Nummer 2. Donderdag 4 Januari 1894. 17e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. DE MififiDDitUGSTER. UITGEVER: ANTOON TIELEN In Memoriam. FE U1LLETON. Staatkundig overzicht. UBgslriitsrhf Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden j 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden an den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 17 regelt f 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Ad verten tien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscli- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Uithoofde van het Driekoningen feest zal het volgend nummer aan staanden Vrijdagavond verschijnen. Den 31 December jl. overleed alhier, op ruim 71 jarigen leeftijd, de heer CarolllS Gerardus van der Heijdeneen man die door onvermoeide activiteit en groote energie het zoover wist te brengen, dat hij veilig kon gerekend worden onder de eersten van Waalwijks industriëelenals hoofd eener onderneming, die, onder zijne uitsteken de leiding, in bloeien den toestand verkeert en aan een groot getal werklieden een flink bestaan verschaft. Niet alleen echter op industrieel gebied bekleedde de heer VAN DER HEIJDEN eene eervolle plaats, maar bij de vele zor gen, welke zijne eigeile zaken vereischten vond hij nog tijd en lust, om zich te wijden aan de behartiging van de algemeene be langen zijner medeburgers. Gedurende eene reeks van jaren was hij lid van den Gemeenteraad en maakte ge- ruimen tijd als wethouder deel uit van het dagelijksch bestuur van Waalwijk; daarbij was hij lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, totdat hij, na in 1891 met groote meerderheid te zijn herkozen, als zoodanig zijn ofltslag nam. Wat de heer VAN DER HEIJDEN in dqze verschillende betrekkingen geweest is voorde plaats zijner inwoning weten allen, Naar het Fransch door W. v. R. Overgenomen uit de Meierijsche Courant 45 „En ik had twee kinderen ging de ongeluk kige vrouw hevig snikkende voort, „mijn zoon Georges,mijne dochter LuciaWat is er van hen geworden Zijn zij nog in het leven „Daarop moet ik u het antwoord schuldig blijven, antwoordde de dokter. „Doch zoo gij een brief laat schrijven aan de personen, waar uwe kinderen waren, toen gij werd aangehouden, zult gij gemakkelijk de gewenschte inlichtingen ver krijgen.* //Ja,* antwoordde de gevangene, //ik zal schrij ven;ilc wil alles weten...... Maar wat zal men aet mij aanvangen //Ik heb eerst een vraag tot u te richten, ant woordde de dokter, „en wanneer gij mij daarop zult geantwoord hebben, zsl ik een rapport ge reed maken ter bevestiging uwer genezing Want gij zijt thans volkomen bij uw verstand.... Zal dit echter zoo blijven voortduren De toekomst zal het moeten leerenKunt gij mij zeggen op welke wijze de rede bij u is terug gekeerd „Neen, dat weet ik niet,* antwoordde Jeanne, wier gelaat thans weer versomberde. „Ik heb ge zien, hoe de vlammen de muren liktenEen hevige angst bekroop mij het hartIk was vol schrikIk dacht aan den brand in de fabriek van Alfortville en ik heb om hulp geroepen .-....« „Daarvan komt de zedelijke ontroering, die in uw brein het geheugen en de rede heeft terug gevoerd,* antwoordde de dokter. „Het is niet de eerste keer dat iets dergelijks plaats heeft." „Dan gelooft gij, dat ik genezen ben „Ik hoop en geloot het." „Antwoord dan op hetgeen ik u zooeven vroeg: „Wat zal men met mij aanvangen?* „Zoodra mijn rapport de personen bereikt heeft voor wien het bestemd is, zult gij naar die eenigszins op de hoogte zijn van het openbaar leven in onze gemeente Scherpzin nig en gevat, toegerust mot degelijke kennis van de gemeentebelangen en met langdurige ondervindingwas hij een onverschrokken strijder voor 't geen hij recht en billijk achtte. Op de hem eigene wijze verdedigde hij zijn meening met volle overtuiging en groote vasthoudendheid en wist haar zeer dikwijls bij zijne medeleden ingang te doen vinden. Ontegenzeggelijk is het dan ook, dat bij de beraadslagingen zijn oordeel groot gewicht in de schaal legde en dat zijne bemoeiingen merkbaren invloed hebben uitgeoefend op den gang der gemeentezaken. Hij is eene figuur,die teekent in de annalen der gemeente. Heden voormiddag is het stoffelijk over schot onder grooten toevloed van vrienden en belangstellenden ter aarde besteld. Zijne asch ruste in vrede! De terugblik op 't geen 1893 en in 't bij zonder het laatste gedeelte van den afgeloo- pen jaarkring, gebracht heeft (de indrukken van de laatste weken en de laatste dagen zijn wel de meest frissche) is nu juist niet ver blijdend en opvroolijkend. Een drietal weken slechts behoeven we in gedachten terug te gaan, om ons onmiddellijk te herinneren, den vreeselijken, misdadigen aanslag in Frankrijks kamer, welke alleen door een toeval niet zoo verschrikkelijk is geweest in zijn gevolgen, als de dader en met hem zijn fanatieke partij - genooten, wel zouden hebben gewenscht. En de kamer van de groute republiek is niet alleen het tooneel geweest van den helschen eene gevangenis worden overgebracht om uwe straf te volbrengen.* „Ja, eene levenslange opsluiting wacht mij.* hernam Jeanne op bitteren toon„En mijne kinderen zijn misschien dood,gestorven zon der dat ik in staat was hen te omhelzen O, wat heeft men mij toch wreed getroffen 1 „Heb moed, arme vrouw!" hernam de dokter. „Niets is er- om u te bewijzen dat uw kinderen dood zijn 't Is mogelijk dat God u nog de genade schenkt hen aan uwen boezem te drukken.* De weduwe van Pierre Fortier brak in een hevig .snikken uit. De dokter trachtte nog een oogenblik haar te troosten en trok zich dan terug. Na eene eerste ontboezeming van wanhoop be daarde Jeanne eenigszins, toen zij in de eenzaam heid was wedergekeerd en begon zelfs met eenige koelbloedigheid over den toestand te redeneeren, waarin zij verkeerde. „Ik heb Georges achtergelaten," sprak zij dan tot zich zelve, „bij een pastoor,ik geloof te Chevry. Deze pastoor was een edel mensch, met een hart zooais men slechts zelden aantreft Hij had mij beloofd voor mijn zoon te zullen zorgen en zal zeker ook wel woord gehouden heb ben. Mijn geliefde Georges is reeds veertien jaar oud, zoo hij nog leeft, en Lucia elf..... Hare min te Joigny zal zeker medelijden met het arme kind gehad hebbenZij heeft het wellicht bij zich gehouden en opgevoedO, mijne kinderen, mijne dierbare kinderen De dokter had ge lijk God zal barmhartig zijn en mij het geluk schenken u weder te zien, u te omhelzen!* Bij deze gedachte voelde Jeanne kalmte in haar binnenste nederdalen, terwijl zij tevens kracht er. moed opdeed. Van het oogenblik gebruikmakend, dat de ziekenverpleegsters de cellen binnentraden om de ongelukkigen haar eten te bezorgen, wendde zij zich tot een dezer vrouwelijke bedienden en vroeg papier, pen en inkt om een brief te schrijven. „Dat is verboden," antwoordde de verpleegster. „Maar ik bennietkrankzinnigl* mompelde Jeanne. „Dat gaat mij niet aanDe reglementen dulden geen uitzondering. Vraag morgen wat gij verlangt aan de eerste verpleegster of aan den dienstdoendendokter. Die kunnen het toestaan, ik niet.* Jeanne neeg stilzwijgend het hoofd en weende. toeleg tegen de „bourgeoisie» alleen was deze aanslag de meest opzienbarende, omdat hij plaats vond op de vertegenwoordigers der natie op de door het souvereine volk van Frankrijk ter behartiging van de belangen van land en volk aangewezenen. Spanje heeft in 1893 wel 't meest te lijden gehad van 't geen het ideaal der anarchisten is, of ten minste van 't geen door hen geacht wordt te zijn het eenige doeltreffende middel om tot ideale toestanden te geraken: tot vol komen regeeringsloosheid door vernietiging van al 't bestaande Wenden we den blik van die gruwelen af, zien \ve alleen op den politieken toestand van 't oogenblik in verband met hetgeen in 1893 is voorgevallen, dan is er eigenlijk geen enkele reden om onmiddellijk gevaar te duch ten voor den vrede van Europa. Men mag er ondanks de talrijke verzekeringen van vorsten en rijksgrooten aan twijfelen of door de onafgebroken toebereiding tot den oorlog de vrede wel in den waren zin gediend wordtmen mag wellicht tot de nuchtere conclusie komen, dat 't toch maar verkiese lijker zou zijn als men zich minder toelegde op een gewapende» vrede tegenover al de wenschen van anders en beter, staat toch het feitdat de kansen op een uitbarsting niet grooter zijd dan vóór een jaar. Tegen den in lijvige acten en documenten beschreven bond der drie mogendheden is een verbond ontstaan, sinds lang reeds, tus- schen Frankrijk en Rusland, bezegeld door betuigingen van broederschap en wederzijd- sche genegenheid, gelukkig or.der verheerlij - king van den vrede. Een gevaar voor of tenminste een bedreiging van den vrede zien daarin de heeren te Berlijn, doch minder partijdigen heeten deze alliantie een nuttig tegenwicht der triple alliantie, hoogst heil zaam voor het politiek evenwicht in Europa. Het militarisme drukt zwaar op Europa en 't zal in 't pas begonnen jaar wel niet beter worden, allen verzuchtingen van menschen die den vrede minnen, ten spijt Des anderendaags werd de welwillende dokter door een zijder kollega's vervangendie niets voor zijne verantwoordelijkheid wilde nemen. De eerste verpleegster was van hetzelfde ge voelen. „Zoo weigert men mij dan het middel om te vernemen of mijne kinderen nog in leven zijn!* riep de ongelukkige vrouw vol wanhoop uit. Denzelfden dag, dat Jeanne's genezing gecon stateerd werd, maakte de dokter zijn rapport en dit rapport werd door den directeur der Sal- pêtrière naar de prefektuur van politie gezonden. Daar werd bevel gegeven de ongelukkige naar Saint-Lazare over te brengen, van waar zij dan zou getransporteerd worden naar de gevangenis te Clermont, om op die plaats hare straf te ondergaan. Twee dagen later deelde men haar mededat zij de Salpêtrière zou verlaten. Dit nieuws baarde haar eene groote vreugde. „Elders zal ik wel mogen schrijven dacht zij. De ongelukkige zou echter weer in hare hoop worden teleurgesteld. Te Saint-Lazare werd hare vraag niet ingewilligd. Men was toen in 't begin der ongelukkige da gen van 1871. De burgeroorlog was op den ioval der Prui sen gevolgd en brandstichting en moord van gij zelaars stond aan de orde van den dag. Niet voor de maand Juni werd de gevangene van de Salpêtrière naar Clairmont overgebracht. Daar werd zij in eene afdeeling geplaats, waar in dc gevangenen zich met naaiwerk bezighielden. Niettegenstaande de gestrengheid van het re glement, werd zij hier toch eindelijk in staat ge steld haar plan ten uitvoer te brengen. Men gaf haar de toelating om te schrijven. Zij zond twee brieven weg, den eerste gericht aan den pastoor te Chevrij, den andere aan de min harer dochter te Joigny, en dan wachtte zij het antwoord met eenen angst af, die gemakke lijk te begrijpen is. Drie dagen later ontving de directeur der ge vangenis een schrijven van den pastoor van Chevry, hem mededeelende, dat zijn voorganger reeds geruiraeu tijd overleden was en hij per soonlijk niets wist van feiten, waarvan in den brief gesproken werd. Dit nieuws was voor Jeanne een zware slag, en toen den volgenden dag de brief van Joigny 't Wil in Duitschland maar niet tot kalmte komen: de New York Herald heeft nu weer weten te vertellen, dat de keizer te zijnen paleize een onderhoud heeft gehad met de ministers en den rijkskanselier, met het loffe lijke doel de verschillende elementen onderling te verzoenen doch of er eenig resultaat is verkregen, meldt het blad wijselijk niet, zoodat dus met de verspreiding van allerlei sensatie nieuwtjes onverpoosd kan worden voortgegaan. De minister van oorlog, als man die de mil- Hoentjes noodig heeft; de titularis van finan cien die moet zorgen dat ze er komen en de kanselier als eerste beambte des rijks, zijn natuurlijk de in de eerste plaats bij de be lasting-aangelegenheid betrokkenen en van vrij vertrouwbare zijde wordt de politieke taktiek voor de toekomst als volgt geteekend. In overeenstemming met minister Miquel (den titularis van financien) zal Caprivi alleen ver langen dekking van het militaire voorstel en alle krachten inspannen om het handelsverdrag met Rusland te doen tut stand komen, wat wel kan slagen daar de minister van financien met het oog op de geweldige oppositie der conservatieven wel geneigd is zijn belasting hervormingsplan tot nader orde te verdragen. Deze als waarschijnlijk medegedeelde op lossing, vormt natuurlijk het onderwerp van talrijke beschouwingen en er wordt aan ge twijfeld or Miquel zijn belastinghervormings plan zoo maar opeens tot nader orde er aan za) geven te minder, daar de den 21en Nov. aan den rijksdag voorgelegde financieele plannen de onderteekening droegen van Ca privi. Een retirade zou eigenlijk gelijkstaan met een kniebuiging voor de conservatieven en tot zoo iets zou Caprivi zich niet ge makkelijk laten overhalen, al mag hij in 't belang der politiek wel eens wat toegeven, dat niet onmiddellijk ingrijpt in de vooraf vastgestelde regeeringstaktiek. Naar omstandigheden is 't op Sicilië vrij bevredigend: de kalmte wordt niet meer ver stoord, hier en daar wordt het geroofde en vernielde weder op zijn plaats gebracht, zij terugkwam met de bemerkingOnbekend te Joigny, was hare wanhoop niet meer te be dwingen. „Mijne kinderen zijn dan voor mij verloren I* riep de ongelukkige moeder uit; „ik zal hen nooit meer wederzien I* En na eene verschrikkelijke crisis hernam zij dan weer „En toch wil ik ze wederzienIk zal ze wederzienIk zal het middel weten te vinden dit huis te ontvluchten en mijne kinderen te ontmoeten God zal hen in mijne armen te rugvoeren Wat Jeanne zegde,scheen zeer dwaas, en toch maakte een vurig verlangen om te ontsnappen zich van haar meester, onverpoosd hield zij zich met deze gedachte bezig. V luchten I Hoe zou zij vluchten? Een dubbele muur omringde de gahsche ge vangenis. Tusschen deze muren, die vijftien voet hoog waren, was er een open plaats, dag en nacht door schildwachten bewaakt. Nabij de deurdie toegang verschafte tot het binnenplein, een post van twintig manschappen. Men was zeer streng in dit huis. Des zomers moesten de gevangenen om vijf uur, des winters om zes uur opstaan. Na eene wandeling van een kwartier uurs op de binnenplaats begaven zij zich tot e,lf uur naar hare respectieve werkplaatsen. Om elf uur werd ia den grooten refter het middageten gebruikt en daarna volgde eene klei ne wandeling om dan klokslag twaalf uur naar de ateliers terug te keeren tot Tiet oogenblik, dat het avondeten gebruikt werd. Daarop volgde een kort gebed in de kapel, de derde wandeling van den dag op het binnenplein en dan moesten allen zich op de groote slaapza len te bed begeven. Het reglement beval eene voortdurende stil zwijgendheid. In die omstandigheden kon er, vooral met het oog op de talrijke schildwachten, niet aan vluchten gedacht wordan. Jeanne kende de moeilijkheden, die haar in den weg stonden, en toch wanhoopte zij niet; maar maanden, jaren gingen voorbij, zonder dat eenige gelegenheid zien voordeed.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 1