Nieuwjaar. LAGER" DOEKEN ZEER LSEE firma W. H. van Gullek Wzn., Hfi-IMICinfG Het Algemeen Noofd-Brabantsch BR1QUETTEN, M,J, v, d, DONK Café Restaurant, Waalwijk, Advertentiën, Visitekaarten, SORTEERING zwarte en gekleurde wollen en chenille winterartikelen A. N. van Oerle, Schoenstrop- penband, BOSCHBAND, W erkliedenfonds, Trappisten Bier, A, J, GEREIS, VERBUNT- v. Overbeek. Dinsdag 2 Januari, Boekdrukkerij een jongmensch A. N. van Biel, Waalwij ks OUD" BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Oostenrijk, Italië. Amerika. Enveloppen, Antoon Tielen. eene groote en prachtige en verder alle SOORTEN tot 't manufactuurvak behoorende, JALOES1EBAND. TH. A. VAN DELFT, (Pilsener bier). GEZONDHEIDS BIER langst vuurhoudende Bussumsche Fabriek. 's Bosch, 0 Als boven. welke door de oppositie ijverig en taktvul is geëxploiteerd. Gladstone is echter ook niet groen meer op politiek gebied en van een quaestie van nationaal belang maakte hij eenvoudig een votum van wantrouwen. De discussie over de marine stelde hij de vorige week reeds vast op Woensdag en tegelijk stelde hij een votum van vertrouwen van den volgenden inhoud. „Het huis, vaststellend dat het de eerste plicht van den verantwoor delijken minister der kroon is, voor de ver dediging van de belangen des rijks ter zee de noodige voorzorgen te nemen, heeft alle vertrouwen, dat Harer Majesteits raadgevers te rechter tijd en overeenkomstig de behoefte voorstellen zullen indienen bij het parlement." Zoo kon Gladstone de heeren treffen met hun eigen wapen En 't is hem geluktToch zal hij een uitbreiding der zeemacht niet wel kunnen ontgaan, uitstel kan in deze geen afstel zijn, maar in Maart of April a's de minister van marine met zijn plannen voor den dag komt, zijn de gemoederen wel heel wat kalmer en de „grand old man" kan zijn werkplan in rustige rust ten uitvoer brengen en met een budget voor den dag komen, dat zijn aan hangers bevredigt en hem aan populariteit doet winnen. Toch zal een volkomen ne geering der alarmkreten op den duur onmo gelijk zijn. De minister van buitenlandsche zaken heeft aan Spanje's vertegenwoordiger te Tanger geseinddat hij krachtdadig tusschenbeide moet komen om de quaestie betreffende het vaststellen van eene onzijdige strook bij Me- lilla ten einde te brengen. Spanje wil niet langer wachten. De onderhandelingen met Rusland over het handelsverdrag loopen voor Kerstdag niet af. Een deel der ter laatster ure in het belang der ZuidDuitsche takken van nijverheid gestelde eischen is door den Russischen minister van financien geweigerdzoodat daarover nog verder onderhandeld moet worden. Er dreigt eene groote scheuring te ontstaan in de groote Duitsche vereeniging van agra riërs. Ongeveer een derde der leden, met de tot nu toe gevolgde staatkundige houding ontevreden, moet öf reeds gevallen zijn öf op afval zijn bedacht. Onder de leidende Comités zijn groote oneenigheden ontstaan. Naar het schijnt willen de kleine boeren niet meer aan den leiband loopen van de groote grondbezitter1?, maar weer, gelijk vroeger, een eigen boerenbond tegen de groote aristocra tische heeren stichten. Als dit gebeurt, zou het thans de gewich tigste gebeurtenis zijn in de binnenlandsche politiek van Duitschland. Het wetsontwerp in zake de pensioneering der commissarissen van politie, dat door het ministerie aan de goedkeuring der volksver tegenwoordiging zal onderworpen worden heett ten doel deze ambtenaren onathankelijk te maken van de gemeenteraden, wat met het oog op de samenstelling van deze lichamen in steden als Parijs, Lyon, Rouaan, Marseille, enz. hoogstnoodzakelijk is. De kosten voor den staat worden geschat op 225.000 gulden. Ook de rechter van instructie in de zaak van Vaillant, de heer Meyer, heeit tal van ongeteekende brieven met bedreigingen ontvangen. Zijne woning wordt nu nauw keurig door politiedienaren bewaakt. Te Annonay, departement Ardèche, is een anarchist, met name Bergeron, gevangen genomen, die in het bezit van eene groote hoeveelheid outploibare stof was bevonden. Ruim dertig anarchisten, die in het fort Montjuich, bij Barcelona, gevangen zaten, zijn overgebracht op het oorlogschip Navarra, ten einde hen naar eene tot nu toe onbekende plaats te brengen. De. kominaudant zelf wist, toen hij de gevangenen aan boord nam, niet waarheen, hij Hen moest vervoeren. Hij heeft verzegelde orders mede gekregen, waarvan ""-hij eerst in zee kennis mocht neftien. v- De inscheping had onverwachts plaats en rs, rustig toegegaan. Eene sterke politiemacht was op de been. Het nieuws van het over brengen der gevangenen moet op de andere aiwqhtetische gevangenen een diepen indruk hebbed 'gemaakt. De rechtbank te Barcelona heeft den bewerker van den dynamietaanslag in het Teatjro Liceo gearresteerd. Hij heet José Cordina, was naar' Frankrijk gevlucht, doch spoedig naar Barcelona teruggekeerd en ge grepen. Hij heeft ook de bom gemaakt, die door Pallas naar maarschalk Campos gewor pen is. Hij heeft de daad bekend. Ook degenen die te Villanova bommen neerge legd hebben, zijn gevangen genomen. In het lagerhuis heeft Gladstone medege deeld dat de hertog van Koburg atstand heeft gedaan van eene jaarlijksche toelage van 15,000 pd. st. en daardoor de vvenschen van het parlement in dit opzicht reeds heeft voorkomen. Hij behoudt échter de jaarlijk sche bijdrage van 10,000 pd., hem in 1873 bij gelegenheid van zijn huwelijk toegestaan, en dit dewijl hij zich voorstelt geregeld een gedeelte van het jaar in Engeland door te brengen. De regeering heeft deze regeling aanvaard omdat het niet wenschelijk is de bevolking van Koburg de lasten te laten dragen van het verblijf des hertogen in En geland. De hertog heeft het verlangen kenbaar gemaakt dat zijn naam worde geschrapt uit de lijst der particuliere raadgevers van de Kroon. Wat zijne positie in het heerenhuis betreft, daaromtrent heeft het huis zelf en uitsluitend te beslissen. Uit het kruitmagazijn te Rakonitz, in Bo- hemen, is den 18 dezer eene hoeveelheid van 32 kilo dynamiet gestolen. Des avonds heeft aldaar ten huize van een der inge zetenen (advokaat Wolf) eene hevige ontplof- fing plaats gehad, die groote vernieling heeft aangericht. Men vond de familie in zwijm liggen, maar ongedeerd. Ofschoon de burge meester meende, dat de daad eene loutere persoonlijke wraakoefening of het gevolg van socialis ische woelingen kon zijn geweest en er dus geen sprake zou zijn ran een aanslag uit nationalen haat, meent men dit echter niet zoo gereedelijk te kunnen toegeven. Want advokaat Wolf is een Duitscher en had zich onlangs bij een nationaal feest gehaat gemaakt door niet te willen illumineeren, waarom toen bij hem verscheidene ruiten zijn ingeworpen. Het thans gebeurde kan ook in verband staan met het feit dat de aldaar bestaande Jong-Czechische vereeniging is ontbonden, omdat zij wilde trachten, van den gemeenteraad twee dingen te verkrijgen: opheffing der Duitsche school en verbod aan alle Duitschers om op straat of in openbare lokalen Duitsch te spreken. In het station te Salzburg zijn papiertjes gevonden, inhoudende de bedreiging dat men in de Kersdagen het station in de lucht zal doen vliegen. De rust is nu te Monreale, bij Palermo hersteld, nadat de werklieden vereenigingen het plaatsje twee dagen lang in beroering gebracht hadden. De lieden trokken geza menlijk op, roepende: „Weg met de accijnzen!" en staken eenige accijnskantoren in brand. Toen de gewapende macht tusschenbeide kwam en eenige personen in verzekerde be waring naar de kazerne bracht, vielen de werklieden deze aan en eischten de invrij heidstelling der gevangenen. Een sergeant, twee bersaglien en een paar gendarmes werden hierbij gewond. In het geheel zijn nu 32 der onruststokers gearresteerd en naar Palermo gebracht. Vermelding verdient het dat de onruststokers tegelijk met den kreet„Weg met de accijn zen het„Leve de koning! Leve de ko ningin aanhieven. De burgemeester van Monreale is thans ontslagen. Het officieele orgaan maakt het rapport openbaar, dat de minister president Crispi deswege bij den koning heeft inge diend. Daarin wordt gezegd, dat de burge meester de nationale instellingen beschimpt en tot gewapend verzet tegen de regeering aangespoord heeft. Hij heett verder zich tot de burgemeesters op Sicilië gewend voor het teekenen eener petitie ter 'afschaffing van het leger, dat hij eene bijeenbrenging van beulen des volks heeft genoemd, en den gemeenteraad voorgesteld heeft de landerijen onder het volk te verdeelen. De Times verneemt uit Rio de Janeiro via Montevideo, dat duizend aanhangers van Peixoto onder generaal Telles geland zijn op het eiland Governador, om te pogen het te veroveren. Admiraal de Gama, met vier honderd insurgenten, lokte de Peixotoisten in een hinderlaag en viel hen toen aan. De aangevallenen deinsden terug na aanzienlijke verliezen, terwijl generaal Telles zwaar ge wond moet zijn. De Mello zal Santos, generaal Jaraïva San Paulo beschieten. In een manifest van de Gama aan het volk onttrekt hij aan Peixoto zijn veelzijdigen steun. De algemeene meening te Rio moet de Gama gunstig zijn. Het blijkt dat het verder onmogelijk zal zijn den buitenlandschen handel te beschermen, tenzij door de tusschenkomst der groote mogendheden. Peixoto gaf een weigerend antwoord op een verzoek, door de bemid deling van den Engelschen gezant gedaan, strekkende tot de oprichting eener afdeeling van het Roode Kruis, en wei omdat de ge nezen zieken en de herstelde gewonden naar hij zeide de wapenen weder zouden opnemen tegen de regeering: Ook heeft Brazilië zich nooit bij de conventie van Genève aange sloten. De Amerikaansche regeering moet van Peixoto ongunstige berichten hebben ontvangen; zij ziet belangrijke gebeurtenissen te gemoet en heeft mitsdien de grootste Amerikaansche vloot naar Brazilië gezonden welke de wateren van Zuid Amerika ooit hebben aanschouwd. Volgens de Standard zou Cleveland thans meer geneigd zijn de aanhangers van De Mello als wezenlijke oor logvoerende partij te erkennen, mits er van het herstel der monarchie geen sprake zij, want deze zoude te Washington den scherp- sten tegenstand uitlokken. Het heet dat Cleveland ook besloten is het voorloopig bewind van Hawai te erkennen bijaldien de koningin blijft weigeren toe te stemmen in de voorwaarden voor haar herstel op den troon. Vervolg nieuwsberichten in het 2de blad. 1 Tijdig voorzien van de H. 11. Sa cramenten der Stervendenoverleed heden in het Klooster te Oorschot onze innig geliefde Zuster en Behuwd zuster de Eerwaarde Züster MARGAÏtETHA, (ANNA AIARIA VAN IEKSEL) in den ouderdom van ruim 65 jaar. 18 December 1893. A. VAN IERSEL. E. J. H. VAN XEBSEL-Van Nüenen. ■1. VAN IEKSELDeken en Past. JOS. VAN IERSEL, Burgemeester W. VAN IERSEL Past. A. II. VAN IERSELPast. Eeuige eu algeineene kennisgeving. a f0.65, a 0,75 en fl,p. lOOstuks. vanaf 25 cent de 100 stuks. Spoedige opgaaf gewenscht. F.&W.Ratb gj» fWWïNHEL&CO f.., jtouroom Agentuur bij dï firma L van Leeuwen, te Waalwijk. FABRIEK VAN ALLE SOORTEN Enkel- en Dubbeigeweven TE WAALWIJK. Deze inrichting dient om Kachels Haarden, Vuurschermen, Kolenbak ken, Standaards, en voorts alle ijzeren en blikken voorwerpen in het vuur te ver lakken. Nette en vlugge bediening wordt verzekerd. Billijke prijzen, jï CONTANT, zonder korting. WAALWIJK. Tie aandacht van alle werk heden en ook van autoriteiten wordtvooral in onze dagen 's-B O S CH Kruisstraat 282 waareven als bij de vertegenwoordigers prospectustarieven en alle verlangde inlich tingen gratis verkrijgbaar zijn. en werkgevers op Ondergeteekende heeft de eer te berichtendat voortdurend het alom zoo gunstig bekende bo venstaand verkrijgbaar is up heele en halve fleschen. 1/1 beugelfleschen 14 cents. 1/2 8 ff 1/1 flesschen 14 cents. 1/2 8 ff CAFÉ MARKT, WAALWIJK. zonder de minste REUKzijn voorzeker die van de GEDEPONEERD FABRIEKSMERK BIJ Horlogemaker H40 Vugterstraat H 40 zal te raadplegen zijn te Waalwijk, bij den heer 11 uur voorm. tot Onder aanbeveling, 4 uur namiddag. Ter opleiding kan geplaatst worden van fatsoenlijke familie, toegerust met de noodige kennis van de Nederlandsche taal. ANTOON TIELEN. De Erven debiteeren steeds met succes: EN (Koolzuurdruk.)

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 3