BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrij'k, die zich aan plundering en geweldpleging hebffen schuldig gemaakt, worden gearresteerd en de troepen patrouilleeren allerwegen, zoo vel in de centra van verkeer als daar, waar ten plattenlande voor ongeregeldheden wordt geducht. Natuurlijk heerscht er op sommige punten nog enorme gisting en komt 't zoo nu en dan tot kleine uitbarstingen, maar van bepaalde rustverstoringen van ernstigen aard valt niet te gewagen. Bezadigd en energiek tegelijk, is Crispi's optreden geweest en dui delijk heeft hij doen uitkomen, dat er door overhaasting niets goeds tot stand is te bren gen zoodat hij vóór alles vraagt tijd ter uitwerking van wetsvoorstellennoodig ter definitieve verbetering van den toestand der bevolking aan welken redelijken eisch men zich gezind toont, te voldoen. Maarschalk Camposdie als bevelhebber der Spaansche legermacht naar Marokko is getrokken, heeft, door de benoeming tot bui tengewoon gezantonbeperkt volmacht ge kregen zoowel wat de militaire operatien aangaat als wat zijn diplomatieke onderhan delingen betreft. In de eerste dagen der volgende maand zal Campos naar den sultan gaan om hem persoonlijk den eisch tot scha deloosstelling ter hand te stellen, zooals die na gemeen overleg tusschen de ministers van oorlogmarine en financien is opgemaakt. Terwijl de maarschalk met een talrijk en schitterend gevolg naar Marrackesh zal trekken nadat al de chefs der Kabylen hem te Melila ongewapend hun onderwerping zijn komen aanzeggen zal hij ook niet verzuimen zijn mannetjes gereed te houden om als 't hem goeddunkt zijn eisehen kracht bij te zetten en desnoods gereed te zijn tot een snelle en krachtige actie. De Figaro maakt een sensationeel artikel bekend met twee documenten, die geschikt zijn om de Panama-zaak weer op te rakelen. Daarin wordt aangetoond, dat Cornelius Herz en baron Reinach medeplichtig zijn geweest ter zake van gelden, toebelioorende aan de Panama-ma atschappij Men neemt voorzorgsmaatregelen tegen den dag, waarop de zaak-Vaillant zal be handeld worden. Eenige leden van het par ket hebben dreigbrieven ontvangen, die deze voorzorgen rechtvaardigen. Bovendien wor den de huizen der rechters, die in die zaak recht te spreken hebben, voortdurend be waakt. Het proces zal in ieder geval den 5en Januari beginnen. Mocht hij tegen het besluit der raadkamer in liooger beroep ko men, dan zal de rechtbank nog denzelfden dag een besluit nemen. A.\ de beschuldigden in de zaak der Italianen te Aigues-Mortes zijn vrijgesproken. Het Journal desDébats, sprekende van de vrijspraak van al de beklaagden in de zaak der bloedige onlusten te Aigues-Mortes, vindt den afloop van het proces betreurens waardig. Er is reden om te vreezen, schrijft het blad, dat de vrijspraak eene slechte uit werking zal hebben aan gene zijde der Alpen, en ook dat zij tegen Frankrijk geëxploiteerd Zeven jaren na hare opsluiting in deze gevan genis werd zij tengevolge van haar goed gedrag als verpleegster op de ziekenzaal geplaatst. Dat was eene groote gunst. De verpleegsters mochten spreken. Zij genoten eene betrekkelijke vrijheid in het midden der gevangenis. Verscheidene der strengste artikelen van het reglement bereikten haar niet. Bovendien had elke verpleegster recht op eene geringe maandelijksche vergoeding. Vijfentwintigste Hoofdstuk Met een groote vreugde, welke zij moeite had te verbergen, nam Jeanne het aanbod aan. Deze betrekking zij hoopte het althans zou haar de zoo lang vruchteloos gezochte gelegenheid, schenken om de vlucht te nemen. De ziekenzalen werden bestuurd door klooster zusters, die Jeanne's zacht en gemoedelijk karakter hoogschattenzoowel als hare voorbeeldige onderwerping. Na een jaar was Pierre Fortier's weduwe hoofd verpleegster geworden. Toen werd zij in een kamer gehuisvest, die aan de apotheek grensde, welke door eene zuster van den H. Vincentius k Paulo bestuurd werd. Deze zuster bewoonde een dergelijk vertrek aan de andere zijde der apotheek. De noodzakelijkheden van den dienst nood zaakten dikwijls de eerste vergleegster de zieken zalen te verlaten om bijzondere bezigheden te verrichten, hetzij bij de algemeene directie, hetzij bij den directeur of elders. Zij had steeds vrijen toegang. Voor haar officieel kostuum werden de deuren geopend, de binnen deuren natuurlijk. De rechterzijde der gevangenis bevatte de ziekenzalen nabij de deur, die tot het groote binnenplein toegang verleende. Op zekeren dag toonde Jeanne's physionomie eene groote verandering. Eene diepe groef lag tusschen hare wenkbrauwen, die dikwijls zenuw achtige trekken vertoonden; hare oogappels scho ten een zonderling vuur; 't was alsof zij door eene voortdurende Koorts gekweld werd. De vrouw meende de oplossing gevonden te hebben van het raadsel, dat zij toolang reeds be studeerde. Het uur der zoo vurig gewenschte vlucht scheen zal worden. Met dit al zou men zich in Italië erg bedriegen, indien men de vrijspraak toeschrijft aan een. flauw gevoel van afschuw van cL te Aigues- Mortes gepleegde misda den. Een ieder in Frankrijk heeft in gelijke mate die verfoeilijke aanslagen veroordeeld. Het ongeluk is dat het moeielijk was met vol strekte zekerheid de voornaamste schuldigen te ontdekken. Bij de arrestatiën is men in de eerste oogenblikken van verwarring een weinig bij toeval te werk gegaan. Zij die de debatten te AngouJême hebben gelezen hebben zich meer dan eens met angst af gevraagd: zitten de wezenlijke misdadigers op de bank der beschuldigden, of hebben zij weten te ontkomen aan de bestraffing van het gerecht? De jury laat zich gemakkelijk inedesleepen door indrukken, en dezen schij nen vooral zeer levendig geweest te zijn bij de jury te Aigues-Mortes. Gezegd ook dient te worden, dat de bijzonderheden, die aan het gerecht medegedeeld zijn omtrent den oorsprong der zaak en die het buiten kijf steldendat de tergerijen (la provocation) het eerst zijn uitgegaan van de Italiaansche werklieden, van dien aard waren dat zij wel eenige wankelmoedigheid konden brengen in de gemoederen. PARIJS, 31 Jan. Bij 53 anarchisten alhier en bij honderden hunner in de depar tementen zijn huiszoekingen gedaan, gevolgd door het arresteeren van vele personen. De huiszoekingen en arrestatien zijn 't uitvloeisel van de algemeene maatregelen tegen de anarchisten. Het parket heeft heden de voornaamste leiders der anarchisten te Brest gevangen doen nemen. De politie heeft almede vijf anarchisten te Troyes en verscheidene an deren te Decazeville, te Havre en te Cau- debeck-les-Elbeuf in arrest genomen. NICE, 1 Jan. Er is eene huiszoeking gedaan bij 15 Italianen, bekend als uanar chisten van de daad." Zij zijn onmiddellijk over de grenzen gezet. Het verhoor der drie beschuldigde anar chisten heeft niet veel belangstelling gewekt; ze hadden niet den moed hunner overtuiging. Een der verdedigers, de republikeinsche af gevaardigde Carvajal, heeft den inspecteur van politie en den chef der politie, kolonel Morera, een alleronaangenaamst uurtje be zorgd, daar beiden gebruik gemaakt hebben van de diensten van Munoz. De eisch tegen dezen laatste is zeer hoog: de beide anderen komen er betrekkelijk goed af, De koningin-regentes heeft op voor stel van den minister-president een besluit geteekend, waarbij aan Frankrijk, Oostenrijk, Duitschland, Denemarken, Engeland en Italië het conventioneel tarief voor den invoer hunner voortbrengselen wordt toegestaan, als gevolg van de door Spanje met Zwitserland, ZwedenNoorwegen en Nederland gesloten handelstractaten, die op 1 dezer in werking treden. De Standard verneemt uit Madrid, dat de minister van financiën de Marokkaansche oorlogskosten raamt op nagenoeg 50.000.000 te naderen. Sinds zij in de ziekenzalen was had zij opge merkt, dat de kloosterzusters, niet tevreden des Zondags den heiligen dienst in de kapel der ge vangenis bij te wonen, om zes uur des morgens nog eene heilige mis in de parochiekerk gingen hooren, Tegen acht uur keerden zij dan terug. Zuster Philomena, die het bestuur had over de apotheek, was een hoogst verdienstelijke vrouw, van vijftig jaar ongeveer, die nooit verzuimde naar de parochiekerk te gaan en dan steeds een weinig voor hare gezellinnen terugkeerde om bij 't bezoek van den dokter gereed te zijn. ,Ik zal in hare plaats uitgaan/ had Jeanne tot zichzelve gezegd. Toer. deze gedachte bij haar ingeworteld was hield zij zich onophoudelijk met de uitvoering daarvan bezig. De arme vrouw bewaarde als een schat het weinige gelddat zij in de gevangenis verdiend had. Dit geld zou haar behulpzaam zijn om zich zoo spoedig mogelijk te verwijderenzoodra zij door ue verzonnen list de vrijheid zou herkre gen hebben. Doch alvorens zij in staat was den voet buiten de gevangenis te zetten moesten tal van van moei lijkheden uit den weg geruimd, een menigte hin derpalen verwijderd en vermeden worden. Men was in den beginne van 'tjaar 1880, den 18 Januari, een Zaterdag. Jeanne had besloten des anderendaags handelend op te treden. Zuster Philomena, die eene zwakke maag had, gebruikte naar het voorschrift des dokters eiken avond, alvorens zij naar bed ging, een glas ban- yuls met quina, waarbij zij dan een stukje brood at. De weduwe van Pierre Fortier was op de hoogte dezer bijzonderheid, daar zij nooit te bed ging dan na de bevelen van zuster Philomena ontvan gen te hebben omtrent de drankjes en genees middelen, die des anderen daags moesten toege diend worden en de briefjes te hebben gereed gemaakt, waarop de voorschriften moesten worden opgeteekend. Dikwijls had zij gezien hoe de zuster haar drankje bereidde. Dit drankje zou een groote rol spelen in het plan der veroordeelde tot ontsnapping. fr. De Spaansche regeering zal echter de bestelde oorlogsbehoeften binnenlands benut ten, zoodat de van den Sultan af te eisehen schadevergoeding minder bedragen kan. De regeering acht namelijk de betaling eener dergelijke som door den sultan zeer onwaar schijnlijk. Vrijdag is Gladstone 84 jaar geworden. Hij is het langst van alle leden lid van het lagerhuis geweest, nl. van 1832 af; het oudste lid is hij echter niet, daar Villiers 91, sir Isaac Holden 87 jaar telt. Er is nog geen minister-president geweest, die op den leeftijd, welke Gladstone thans bereikt heeft, die functie vervulde. Lord Palmerston is op 81 jarigen leeftijd gestorven, lord Rus sell, die ruim 86 geworden is, had reeds lang zich uit het politieke leven terugge trokken. Gladstone was reeds lord van de schatkist en onder-secretaris van staat voor koloniënvoor John MorleyBalfour of Chamberlain geboren waren. Hij Zou de vader kunnen zijn van bijna al zijn collega's, de grootvader van Asquith en lord Rosebery, wier jaren tezamengenomen slechts met een die overtreffen van //the grand old man," die zijn maideuspeech juist 60 jaar geleden hield en thans voor de vier Je maal Groot- Brittanr.ie bestuurt. Sir George Elliot, die den 23en Dec. jl. op 78jarigen leeftijd gestorven is, heeft als knaap van 9 jaar in de kolenmijnen van Gates head gewerkt en zoo persoonlijk de ellende leeren kennen, waaraan zooveel kin derlevens ten offer gevallen zijn. Door vol harding en bekwaamheid kwam hij spoedig vooruit, zoodat hij in 1863 de Penshawmij- nen, waarin hij 35 jaar gewerkt hadkon koopen. In 1868 werd Elliot tot lid van het parlement gekozen, waarvan hij tot 1885 lid was; hij sloot zich bij de conservatieve partij aan en stond in nauwe betrekking tot de aanvoerders, vooral tot lord Beaconsfield, met wien hij door persoonlijke vriendschaps banden verbonden was. Hij heeft een be langrijk aandeel genomen in de hervorming van de Engelsche mijnwetgeving en aan zijn bemoeiingen was hoofdzakelijk het verbod van kinderarbeid in de mijnen en de ver korting van den arbeidsdag van 14- op 9 uur te danken Nog dit jaar werd over Elliot veel gesproken bij het plan, de En gelsche mijnen tot een reusachtig syndicaat te vereenigen. Wereldberoemd werd zijn naam door het leggen van den eersten te legraaf kabel tusschen Engeland en Amerika. De Engelsche ontdekkingsreiziger sir Samuel Baker is overleden. Het is nu geblekendat Bismarck te Friedrichsruhe sinds Dinsdag liet bed moest houden- Gedurende de Kerstdagen heeft hij zicli zelf onvoorzichtig blootgesteld, zoodat hij een zware kon gevat heeft. Dr. Schwe ninger, die hem behandelt, is tevreden over de beterschap, die hij bij zijn patient waar neemt. De verkoudheid heeft een normaal verloop en geen complicaties schijnen zich voor te doen. Het uitstekend gestel van Jeanne, die reeds driejaren op de ziekenkamers werkzaam was. kende alle fleschjes, die in gere gelde orde op hunne banken stonden en was zeer goed op de hoogte der eigenschappen van den inhoud. Op het oogenblilt dat zuster Philomena voor't diner naar de eetzaal gingtrad de eerste ver pleegster de apotheek binnenkreeg daar een fleschjewelks etiket den naam van Laudanum van Sydenham droeg en wendde dan de schreden naar de kamer der zieke. Op een kastje stond de flesch, die nog half met quinawijn gevuld was. Zonder te aarzelen goot Jeanne de helft van den inhoud van haar fleschje in den wijn der zuster. „Dat zal meer dan voldoende zijn," dacht zij „om haren slaap te verlengen, zonder hare ge- gezondheid in gevaar te brengen." Zij bracht dan weer alles op zijn plaats en keerde naar de ziekenzaal terug, waar bijzondere bezigheden haar wachtten. Aan de avonduren scheen haar dien dag geen einde te komen. Zij was ontroerd, koortsachtig en door duizend angsten bevangen. Eindelijk sloeg de klok tien uur. Jeanne was als naar gewoonte bezig de velletjes papier gereed te maken voor het bezoek van den volgenden dag en bleef opzettelijk geruimen tijd daarmede bezig om zich te verzekeren, dat zuster Philomena niet naliet haren quinawijn te gebrui ken, zooals zij dit steeds eiken avond deed. Juist om tien uur trad de zuster hare kamer binnen. De gevangene, die met alle aandacht luisterde, hoorde den lichten klank, voortgebracht door den hals van een flesch, wanneer deze den boord van een glas aanraakt. Schier op hetzelfde oogenblik trad zuster Philo mena vooruit met het glas in de hand. „Hebt gij weldra gedaan mijn kind?' vroeg zij. „Ja, ik ben gereed, zuster." „Welnu dan, mijne dochter, ga thans slapen Ik ga ook wat rusten; ik ben dood van-vermoeid heid'tls morgen Zondag en ik zal naar de parochiekerk gaan om daar mis te hooren: dus zal ik vroeg op moeten zijn." „Goeden nacht, zuster I" „Ik dank u, mijn kind Gij zult mij wekken, Bi smavck zal, meent men, hem wel spoedig geheel boter doen zijn. Op bevel van den keizer is de wacht bij de te Glatz zich bevindende Fransche officieren versterkt, en ieder verkeer met de buitenwereld is hun verboden. Dagelijks mogen de gevangenen twee uur wandelen doch dan worden zo door een bijzondere wacht vergezeld. De kost is uitstekend en ze worden met de meeste achting behandeld. Het schijntdat het Yaticaan tegenover Orispi een vreedzame houding wil aannemen; dit blijkt ook hieruit, dat over de bezetting van het aartsbisdom Milaan officieuse on derhandelingen geopend zijn en verscheidene der regeering vijandelijke candidaten zijn gevallen. De geestelijkheid op Sicilië heeft van den Pauselijken Stoel uitdrukkelijk be vel gekregende pogingen der regeering om de rust te herstellen, te ondersteunen. In de parlementairs wereld verzekert men, dat de groepen Giolitti en Zanardelli eene overeenkomst gesloten hebben, om het ministerie dadelijk na de bijeenkomst der kamer aan te vallen. Er is zelfs besloten dat Zanardelli en Brin het woord zullen nemenom er over te klagendat de nieuwe belastingen hooger zijn dan de besparingen. Sonnino bestudeert de financieele plannen, die Colombo gemaakt had, toen hij minister van financiën was. De bladen deelen mee, dat de inkomsten met bijna 350,000 gulden in tien dagen achteruitgaan. Als de toestand niet verbe tert, zal het noodig zijn de begrooting der ontvangsten voor 9495 met nog 10 mil- lioen gulden te verlagen. De financieele maat regelen waarop het gouvernement rekent om het evenwicht te herstellen, zullen alle tegelijk bij de kamer ingediend worden. Het ministerie zal een vertrouwensvotum vragen. Men beweert, dat, als de uitslag ongunstig wasde kamer ontbonden zal wordenhet zou echter gevaarlijk zijn, om, wanneer er sprake is van nieuwe lasten, zich op de kiezers te beroepen. ROME, 2 Jan. Biljetten met manifesten, waarin het volk tot opstand wordt aangezet, zijn op de muren van Florence en Figline aangeslagen. Ook zijn manifesten met de uitroepen: //Leve de anarchie Leve de revo lutie 's avonds in den schouwburg te Florence geworpen. Verscheidene anarchisten zijn aldaar gearresteerd. GENUA, 1 Jan. Heden nacht hebben personen steen en geworpen tegen het wapen bord van den Fransehen consul De quaestor heeft den consul zijn leedwezen deswege betuigd. Twee personen zijn gearresteerd. Donderdagavond, nadat Engel op den landdag de verantwoordelijkheid der club der jong-czechen voor de laatste buiten sporigheden afgewezen had, werd Cizek de secretaris van de club der jong-czechische afgevaardigden op den landdagde neef van Julius Gregz, na gedane huiszoeking ge niet waar „Zeker, zuster." De kloosterlinge dronk den inhoud van het glas tot den laatsten druppel uit en ging dan slapen. Jeanne had het gezien; zij maakte nog de ge wone ronde in de ziekenzalen en begaf zich dan ook naar hare kamer. Dit vertrek ontving zijn licht door een klein getralied venster. Niettegenstaande men in 't raidden van den win ter was en men weet hoe streng de winter van 'tjaar 1880 woedde was Jeanne zoo vol van de gevoelens, die haar bestormden, dat zij meende te stikken. Zware zweetdroppelon liepen over hare slapen. Zij opende het venster en leunde met haar bran dend hoofd tegen de koude ijzeren staven. Het was een sombere nacht. Sneeuwvlokken vlogen door de ruimte. Der gevangene speelde een glimlach om de lippen. „Ziedaar een geschikt weer voor mij/ Sprak de vrouw. Eene koude wind ioeg haar eene huiverende rillin^ over de leden. Zij sloot het venster dicht, trad door de apo theek en luisterde aandachtig of zij niet eenige beweging in zuster Pliilomena's kamer hoorde. „Als het slaapdrankje maar het noodige uit werksel heeft/ dacht zij, „en den slaap maar lang genoeg verlengt/ Gedurende enkele seconden hield zij hare ademhaling in. „Ik hoor niets/ zeide zij terugtredendHaar licht is uitgedoofd. De zuster zal dus wel sla penMaar dan heeft zij den slaap spoedig gevatZal zij morgen vroeg ook nog slapen?' Het was nier mogelijk eene dergelijke vraag te beantwoorden. Men moest eerst den uitslag afwachten. Jeanne wierp zich te bed zonder zich te ont- kleeden en dacht erin den geest over na, wat haar thans te doen stond. De nacht vlood langzaam voorbij. De klok sloeg vijf uur. Des Zondags werd om vijf uur de groote zie kenzaal geopend, die des avonds steeds gesloten werd. Jeanne hoorde het. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2