Nummer 3. Zaterdag 6 Januari 1894. 17e Jaargang Df! IHIIKilllMUliSTIl 1 oogGwijcl aan Handel, industrie en Gemeentebelangen, UITGEVER: ANTOON TIELEN, FEUILLETON. Staatkundig overzicht. V De Echo van het Zuiden, WuJwyiisrtf ni Langsiiiutsche Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden eau den Uitgever. Waalwijk. Men is toch ook maar eens jong! Honderd- en duizendmaal hoort men zeg gen „Men is toch ook maar ééns jong en dat meestal met een licht schouderophalen en met een vriendelijken glimlach op de lippen. Is dat dan geen waar woord? Ongetwijfeld. Maar waarom ligt 't zoo in veler mond be storven Omdat men er mee wil verontschuldigen veel, wat eigenlijk toch niet in den haak is, wat heel wat vergoelijking noodig heeft om niet al te veel misnoegen en verontwaardiging te wekken. Jongelingen zijn er in menigte, die menigen avond en menigen nacht vrij laat thuis komen en die geweest zijn op plaatsen, waar ze niet gaarne gezien werden door vader of moeder, ol eenig fatsoenlijk mensch; jonge lieden, wier hoofd er maar al te veel bene veld en wier lichaam er maar al te veel ont zenuwd en wier ziel er maar al te veel be zoedeld werd en die, als er over hun daden eens gesproken wordt, terstond die trachten te vergoelijken met het bekende spreekwoord. Meisjes zijn er in menigte, zoowel in bur ger- als in hooger stand, die niet bijster veel lust hebben in het vervullen der plichten welke het naast voor de hand liggen, maar wier oog vroolijk glinstert en wier hart vurig klopt, zoodra er wat opwekkends en de zinnen streelends in huis, of liever nog daar buiten, te genieten valt;meisjes, die eigenlijk haar jonge leven zoowat doordartelen en doorbeuzelen en die terstond, als soms een vinger waar schuwend wordt opgeheven, alle vermaning zullen bezweren door een luchtig: „Och, men is toch ook maar eenmaal jong Dat alles is jammer genoeg. Want juist de onomstootelijke waarheiddie al deze jonge menschen uitspreken, moest stemmen lot andere gedachten en opwekken tot andere daden. Waarvoor is men maar eens jong Om te gaan tobben en klagen en zuchten en treuren, om de aarde en al het aardsche te verwen- schen, om vervelende oude mannetjes en Advertentiën 1-7 regel, 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor DuitKb- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Aiiolp Steihbb, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Naar het Franach door W. v. R. Overgenomen uit de Meierijsche Courant 46 Onmiddellijk sprong rij op, ontstak eene kleine lantaarn en trad door de apotheek zuster Philo- mena's kamer binnen. De kloosterlinge lag mei gevouwen handen te bed en sliep zoo vast, dat men onwillekeurig zou gedaeht hebben dat zij dood was. Pierre Fortier's weduwe was vol schrik. Had thans de dorst naar vrijheid de ongelukkige eene onvrijwillige misdaad doen begaan Zij legde de liand op de borst der zuster. Het lichai-m was warm. Het hart klopte. Jeanne ademde weder vrijer en zonder eene seconde te verliezen begaf zij zich naar de kamer der overste die reeds gereed was te vertrekken. //Moeder," zeide zij, „zuster Philomena zendt mij tot u. Zij is juist bezig met het verbinden eener wondHa eenige oogenblikken volgt zii u naar de kerk." .Goed mijn kind ik dank u/ antwoordde de overste, ,zeg haar dat wij allen zijn vertrokken.. //Ja, moeder." Jeanne keerde naar de ziekenzaal terug en trof de zuster aan nog steeds in diepen slaaD ge dompeld. v 8 Onmiddellijk ontkleedde zij zich gedeeltelijk en trok met koortsachtigen haast de kleederen van zuster Philomena aan. Deze was ongeveer van hare taille en grootte zoodat de kleederen haar uitstekend paste. De kap veranderde volkomen haar uiterlijk en gaf haar het voorkomen eener ware zuster. Jeanne vergat noch den rozenkrans met groote Kralen, noch het getijdenboek, noch den bos sleutels, dien zij aan den gordel hing. In een hoek lag een lange grijze mantel met kap. De gevangene hing dien mantel om de schouders, liet de kap neder en stak een vastgeknoopten zakdoek bij zich. pruttelende oude vrouwtjes te worden? Ne^n, maar om alle vermogens, naar lichaam en geest geschonken, te ontwikkelen om te leeren denken en werken en strijden, om, als de dagen der jeugd gevloden zijn, partij te kun nen trekken van de vruchten, die vroeger denken en werken en strijden afwerpen. Om, als de maatschappij ons oproept tot den groo- ten levensstrijd, te kunnen zeggen zonder verwaandheid, zonder vermetelheid, maar in het volle bewustzijn zijner kracht en van een goed besteed verleden Hier zijn wij wat is er voor ons te doen Maar dat kunnen we onmogelijk vra gen met een goed geweten en een blijmoedige offervaardigheid, als geen dagen en jaren van krachtige werkzaamheid en zedelijke ontwik keling achter ons liggen, maar dagen, soms jaren verdarteld, verbeuzeld, verluierd ver- zondigd. Zal de jongheid dan een somber, naar geestig, dor, doodsch, vervelend leven leiden? Dat weten wij wel beter. Daar zijn tal van mannen en vrouwen van beteekenis, die, wetend dat een mensch maar ééns jong is, leerden, wat ze leeren en werkten, wat ze werken konden, en die uit de heerlijke dagen hunner jeugd bewaard hebben, herinneringen van groote en vele vreugden, maar van vreugden, waarover ze geen oogenblik be hoefden te blozen en die hen sterkten naar het lichaam en veredelden naar den geest. Geen beter predikers dier waarheid dan vaders en moeders en geen beter uitleggers van het spreekwoord: „Men is toch ook maar ééns jongJ. W. B. (R.N.) Nog altijd duurt de buitengewone zitting van Engelands lagerhuis voort en 't zijn alleen de zoo belangrijke quaesties betrekkelijk de aan den hertog van Coburg verleende dotaties en de verdediging ter zee, welke de afge vaardigden doen samenkomen. Gelukkig is n I Deze zakdoek bevatte al hare hulpmiddelen. //Vooruit nu I* sprak zij met eene vastberaden beweging. -/In Gods naam!" Zoo verliet zij de ziekenzaal. Zesenveertigste Hoofdstuk. De zusters van den H. Vincentius a Paulo waren ten getale van tien in de gevangenis, onder het bestuur eer.er overste. Eiken Zondag morgen gingen zij, zooals wij weten, te zamen uit om de heilige mis in de parochiekerk te gaan bijwonen. Dien morgen waren negen van haar reeds eenige oogenblikken in eene benedenzaal ver- eenigd, tusschen de griffie der gevangenis en de deur der binnenplaats. De overste trad binnen "Ik zie zuster Philomena nog niet," sprak eene jongere kloosterzuster. //Wij zullen niet op haar wachten," antwoordde de overste. ,/Zij zal dadelijk wel komen. Voor 't oogenblik heeft zij nog bezigheden." Dan voegde zij- er bij, zich tot een cipiersknecht wendende ✓Gelief ons de deur te openen mijn vriend." „Onmiddellijk, moeder overste,"' luidde het antwoord. De zware sleutel draaide in het groote slot en de deur rolde op hare hengsels. De zusters trotseerden de sneeuw, die thans in zware vlokken nederviel, traden over het binnenplein en bereikten de ruimte tusschen de twee omheiningsmuren, waar een andere knecht ha irde deur opende. Tien minuten na haar vertrek werd er zacht geklopt aan de deur des vertreks, waar wij ons zooeven bevonden. De waker zag eene zuster voor zich en opende. "O zeide hij, „het is zuster Philomena. Ja, ik weet er alles van. Ga door mijne zuster Wat is hst een ellendig weer. O u zes uur 'smor- gens een kilometer ver door de sneeuw loopen is nog zoo prettig niet 1" De zuster neeg het hoofd zonder te antwoorden en wendde zich tot de deur die geopend werd. Een oogenblik later werd ook de buitendeur achter haar gesloten. Jeanne was vrij Zou deze vrijheid echter wel van langen duur zijn? er nu kans, dat de heeren weer eens voor een week of drie kunnen uitblazen 19 of 20 dezer zal het lagerhuis wel verdaagd kunnen worden tot den 12en Februari ter kennisne ming van de door het hoogerhuis in rle council s bill gebrachte wijzigingen en dan kunnen de afgevaardigden tot 20 d. a. v. met verlof gaan. Dan neemt de gewone zitting van 1894 een aanvang. Zoowel wat de ver dediging te water aangaat, als wat de aan den* hertog van Coburg verleende dotatie be treft, loopen belangrijke geruchten. De re geering zou, gevolg gevende aan den aandrang van alle zijden en van de admiraliteit in de eerste plaats een kredietaanvraag indienen van 50 a 62Y2 millioen gulden over een pe riode van 4 jaartot aanbouw van nieuwe schepen, en de hertog van Coburg zou, op raad van den keizer van Duitschland, genegen zijn om zijn jaargeld van 10000 pond sterling er aan te gevenevenals hij reeds heeft afgezien van de 15000 pond, hem door het par lement van Groot Brittannie in 1866 toegestaan. De regeering van de groote republiek kan zich eigenlijk over Vaillant's wandaad niet beklagen, de onmiddellijke gevolgen van den aanslag waren niet zeer ernstig en de onder den indruk van het treurige feit gestemde bepalingen hebben den bewindvoerders ge legenheid geschonken de sympathie levendig te houden Zij hebben het juiste oogenblik gekozen, om het bewijs te leveren, dat het hun ernst is en dat zij eindelijk ook eens willen handelen. Nog duren de arrestaties op grond van de wet van 18 December en de huiszoekingen voort en in hoofdzaak on derscheidt deze razzia zich van vorige, doordat zij de anarchisten als anarchisten treft. Deze wet verklaart elkeen verdacht, die openlijk tot het anarchisme toetreedt of er partij voor kiest en 't is nu niet meer het recht, doch wel degelijk de plicht der politie om te on derzoeken of zulk een anarchist niet heeft gezondigd tegen een of ander artikel van genoemde wet. Zoo staan dus de anarchisten Wij zullen weldra de gelegenheid hebben onze lezeis daaromtrent in te lichten, doch voor het oogenblik moeten wij vier maanden in ons ver haal terugkeeren om ons naar New-York te begeven bij Jacques Garaud, ot liever bij Paul Harmant, den grooten industrieel, die thans meer malen millionnair is. De gewezen meesterknecht van Alfortville be reikte zijn drieën vijftigste jaar. Zijne dochter Mary, die hij met eene eindelooze teederheid beminde, was achttien jaar oud. Zij was een blond meisje, van bijzondere schooD- heid; doch de doorschijnende bleekheid harer wangen, de kring van azuur oin hare oogen getrokken mochten wel de vrees inboezeme dat zij de kietn der borstziekte mededroeg, die hare moeder, de engelachtige Noëmi, waarvan zij een sprekend portret was, zoo vroeg naar het eraf had gesleept. Deze ziekte had nog geen zichtbaren invloed op liet teere en schoone lichaam van Mary uit geoefend; zij bleef echter steeds dreigen en om aan deze bedreiging niet te gelooven, sloot Paul Harmant de oogen. Mary oefende een on weerstaan baren invloed od haar vader uit. Het was haar voldoende een verlangen te uiten om het onmiddellijk vervuld te zien. En zij spaarde op dat gebied haar vader niet. Mary was van nature zeer zonderling en gril ligals eenige dochter, werd zij meer en meer verwend en vaak uitte zij dwaze wenschen, waar van zij de onmiddellijke vervulling eischte. Op het oogenblik' dat wij het meisje aan onze lezers voorstellen, dat zij aan tafel, in gezelschap ^an i1"? vader en Dvidius Soliveau, die sinds den dood van Jacob Mortimer een huisvriend was geworden en de erkende neef des grooten indus trieels. Het ontbijt liep ten einde. Mary sneed dunne schijfjes ananas en maakte riie met marasquin gereed. Eensklaps onderbrak zij het gesprekdat haar •ader met Ovidius over aangelegenheden der fa briek voerde en zegde Vader, luister eens, en antwoord mij voortaan onafgebroken onder politie-toezicht een omstandigheid die de heeren zeiven hebben uitgelokt. De gematigde pers heeft vele woorden des lofs voor de doortastend heid der bewindvoerders. Vaillant's zaak is nu onmiddellijk aan de orde en het trekt de aandacht hoe spoedig de bank van gezworenen gevormd is, terwijl bij Ravachol's proces die samenstelling heel wat zorg en moeite gaf wel een bewijs dat er een algemeene neiging bestaat om flink en doortastend op te treden tegen het dreigende spook der anarchie. De jury be staat uit 22 winkeliers5 groote slagers20 kooplui, 5 grondeigenaars en renteniers3 ingenieurs, 2 architecten, een gewezen rech ter een bankier, een notaris, een chemicus, een chef de-bureau, een aannemer, een land bouwkundige, een lid van den gemeenteraad, een professor en een dokterwier namen reeds zijn bekend gemaakt door de bladen. Vaillant s proces tegen de beslissing van de kamer van aanklachtwelke hem naar het hof van assises verwezen heeft, is niets meer dan een vorm. Indien Crispi gehoopt heeft, dat het op Sicilië nu eensklaps alles kalm en rustig zou worden, dat de groote beloften en 't reeds ten uitvoer gebrachte in het belang van de bevolking, de gemoederen als bij tooverslag zouden kalmeeren, dan heeft hij zich toch leelijk misrekend; de manifestaties en de ge weldplegingen houden aan en de minister van oorlog zal weer 12000 man naar Sicilië moeten zenden, welke spoedig door een der gelijke hoeveelheid zullen worden gevolgd, zoodat in het geheel 40.000 man zullen bij een zijn. De regeering is deerlijk teleurge steld, een voorstel ter wijziging van de contracten betreffende den landarbeid, zal aan de kamer worden voorgelegd. Jacques Garaud wendde zich tot zijne dochter. „Wat is er, kindlief?" vroeg hij. „Watwenscht gij te vernemen „Hoe groot heden uw fortuin is>?« Bij deze vraag wisselden de gewaande neven een blik van verbazing. Majy wachtte een oogenblik en vroeg dan met ongeduldb „Waarom antwoordt gij mij niet? Geef mij eerst bescheid op mijne vraag en dan kunt gii u verwonderen..... Neef is op de hoogte van al uwe zaken gij hebt geene geheimen voor hem Aijne tegenwoordigheid kan dus geenszins eenigen hinderpaal bieden. Kom zeg mij wat ik verlang te weten." 6 „Maar waarom wilt gij dat weten?» waagde Jacques Garaud. „Waarom? Omdat „Dat is geen reden." „En ik vind ze voldoendeIk wil, daar ik wil. Welnu, antwoord dan." „buister, mijn kind; wij bezitten op dit oogen blik schier vijfhonderdduizend pond rente." „En dat vertegenwoordigt een kapitaal van?....' „Ongeveer tien millioen. „Is de fabriek in de som beprepen?" „Neen." „Wat kan die waard zijn „Een millioenAan dien prijs zou er wel een kooper te vinden zijn.» „Wel verkoop ze dan." De valsche Paul Harmant en Ovidius Soliveau staarden Mary verbaasd aan. „Wilt gij dat ik mijne fabriek verkoop?" vroeg Jacques. „Ja, zeker." „Maar „Ik begrijp niet, dat er nog bedenkingen ge maakt worden; ik acht u rijk genoeg." Het jonge meisje glimlachte bij liet zien van het gelaat harer twee toehoorders. „Ik raad u zelfs aan," voegde zij er dan weer bij, „de inrichting zoo spoedig raogeliik van de hand te doen.' „Er kan toch geen haast bij zijn?" „Wat! De zaak is zeer spoedeischend. Ik heb een plan gevormd, dat niet uitgesteld kan worden.» „En dat plan is?" „In Frankrijk te gaan wonen!» De twee mannen voelden eene geweldige hui vering over hunne leden gaan. „In x rankrijk I» herhaalden beiden te gelijk. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 1