Advertentién, BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Servie. UITVOERINGEN. BINNENLAND. Gemengde berichten. Handelsberichten. Te Tamines is een dynamiet aanslag ge pleegd tegen het huis van een mijnwerker: niemand werd gewond, doch de materieele schade is aanzienlijk. Te Augoulème is een metalen bus met mijnkruit in de papierfa briek Lescalier ontploft; slechts eenige ruiten werden verbrijzeld. Elie Reclus de vader van van Paul Reclus, is na een huiszoeking ge arresteerd. Bij Elisée Reclus, den bekenden geograaf, heeft men ook huiszoeking gedaan. Elisée verklaarde„Ik heb nooit, hetgeen kwaad was, gedaan of bevolen." De Matin wijst op de agitatie tegen de aanstelling van buitenlandsche arbeiders, welke agitatie uitgaat van de Liga ter verdediging van den nationalen arbeid, wier stichter de afgevaardigde voor Parijs, Paulin Méry is. De pers beweert, dat het thans vaststaat, dat, bij den aanslag in het Lic^o-theather Mariano Cerezuelo de eerste bom van boven wierp, Saldani de tweede, die niet ontplofte, onder in het parquet legde, Codina de bom men vervaardigde en Barnat het model er voor leverde. De intusschen te Barcelona aan gekomen Rinaldi, of zooals hij eigenlijk heet, Ruggiero, moet het hoofd der samenzwering geweest zijn. Met het oog op het ambtsge heim kan men natuurlijk de zekerheid dezer opgaven niet cónstateeren. Cerezuelo behoor de iu ieder geval zelf onder de „mannen van de daad" tot de meest overspannenen, wat hem waarschijnlijk den bijnaam „de kleine Ra- vachol" bezorgd heeft. Zijne ouders wonen te Barbastro. Codina stamt uit Bellmunt en is 26 jaar. Hij moet een zeer geschikt slotenma ker zijn doch van zijn vroegste jeugd af haalde hij allerlei leelijke streken uit en op zijn 14e jaar beging hij eeu moord. Tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld kwam hij dank zij verscheidene verminderingen van straf, weer spoedig op vrije voeten. Bernat is 22 jaar en heeft het boekbinden geleerd. Rinaldi schijnt ongeveer 35 jaar te zijn hij heeft een terugstootend uiterlijk. Intusschen heeft Salvador Franschdie Zondag jl. te Barcelona gearresteerd is, Dinsdag den rech ter verklaard, dat hij de eenige schuldige is aan den aanslaghij verklaarde verder dat hij gedurende de ontsteltenis gemakkelijk vluchten kon en zich toen gedurende twintig dagen verborg vóór hij zich te voet naar Castelleras begaf; daar deelde hij zijn ouders zijn misdaad mee, zoodat ze weigerden, hem te huisvestenvelen meenden, dat hij gek was. Intusschen schijnen Cerezuelo Soldani e. a. zich de voornaamste rol bij de misdaad te betwisten. Salvador, die getracht heeft zich dood te schieten, wilde niet, zeide hij, dat onschuldigen voor zijn daad zouden boeten. Salvador moet tot een respectabele en wel varende familie behooren doch reeds tien jaar geleden heeft hij haar verlaten, om een zwervend leven te leiden. Het proces der anarchisten te Madrid is Dinsdag geëindigd. De drie beschuldigden DesbatzFerreiro en Munoz zijn tot zeven jaar dwangarbeid veroordeeld en verlies hun ner burgerschapsrechten. Ferreiro verloor bij het hooren van zijn vonnis het bewustzijn. Volgens een telegram uit Kaapstad, ont vangen door de Britsche Zuid-Afrika-maat- schappij, is het zoogoed als zeker, dat een deel der manschappen der colonne van kapitein Wilson, welke men meende dat allen door de Matabeles afgemaakt waren, behouden zijn gebleven en in de richting van Hartley Hill getrokken zijn. Het zal echter nog verscheidene dagen duren eer men omtrent dit feit zekerheid heeft. Uit Buluwayo wordt aan den anderen kant het overlijden bericht van den commandant Raaf, een der bevelhebbers der troepen van de Britsche Zuid-Airika maatschappij in Ma- tabeleland. De 3 a 4000 schoenmakers, die te Northampton het werk gestaakt hebben, de den dat niet om loonsverhooging, doch om afschaffing van huisarbeid en den bouw vau werkplaatsen bij de fabrieken te verkrijgen. Een nieuw Bismarck-Von Arnim-incident brengt de Duitsehe pers in beweging. Graaf Von Anim Schlagenthin zoon van wijlen den gezant, tegen wien Von Bismarck het beruchte hoogverraad proces aanhangig maakte acht de nagedachtenis zijns vaders beleedigd door eenige passages uit het be kende pas verschenen boek van Hans Blum „(Het Duitsehe rijk ten tijde van Bismarck)" en beweert, dat de daarin herhaalde beschul digingen aan het adres van wijlen den Duit- schen gezant te Parijs (o. a. dat hij zich met beursspeculaties zou ingelaten hebben) het werk zijn van Von Bismarck, die den schrijver geïnspireerd heeft. Hij stelt nu den oud- kanselier daarvoor verantwoordelijk en eischt nu openlijk, wat hij particulier reeds te ver geefs deed van Von Bismarck eene ^ver klaring tot herstel in eere" van wijlen zijnen vader. Anders staat hij niet in voor „de gevolgen." Die gevolgen zullen waarschijnlijk bestaan in eene uitdaging van den jongen Arnim aan een der zoons van Bismarck. Het Deutsche Wochenblatt, orgaan van de vrij-conservatieve partij, behelst een opstel vau den Franschen schrijver Félix Lacaze onder het opschrift: „Laat ons elkander lee- ren kennen" waarin voor een verzoening tus- schen Frankrijk en Duitschland wordt gepleit. Lacaze herinnert aan de bewijzen van hoffe lijkheid, in den iongsten tijd tusschen de beide natiën uitgewisseldhij noemt de vij andschap tusschen Duitschland en Frankrijk de universeele kwaal waaraan de sociale toe standen in onzen tijd lijden, en hij haalt de woorden aan van Jules Simon „Als de re- geeringeu verstandig waren sloten zij vrede om het anarchisme te bestrijden." Lacaze beveelt ten slotte de verzoening aan als in het belang van den algemeenen vooruitgang der besshaving. Eene dergelijke ontboezeming van Fransche zijde is hier geheel nieuw, en wordt met in stemming begroet. Het officieuse Giornale di Sicilia beweert dat er ir. Tunis buitengewone militaire maat regelen van Frankrijk zijn waar te nemen en dat de Italiaansche regeering daarom te Castro Giovanniop Sicilië een versterkt kamp zal oprichten. De Corriere di Napoli spreekt de vrees uit dat de thans op Sicilië in gang zijnde be weging over zal slaan naar Kalabrie. PALERMO, 4 Januari. Gisteren is alhier een koninklijk besluit openbaar gemaakt onderteekend door alle ministers, waarbij op Sicilië de staat van beleg wordt afgekondigd. Generaal Morra is met onbeperkte volmacht bekleed. De inmenging van den Russischen gezant Persiany in de zaken van Servie heeft plaats gehad op verzoek van Paschitz. Deze zelf heeft het verzoek gedaan op aansporing van verscheidene woordvoerders der radicalen. Dezen hadden hem een week geleden een memorie toegezonden, waarin zij er zich over beklaagden dat liet Russisch ministerie van buitenlandsche zaken onverschillig toeziet hoe de door Oostenrijk bang gemaakte koning, de plannen der anti-Russische liberalen en der progressisten bevordert. WAALWIJK. Zondag 7 dezer, 's middags 12 uur, zal de harmonie l'Espérance, op de zaal bij de erven A. N. van Riel, uitvoeren 1. Trauermarsch. Chopin. 2. Le Moulin dans la forêt noire Eilenberg. 3. Fantaisie originale Van Perck. WAALWIJK, 5 Jaa.. 1894 Nu 't voor goed winter is, zal men weer meer gaan op prijs stellendat Waalwijk eene ijsclub bezitdoor hare goede zorgen toch wordt de ijstent opgericht op de terrei nen van den Maasmond, nabij de smederij. Gevaarlijke punten op de banen zullen door goed zichtbare merkteekenen worden aange duid. Een goed vooruitzicht tegen de twee Zon dagen, daar de banen niet te ver van onze gemeente zijn. De koude. Niet alleen in ons land, ook in het buitenland heeft de winter plotseling en met groote heftigheid zijn intrede gedaan, de verschillende bladen bevatten uit alle dee- len der wereld berichten van sneeuwvallen en eensklaps streng ingevallen vorst. Over geheel Duitschland is de temperatuur sterk gedaald, in Saksen bedroeg die Woensdagmorgen om 8 uur 31° vorst, in Beieren 28.8° vorst, de barometer steeg tot 784.5. De koude wordt nog verhoogd door een scherpen Noordenwind, die aanhoudend waait. Uit Boven Italië wordt een uiterst strenge koude bericht en hevige sneeuwvallen op verschillende plaatsen, die het verkeer gestremd hebben; in Palermo, waar men nooit sneeuw gezien had, viel, tot verbazing der bewonerseen dikke laag dergelijke berichten komen uit alle deelen van Frankrijk; de pakketboot, die brieven van Europa naar Algerie overbrengt, was door het ijs in de haven verhinderd uit te varen; terwijl verschillende spoortreinen vertraging onder vonden. De thermometer te Londen wees Woensdagmorgen 7 graden vorst, gedurende den nacht was er een ontzettende massa sneeuw gevallen; verschillende postwagens ar riveerden veel te laat, er drijft reeds zooveel ijs op de Theems, dat de D >verboot niet op tijd uit kon varen. Te Berlijn zijn 6 personen, onder wie een kind, doodgevroren. De stad Triest wordt geteisterd door een ijskouden bora, die reeds vijftig menschen het leven heeft doen verliezen. Te Tilburg is Donderdagavond om streeks 7 uren de wolfabriek van de heeren Bijvoet Mutsaers door brand vernield. Een felle brand heeft te Helden het huis Geelberg, toebehoorende aan den heer P. J., aldaar, totaal verwoest. Ook de meu bels, zoowel als de groote voorraad granen akkergereedschappen enz. werden vernield. Van al liet vee werden slechts drie runderen gered. Alles was verzekerd. Op aanvraag van het Belgische gouver nement heeft de arrondissements rechtbank te Maastricht de uitlevering bevolen van den beruchten Duitschen inbreker Dostert. Deze is te Luik wegens diefstal met braak tot 5 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Zijne uit levering zal echter eerst plaats vinden, nadat de justitie te Maastricht met hem zal hebben afgerekend ter zake van den kerkdiefstal te Houthem, waarvan hij wordt verdacht. In de gasfabriek te Oudenbosch heeft op Nieuwjaarsavond een geduchte ontploffing plaats gehad. Wegens een gebrek aan de leiding ontsnapte het gas en verspreidde zich met kracht in een gesloten lokaal. Een werk man, die wist dat er iets haperde en de deur opendehad de onvoorzichtigheid licht te ontsteken, waarop een geweldige ontploffing volgde. De muren werden uit elkaar geslagen en het dak grootendeels vernield, terwijl de werkman met ernstige brandwonden naar het gasthuis is overgebracht. De drievoudige moord te Marolleput! Bij bevelschrift der arrondissements-recht- bank te Middelburg, van den 30n December 1893, is naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen Machiel Lampier, oud 33 jaar, koewachter, geboren te Sint Anna ter Muiden (Sluis), wo nende te Groede, thans in hechtenis te Mid delburg. Ter zake dat hij, na reeds den vorigen avond het plan te hebben beraamd om zijne huisvrouw Rosalie Bertzijne schoonzuster Melanie Octavie Bert en zijne schoonmoeder Maria Theresia Blanckaert van het leven te berooven, zich in den avond van den 30en Augustus 1893, tusschen halftien en tien uur van de hofstede van E. V. De Milliano, bij wien hij als koewachter in dienst was, heeft begeven naar zijne woning aan de Marolleput, te Oostburg, met het oogmerk om bovenge noemde personen opzettelijk van het leven te berooven tot dat doel medenemende een eegdetanddien hij in den loop van dien avond op de hofstede van De Milliano had gereed gezet, en, in zijne woning binnenge laten zijnde, zijne schoonzuster Melanie Oc tavie Bert en zijne huisvrouw Rosalie Bert in die woning, en zijn schoonmoeder Maria Theresia Blanckaert op den dijk, nabij die woning, met dien eegdetand en met een mes zulke hevige verwondingen heeft toegebracht, dat de dood als 't ware onmiddellijk is ge volgd. Aan den beklaagde is mr. M. Jacq. de Witt Hamer, advocaat te Middelburg ambtshalve als verdediger toegevoegd. De pelmolen het Guijswijf van Jacob Vis Wz. en de papiermolen de Fortuijn van J. Honing Cz. staande op het Guijspad, gem. Zaandijk, zijn Donderdag avond onge veer 7 uur eene prooi der vlammen gewor- don. De spuiten konden, hoewel er 8 tegen woordig waren, niets doen dan een volgenden molen, de Veenboer geheeten, voor in brand raken te bewaren. De burgemeester van Zaan dijk was ondanks het koude weer op de plaats des onheils aanwezig en gaf daar zijne bevelen. Beide molens waren geassureerd. Het treurigst van dezen brand is, dat onge veer 35 man werkloos worden. Donderdag morgen brak er een felle brand uit in de schuur der groote bouwhoeve van den heer J. Daamen te Hekerdam. Door den feilen noordoosten wind aangewakkerd tastte de brand ook de bouwhoeve aan, die, ondanks de pogingen tot blussching door de spuit van Leut aangewend, in korten tijd in asch lag. Van den inboedel kon niets gered worden. Het vee is gered. Alles was verzekerd. Men meldt uit Amsterdam Eene zware uitslaande brand vernielde een perceel in de Stormsteeg, eene zijstraat van den Zeedijk. In het benedenhuis werd een handel in parapluies gedrevende geheele voorraad werd een prooi der vlammen. De vuurgloed was zoo hevigdat eene groote winkelruit aan de overzijde der straat sprong. De brandweer wist intusschen het vuur tot het aangetaste perceel te beperken en de aangrenzende woningen te vrijwaren. Naar wij vernemen bestaat er in den zoogenaamden „Duvelshoek" te Amsterdam een verhuurkantoor van kinderen. Voor deze kinderen wordt 25 cent per dag betaald door zekere exploitanten, die ze langs de huizen met zich voeren, om daardoor medelijden op te wekken. (Tijd). Bij eene alleen wonende juffrouw aan de Buitenwatersloot te Delft werd tijdens hare afwezigheid, ingebroken en een bedrag van f 80 ontvreemd, bestemd voor haar le vensonderhoud in de eerst volgende maanden. Capelle5 Januari. Om de buitengewone koude is de kinderwedstrijd op schaatsen aanvankelijk op gisteren bepaald, uitgesteld tot aanstaanden Maandag. Wat zal komen heeft zeker menig- ee n zich afgevragd, die de verdwijning van de oud-Hollandsche sjeezen op de harddra verijen betreurde na het paar latten op twee wielen, dat de Amerikaansche „sulkey" vormt Als men 't had durven voorspellen had men gezegd nog minder latten en één wiel, en men had de waarheid gezegd. Werkelijk is er een eenwielige sulkey uitge dacht en, naar de berichten luiden, met goed gevolg beproefd. Captain een goed Ame rikaan is minstens „captain" Alphons B. Smith, te San Diego, in Californie, is de uit denker van deze geniale vinding. Onze goede boeren sportmandie tegen wil en dank zich nu al in een sulkey heeft leeren krommen, zal zeker over eenigen tijd op één wiel moeten leeren evenwicht zoeken. En als hij ook dat geleerd heelt, wat dan Het rijtuigjegrootendeels uit alluminium gemaakt, weegt 22 kilo; veel lichter kan 't al niet. Misschien bestuurt men in de toe komst zijn paard zelf zittende op een rijwiel. Een van de jongste wedrennen, die te Auteuil, gaf een gansch moderne nieuwigheid te zien. Een jockey verscheen met „electri- sche sporen." Elke druk zou het dier van een sterk prikkelende beweegkracht moeten voorzien. De uitkomst moet nog blijken, want man en paard vielen, iets waartegen geen elec- trische zenuwprikkeling nog baat. Een somber drama is te St. Geraud in het district Valderies (Frankrijk) afgespeeld. Twee boeren aldaar, Delpont en Fourés ge naamd, voerden al 9 jaar lang een proces over een weg, waarop Fourès beweerde een servituut te hebben. Zondagmorgen nu liep de laatste over den weg in quaestie, doch Delpont zag het en liep op zijn vijand toe, hem verbiedend ooit meer een voet op zijn rechtmatig eigendom te zetten. Fourès ging daarop naar huis, liet zijn zoon een geweer halen bij zijn neef, laadde het en deed toen zijn ossenkar in spannen, om dan plat op den buik in den wagen te gaan liggen en zijn zoon te gelasten met den wagen den betwisten weg op te rijden. Juist was Delpont met zijn zoon bezig eenig werk aan den weg te verrichten en toen zij den wagen zagen naderen, door den zoon ran Fourès, dien zij alleen zien konden, bestuurd, richtten zij zich tot dezen en zeide de oude Delpont: „gij spot dus met ons, gij en de uwen, wijl gij dezen weg berijdt, wat ik nog geen kwartier geleden uw vader heb verboden Op hetzelfde oogenblik stond de oude Fourès op en zijn geweer aanleggend, riep hij „Wien zal ik raken, den vader of den zoon De jonge Delpont had nauwelijks geantwoord dat hij dat niet meenen kon, of reeds viel zijn vader, in het gelaat getroffen, doodelijk gewond neder. De oogen van den ongelukkige waren slechts twee bloederige gaten; gelukkig dat hij niet laug behoefde te lijden en spoedig bezweek. Een uachteljk drama is te Metz-en-Contare nabij Arras (Pas de Calais) afgespeeld. Een rentenier van 65 jaar, de heer Jules Bacq keerde uit de stad huiswaarts naar een naburig dorpje, toen hij op een verlaten ge deelte van den weg eensklaps werd aange vallen. Het was zoo duister dat men geen hand voor de oogen kon zien. Te vergeefs riep de grijsaard om hulp; zijn aanvaller greep hem bij de keel en ranselde hem geducht af, daarna sleepte hij zijn slachtoffer naar een steengroeve van 8 of 10 meter diepte, waar hij den ongelukkigen grijsaard inwierp, met net gevolg dat deze zijn ribben brak en het bewustzijn verloor. Eerst den volgenden morgen vonden de werklieden den ongelukkige. Men bracht hem naar zijn wo ning over, hij leefde nog, ofschoon hij zeer verminkt was, maar ondanks alle zorgen, die men aan hem wijdde, mocht het niet gelukken den rampzalige in het leven te behouden. Hij overleed onder de hevigste pijnen. De justitie heeft zich me} de zaak bemoeid, de dader is evenwel nog niet gevonden. WAALWIJK, 4 Jan. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 1917 kg. van f0,93 fl,37 per kg. Eieren f 5,a 6,per 100 stuks. 5 J an Tengevolge van de buitengewone koude was er niet veel vee ter markt aangevoerd. De handel was traag, Kalfkoeien golden f230.f a i -.— Dito vaarzen f 0, 0,f 0. Jonge varkens ongev. 2 stuks ter markt, ver kocht van f 0,— a f per stuk. Voorspoedig bevallen van een DOCHTER, Mevrouw LOEÏT-VAN DIJCK. Drunen, 1 Januari 1894.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2