Nummer 5. Zondag 14 Januari 1894. 17° Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. HE liiillÖllllllüliSTEïi. UITGEVER: ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. V BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. De Echo van het Zuiden, iVaal wyfescbe cd Lanplraatsclii) Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden1,00. Franco per posl door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden tan den Uitgever. Waalwijk. In Belgie schijnt men maar tot geen over eenstemming te kunnen komen over de pro- portioneele vertegenwoordiging. Naar l'Indépendance meldtis de heer Beernaert door den koning in audiëntie ont vangen, waarbij hij zijn onherroepelijk voor nemen heeft te kennen gegeven om af te treden als minister-president, bijaldien de vereenigde rechterzijde uit de kamers hem de voorwaar den niet willen toestaan, die hij voldoende acht. Maandag a. s., zullen de vereenigde rech terzijden eene bijeenkomst hebben, en daar voor zal er niets definitief worden beslist. Te Parijs zoowel als te Berlijn zijn de parlementen Dinsdag, bijna op 't zelfde uur, weer aan den arbeid getogen en het resultaat dier eerste zittingen in het nieuwe jaar is met een paar woorden heel volledig mede te deelen. In Frankrijks kamer waren zoo weinig leden bijeendat niet kon worden overgegaan tot de verkiezing van den presi dent voor de nieuwe zitting; de „doyen d'&ge" Blanc hield een gelegenheidsspeechje, waarin hij wees op de rnoeielijke taak door de re publikeinen te volbrengen, wel probeerde men daarna een president te kiezen, doch er ont braken veertig stemmen aan het vereischte „quorum" en toen had de verdaging van deze formaliteit tot Donderdag plaats. Alleen de voorzorgsmaatregelen tegen een herhaling van wandaden gelijk aan die, waaraan Vail- lant zich heeft schuldig gemaakt, trokken een weinig de aandacht. In de zittingszaal is een scheltoestel geplaatst, opdat bij gevaar onmiddellijk alarm kan worden gemaakt en de hekken van het Palais-Bourbon onverwijld kunnen worden gesloten. In de „Salie de la paix" worden geen vreemde elementen toe gelaten. In deu senaat hield de „doyen d'dge" Kiener het gebruikelijk betoog met het stere otype slot„de senaatwerkzaam zijnde in Naar het Fransch door W. v. R. Overgenomen uit de Meier jsche Courant 48 //Dat zou u weinig baten,1* ar.twoorde hij dan. „Mijn testament berust bij een sollicitor te New- York.... Dit behelst uwen levensloop in al zijne bijzonderheden en de bewijsstukken zijn er bij gevoegdZoo ik kwam te vallen, zou men spoedig weten wie gij zijt.* //Helaas!* riep Jacques met eene beweging van wanhoop uit,„gij hebt mijn lot in handen „Ieder zijn beurt neeflKom, wat zegt gij nu?* „Ga met mij/ antwoordde Jacques. „Waarheen „Naar Nicolaas Davidson, mijn bankier. In een uur tijds zal de gansche fabriek u toebehooren en zult gij de gevraagde veertigduizend dollars in handen hebben.* „Bravo, neef! Nu begint gij verstandig te wor denZoo hebben wij thans voor goed eene overeenkomst getroffen, en nu geloof ik ook dat scheiden voor ons beiden het beste is; doch ik hoop dat wij toch steeds met elkander in be trekking zullen blijven.* „Kom,* herhaalde Jacques, zonder op deze ironische woorden acht te slaan. Door Ovidius gevolgd, wiens gelaat van vreugde straalde, verlieten zij het kabinet. Des avonds reeds kon Ovidius de fabriek zijn eigendom noemen. Acht dagen later scheepten Paul Harmant en Mary zich in naar Havre en voor de maand ten einde liep woonden zij reeds te Parijs, in een prachtig hoiel nabij het Monceaupark. De gewezen vennoot van Jacob Mortimer kende talrijke personen te Parijs, met wie hij in han delsbetrekkingen stond, bankiers, groote indu- strieelen en meer dan een van hen had hij te New-York reeds bij zich ontvangen. Zijne bekende fortuin, zijn onbesproken hono- Advertentiën 1—7 regel» 0,60 daarboven 8 cent per regeJ groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitocb- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. t belang van het land en de republiek" en evenals zijn collega in de kamer sprak hij ten aanhoore van betrekkelijk slechts weinigen. In de zitting van Donderdag is de heer Dupuy tot voorzitter der kamer gekozen met 290 van de 357 uitgebrachte stemmen. Zooals 't ging in Frankrijk's hoofdstad, zoo liep 't ook te Berlijn de eerste zitting van den rijksdag was zeer matig bezocht en hoe wel 't toch nog tot een discussie en zelfs een stemming kwam over de overeenkomst van Dresden (een uitvloeisel van de gezondheids conferentie) was 't toch nog niet het ware. Zooals men weet, zijn de belastingontwerpen de hoofdschotel op den parlementairen disch naast de financieele hervormingen het rijk betreffend en het handelsverdrag met Rusland. Over het lot der beslastingplannen van de regeering is reeds zooveel gesproken en ge schreven, gegist en voorspeld dat men er den kijk op heeft verloren, zeker is alleen dat de minister ze wel kalmpjes zou kunnen terzijde leggen 'als 't op een volksstemming aankwam. Er zijn evenwel zoo vele en on derscheidene invloeden welke op der ver tegenwoordigers der natie inwerken (voorna melijk de centrum-leden laveeren van rechts naar links)dat eigenlijk alle berekeningen kunnen falen. Belangrijke en breed uitge sponnen redevoeringen kunnen in den rijks dag worden verwachtna de eerste lezing der belastingwetten, begint de tweede lezing van de begrooting des rijks, zoo tegen begin Februari en dan zullen over de begrootingen van marine en oorlog nog wel eenige harde noten gekraakt worden. Het handelsverdrag met Rusland komt dan in 't laatst van Fe bruari in behandeling en de agrariërs zullen dan wel een laatsteu aanval doen op Caprivi's handelspolitiek tenzij deze den heeren pro- tectionisten tusschentijds een compensatie mocht hebben aangeboden. De laatste etmalen zijn uit Sicilië geen nieuwe onlusten te melden geweest ten minste geenewaarbij menschenlevens te betreuren rabiliteit openden hem alle deuren en deden de bezoekers in zijne woning toestroomen. In een zeker midden was het eene groote ge beurtenis, toen men vernam dat Paul Harmant van plan was in de omstreken van Parijs eene groote fabriek te bouwen om daar de uitvindin- dingen te exploiteeren, die hem in Amerika zulke aanzienlijke sommen en eene groote be roemdheid hadden afgeworpen. Jacques Garaud zag uit naar eene geschikte bouwplaats. Te Courbevoie, op den oever der Seine, vond hij een terrein, tienduizend meter groot, dat hem zeer geschikt voorkwam en dat hij dan ook on middellijk kocht. Reeds was hij in overleg met een bekend ar chitect bezig de plannen te maken der op te rich ten gebouwentoen hem eensklaps wegens een recht van doorgang, een proces werd aangedaan. Aan dit bezwaar wilde hij zoo spoedig mogelijk een einde brengen; daarom zocht hij naar een ge schikt advocaat ten einde de moeilijkheid uit den weg te ruimen. Jacques wendde zich tot zijn bankier en infor meerde naar een goed rechtsgeleerde. Om deze zaak uit de voeten te helpen hebt gij geen hoog befaamd rechtsgeleerde noodig, en die zou zich er ook niet gaarne mede belasten. Ik kan u een jong advocaat aanbevelen vol ijveren talent, die mij reeds groote diensten bewezen heeft. Zal ik u zijn adres geven *AIs ik u verzoeken mag. Ik zal onmiddellijk tot hem gaan.' Op een naamkaartje schreef de bankier het vol gend adres Georges Darier, advocaat, Bonapartstraat, 19. „Ik dank u zeer/ zegde Garaua en begaf zich op weg. Een half uur later kwam hij in de opgegeven straat. Georges het pleegkind van mevrouw Clarisse Darier, door pastoor Laugier aan den schilder Stephaan Gastei toevertrouwd, had spoedig zijn doel bereikt en zoo aan de verwachtingen be antwoord, welke men van hem koesterde. Na eenige maanden zou hij zijn vijfentwintigste jaar bereiken. Georges was een knap jongmensch met blonde haren en somber starende blauwe oogen. Zijn openhartig gelaat toonde zeer regelmatige zijn. Aanvallen op douanegebouwtjes en op openbare gebouwen zijn zoo gewoon, dat men er weinig aandacht aan schenkt en als uit Bari wordt bericht, dat te Rodi de tele graaflijnen zijn vernield en de tramrails zijn opgebroken, dan treft dat ook niet zeer heftig. Ernstiger is de mededeeling dat onder de ten huize van den sociaal-democratischen af gevaardigde De Felice in beslag genomen papieren, cijfersleutels zijn gevonden, waardoor het mogelijk was achter tal van plannen te komen bedoelende organisatie der oproerige elementen bevordering van den opstand exploitatie der opgewondenheid enz. Ook zouden de depots voor wapens daardoor bekend zijn geworden en is tevens gebleken, dat er een groot anarchistisch en socialistisch complot werd gesmeed over gansch Italië, gesteund, ook financieel, door buitenlandsche leiders. Verschillende nieuwe arrestaties zijn ophanden en Crispi, die zijn energie verde digt door te wijzen op het jaar 1860 toen hij even krachtig optrad heeft een wetsont werp in voorbereidingbetreffende sociale maatregelen ten gunste van Sicilië, ten aan zien waarvan hij een motie van vertrouwen zal stellen. Slaagt Crispi naar wenschdan zal hij een revolutie op socialen grondslag, in gansch Italië tegelijk uittebreken, voorko men hebben. De regeering der Vereenigde Staten moet in zake Hawaï besloten hebben voorloopig niets te doen en de beslissing over te laten aan het congres. De ontevredenheid over Cleveland's handelswijze tegenover Hawaï schijnt in de Vereenigde Staten toe te nemen. De Herald verklaart dat de agent te Hono- loulou, Willes, aangeschreven behoort te wor den om zijn bemoeizucht in te toornenen gedreigd anders teruggeroepen te zullen worden. trekken en een bijzonderen ernst, die hem nooit verliet. Reeds twee jaar stond hij op de lijst der advokaten aa - de Parijsche balie en tal van be wijzen van bekwaamheid had hij reeds geleverd. Zijn collega's en de magistraten toonden veel achting en sympathie voor hem. Alles voorspelde den jongman een schitterende toekomst. Hij bewoonde kamers op de tweede verdieping. In zijne studeerkamer met gebeeldhouwde eiken meubelen trof men een kleine mahoniehouten bibliotheek aan, goed van boeken voorzien, een souvenir van pastoor Laugier, en in een hoek op een elpenbeenen kolommetje een klein houten paardje nret rouwkrep bedekt. Georges bewaarde dit eenvoudig speelgoed als een heiligdom, overtuigd dat het een geschenk was zijner pleegmoeder mevrouw Clarisse Darier. De jonge advokaat had een dienstmeid van vijfenveertig jaren, eene goede ziel met veel be kwaamheid in de keuken. Gewoonlijk dineerde hij te huis, nu en dan eens bij zijn gewezen voogd, Stephaan Castel. Deze bracht menig bezoek bij zijn iongen vriend. De rechtsgeleerde hield zich bezig met de studie van uitgebreide processtukken op het oogenblik dat de meid hem Paul Harmants kaartje bracht. „Laat hem binnenkomen/ zeide hij. Jacques Garaud trad over den drempel. Georges ging den vreemdeling een paar treden tegemoet. Na eenentwintig jaren stond de ellendeling, die de oorzaak was van het diepe ongeluk, in tegenwoordigheid van den zoon van zijn slacht- De brandstichter van Alfortville, de moordenaar van den heer Labroue was thans vijltig jaar oud. Zijne haren verfde hij niet meer; déze waren ge heel wit geworden. Georges, die driejaar oud was op het oogen blik dat de dramatische gebeurtenissen voorvielen, die in zekeren zin een proloog vormen tot dit verhaal, kende natuurlijk den gewezen meester knecht niet meer. De valsche Paul Harmant nam het woord: „Mijn bankier, de heer Eduard Halberger, een uwer kliënten, heeft mij uw adres gegeven, mijn heer „Zeer vereerend/ onderbrak hem Gerorges. Auguste Vaillantde Fransche anarchist die den 9den December jl. een bom wierp in de vergaderzaal der kamer van afgevaar digden te Parijs, is Woensdag door de jury schuldig bevonden en ter dood veroordeeld. De behandeling van het geding, dat door eene talrijke menigte werd bijgewoond, heeft weinig belangrijks opgeleverd. De beschuldig de was kalmbij onverschillig af, en gaf uitvoerig en met de meeste koelbloedigheid verslag van hetgeen hij gedaan had. Zijn doel was geweest verklaarde hij zoowel zooveel mogelijk afgevaardigden als vooral de ministers te treffen, waarom hij zijn bom dan ook had geworpen naar het midden der zaal. Vaillant las aan het slot van zijn verhoor een in hoogdravende bewoordingen vervat stuk voor, waarin hij zijne grieven tegen de tegenwoordige maatschappelijke inrichtingen in het breede uiteenzette. Het streven om daarin verbetering te brengen, had hem tot den aanslag geleid, en het was hem onver schillig of men hem nu daarvoor ging straffen. Na de uitspraak van de rechtbank is Vaillant naar de conciergerie teruggebracht; hij was even kalm als gedurende het proces; met heel veel smaak gebruikte hij zijn middag maal. Na afloop daarvan werd hem een stuk ter teekening gegeven, waarin hij in hooger beroep kwam; hij weigerde het te teekenen. Wanneer hij ook geen gratie wil vragen, meent men, dat hij over acht of tien dagen zal terechtgesteld worden. Men verhaalt dat de abt Lemire, die door Vaillant ernstig ge wond is, over de uitspraak zeer bedroefd is en zich tot de regeering zal wenden om gratie voor den anarchist te krijgen. De Braziliaansche gezant alhier spreek met nadruk de geruchten tegen van het ont slag van Peixoto. rJacques ging voort. „Ik ben een Franschman, doch kom van Ame rika, waar ik een machinefabriek geëxploiteerd heb van allereersteu rang. De gezondheidstoestand mijner eenige dochter, haar verlangen om in frankrijk te wonen hebben mij aangespoord mijne zaken te New-York te likwideeren en naar het vaderland terug te keeren. Doch ik moet werken, ik wil werken, en a! is mijn fortuin groot ge noeg om iuij in staat te stellen geheel onbezorgd de toekomst in te gaan, zal ik toch hier mijne werkzaamheden hervattenIk heb te Courbe voie uitgestrekte terreinen gekocht, doch op het oogenblik dat men met den bouw mijner fabriek zou aanvangen deed zich een hinderpaal voor eene moeilijkheid „En van welken aard vroeg Georges. „De gewezen vennoot van Jacob Mortimer gaf de nooaige uitleggingen en legde een afschrift der koopakte over. //Georges las het stuk met aandacht en zegde dans „Gij zijt volkomen in uw recht, mijnheer Zoo gij een proces begint, zult gij de zaak zeker winnendaarvoor zou ik wel durven instaan.' „Gij zult u dan met de zaak belasten „Zeer gaarneIk zal een volmacht noodig hebben.* „Gelief die gereed te maken.' „OnmiddellijkGelief mij naam en voorna men op te geven, uw beroep, uw adres „Paul Alexander Harmant, eigenaar, ingenieur i werktuigkundige, wonende te Parijs, Murillo- straat, 27." J Jacques Garaud teekende de volmacht met zijn alschen naam. „Ik zal zonder dralen eene vervolging instel len sprak dan weer de advokaat, „en u op de hoogte houden. Gij zult spoedig bericht van mij hebben.' „Zoo 't niet te veel gevraagd iskom mij dan zelf mededeeling doen van hetgeen gij ver neemt ik zal mij gelukkig achten u te kunnen ontvangen.' En mij zal 't een waar feest zijnmijnheer van^ uwe vriendelijke uitnoodiging gebruik te Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 1