Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Duitschland. Italië. Amerika. UITVOERINGEN. BINNENLAND. Uit den aard der zaak valt er in deze dagen niet veel nieuws op staatkundig gebied te melden. Uit Berliju bracht de telegraaf het bericht, dat de laatste ministerraad niet minder dan 5 uur zou hebben geduurd en dat het tot levendige woordenwisseling is gekomen. Reeds vroeger heette het, dat Caprivi en Bronsart, de minister van oorlog, in vele ge wichtige militaire quaestiën volstrekt niet harmonieerden. Volgens eene andere lezing kan echter de „levendige woordenwisseling* ook wel om het DuitschRussische handels- tractaat gedraaid hebben. De minister van financien Miquel b. v. liet zich onlangs uit dat voor de van conservatieve zijde geopperde bedenking met betrekking tot de quaestie der geldswaarde bij een handelstractaat met Rus land wel iets te zeggen viel. Trouwens ook bij de tractaten met Oostenrijk en Italië rezen eveneens moeilijkheden op dat stuk. Miquel heeft bovendien voor zijne nieuwe belasting plannen den steun van agrariërs en conser vatieven noodig, en tracht daarom de rech terzijde zachter te behandelen. De Freisinnige Zeitung voorziet eventueel eene kanseliers crisis naar aanleiding van dit Russische han delsverdrag, hetwelk enkele Pruisische minis ters zoo mogelijk op het laatste oogenblik nog zouden willen doen mislukken. Te Praag is een politieke moord gepleegd, die in geheel Oostenrijk veel opzien wekt. Op straat is daar vermoord gevonden een werkman, zekere Mrva, handschoenmaker, die onder verdenking stond van in dienst der politie te wezen. Niet ten onrechte wordt opgemerktdat in Boheme meer en meer Iersche toestanden beginnen te heerschen. Tengevolge van het gebeurde te Rakonitz, zijn aldaar negen personen in hechtenis ge- Te Belgrado hebben, bij de gemeenteraads verkiezingen van Zondag, de radicalen met groote meerderheid gezegevierd. Het proces wegens grondwets-overtreding tegen het liberale oud ministerie A'vakumo- witch is in vollen gang. De voornaamste punten van beschuldiging zijn misbruik van macht tot het doen zegevieren der liberale partij bij de stembus en onwettige verlenging der handelsovereenkomst met Oostenrijk. Uit Melilla wordt bericht, dat met het wederinschepen der Spaansche troepen reeds een aanvang is gemaakt. Zij worden in Zuid- Spaansche haveus ingekwartierd, tot de sultan de verlangde schadeloosstellingen zal hebben betaald, welker gezamenlijk bedrag door de Epoca op niet minder dan 60 millioen pesetas wordt geschat. Geheel eene geldquaestie wordt dus wat eerst beloofde eene hernieuwing der Spaansch-Moorsche krijgsbedrijven uit den riddertijd te zullen worden. Naar het financieel program der nieuwe Italiaansche regeering worden nog steeds allerlei gissingen gedaan, een bewijs hoezeer men daarin belangstelt zeker, 't Behoeft echter niet te worden gezegd, dan men het ware eerst zal te "weten komeu na de Kerst- vacantie. Wegens het verergeren der toestanden op Sicilië zijn andermaal twee bataljons infanterie naar de omstreken van Palermo afgezonden. Uitnemend komt aan het nieuwe kabinet van pas de overwinning, door overste Ari- mondi te Agordat in Eritrea op de Soudan- in dat geval toch enkele duizenden franken te kunnen nalaten. Lucien studeerde met de meeste vlijt. Hij wenschte met al de vurigheid zijns harten zich eene positie in de wereld te verschaffen en dit stelde zijne tante dan ook vrij wel gerust. De uitstekende vrouw stierf, toen haar neef zijn twintigste jaar bereikte, doch voor haren dood deelde zij hem het tragisch uiteinde haars broeders mede, met al hetgeen daarvan het ge volg was geweest, en stelde hem de eigendoms- titeis terhand van de terreinen te Alfortville. Toen mevrouw Bertin aan Lueien den naam mededeelde der vrouwdie veroordeeld werd onder de beschuldiging den heer Labroue ver moord en de fabriek in brand gestoken te hebben, weidde zij zeer in het breede uit over al de bij zonderheden dezer geheimzinnige zaak. Zij ont veinsde het niet, dat niettegenstaande de veroor deeling, zij zeer aan de schuld van Jeanne Fortier twijfelde. Zij sprak van Jacques Garaud, den meester knecht, die, naar men zeide, als het slachtoffer zijner toewijding in de vlammen was omgekomen. Iets in haar binnenste sprak deze toewijding tegen; zij hield liet zelfs in het geheel niet "voor bewezen dat de man dood was. Volgens haar was Jacques Garaud of kon hij althans de schuldige zijn, en Jeanne Fortier was voor haar eene onschuldige martelares. Lucien had met de diepste aandacht en de droevigste belangstelling naar al deze bijzonder heden geluisterd. De woorden zijner tante gingen niet verloren. „Eene heilige taak rust op mij," zeide hij tot zichzelven; „ik zal trachten licht te brengen in de duisternissen, die den dood mijns vaders om ringen.* De jongeling was thans alleen in de wereld; met vernieuwden moed zette hij zich aan het' werk en voltooide met den grootsten ijver de bijzondere studiën, wier doel wij kennen. Nu wij den toestand van de voornaamste per sonen uit dit verhaal onder de oogen onzer lezers gebracht hebben, keeren wij tot Jeanne Fortier weder. Wij weten reeds dat de ongelukkige, eensklaps met verstandsverbijstering geslagen, toen zij hare veroordeeling vernam, naar de Salpétrière was gebracht, en wij weten ook dat de dokter, met sche Derwischen bevochten. Met 1500 man stonden de Italianen hier tegenover een 10.000 man sterken vijand, wien ze een ver lies van 1000 dooden toebrachten, terwijl ze zeiven ruim honderd man verloren, meest in- landsche soldaten. Ook echter werden drie officieren en een onder-officier gedood. Ge wond werden 125 man, waarvan twee officieren. De Times verneemt uit Calcutta dat de handel te Bombay zich verzet tegen een invoerrecht op zilver, hetwelk de regeering heeft willen invoeren, maar dat de openbare meening overigens de noodzakelijkheid daar van bepleit en een invoerrecht onvermijdelijk acht, ondanks het zwijgen der regeéring. De Daily News verneemt uit Kaïro dat de Arabische pers hare aanvallen op de Engel- schen hervatverklarende dat de nota der regeering, waarbij de door den wetgevenden raad voorgestelde bezuinigingen verworpen werdendoor Engeland werd gedicteerd hetgeen echter onwaar is. Tusschen de uitgeweken Fransche anarchis ten en de Engelsche te Londen moeten ern stige ongeregeldheden ontstaan zijn. Paul Reclus moet geen schuilplaats gevon den hebben in Engeland. Op weg daarheen, moet hij zijn route gewijzigd en zich naar de Belgische grens begeven hebben, vanwaar hij naar Zwitserland zou getrokken zijn. Daar zou hij slechts 24 uur zijn gebleven, uit vrees van gesignaleerd te wordenthans is hij op weg naar Turkije. Deibierde scherprechterheeft een zeker aantal brieven gekregen, waarin men dreigt hem in de lucht te doen springen wanneer hij Vaillant ter dood brengt. Men zegt, dat de man, die al 70 jaar is, eervol ontslag uit zijn betrekking zal vragen. Men heeft berekend, dat er in dit jaar 292 werkstakingen hebben plaats gehad aan 500 industrieeie inrichtingen, gezamenlijk met 50000 arbeiders. Indien men nu gemiddeld het dagloon stelt 5 fr dan komt men tot een verlies van bijna vijf millioendat de werk lieden zich berokkend hebben; dat is 100 tr. per hoofd. Aannemende dat hunne eischen iugewilligd werden hetgeen hoogstens voor de helft der vverkstakiugen het geval was, en verder dat het loon met 10 pet. verhoogd werd, dan zouden er bijna acht maanden noodig zijn om de werklieden het verlies te doen herwinnen. Hoogst belangrijke ontdekkingen zijn in de laatste dagen gedaan door de politie te Barcelona. In het nabijgelegen dorp Gueva vond men eene volledige anarchistische werk plaats, en wel in een grot, onder in een ravijn waarvan de toegang door rotsblokken en struikgewas verborgen was. Men vond er ettelijke flesschen met nitro-glycerine, bene vens een veertigtal kegelvormige bommen, meest alle geladen. Deze ontdekking is een gevolg van be kentenissen, door eenige gevangen genomen anarchisten in 't geheel zijn er 85 in hechtenis afgelegd. Daaruit is verder ge bleken, dat oorspronkelijk de bedrijver van den aanslag in den schouwburgCodina werd aangewezen voor den aanslag (van 24 September) op Martinez Campos, maar dat de afdeeling der waanzinnigen belast, na onder zoek gezegd had „Zij kan nog wel genezen.' De wetenschap, die zoo sprak, vergiste zich niet. Een voorvaldat wij thans gaan verhalen bracht in zeer dramatische omstandigheden Jean ne's genezing mede. 't Was gedurende het beleg van Parijs. De Duitsche legers omknelden de groote stad in een kring van ijzer en vuur. De Pruisen die 't plan gevormd hadden de bevolking uit te hongeren, omsingelden in steeds nauweren kring de stad doch eindelijk door den hardnekkigen weerstand der Parijzenaais meer en meer verbitterd, richtten zij hunne aanvallen tegen de hoofdstad en wierpen een ontzaglijk ge tal bommen en granaten over het gedeelte, dat het meest in hunne nabijheid lag, den linkeroever der Seine. Drie bommen ontploften binnen de gebouwen der Salpétrière. Een der verdelgingswerktuigen vernielde het gebouw der waanzinnigen, waarin Jeanne Fortier eene plaats had gevonden. De vlammen likten de muren en drongen door de dakende angstkreten en het woest ge brul der krankzinnigen verergerden nog zeer den afschuwwekkenden toestand van dit afgrijselijk toon eel. Met verwilderde oogen en de handen vastge klampt aan de ijzeren staven harer cel, zag Jeanne ^ortier het vuur zijn vernielingswerk vol brengen. Eene wonderbare werking had er toen in haar brein plaats. De brand der Salpétrière zette voor haar den brand der fabrieken van Altortville voort. Het geheugen keerde langzaam terug met de wetenschap van alles wat er vroeger gebeurd was. De sluier, die hare hersenen zoo lang be dekt had, scheurde en de rede hernam al hare rechten. Zij begreep de uitgestrektheid van het gevaar en in stede van onsamenhangende kreten uit te stooten en waanzinnig geroep te doen weerklin ken, riep zij zeer verstandig om hulp. De ongelukkige werd met hare gezellinnen gered en naar de andere zijde der gebouwen overgebracht. Daar dacht zij na, terwijl haar hoofd op beide op het laatste oogenblik hem to;n de moed ontzonk en Pallas (sedert ter dood gebracht) zijn taak overnam. In den schouwburg had Codina twee bommen moeten werpenmaar daar vervulde hij, naar men weetzijn taak ook maar gedeeltelijk. Door den gevangen genomen anarchist Sirassol is bekend, dat hij de maker is ge weest van de Orsini-bommendie gediend hebben zoowel voor den aanslag op Martinez Campos als voor dien in den schouwburg. Te Madrid is, onder bedenkelijke om standigheden eene werkstaking uitgebroken onder de bakkers. Een gezel, die niet mede wilde doen, werd door de anderen vermoord. Ook werd verzet gepleegd tegen de politie die 19 man arresteerde. Groote ontevredenheid verwekt een gerucht, volgens hetwelk in deze dure tijden vooral op verlangen van hooger hand, op de be grooting een post van een paar millioen zal worden uitgetrokken voor den bouw te Berlijn van een museum voor antieke beeldhouwwer ken. En dat terwijl voor eenige hoognoodige verbeteringen in het universiteitsgebouw enz. geen geld beschikbaar heet te wezen. Paus Leo XIII heeft den 22en dezer den dag herdacht, waarop hij veertig jaar geleden den kardinaalshoed ontving. De gelukwenschen van het Heilig Collegie ontvangende sprak de Paus »Wij wenschen vuriglijk den wereldvrede, waarvan de Paus de apostel is. En aan dat apostelschap moet volle vrijheid worden gelaten. Ook moet men zonder wantrouwen zijn woord aanvaar den, opdat het allerwege kunne doordringen. Eerst dan kan in de gemoederen de rust weder opbloeien Al de raadsleden van Monreale hebben tegen de afzetting van den burgemeester ge protesteerd, zoodat men nu een ontbinding van den heelen gemeenteraad verwacht. De agitatie tegen de accijnzen heeft zich uit Palermo naar verscheidene vlekken in het departement verbreid. Toch schijnt de be weging, door de Maffia gewekt, haar kracht te verliezen. De leden der Faschi hebben zich onthouden. PALERMO26 December. Te Lercara viel het gepeupel de troepen aan, die daarop vuur gaven, zoodat er vier dooden en ver scheidene gekwetsten vielen. CALTASINETTA26 December. Een volkshoop, opgeruid door eenen individu dien men wilde arresteeren, trachtte in de kazerne te dringen, d -ch slaagde daarin niet en stak vervolgens het raadhuis, de burgersociefeit en andere openbare gebouwen in brand. In den Amerikaansche staat Kansas moet eene samenzwering ontdekt zijnten doel hebbende om Miss Ruth Cleveland, het daar vertoevende dochtertje van den president, op te lichten en dan losgeld te eischen. Als in het complot betrokken moeten een paar vrou wen zijn gearresteerd. CAPELLE. Donderdag 28 Dec., 's avonds 7 uur ten huize van den heer M. Boezerdoor de re derijkerskamer Vriendentrouw. handen rustte. Een uur later had het verledeneen tijddie reeds tien jaar verloopen was, geene geheimen meer voor haar. Den volgenden dag kwam de dokter zijn ge woon bezoek afleggen. Bij zijn binnentreden stond Jeanne recht op de beenen met een helder gelaat en de oogen vol uitdrukking. In plaats van den geneesheer tot haar te laten komen ging zJf-j tot hem. Herhaaldelijk reeds had Jeanne sinds den vori- gen dag de verpleegsters willen ondervragen, die haar verzorgden. Deze dachten echter dat zij nog waanzinnig was en hadden geen antwoord voor haar over zij luisterden zelfs niet naar haar. Jeanne merkte wel, dat zij gevangen zat, doch waar Ziedaar iets dat zij zich vruchteloos af vroeg. Eene vurige nieuwsgierigheid had zich daar omtrent van haar meester gemaakt. Zij wilde het weten. Toen de dokter haar zag naderen, beschouwde hij de vrouw met een haastigen oogopslag, Hij begreep dat er iets zonderlings, iets onver wachts in haar binnenste omging. Reeds opende hij den mond om haar te onder vragen. «Jeapne gaf hem echter den tijd niet. „Gij zijt dokter, niet waar?" vroeg zij. „Ja,* antwoordde deze verwonderd. „Ik ben hier dan in een gesticht?* De stem van de ongelukkige was vastberaden, hare taal helder en trillend. Dit verwonderde den dokter. Ja, gij zijt hier in een gesticht antwoordde hij. „Waarom ben ik niet in de gevangenis om mijne straf te ondergaan?» hernam Pierre For- tier's weduwe. Meer en meer verwonderd over hetgeen hij hoorde, antwoordde de dokter: „Gij zijt hier in de Salpétrière, en de Sal pétrière is eene gevangeniszoowel als een gesticht.' Jeanne beefde, verbleekte en riep uit: „In de Salpétrière!..... De leegte die in mijn geheugen bestaan heeft, is thans weer aangevuld./.. In de Salpétrière sluit men de gevangenen op, WAALDIJK, 28 Dec. 1893. Bij tamelijke» aanvoer van hoornvee in' de Langstraat was de handel vlug, verschei-'' dene kooplui waren aanwezig, zoowel Belgi sche als Hollandsche. Pnj2en als volgt' i kalfkoeien f 170 a 250, dito vaarzen f 140 a 1 180, hokkelingen f40 a 70, jarige kalveren 120 a 40, nuchtere dito f13 a 16, biggen f9 a 13, berekend naar f 1.50 a 2.per week; slachtvee ie qual. 60 a 65 ets., 2e qual. 50 a 60 ets., vette varkens 58 a 60 ets per Kg. (schoon). Hooi. De handel is op 't oogenblik in dit artikel minder levendig. De prijs bedraagt f 25 per 500 Kg. De prijs der aardappelen in de Boven- Langstraat wordt lager en bedraagt thans naar soort f 1.35 a 1.50 per Hl., handel slap, I terwijl in groenten, voornamelijk koolsoorten, die bij groote hoeveelheden ter markt komen de handel vrij levendig en de prijs betrekke- lijk laag is. De feestdagen zijn hier zonder eenige stoornis afgeloopen. Woensdag heeft een polderwerker, door zich j voor te doen als gemachtigde van den heer Wiegennk, eemge oplichtingen gepleegd; men «S is hem op het spoor. Volgens loopende geruchten zou te l Waspik een man zijne vrouw met een gela- den geweer hebben gedreigd, ja zelfs een 1 schot op haar hebben gelost. De zaak is in onderzoek. ^en kind alhier, dat eenige oogen- bükken zonder opzicht alleen in huis gelaten was, kreeg een lucifer iu hauden en wist die te doen ontvlammen. Het ongelukkig gevolg was dat de kleederen in brand ge- t raakten, zoodat de kleine ernstige brand wonden bekwam, die den dood veroorzaakten. Blijkens bericht van den secretaris- penningmeester der Noordbrabantsche Maat schappij van Landbouw zal hei-, door onvoor- ,i ziene omstandigheden buiten zijne schuld, niet i mogelijk zijn de almanakken voor 1894, vóór het einde dezes jaars af te zenden. Dinsdag namiddag is even voorbij het station Bokstel de goederentrein no. 519 besterad voor Venloo, ontspoord. Drie wag- gons zijn deerlijk gehavend en lagen dwars over de rails. Alle treinen hadden hierdoor veel vertraging. De passagiers moesten over-1 stappen. Men is met alle kracht aan 't werk f gegaan om den weg weder berijdbaar te maken. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Men meldt uit Velp Dinsdagmorgen geraakte bij het passeeren van eenen overweg alhier een oude doove man, die uit dc vroegkerk huiswaarts keerde, onder den trein. Hij werd zwaar aan het hoofd gewond en gaf spoedig den geest. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in de villa Rozenhof, van graai WR. A. C. van Rechteren Limpurg, en eene vrij aanzienlijke partij tafelzilver ont vreemd uit het buffet in het eetsalon, aan de achterzijde van de villa gelegen. De dief of dieven moeten klaarblijkelijk met de localiteit bekend zijn geweest, daar zij precies hebben geweten waar zij moesten zijn om een goeden buit te maken, en hoe de sluiting was om binnen te komen. Zij hebben namelijk een gat geboord in de deur, ter hoogte van de espagnolettewaardoor zij deze met eene ijzeren stang konden omlaag duwen en alzoo die aan verstandsverbijstering lijdenIk ben waanzinnig geweest I Vierenveertigste Hoofdstuk. De dokter aarzelde, alvorens hij eenig ant woord kon geven. Jeanne hernam op levendigen toon „Ja, ik ben waanzinnig geweestTracht niet Jat mij te verbergen.,... Waartoe zou't dienen? ik ben krankzinnig geweest, doch ik ben het niet meer; de s uier, die een diepen nacht over mijn brein heenhing, is eensklaps verscheurdD. duisternissen zijn gewekenThans herinnerii mij aliesMen heeft mij veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf wegens brandstichting, dief stal en moord. Toen ik mijne verooraeeliv hoorde uitspreken eene onrechtvaardige ve oordeeling, dat zweer ik! - ben ik bezwir neergevallenWat er sinds dien tijd met*"' gebeurd is, weet ik niet. Mij dunkt dat ik la.- geslapen hebAntwoord mij, dokter, ik smeek er u om. Ik wil, ik moet alles wetenHoelang ben ik krankzinnig? Hoelang ben ik in de balpetriere .Om u met volkomen zekerheid te kunnen antwoorden zal het mij voldoende zijn uwe kaart te raadplegen,» antwoordde de dokter, en hij w^ndend^ z*eken verpleegster „Geef mij die kaart I" De verpleegster gehoorzaamde. „Gij zijt hier, sinds den 14en Maart 1862 zeide hij. „En thans zijn wij in het jaar?" „1871." Jeanne wankelde op hare beenen en viel biina ten gronde. J Haastig sprong men haar te hulp, maar hare ontroering en zwakte met geweld overwinnend, stond zij weder zoo vast als een paal !are 8ta™el(le zij> de handen aan liet hoofd brengend. „Negen jaren ben ik krank zinnig geweest Niemand herinnert zich mijner Niemand kwam hier om mij od te- zoeken Niemand, niet waar „Zooals gij zegt. niemand," antwoordde de verpleegster. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1893 | | pagina 2