Engeland. Bulgarije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. grootste ontsteltenis op het gelaat.. Zij keken naar eene dame, mevrouw de weduwe Marret, die langs den rand van een afgrond liep op den voet gevolgd door haar dochtertje. Doo delijke angst maakte zich van allen meester, toen zij zagen, hoe mevrouw Marret haar dochtertje in de armen nam. Voorziende, dat er iets ernstigs zoude gebeuren, snelden eenigen naar de plaats des onheils toe. Maar nauwelijks hadden zij eenige meters geloopen of mevrouw Marret sprong met haar dochtertje in den afgrond. Een akelige gil en de beide ongelukkigen vielen te pletter. Men gist naar de oorzaakdie mevrouw Marret tot haar wanhopige daad heeft gedreven; zij had een uur te voren de echtelijke woning verlaten om haar dochtertje naar school te brengen zooals zij voorgaf. Ondanks het verbod, hebben de anarchisten toch getracht Zondag op Trafalgar Square een meeting te houden. Een groote menigte nieuwsgierigen en vreemdelingen waren op gekomen; men verkocht een blad, waarin de aanslag te Barcelona verheerlijkt wordt en men zich zeer aangenaam gestemd toont, over het groote aantal dooden en gekwetsten. Toen een redenaar op het voetstuk van het stand beeld van Nelson wilde klimmen, om zoo tot de menigte het woord te voeren, werd hij daarin verhinderd door de politie; om half vier kwamen ongeveer 50 politieagenten te paard die de menigte naar alle richtingen deden uiteen stuiven. Om 5 uur had Tra falgar Square weer zijn gewone aanzien. Ook de sociaal-democraten behartigen de belangen hunner partij, door ijverig propa ganda te maken. Ze beweren, dat er thans te Londen 500,000 werkloozen zijn en dat circa 25 pCt. der bewoners dier wereldstad iederen avond hongerig te bed gaan. Bij den jongsten zwaren storm in En geland een tweede heelt gedreigd, maar daaraan is men daarevenals ten onzent gelukkig ontkomen hebben, blijkens eene Zondag van ambtswege door den minister Mundela in 't lagerhuis gedane rnededeeling, 293 menschen het leven verloren. Het doet weldadig aan, en pleit voor de goede regeling van het Britsche reddingswe zen, dat daarentegenover 525 schepelingen door krachtinspanning en toewijding hunner medemenschenaan dreigend doodsgevaar zijn ontrukt. Ofschoon officieus ontkend wordt, dat een aanslag op het leven van vorst Ferdinand voorbereid is, zijn er toch uit Sofia berichten ontvangen van particuliere zijde, die beves tigen, dat Iwanow, een officier, die er drie iaar geleden met de kas van doorging en in Rusland dienst trachtte te nemen, voornemens was den vorst te dooden. In Rusland achtte men hem onwaardig om de uniform te d-agen, zoodat zijn leven zeer ongelukkig was. De beide Bulgaarsche uitgeweken officieren Gruew en Benderew raadden hem toen aan Bulgarije een dienst te bewijzen, door het te verlossen van de tirannie van Ferdinand en Stambou- low Hij moet een volledige bekentenis hebben afgelegd. Een bende van 24 roovers is dezer dagen tegen den avond opgerukt naar het dorp Zaturoff, in het Russische petroleum-district gij getrouwd y Toen Noëmi haar vader deze vraag hoorde stel len, bloosde zij tot in 't wit der oogen. /,Ik ben nog jongman," antwoordde de gewezen -meesterknecht met een glimlach. «Dan bied ik u uwe vertrekken in mijne woning aan. Dat zult gij niet weigeren.' «Neen zeker niet; doch hoe zal ik u mijne erkentelijkheid betuigen En zacht, zonder dat hij gehoord kon worden, voegde Jacques er bij: „Eer 't drie maanden verder is zal ik Mortimers schoonzoon zijn. 't Is waarachtig alsof de duivel mij onder zijne bescherming neemt." Het overige van den dag verliep zeer snel; het diner was opgewekt en aangenaam. Men dronk een goed glas champagne en scheidde laat. De gewezen meesterknecht sliep niet dien nacht; allerlei zaken woelden in zijn geest. Met eene bewonderenswaardige behendigheid had de ellen deling gebruik weten te maken van de gelegen heid, die zich had aangeboden. De fortuin lachte hem toe. Bij zijne aankomst te New-York kon hij reeds eene ronde som in ontvangst nemen om tevens voor de helft te dee- len in de verdienste van het huis Mortimer. Bo vendien achtte hij zich zeker in korten tijd de schoonzoon van den ingenieur te worden. Dat alles, wa3 prachtigdoch zeker zouden er papieren geëischt worden zij 't niet bij het te sluiten contract, dan toch bepaald bij zijn huwelijk met NoëmiMaar hij had geen papieren en zoo hij deze in Bourgogne aanvroeg, zou men hem dan niet antwoorden «Paul Harmant is dood Bij eenig nadenken stelde hij zich echter ge rust. 't Zou voldoende zijn een copie te vragen van Paul Harmants geboorteacte en van het over lijden van diens vader en moeder. Het gebruik waarvoor deze stukken bestemd waren, ging nie mand aan. Nu stond Ovidius Soliveau hem echter nog in ben ik het verschuldigd," sprak hij tot zich zelve, //dat ik heden avond zoo keurig mijne rol gespeeld hebdoch hij is gevaarlijk zijn twijfel omtrent mijne identieteit kan grooter en grooter worden. En hij zal er zich op beroepen dat hij mijn neef is; doch dat zou lastig en be lachelijk zijn. Ik moet dien kerel in mijne macht Baku. Zij hadden een kar met patronen en andere ammunitie bij zirli. Aan vier boeren die zij ontmoetten, vroegen zij wie de rijkste man van het dorp was; de eerste wilde het niet zeggen en werd onmiddellijk gedood; de tweede, die ook weigerde, onderging het zelfde lot, en de twee overgeblevenen, die de angst om het hart sloeg, wezen hun nu het huis van een goeden, rijken dorpsbewoner, Hadschi Hussein aan. De roovers dwongen nu Hadschi Hussein hen bij zijn geldkist te brengen, waar zij 10,000 roebel in goud en 10,000 roebel aan geldswaardig papier vonden. Daarna staken zij den heer des huizes en zijne huishoud ster dood. Maar nu kwamen op't geschreeuw der vrouw, vele dorpelingen aansnellen zij begonnen op de roovers te schieten, deze weken voor de overmacht, baanden zich al vechtende een weg naar hunne paarden en reden heen met achterlating van vier dooden. Alle pogingen om hen op te sporen bleven vruchteloos. Het bericht aangaande het vermoorden van den Braziliaanschen president Peixoto wordt niet bevestigd. In 't Britsche lagerhuis ver klaarde de regeering er niets van le weten. Het blijkt, dat het aan de Aquidadam, met admiraal Mello aan boord, en aan een, als oorlogschip door hem ingericht koopvaardij- vaartuig gelukt is, onder begunstiging der duisternis, uit de baai van Rio Janeiro te ontsnappen, zich een doortocht banend on danks het hevig kanonvuur der forten, die den ingang der haven bestrijken en die natuurlijk dat vertrek (dat ten doel heeft om de door Peixoto aangekochte schepen, naar Rio onderweg, in open zee aan te tasten) met alle kracht trachtten te beletten. Het Engelsch oorlogschip Beagle ontving hierop van den Britschen eskader kommandant bevel het schip van Mello te volgen, om zijn koers te weten te komen en hem in het oog te houden. Zijn schip moet ongetwijfel door het vuur der forten hebben geleden. Admiraal de Mello heeft nu zekerlijk zijn wensch en het oogenblikkelijk voordeel van er uit te wezen. Om Rio te kri'gen evenwel moet hij er weer in ook, en dat zal misschien nu niet zoo gemakkelijk meer gaan. Woensdag middag traden te Chicago drie mannen het kantoor binnen van John Drake, den kassier van de Indiana-Illinois en Jowa-spoorwegma^tschappij, en verzochten den heer Drake voor een dringende zaak te spreken. De net gekleede heeren werden toegelaten en spoedig daarna verlieten zij kalm het kantoor. Toen men eenigen tijd later het bureau van den heer Drake binnen kwam, vond men dezen op den grond liggen in de kamer, waar alles door elkaar was geworpen; uit de kas waren 21,000 dollars ontvreemd. De kassier was door een slag met een hard voorwerp bewusteloos gemaakt. Deze geheime en welgeslaagde overrompe ling, waarvan de daders n >g niet gesnapt zijn, heeft groote ontsteltenis verwekt in financi- eele kringen. WAALWIJK, 6 Dec. 1893. Toen we in ons vorig nummer spraken over de nieuw ingestelde jaarmarkt op 5 December, beschouwden we de zaak alleen uit het oogpunt van winkeliers, neringdoenden, herbergiers enz. hebbenmaar hoe zal ik daartoe komen P Ik zal middelen beramen Kort voor het einde van den nacht sliep hij in. Alle sombere gedachten had hij verbannen en met een verschrikkelijk cynisme dacht hij «De plannen van mijn patroon hebben mij ge luk aangebracht.' Des morgens om elf uur waren Jacob Mortimer, zijne dochter en de valsche Paul Harmant voor het ontbijt in de conversatiezaal bijeen. Schier de gansche dag werd door de twee mannen besteed om de grondslagen vast te stellen van het contract, dat te New-York zou geteekend worden en de Amerikaan overhandigde aan den Franschman een wissel op zicht, ten bedrage van 50,000 dollars, betaalbaar bij den bankier Richard Davidson. Korte oogenblikken voor den ondergang der zon klommen zij op het dek. Talrijke personen waren daar vereenigd met het oog op eene groote stoomboot, van Amerika naar Frankrijk varend, die op korten afstand den Lord-Maire moest voorbijstooraen. Jacques liet Mortimer en Noëmi belangstellend uitzien, doch wendde zelf den stap naar aen voor steven. Hij wilde zijn gewaanden neef enkele gouden Louis in de hand stoppen en zoo zich van zijne welwillendheid verzekeren. Ook hier, even als achter, was met hetzelfde doel de menigte tezaamgeloopen. Weldra ontwaarde de gewezen meesterknecht Ovidius Soliveau. Jacques wilde tot zijn bloedverwant gaan, doch eensklaps stond hij stil. Ovidius had plaats ge nomen achter een reeds bejaard man. die tegen de verschansing leunde. Een stalen lemmet, dat hij echter trachtte te verbergen, schitterde in zijne rechterhand. Soliveau's houding scheen Jacques Garaud, die aandachtig de oogen op hem vestigde, zeer ver dacht. Eensklaps stak hij de linkerhand uit naar den overjas van den bejaarden passagier, die voor hem stondterwijl hij een oogenblik later de panden nieuwsgierig ophief. Thans trof het Jacques' aandacht, dat de vreem deling een leeren taschje aan een riem om den schouder droeg. Ovidiusovertuigd dat niemand het uog op hein had, daar allen den blik hielden gevestigd op dc naderende stoomboot, die in enkele oogen- Er is echter een ander zeer belangrijk vraagstukde belangstelling der bevoegde autoriteiten in de hoogste mate waardig 't is namelijk dit: of de instelling van verschil lende nieuwe jaarmarkten niet groot nadeel toebrengt aan ouze schoone van ouds be roemde Vrijdagsche weekmarkten, de zooge naamde „Waalwijksche Vrijdag.» En dit schijnt men werkelijk te vreezen we vernemen ten minste dat eenige bevoegde ingezetenen onzer gemeente (geen winkeliers) en eenige voorname buitenlui van plan zijn den raad bij adres te wijzen op het onzinnige van die nieuwigheden. -- Dat onze gemeente geen geschikt terrein is voor de socialistische propaganda is Za terdag weer gebleken. In den avond van dien dag hielden twee personen zich bezig met hel colporteeren van „de Volkstribuun". Weldra zagen zij zich in de Stationsstraat omringd door eene groote, hun blijkhaar niet genegene menigte. De gemeente-veldwachter bood hun zijn bescherming aan, maar zij we zen die af. Toen de menigte steeds aan groeide en meer en meer dreigend werd, loste een der colporteurs eenige pistool- of revol verschoten en ging toen op de vlucht de spoorlijn overde Zeine in. Deze is hier niet bekend. De andere, een inwoner van Sprang v. Th., is nog al erg mishandeld en in het koffiehuis van H. Appels binnengegaan. Na daar eenigen tijd vertoefd te hebben is hij, toen ook de maréchaussées waren opge treden, zonder verder lastig gevallen te zijn huiswaarts gekeerd. Dit zijn de zaken, zooals ze ons zijn me degedeeld. Hoewel uit beginsel tegenstanders van de socialistische leer, omdat wij die voor de maatschappij in 't algemeen en voor de werk lieden in 't bijzonder verderfelijk achten wenschen wij toch te waarschuwen tegen de herhaling van feiten zooals de bovenver melde. Men houde wel in 't oog dat personen, die, hetzij uit principe hetz:j om geld te verdie nen de verre van benijdbare taak op zich nemen om eene minder gewilde courant te koop aan te bieden, daartoe evenveel recht hebben als ieder anderdie meer in den geest vallende bladen vent. Zij hebben het recht te eischen, dat zij daarbij niet gehin derd en zeker niet mishandeld worden. Ge beurt dit, dan is de politie verplicht hande lend op te treden tot bescherming van de in de vrije uitoefening van hun recht be lemmerde personenen zeker zal zij dit krachtdadig doen gewaarschuwd als zij is door hetgeen Zaterdag heeft plaats gehad. Proces-verbaal en veroordeeling zijn dan de onvermijdelijke gevolgen. Om die te voorkomen late men de colporteurs van so cialistische bladen even ongemoeid als die van andere, maar onthoude zich eenvoudig van koopen; dit is de rationeele weg. Voor het reizigersverkeer op de staats spoorwegen is de volgende bepaling gemaakt: Reizigers, voorzien van plaatskaarten naar stopplaatsen, hebben het recht om op de heenreis door te rijden tot het eerstvolgend station en (met een retourkaart) ook op dit station de terugreis te beginnen. Eveneens hebben reizigers, voorzien van retourkaarten genomen aan stopplaatsen, het recht om op de terugreis tot het eerstvolgend station door te rijden. In deze gevallen zal geene verhooging worden gevorderd. Gisteren, St. Nicolaasavond, was 't hier in de gemeente recht levendigvooral op blikken zou voorbijvaren, strekte de rechterhand uitHet stalen lemmet schitterde.... De grijs aard deed eene bewegingOvidius liet de jas panden nedervallen. Jacques Garaud begreep volkomen wat er om ging- «Zool Zoo!" murmelde hij. Neef Soliveau schijnt verschillende pezen op zijn boog te heb ben. Bij zijn stiel van werktuigkundige voegt hij dien van gauwdief! Thans heeft hij het ge munt op het laschje van gindschen bejaarden man, die niet de minste achterdocht koestert." Eensklaps zette de valsche Paul Harmant een bedenkelijk gezicht, terwijl hem tevens eene ril ling over de ledematen liep. «Bij mijn levendacht hij bij zich zeiven, «zoo de kerel op heeterdaad betrapt werd, zou hij onmiddellijk in arrest worden genomen, en geschiedt ditzal hij zich dan niet op mij be roepen Wat! Ik de neef eens diefs!Dat zou mijne positie bij Jacob Mortimer niet verbe teren. Er moet gehandeld worden, opdat dit niet gebeure Ik ga Jacques voltooide zijn zin niet. Eene andere gedachte drong hem eensklaps door den geest. «Thans heb ik hem in mijne macht," dacht hij. «Het toeval heeft mij eene gelegenheid in de hand gespeeld, waarnaar ik heden nacht vruchteloos zocht. «Thans ligt de kerel met gebonden handen en voeten voor mij.' Jacques deed een paar stappen vooruit en stond weldra in de onmiddellijke nabijheid van Ovidius Soliveau. Op dit oogenblik stoomde de groote steamer voorbij met de Fransche vlag in top. /Goede reis! Goede reis! riep een stem. Alle hoofden ontdekten zich met geestdrift stak men de handen omhoog, wuifde men met de hoeden, en meer dan honderd stemmen herhaalden de woorden «Goede reis!' Van het andere vaartuig werd op even enthou- siastische wijze geantwoord en de twee booten verwijderden zich van elkander even snel als zij eerst genaderd waren. De grijsaard met het valies was een der meest enthousiastischen. Hartstochtelijk wuifde hij met den hoed. Soliveau wachtte het geschikte oogenblik af. Terwijl de passagier den arm Yerhief en luidkeeels straat ging 't vroolijk en luidruchtig toe maar alles is in de beste orde afgeloopeu. Te Baardwijk zijn gisteren twee zilveren horloges weggenomen van den muur in de voorkamer bij C. v. D., waarschijnlijk door een z. g. venter die in verschillende huizen met de grootste brutaliteit binnenkwam. De politie heeft zich de zaak aangetrokken en 't is te hopen dat het haar gelukken zal den indringer te pakken. Nergens in Zeeland kweekt men zulke goede boonen in alle soorten als opWalcheren. Ofschoon de oogst, zoowel van paarde- als van witte boonen, in het afgeloopen seizoen zeer ruim is geweest, blijft de marktprijs, vooral der witte boonen, vast en hoog. Voor vele landbouwers is de boonenteelt nog een houvast bij de verbazend lage graanprijzen. Had men dit hoofdproduct (graan) niet noo- dig voor het stroo, dan dachten velen op Walcheren er niet meer aan het te ver bouwen. Zeeramp te Wierum. Hartverscheurend zoo schrijft men is de toestand in het visschersdorp Wierum. Vrijdag nacht was de vloot, sterk 16 schepen bij tamelijken Zuidwestenwind naar zee ge gaan, de Peasumer vloot eveneens, en beiden hadden hun vischtuig (want) .op 16 vaam water, westwaarts benoorden Ameland ge schoten; met het binnenhalen bezig, schoot de wind plotseling omstreeks 12 uur van uit het Zuidwest naar het Noordoost, vergezeld van hevige sneeuwbuien. Beide vloten heb ben toen met achterlating van hun vischtuig, koers naar den wal gezet; den Peasumers is het, niet zonder ernstige schade aan romp en tuig, gelukt het Nieuwe Gat te bezeilen. De Wierumer vloot echter, die westelijker dan de Peasumers schijnt gevischt te hebben, is het niet gelukt het Pinkegat te bekoersen. Negen schepen zijn er op Ameland gestrand. Zaterdag morgen werden er nog zeven sche pen gemist, waarvan geen de minste tijding was; in den namiddag kwamen er nog drie het Pinkgat binnen, die bij den sneeuwstorm den koers, in plaats van naar den wal, op zee hadden gezet, den storm hadden door staan en alzoo waren behouden gebleven. Vier zijn vrij zeker met 21 man omgekomen; althans van de schuiten van Prins, Van den Bosch, Kamman en Visser is nog geen spoor. De sneeuwstorm van Vrijdag woedde ir. Friesland gedurende eenige uren zoo hevig, dat vele reizigers van de weekmarkt te Leeu warden, die met het oog op het St. Nicolaas- feest drukker dan gewoonlijk bezocht was, het raadzaam oordeelden in de stad te blijven. Anderen zochten halverwege een gced heen komen; slechts enkelen waren op den be paalden tijd thuis. Thans is de sneeuw voor een deel weder weggedooid, zoodat het ver keer niet langer wordt belemmerd en ook de postverbinding, die geheel van streek was, weder is hersteld. Het noodweer van Vrijdagavond heeft droeviger gevolgen gehad, dan aanvankelijk gedacht werd. Een sleepboot met vijf schepen achter zich liep bij Rossum door den storm uit het roer. Een der schepen dreigde te zinken. De schipper, op lijfsbehoud bedacht, vluchtte met vrouw en vijf kinderen, waarvan het oudste 6 jaar en het jongste 9 maanden telt, in de jol. Het bootje sloeg echter om en allen stortten te water, met groote moeite konden de man en de vrouw, de laatste met een kind in den arm, zich redden. De vier andere kinderen verdronken jammerlijk. Reeds zijn drie kinderen opgevischt, het vierde echter nog niet. toejuichte, stak Ovidius de linkerhand onderden lichten overjasweldra door d^ reehterhand ge volgd aan de andere zijde. Het scherpe lemmet had weldra den rieTü door gesneden en een oogenblik later was het valies reeds onder Ovidius kiel verborgen. Haastig keerde deze zich om en stond toen tegen over zijn gewaanden neef. De valsche Paul Harmant strekte de armen uit en liet die op de schouders van den werktuig kundige nedervallen «Wat hebt gij daar aangevangen, dief?" vroeg hij hem. Ovidius aarzelde en verbleekte; maar toch ver loor hij niet allen moed. «Wat?" stamelde hij. «Wat zegt gij, neef?" Jacques greep hem bij den arm en geleidde den ellendeling naar een somberen hoek. «Ik zeg," hernam hij met de twee rijen tanden vast op elkander gedrukt, «dat ik alles gezien heb, dat gij een ellendig schepsel zijt en dat gij mij onmiddellijk het leeren taschje hebt af te gevendat gij den man daar ginds hebt ont stolen.' Ovidius werd bleek van schrik en angst. «Heb medelijden!" zuchtte hij ontsteld. «Heb medelijden. Neef, ik smeek er u om, lever mij toch niet over aan het gerecht, Ja, ik ben een ellendeling ja, ik heb gestolen; doch dit is niet geheel mijne schuld. Het verlangen rijk te zijn maakte mij zinneloosIk wist niet meer wat ik deed.' «Zwijg!" riep de valsche Paul Harmant. «Gij hebt eene misaaad begaan die door niets in de wereld kan verontschuldigd worden. VVanneer ik er aan denk, dat gij van mijne familie zijt en deze op dergelijke wijze onteert, dan begrijp ik nietdat ik u geen kogel van mijn revolver in den kop jaag of aan den kapitein overlever om u eene rechtvaardige straf te doen ondergaan." Ovidius wankelde op zijne beenen; zijne tanden klapperden. .Neen, neen, neen," stamelde hij, «dat zult gij niet doen Heb medelijden met een verdwaalde, die in een oogenblik van zwakheid...." «Eene zwakheiddie bij u eene gewoonte is geworden, zoo er te oordeelen valt naar de be hendigheid en de koelbloedigdheid, die gij getoond hebt." Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2