Nummer 1. Maandag 1 Januari 1894. X7e Jaargang Waalwijk, 1 Januari 1894, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmaking. Gemeenteraad van Waalwijk, v UITGEVER: ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. De Echo van het Zuiden, Saalwylsck en Lanplraalsche Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 1—7 regeln 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van A.DOLF Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Geachte Lezer, Het jaar heeft het moede hoofd ter eeuwige ruste neergelegd. Bij een vluch- tigen terugblik op zijn^jjgelegde loopbaan lïaakt zich ongetwijfeld jpJpnjïijde en troos- lende stemming van ons meester. In zijn morgenstond gaven wij ons aan de strcelend- jfe verwachtingen over en, toen zijn avond daalde, blikten wij pp een reeks van wreede en grievende teleurstellingen. Bij zijne ge boorte tooverden wij ons de schoonste luclit- kasteelen voor den geest en aan zijn groeve staren wij helaasop tal van ontgooche lingen. Hoe droevig deze vergelijking in 't algemeen ook ons. stemmen moge, toch moe ten wijuuder dankbaren blik naar Hem die vorsten en volken regeerterkennen -^at de strekenwaarvoor ons orgaan hoofd zakelijk bestemd is, niet h# zwaarsf door de algemeene rampen en tegenspoeden ge troffen werden, dat de spook beel den van nijpend, gebrek en Ift-ngdtewge' wer keloosheid ons in veel mindere mate dan elders bedreigden dat onze handel en in dustrie wel is waar alle krachtsinspanning vorderdenom het hoofd boven water te houdenmaar dat toch onze nijvere en energieke bevolking moedig den strijd aan bond, de vermetelste concurrentie trotseerde en overwon en haar ouden roem op deze wijze schitterend handhaafde, gedachtig aan de woorden van een vaderlandsch dichter: Vertrouwvol 't oog omhoog geslagen Trotseert de stuurman 't golfgeklots En houdthoe fel de stormen jagen Heldhaftig stand gelijk een rots. En wie zal ontkennendathoe wen- schelijk en verblijdend de dagen van voor spoed ook mogen wezende tijd van strijd en tegenspoed ook gunsten en voordeelen afwerpt P Worden immers in den tegenspoed onze krachten niet gestaold, onze vermogens uiet ontwikkeld en gescherpt Worden wij niet genoopt wakker te blijvenom niet door weelde en vadzige rust de veerkracht en voordeelen te verliezen, welke wij in vroegere jaren door ijvervolle krachtsinspanning hadden verworven Zijn tegenspoeden rampen en teleurstellingen vaak geeu heilzame lessen die ons ten duidelijkste doen beseffen, dat deze aarde voor ons allen slechts een oefen school een strijdperk isdat onze ware bestemming hooger ligt en da£ daarom het schoone woord van oneenJ^^^^tstepen eminenten staatsmanen christen KeucheniusJ f/ Beter de eerpalm "omhoog dan op aard' de banier'1' ook onze leuze steeds moet blijven en tot eenig richtsnoer bij al ons werken en strijden moet strekken. Terwijl wij u danGeachte Lezereen gelukkig en zegenrijk nieuwjaar zoowel in uwe zaken als in al uwe betrekkingen van harte toe wenschen en u dankbaar zijn voor het in ons gestelde vertrouwen, liopen wij onzerzijds al onze krachten- aan te wenden, om dat vertrouwen meer en; meer waardig te worden door in dén strijd voor uwe belangen u moedig e.n onversaagd tér zijde te staan. De woorden van een onzer grootste dichters, bij gelegenheid van den verjaardag van zijn zoontje, ten slotte tot de onze makende treden wij het jaar 1894 hoopvol en blijde te gemoet Ik zeg u niets van d'aardschen weg van 't leven. God opene u een Hem behaaglijk pad Geen baan voor 't oog zoo schoon om op te streven Of ze is met pijnlijk zweet, met tranen overspat. Maar wacht uw ziel van ooit aan 't aardsch te kleven Daar is geen lust in wareldeer of schat. Ja, leer met God deez' doolhofoverzweven, Als die hier nooit zijn vaste woonplaats had. Moge echter u steeds bloem bij bloem ont luiken Waar 't vorig jaar slechts doornen heeft betreên Ook 't roosje groeit aan dorre distelstruiken, Wanneer de Algoede 't wil, en wortelt in den steen Hij die d'orkaan zijn slagwiek weet te fnuiken En vreugde schept in }t midden van 't geween; En op Wiens wenk de waterbergen duiken; En mooglijh ivordty wat ooit onmooglijk scheen! Zoo zij het DE REDACTIE. NATIONALE MILITIE. OPROEPING TOT INSCHRIJVING. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk, gelet op art. 19 der wet van 19 Augustus 1861, (Staatsblad no. 72) zoo als die is gewijzigd bij de wet van 4 April 1892, (StaatsbJ. no 56.) Brengen in herinnering: Dat alle mannelijke ingezetenendie op den 1 Januari van het jaar 1894 hun '19e jaar zijn ingetreden, namelijk'die geboren zijn in het jaar 1875, onverschillig of zij redenen van vrijstelling hebben of' niet, verplicht zijn zich in de maand Januari 1894 voor de militie te doen inschrijven; dat voor ingezeten wordt gehouden 1°. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van 28 Juli 1850 (Staatsblad no. 44); 2°. hij, die geen ouders of voogd hebbende, ge durende de laatste aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip, voorafgaande achttien maanden, in Nederland verblijf hield; 3°. hij, van wiens ouders de langstlevende inge zeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het rijk verblijf houdt; dat voor ingezeten niet wordt gehouden de vreemdeling behoorende tot den staat, waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgs dienst is onderworpen, of waar ten aanzien aer dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerig- heid is aangenomen, terwijl daarentegon hij, die eerst na het intreden van zijn 19e, doch voor het volbrengen van zijn 20e jaar, ingezeten wordt, verplicht is, zich zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven: dat voor de militie niet wordt ingeschreven 1°. de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is, en 2°. de ir. een vreemd rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten; dat de inschrijving geschiedt: 1°. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, z'.jn beide overleden, de voogd woont; 2°. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont; 3°. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de ge meente waar hij woont; 4°. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de ge meente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Met waarschuwing dat diegenen, welke zich op den 31 Augustus 1894 niet hebben aangegeven, overeenkomstig de wet zullen worden gestraft. Burgemeester en Wethouders voorn. Waalwijk, 17 Dec. 1898. De Vrijdag voormiddag ten li1/» ure, on der voorzitterschap van den burgemeester jhr. van Grotenhuisgehoudene openbare vergadering van den gemeenteraad, werd bij gewoond door alle leden- met uitzondering van den heer van der Heijden. De voorlezing der notulen van de vorige vergadering werd aangehouden tot de vol gende. Bepaald werd, dat de nieuw benoemde gemeente-ontvanger zijne functie zal aan vaarden op 1 Januari 1894. De heer van der Heijden, door den bode geroepen, legde hierna als gemeente ontvanger voor den raad de bij de wet voorgeschreven eed en af. De voorzitter herinnerde, dat hij nog kort geleden het genoegen had met de raads leden den heer van der Heijden bij zijne benoeming te complimenteeren; hij herhaalde de toen uitgesprokene gelukwenssehen en deelde mede, dat hij zijne functie 1 Januari zou aanvaarden. Spreker hoopte dat de nieuwe titularis zijne betrekking met accuratesse zou vervullen, tot eigen genoegen en ook ten genoege van den gemeenteraad en van bur gemeester en wethouders; vooral echter van deze laatsten, omdat uit den aard der zaak de ontvanger het meest met het dag. best. in aanraking komt; hij uitte den wensch dat dit steeds zal geschieden op dezelfde aan gename wijze en met dezelfde jovialiteit als dit voortdurend heelt plaats gehad met des ontvangers te vroeg ontslapen broeder. De heer van der Heijden verliet hierop de raadszaal. De voorzitter gaf voorlezing van een schrij ven van den minister van justitie, rakende de lokalen van het kantongerecht, die dringend verbetering behoeven; mocht de raad niet genegen blijken daarin te voorzien, dan zou de minister moeten overgaan om een gebouw voor het kantongerecht aan te koopen of te stichten. De voorzitter zegt verder dat het geen betoog behoeit, dat de lokalen niet zijn zoo als 't behoort; B. en W. hebben dan ook, om de afdoening dezer zaak zoo veel mo gelijk te bespoedigen, bestek en begrooting laten opmaken. De kosten van de verlangde verbetering zouden ongeveer f 1200 bedragen. Over deze aangelegenheid brachten ver schillende leden hunne zienswijze iu 't midden en ten slotte werd aan B. en W. een crediet toegestaan van hoogstens f 1300 om, in over leg met den minister, aan de lokalen van het kantongericht de noodige verbetering aan te brengen, altijd onder voorwaarde dat B. en W. trachten daarbij voor de gemeente alle voordeelen te verkrijgen, welke mogelijk blijken. De voorzitter deelde mededat hij een bezoek had gehad van de 1 eeren Honcoop en Daniëls, om te spreken over het trampro ject 's BoschWaalwijk, met zijtak naar Heusden. Hij geeft den leden in overweging eens over deze zaak te denken. De heer Van Tilburg bracht in herinnering den onhoudbaren toestand aan de haven als gevolg van het feit dat slechts rails aan eene zijde liggen. Hij wenscht dat de nieuwe maatschappij krachtens de concessie worde verplicht, ook aan de Oostzijde rails te leggen waardoor het lossen, dat thans uitsluitend aan eene zijde geschiedt, aan twee kanten kan plaats hebben. De voorzitter belooft dat B. en W. deze zaak zullen bespreken. De heer Van Tilburg hoopte dal dit thans meer succes zal hebben dan vorige malen, dat deze zelfde aangelegenheid hier is be handeld. De heer Verbunt noodigt B. en W. uit den toestand aan de haven te komen zien in verband met de remise. De heer Gragtmans vreest, dat, als eraan twee zijden rails liggen, 'taan beide druk zal zijn nu kan men ten minste aan eene zijde rustig lossen. De heer Van Tilburg deelt deze zienswijze niet. Hiermede is de vergadering afgeloopen. Op 't eerste gezicht zou men meenen, dat het dwaasheid was wanneer iemand in allen ernst zou gaan beweren zeker te zijn van de positie van een of ander staatsman, omdat politieke tegenstanders zich uitsloven om den betrokkene den dood nabij te doen gelooven. En toch is dit dikwijls het gevalals een of ander bewind heel hecht en sterk staat, komen zoo geleidelijk weg de berichten van min gunstigen aard over verdeeldheid tus- schen de heeren onderling, kans openend op een crisis in allen vorm; dagen lang wordt daarop voortgeborduurd, de kans wordt al grooter en grooter geheeten en als dan de spanning het hoogst is en er niets meer te vertellen valt of men zou voor eene formeele crisis staan, dan laat men het wonderlijke geschieden in den vorm van machtige en veel vermogende tusschenkomstof wel men spreekt van tegemoetkoming van een der beide par tijen. Het doel raag dan niet geheel bereikt zijn, het vertrouwen in de hechtheid van het bewind is toch geschoktbij velen is de overtuiging gewekt dat het er bedenkelijk bij staat. In Duitschland is 't de Kreuzzeitung, die de traditioneele taktiek volgt; op gezag van de alles behalve vertrouwbare New-York Herald vertelt het blad van een onherstel bare kloof tusschen Caprivi, rijkskanselier en het Pruisisch kabinet, welke (de kloof name lijk) niet meer te overbruggen is. De keizer zou al zijn invloed hebben aangewend om de goede verstandhouding te herstellen, doch te vergeefs en nu zou Caprivi's positie dan ook zoo geschokt zijn, dat generaal Albedyll reeds is aangewezen a's zijn opvolgerNa tuurlijk gelooft de Kreuzzeitung zelf weinig of niets van hetgeen zij op gezag der Herald wereldkundig maakt, doch baat het niet, schaden kan het nooit: het orgaan der groote grondeigenaren en der protectionisten, be waart er ten «ïinste den schijn door tot de welingelichten te behooren. In Duitschland heet men dergelijke sensatie verspreiders lui, die het gras hooren groeien Te oordeelen naar de uitspraak van man nen van naam en gezag en naar de uitla tingen van verschillende bladen is er kans dat Crispi's optreden inzake de onlusten op Sicilië, vrucht zal dragen. Doch als er laaf nis is gebracht in den hoogsten nood, als de meest in het oog vallende misstauden zijn opge heven, dan m iet er gearbeid worden aan een radicale verbetering, aan een rechtvaar dige verdeeling der belasting, aan eigenbe- voordeeling van de gemeentelijke beambten enz. enz. Sicilië is voor Crispi een soort Augiasstal en slaagt hij er als een tweede Hercules in er den boel te zuiveren en ge heel op orde te brengen, dan kan hij zich beroemen op een kranige daad. In eens zal dat natuurlijk niet gaan, de bestaande mis standen zijn te diep ingeworteld en de begane fouten zijn te vele. Doch de ernstige wil is er bij Crispi en de oppositie van een deel der linkerzijde, zal hem bij de sympathie van gansch de natie niet schaden. Maarschalk Martinez Campos is nu geheel van vechtgeneraal gedegradeerd tot diplo maat. Hij behoudt het opperbevel over het leger te Melilla, maar werd tevens door zijne regeering benoemd tot buitengewoon gezant bij den sultan van Marokko. Dat Campos overigens nog niet verleerd heeft er de krijgstucht in te houden, bewijst

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 1