e klasse, evenals een Pullraan-slaapwaggon door het vuur aangetastwaarbij zich ontzettende tooneelen voordeden die zelfs de stoutste fantasie ver beneden zich laten. Toen de slaapwaggon in brand geraakt was, be proefde een Duitsche reiziger met de kracht der wanhoop door een raampje te springen. Zijn beide beenen zaten echter vastgeklemd, zoodat de pogingen van enkele Italiaansche officieren om den man uit zijn vreeselijken toestand te redden, vólkomen vergeefsch wa ren en de ongelukkige levend verbrandde zonder dat men iets tot redding doen kon. De aanblik was zóó ontzettend, dat een oog getuige zich de haren uit het hoofd trok, dat hij zijn revolver vergeten had, om met een kogel aan het lijden van den ongelukkige een einde te maken. Uit een brandenden waggon le klasse koe niet dan met gevaar voor eigen leven een dame gered worden; die haar kind van 7 maanden in de armen hield. De vrouw was ongedeerd, het kind echter was de schedel gespleten. Toen de ongelukkige moeder dit zag, viel zij in onmacht neder, maar zij stond onmiddellijk weder op en liep waanzinnig lachend met het lijk van haar kind op den arm weg, het wijde, wijde veld in. Zij is nog niet teruggezien. Ofschoon de gendarmes ware wonderen verrichtten, moesten zij do zijnen van menschen ten prooi laten aan een vreeselijken dood, daar zij den ongelukkigen, die tusschen de verbrijzelde waggons waren vastgeklemd, onmogelijk te hulp konden ko men. Vele personen werden met strikken die men hun had toegeworpen, uit de vlam menzee gehaald, de meesten hadden zware brandwonden bekomen. Onder de geredden bevindt zich ook de bekende Fransche zau- geres Lisa Fraudin, die'met een wonde aan het"hoofd er afkwam, maar die al haar geld 80.000 gulden bij de ramp inschoot. Uit een waggon derde klasse konden van de 47 per sonen slechts 2 gered worden, den anderen ongelukkigen was, bekneld tusschen de ver brijzelde waggondeelen, een langzame maar zekere vuurdood beschoren. Het getal slacht offers is grooter dan aanvankelijk vermoed werd. Een later bericht uit Milaan, dat niet ver van Limito afligt, meldt dat zes waggons en twee locomotieven zijn vernield en dat de brand nog niet gebluscht is. Naar Milaan zijn 20 gewonden en 13 lijken getransporteerd. De waggon 3e klasse, waarin 45 menschen omkwamen was gevuld met landverhuizers naar Amerika. De oorzaak van het ongeluk schijnt gelegen te zijn in den dikken mist waardoor de [machinisten de signalen niet herkend hebben. CAGLIARI1 Dec. Gisteren heeft een orkaan in verscheidene gemeenten van de provincie aanzienlijke overstroomingen ver oorzaakt. Een deel der tramweg van Campi- dano is weggeslagen. Talrijke aardstortingen zijn op de bijlijnen van de spoorwegen voor gekomen. De brug bij Barrali is ingestort. Geen enkele trein kon van hier vertrekken. De autoriteiten zijn op de plaats des onheils tegenwoordig. Vier menschen en veel dieren zijn omgekomen. De Times verneemt over Montevideo uit Rio de Janairodd. 26 NovemberSaraiva moet met 6000 man ongeregelde ruiterij zich op 800 mijlen afstands ten Zuiden van San Paulo bevinden. De regeering gaf aan de nationale garde van den staat San Paulo bevel tegen hen uit te rukken. De nationale garde weigerde echter. De regeering zond toen 1200 man uit Rio. Te Rio de Janeiro versterkt de regeering alle hooge punten der stad. Generaal Felles, bevelh. te Rio Grande, is te Rio de Janeiro gekomen hij ontsloeg er zijnen broeder en sloot zich denzelfden dag, aan boord der Aquidaban, bij den op stand aan. BUENOS-AYRES, 30 November. Volgens een geruchtdat uit Montevideo komtis Peixoto vermoord. Reuter houdt het voor een verziusel. RIO GRANDE, 30 November. De opstan delingen hebben eene overwinnig bevochten bij Bage. Generaal Isidoro en andere hoofd officieren der regeeringstroepen zijn gevangen genomen. Talrijk zijn de dooden. NEW YORK1 December. De World en de New York Herald melden, dat het ge vecht waarbij Isidoro gevangen genomen werdden geheelen Maandag en Dinsdag duurde. Het aantal dooden wordt op 400 geschat. De opstandelingen maakten 1000 gevangenen. Zij belegeren nu Bage. WAALWIJK. Zondag 3 dezer's middags 12 uurzal de harmonie l'Espérance, op de zaal bij de erven A. N. van Riel, uitvoeren Marche militaire. Bouman. Festival ouverture. Leutner. Ursiile Polka. Tack. Feuilles d'Album. Bouwman. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Nov. ingelegd f 2916,48; terugbetaald f 3786,82. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 1727, Aan het postkantoor te Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Nov. ingelegd f 1440.84 terugbetaald! 1356.49. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1023. Jaarmarkt te Waalwijk DINSDAG 5 DECEMBER. Botermijn DONDERDAG 7 DECEMBER. WAALWIJK, 2 Dec. 1893. In verschillende couranten lazen wij het volgende „Voor het eerst zal dit jaar te Waalwijk „op 5 December, bij wijze van proef neming markt gehouden worden „welke markt tot in den avond verlengd „zal worden.» Wie dit berichtje in de wereld gezonden heeft weten wij inatuurlijk niet, maar onjuist is het in meer dan een opzicht. Vooreerst kan er van proefneming geen sprake zijn; de markt op 5 December is eene gewone jaar markt, ingesteld bij raadsbesluit van 16 Dec. 1892, later goedgekeurd door gedep. staten. Verder blijkt uit door ons ingewonnen in lichtingen, dat er tot op 't oogenblik in 't geheel geen plan bestaat om deze markt tot in den avond te laten voortduren, maar dat zij zal eindigen op den gewonen tijd, omstreeks 3]£uur namiddags. ü&Van klaagliederen over het instellen dezer markt, waarvan in een ingezonden stuk in de Prov. Ct. gewag wordt gemaakt, vernamen wij niet veelten minste niet van winkeliers en neringdoenden, die'.hun eigen belang begrijpen. En daarvoor bestaat ook geen reden. Natuurlijk zal er van de van buiten komende marktkramers wel een en ander worden gekocht, dat men zich anders in een winkel zou hebben moeten aanschaffen; maar meestal zijn 't artikelen van mindere waarde, die op de markt worden aangeboden; en is er dan iets tegen, dat ook de mindere n:an, wiens beurs slechts heel schraal voorzien is, in staat gesteld wordt voor enkele centen iets te koopen voor zijn kinderen bij gele genheid van het St. Nicolaasfeest? Maar verder weegt tegen het geringe ver lies, dat aldus eenige winkeliers zouden kunnen lijden niet ruimschoots op het meerdere geld, dat in de gemeente gebracht wordt door de marktbezoekers uit de naburige gemeenten die hier verteringen maken en inkoopen doen? Juist door de markten hebben zij den weg naar onze flinke en goed voorziene magazij nen leeren kennen en weten dien het heele jaar door te vinden, tot groot profijt van de gansche gemeente. Geen klachten dus over de vermeerdering van het aantal jaarmarkten Door den burgemeester is gisteren af gekondigd het besluit van den commissaris der koningin, waarbij, naar aanleiding van twee gevallen van hondsdolheid, te Ooster hout en te Raamsdonk, is bevolen dat in de gemeenten Dussen, Waspik, Capelle, Vrijh.- Cappel, Waalwijk, Baardwijk. Bezooien, Kaats heuvel SprangBreda en Prinsenhage, de honden gedurende 4 maanden jvan een muil korf moeten zijn voorzien. In de Tijd komt de volgende mede- deeli ng voor In de vergadering van katholieke leden van de tweede kamer der staten generaal van Donderdag 30 November is met alge- meene stemmen besloten, bij de behandeling van hoofdstuk III der staatsbegrooting voor 1894 de quaestie van het herstel der Neder- landsche legatie bij den Heilige Stoel niet ter sprake te brengen. Boulboullé en Scholten, de flesschen trekkers, die betrokken zijn geweest in de oplichting voor een wagenlading zink van 10,000 Kg., zijn door de rechtbank te Am sterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar ieder. Met primo Januari zal verschijnen bij den uitgever Jan A. G. Juten te Bergenop- zoom „Taxandria," Tijdschrift voor Noord- brabantsche geschiedenis en volkskunde, onder redactie van den heer W. J. F. Juten, met medewerking van vele bekende Noordbra- bantsche geschiedvorschers. Er zijn verscheiden paarden, die zich ongaarne laten beslaan en men neemf bij dat werk dan tot verschillende middelen zijn toe vlucht. Om dit ongemak zooveel mogelijk te voorkomen, verzuirr.e men niet, reeds van het veulen vaak de pooten op te lichten en er zachtjes tegen te slaan, opdat het zoo voor bereid worde voor het latere hoefbeslag. Het jonge dier moet reeds vroeg aan den omgang met den mensch gewennen. In eene mijn te Alsdorf, nabij Kerkade, is een arbeider, door het losraken van steepen zoodanig getroffen, dat hij binnen 24 uur stierf aan de bekomen verwondingen en in wendige kneuzingen. Te Haaksbergen werd eene vrouw, die terwijl de trein in aantocht was, over de rails ging, door de locomotief gegrepen, waardoor haar een been van het lichaam werd gesne den. Ruim een uur had zij op de baan gelegen voor er hulp opdaagde. Donderdag middag had de machinist Dikmans te Tilburg, het ongeluk van de in beweging zijnde machine te vallen, met het gevolg, dat hij zwaar gekneusd naar het stedelijk ziekenhuis moest worden overge bracht. Nabij Almeloo waren aan een overweg eenige kinderen aan het spelen, toen een hunner onder de gesloten afsluiting kroop en onder den trein geraakte, met het treurig gevolg, dat het onmiddellijk een lijk was. Te Musselkanaal was het Dinsdagavond zeer rumoerig, waarbij van knuppels en re volvers werd gebruik gemaakt. Een meisje kreeg een schot in den arm en eene lan taarn werd in de vaart geworpen. Het zat hem niet glad Door de politie is te Zevenaar aangehouden zekere B., een jongmensch uit Berlijn, die zich in het hoofd had gezet, de wereld eens te gaan zien, tot welk doel hij de ouderlijke woning had verlaten, met zich nemende het spaarbankboekje zijner ouders, waarop hij de helft, 1000 mark, (f 600) reeds had weten machtig te worden. Het jongmeusch had zich ook een revolver en een dolkmes aangeschaft voor z:jn reis op avontuur. Hij werd van Zevenaar natuurlijk naar Duitschland terug gezonden. Te Neede had Woensdagavond eene botsing plaats tusschen twee personentreinen der Geldersch-Overijselsche lokaal spoorweg maatschappij. Doordien de treinen'eenigszius stoppende waren, was de schok niet zoo hevig als anders het geval zou zijn geweest. De machinisten hadden beiden eenige ver wondingen bekomen, doch nog al niet van ernstigen aard, terwijl de waggons van beide treinen erg waren beschadigd. Andere per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Dinsdagavond is door de rijksambte naren te Dalen aangehouden en in beslag genomen de omnibus van Koevorden op Hoogeveen, wegens het vervoeren van aan invoerrechten onderhevige goederen, die bij het vervoer op de eerste linie in binnen- waartsche richting niet vergezeld gingen van een admissiebiljet. Na het opmaken van procesverbaal, zijn paard en rijtuig aan de eigenaars, Thomas en Co., te Hoogeveen, tegen eenen borgtocht van f 500 teruggegeven. Bij de jongste groote najaars leger- oefeningen in de verschillende landen van Europa zijn in het geheel 1,200,000 soldaten ouder de wapenen geweest veel meer dan deelnamen aan de bloedige oorlogen van Napoleon I. Die 1,200,000 mannen hebben 60 millioen patronen verschoten en de kosten der manoeu vres bedragen ongeveer f 75,000,000. Kaschan of Kasjan waar de reeds gemelde noodlottige aardbeving zoo groote verwoesting en verlies van menschenlevens heeft aangericht, was een voorname stad van Perzie. Zij is vermaard om de fabricage van sjaals en gedamasceerde degens en dolken. Er waren daar eenige der fraaiste moskeën en badinrichtingen van Perzie, welke merk waardige gebouwen nu zeker ook voor een groot deel verwoest zijn. Kaschan werd in 800 gesticht door Zobeide, de echtgenoote van den vermaarden khalif Haroun al Rachid, De stad werd reeds een maal, onder de regeering van Kevim Khan, door een aardbeving verwoest. Zij telde toen 100,000 inwoners. Thans had zij er 30.000 a 35,000. Zi n de berichten niet overdreven, dan is dus nu een derde deel der bevolking bij de ramp omgekomen. SPRANG. Van 1530 November. GEBOREN Geertruida Johanna d. van Maurits Vos en Maria Timmermans Elisabeth Cor nelia d. van Cornelis Vos en Geertrui Tim mermans. OVERLEDEN Cornelis Petrus de Graaf 2 weken W AALWÏJK7 T"Dec. Op de veemarkt was bij redelijken aanvoer de handel tamelijk vlug, vooral voor kalfbeesten. Kalfkoeien golden f135.f 265.a f-. Dito vaarzen f 105, 175,f 0. Jonge varkens ongev. stuks ter markt, ver kocht van f 7.25 a f 13,75 per stuk. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 2109 kg. van f0,84 f 1,16 per kg. Eieren f 5,50 a 6,25 per 100 stuks. Daar de laatste tijd op de verschillende huidenveilingen veel gekocht is, zijn de looiers en de huidenhandelaars vooreerst genoegzaam voorzien, zoodat de prijzen ook weer flauwer worden, terwijl de voorraad op alle Euro- peesche markten groot is, en dagelijks door nieuwen aanvoer van Laplata en Rio Grande vermeerdert. Alleen te Antwerpen bedroeg de stock op 30 Nov. 203500 huiden tegen 147604 stuks verleden jaar op hetzelfde tijdstip. Voor leder blijft de opinie goed in alle soorten, maar vooral in prima waar zware en goede lichte zoolleerhuiden. Inferieure soorten zijn ook gemakkelijk ten verkoopen maar tegen lagere prijzen. In schors gaat weinig om. Tegen vorige prijzen werden slechts kleine partijtjes ver kocht voor onmiddellijke behoefte. ANTWERPEN. Huiden. Na de belaugrijke afdoeningen der laatste dagen zoowel in veiling als uit de hand, is de vraag iets minder geworden. Prijzen onveranderd. Stock 203.500. Omzet der laatste 8 dagen 16246 stuks. Ondergeteekende heeft de eer te berichtendat voortdurend het alom zoo gunstig bekende bo venstaand verkrijgbaar is op heele en halve fleschen. 1/1 beugelfleschen 14 cents, 1/2 8 1/1 flesschen 14 cents. 1/2 8 CAFÉ MARKT, WAALWIJK.

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2